IJmuider Courant Nederlands toekomstige positie DAN 1ttat de Tledeclandsche Unie DAGBLAD VOOK VELSEIN, [JMIJIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Door den Rijkscommissaris in een belangrijke rede geschetst Land en Water. 25e JAARGANG No. 226 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Dmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opggggven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beiiaive op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 27 JULI 1940 Abonnementen per week 0.1254, per maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. V OOR de Landesgruppe in den Nied erlanden van de Auslandsorganisation der N. S. D. A. P. heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-lnquart, Vrijdagavond in den Dierentuin te 's-Gravenhage een rede gehouden, waarin o.m. de staatkundige toekomstmogelijkheden van ons land zijn geschetst. De Rijkscommissaris zeide, dat de Duitschers niet in ons land waren gekomen om het Nederlandsche volkskarakter te onderdrukken o( het de Duitsche wereldbeschouwing op te dringen. Een binnenlandsch-politieke beweging kan nooit haar sanctie van den Rijkscommissaris als vertegenwoordiger der bezettende macht verwachten, doch moet deze uitsluitend daardoor verkrijgen, dat zij het Ne derlandsche volk van de juistheid van haar richting overtuigt. Voorts zeide dr. Seyss- tegenwoordiger van het Duitsche volk, van het Duitsche rijk en van den wil van den Führer is. Vooral de gezagsdragers staand onder de roepstem, zich voor alle Duitschers hier verantwoordelijk te gevoelen, zich aan allen te wijden en als voor beelden en leiders in onze rijen te staan. Bij deze taak hebt gij de waardigheid en de kracht van het rijk te bewaren, en kunt een aanval op deze goe deren niet dulden, maar juist de innerlijke groot heid van ons volk, dat nu om zijn plaats in de wereld strijdt, kent geen wraak waar het misschien wegens het geleden ongemak tot vergelding wordt genoopt. Zoo is er voor ons en bovenal voor de Duitschers in het buitenland thans geen rusttijd gekomen, doch een steeds voortdurende plicht van overgave voor het Duitsche volk, met daarbij voor ons allen het bewustzijn, medearbeiders van den Führer te zijn in het grootste oogenblik der ge schiedenis van het Duitsche volk. (Vervolg elders in dit nummer.) SCotel «9Cet Sluis Assumbucq» ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeea dancing zoo lija- a(s Ui Cot Jiieifit- (Bij het natuurhistorisch museum Het Tinholthuis te Santpoort is op initiatief van eenige natuurvrien den een bloemenschuur ingericht als spinnerij voor zesduizend zijde rupsen.) 'k Weet niet hoe u het beoordeelt, Ik vind dit een prachtig voorbeeld Van die vrienden der natuur; Zijderupsen zijn merkwaardig En zij spinnen vlug en vaardig, Zij aan zij en uur na uur. Het kan u, dat laat zich hooren, Als gedachte niet bekoren, Dat gij 't „spinhuis" in zoudt gaan; Maar in dit soort, waarde vrinden, Is iets intressants te vinden En dat trekt u mooglijk aan. 't Is wel aardig deze zijde Zoo ter zijde 'n blik te wijden, Ga er heen met uw gezin; Laat u even zijwaarts leiden, Door een zijpad in te rijden En aan 't eind de zijdeur in. Op Staatkundig gebied ijvert de N.U. voor een sterk Nederlandsch volk, in nauwe ver bondenheid met de overzeesche gebieden. Zij is overtuigd, dat een organische opbouw van het Nederlandsche gemeenebest onder leiding van krachtig en besluitvaardig gezag noodzakelijk is. De uitwerking van deze richt lijnen zal zij ter hand nemen, zoodra de tijd daartoe gekomen is. Telefoonverkeer met Duitschland weer toegelaten. BERLIJN, 26 Juli (D.N.B.l De openbare telefoondienst tusschen Duitschland en Ne derland is onder dezelfde voorwaarden als voor den tienden Mei 1940 weer toegelaten. (Adv Ingez Med.) Ik durf reeds bij voorbaat zeggen. Dat g' er iets op zij zult leggen, Zij 't geen rups en ook geen „pop"; Maar gij zult er zij bij spinnen, Door er kennis bij te winnen, Zijdelings steekt gij iets op. P. GASUS. DANCING WILHELMINA UITGEEST MIDDELWEG S6 van 3—6 en van 7- KING OF SWING. •11 uur THE RETLA'S Entrée 25 cent. P. 3. BALTUS. (Adv. Ingez. Med.) LOFZANG OP HET POLDERLAND. Dezer dagen heb ik weer eens een langen roei tocht gemaakt. Het was in de omgeving van Leiden, waarvan sommige menschen beweren dat er niet veel moois in is. Pas heeft een het my nog gezegd. Niet veel moois! Er namen veertig roeiers en roeisters in twaalf gieken en wherries aan dien tocht deel en na afloop was de lofzang algemeen. Ik breng hem hier dan ook alleen maar wat verder, in mijn eigen woorden en in dankbare herinnering. Alle niet-Leidenaars onder de deelnemers aan dien tocht hebben de leden van „Die Leythe" benijd om hun prachtige veelheid en afwisseling van „roei- water". Maar bovendien hebben wij allen opnieuw gevoeld hoe mooi en kleurrijk en levend dit Hol- land-van-ons-allen is. Hoe eigen en vertrouwd, hoezeer behoorend bij onzen volksaard. Dit zien en genieten wij niet slechts als bewonderaars van het schoone maar in het bewustzijn: het is in ons zelf, wij beleven er de kleur en de schittering en de intimiteit van zooals geen ander dat ooit zou kunnen doen. Ik heb herinneringen behouden aan een smallé vaart tusschen vlakke weiden, die vol waterlelies was en waarop windvlagen bet water telkens" op joegen in kleine van zonlicht schitterende golven. En steviger moesten wij dan aan stuurboord halen om niet aan lager wal te belanden en daarmee zoo veel waterlelies te verpletteren. Want zij die de roertouwen hanteerden poogden voortdurend het midden te houden ondanks den sterken zijwind, om al die bloemen te sparen. Er leven andere herinneringen aan een klein dorp was het Hoogmade? dat vlak op het water scheen te liggen in kleine bosschages en vol pit tige, kleurige kleine huizen was met een stillen, slanken, donkeren kerktoren die daar ernstig uit oprees als wilde hij dat speelsche kleine dorp een rustiger en ernstiger aspect gevén. Als sprak hij de naderenden toe: „Hier ben ikhier woont niet alleen al die intieme kleine kleurigheid, hier wonen ook de rustige, stevige Hollanders die haar gemaakt hebben en die eigenlijk veel te ernstig zijn om een speelschen indruk te maken. Kijk dus ook naar mij". Dan was er Rjjpwetering. Ik kende het wel van vroeger maar het verrukte mij opnieuw. Het is het kleurigst van alle dorpen en vol kleine bruggen. Met de lichte slanke booten van de roei vereen igin- gen hebt ge nog alle stuurmanskunst en handig heden met riemen noodig om er doorheen te kunnen varen. Maar ge denkt heelemaal niet aan tijdver lies, want het is winst dat ge uw oogen den kost kunt geven aan zooveel intieme bekoorlijkheid. Natuurlijk zijn we op de Kaag geweest. Er was Kaagweek en een echte, want het woei hard tot vreugde der zeilers en toen wij van de Koppoel op het Zweiland kwamen rolden de bruisende golven ons tegemoet, recht op den boeg aan, en moesten wij hangen aan onze slanke lichte riemen. Maar daar was een feestelijk gevoel van echte Holland- sche sport en onze boot die even Hollandsch, den naam van een stoomgemaal draagt bewees weer haar goede bouwlijnen en sneed niet door den golf maar gleed over de deining heen. Wy maakten weinig öf geen water, als we maar recht in den wind bleven. Een enkel golfje brak op een outrigger en spoelde wat water binnen. En de Kaag, vol vlaggen en vol zeilen, vol van die wonderlijke verscheidenheid vah klasse-jachten en fantasie scheepjes die ge alleen in ons land vindt, van jollen en tjotters en Vrijbuiters en de nieuwe „Valken" tot trotsche 45 quadraat-meters en indrukwekken de boeiers toe, was op haar schoonst en levendst Als immer. Wij voelden ons er thuis. Als Hollan der voelt men zich zoo thuis op de meren in den polder, vooral als het hard waait en de golven hoog gaan en de wolken jagen en de zon even wegsschuilt om een regenbui zyn kans te geven, maar dan weer terugkomt, door een feilen windvlaag begroet. Sa men glijden ze over het rulle watervlak: het licht en de vlaag, dat het fonkelt en bruist tegelijk. Maar ik moet ook nog denken aan de stille statig heid van het oude daar bij het vergulde Warmonder Hek, aan de geur van teer bij een rommelige scheepswerf waar een schip in aanbouw zijn slanke romp liet bewonderen, aan de intieme oude gracht jes en bruggen van Leiden, dat zelf zooveel moois heeft en zoo diep-Hollandsch is. Wij hebben veel om trotsch op en blij mee te zijn. R. P. Inquart nog, dat de leiding van het Groot-Duitsche rijk met de militaire bezetting van Nederland evenmin een aanspraak laat gelden op een of ander deel van het Nederlandsche rijk buiten Europa als een opheffing van de zelfstandige Neder landen op het oog heeft. De woordelijke tekst van de rede luidt Huis, vaderland, volk, het zijn begrippen, die ons allen van de jeugd af zijn bijgebracht. Hoe ver schillend echter was hun beteekenis, zoolang ons niet de Führer door zijn geloof aan het Duitsche volk boven alle individueele belangen, bijzondere wenschen en meeningen uit een onvergankelijk doel gaf. Al naar den stand, het beroep der maatschap pelijke verscheidenheid, verstond de een onder va derland en volle de mogelijkheid en het object van zijn maatschappelijke bezigheid, de ander zag daarin, de vesting der uitbuiting van zichzelf en zijn arbèidsmakkers, de derde gaf zich over aan fanta sievolle en romantische begrippen en de vierde stel de zich tevreden met een weinig huiselijke, idylli sche rust, waarin hij de rest van zijn energie verloor. Degenen, die aan de steeds bloedende grenzen van het volk stonden, ervoeren reeds in de erva ringen van hun kindertijd, wat het beteekent tot een volk te behooren, gelijk het Duitsche volk in werkelijkheid is. Zij ervoeren ook, dat hun eigen kracht, slechts in de kracht van het volk zelf ge- rondvest kan zijn en dat zij zich slechts handhaven unnen binnen een sterk volkswezen. Op dezelfde wijze is het hun gegaan, die in den vreemde en temidden van een ander volk vertoevende, dage lijks dit onderscheid beleven moesten en alle vra gen hadden op te lossen, die daaruit ontstonden, dat zij niet te midden van hun eigen volk leefden als iets dat gelijk iets dat vanzelf sprak hun zelfs niet meer bewust werd, doch in den vreemde. Daaruit ontstond het bewustzijn der beteekenis van een volk bovenal in zijn randge westen en bij hen. die in 't buitenland leefden. Voor ons was dat spoedig duidelijk en wij waren zoodoende, bijzon der ontvankelijk voor de roepstem van den Führer dat het eerste en laatste gebod van ieder persoon lijk het toebehooren tot zijn volk en tot het eigen land van zijn volk is. Gij zelve hebt dat hier in Nederland beleeft en niet slechts hier in Europa, maar ook ginds in Ned. Ir.dië. Zeer talrijk zijn de volksgenooten. die hier in Nederland waren en zijn en naar verhouding is ook het getal dergenen, die naar Ned. Indië gingen groot, om dat mogen wij wel vaststellen in een volkomen spontane en energieke levensmoed mee te helpen aan alles wat hier te scheppen was. Zij beleefden, dat wij Duitschers na den wereldoorlog hoogtsens met een licht gevoel van medelijden wer den geduld. Ons volk en ons vaderland waren im mers machteloos. Toen echter de nat. soc. weder geboorte na de machtsaanvaarding wérkelijkheid werd, moesten juist zij, die uit de rijen van het eigen volk naar elders gegaan waren, als de eersten on middellijk den haat en de vijandschap vap al die genen aanvaarden, die het niet dulden wilden, dat het Duitsche volk zich van de boeien der dwang- aictaten bevrijd had en weder tot macht komen Ïqm En dit verer§erde n°g. toen in September 1939 Duitschland naar de wapenen moest grijpen om zich in het oosten recht te ver-schaffen, en Engeland en Frankrijk dit oogenblik gebruikten tot een voorwendsel om het rijk aan te vallen en het weer tot onmacht te brengen. Wij kennen de be vrijdingen en vervolgingen, die zij moesten dulden, vooral toen de Führer in Mei van dit jaar gesloot, de aanvalsplannen der tegenstanders vóór te komen «n dit land niet opmarschgebied van de Engelsclie 'nEransche legers te laten worden. Toen beleefden zij dagen van zeer zware ver drukking; zij waren niet slechts in kerkers gewor pen en bedreigd, doch zelfs aan zware mishande- bngen blootgesteld. Maar zij beleefden ook de dagen van den grootsten veldslag aller tijden' en van tie overwinning der Duitsche wapenen. Gij, mijn partijgenooten, hebt onzen dank verdiend voor uw «terk moreele en opofferende houding in de ver- loópen jaren. Bovenal echter gedurende uw in- terneering. En nu zijt gij weer teruggekeerd op de plaats van uw bezigheid en moet principieel in uw maatschappelijke bezigheid in dit land blijven, want gij ziet u nu tegenover een taak geplaatst, die in haar doeleinden een nieuwe taak is, in haar wezen echter op het geheel van ervarin gen en feiten berust, waarin een Duitscher in het buitenland leeft. Gij kent het volk, waar onder gij leeft en door deze ervaring hebt gij dit volk ook leeren verstaan. En in dit verstaan, op grond waarvan gij persoonlijk bemiddelen ZU^ de Soede eigenschappen van dit voUc te baat nemen en daar, waar gebreken zich openbaren trachten daar doorheen te helpen. Gij leeft hier niet in een verwijderd land, bij een Groote drukte heerscht thans in het bureau van de Nederlandsche Unie, dat te Den Haag is ingericht. Honderden komen hun hand- teekening zetten op de lijsten, welke voor adhaesiebetuiging gereed liggen. Volkseenheid op cultureel, staatkundig en sociaal-economisch gebied bevestigen en versterken. Op een persconferentie te Den Haag heeft de Nederlandsche Unie, die geleid wordt door het driemanschap mr. J. Linthorst Homan, mr. L. Einthoven en prof. dr. J. E. de Clay haar pro gramma voor den nieuwen opbouw bekend ge maakt. De N. U. is in een zware stonde onzer vader- landsche geschiedenis gesticht om alle Neder landers te verzamelen tot doelbewusten arbeid voor het behoud en de versterking van vader land en volksgemeenschap en tot de voorberei ding van de voorwaarden en de wegen van hun bestaan en welzijn in de toekomst. Met open oog voor de werkelijkheid wil zij dien arbeid terstond aanvangen, voor zoover de beperkin gen van den staat van bezet gebied dat mogelijk maken en in loyale verhouding tot de bezet tende overheid. De N.U. stelt zich tot taak de volkseenheid op staatkundig, cultureel en sociaal-economisch gebied te bevestigen en te versterken. Met verdieping van den christelijken geest in de samenleving wil de N. U.: Op Cultureel gebied: 1. Behoud van het Nederlandsche volkska rakter en versterking van die eigenschappen, waaraan het Nederlandsche volk zijn kracht en zijn plaats in de wereld te danken heeft; 2. Verheffing van het levensideaal boven ma terialisme en egoïsme tot toewijding aan de waarachtige levenswaarden van mensch en ge meenschap 3. Bescherming en ontwikkeling van eigen beschaving en zeden en van het volkseigen in de gewesten zoowel als in het geheele land; 4. Vrijheid van godsdienst, kerk, levensbe schouwing en opvoeding; 5. Bevordering van Nederlands positie in de Europeesche cultuur en van zijn functie in de uitwisseling der cultureele waarden; 6. Nauwe cultureele betrekkingen met .Vlaanderen en Zuid-Afrika; 7. Opvoeding van de jeugd in nationalen zin. 8. Vooruitziende verzorging der geestelijke en lichamelijke volksgezondheid; 9. Leiding van het cultureele leven en van de volksontwikkeling in verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap. Op Sociaal-economisch gebiéd wil de' N.U. met handhaving van het eigen karakter der Ne derlandsche volkshuishouding in haar samen hang met de wereld-economie en haargericht heid op het wereldverkeer: 1. Organische ordening der arbeidsgemeen schap zonder klassetegenstellingen; 2. Vooropstelling van de belangen van het gemeenebest boven die van den enkeling, met erkenning van onvervangbare waarden der per soonlijke zelfwerkzaamheid; 3. Doelbewuste leiding van de voortbrenging en verdeeling van stoffelijke goederen; 4. Dienstbaarmaking van geld- en crediet- wezen aan de eischen der volkswelvaart; 5. Erkenning van den plicht van iederen Ne derlander om te arbeiden en van den plicht van het gemeenebest om iederen Nederlander in den gemeenschappëlijken arbeid te doen dee- len. 6. Afweer van de proletariseering des volks en versterking van de volkskracht o.a. door be vordering van gezinsvorming en gezinswel vaart en bevordering van bezitsvorming voor allen; 7. Versterking van den landbouw door loo- nend prijspeil en ordening van het grondge bruik; 8. Persoonlijke verantwoordelijkheid ook in het sociaal-economisch leven; 9. Beteugeling van bedrijfsconcentratie en trustvorming. een volk, dat u naar zijn wezen vreemd is. Gij zult u daarom niet afzondèren, doch als begrijpend be middelaar temidden van het Nederlandsche volk leven, dit mede-leven als uw goed recht handhaven, want gij hebt u dit verworven door uw jarenlange medearbeid en gij wordt heden door de macht van het rijk gedragen. Steeds echter moet gij u voor oogen houden, dat ieder persoonlijk een ver- Dr. SEYSS-INQUART.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1