IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Opbouwdienst. Glazen schoentjes. Bonnen De verduistering 25e JAARGANG No. 225 Uilgave Lourens Costei, Maatschappij vpor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. Houtstraat 93. Haarlem, Telefoon 1072a. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemet Courant. Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directies P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Het was frissche, krachtige taal waarin de leider van den Opbouwdienst, majoor Breunese, een uit eenzetting van den aard en de taak van den dienst heeft gegeven. Wij hebben er in een vorig num mer al een uitvoerig verslag van gegeven, maar ik kom er op terug om de aandacht te vestigen op enkele belangrijke punten en in het algemeen om dat een betoog als dit opvattingen belichaamt, die onze eenheid en onze volkskracht ten goede zullen komen. 55.000 dienstplichtigen van de Nederlandsche weermacht zijn tot den Opbouwdienst overgegaan. Zij hebben in de burgermaatschappij geen werk kunnen vinden. Voor een groot aantal was dit een gevolg van de stillegging of inkrimping van be drijven in de huidige omstandigheden. Een ander (fcel was al voor de mobilisatie zonder werk, zoo dat, zooals de leider van den Opbouwdienst het uitdrukte, zij tot de trieste categorie der beroeps- werkloozen moeten worden gerekend. Hij sprak van den funesten invloed die de stempel- en steun regelingen op het moreel van deze laatstgenoem den hebben uitgeoefend, van den gedemoraliseer- den toestand waarin zij verkeeren. Maar met groot vertrouwen zette hij uiteen hoe daarin ver betering zal worden gebracht. De Opbouwdienst wil vóór alles gemeenschapszin en saamhoorigheid op wekken en bevorderen en daarbij eerbied voor en waardeering van den arbeid aankweeken. Dat is een zware taak, die niet in enkele weken vol bracht kan worden. Maar het is een werk van hooge sociale beteekenis. Majoor Breunese lichtte toe hoe de dienst dat jou aanpakken. Hij sprak van de bevordering van orde en net heid, van de toepassing van een tucht die gegrond moet zijn op vertrouwen en die streng maar recht vaardig zal zijn. Hij zeïde dat de leiders met kracht optreden en tenslotte het vertrouwen zullen win nen. Werkobjecten zullen de gemeenschap, dus land en volk, ten goede moeten komen en dit zal den man nen worden uitgelegd. Daar gaf de leider van den Opbouwdienst sprekende voorbeelden van. En ik zou die hier nog eens even naar voren willen brengen: „Wanneer wij onze mannen aan het werk zetten op het Oostfront van de vesting-Holland, waar voor de verdediging veel rivierzand werd gestort, met het doel dit weg te ruimen ten einde het weide- en bouwland weer zijn be stemming terug te geven, dan. zullen wij eerst onze mannen goed duidelijk maken, dat zij met dit werk land en volk een dienst bewijzen, het besef zullen wij hun bijbrengen, dat wan neer zij dit zand wegruimen er weer koren kan worden gezaaid en dat het vee er weer kan grazen. Alsdan zullen zij begrijpen, dat zij nut tigen arbeid verrichten. Zoo zullen wij ook vele kaden en dijken moeten herstellen en den mannen zal worden duidelijk gemaakt, dat, wanneer wij dit niet doen, in het najaar groote overstroomingen ons land zullen teiste ren. Op deze wijze zullen deze mannen inner lijk den arbeid anders gaan beoordeelen. Zij zullen gaan beseffen, dat zij nuttige leden van de maatschappij zijn. Gemeenschappelijk, in grooten getale, gaan wij aan den arbeid ten behoeve van land en volk. Ik ben er van over tuigd, dat onze Hollandsche jongens dit zullen gaan beseffen. Ook bebossching, cultuur-arbeid, het her stellen van dijken, het graven van kanalen e.d. zal tot de werkobjecten behooren. Nuttige ar beid als deze geeft arbeidsvreugde en nieuwe levensvreugde en kweekt waax-deering voor Óen arbeid. Wanneer deze gemeenschapszin is ontwaakt, is een moeilijk deel van de taak van den Op bouwdienst volbracht". Men kan zich indenken dat de leider van den Opbouwdienst dit plan met groote toewijding aan vat en dat hij zich bewust is, er een belangrijke sociale taak mee te leiden. Wie kan ontkennen dat de werkloosheid vrat aan onze samenleving en d'at wij, als Nedex-land daarvan verlost wordt, een groote winst aan volkskracht zullen behalen? Wie voor den medemensch voelt, wie zich in zijn om standigheden poogt in te denken heeft ook vroeger wel begrepen dat de demoralisatie van zooveel werkloozen door hun levensmoeilijkheden gewekt was. Ik heb daar wel eens menschen schamper over hooren praten en meermalen gevraagd: hoe zoudt ge zelf worden in zulke omstandigheden? Zouden moed en energie en arbeidslust ook bij u niet gaan inzinken? Het is een nieuwe kans die dezen men schen nu geboden wordt en het is goed dat zij er bij worden aangemoedigd om het nut, de waax-de van hun werk in het volksbelang te zien. Waar door hun arbeidsvreugde weer zal gaan ontwaken. In het plan van der. Opbouwdienst is veel meer opgenomen dan alleen de gedachte netheid, orde, discipline en toewijding voor eenvoudigen en daarbij voor de gemeenschap nuttigen arbeid te verrichten. Er zit de beoefening van spox-t en iichamelijke op- Voeding in, op welk gebied Nedei'land een grooten achterstand heeft in te halen. Dat is bekend en onlangs is op deze plaats al warme instemming be tuigd met het voornemen, per 1 Januari 1941 het onderwijs in lichamelijke opvoeding op alle scho len door te voeren. Er is ook de beoefening van muziek en zang aan verbonden. Er is tenslotte het doel, de mannen van den Opbouwdienst te gelege ner tijd weer een waardige plaats in de gewone burgermaatschappij te bezorgen. Voorzoover het beroepen geldt, waarvoor de vakbekwaamheid niet In het kader van den Opbouwdienst kan worden be vorderd, is al contact gezocht met fabrieken, werk plaatsen en vakscholen. „Ex* wordt niet aan politiek en kerkelijke pro paganda bij den Opbouwdienst gedaan", verzekerde majoor Breunese, die eraan herinnerde dat wij het tijdperk van partijpolitiek, dat zooveel reden tot verdeeldheid gaf, zijn uitgetreden. „De Opbouw dienst is bedoeld, en dat zal hij ook zijn en blijven, •is een zuiver Nederlandsche organisatie, waarin (Bij een huwelijksvoltrekking te den Haag had de bruid schoentjes van glas aan.) Ach, het is het recht der vrouwen, Eens iets ongewoons te doen, Als bijvoorbeeld hier, te trouwen, Met aan eiken voet een schoen, Die rxaar Asschepoester mode Is gefabriceerd van glas, Die wel door geen prins geboden, Maar dan ook geen sprookje was. Is dit, vraagt ïxien, nu wel practisch, Practischer dan leer misschien? Maar die vraag is niet erg tactisch, Zóó moet u het niet bezien. 't Is een aardigheid voor 't bruidje Voor één dag vaxi groot geluk, Ze gaan mee in 't huwlijksschuitje, Maar slechts als familiestuk. 't Lijkt wellicht een beetje wagen Voor zoo'n stap vaxi groot gewicht, Maar één ding telt dezer dagen, Glas is zeker waterdicht. 't Is een wat bijzonder stapje Op een dag van poëzie, 't Is een klein „doorzichtig" grapje Van een bruidskoketterie. Maar ook deze vrouw zal streven, Om met andre schoenen aan, In den strijd en zorg van 't leven, Sterk te staan en vast te gaan. P. GASUS. gewerkt wordt aan den opbouw van ons dierbaar Vadex*land, waax*bij geen verdeeldheid kan worden geduld". In de vervulling van zijn godsdienstplich ten op den Zondag blijft ieder vrij; ons land is een staat, die gevestigd is op Christelijken grondslag en dat hooge principe zal door den Opbouwdienst in geen geval worden aangetast. Dit zijn dan, geciteex*d en van eenige commen taar voox*zien, de hoofdpunten xiit een sterken en gezonden opzet, waarvan men met instemming kennis neemt en ook met vreugde, omdat er een groot Nederlandsch maatschappelijk belang mee gediend wordt en het zoovelen de gelegenheid biedt tot het herwinnen van hun arbeidskracht en le vensvreugde in het gelukkige besef, dat de samen leving hen noodig heeft, hun werk waardeert en op hen rekent. Hetgeen een machtige grondslag is voor zelfrespect en vitaliteit. R. P. Bestrijding van de aardappelziekte noodig. De Plantenziektekundige Dienst deelt mede, dat thans op zeer veel plaatsen in het aai*dap- pelloof de gewone aardappelziekte, veroor zaakt door de zon, phytophthora infectans op treedt. Het is daarom met het oog op onze voedsel voorziening zeer gewenscht, ja noodzakelijk, dat de aardappelen ten spoedigste met de be kende Box*deauxsche of Bourgondische pap of een der vervangmididelen daarvan woi-den be spoten. Wie ideze middelen niet kent kan daarover inlichtingen inwinnen bij den Planter..ziekte- kundigen Dienst te Wageningen en de bij de zen diexist werkzame ambtenaren, zoomede bij de rijksland- en tuinbouwconsulenten. De aax-dappelziekte veroorzaakt op de blade deren zwarte rottige plekken. Door de bespui ting met calciumarsenaat tegen den Colorado- kerver ontstaan zulke vlekken niet. Men kan calciumarsenaat met Bordeauxsche en Bourgondische pap vermengen en aldus (de bespuitingen tegen aardappelziekte en tegen den Coloradokever combineeren. (A.N.P.) Fransch schip, met 1300 militairen aan boord, getorpedeerd. Duitschers wijzen Engelsche beschuldiging af. Britsche verantwoordelijkheid vastgesteld. Het D. N. B. meldt: De Engelsche minister van Marine, Alexander, heeft in het Lagerhuis verklaard dat een Duitsch oorlogsschip het Fransche stoomschip „Meknes", dat met 1300 Fransche officieren en soldaten op weg was vaxi Engeland naar Frankrijk, getorpedeerd heeft. De Fransche regeering was, naar Alexander vex*klaarde. van het transport in kennis gesteld zoodat zij bij de Duitsche regeering om een vrijgeleide .kon verzoekexi. Het schip voerde de Fransche viag. die ook op de zijden van het schip was geschilderd. Dit schip was, naar Alexander zeide, identiek met het schip vaxi 18.000 ton waarvan in het Duitsche legerbe- richt gemeld wordt, dat het tot zinken was ge bracht Naar aanleiding hiervan wordt van bevoegde zijde aan het D.N.B. medegedeeld: Het ligt in de lijn van de Engelsche tactiek dit voorval als propagandamiddel tegen Duitschland te gebruiken. Het „Kleine" verschil tusschen het door Duitschland tot zinken gebrachte schip van 18.000 ton en de uit elk scheepsregister blijkende tonnage van de „Meknes" welke slechts 6000 toxi bedraagt, speelt natuurlijk voor den heer Churchill geen rol Het is algemeen bekend dat de Britsche ad miraliteit reeds eenigen tijd geleden liet mede- deelen dat Engeland alle Fransche koopvaar dijschepen in beslag zou laten ïxemen om ze on der Britsche vlag te laterx vairen. Die Fransche schepen, welker Fransche be manning zich voor den dienst ter beschikking stelde, moesteix onder Fx*ansche vlag varen. Naar aanleiding van deze officieele mededee- ling moest de Duitsche regeering natuurlijk door den wapenstilstand ter kennis van de Fransche regeering bi*engen dat Duitschland onder deze omstandigheden ook de onder Fi*an- sche vlag varende koopvaardijschepen van den 23sten Juli af als vijandelijke schepen moest behandelen en dat de Duitsche oorlogsschepen dienovereenkomstige bevelen hadden ontvan gen. Voor schepen, die in dienst of in opdracht van de wettige Fransche regeering zouden va ren, was een speciale regeling getroffen. Het was in verband hiermede plicht der Britsche regeering geweest de Fransche regeering er van te verwittigen dat het voornemen bestond, Fransche soldaten terug te transporteeren en te wachten op een antwoord, waai'uit bleek of het gevaarlijke transport door het operatiegebied ter zee op een vrijgeleide kon rekenen. In dit verband moet uitdrukkelijk worden vastge steld dat de Duitsche regeering van zulk een Engelsche aanvrage nooit iets bekend geworden is. Het lijdt derhalve niet den geringsten twij fel dat de volle verantwoordelijkheid voor deze gebeurtenis enkel en alleen de Britsche regee ring zelf treft. Zij heeft weer eens den dood van Fi*ansche soldaten, die op dit schip naar hun vaderland terug willen keeren, op haar ge weten. Want de Britsche regeering kent zeer goed het gevaar, dat het varen in de Britsche kustwateren tegenwoordig met zich meebrengt. Het geval van het s.s. ..Meknes" vormt derhal ve de voortzetting van de snoode traditie, die met het geval van de „Athenia" begon en in Or an haar hoogtepunt vond. Groote belangstelling voor de Nederlandsche Unie. 's GRAVENHAGE, 25 Juli. Welke weerklank het goede Nedei-landsche appèl van het drieman schap der Nederlandsche Unie gehad heeft in de harten van vele goede vaderlanders is vandaag gebleken op het voorloopige kantoor der Unie aan de Alexanderstraat 20, waar de lijsten voor adhaesiebetuiging ter teekening liggen. In den ochtend was de toeloop zoo groot, dat zich voor het gebouw een file vormde. Het nog geringe personeel kwam handen te kort om de groote stapels telegrammen met aanmeldingen en bewij zen van instemming uit het geheele land te orde nen. (A.N.P.) Duitsch legerbericht. Aanvallen op Britsch scheep vaartverkeer en industrie installaties. Gewapend Engelsch koopvaardij- schip tot zinken gebracht. BERLIJN, 25 Juli (D.NB.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: ..Bij een aanval op de Engelsche Zuidkust heeft een van onze motortorpedobooten, ten zui den van Portland, met een torpedo een gewa pend vijandelijk koopvaardijschip van 18.000 br. r. t. tot zinken gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, on danks den slechten weerstoestand. het Britsche scheepvaartverkeer in het Kanaal en aan de kust van Oost-Enegeland aangevallen, evenals industrie-installaties in Zuid-Oost-Engeland en Schotland. Naar reeds bekend gemaakt is daarbij een convooi van 5 koopvaardijschepen met een to talen inhoud van 17.000 br. r.t. vernietigd. Bo vendien kregen nog drie vex'dere koopvaardij schepen zoo zware bomtreffers, dat zij wel als verloren kunnen worden beschouwd. Aangeval len werden verder o.m. de vliegtuigfabrieken van Vickers bij Weybridge, waar op het fa- brioksveld vier vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield werden, verder industrie-instal laties bij Great Yarmouth en bij Glasgow. Bij den aanval op de Britsche convooien kwam het op verschillende plaatsen tot hevige luchtge vechten tusschen onze en Britsche jachtvlieg tuigen, in den loop waarvaxx 6 vijandelijke vlieg tuigen werdexi neergeschoten. In den nacht vaxi 24 op 25 Juli hebben vijaxi- delijke vliegtuigen wedei*om vluchten ge maakt naar Noord-Duitschland. Schade werd door bomaanvallen niet aangericht. De totale verliezen van den tegenstander bedroegen gis teren tien vliegtuigen, zes daarvan werden bij luchtgevechten, vier op den beganen grond ver nield. Zes eigen vliegtuigen worden vermist". F RON TB ERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Don derdag luidt als volgt: De Duitsche snelle boo ten hebben de laatste weken herhaaldelijk kun nen bewijzen dat zij buitengewoon geschikt zijn voor den oorlog ter zee. Zooals het legerbericht van vandaag meldt hebben zij thans een nieuw succes van bijzondei*e beteekenis behaald. Zij zijn er in geslaagd aan de Britsche Zuidkust ter hoogte van Portland een zwaar gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 18.000 ton met toi-pedo's tot zinken te brengen. Het ligt voor de hand, dat juist voor de snelle booten het bezit van de Fransche Kanaal- en Atlantische kust bijzonder voordeelig is. Zij kunnen daardoor opereeren in de wateren, die tevoren slechts konden worden bereikt door de Duitsche duikbootvloot in verre tochten. Ook de lucht macht heeft, irx weerwil van het zeer slechte weer, den handelsoorlog tegen Engeland kun nen voortzetten". Japan's nationale politiek. Vier hoofdpunten. Het Japansche persbux*eau Domei meldt: De Japansche ministerraad heeft overeenstem ming bereikt in zake een uit vier punten bestaand program voor de nationale politiek, t.w.: 1. Aanvulling van de nationale verdediging. 2. Vernieuwing van de buitenlandsche politiek. 3. Vestiging van een Oost-Aziatische economi sche ruimte voor zelfvoorziening. 4. Vernieuwing van het onderwijs volgens dé plannen van de desbetreffende nationale com missie. Na de formeele goedkeuring hiervan in een mi nisterraad, welke heden of moi*gen wordt gehou den, zal de regeering, naar men verwacht, de vol gende week haai* nationale politiek uiteenzetten. Nu de politieke toestand met de voi*ming van het kabinet Konoye is gestabiliseerd, zullen de keizer en de keizerin, naar officieel gemeld woi*dt, op 31 Juli weer uit Tokio vertrekken naar hun zomer verblijf te Hayama. VRIJDAG 26 JULI 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. die thans geldig zijn brood Bons 71 tot en met 80 (broodbonboeje). Geldig: Van 22 tot en met 28 Juli (even tueel tot en met 1 Augustus). Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. koffie of thee Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. suiker Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 23 Aug. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. meelwaren Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. grutterswaren Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. boter en vetten Bon 67 en 68 uit 't Algemeen distributie boekje. Geldig: Tot 28 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond boter of mar garine of vet. petroleum (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3". Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. Engelsch convooi lijdt ernstige verliezen. Elf koopvaardijschepen bij vliegeraanvallen tot zinken gebracht. Het D.N.B. meldt: Duitsche gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers hebben Donderdag middag en Dondex-dagavond in het Kanaal we derom een belangrijk succes behaald. Volgens de tot dusver ontvangen beluchten werden van een door zee- en luchtstrijdkrachten krachtig beschermd Britsch convooi van 23 schepen, elf koopvaardij schepen met een totale tonnage van 43.000 br.t. tot zinken gebi*acht. Drie andere koopvaai'dijschepen van in totaal 12.000 br.t. geraakten in brand of werden zoo ernstig be schadigd dat zij als totaal verloren kunnen wor den beschouwd. Bovendien gelukte het, een modernen Britschen torpedojager in brand te werpen en een andere ernstig te heschadigen. Vele officieren naar politie en douane. Op het oogenblik van de ontbinding onzer weer macht kwamen, zooals bekend, 1200 officieren en 4500 onderofficieren zonder emplooi. Naar de Tel. verneemt staat het thans vast, dat omstreeks 300 officieren overgaan naar de politie, ruim 70 naai' de waterpolitie en circa 50 naar de douane. Voorts komt een duizendtal onderofficieren bij de douane voor de verscherpte controle op het deviezenverkeer, terwijl eenzelfde aantal wordt genoemd, dat in aanmerking komt voor plaatsing bij verschillende gemeentelijke politie-oi-ganen. Een klein percentage van het beroepspersoneel heeft een werkkring kunnen vinden in de burger maatschappij. Voor zoover zij er niet de voorkeur aan hebben gegeven op non-actief of met wacht geld te gaan, zijn de overigen ingedeeld bij den Opbouwdienst. EXAMENS. M.U.L.O.-EXAMENS TE HAARLEM, Geslaagd voor diploma A: E. Ras, L. C. Roosjen, C. H. Sieben, G. Daim, J. J. C. W. Koker. C. H. Koning. H. van Eijken, G. van Zeggeren, D. B. de Vries. H. Polderman. K. S. de Bie. L. J. Geudeke, J. Luit, J. H. Porck, H. M. G. Spek, J. C. Schun- hart, C. Vermeer, T. Zuidema, O. M. W. van Pelt, W. Hopman, E. C. Willems, A. W. Weeber, A. J. Geldorp, A. Blei, T. van den Berg, B. W. Staal. Afgewezen: 2 candidaten.' Zon onder 9.40 Zon op 5.54 Tusschen dese beide tijdstippen moet verduisterd worden. Achttien jeugdige inwoners cn inwoonsters van Wageningen zijn Donderdag te Ilpendam aangekomen, waai ze gast» lij ontvangen werden. De burgemeester, de heer W. A. van Oorschot bracht de kinderen persoonlijk per boerenwagen naar de plaats van bestemming.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1