Opbouwdienst bij de luchtbescherming ingeschakeld. i,De school des levens'' Kathe von Nagy, Hans Holt en Ilse Werner in „De School des Levens". (Rex-Theater.) Van de nieuwe hoofdfilm „De School des Le vens" die van hedenavond af in het Rex-Thea ter vertoond wordt, laten wij hieronder eenige persbeoordeelingen volgen: De Telegraaf: ....En omdat ze gespeeld worden door een voortreffelijk: quartet, met Kathe von Nagy als prima inter pares èn om dat die gebeurtenissen geregistreerd worden door Geza von BolvaryZoo blijft men die be levenissen met een stijgende belangstelling vol gen omdat iets van wat ons zelf kan over komen, iets wat onzen meisjes kan overkomen, in die film beleefd wordt Alg. Handelsblad Aan deze film ont breekt niets, behalve het Weensche dialect: de dialoog is kort en krachtig, de muziek aangenaam, het spel fijn en sober De Tijd: Men moet toegeven, dat de film „De leerschool des levens", waarmede zoowel de school als het leven zelf worden bedoeld, zich gunstig onderscheidt van de meeste films, welke in bedoeld milieu spelen en slechts sensatio- neele pretenties hebben. Hier treft men althans een houding aan, die een waarschuwing wil zijn Rotterdamsch Nieuwsblad: en dat heeft Geza von Bolvary gedaan, op wel haast nuchte re wijze, maar juist daardoor boeiend en volko men aanvaardbaar, realistisch en zeer scherp geteekend Kathe von Nagy speelt in deze film de hoofdrol, fijn en gevoelig met haar expressieve gelaat. Theo Lingen en Hans Moser zijn twee goedsullen. die zoo echt in dit milieu passen Het Vaderland: Kathe von Nagy en Use Werner hebben hun rollen zeer goed gespeeld. Levendig en met de noodige terughouding, terwijl de beide karak ters voortdurend duidelijk en aannemelijk te genover elkaar gesteld bleven De Avondpost: Dit gegeven is door den re gisseur Geza von Bolvary tot een buitengewoon onderhoudende film uitgewerkt Haagsche Courant: De wijze, waarop deze meisjes echter den strijd om het bestaan vol wederzijdscb medeleven weten te voeren, ma ken deze rolprent mede door de uitstekende regie van Geza von Bolvary tot een boeiend en aantrekkelijk geheel. Er is voorts in deze rolprent nog velerlei te bewonderen en te waardeeren. Noemen wij slechts van de overige acteurs Theo Lingen en Hans Moser. dan hebben wij hierbij met het voorafgaande reeds meer dan voldoende bewe zen onder welke hoogstaande klasse men deze film rekenen moet De ondergang van de Brown". .William Thalia theater !is de rol van zijn leven! En dan is er de ontroerende créatie van Frances Dee, die onder Hathaway's be zielende leiding niet maar een knap meisje blijkt te zijn, doch een werkelijk uitmuntende actrice. Henry Wilcoxon, die vooral in Cecil B. de Miile's films vaak groote rollen had, ïs ook geen onbeken de voor het bioscooppubliek, evenmin als Joseph Schildkraut. Doch misschien een betere garantie voor een grootsche film dan story en spelers biedt de naam Henry Hathaway, en men kan slechts na het zien van „Souls at Sea" zeggen, dat hij zijn naam eer heeft aangedaan, en de verwachtingen, die men na „De Bengaalsche Lanciers" en andere mooie films van deze jongen regisseur had, geens zins heeft beschaamd, integendeel „De Ondergang van de William Brown" kan men gevoeglijk om schrijven als „De Bengaalsche Lancier van de zeven zeeën"! De heer F. P. Vermeulen gehuldigd. Door de Centrale van A.-R. Kies* vereenigingen in Velsen. In een der lokalen van de Gereformeerde Kerk aan de Burgemeester Rambonetlaan had gister avond de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" van IJmuiden-West een bijeenkomst ge organiseerd om den heer F. P. Vermeulen te hul digen in verband met zijn 40-lidmaatschap van den gemeenteraad. De bijeenkomst was druk bezocht. O.a. waren aanwezig de besturen van de A.R. Kies- vereenigingen in deze gemeente en verder hebben ook vele anderen van de gelegenheid gebruik ge maakt, den heer Vermeulen, die vergezeld was van zijn familie, hunne gelukwenschen aan te bieden. Namens de Centrale van A.R. Kiesvereenigingen in Velsen heeft de heer B. Schipper den heer Ver meulen toegesproken. Na hem de gelukwenschen der A.R. Kiesvereenigingen te hebben aangeboden zeide de heer Schipper, dat de tijdsomstandigheden zich niet leenen voor groote feestelijkheden, te meer daar ook de jubilaris zelf zwaar getroffen is. Daarom werd besloten, een eenvoudige huldiging te houden. Spreker memoreerde de rede van den burgemeester in de raadsvergadering van Woens dagavond en merkte op, dat de heer Vermeulen bewezen heeft, de rechte man op de rechte plaats te zijn.-„Gij hebt een vooruïtzienden blik getoond en wij stonden steeds verbaasd over uw uitgebreide kennis", aldus spreker. „Nooit hebt gij uw eigen belang ol' dat van een kleine groep op de eerste plaats willen stellen. Gij hebt getoond, de begin selen van de A.R. Partij te kennen. Wij zijn u dank baar voor hetgeen gij hebt verricht en het is daarbij verheugend, dat gij nog altijd blijk geeft van vita liteit". Ten slotte bood spreker den jubilaris een groote zilveren plaquette aan met een afbeelding in relief van den voorgevel van het raadhuis. De plaquette, die zeer fraai is uitgevoerd, draagt als onderschrift: 1900 24 Juli 1940 F. P. Vermeulen Ter herinnering aan uw 40-jarig lid maatschap van den Gemeenteraad van van Velsen. Aangeboden door de Centrale Ant-Revolutionaire Kiesver eeniging. De heer Vermeulen bedankte daarop in welge kozen woorden. De vreugde is niet onvermengd, al dus spreker, maar wel de dankbaarheid. Waar vindt men een plaats in Nederland, waar partijge- nooteq 40 jaar iemand de hand boven het hoofd houden? Spreker voelde zich verplicht, dankbaar te zijn voor dien trouw. Na gewezen te hebben op de moeilijke tijdsomstandigheden besloot spreker met een bemoedigend woord en een opwekking trouw te blijven aan de A.R. beginselen. Onder degenen, die den jubilaris hun geluk wenschen kwamen aanbieden merkten wij op de Gereformeerde predikanten ds. S. E. Wesbonk en dr. J. Kapteijn, verder o.a. de heeren A. Krijger bestuurslid van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, A. J. G. Koning, hoofd opzichter van Bouw- en Woningtoezicht, D. Visser, hoofd van de Marnixschool, T. van Popta, hoofd van de Groen van Prinstererschool, de A.R. raads leden de heeren H. Homburg en A. Eikelenboom enz. George Raft en Cary Cooper in „De ondergang van de William Brown". Enorm is het woord voor „De Ondergang van de William Brown", de machtigste film-van-de-zee, die ooit vervaardigd werd. Enorm van productie, enorm van techniek, enorm van spel en vooral enorm van story. Hier geen oppervlakkig bravour- verhaaltje, geen zinloos geparadeer met heele vlo ten van Schepen, geen ouderwetsehe, kinderlijke zeerooversromantiek, doch een op een waar gebéu ren gebaseerd verhaal van menschelijke grootheid en zwakte en heldenmoed. Deze film biedt niet maai- „een verhaaltje", doch haar scenario is het leven zelf. Uit de stoffige folianten van Amerika's maritieme geschiedenis heeft Paramount een ge beurtenis opgediept, die zich een eeuw geleden af speelde, doch die heden ten dage even levend, even menschelijk, even aangrij pend is, als zij dat honderd jaar geleden is geweest; het nobele verhaal van den zeeman, die zich boven alle gangbare menschelijke wetten durfde te stellen om als overwinnaar te voorschijn te kunnen treden uit een machtigen strijd met de zee. Toen het groote zeilschip de „William Brown", in .vlammen opging en in de kokende golven ver dween was er in de algemeene paniek slechts één man die het bevel op zich durfde nemen die ver antwoordelijk durfde zijn voor een aantal levens die in de eenige reddingsboot gered zouden kunnen worden, en voor een aantal anderen, die met hun schip onder zouden moeten gaan. Hij durfde te kiezen. Hij won zijn strijd. Doch de publieke opinie noemde hem een moordenaar, omdat hij hen die niet gered konden worden, in zee geworpen had. „Souls at Sea" verhaalt van dien man, van zijn leven, zijn liefde, zijn groote avontuur. Zoowel Cary Cooper als George Raft geven in deze film schitterend spel te zien.Van Cooper zijn we dit gewend, doch Raft is dit keer beter dan ooit, het „De Keizer van Californië". Een geschiedenis, welke zich jaren geleden in het bekende goudland van dien tijd: Californië, af speelde, vormt het onderwerp van de film, die deze week in de bioscoop De Pont vertoond wordt. De korte inhoud ervan is als volgt: De Zwitser Johann August Suter werd in 1803 geboren. Zooals bij alle groote mannen, zijn vele legenden om zijn leven en zijn werk geweven, doch do herinnering aan dezen pionier en kolonisator zal niet licht uitgewischt worden en nauw verbonden blijven met California's ontwikkelingsgeschiedenis. Suter ontvluchtte zijn huis op het oogenblik, dat men hem voor het verspreiden van opruiende lec tuur gevangen wilde nemen. Op het punt, door een sprong van een trein, een einde aan zijn leven te maken, verschijnt hem een geheimzinnige vreemde ling. „Is de aarde niet groot en onmetelijk rijk en is er niet plaats voor allen? Verover haar, als je er den moed toe hebt!", roept deze geest hem toe. En Suter komt tot zich zelf en besluit in Amerika een nieuw vaderland te zoeken. i We zien hem terug in de wilde, rumoerige om geving van een far mersplaatsje, 3000 mijl ten Oosten van Santa Fé. Samen met den trap per Ermattinger en den vroegeren caféhouder Billy trekken zij naar het Westen. Na een avontuurlijken tocht dreigen zij van vermoeienis te bezwijken in de woestijn, maar zij worden nog bijtijds gered door trekkers, die gelokt trokken zijn, Deze menschen zijn er iets beter aan toe. maar ook met hen zal het spoedig gedaan zijn als er geen water gevonden wordt. Suter, in de vaste overtuiging water te vinden waar bergen zijn, trekt het gebergte over en ziet aan den voet der Sierra Nevada het beloofde land en door stagen arbeid weet hij dit land, dat hem door den gouverneur van Mexico voor den tijd van tien jaar in pacht gege ven wordt, tot een paradijs te maken. Van heinde en verre komen nu de landverhuizers naar Californië en in weinige jaren .is Suter de on gekroonde keizer. Het prachtige land is aan hem als onvervreemdbaar en erfelijk bezit overgegaan. Op hel toppunt van zijn macht, juist als hij den tijd rijp acht vrouw en kinderen over te laten ko men, ontdekt een van zijn boeren goud. Ondanks de overtuigende woorden van Suter geeft de man ruchtbaarheid aan zijn vondst en bijna al de men schen van Suter verlaten hem om ook goud te gaan graven. Enkelen blijven hem trouw en met deze paar menschen tracht hij te behouden wat hij aan den bodem ontworstelde. De arbeidskrachten zijn echter niet toereikend, de akkers komen braak te liggen, het vee sterft bij gebrek aan verzorging en in den tijd van enkele maanden gaat het werk van vele jaren teloor. Dan verliest. Suter ook nog zijn vrouw en kinde ren en hoewel de regeering in Washington hem om zijn groote verdienste tot generaal en senator be noemt is hel volkomen uit met Suter's macht. Woe dende goudzoekers verbranden zijn bezittingen en Suter trekt naar Washington. Tientallen jaren voerde Suter processen tegen de Vereenigdè Staten, waardoor hij zijn geneele ver mogen verloor, totdat hij tenslotte berooid en door een ieder verlaten dagelijks op de trappen van het 'Capitool wachtte op een rechtvaardig oordeel, dat nooit gekomen is. Zooals onze lezers weten zullen, wordt met ingang van deze week in de bioscoop theaters slechts één hoofdfilm vertoond. De Pont Openbare verkooping. Ten overstaan van de notarissen M. E. A. van Oppen te Heemstede en mr. A. M. Blaisse te Am sterdam, zijn Donderdagmiddag onder groote be langstelling in het veilinggebouw ,,'t Centrum" zes woonhuizen aan den Hoflanderweg verkocht. De uitslag van de verkooping is: Perceel 1: Woonhuis met garage, steenen schuur, vóór- en achtertuin, aan den Hoflanderweg 85, ter grotte van ongeveer 2.30 Are. Opgeboden door G. Fes, Castricum tot f 2890. Ge^ mijnd doro W. A. J. M. Eskes, Amstelveen, op f 90. De combinatie van beide perceelen staande op f 6005 werd op f 10 gemijnd, dor Eskes, Amstel veen. Perceel 3: Woonhuis, gelijk aan perceel 2, ter grootte van 2 Are aan den Hoflanderweg 89. Opgeboden door G. Res, Castricum tot f 2925. Gemijnd op f 10 door Eskes, Amstelveen. Perceel 4. Woenhuis, gelijk aan perceel 2, ter grootte van 2 Are. aan den Hoflanderweg 91. Opgeboden dor G. Res, Castricum tot f 3000. Niet gemijnd. De combinatie van de perceelen 3 en 4 staande op 5935 werd gemijnd op f 90 door Eskes Amstel veen. De combinatie van de perceelen 1 tot en met 4 staande op f 12040 werd gemijnd door D. Teer, alhier op f 325. Totale opbrengst f 12.365. Perceel 5. Woonhuis aan den Hoflanderweg 109 ter grotte van 2 Are. Opgeboden door Asjes, Den Haag, tot f 3260. Niet gemijnd. Perceel 6: Woonhuis aan den Hoflanderweg 109A ter grootte van 2 Are. Oopgeboden door Asjes, Den Haag tot f 3360. Niet gemijnd. De combinatie van de beide laatste perceelen staande op f 6620 werd gemijnd dor J. Kuys. al hier, op f 70. Totale opbrengst f 6690. Uitbreiding van de Chr. Fröbel school. Tweede lokaal in gebruik. De Chr. Fröbelschool „Pauline Nolthenius", die tot nog toe alleen een der llcalen van de Chr. School aan de Meeresteijnstraat in gebruik had, zal een belangrijke uitbreiding ondergaan, doordat een zaal van gebouw „Adrichem" eveneens als Fröbel- klas wordt ingericht. Vorig jaar moesten nog vele kinderen worden afgewezen wegens ruimtegebrek. Nu kan in beide uitstekend vor dit doel geschikte lokalen een veel grooter aantal kleuters worden geplaatst. Vereenigiug van Jong Hervormden. „Twijfel" en „Zekerheid". De samenkomst van de afdeelïngen Beverwijk en Velsen van de Vereeniging van Jong Hervormden, die in het Beukenrond in park Rooswijk- gehouden zou worden, werd wegens de weersomstandigheden in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat gehouden. In deze bijeenkomst heeft ds. Bronsgeest uit Velsen gesproken over het onderwerp „Twijfel". Twijfel is, aldus ds. Brons geest, een gebrek aan vastheid en zekerheid, een schommeling tusschen verschillende beschouwin gen. Op allerlei terrein bestaat er twijfel en dus ook op het gebied van kerkelijk en geestelijk denken, wat religieuze twijfel is. Er is naast een groep menschen, die ook op dit gebied volkomen zeker zijn en overal een oplossing voor weten een groep, die twijfelt en voor wie die twijfel een bange smart wordt. Het is niet mogelijk vast te stellen, waar de twijfel zetelt, doch er zijn wel vele oorzaken aan te duiden, aldus spr. Velen twij felen, omdat de wereld rondom hen zoo onduidelijk is, zoodat zij met het probleem van het lijden zitten, 'waardoor zij de rechtvaardigheid van God niet kunnen aannemen. Wie gelooft, aldus spr. weet wat twijfel is. Een gevaarlijk punt is echter als de mensch in den twijfel blijft „zitten". Dit is on vruchtbaar en voert nergens toe. Er is twijfel, waarvoor God ons moge behoeden, en dat is de donkere avond voor den nog donkerker nacht. De twijfel, waardoor wij tot het geloof komen is de schemering voor den eeuwig stralenden dag. Ds. J. de Vries, alhier, sprak hierna over het onderwerp „Zekerheid". Iedereen heeft behoefte aan zekerheid en wij begeeren een zekere toekomst en een vaste lijn, waar langs ons leven zich kan ontwikkelen. Maar juist in dezen bijzonderen tijd ondervinden wij, dat alles wat onwrikbaar scheen wankelt. En niet alleen in het groot, maar ook in het kleine menschenl.even is onzekerheid. In al die onzekerheid is echter een boodschap, die zich aandient als absoluut zeker. Dat is het woord van God. Als God ons door zijn Heilige Geest het hart openbreekt zullen wij de zekerheid van het woora erkennen. De weg hiertoe gaat door het gebed. Dan heeft ons leven, dat zoo troosteloos schijnt, toch nog glans en eeuwig uitzicht. De bijeenkomst werd door ds. de Vries op de gebrui kelijke wijze gesloten. Uitreiking van boter- en vetkaarten. Op Zaterdag 27 Juli zijn aan den politiepost aan de St.-Odulfstraat van 9—12 en van 2—4 uur voor de bewoners van Wijk aan Zee too tel en vetkaarten verkrijgbaar. De stamkaarten van alle leden van net gezin de aanslagbiljetten van het hoofd van het ge zin en alle gezinsleden, die aangeslagen zijn in de Gemeentefondsbelasting, belastingjaar 19391940 en het ingevulde formulier M.D. 54 moeten medegenomen worden. Willige handel op de groenten- markt. Prijzen blijven op peil. Over het geheel genomen kenmerkte zich de handel gedurende de week van 1924 Juli door een willige stemming, waardoor de prijzen voor de ver schillende producten goed op peil konden blijven. Ook in de aanvoeren was nog weinig verandering te bemerken, daar een kleinere aanvoer van een enkel product nog geen gewicht in de schaal legt, terwijl het gemis weer wordt aangevuld door groo teren aanvoer van andere artikelen. Wel is door het beëindigen der aardbeiencampagne in de fruit- afdeeling een leemte ontstaan daar het aardbeien seizoen voor de veilingen altijd groote bedrijvig heid beteekent. Het seizoen is dit jaar van zeer kor ten duur geweest. De opbrengst bedraagt dan ook belangrijk minder dan aanvankelijk verwacht kon worden. Ofschoon het thans nog het begin van het boonenseizoen is, was het aanbod van de soort dubbele boonen in de afgeloopen week al zeer groot. Groote partijen, waarvan de kwaliteit niets te wen- schen overliet kwamen aan de veiling. Voor behoor lijke prijzen werden de partijen afgenomen. De no teeringen wisselden ongeveer van 1315 cent per K.G. Op de veiling van Woensdag kwamen nog enkele aanvoeren tot 16V2 cent per K:G. De aanvoer van snijboonen was nog niet zoo ruim, maar verwacht wordt, dat deze binnen en kele dagen ook wel meer zal uitbreiden. Hiervoor werd naar kwaliteit van 1521 cent per K.G. be steed. Van de bladgroenten waren de partijen sla gere geld nog flink vertegenwoordigd. Voor goede kwali teit bestond een willige kooplust. Voor de beste soorten stonden de laatste dagen de iloteeringen ongeveer op 140250 per 100 stuks. Mindere kwa liteit bracht het van 75110 cent per 100. Bloemkool was een zeer gevraagd artikel en het was ook hiervan weer de eerste kwaliteit, die voor hooge prijzen werd afgenomen. Voor de beste soorten waren er noteeringen van 1220 cent per stuk. Mindere soorten noteerden van 49 cent. Postelein was in doorsnee nog niet zoo best, al brachtén enkele partijtjes het tot 5 of 6 cent per K.G. Voor een groot gedeelte werden echter min dere prijzen betaald. Ook voor bospeen zijn de prijzen nog eenigszins aan den lagen kant. Van dit product worden thans zeer groote partijen aangevoerd. De prijzen ver schillen naar soort en kwaliteit van 41/-»6y2 cent per bos. Ook de aanvoeren andijvie breiden zich de laatste dagen sterk uit. Naar kwaliteit werd dit pro duct verkocht van 100200 per 100 stuks. Rabarber brengt geen hooge prijzen op. hoewel J aanvoer door den handel nog kan worden opgf, nomen. De prijzen varieeren meestal van 23 per bos. Voor doppers, capucijners en alle soorten peuj| vruchten bleef geregeld een onverminderde langstelling bestaan en voor de goede kwaliteit^ werden hooge prijzen betaald. Raspers en britf^ capucijners maakten noteeringen naar kwaliteit vé 1626 cent. Doppers en witte capucijners wer<w geveild naai- soort van 1220 cent per K.G. aanvoer van tuinboonen wordt al weer minder. V? dit product liepen de noteeringen uiteen van 5-.j| cent per K.G. Tomaten bleven op het prijspeil vj vorige week, n.l. van 1222 cent per K.G. Hetzelk was ook het geval met komkommers, die van i hand gingen van 45yz cent per stuk. Tweedesoor, van 33'.'2 cent per stuk. In de fruitafdeeling ijjjj gen de roode bessen lage noteeringen, hetgeen v& moedelijk wel in verband zal staan met de suiké! distributie. Voor de overige fruitsoorten, als fraj' bozen, kruisbessen, zwarte bessen en aardbeie werden goede prijzen betaald. PERSONALIA De wachtmeester le klasse D. E. J. Brandy van de Brigade Koninklijke Marechaussee alhie is met ingang van 1 Augustus a.s. bevorderd tcc opperwachtmeester, met nog nader aan te wijzt; standplaats. De opstelling van Kennemers, De Kennemers brengen voor den wedstrijd tegen Stormvogels om het kampioenschap vé midden-Kennemerland een elftal in het vel.' met een geheel gewijzigde opstelling. Het elfi tal ziet er als volgt uit: Doel: F. Brethouwer. Achter: J. de Boer en B, Brethouwer. Midden: C. Steenbeek. v. d. Putten en Ste*. man. Vóór: Van der Kolk, Van Luin, Horemaa Bleeker en Semeins. De wedstrijd wordt Zondagavond 7.15 uuii in het Gem. Sportpark gespeeld. De Kennemerscombinatie. die Zondag a.s. fe Castricum partij geeft aan C. S. V., komt mr, het volgende elftal uit: Doel: Bruins. Achter: Balder en Reinders, Midden: Hoeben, J. van Dorp en De Graaf. Vóór: Van Laaren, Hoen, Himpers, Ooyevasj en C. van Dorp. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Zondag a.s. wordt te Wijk aan Zee ter geit, genheid van de officieele opening van het nieu we natuurvriendenhuis, een familiedag gehot., den van de gewesten Noord-Holland Noord g Zuid van het Instituut voor Arbeidersontwft. keling. Het vertrek van de plaatselijke afdeeling va het Instituut is voor wandelaars vastgesteld 0; 11.15 uur en voor fietsers op 11.30 uur. Het ver trek heeft plaats bij het kantoor van Social! Zaken. TREKKINGSLIJST TER INZAGE. Op ons bureau ligt ter inzage een trekking? lijst van de loterij „Meisjesstad", waarvan 11 Juni j.l. in Beverwijk loten zijn verkoch; door middel van een propagandawagen. HEEMSKERK R.K. METAALBEWERKERS. In het R.K. Vereenigingsgebouw hield de R.K Metaalbewerkersbond „St. Eloy" een ledenvergj. dering. Daar de voorzitter afgetreden is, stond dt bijeenkomst onder leiding van den heer J. Peekei, Na het lezen der notulen werd overgegaan It! het verkiezen van een voorzitter. Met bijna meene stemmen werd de heer J. Peekei gekozer, In de vacature welke in het bestuur was ontstaa werd gekozen de heer R. Rozing. Hierna werd de werkgelegenheid in Duitschlani besproken. Het bleek echter dat er momenteel ia de afdeeling weinig werkloozen zijn. VISCHWEDSTRIJD. Zondag 28 Juli houdt de vischclub ,,'t Snoekje' een vischwedstrijd op witvisch in de Neksloot. Reorganisatie van het bestaande stelsel. Vrijwilligerssysfeem wordt vervangen. Aan een brief, welke de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van bin- nenlandsche zaken betreffende een reorganisatie van den luchtbeschermingsdienst heeft gezonden aan de burgemeesters wordt het volgende ont leend: De praktijk van de laatste maanden heeft ge leerd, dat het vrijwilligerssysteem, waarop de or ganisatie van den luchtbeschermingsdienst te on zent is gebaseerd, in meer dan een opzicht tekort schiet, zoodra gelijk thans het geval is van het personeel voor langeren tijd diensten gevraagd moeten worden. Tengevolge daarvan doen zich in vrijwel alle gemeenten in mindere of meerdere mate moeilijk heden gevoelen met betrekking tot een bezetting van de noodzakelijk geachte luchtbeschermings posten, terwijl anderzijds de voortdurende wisseling in bezetting van deze posten de vorming van vol doende geschoold personeel in den weg staat. In verband hiermede is een reorganisatie van de luchtbeschermingsdiensten hier te lande in overweging genomen, waarbij als einddoel een regeling voor oogen staat, waarbij de thans als gevolg van de bijzondere omstandigheden noodzakelijke continu-dienst wordt verricht door personen, die uitsluitend voor deze werk zaamheden zijn aangesteld en voortdurend ter beschikking staan en als zoodanig de kern van de luchtbeschermingsorganisatie vormen. De uitvoering van dit voornemen wordt ver gemakkelijkt, doordat voor het vormen van deze kernen gebruik kan worden gemaakt van de dooi de demobilisatie der Nederlandsche weermacht vrij komende krachten. Besprekingen met den com mandant van den Opbouwdienst hebben er toe ge leid, dat deze zich in beginsel bereid verklaard heeft het personeel van dezen dienst tot een nader te bepalen aantal geëncadreerd beschikbaar te stel len voor de luchtbeschermingsdiensten der daar voor in aanmerking komende gemeenten. Daarbij dienen o.m. de volgende punten in acht te worden genomen: 1. De minimum-bezetting van de kern be draagt in kleinere gemeenten zes man (twee groe pen van drie, waarvan elke groep om beurten nacht dienst verricht, en wel twee man voor de surveil lance en één voor de bezetting van den commando post, met onderlinge aflossing). De opbouwdienst kan echter geen kleinere verbanden beschikbaar stellen dan groepen van ongeveer 40 man. De commandant van den Opbouwdienst stelt zich evenwel op het stand punt, dat het verband in een groep behouden blijft, indien de ploegen van de groep geen grooteren wegafstand dan ongeveer 15 K.M, behoeven af te leggen, teneinde het oefen centrum te bereiken voor de lichamelijke oefening, welke voor de manschappen van den dienst verplicht is gesteld. In verband hiermede zullen door de rijks inspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen uit de daarvoor in aan merking komende, niet te ver uit elkaar lig? gende kleine gemeenten in overleg met de burgemeesters, „rayons" worden gevormd, waarbij aan de voren bedoelde voorwaarde voldaan wordt. Voor de grootere gemeenten zal de beschikbaar' stelling beperkt moeten blijven tot ten hoogst! twee afdeelingen, elk ter sterkte van vier groept: a plm. 40 man. Gelijk ook reeds te Amsterdam rad betrekking tot de brandweer is geschied, zullend laatstbedoelde gemeenten de manschappen ge kazerneerd worden. 2. Door den opbouwdienst zal er naar worde: gestreefd, dat zooveel mogelijk personeel woon achtig in, of afkomstig van de betreffende gemeend beschikbaar zal worden gesteld. 3. Het rijk betaalt de personeelkosten met di verstande, dat de kosten van legering en voedi ten laste der gemeenten komen. 4. Bij de normale diensten draagt het personec de kleeding en uitrusting, welke voor den opbouw dienst zijn voorgeschreven. Voor het verrichte' van brandweer-, gas en andere bijzondere dien sten verstrekken de gemeentebesturen de hiervotf vereischte kleeding en uitrusting. 5. De inschakeling van het personeel van de: Opbouwdienst bij de gemeentelijke luchtbescher mingsdiensten zal niet eerder kunnen plaats hebbel dan eind Juli a.s. Het wil mij voorkomen, dat op de hierboven aan gegeven wijze een bevredigende en voor de ge meenten tevens financieel weinig bezwaarlijk reorganisatie van de luchtbeschermingsdiensten ku worden verkregen. Vanwege den commandant val den Opbouwdienst is daarbij het vertrouwen gesproken, dat de gemeentebesturen zich bij wij:' van contra-prestatie moreel verplicht zullen ge voelen om het in hun gemeente voor den lucht beschermingsdienst beschikbaar gestelde personee. van zijn dienst in de eerste plaats in aanmerking doen brengen voor het vervullen van vacante ge meentelijke dienstbetrekkingen, waarvoor zij te aanmerking kunnen komen, en zich tevens zulte" beijveren om dit personeel bij de werkgevers I" de gemeente aan te bevelen. Ik stel er prijs op, dit laatste met den meeste» nadruk te onderstx-epen. (A-N-W

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2