IJmuider Courant REX THEATER DE SCHOOL DES LEVENS DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN No. 66 de suikerbon Commentaar. De verduistering Bonnen 25e JAARGANG No. 224 Uigave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Urnuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmüiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Direr tie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 25 JULI 1940 Abonnementen per week 0.12%, pet maand 0.52%, per 3 maanden ƒ155, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. eens gelukt een Britse he duikboot te vernieti gen. De dramatische strijd, die in het legerbe- richt van vandaag wordt vermeld, was slechts kort. Tijdens de gewapende verkenning boven het noorden van de Noordzee werd op 23 Juli de duikboot ten oosten van de Schotsche haven Aberdeen door het Duitsche bombardements- vliegtnuig ontdekt. Voor de tegenstander kon onderduiken en zich in veiligheid brengen lïet de aanvaller zijn toestel dalen tot op 80 meter hoogte en rekende met drie bommen af met den onder zeeër. Twee der bommen sloegen kort voor en achter de duikboot in, de derde trof het scheepslichaam vlak achter den toren. Eenige minuten daarna stak de boeg van de duikboot uit het water, drie of vier minuten later ver dween de bodem loodrecht in zee. Het Duitsche toestel bleef nog geruimen tijd ter plaatse om uit te kijken naar .schipbreukelinggen en even tueel maatregelen te nemen om ze te doen ber gen. Behalve wrakstukken van een reddingboot, olievlekken en ronddrijvende brokstukken was echter niets meer te ontdekken". Churchill spreekf in hef Lagerhuis De oorlog in een kritieke phase. presenteert van VRIJDAG 26 JULI tot en met WOENSDAG 31 JULI met Kathe von Nagy Ilse Werner Hans Moser en Theo Lingen. Profilti's Hollandsche actualiteiten. Aan vang avondvoorstelling 8.15 uur. Zondags 3 uur Matinee. (Adv. Ingez. Med.) 's GRAVENHAGE 25 Juli. De secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vïsscherij maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van Vrijdag 26 Juli *a.s. tot en met Vrijdag 23 Augustus a.s. de met „66" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. (A. N. P.) 5-javigen cursus bezocht en het einddiploma ver wierf. Van 19221929 was hij werkzaam ter secx-etarie te Sneek, het laatst in den i-ang van adjunct-com mies. Van 19291933 was hij commies le klasse ter secretarie te Leiden, afdeeling Financiën. In 1933 werd de heer Zadel benoemd tot gemeente ontvanger te Sneek. Bollen rooien tusschen de haver. Het belangrijkste werk van de bloembollen cultuur, het rooien, is thans in vollen gang. Maar ook de haver is reeds opgekomen op de in bouwland vemverkte bollenvelden. De Europeesche bezittingen in Amerika. Pan-Amerikaansche commissie voor handhaving van den status quo"? United Press meldt uit Havanna: De pan-Amerikaansche conferentie hield zich Woensdag bezig met het voorgestelde plan tot een status quo" voor de Europeesche bezittingen in Amerika. Men was het er opnieuw over eens dat men geen verovering door geweld of een gebieds overdracht zou erkennen. De Amerikaansche na ties dienen erover te oordeelen of door een ver andering in de politieke status in de moederlan den de vrijheid van de Amerikaansche koloniën in gevaar komt. Voor het geval van de noodzake lijkheid van een actie tegen deze koloniën betee- kent dit niet dat de Amerikaansche staten ex- uansie zoeken. In een dergelijk geval worden deze gebieden tijdelijk door een commissie geregeerd, waarin de Vereenigde Staten, Cuba, Columbia, Venezuela en Brazilië zitting hebben. Na een bespreking, die twee uren geduurd heeft, heeft de leider van de Argentijnsche delegatie op de Pan-Amerikaansche conferentie, Leopoldo Melo, aan staatssecretaris Cordell Huil medege deeld dat Argentinië zich tegen de instelling van een collectief protectoraat der Amerikaansche republieken over de Europeesche bezittingen op het Westelijk halfrond verzet. Een tegenvoorstel van Melo is nog niet ingediend, doch men ver wacht dat dit nog in den loop van deze week zal geschieden. Het D.N.B. meldt: Op het oogenblik worden onder leiding van minister van buitenlandsche zaken, Huil en zijn medewerker Berle in beslo ten zittingen met de andere delegaties de vraag stukken der Europeesche koloniën in Amerika en economische problemen besproken. Men dringt er op aan dat zeer spoedig een besluit zal worden genomen en men heeft derhalve bepaald dat na Donderdagmiddag geen nieuwe resoluties meer kunnen worden ingediend. Donderdagavond zal het materiaal, dat de conferentie van alle dele gaties heeft ontvangen, geschift en onder de des betreffende commissies verdeeld worden. Zater dagavond zal een nieuwe voltallige vergadering en op 30 Juli de slotzitting worden gehouden, indien het de Amerikaansche regeering gelukt de gewenèchte besluiten aangenomen te krijgen. Met betrekking tot het beschermheerschap over de Europeesche koloniën heeft Huil, naar verluidt, een compromis voorgesteld, tusschen een alge meen mandaat en een afzonderlijke controle ini den vorm van een drieledige commissie. Deze com missie zal telkens gevormd worden door drie sta ten. die bij de betreffende kolonie uit geogra- phisch en strategisch oogpunt het meeste belang hebben. In de commissie voor economische vraagstukken worden op het oogenblik technische vraagstukken ter verlichting van het inter-Amerikaansche handelsverkeer besproken, bijv. het verleenen van voorkeurstarieven alsmede het invoeren van uni forme douanebepalingen in alle 21 landen, zoo wel wat betreft de goederennamen als de ge- wichtsmaten en de waardeberekeningen. De Mexicaansche delegatie stelde den eisch, dat. de kapitaalsbeleggingen van ..andere" Ame rikaansche landen i'Vereenigde Staten) zoo belegd moeten zijn dat zij niet tot een „imperialistische" absorbeering van den betreffendèn tak van in dustrie in het land, dat deze kapitalen heeft toe gelaten, leiden. HET DUITSCHE STANDPUNT. De ..Dienst aus Deutschland", aldys het D.N.B. meldt het volgende: ••De conferentie der Noord- en Zuid-Amerikaan- sche staten in Havanna wordt door de Duitsche pers zonder commentaar weergegeven. Ieder po litiek standpunt wordt zorgvuldig achterwege ge laten. De conferentie wordt van Duitsche zijde principieel als een Inter-Amerikaansche aange legenheid behandeld. In de terughoudendheid der berichtgeving weerspiegelt zich, naar men in Berlijn verklaart, het principe van een zuiver fxrifUik ^er Monroeleer. Echter worden in de Wilhelnistrasse niet die accenten over het hoofd gezien, die blijk geven van een bijzonder naar karakt'<0men<^ alr^"Du^'sc^ resP- anti-Europeesch Aan den anderen kant echter wordt in Duitsch- iand met dezelfde belangstelling de omstandig heid opgemerkt, dat zich uit de groep der Zuid- Amerikaansche staten eveneens belangrijke stern en* ,-n ï1001'0"- aHe Noord-Amerikaansche monopolistische plannen van de hand wijzen en de aandacht vestigen op de nauwe verbondenheid van de Zuid-Amerikaansche staten met Europa door den historisehen oorsprong, de taal en het economisch belang. Klaarblijkelijk bestaat in Zuid-Amerika, zoo zegt men in Duitschland, op grond van de tot dusver bekend geworden stand punten, een sterk bewustzijn voor de absolute noodzakelijkheid voor het handhaven van een economische gemeenschap met de oude wereld. Ér kan twijfel over bestaan dat ook het'nieuwe Europa, hoe weinig het zich ook bevoegd acht tot het geven van politieke raadgevingen aan het Amerikaansche vasteland, in overeenstemming met de Zuid-Amerikaansclie staten waarde hecht aan een economische samenwerking en hierbij zijn goede diensten ter beschikking stelt," Duitsch legerbericht. Spoorlijnen en wegen in Zuid-Engeland bestookt. Twee Britsche voorpostschepen een mijnenveger en een duikboot tot zinken gebracht. BERLIJN, 24 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Een duikboot heeft uit sterk beveiligde con- vooien twee gewapende vijandelijke koopvaar dijschepen van in totaal 14.000 ton tot zinken gebracht. Tengevolge van de ongunstige weers omstandigheden was de bedrijvigheid van de luchtmacht gering. In Zuid-Engeland werd een aanval gedaan op eenige spoorlijnen en wegen, terwijl arsenalen met bommen werden bestookt. Bij de bewapende verkenning boven het Ka naal en aan de Zuidkust van Engeland zijn on ze vliegtuigen er door het werpen van bommen in geslaagd twee voorpostenschepen en een mijnenveger tot zinken te brengen en een an der schip te beschadigen.' In de Noordzee zijn onze vliegers er in ge slaagd een duikboot tot zinken te brengen. In den nacht van 23 op 24 Juli wierpen Brit sche vliegtuigen op verschillende plaatsen in Noord- en West-Duitschland bommen, zonder veel resultaat te bereiken. Onze nachtjagers hebben twee, ons luchtafweergeschut heeft een vijandelijk vliegtuig neergehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist." FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Woens dag luidt als volgt: ,,Het is een Duitsch gevechtsvliegtuig weer Reuter meldt: Churchill heeft in het Lager huis een vraag beantwoord betreffende de vor ming van de „zwijgende colonne". Hij zeide dat het doel van deze beweging is den strijd aan te binden tegen deprimeerende en defaitistische uitlatingen. Nadat men dit denkbeeld in de practijk had toegepast bleek het- minder aan trekkelijk te zijn. Het maakte redelijke gesprek ken over den oorlog tusschen loyale personen onmogelijk. Integendeel, zoo voegde Churchill eraan toe, de régeering vindt het verheugend als de oorlogsomstandigheden begrepen en bespro ken worden, wanneer daarbij geen officieele ge heimen worden onthuld. Churchill zeide verder: Wij zijn thans in een zeer kritieke phase van den oorlog gekomen. De verdediging is dag en nacht op haar hoede om een aanval af te weren. In het Lagerhuis zijn talrijke bepalingen aan genomen, die aan den ernst van den toe stand zijn aangepast. In normale tijden zouden zij met al onze denkbeelden in strijd zijn. Ik heb den minister van binnenlandsche za ken verzocht de veroordeelingen wegens on- overwogen defaitistische opmerkingen te her zien en nietig te verklaren wanneer blijkt, dat geen boos opzet bestond. De regeering wil da gelij ksche gesprekken niet als overtredingen beschouwen. Het is alleen onze plicht propa ganda van defaitistischen aard te onderdruk ken. Churchill zeide niet te gelooven dat het mogelijk was de bepalingen inzake deze propa ganda te wijzigen. Zeg, (heeft mij een man geschreven, Hier in rijmvorm weergegeven) Zeg, je hebt niet overdreven, Met den zorg in 't vrouwenleven, En 'k wil haar de hulde geven, Die zij stellig ook verdient; Maar blijft het jou zoo verborgen, Dat wij mannen van den morgen Tot den avond, ook met zorgen Zijn beladen, waarde vriend? Neen, ik weet wel, dat de mannen Ook den zorg niet kunnen bannen, Dat elk zich zeer in moet spannen Voor 't met nieuw gemaakte plannen Komt in kruiken en in kannen, Ook de man heeft weinig rust; Ook hij moet terdege weten, Hoe hij zorgen moet voor eten, Hij moet passen ook, en meten, Heusch, dat ben ik mij bewust. En de vrouw weet te waardeeren, Wat de man wel moet presteeren, Om zijn zaken te beheeren En zijn zorgen te trotseeren. Zij wil hem daar graag voor eeren En dat houdt zij dan niet stil; Maar de man laat vaak niet merken, (Hoezeer haar dit ook kan sterken) Van zijn achting voor haar werken, Daar ligt dikwijls het verschil. Meisje (loor tie tram aangereden. Woensdagmiddag kwart voor vijf is op de Baan nabij Huize. Koekamp te Haarlem een ongeluk ge beurd, dat wondei-lijk goed is afgeloopen, dank zij de oplettendheid van een trambestuurder. Daar fietste het 18-jarïg meisje M. H. uit Velsen uit de richting van het Plein naar het Sportfondsenbad rechts van den weg. Achter haar naderde een E.S. M.-dienst. Het meisje, dat ter plaatse onbekend was, wist niet, dat de tram daar op slechts 80. c.M. afstand van het trottoir rijdt. De trambestuurder, die langzaam achter haar reed, gaf eenige signalen; juist op het smalste deel tusschen ti'ambaan en trottoir keek het meisje om en schrok van het ge vaarte, dat vlak achter haar nadexde; zij raakte de macht over het stuur kwijt en viel juist vóór den motorwagen. De bestuurder zette onmiddellijk den zandsti-ooier in werking, waardoor hij de tram na ongeveer drie meter tot stilstand kon brengen. Ieder dacht natuurlijk het ei-gste, want het meisje was onder den baanschuiver terecht gekomen. Zij kon er echter onder vandaan worden gehaald zon der dat de tram opgevijzeld moest worden. Door leden van den Ongevallendienst werd zij in Huize Koekamp binnengedragen en behandeld. Het bleek dat zij slechts niet ernstige bloeduitstor tingen aan het hoofd en in de knie gekregen had. Daarna kon zij met haar vader naar huis gaan. De fiets werd licht beschadigd. De trambestuurder had geen schuld' aan het ongeluk. De Roemeensche petroleumindustrie BOEKAREST 24 Juii (D. N. B.) De regeering zal binnenkort bij de groote Roemeensche petro- leummaatschappij Astra Romana, die tot het Shell- concertn behoort, een- commissaris benoemen, wiensi taak erin zal bestaan, de door de maatschappij be perkte productie weer tot normale, hoogte op te voeren. De van het buitenlandsche kapitaal afhankelijke groote petroleummaatschappij waren er in de laat ste jaren steeds meer en meer toe overgegaan uit kapitalistische overwegingen ten aanzien van de Roemeensche petroleum een politiek van roofbouw toe te passen. De staatscommissaris zal aan dezen toestand, die het Roemeensche volksinkomen aanzienlijk schade heeft toegebracht, een einde maken en daardoor de aanstaande nationalisatie van de Roemeensche pe troleumindustrie voorbereiden. Tot commissaris is benoemd een hooggeplaatst ambtenaar van het ministerie van economische zaken. VELSEN Onze nieuwe gemeente-ontvanger. De heer A. Zadel benoemd. Zooals in ons raadsverslag is gemeld, benoemde de gemeenteraad gisteravond tot gemeente-ontvan ger den heer A. Zadel, gemeente-ontvanger te Sneek. De nieuw benoemde functionaris werd in 1903 te Leeuwarden geboren, waar hij de R.H.B.S. met Zon onder 9.41 Zón op 5.52 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. De leiders der thans gestichte „Nederiandsche Unie", waarvan wij in ons nummer van gisteren een oproep hebben gepubliceerd. V. i. n. r.: Dir. J. Linthorst Homan, Mr. L. Einthoven en prof. dr. J. E. de Quay. Onder zijn leiding werd Ingaande 1 Februari 1934 het geldeiijk beheer der gemeentebedrijven op het Ontvangei-skantoor gecentraliseerd. Van dien datum af is de heer Zadel werkzaam als beheerder van de Centrale Kas der Gemeentebedrijven. Na enkele handelsdiploma's (boekhouden en Eng. handelscorrespondentie) bezit de heer Zadel het diploma Gemeente-administratie, het diploma Gemeente-financiën en de z.g. acte B (diploma voor het hooger vakexamen in de Gemeente-ad- ministi-atie): In 1937 schreef de heer Zadel in samenwerking met den heer P. Sikkes, lid van het College van Ged. Staten van Friesland en lid der Eex'ste Kamer, in het bijzonder ten behoeve van studeerenden voor examens op het gebied der Gemeente-.admini- stratie het „Beknopte leerboek voor het Gemeente recht". Van dit boek zal binnenkort de dei-de druk moeten verschijnen. De heer Zadel is als leer aar in Gemeente-recht vei'bonden aan de door den Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren te Leeuwarden opgerichten cursus ter opleiding voor het nieuw ingestelde examen Gemeente-administratie II (G.A. 2). die thans geldig zijn BROOD Bon 61 tot en met 70 (broodbonboekje). Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood. Bons 71 tot en met 80 (broodbonboeje). Geldig: Van 22 tot en met 28 Juli (even tueel tot en met 1 Augustus). Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 67 en 68 uit 't Algemeen distributie boekje. Geldig: Tot 28 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond boter of mar garine of vet. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel Periode 3". Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1