IJmuider Courant turfverkoop DAGBLAD VUOK VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Bonnen Voetbalconcentratie. De verduistering Elf fondsen worden weer officieel genoteerd. De 100ste verjaardag van mej. S. C. Ceverding Afscheid van den heer F. P. Vermeulen. 23c JAARGANG No. 228 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDÏG 30 JULI 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.52}4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Op initiatief van den Alg. Ned. Kunstenaarsbond, afd. Toonkunst, is Maandag middag in het Frans Halsmuseum te Haarlem een concert gegeven, dat door meerdere gevolgd zal worden. Het Haarlem's gemeentebestuur verleent zijn steun aan deze concerten. Tijdens de eerste uitvoering door een damestrio. V. 1. n. r.: Kendrika Hessels (cello); Annie Ehrbecker (viool) en Miep van Luin Riemersma (piano). NIET MEER VRIJ. Vervoer evenmin. (A.N.P.) Met ingang van Maandag is de dispensatie van het verbod tot het verkoopen, afleveren en vervoeren van alle soorten turf Ingetrokken, zoodat het misdien verboden is turf te verkoopen, af te leveren en te vervoeren zonder schriftelijke vergunning van den direc teur van het rijkskolenbureau, die bevoegd is ontheffing te verleenen van dit verbod. Voor het verkrijgen van een zoodanige vergun ning dient men zich te wenden tot de N.V. Ver koopkantoor fabrieksturf te Assen, welke deze ver-, gunning namens den directeur van het rijkskolen bureau zal afgeven. Overtreding van dit verbod kan ingevolge arti kel 18 der distributie wet 1939 gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of geldboete van ten hoogste 10.000. die thans geldig zijn brood Bons 71 tot en met 80 (brooclbonboekje) Geldig: Tot en met 1 Augustus. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. Bons 81 tot en met 90 (broodbonboekje) Geldig: Van 29 Juli tot en met 4 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. koffie en thee Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. suiker Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 23 Aug. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. weelwaren Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. grutterswaren Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op. 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena 01 griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 12 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. boter en vetten Bon 01 tot en met 04 van de van de Boter- kaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. petroleum (alleen vu or hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3" GeldigTot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. (Er is een Nederlandsche voetbal bond gesticht, die op technisch ge bied en voor de competitie samen stelling de bemoeiingen van de verschillende oude bonden in zich vereenigt.) Het spel van schoppen troef, bemind Op goede en groene gronden, Is eindelijk dan eensgezind In één verbond verbonden. Er wordt nu onverdeeld gespeeld, Er wordt vereend geschoten, Nu 't schot dat zoolang heeft verdeeld Forsch is omvergestooten. Dit is een groote schoone stap, Die 't spel slechts baat kan geven, Zoo komt men tot den hoogsten trap Waarnaar de sport wil streven. Ons voetbal deed zichzelf te kort Langs de nu oude wegen, Want samenspel in deze sport Behaalt altijd de zege. Een zegepraal naar mijn gevoel Een toe te juichen score, Na d' aanval op het schoonste doel. Dat men ooit kon doorboren. Eén bond voortaan, dat is genoeg. Een nieuw spel is begonnen, De Nederlandsche voetbalploeg Heeft weer een strijd gewonnen P. GASUS. Zon onder 9.36 Zon op 5.58 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Het bestuur der Vereeniging voor den Effecten handel bericht, dat krachtens beschikking van den wild. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, met ingang van 30 dezer de koersen mogen worden openbaar ge maakt van de navolgende nog niet tot de offi- cieele noteering toegelaten fondsen. Behalve bo venstaande koersen mogen de koersen van de overige nog niet tot de offieieele noteering toe gelaten fondsen derhalve nog niet worden gepu bliceerd. Aandeelen Kon. Petroleum. Alg. Kunstzijde Unie, Philips Gloeilampen, Amsterdam Rubber, Nederl. Scheepvaart Unie, gew. Unilever, Handels ver. Amsterdam, van Gelder's Papierfabrieken, Senembah Tabak, Anaconda Copper, Bth. Steel. (A.N.P.) Engelsche bommen op ons land. Vier dooden te Eindhoven. Het A.N.P. meldt: Ook gisternacht is ons land niet gespaard gebleven voor Engelsche bommen, die ook dezen keer het leven en den eigendom der Nederlandsche bevolking niet hebben ontzien. Het ergste is Eindhoven en omgeving getroffen, waar Maandagochtend in alle vroegte een En- gelsch vliegtuig een zestigtal brandbommen heeft uitgestrooid, welke grootendeels buiten de stad neerkwamen, doch voor een deel ook de slapende burgers in hun huizen verrasten. Twee huizen zijn verwoest en een aantal andere huizen is be schadigd. Het valt te betreuren, dat dit bombar dement aan twee vrouwen en twee kinderen het leven heeft gekost en dat twee personen zwaar zijn gewond. De luchtbeschermingsbrandweer en de gemeen telijke brandweer van Eindhoven hebben uitbrei ding van de branden weten te voorkomen. Ook op andere plasen vielen bommen, zooals te Alkmaar en bij Zeist. Schade werd niet of weinig aangericht. BERLIJN, 29 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Ir. den oorlog ter zee zijn de successen van onze duikbooten voortgezet. Een buikboot onder leiding van kapitein-luite nant Wilhelm Rollman heeft, naar reeds in een speciaal bericht bekend is gemaakt, vijf gewa pende groote koopvaardijschepen, die in een sterk beveiligd convooi voeren en die in totaal een in houd hadden van 48.000 b.r.t. tot zinken ge bracht, o.m. een hulpkruiser van 18.000 b.r.t. Het convooi werd uiteengejaagd. Deze duikboot heeft bovendien een gewapend Engelsch koopvaardij schip van 6000 br. t. getorpedeerd. Een tweede duikboot heeft 18.750 br. t. scheepsruimte dei- vijandelijke koopvaardij, varende in sterk bevei ligde convooien, tot zinken gebracht. Een derde duikboot is het gelukt een ruim 6000 br. t. me tend, gewapend vijandelijk koopvaardijschip, voor de Britsche kust tot zinken te brengen. In den loop der gewapende verkenning in de lucht is het op 28 Juli boven het kanaal op ver scheidene plaatsen tot luchtgevechten geko men. Zes vijandelijke vliegtuigen en een eigen toestel werden daarbij neergeschoten. In den nacht van 28 op 29 Juli hebben En gelsche vliegtuigen in Noord- en West-Duitsch- land slechts weinig bommen neergeworpen, zon der schade aan te richten. Alleen in Hamburg viel een bom in een woonwijk. Door ingrijpen der luchtbeschermingsorganisatie kon echter groo- tere schade voorkomen worden. Bij het binnen vliegen van Nederlandsch gebied zijn twee vijandelijke vliegtuigen door jachttoestellen en een door luchtafweergeschut, in Noord Frankrijk en Noord-Duitschland telkens een vliegtuig neergehaald door luchtafweergeschut, zoodat de totale verliezen van den tegenstander gisteren 11 vliegtuigen bedroegen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist." FRONTBERICHT. Het Maandag gepubliceerde frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: „Ruim 7800 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht, zoo meldt het legerbericht van vandaag als resultaat van het optreden van het duikbootwapen. Dit succes is des te opmerkelij ker, daar de meerderheid van de tot zinken gebrachte schepen in sterk beveiligde convooien voer. Bijna alle vernietigde stoomschepen waren zwaar bewapend. Het oorspronkelijke afweereffect van het con- vooisysteem is derhalve in zijn tegendeel ver keerd. De concentratie van talrijke koopvaardij schepen tot convooien bespaart den Duitschen duikbooten duidelijk het vaak zeer moeizame en dagenlange jagen op loonende afzonderlijke doe len. De vorming van convooien heeft de effecten van den handelsoorlog der duikbooten en ook van den Duitschen oorlog uit de lucht tegen de En gelsche koopvaardij aanzienlijk opgevoerd". Aan Belgen mogen slechts Belga's worden uitbetaald. Het deviezeninstituut deelt mede, dat betalin gen wegens het leveren van roerende goederen, het verrichten van diensten en het afstaan van rechten, alles voor zoover zulks middellijik of on middellijk geschiedt aan of voor ingezetenen van het bezette Belgische gebied, slechts in Belga's (Belgische francs) mogen worden over eengekomen. Aanvragen om vergunning tot het overeen komen van betaling in een andere geldsoort dan de bovengenoemde dienen bij met redenen om kleed schrijven tot het deviezeninstituut te wor den gericht. (A.N.P.) IJMUIDEN Dinsdag Voor den heer F. P. Vermeulen, secretaris van de Reedersvereeniging zijn deze dagen belangrijke dagen, waarin duidelijk tot uiting komt, welk een vooraanstaande figuur deze jeugdige grijsaard in het openbare leven van onze gemeente is. De vorige week werd hij gehuldigd in ver band met zijn 40-jarig raadslidmaatschap en gisteren, op zijn 70en geboortedag, heeft hij afscheid genomen van zijn functie als secre taris der Reedersvereeniging, een functie welke hij 22 jaren lang heeft vervuld. Dit afscheid vond plaats ten kantore der Ree- dervereeniging in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, die allen na af loop van de toespraak, den heer Vermeulen, die ook nu weer vergezeld was van zijn familie, de hand kwamen drukken. De intieme plechtigheid werd bijgewoond door vele autoriteiten, reeders enz. Zoo waren aanwezig de besturen der Ree dersvereeniging en van de IJmuider Vischhandel- vereeniging, de heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf en Mr. van Eerde, assistent der directie, A. Tol, halchef, J. D. Heij- koop, oud-halchef, I. Kuiper, havenmeester, Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel, J. H. Th. Eerman, adjunct-inspec teur van de Scheepvaart, W. F. Fournier, tech nisch ambtenaar van het Stoomwezen, R. G Rij- kens, oud-burgemeester van Velsen, E. W. de Boer, gemeentesecretaris, A. de Wit, directeur van Gas en Water, W. J. Janssens, directeur en drs. D. J. van Dijk, secretaris der Nederlandsche Vis- scherij Centrale, B. Brutel de la Rivière, hoofd inspecteur van den Arbeid te Amsterdam, oud havenmeester van het Noordzeekanaal alhier, J. P. Weijburg, commissaris en J. P. Engels, inspec teur van Politie alhier, Ir. W. G. C. Gelinck, oud- hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, P. J. Verwaijen, directeur der Visscherijschool, J. v. d. Veer secretaris der IJmuider Federatie, A. J. van Kleef, secretaris van het O. K. Verbond van Vak- vereenigingen, Mr. C. J. Koch, voorzitter van den Raad van Arbeid, C. Vrolijk, J. Mulder, A. Hoo- gendijk en Th. Meijering namens de Reeders vereeniging voor de Nederlandsche Haringvis- scherij, G. H. L. van Scherpenzeel, inspecteur van Radio-Holland, B. A. van Schaick, directeur en J. G. W. van Driel Krol, onderdirecteur van „Cen traal Beheer", mede namens Zeerisico. Later kwa men ook nog burgemeester en mevrouw Kwint hunne gelukwenschen aanbieden. De heer J. Polderman, voorzitter der Ree dersvereeniging sprak den heer Vermeulen toe, allereerst in verband met de viering van zijn 70en geboortedag. Spreker wees op de groote vitaliteit van den heer Vermeulen. Duidelijk komt aan den dag, dat vele zorgen den mensch niet altijd vroegtijdig oud maken. Na den jarige nog vele gelukkige jaren te hebben toegewenseht kwam de heer Polderman op het afscheid. Gij hebt te kennen gegeven, aldus de heer Polderman dat gij op dezen dag uwe functies wilt neerleggen. De Reedersvereeniging heeft dit verzoek ingewilligd en gemeend, dat .u na een tijd van arbeid een tijd van rust toekomt. Spreker wees op de moei lijke tijden, die de heer Vermeulen met het vis- schersbedrijf heeft meegemaakt. Veel werk heeft de heer Vermeulen voor de'vereeniging verricht en bij al dit werk bekleedde hij nog vele neven functies, als lid van de Commissie tot bevorde ring van het Vischgebruik, lid van den Levens- middelenraad te Amsterdam, de Visscherij Cen trale en het College voor dé Visscherijen. Beden ken we daarbij, dat hij de vorige week zijn 40- jarig lidmaatschap van den gemeenteraad af sloot, dan is hiermede wel de geweldige werk kracht van den heer Polderman geteekend. Vervolgens schetste de heer Polderman het vele werk dat de heer Vermeulen voor de Ree dersvereeniging heeft gedaan. Hij was de vraag baak van velen. Hij voerde de pen met veel ge mak; met groote nauwkeurigheid verborgde hij het archief. Verder wees de heer Polderman nog op de verzameling zeeschelpen van den heer Vermeulen, waaruit zijn liefde voor verzamelen en categoriseeren sprak. Het bestuur der Reeders vereeniging heeft behoefte, uiting te geven aan zijn groote waardeering voor de voortreffelijke wijze, waarop de heer Vermeulen zijn functie als secretaris heeft vervuld. Met zekeren schroom nemen wij afscheid van onzen secretaris, die eet goed voorbeeld voor zijn ondergeschikten was. H wenschte hem een lange periode toe, waarin h; zich kan wijden aan zijn liefhebberijen, te mid den van zijn kinderen en kleinkinderen, waarm^ hij zoo rijk gezegend is. Als herinnering ovetV liandigde de heer Polderman den heer Vermeu len een album met 12 foto's van oud-IJmuiden. De heer Vermeulen dankte allen voor hunne belangstelling, in de eerste plaats den heer Pol derman voor diens woorden van waardeering „waarin veel grooter lof is gelegd dan ik ver diend heb". Het is tenslotte, aldus de heer Ver meulen, ons aller plicht, ons te geven aan onze taak. Toen spreker bij de Reedersvereeniging kwam was het een moeilijke tijd. Toen waren er nog eenige vooruitzichten. Men hoopte, dat na den oorlog een gouden tijd zou aanbreken. Dat is een teleurstelling geworden. We leven nu in een tijd, waarin niemand iets van de toekomst durft te verwachten. Hij hoopt, dat, na dezen oorlog een tijd van opbloei mag komen. „God sterke u in uw taak, te werken aan den opbloei van IJmuiden". De heer W. G. Meijboom, opvolger van den heer Vermeulen voerde het woord namens allen, die onder den heer Vermeulen hebben mogen werken. Met het bereiken van den 70-jarigen leeftijd heeft de heer Vermeulen zijn taak wil len neerleggen. Spreker wenschte hem toe, dat hij nog vele jaren met onverminderde vitaliteit van zijn rust mag genieten. Hij dankte hem voor de wijze, waarop de heer Vermeulen zijn werk kring tot een aangename taak had gemaakt en memoreerde dat de heer Vermeulen een aange name verhouding onder het personeel wist te steunen. „Wij achten u niet alleen hoog als chef, maar ook uwe persoonlijke eigenschappen. Zoo noodig heeft u daadwerkelijk geholpen". Namens het personeel overhandigde de heer Meijboom den heer Vermeulen een foto van het gebouw der vereeniging. Namens de IJmuider Vischhandelvereeniging voerde de heer Uitzinger het woord. „Wat gij hebt gepresteerd in het visscherijbedrijf mag als een unicum worden beschouwd." Spreker wenschte den heer Vermeulen geluk met zijn 70en geboor tedag. Met schroom nemen wij afscheid van u als secretaris der Reedersvereeniging. Wij waren het meermalen oneens en wanneer wij wisten, dat gij op onze gemeenschappelijke vergaderin gen aanwezig zoudt zijn moesten wij ons bijzon der inspannen om goed beslagen ten ijs te komen. „Maar wat gij hebt gepresteerd verdient de dank van ons allen." Als blijk van waardeering bood de heer Uitzin ger den heer Vermeulen eenige exemplaren van Keesing's Historisch Archief aan. Van de afgevaardigden van Centraal Beheer mocht de heer Vermeulen nog een boekwerk ont vangen: „Jachten, vroeger en nu" van de hand van den heer E. Th. Crone. De Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baron De Vos van Steemvijk, feliciteert Mej. S. C. Geverding met haar lOOsten verjaardag. Ook verder op den dag heeft mejuffrouw S. C. Ceverding, die Maandag in het Evang. Luth. Wees- en Oudeliedenhuis te Haarlem haar honderdsten verjaardag heeft mogen vieren, veel belangstelling ondervonden. Des middags drie uur kwam het be stuur van het huis haar complimenteeren, waarbij de vice-voorzitter de heer H. K. Junge haar een geschenk aanbood en op hartelijke wijze toesprak. Verder kwamen er vele bezoekers, o.a. ook bewo ners van „Rustoord", die eveneens een stoffelijk blijk van belangstelling gaven. De directrice van het huis zorgde er echter voor, dat de jubilaresse niet vermoeid geraakte: toen zij te vijf uur dan ook naar bed ging verklaarde zij, dat zij een heerlijken dag heeft gehad. Toch wachtte haar 's avonds nog een aardige verrassing; te half acht kwam het Luthersch Dameskoortje onder lei ding van mejuffrouw Bets Nederkoorn eenige lie deren zingen. Dit geschiedde in de gang, zoodat ook de andere bewoners van het huis er van konden genieten. De 100ste verjaardag van mej. Geverding is op een waardige wijze gevierd. De contróleka'arten worden uitgereikt voor de tempo-contróletochten, die de Noord-Holland- sche Wandelsportbond organiseerde onder het motto „Amsterdam leert wandelen". BEVERWIJK Opgepast met fotografeeren. De burgemeester van Beverwijk brengt nogmaals in herinnering, dat-hij, die niet tot de Duitsche weermacht behoort, geen fotografieën of films van inrichtingen en materiaal of zonder hun toestem ming van leden van de Duitsche weermacht mag maken, tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland af gegeven vergunningsbewijs. Overtreding van deze bepaling kan naar Duitsch recht met gevangenisstraf en in ernstige gevallen met tuchthuis of den dood gestraft worden. De uitreiking van broodbon- boekjes. Op Woensdag 31 Juli worden aan de bewoners van de navolgende straten in het gymnastieklokaal aan het C. H. Moensplein van 912, 25 en van 79 uur de tweede serie broodbonboekjes uitge reikt: Groote Houtweg, v. Harencarspelstraat, Haven straat, Heemskerkerweg, Hendrik Burgerstraat, Hobbesteeg, Hofdijkstraat, Hoflanderweg, Van Hogendorpstraat, Iepenlaan, Jan Alsweg, Jan Ver- meyenstraat, Jan van Kuikweg, Kagerweg, Kanaal- weg. Kastanjelaan, Keesdclfsweg. De distributiestamkaarten van alle leden van het gezin moeten medegenomen worden. Belangrijke figuur verdwijnt uit het visscherijbedrijf. De actie der Duitsche duikbooten. - Luchtge vechten boven het Kanaal. Het Duitsche legerbericht:

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1