Werklooze hoofdarbeiders kunnen worden tewerkgesteld. De behandeling der Boscharbeiders hielpen Engelschen piloot Regeling aan gemeente- bestaren bekend gemaakt. v R IJ D AG 26 JULI 1940 Aantal werken opgesomd. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van departement van sociale zaken heeft den ge meentebesturen een brief gezonden betreffende !|e tewerkstelling van werklooze hoofdarbeiders. •Hieraan word; ontleend; Het behoeft tegenover u geen betoog, dat thans ie er. hoofdarbeiders met groote moeilijkheden lp kampen hebben. Het is wensehelijk in dit pro- Sppm eenig inzicht te krijgen, weshalve het ppntraal bureau voor de statistiek door middel van een enquête zal trachten hier materiaal te V%Zear^oorkoming van een misverstand wil ik er nadrukkelijk op wijzen, dat dit onderzoek niet in rjph sluit, dat reeds maatregelen zullen worden benomen. Voorloopig gaat het uitsluitend om het vprzamelen van gegevens. Tntusschen is het mogelijk, voortbouwende op wat. reeds eenige jaren terzake geschiedt, ten be- wve van werklooze hoofdarbeiders, indien alsnog vrnchtige medewerking wordt verleend, een en ander tot stand te brengen. Het departement van sociale zaken streeft er n.l. reeds eenige jaren naar voor de hierbedoelde groep werklooze hoofd arbeiders objecten te vinden, die, daar de betrok- vpnen uiteraard niet geschikt zijn voor het ver richten van grondwerk, zich voor uitvoering door hen leenen. Deze hoofdarbeiders staan 111 het algemeen hii werkloosheid voor bijzondere moeilijkheden. Zii zijn gewoonlijk gewend aan een levensstan daard welke boven die van de handarbeiders uit gaat waarbij inzonderheid valt te denken aan hoo^ere huishuur, schoolgeld e.d. waardoor zij, indien zij aangewezen zijn op het bedrag, dat zij ingevolge de steunregeling kunnen ontvangen, Vt zwaar te verantwoorden hebben. Een en ander is voor mij aanleiding de mede werking van uw college in te roepen, teneinde na te "aan. of er in uw gemeente bepaalde werkzaam heden kunnen worden gevonden, waarbij hoofd- arb°iders kunnen worden -ingeschakeld. In de eerste plaats denk ik hier aan werkzaamheden ten behoeve van overheidsinstellingen of instel lingen van algemeen nut, waar wellicht velerlei arbeid achterwege blijft, omdat de noodzakelijk heid niet direct aanwezig is en soms de middelen ontbreken om meer dan het strikt noodzakelijke te laten uitvoeren. Nadrukkelijk wil ik er op wijzen, dat geen werken naar voren moeten worden gebracht, welke in wezen tot de normale moeten worden gerekend. Arbeid voor distributiekantoren enz., dat alles moet worden gerekend tot den norma len arbeid. Mijn vraag heeft dus betrekking op bijzondere werkzaamheden, welke uitsluitend met het oog op de te verleenen hulp naar voren wor den gebracht, zooals b.v.: het instellen van een onderzoek naar de inkomens van bewoners van woningwetwoningen; onderzoek naar de vesti ging in en het vertrek uit de gemeente; catalo giseering van de bibliotheek van het internatio naal instituut van sociale geschiedenis; budget- en voedingsonderzoek in de Wieringermeer; de uitwerking van de in de Wieringermeer verza melde gegevens betreffende de spraak; ordenen en reglstreeren van een verzameling kinderlied jes: ordenen biliotheek en archief; voltooiing van een repertorium van de Nederlandsche dia lecten en volkskunde; samenstelling eener bio- graphie der Nederlandsche letterkunde na 1880 het ordenen en opplakken van courantenknipsels, personalia, enz. aan het gemeente-archief; mi gratie-onderzoekingen; onderzoek naar de mis dadigheid in een gedeelte van Nederland; com pleteering kaarteneatalogus bibliotheek en lees zaal; ordenen stukken bureau waterschapsarchie ven; ordenen doopregisters van de Waalsche kerk- invent ar iseeeren van het oude archief; al- phabetische klapper op de bevolkingsregisters van 1816—1861; het maken van kaarten betref fende stedebouwkundige ontwikkeling en teeke nen van woningtypen woningstichting. In beginsel heb ik er geen bezwaar tegen, wan neer ook door particuliere bedrijven werkzaam heden aan werklooze hoofdarbeiders worden op gedragen. al zal uiteraard moeten worden zorg- gedragen^ dat geen normale arbeid op deze wijze voor rekening van de overheid wordt gebracht. Wat de voorwaarden betreft waaronder de te werkstelling plaats vindt, diene het volgende: De werklooze hoofdarbeiders zijn dezerzijds in gedeeld in 3 groepen t.w.: Groep 1: academisch gevormden. Groep 2: middelbaar gevormden. Groep 3: eenvoudig administratief geschoolden. De tewerkstelling mag in beginsel niet lan ger dan een jaar duren, opdat de tewerkge stelde» weten, dat het hier gaat om een lijdelijken vorm van overheidshulp. Na ver loop van een jaar dient ten minste een half jaar te verloopen, voordat opnieuw tewerk stelling kan plaats hebben. Voor elk van bovengenoemde groepen is. in overeenstemming met de plaatselijke omstandig heden en rekening houdend met het normale werkverruimingsloon, een schaal van vergoedin gen vastgesteld. Daarbij wordt mede acht gesla gen op de meerdere of mindere practische erva ring van de tewerkg-estelden. Op dezen grondslag is de volgende loonrege ling aangenomen (weekloon) c. ongehuwden van 30 jaar of ouder met prac tische ervaring. Groep 3: Eenvoudige krachten als kantoorbe- dienden.schrijvers e.d.. die gehuwd zijn en reeds practische ervaring hebben. De loonen. aan de tewerkstelling verbonden kunnen, zoo de uit te voeren objecten vooraf door mij zijn goedgekeurd, op de gebruikelijke wijze voor subsidie uit het Wevkloosheidssubsidiefonds in aanmerking worden gebracht. Ik vertrouw, dat uw college zal medewerken om voor de werklooze hoofdarbeiders in uwe ge meente zoo mogelijk een afzonderlijke werkver schaffing te stichten. Mocht uwerzijds nadere voorlichting vanwege mijn departement worden verlangd, zoo zal deze uiteraard steeds gaarne worden verleend. U kunt zich daarvoor recht streeks tot den chef der afdeeling werkverruiming wenden. (A.N.P.) Zestig-dagen motorrijtuigen- belastingkaarten. Daar teruggave van de motorrijtuigenbelasting aan houders van motorvoertuigen, aan wie slechts voor een beperkt aantal malen, resp. dagen, gunning tot het rijden op den openbaren weg werd verleend, volgens de sedert 1 Juli geldende rege ling niet wel mogelijk is gebleken, heeft het wnd. hoofd van het departement van financiën op in stigatie van den bond van automobielhandelaren en garagehouders B.O.V.A.G. de mogelijkheid ge opend tot verstrekken van z.g. zestig-dagenkaarten Vooi-heen kon slechts de motorrijtuigenhandel van deze kaarten gebruik maken. Te beginnen met 1 Augustus a.s. kunnen houders van een vergunning tot het gebruiken van motor brandstof een zestig-dagenkaart op het belasting kantoor ontvangen, zonder dat een waarborgscom behoeft te worden gestort. In afwachting van een nadere regeling is de geldigheidsduur op één jaar gesteld. Teruggaaf van de voor deze kaart betaalde belasting kan niet plaats hebben. Aan hen, die op 1 Augustus in het bezit zijn van een gewone motorrijtuigenbelastingkaart, waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstreken en die zich een zestig-dagenkaart willen aanschaf fen, kan restitutie over de resteerende maand(en) worden verleend. Bovendien kan dan tegelijkertijd teruggave plaats hebben over de dagen, waarop de houder in de maanden Juni en Juli niet heeft kunnen rijden. (A.N.P.) Nederlandsche vliegtuigen door Engeland gebruikt? 's GRAVENHAGE. 25 Juli (A.N.P.1 - De Engelsche radio heeft gemeld, dat de naar Enge land overgebrachte Nederlandsche vliegtuigen, be halve van een oranje driehoek, van een ander on- derschëidingsteeken worden voorzien. Hieruit blijkt, dat deze machines door Engeland voor zijn strijd tegen Duitschland, wellicht zelf: voor de nachtelijke bomaanvallen op Nederland, worden gebruikt. De bomaanvallen van Dinsdag nacht. Te Amersfoort 5 dooden en 16 gewonden. Het A.N.P. meldt: Naar thans bekend wordt, zijn de gevolgen voor de burgerbevolking van het bombardement van Amersfoort in den nacht van Dinsdag op Woensdag nog ernstiger dan was ge meld. De balans vermeldt vijf dooden, acht zwaar gewonden, acht licht gewonden, een in puin ge worpen huis, vier afgebrande huizen en eenige door scherven, vonken en luchtdruk beschadigde huizen. OOK EEN DOODE TE SCHOORT. Bij hetzelfde Engelsche bombardement, waarbij in denzelfden nacht te Groet een bom is neerge komen met het bekende noodlottige gevolg, is ook te Schoorl een huis vernield, waarbij een doode te betreuren valt. EVENEENS BOMMEN NIEUWER AMSTEL. Duitschers in Ned. Indië Een uiteenzetting van Duitsche zijde Het A.N.P. meldt: Nadat langen tijd de Duit sche autoriteiten gezwegen hebben over de be handeling van Duitsche onderdanen in ons land gedurende de oorlogsdagen, heeft echter de star re houding van de Nederlandsche autoriteiten in de overzeesche gebiedsdeelen, die geweigerd hebben de behandeling van de Duitsche ge- interneerden te verbeteren, er toe geleid, dat Donderdag in een persconferentie de legatie secretaris dr. H. Wissniann en de Pressedezer- nent W. Janke een boekje hebben opengedaan ook over hetgeen in ons land gedurende de oor logsdagen is geschied. Wij vatten hun betoog kort samen, ofschoon er vele sprekende details te vermelden zouden zijn, waardoor hun mede- deelingen zouden worden gestaafd. Reeds kort na 10 Mei kwamen te Berlijn be richten binnen uit de Nederlandsche overzee sche gewesten over de behandeling van de al daar geïnterneerde Duitschers. Deze waren in interneeringskampen met een ongunstig klimaat ondergebracht. Het transport was geschied op een wijze, die tegen elk verstandig inzicht in- druischte. Deze berichten stemden overeen met hetgeen in Nederland op dit gebied geschied was. De behandeling van de Duitsche onderdanen in Ne derland was zoo slecht mogelijk. Bedreigingen met doodschieten waren aan de orde van den dag geweest. Daarvan zijn thans bijzonderheden gepubliceerd, ook van de zijde der N.S.B., welke door hen, die de interneerin- gen hebben medegemaakt, geenszins overdreven worden genoemd. In filmstad nabij den Haag, in de gevangenis te Scheveningen, in de cavalerie- kazerne te Amsterdam en vooral in de beruch te gevangenis te Hoorn, hebben zeer ernstige misstanden geheerscht. Eten, onderbrenging, dekking en plaatsruimte waren slecht en hygië nische inrichtingen ontbraken zelfs geheel. Over de toestanden bij de transporten heeft onlangs een persbericht een schel licht gewor pen. Tegenover de correcte behandeling, welke de Nederlanders te Berlijn hebben genoten, steekt die van de Duitsche officieele personen hier te lande wel scherp af. De Duitsche gezant en zijn personeel zijn als het ware uit het gezant schapsgebouw aan de Lange Vijverberg gedre ven. In een ander gebouw van het gezantschap, aan de Laan Copes van Cattenburch, zijn alle kasten opengebroken en is alles overhoop ge haald. Diplomatieke en consulaire ambte naren werden van hun gezin gescheiden en de accomodatie van Hotel des Indes, waar zij wer den ondergebracht, was voor het zeer talrijke personeel lang niet voldoende. Alleen de vrou wen en kinderen konden een bed krijgen, de overigen sliepen op den grond. Indien dit ge schiedde met het groene hout Indien de krijgsverrichtingen niet zoo spoe dig geëindigd waren, zouden tal van geïnter neerden naar Engeland zijn gebracht, zooals met eenige parachutisten reeds gebeurd was. IN Ook te Nieuewer-Amstel hebben Engelsche vlie gers dien nacht bommen laten vallen, echter dit maal zonder noemenswaardige schade voor de burgerbevolking. Dertien bommen ontploften in weideland. De behandeling in Nederlandsch-Indië was navenant. De Duitschers. zijn op 10 Mei ge ïnterneerd, zijn per trein in derde klas coupés naar Batavia gevoerd, vanwaar zij in scheeps ruimen naar het station Onrust zijn gebracht. Op vochtige betonvloeren, zonder tafels, stoelen of bedden, in te nauwe ruimten en met onvol doende verzorging hebben zij daar dagen en nachten doorgebracht. De bewaking geschiedde door iniandsche soldaten, hetgeen bijzonder grievend werd geacht. De geneeskundige ver zorging was in handen van drie eveneens ge- interneerde Joodsche artsen. Eenige paleontolo gen, die op studiereis waren, zijn geboeid naar Soerabaja overgebracht. De iniandsche solda ten hebben bovendien herhaaldelijk op de ge- interneerden geschoten, waardoor een man overleden schijnt te zijn. Bijzonder kwalijk heeft men het in Duitsch land genomen, dat de consul-generaal in zijn woning is geconsigneerd en de andere consu laire beambten, tegen de volkenrechtelijke voorschriften in, als de andere geïnterneerden zijn behandeld. Alle pogingen door Duitschland gedaan om met Nederlandsch-Indië in contact te komen zijn vergeefsch geweest. Het is niet aan te ne men, dat in dezen tijd van de radio men daar onkundig is gebleven van de wijze, waarop Duitschland de Nederlandsche krijgsgevangenen heeft behandeld. Doch het is thans niet meer te verwachten dat men in Indië dit voorbeeld gaat volgen. Daarom is in de laatste dagen een aantal op verlof zijnde mannen en vrouwen naar Duitsch land overgebracht en in een interneeringskamp geplaatst. De behandeling, die zij daar zullen ondervinden, zal overeenkomen met de behan deling van de Duitschers in Indië en zal zoo lang aanhouden tot dezen verlof krijgen hun arbeid als normaal uit te oefenen. Het lot van de geïnterneerde Nederlanders ligt in han den van de Nederlandsche autoriteiten overzee. Het heeft geen zin te betoogen, dat de ge- interneerden eerzame burgers zijn. De Duitsche geïnterneerden in Indië zijn dat ool- UTRECHT 25 Juli (A. N. P.) Hedenmorgen werd' voor het Deutsche Kriegsgericht de zaak behandeld tegen zes boscharbeiders uit Zeist en omgeving, die er van verdacht werden op Donderdag 27 Juni j.l. een Engelschen piloot hulp verleend te hebben en hem daarna te hebben ontvoerd, nadat er kort te voren een luchtgevecht tusschen Engelsche en Duitsche vliegtuigen boven de gemeente Zeist was geleverd. Het Engelsche vliegtuig was neergestort en aan den piloot was het gelukt op eenige honder den meters boven den grond uit het brandende toestel te springen en zich met behulp van een pa rachute in veiligheid te stellen. De vliegofficier werd het eerst opgemerkt door de boscharbeiders van S. uit Zeist van U. uit Utrecht en M. uit Zeist. Zij liepen op den Engelschen vliegofficier toe, hiel pen hem van zijn brandende parachute af er brachten hem in een in de nabijheid gelegen schaft- keet. Intusschen hadden Duitsche en Hollandsche militairen maatregelen genomen om het terrein, waarop het toestel was neergekomen, af te zetten. De boscharbeider H., die zag, dat er gevaar voor den Engelschman dreigde, gaf dezen den raad, zich voorloopig ergens in het bosch te verbergen. De ar beiders de J. en van K. begaven zich op behoed zame wijze met den vliegofficier in de richting van Austerlitz, in de hoop, geen Duitschers te ontmoe ten. Toen zij evenwel toch een Duitschen officier tegen kwamen, die hen vroeg, of zij een Engelschen vlieger hadden gezien, antwoordden zijn ontkennend en brachten den Duitscher op een valsch spoor. Inmiddels had de arbeider van U., op gezag van H. de vliegerkleeding van den Engelschman ver borgen en ook alles opgeruimd wat er op kon wij zen, dat de boscharbeiders den vlieger in de keet hebben gebracht en zijn wonden hadden schoon gemaakt. Andere arbeiders, die ook toeschouwer waren geweest bij het luchtgevecht, opperden het denkbeeld, den vlieger niet alleen voor het onmid dellijke gevaar te verbergen, doch hem zoo moge lijk voor altijd uit de hand van de Duitschers te houden. Eerst maakten een paar arbeiders bezwa ren, doch een van hen, van S., drong er sterk op aan te helpen. Hij zelf nam den vlieger mee naar zijn .woning, verkleedde hem met een van zijn eigen confectiepakken en gaf hem bij zijn vertrek nog een gulden mee. Een kilometer bracht van S. den Engelsehen piloot den weg naar Utrecht op en toen zei hij tegen hem „hier is de tramhalte, en zie maar, dat je je verder redt." Later kwam uit, dat de vliegofficier de wijk had genomen naar den Helder en sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. De arbeiders echter werden door de Duitsche politie gearresteerd c anmorgen kwam de zaak voor het Kriegsgericht. Ter zitting werd allereerst gehoord de jongste boscharbeider H., die had meegeholpen bij de blus- sching van het neergestorte toestel. Hij was ook aan wezig in de keet en had den vlieger verbonden Toen andere arbeiders den Engelschman wegvoer den, had hij de kleeren van de piloot bijeengeraapt, om ze daarna ergens in het bosch te begraven. Verdachte erkende zich schuldig gemaakt te heb ben aan een ontoelaatbare daad, doch vertelde, dat hij op het moment van het ongeluk de gevolgen van zijn houding niet had overzien. Verdachte van S. werd door den president ge ducht aan den tand gevoeld. Op een vraag, hoe de Engelschman er uit zag en hoe oud hij was, ant woordde S. dat het een jongen was van achttien jaar en dat hij zoo mager was als brandhout. President: „Waarom heeft u den vlieger in uw huis verzorgd?" Verdachte: „Mijn menschelijke gevoel schreef mij voor, dat ik dien man moest helpen. Als het een Duitsch officier was geweest, die in handen van de Engelschen gevallen zou zijn, zou ik net zoo goed geholpen hebben". President: „U begrijpt toch wel, dat u hier han delde in strijd met de Duitsche wet?" Verdachte: „Ja, achteraf wel. Maar op dat oogen- blik wilde ik alleen een mensch helpen die in doods gevaar verkeerde." President: „Hoe wist u dat?" Verdachte: „Ik dacht, dat hij nu wel door de Duitschers vermoord zou worden als zij hem pakken zouden krijgen." De volgende verdachte, van K., vroeg aan den president of de publieke tribune kon worden ont ruimd en de vorige verdachten konden worden weg gevoerd, omdat hij meende dat er hier een gemeene rol gespeeld werd door een der verdachten. Op zijn verzoek werden de verdachten weggeleid en de publieke tribune ontruimd. Toen vertelde van K. dat het alleen S. was geweest, die in deze zaak de hoofdrol heeft gespeeld en dat er geen „derde" bestond. De president was van meening, dat de verdachte voor deze verklaring niet de zaal had behoeven laten ontruimen. Tenslotte werd toegestaan dat de verdediger van van S., mr. Murman, met zijn cliënt apart een be spreking mocht hebben om alsnog te trachten op te sporen, wie de geheimzinnige „derde" zou zijn Na heropening werd van S. opnieuw verhoord. De president vroeg met klem of hij „den derde' wilde noemen. Van S. verklaarde, dat hij den geheimzinnigen man wel gezien en zelfs met hem gesproken had, maar dat hij hem niet bij name kende. Veel verder kwam men niet met dit onderzoek. Hierna werden de arbeiders van Sch. en van I. gehoord, die den piloot geholpeu hebben om over een hek te klim- ben zich met den piloot bemoeid en nu weet nie mand, waar hij uithangt en hoe het hem gelukt is ontsnappen". Nadat het getuigenverhoor ongeveer anderhalf uur in beslag had genomen, hield de auditeur militair een zeer uitvoerig requisitoir. Hij wees hierin op de laakbare handelingen, die de verdachten hebben gepleegd en zeide, dat in Duitschland zeker de doodstraf op een dergelijk misdrijf zou volgen. Hij wilde echter voor de Nederlandsche arbeidei-s grootmoedigheid betrachten en eischte tegen de hoofdschuldigen S. en H. resp. tien en acht jaar. De andere verdachten hoorden ieder twee jaar tegen zich eischen. Verdachte S is de hoofdschuldige omdat hij het is, die den piloot in zijn huis heeft verborgen cn hem kleeren verschafte en geld gaf. opdat hij uit de handen van de Duitschers zou blijven. H. heeft den Engelschman van de keet in het bosch weggevoerd h hem zoodoende in veiligheid gebracht. Het Kriegsgericht heeft S. veroordeeld tot drie aar tuchthuisstraf. Vier anderen kregen twee jaar en de laatste werd vrijgesproken omdat niet be wezen kon worden, dat hij wel daadwerkelijk bij de ontsnapping een aandeel had gehad. Bij de motiveering zeide de president dat het Kriegsgericht voor dit geval de laagste straffen had gegeven, volgens de Duitsche wetgeving kon men niet minder gaan. Men begreep, dat de arbeiders in spontaniteit gehandeld hadden en dat zij de draag wijdte van hun daden niet hebben kunnen overzien. Daarom zijn zij er thans nog zoo genadig afge komen, doch zij moesten als voorbeeld gesteld wor den voor anderen, die zich misschien er toe zouden laten misleiden Engelschen te helpen indien de Duitsche politie hen wilde arresteeren. klasse der gemeente groep 1 groep 2 groep 3 a ,b C a b c a f 29 f 24 f 23 f 23 f 21 f 19 f 20 b f 28 f 23 f 22 f 22 f 20 f 18 f 19 c f 27 f 22 f 21 f 21 f 19 f 17 f 18 d f 26 f 21 f 20 f 20 f 18 f 16 f 17 f 26 f 21 f 20 f 20 f 18 f 16 f 16 Do klasse-indeeling der gemeente houdt ver band met het gewone werkverschaffingsuurloon: a. uurloon van 3-5 cents en hooger; b. uurloon van 32. 33 en 34 cents. c. uurloon van 27. 28, 29, 30 en 31 cents. d. uurloon van 24. 25 en 26 cents. e. uurloon van beneden 24 cents. Groep l: Hooger gevormden (academici), zoo als juristen, ingenieurs, economen e.d.. die de universitaire studie langer dan drie jaren hebben voleindigd. Bij het vaststellen van de belooning wordt ge meentewijze met de navolgende indeeling reke ning gehouden: a. gehuwden met practische ervaring; b. gehuwden met geen of weinig practische ervaring; c. ongehuwden met practische ervaring en on gehuwde personen van 30 jaar of ouder. Groep 2: Middelbaar gevormden, zooals boek- noudkundigen, vakbekwame teekenaars, statis tisch geschoolden e.d. Bij het vaststellen van de belooning wordt ge meentewijze met de navolgende indeeling reke ning gehouden. a. gehuwden met practische ervaring; b. gehuwden met bescheiden practische erva ring; Tijdens een bomaanval van Engelsche vliegers op Amersfoort moest een dichtbevolkte woonwijk het ontgel den. Een woning werd getroffen, waarbij vijf personen om het leven kwamen. men. Gezamenlijk hebben zij den vlieger naar keet gebracht en hem daar overgegeven aan ande ren, die den Engelschman ontkleeden, zijn wonden behandelden en den vlieger vervolgens in arbeider kleeren staken. Verder werd de arbeider de J. gehoord. Deze had bij de ploeg arbeiders gestaan, toen de Duitsche officier hem had gevraagd, waar de Engelschman was gebleven. Op dat moment echter vertoefde de verkleede Engelschman te midden van de arbeiders, maar niemand zei, dat de vlieger zoo dicht bij was. Integendeel de meest tegenstrijdige meeningen werden den Duitschen officier opgedrongen. De een riep „daar heen is hij gegaan", de ander vertelde „wel neen, hij is den anderen kant uitgeloopen" Hoe het ook zij, de Duitscher kon er geen touw aan vast knoopen, maar had allerminst het vermoeden, dat hij den piloot bij wijze van spreken een hand had kunnen geven. De laatste verdachte de J. werd er van beschul digd niet gezegd te hebben, waar de vlieger was terwijl hij wist, dat de man naast hem stond. Ver dachte erkende het hem tenslaste gelegde, doch ont kende den Duitschen officier misleid te hebben. „Ik heb niets gezegd", luidde zijn positief antwoord. De behandeling van de zaak had inmiddels ruin. drie uur geduurd, toen begonnen werd met het ver hoor van de getuigen. Allereerst werd een beambte van de Grime Polizei gevraagd, of hij van meening was, dal de verdach ten de waarheid hadden gesproken, hetgeen hij bevestigend beantwoordde. Daarna werd de recher cheur van politie Blokland gehoord. President„wat denkt u, zou een van deze beklaagden nog contact hebben met den Engelschen piloot?" Getuige.„Dat is mij niet bekend. Dat lijkt mjj niet waarschijnlijk." President„Vreemd, zooveel menschen heb- IJMUIDEN DRONKEN OP DE FIETS De politie heeft tegen den 47-jarigen W. wo nende te Beverwijk, proces-verbaal opgemaakt omdat hij, hoewel onder den invloed van sterken drank, toch op de fiets reed. NAAR HET FESTIVAL. Het Mannenkoor „De Vereenigde Zangers" cn het Dubbelmannenkwartct „Excelsior", beide onder leiding van den heer Ben. Nuyen, zullen deel nemen aan het te Beverwijk te houden festival ten bate der oorlogsslachtoffers, welk festival is uitgeschreven door het Hoogovenkoor. De repetities worden gehouden eiken Maandag avond in het vereenigingsgebouw J. P. Coen- straat VAN WIEN IS DIE IIOND? Aan het hoofdbureau van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een hond, die in Velsen-Noord is komen aanloopen. De hond heeft een zwart bruin dek, is hoog ca. 30 cM. en van het vrouwe lijk geslacht. EEN MOOI EINDEXAMEN. Onze plaatsgenoot W. Th. Gorter slaagde voor het eindexamen voor stuurmansleerling voor de groote handelsvaart, volgens getuigschrift AS. Aan den heer Goter werd op voorstel van di recteur en leeraren der Noorderkweekschool „Abel Tasman" te Delfzijl door burgemeester en wet houders van Delfzijl toegekend een kijker, „als be wijs van waardeering voor zeer goed gedrag, zeer goede ijver en zeer goed afgelegd eindexamen^ voor stuurmansleerling voor de groote handelsvaart'. WATERPOLO WED STRIJDEN. Voor de competitie van den kring Haarlem wer den in het zwembad „de Heerenduinen" te IJmui- den de wedstrijden V.Z.V. 1Haarlem 1 (dames) en V.Z.V. 2—Haarlem 2 (heeren) gespeeld. De eer ste ontmoeting bewees dat er bij de V.Z.V.-dames duidelijke vooruitgang te bespeuren viel. V.Z.V. 1—Haarlem 1 (1—3). Het spel is nauwelijks aan den gang of mej. Ol denburg wordt verschalkt. Het goede samenspel tus schen de dames Van Vrede-M, Kwak en De Vries wordt beloond met een fraan doelpunt van Maartja Kwak. Het tweede doelpunt van Haarlem heeft in vloed op het spel van V.Z.V. Van samenspel is wei nig meer te merken, totdat een wijziging in het team verbetering brengt. Hard wordt voor den gelijkma ker gevochten. Een doorbraak wordt V.Z.V. nood lottig, mej. Oldenburg grijpt te laat in en het is 31, met welken stand het einde komt. V.Z.V. 2—Haarlem 2 (3—2). De Velsenaren ondernemen een hevig offensief op het Haarlem-doel. Gelukkig met hun schoten zijn zij echter niet. Een vliegend schot van Wijker springt van de lat in het water terug. Door te ver opzwemmen van de V.Z.V.-achterhoede komt de midvoor van Haarlem eenige malen vrij te liggen; het duurt dan ook niet lang of hij ziet kans, Vin- nick tweemaal te passeeren. Na de rust wordt door V.Z.V. flink gewerkt. Verwer plaatst fraai naar Duïnker, die den Haar lem-keeper geen kans geeft. Geen minuut later wordt Verwer ongeoorloofd aangevallen. Uit den vrijen worp scoort Wijker (22). Eenige doorbraken werden V.Z.V. bijna noodlot tig, doch Vinnick wist het terrein te zuiveren. Duin- ker krijgt een fraaie kans, die hij benut. (32). In dezen stand komt geen wijziging meer. AGENDA TE HAARLEM. Heden: VRIJDAG 26 JULI Frans Hals Theater: „Dr. Robert Koch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Een stad op stelten". 2.30, 7 en 9 uur. Rembrand Theater: „De ster van Rio", 2.30, 7 en 9.15 uur Palace: „Goud in New Frisco", 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZATERDAG 27 JULI. Bioscopen des middags en des avonds. BEVERWIJK AFSCHEIDSAVOND IN DE CHR. SCHOOL. Donderdagavond is er in de Chr. School in de Be- rensteynstraat een afscheidsavond gehouden voor leerlingen, die de school verlaten. De bijeenkomst werd door vele ouders en belangstellenden bijge woond. Na de gebruikelijke opening door het hoofd der school den heer A. C. van der Giessen, werden de leerlingen voor de laatste maal nog eens duchtig aan den tand gevoeld. Een der bestuursled#n, de heer J. Visser, sprak hierna de ouders en de scheidende leerlingen toe. Spr. dankte ed ouders voor het vertrouwen, dat zij in de school gesteld hebben door hun kinderen er naar toe te sturen. De leiding van de kinderen zal nu geheel voor rekening van de ouders komen, al dus de heer Visser, die deze moeilijke taak in de zen buitengewonen tijd slechts kunnen volbrengen in God's kracht. Vervolgens werden aan een 3^»nl leerlingen de getuigschriften en bijbels uitgereikt. WIJK AAN ZEE BOTER- EN VETKAARTEN. Men vestigt er de aandacht op, dat de ingevulde formulieren voor de boter- en vetdistributie niet gepost dienen .te wdrden. Men bezorge deze aan den Politiepost, St. Odulphstraat, alwaar de uitrei king Zaterdag a.s. plaats heeft tusschen 912 uur en 24 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 26 JULI Thalia Theater: „De ondergang van de William Brown", 8.15 uur. Rex Theater: „De School des Levens", 8.15 uur. Bioscoop De Pont: „De Keizer van Californië", 8.15 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 26 JULI Luxor Theater, Breestraat: „Als ik koning was1* en „Moederlied", 3 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5