IJmuider Courant Jiex-JAeatet Madame Bovary Passagiersschip 1 aangevallen. Puntdicht. Bonnen De verduistering JAARGANG No. 230 Stgave is Coster, Maatschappij voor ant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. t5]faat 9^ Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, e; g301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, h- ven voor dit blad, worden kosteloos DAGBLAD VOÜK VELSEN, 1JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie; P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEHEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.5214, per 3 maanden .1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. op het IJselmeer gej Twee opvarenden gedood, vier ernstig gewond. tVosnsilaffunddas is de boot „De IJssel" van bi flen dienst Amsterdam—Zwolle door een En- ha' clscli vliegtuig met bommen en mitrailleur- »eri vUur bestookt, waardoor twee opvarenden, de heercn J- Hofman uit Kampen, sergeant bij den Opbouwdicnst en H. Kummer uit Zwolle, wcrdcn gedood. Vier personen, twee heeren en twee dames werden zwaar gewond, terwijl een aantal anderen lichtere kwetsuren opliepen. Woensdagmiddag te drie uur kwam de boot te aan. De opvarenden deelden mede, dat net K^pen ^apassagiers- en vrachtboot, een kwartier Sens buiten de Ketel, op het IJselmeer, door een %ch vliegtuig was aangevallen. Het toestel 'uit de wolken neergedoken en wierp twee mmen omlaag, welke achter het schip in het vielen en ontploften, zonder schade aan te Het vliegtuig viel ten tweede male aan en thans drie bommen uit, welke voor het schip - 1 et water vielen, doch niet ontploften. Nu keerde 'vliegtuig voor den 3den keer terug en bestookte vaartuig met mitrailleurvuur. Dit mitrailleur- vuur veroorzaakte de dooden en gewonden. Een geneesheer, die aan boord was, verbond de «ewonden voorloopig. Te Kampen werden de doo- riën en "ewonden met behulp van manschappen van den Opbouwdienst van boord gehaald en naar het C! „ekenhuis gebracht. ij. Zwaar gewond werden de heeren J. ten Teij uit les Amsterdam en G. J. ter Pel uit Enschedé en de da- - Mama Pot uit Amsterdam en Trijntje Kors uit Sassenheira. De lichtgewonden hooren allen te Kam pen thuis en konden, na te zijn verbonden, naar hun woningen terugkeeren. (A. N. P.) Oproep tot hulp in den landbouw. Het A.N.P. meldt: In Duitschland wordt groote opvoedkundige waarde toegekend aan de z.g.n. Landhilfe, wel ke daarin bestaat dat oudere jongens en meisjes in den landbouw behulpzaam zijn bij seizoen werkzaamheden, voornamelijk bij het binnen halen van den oogst. Op grond van de in Duitschland opgedane er varing welke heeft uitgewezen dat de Landhilfe ook voor de voedselvoorziening in oorlogstijd van het hoogste nut is, hebben Duitsche auto riteiten de bevoegde Nederlandsche instanties aangespoord in het belang van het Nederland sche volk en van den Nederlandschen Landbouw tot de instelling van een dergelijke hulp in den landbouw over te gaan. In •verband daarmede wordt thans de volgende oproep tot de Neder landsche meisjes en jongens gericht: Oproep tot hulp in den landbouw! Nederlandsche meisjes en jongens! De Nederlandsche landbouw richt tot jullie een appèl om in de komende maanden vooral in den oogsttijd te komen helpen. Denk er steeds aan dat de dienst voor den bodem de belangrijkste arbeid is voor de voedselpositie van het vader land, vergeet niet dat het slechts aan den taaien arbeid van je voorvaderen te danken is, dat het eens moerassige Nederland thans een bloeiende tuin is. De bijzondere tijdsomstandigheden ver langen juist nu in bijzonder intensieve werk zaamheid in den landbouw. Vaders en moeders! Helpt mede de hulp in den landbouw ten uitvoering te leggen. Jongens en meises krijgen door deze gezonde bezigheid be tere begrippen van het werk in den landbouw en zullen dezen arbeid meer leeren achten en hoo- ger leeren waardeeren. De arbeidsbeurzen worden terstond aangewe zen voor het in ontvangst nemen van aanmel dingen van vrijwillige helpers en helpsters in den landbouw. Zij zullen nadere inlichtingen geven omtrent de loonvoorwaarden en de rechtspositie. Voor het geval niet terstond gelegenheid be staat werk bij de Nederlandsche landbouwhulp te aanvaarden, kunnen desgewenscht jongens en meisjes voor enkele maanden plaats vinden bij de Landshilfe in het nabije Duitschland. Vier muziekkorpsen bij den Opbouwdienst. Het ligt in de bedoeling zeer binnenkort uit le den der staf muziekkorpsen, voor zoover deze zich voor den opbouwdienst beschikbaar hebben ge steld, 4 districtsmuziekkorpsen te formeeren, welke korpsen in beginsel bestemd zijn om te worden gelegerd in de standplaats der districts commandanten. (A.N.P.) Duitsch legerbericht Fabriek in Filton, havens van Swansea en Plymouth aangevallen. BERLIJN, 31 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: .•Door de slechte weersomstandigheden was het Duitsche luchtwapen gedwongen zijn activiteit te beperken. Desondanks werden, behalve ver kenningsvluchten naar de Oost- en Zuidkust van Engeland, de vliegtuigfabriek in Filton. alsmede oe haveninstallaties van Swansea en Plymouth in den nacht van 30 op 31 Juli met bommen aan gevallen. *n den nacht van 30 op 31 Juli hebben slechts lans B!'itsche vliegtuigen boven Wesfc-Duitsch- wwvi ^€vlo=en- Door de neergeworpen bommen wera geen materieele schade aangericht en wer- I Seen personen getroffen. iwee binnenvliegende vliegtuigen werden door ze jachttoestellen neergeschoten. 2Q1 T„r ?erst thans bekend geworden is, zijn op «choten"1 totaal 21 Britsche vliegtuigen neer ge- (Binnenkort is een regeling te wachten, waarbij textielgoederen slechts volgens een puntenstelsel te krijgen zullen zijn.) Het wordt voor ons weer een heel nieuw geval, Als men het binnenkort met onze kleeren, Nauwkeurig in de puntjes reeglen zal, Wij krijgen op dit punt weer wat te leeren. Dan wordt ons punt voor punt uiteengezet, De puntjes die wij voor elk stuk verliezen, De vrije keus wordt ons dan wel belet, Maar meer dan ooit moeten wij leeren kiezen. Wanneer er niet meer punten zijn is 'tpunt, Hoe vreemd dat op zichzelf dan ook mag lijken, Geen streep wordt ons dan verder meer gegund, Ja, zelfs geen punt om ons mee te verrijken. Wij mogen het betreuren dit besluit, Wij moeten voor de noodzaak leeren buigen, Wanneer de punten op zijn is het uit, Wij kunnen er dan zelfs geen punt aan zuigen. Wij krijgen 't op dit punt wat minder breed, Maar och, ook daar zullen wij wel aan wennen, Wij zullen in de puntjes zijn gekleed, Dat is een punt dat men ook moet erkennen. P. GASUS. Aantal lesuren bij V.H.O. en M.O. tot 30 beperkt. Naar het A.N.P. verneemt zijn thans de nieuwe lesroosters voor het Middelbare en gymnasiale onderwijs samengesteld en is de publicatie daarvan binnenkort te ver wachten. Bedroeg het aantal lesuren op de hoogere burgerscholen en gymnasia tot heden gemid deld 33 per klasse, de nieuwe rooster brengt dit aantal terug tot gemiddeld 30. Zuinig stoken komenden winter zeer noodig. Installaties en kachels moeten goed in orde zijn. Het rijks-instituut voor brandstoffeneconomie meldt ons: Aangenomen kan worden, dat in het komende stookseizoen zuinig moet worden omgegaan met brandstoffen, noodig voor verwarming. Een middel om dit te bereiken is de vertrekken en lokalen op lagere temperatuur te houden dan tot nu toe de gewoonte was. Een ander middel is te zorgen, dat de installatie goed in orde is, zoodat van de toegewezen brand stof zooveel mogelijk warmte mirttig wordt omgezet. Men kan beide middelen toepassen, doch men doet verstandig met de installatie deskundig te laten nazien en schoonmaken. Bij kach,els beteekent dit het door den smid of loodgieter 'laten reinigen van de circulatie, het laten nazien van den rooster (zoodat niet door ontstane gaten brandbare stukken bij de sintels te land komen) en van de'vuur vaste inwendige bekleeding; het goed laten afdichten van de afvoerpijp op de schoorsteenopening en het goed afsluitbaar maken van alle deurtjes en regelorganen. Bij een installatie voor centrale verwarming zal (bij voorkeur door den installateur), eveneens vóór het stookseizoen begint, de ketel moeten wor den gereinigd en de installatie moeten worden on derzocht op lekken. Worden nootjeskolen gestookt, dan moeten gedurende het stookseizoen eens per maand de rookgangen met een stalen borstel worden gezuiverd van roetaanslag; bij gebruik van cokes moet dit éénmaal in de twee maanden geschieden. Vóór het stookseizoen begint, dient men er voor te zorgen, dat stook- en schoonmaakgereedsehappen in goeden staat zijn en de schoorsteen is geveegd. De controle op het brandstofverbruik van de rijksgebouwen, welke het instituut gedurende tien jaren uitoefent, heeft het nut van een goed onder houden installatie aangetoond. De meeste brandstof kan worden bespaard ge durende de dagen, waarop matig moet worden ge stookt, doordat kachel of ketel niet voldoende kan worden getemperd, worden de vertrekken op te haoge temperatuur gebracht, de ramen opengezet om een dragelijke temperatuur te krijgen en wordt op deze wijze veel brandstof noodeloos verbruikt. De „Matterhorn van de Andes" bedwongen. Duitsche bergbeklimmer bereikt den top van de Condoriri. Het D. N. B. meldt uit Buenos-Aires, 31 Juli: De Duitsche bergbeklimmer Wilfried Kühm is ér vol gens een bericht uit La Paz in geslaagd om voor den eersten keer den 5800 meter hoogen Condoriri, de „Matterhorn van de Andes" te bedwingen. Tot aan het op 150 meter onder den top naar alle richtingen in een hoek van 75 graden hellende rotsmassief werd Kiim vergezeld door den Duitscher Heinz Gahrmann. Het laat te deel van den scherpen bergkam werkte hij zich alleen naar boven. Aan Kühm is het, zooals bekend is, gelukt als eerste den Illimani van La Paz uit, waar de gevaarlijkste helling van dezen berg ligt, te bestijgen. Vroeger heeft hij den moeilijksten berg in Ecuador, den Iliniza en den 6318 meter hoo gen Chimbora zoo bestegen. die thans geldig zijn BROOD Bons 71 tot en met 80 (broodbonboekje) Geldig: Tot en met 1 Augustus. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. Bons 81 tot en met 90 (broodbonboekje) Geldig: Van 29 Juli tot en met 4 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 23 Aug. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meej,. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM alleen voor hendie uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3" Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter Van VRUDAG 2 AUG. t/m. WOENSDAG 7 AUG. eiken avond 8.15 uur. Zondags 3 u. Matinee. POLA NEGRI in s Nimmer zag U zulk een schitterend spel. Nimmer hoorde U zulk een meesleepende muziek. INTERESSANT VOORPROGRAMMA met PROFILTI'S Hollandsche actualiteiten. (Adv Ingez Med.) De mijnenlegger „Bulgia" gelicht. Twaalf lijken van opvarenden gevonden. Woensdag' is.de Nederlandsche mijnenlegger „Bulgia", welke op 12 Mei tengevolge der oor logshandelingen zonk, gelicht. Men vermoedde, dat zich nog dertien slachtoffers aan boord be vonden. Men slaagde er Woensdag in een aan tal lijken te bergen. Begrafenis van de slachtoffers van de „Bulgia". Heden te 3 uur zal op de begraafplaats te Vlis- singen het stoffelijk overschot van twaalf opva renden ter aarde worden besteld. Deze slacht offers zijn: P. Vader, stoker le klas, P. Nouwen, stoker 2e klas, J. de Visser, matroos 3e klas, H. Eenhoorn, stoker-zeemüicien, J. Volmer, stoker- zeemilicien, C. W. Kuen, stoker-zeemilicien, H. van Empel. stoker-zeemilicien, F. Dijks, bedien de-zeemilicien. P. Guitema, matroos-zeemilicien, W. de Boer, matroos-zeemilicien, F. C. Kaandorp kok-zeemilicoen, B. Wesselink, ziekenverpleger. (A.N.P.) Stimsoii bepleit de Amerikaansche dienstplichtwet. Alle andere stelsels bleken een mislukking. Het D.N.B. deelt mede: In de militaire com missie van het. Huis van Afgevaardigden heeft gisteren de minister van oorlog Stimson gepleit voor invoering van den militairen dienstplicht. Dit, zoo zeide Stimson, is het eenige middel om „aan een oorlogstoestand het hoofd te kunnen bieden". Alle andere systemen, die men tot dus ver geprobeerd heeft, zooals bijv. het vrijwilligers- stelsel, zijn mislukkingen geweest. De strijdkrach ten in de Vereenigde Staten omvatten, naar Stim- son-verder zeide, op het oogenblik 220.000 man van het staande leger, alsmede 243.000 man Nationale Garde. Terwijl Nederland bijv. 1.300 man en België 510 man voor de verdediging van iedere grens- mijl bezaten, beschikken -de Vereenigde Staten er over slechts 47. Met het oóg op deze cijfers be hoeft niemand, te vreezen dat dé Vèrëenigde Sta ten in militarisme vervallen. Wat betreft de ge varen, waartegenover Amerika zich geplaatst ziet, moet men in aanmerking nemen, dat Enge land in dertig dagen veroverd en de Engelsche vloot onder vijandelijke controle gesteld zou kun nen worden. Voorts staat aan gene zijde van den Oceaan een machtig Japan, dat met Italië en Duitschland sympathiseert. Wij moeten onze voor- oordeelen ten aanzien van onze eerste verdedi gingslinie grondig wijzigen, zoo zeide Stimson. Een Duitsche overwinning op Engeland zou Duitschland een vloot geven, welke de meerdere van die der Vereenigde Staten is. Buitendien zou de capaciteit van den Duitschen scheepsbouw, die van de Amerikaansche met het zesvoudige over treffen. De militaire senaatscommissie heeft het wets ontwerp inzake den dienstplicht zoodanig gewij zigd, dat slechts mannen tusschen 21 en 31 jaar dienstplichtig zijn, in plaats van tusschen 18 en 64. Zon onder 9.34 Zon op 6.02 Tusschen deze beide tij'dstippen moet verduisterd worden. Elk plekje van den bodem moet benut worden. „Leek het voorgaande jaren wel eens, dat wij door gebrek aan afnemers te veel produceerden, nu moet er geen plekje cultuurgrond onbenut blijven", deelde de rijkstuinbouwconsulent en directeur van den proeftuin van het Zuidhol- landsch glasdistrict, ir. J. M. Riemens, ons mede. De bodem moet tot de hoogst mogelijke produc tie worden gebracht, daarbij vooropstellende, dat de natuurlijke vruchtbaarheid bewaard moet blijven. Om dit doel te bereiken zullen de tuinders de noodzakelijke grondstoffen, als mest en bestrij dingsmiddelen, zoo economisch mogelijk moeten aanwenden, d.w.z. èn naar hoeveelheid èn naar samenstelling alleen daar toepassen, waar het nuttig effect het grootst is. Genoemde rijkstuin bouwconsulent heeft zich thans me een waar schuwing ot de kweekers in he Zuid-Hollandsch glasdistrict gewend, waarin hij hun de noodige richtlijnen geeft teneinde de tuinbouwproductie zoo hoog en goed mogelijk te kunnen opvoeren. Met klem vestigt de directeur van den proef tuin van het Zuid-Hollandsch glasdistrict er de aandacht op, dat afvalstoffen, die tot mest ver werkt kunnen worden, niet verloren mogen gaan en dat kunstmeststoffen alleen aangewend mo gen worden, als de bodem en het gewas er be hoefte aan hebben. (A.N.P.) Amerika's militaire uitgaven bereiken een record. O.a. wordt in den bouw van 200 oorlogsschepen voorzien. WASHINGTON 1 Augustus (D. N. B.) Na een dabat, dat drie uur duurde, heeft het Huis van Afgevaardigden met slechts een stem tegen, de aanvullende militaire begrooting, ten bedra ge van 4.96 milliard dollar aangenomen. Dit is het hoogste, ooit in een enkele begrooting toegestaan bedrag voor de Amerikaansche be wapening. De begroot'ingswtt staat den bouw toe van 200 oorlogsschepen en de aanschaffing van legermate- riaal voor een krijgsmacht van- 1.2 niillioen man, voorts wordt de aanschaffing toegestaan van reser vemateriaal voor nogmaals 800.000 man, alsmede 19.000 vliegtuigen, terwijl een regeling is getroffen voor de inschakeling van de Amerikaansche in dustrie voor de vervaardiging van dit ooriogsmate- riaal. Daardoor wordt de oorlogsbegrooting voor 1941 verhoogd tot 6.8 milliard dollar voor het Amerikaansche leger en tot 3.2 milliard dollar voor de Amerikaansche marine. Een op aandrang van de particuliere, Amerikaansche industrie in de be- grootingswet opgenomen bepaling herroept de vol macht, welke verleden maand aan Roosevelt is ver leend om ook in vredestijd het toezicht op zich te nemen van elke industrietak, die wordt beschouwd als belangrijk te zijn voor de bewapening. Het wets voorstel wordt nu doorgezonden aan den Senaat. Er wordt rekening mee gehouden dat deze het ontwerp spoedig zal aannemen. Fruitwinkeltjes en fruitrestaurants nooden tot een bezoek aan Bunnik, waar in de talrijke kassen de vruchten rijp zijn. BEVERWIJK 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen. De heer A. de Bie jubileert. De heer A. de Bie, arbeider-telegrafist- bij de "Ned. Spoorwegen herdacht gisteren den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij de Spoorwegen. De jubilaris begon zijn loopbaan op 31 Juli 1915 te Overveen als arbeider-wissel wachter. een functie die nu niet meer bestaat. Na hier drie maanden gestationneerd geweest te zijn werd hij overgeplaatst naar Bussum in de functie van dienstdoend schaalknecht. Nog in hetzelfde jaar op 6 December werd de heer De Bie naar Amsterdam overgeplaatst. Als arbeider- rangeerder is hij daar op verschillende stations- emplacementen werkzaam geweest. Ook Weesp is nog zijn standplaats geweest, vanwaar hij ech ter weer in verband met den woningnood naar Muiderpoort werd overgeplaatst. Op 1 Mei 1923 volgde zijn aanstelling als blok- wachter in Halfweg. Precies twee jaar later werd de heer De Bie als arbeider-telegrafist weer een andere standplaats toegewezen in Zwaag. In de zelfde functie werd hij in Maart- 1928 overge plaatst naar Kwadijk-Edam, totdat op 17 Juni 1934 Beverwijk zijn standplaats werd. Hoewel de jubilaris in het geheel geen be kendheid aan zijn 25-jarig dienstverband had gegeven is deze dag voor hem toch niet onopge merkt voorbijgegaan. Van zijn collega's ontving hij op kantoor bloemen, doch doordat slechts enkelen van het jubileum op de hoogte waren, bleef het tot deze huldiging beperkt. In de Strick v. Linschotenstraat 31, waar de jubilaris woont-, was het jubileum echter niet onopgemerkt gebleven. De jubilaris ontving daar felicitaties van oud-collega's, vakbonden en bu ren. Distributiekantoor wordt verplaatst. Met ingang van Maandag 5 Augustus wordt het distributiekantoor van Breestraat 41 naar den Kees Delfsweg 1 (het voormalige internaat van de R.K. TuinbouwwmterschpQl)-verplaatst. In verband hier mede is het kantoor Zaterdag a.s. gesloten.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1