IJmuider Courant Politie vervult haar taak in vollen omvang. Halifax antwoordt Hitier. De verduistering Nieuwe netnummers in het telefoondistrict Haarlem. Bonnen 25e JAARGANG No. 222 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmulder Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In-de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMU1DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 23 JULI 1940 Abonnementen per week 0.12J^, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Van bevoegde zijde wordt het navolgende onder de aandacht gebracht. Bij een deel van het publiek en vermoedelijk tengevolge daarvan ook bij eenige politie functionarissen heeft zij het ook tot heden in geringe mate de meening post gevat, dat de Nederlandse!» politie grootendeels zou zijn uitgeschakeld. Niets in minder juist. Nog steeds vervult de Nederlandsche rijks- en gemeentepolitie in vollen omvang haar taak. De haar oorspronkelijk opgedragen wettelijke bevoegdheden zijn door de Duitsche bezetting eerder toe- dan afgenomen. Het gedeelte van de bevolking, hetwelk ge loof schenkt aan die onjuiste opvatting en hieruit meent te kunnen concludeeren. dat tan verstoring van de openbare orde, rust en veiligheid thans minder gevaar verhonden is, wordt er met nadruk op gewezen, dat de Neder landsche politie de haar opgedragen taak tot handhaving der rust, orde en veiligheid met alle haar ten dienste staande middelen en piet den steun van de hier aanwezige Duit- ache autoriteiten met alle kracht en op de meest grondige wijze zal uitoefenen. (A.N.P.) De strijd wordt voortgezet. Beroep van den Führer als een dreigement bestempeld. Het D.N.B. meldt: In zijn radiorede heeft Lord Halifax Maandagavond het beroep van den Führer op het gezond verstand als een dreigement bestempeld. Engeland ziet, zoo vervolgde hij, zooals ook Roosevelt en Smuts reeds gezegd hadden, Europa als „een vrije vereeniging van onafhankelijke staten". In eik deel van Groot-Brittannië heerscht een onwrikbare geest van vastberadenheid. Enge land zal den strijd voortzetten „ook wanneer het ons alles zou kunnen kosten." Engeland heeft den oorlog nooit gewild. Het wenscht ook niet dat de oorlog langer dan nood zakelijk voortgezet wordt. Engeland wenscht zijn eigen leven te kunnen leven. „Wij willen een gods dienst en een vereering van God zooals het ons belieft. Alle volken van het Britsche gemeenebest zullen nooit de nieuwe wereld van Hitier aan vaarden." Na zalvende woorden over „de oneindig groote menschelijke tragedie", die een Duitsche over winning zou beteekenen, beweerde Halifax dat de volken bidden dat de Duitsche aanvallen op de verdedigingswerken van Engeland stranden. „Zij zien reikhalzend uit naar den dag, dat wij een uitval uit onze vesting doen en Hitier slag voor slag teruggeven. Wij zullen hen zeker niet teleurstellen. En dan zal de dag der eindafreke ning komen." Vervolgens sprak Halifax over de Vereenigde Staten, waarvan hij beweerde dat zij voor de En- gelsche overwinning even hartstochtelijk bidden. Hij twijfelde er niet aan dat „de rede van den koning, toen hij met Kerstmis zeide dat wij onze hand in de hand Gods willen leggen, tot in hun ziel is doorgedrongen als in de onze." Tenslotte noemde Halifax den Engelschen oorlog een „kruistocht voor het Christendom". AFWIJZEND ANTWOORD VAN CANADA. Het D.N.B. meldt: Minister-president Mackenzie King heeft, naar uit Ottawa gemeld wordt, Maan dag voor het Canadeesche parlement verklaard dat Canada het vredesaanbod van den Führer met dezelfde vastbeslotenheid van de hand wijst, als Lord Halifax dit in naam van Engeland heeft gedaan. Duitsch legerbericht Luchtmacht zet haar aanvallen op vliegvelden, fabrieken en havens in Zuid-Engeland voort. BERLIJN. 22 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: .Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben opnieuw vliegvelden, haven-, tank- en fabrieksinstallaties in Engeland aangevallen. Explosies en zware branden zijn waargenomen. Bij aanvallen op een convooi in het Kanaal ge lukte het een tankboot en vier koopvaardijschepen met een totalen inhoud van ongeveer 40.000 br. reg. ton door inslaande bommen tot zinken te brengen. Vijandelijke vliegtuigen, die in den nacht van 21 op 22 Juli Noord- en West-Duitschland bin nenvlogen, richtten daar evenals in de bezette gebieden met neergeworpen bommen slechts materieele schade aan. Een vliegtuig' is door luchtafweergeschut der marine, een tweede door nachtjagers neergehaald. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren acht vliegtuigen, o.a. een Sunderland vliegboot, die bij Drontheim werd neergeschoten. Vier eigen toestellen keerden niet terug. o.a. één z.g. „zeenoodvliegtuig". dat boven de Noordzee door de Engelschen werd neergeschoten." Hitier schenkt een pantsertrein aan Mussolini. Het D.N.B. meldt uit Rome: Aan de Thyrreensche kust, niet ver van Rome, is Zondag door generaal Ritter von Pohl aan den Duce een luchtafweer-pantsertrein overgedragen, welke de Führer aan den Duce heeft geschonken. De Duce was verschenen in het uniform van eer sten maarschalk van het Imperium. In zijn ge zelschap bevond zich de staatssecretaris van het ministerie van oorlog, generaal Soddu. Aanwezig waren o.a. de Duitsche ambassadeur, Von Macken- sen, de minister voor volksopvoeding, Pavolinï, er de staatssecretaris van het ministerie van lucht vaart, generaal Pricolo. Na het inspecteeren van.de eerewacht werd de pantsertrein in naam van den Führer overgedragen, waarbij generaal Ritter von Pohl een rede hield, waarin hij o.a. zeide dat de pantsertrein in de toekomst Mussolini op zijn reizen zal begeleiden om zijn leven, dat van zoo groote waarde is voor het Italiaansche en voor het Duitsche- volk, te beschermen. In zijn antwoord stelde de Duce vast dat dit schenk van den Führer een nieuw bewijs is van de onverbrekelijke wapenbroederschap, die Groot- Duitschland en Italië bindt in vrede en oorlog. Na dat de Duce alle installaties van den pantsertrein had bezichtigd en vervolgens de Duitsche beman ning van den trein en de Italiaansche artilleristen, die den trein zullen overnemen, had geïnspecteerd, sloegen de Duce en zijn gevolg van een tribune af een schietoefening gade. Al bij het eerste salvo werd een schietschijf, op enkele meters boven het zee-oppervlak getroffen Bij de verdere schietoefe ningen, die met „lichtspoor" munitie werden uitge voerd, bleek de buitengewone trefzekerheid en draagwijdte van het Duitsche afweergeschut. Na deze belangwekkende oefening werd de pantser trein, die zestien stukken van het allermodernste geschut bevat, overgedragen aan de Italiaansche bezetting. Tijdens de terugreis werd de Duce langs den geheelen weg hartelijk en geestdriftig toege juicht door de samengestroomde landarbeiders. ernstige en onmiddellijke bezorgdheid. De regee ring der Vereenigde Staten stemt toe in het voor stel van een collectief beschermheerschap voor dergelijke gevallen, zonder dat dit de instelling van speciale belangen in deze gebieden met zich mee zou mogen brengen. Zoodra de toestand het zou veroorloven zouden zij de bezittingen terugge ven of onafhankelijk verklaren ingeval zij in staat zouden zijn tot zelfbestuur. Tenslotte keerde Huil zich tegen „verdraaide voorstellingen", die de laatste weken door verant woordelijke en onverantwoordelijke instanties in omloop gebracht zijn ten aanzien van het doel de zer conferentie. Men is hier bijeengekomen, zoo verklaarde Huil, om dringende problemen te be spreken. Men wil echter van niemand in de wereld iets. Men is vrij van den geest van vijandschap te gen welke natie ook, maar men kan niet vermijden bewust te worden van de gevaren, waartegen men zich moet verdedigen. Desondanks, zoo besloot spreker, geef ik niet het geloof aan de menschheid en het geloof aan den terugkeer van een vreed zaam verkeer op, waaruit Amerika in ieder geval geen ander land wil uitsluiten. Een met kogelgaten doorzeefde looden pinakel van de in restauratie zijnde oude kerk te Rhenen wordt door den loodgieter onderhanden genomen. N.V. ZEEUWSCHE HYPOTHEEKBANK. In verband met de oorlogshandelingen in Mei, waardoor een aantal panden te Rotterdam, Middel burg en Vlissingen op welke de bank leeningen had verstrekt zijn getroffen, wordt alleen de sta tutaire 4 pC-t. over het bedrag der onverplichte kapitaalstortingen uitgekeerd. Italiaansch legerbericht. Schade aan de Britsche oorlogsvloot ERGENS IN ITALIë, 22 Juli (Stefani). Legerbericht 43 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: „Volgens stellige berichten hebben bij de gevechten tusschen 8 en 13 Juli, behalve het ▼liegtuigmoederschip „Ark Royal" en het slag schip „Hood", nog een slagschip van het type „Warspite", groot 31.000 ton en de kruisers „Gloucester", groot 10.000 ton en „Arethusa", groot 5.200 ton, ernstige schade opgeloopen. De verliezen onder de vijandelijke bemannin gen zijn aanzienlijk. Een vijandelijk vliegtuig, dat getracht had de bemanning van een onzer toestellen met mi- trailleurvuur te bestoken, toen het door schade aan een der motoren gemeerd lag en toen red dingspogingen in het werk werden gesteld, is brandend neergeschoten door onze jachtvliegtui gen. Een officier, die per valscherm op zee was neergedaald, is gered en door een onzer water vliegtuigen gevangen gemaakt. In Noord-Afrika werden intensieve en doeltref fende bombardementen der vijandelijke bases in Sidi Barrani en Mersa Matroe ten uitvoer ge legd. In Oost-Afrika werden Engelsche troepen en vliegtuigen gebombardeerd op de basis van Dun a en Wajir. waar een vijandelijk jachtvliegtuig werd neergeschoten. Al onze toestellen keerden op hun bases terug. Vijandelijke aanvallen op Asmara richtten geen schade aan en maakten geen slachtoffers." Zon onder 9.45 Zon op 5.48 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Dinsdagmorgen 30 Juli worden ze in gebruik genomen. Het hoofd van het telefoondistrict Haarlem maakt bekend, dat met ingang van Dinsdagmor gen 30 Juli te 7.30 uur verschillende netnummers zijn gewijzigd. Met ingang van dien datum zal men voor het bereiken van die telefoonnetten een K en vier cijfers moeten kiezen. De nieuwe netnummers- zijn de volgende: Aalsmeer K 2977, Abbenes K 2534, Abcoude K 2946, Amstelveen K 2970, Amsterdam K 2900, Assendelft K 2987, Baarn K 2954, Bennebroek K 2502, Beverwijk K 2510, Broek in Waterland K 2903, Bussum K 2959. Castricum K 2518, Groote IJpolder K 2906, Haarlem K 2500, Heemskerk K 2512. Hillegom K 2520. Hilversum K 2950, Hol- landsche Rading K 2957, Hoofddorp Haarlemmer meer K 2540, Huizen K 2952, Ilpendam K 2902, Lage Vuursche K 2956, Landsmeer K 2908, Laren Nh K 2953, Lisse K 2530, Loosdrecht K 2958, Lijn den K 2541, Muiden K 2942. Nederhorst den Berg K 2945, Nes a'd Amstel'K 2974, Nieuw Vennep K 2546, Noordwijkerhout K 2533, Oost Knollendam K 2989, Oostzaan K 2984. Ouderkerk a id Amstel K 2973. Rijk K 2543,,Santpoort K 2560. Sassenheim K 2532, Sloten Nh K 2978, Soest Ut K 2955, Spaarndam K 2564, Uitgeest K 2513, Uithoorn K 2975. Vijfhuizen Haarlemmermeer K 2548, Weesp K 2940, Westgraftdijk K 2981, Wormer K 2982, Wijk aan Zee K 2517. IJmuiden K 2550, Zaandam K 2980. Zandvoort K 2507. De oude kerk te Rhenen wordt gerestaureerd. De werkzaamheden daartoe zijn hervat. De beroemde toren is geheel door steigers aan het oog onttrokken. HULL SPREEKT OP DE PAN. AMERIKAANSCHE CONFERENTIE De vrede en de veiligheid op het Westelijk Halfrond. EUROPEESCHE GEBIEDEN MOGEN GEEN OBJECTEN VOOR RUILINGEN OF STRIJD WORDEN. Het D.N.B. meldt uit Havana: In de conferentie der Amerikaansche minis ters van buitenlandsche zaken werd Maandag het woord gevoerd door den minister van bui tenlandsche zaken der - Vereenigde Staten, Huil. Hij zeide dat bepaalde krachten bezig zijn, de „internationale moraal" te vernietigen. Ver scheidene naties waren daardoor reeds getrof fen. Haar souvereiniteit was met voeten getre den. Het zou tragisch zijn,, wanneer Amerika onverschillig toezag en zich verbeeldde, dat dit gevaar niet ook naar Amerika zou kunnen komen. Er bestaat gevaar, zeide Huil, dat pogingen worden ondernomen, met alle middelen eenige der Amerikaansche landen economisch onder controle te brengen en politiek te doordringen en tusschen Amerikaansche republieken arg waan en strijd te zaaien. Dit gevaar dwingt tot gemeenschappelijke beraadslaging over af- weermaatregelen. In de eerste plaats op eco nomisch gebied. De oorlog in Europa heeft normale afzetmarkten gesloten, de koopkracht verminderd en in eenige gevallen geleid tot het opslaan van overschotten, waarvan de uit voer van het allergrootste belang is. Aan den anderen kant- zal na afloop van den oorlog in Europa vraag naar goederen en levensmidde len ontstaan, welke hervatting van het inter nationale handelsverkeer noodzakelijk zal ma ken Helaas ziet men zich voor twee tegenover gestelde handelsmethoden geplaatst: vrij handel tegen reglementeering, De Amerikaan sche landen zouden onder reglementeering niet kunnen bloeien. Huil zeide de noozakelijkheid in te zien van een overgangsperiode, doch op den langen duur zou slechts vrijhandel kunnen bevredigen. Intusschen dienden de Amerikaan sche landen hun handel onder elkaar uit te breiden en aan te vullen. De regeering der Vereenigde Staten, aldus Huil, draagt haar deel bij door deelneming aan de inter-Amerikaan- sche economische commissie, aan de inter- Amerikaansche centrale bank en aan de com missie. die tot taak heeft, de productie van Zuid Amerikaansche producten te verbeteren en op te voeren. Om echter de urgente problemen op te lossen dienen mogelijkheden geschapen te worden voor regelmatigen afzet van overschot producten en voor de grootst mogelijke verge makkelijking van den handel tusschen de Ame rikaansche naties. De bank voor den buitenlandschen handel te Washington is hierbij reeds behulpzaam. Thans zal Washington maatregelen nemen om den omvang en de wijze van deze hulp aan den han del uit te breiden, zoowel financieel alsook waar het ondernemingen op langen termijn betreft. Hierbij hoopt Washington op begrip en medewerking van de zijde der andere twin tig republieken. Huil zette verder uiteen dat een oplossing van de ïnter-Amerikaansche economische problemen niet voldoende was om den vrede en de veiligheid op het Westelijk Halfrond te behoeden. „Duistere krachten" zijn in Amerika aan het werk om Ame rika in het verderf te storten en willig te maken voor buitenlandsche doeleinden. Haar einddoel is de pogirg om, aldus Huil, de Amerikaansche repu blieken te overheersehen in buitenlandsch belang. Daartegen afweermaatregelen te nemen kan echter geen vreemde staat euvel duiden. Het derde punt is de kwestie van de Europee- sche bezittingen in Amerika. Tot dusverre hebben zij geen gevaar voor Par-Amerika gevormd maar Pan-Amerika. mag niet toelaten dat zij objecten voor ruilingen of strijdgebieden worden. Iedere poging om den status quo te wijzigen, hetzij door afstand of overdracht of vermindering van de tot dusverre bestaande controlemacht zou voor alle Amerikaansche republieken aanleiding zijn tot die thans geldig zijn BROOD Bon 61 tot en met 70 (broodbonboekje). Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood. Bons 71 tot en met 80 (broodbonboeje). Geldig: Van 22 tot en met 28 Juli (even tueel tot en met 1 Augustus). Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond larweboem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bun 105 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 67 en 68 uit 't Algemeen distributie- boekje. Geldig: Tot 28 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond boter of mar garine of vet. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3". Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. VELSEN Het beheer van de gemeente- bedrijven. B. en W. stellen een wijziging van de verordening voor. Volgens art. 11 van de verordening op het beheer van de bedrijven Openbare Werken en Reinigings- en Ontsmettïngsdienst stort de boekhouder dezer bedrijven zijn kas, voor zoover zij een bedrag van 500 met 100 of veelvouden daarvan overtreft, tegen kwitantie bij den gemeente-ontvanger in rekening-courant. B. en W. meenen, dat dit artikel als verouderd moet worden beschouwd. Tegenwoordig wordt 2400 per week uitbetaald voor arbeidsloonen en eenmaal per .maand 4800 voor salarissen Daarenboven worden, als gevolg van gewone en buitengewone leveringen, regelmatig betalingen aan crediteuren gedaan. Wanneer nu op een bepaalde dag een vrij groot kasgeldbedrag aanwezig is, ter voldoening van binnen enkele dagen vervallende voFderingen ,dan is handhaving van bovenvermeld artikel oorzaak van veel last. Strikt toegepast, ver biedt het artikel zelfs om de loonen, voor zoover een bedrag van 500 te boven gaande, in kas te hebben. B. en W. stellen den Raad dan ook voor, aan dit bezwaar tegemoet te komen door vaststelling van een nieuw artikel luidende: „Tenzij het aanwezige kasgeld benoodigd is voor het binnen een week betalen van loonen, salarissen of aanwezige rekening, stort de boekhouder zijn kasgeld, voor zoover een bedrag van 1000 le bo ven gaande, tegen kwitantie bij den gemeente-ont vanger in rekening-courant. Het te storten bedrag, kan naar beneden op honderdtallen guldens worden afgerond".

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1