De textiel-distributie J NT D E RDA'G 1 AUGUSTUS 1940 Duizenden stuks kostelijke vruchten worden iederen dag verzonden van het „fruitp aradij. s" in het landelijke Bunnik bij Utrecht. De oogst wordt zorgvuldig in kistjes verpakt. R.K.W.V. sluit zich bij De Ned. Unie aan. Aantal sympathiebetuigingen reeds tot boven het millioen gestegen. De Nederlandsche Unie heeft binnen een week na Jiaar eerste openbare optreden, het millioen sym pathiebetuigingen bereikt. Waren Zaterdagavond reeds ruim 200.000 adhaesiebetuigingen en aanmel dingen voor het lidmaatschap binnengekomen, Maandagavond was dit aantal naar schatting reeds verdubbeld en Dinsdagavond was het half millioen ruim bereikt. Woensdagmiddag was men op grond van tellingen en verder van voorzichtige ramingen reeds tot ruim 750.000 gekomen en toen daarbij in den loop van den dag de collectieve aanmelding van het R.K. Werkliedenverbond met 214.501 leden kwam, durfde men Woensdagavond aan de Alexan- derstraat 20 te 's Gravenhage wel zeggen, dat mocht worden aangenomen, dat het millioen bereikt was. Waarschijnlijk is het aantal berichten van instem ming en toetreding reeds grooter, doch de stroom brieven, kaarten en telegrammen uit alle deelen van het land blijft dermate vloeien en de persoonlijke aanmeldingen geschieden in een dergelijk tempo, dat de nauwkeurige registreering, ondanks het harde werken van 's morgens tot 's avonds negen uur van een 50-tal vrijwilligers, ver achter is gebleven. Cijfers kunnen dus voorloopig slechts onder voor behoud worden gegeven, maar bij de ramingen is men aan den veiligen kant gebleven, zoodat het niet twijfelachtig wordt geacht of het eerste millioen is bereikt. (Tel.) In verband met het allerwegen tot uitdrukking komende streven tot oprichting van plaatselijke af- deelingen der Nederlandsche Unie, heeft de Neder landsche Unie het gewensctht geacht in een com muniqué het volgende mede te deelen: „Abusievelijk is in enkele gevallen aan een plaatselijk comité, dat zich met het verzamelen van adhaesle-betuigingen aan de Nederlandsche Unie belast, de naam van aprichtingscomité of zelfs van plaatselijke afdeeling gegeven. Het is evenwel onjuist, deze plaatselijke groe peeringen als afdeelingen der Nederlandsche Unie aan te merken, aangezien nog geen plaatselijke afdeelingen der Nederlandsche Unie gesticht zijn en de oprichting hiervan slechts kan geschieden in overleg en onder leiding van het Centraal Bu reau der Nederlandsche Unie, gevestigd te 's Gra venhage, Indien particulieren zich belasten met het verza melen van adhaesie-betuigingen, zullen deze dan ook gaarne op het centraal bureu worden ingewacht. Ter informatie diene voorts, dat men de Neder landsche Uniè veel strafport kan besparen door adhaesie-betuigingen, welke op visitekaarten wor den ingezonden, niet als drukwerk, doch als brief te frankeeren. TELEGRAM VAN R.K. TUINDERS. DEVENTER 31 Juli. In de alhier gehouden al- gemeene vergadering van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond werd besloten een tele gram aan de Nederlandsche Unie te richten, waar in instemming werd betuigd met de oprichting dier Unie. (A. N. P.) Geen nieuwe banden op auto's. Het is verboden op auto's nieuwe banden te monteeren, zelfs wanneer men ze zelf in voorraad heeft, zoo verneemt het „Vaderland". Daartoe moet eerst vergunning worden gevraagd aan het rijks bureau voor rubber. Gebruikers van auto's zijn verder verplicht, de banden van een nieuw loopvlak te laten voorzien, zoodra dit noodig is. Ook met reparaties mag niet getalmd worden. VERGUNNING VOOR AUTOVERVOER. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van waterstaat, deelt mede, dat Voor motorrijtuigen, waarvoor op 31 Juli 1940 een vergunning op grond van het eerste, tweede of derde uitvoeringsbesluit van 18 Juni 1940, betref fende het vervoer van personen en goederen, van kracht was, deze vergunning geacht zal worden tot en met 4 Augustus 1940 van kracht te zijn, en dat, zoo lang met het voeren van het voor de maand Juli uitgereikte herkenningsteeken op die motor rijtuigen kan worden volstaan. (A. N. P.) Havertoewijzing wordt niet gehandhaafd. 'sGRAVENHAGE 31 Juli. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, flat, aangezien gebleken is, dat verschillende bedrij ven van de havertoewijzing voor de paarden min of hieer belangrijke hoeveelheden hebben overge spaard, onder de gegeven omstandigheden besloten js. deze hoeveelheden niet zonder meer ter beschik- "2 van de betreffende veehouders te laten. De oorspronkelijke havertoewijzing voor de paar den was verleend tot 15 September 1940. Aangezien taans van alle bedrijven de nog resteerende granen worden ingenomen, kan met het oog op de uit te oefenen controle deze toezegging niet meer worden gehandhaafd. Immers, het is zeer moeilijk na te gaan of de haver, welke voor de paarden aanwezig <°u zijn, afkomstig is van de toewijzing, dan wel op ohQere wijze verkregen werd. In die gevallen, waarin de landbouwers in nxoeï- 'kheden zouden geraken, omdat geen voldoende oeder voor de paarden aanwezig is, zal worden oorzien door de verstrekking van een toewijzing «engvoeder (A. N. P.) Proclamafie van Nationaal Herstel. Het Verbond voor Nationaal Herstel had onder staande proclamatie ter publicatie gereed, toen het „driemanschap" zijn oproep in de hladen plaatste. Aangezien het Verbond steeds het standpunt heeft ingenomen elke reëele poging tot de vor ming van een eenheid te willen bevorderen, wil het ook thans geen tweedracht zaaien. Daar het echter niet ten volle overtuigd is, dat achter dit driemanschap niet de partijen staan, wil Natio naal Herstel voorloopig hiertegenover een loyale afwachtende houding aannemen. Dit neemt niet weg. aldus deelt het verbond mede. dat wij paraat staan en ten allen tijde zullen blijven opkomen, waar noodig, voor de verdediging van het Neder landsche volkswelzijn, welks bescherming wij blijven beschouwen als de voornaamste taak. Proclamatie aan het Nederlandsche volk. Nederlanders! Ruim zeven jaar lang heeft Nationaal Herstel ons volk den weg vooi'behouden, dien het had behooren te gaan. Aanvankelijk leek het natio nale reveil weerklank te zullen vinden in geheel ons volk* Daar in onzen parlementair geregeer den staat alleen langs parlementairen weg in vloed kon worden uitgeoefend op het beleid der regeering, kreeg het Verbond geen kans, daar alle partijen zich tegen Nationaal Herstel keerden uit angst één of meer zetels in het parlement te ver liezen. Thaixs zullen geen partij-verkiezingen meer plaats hebben. Het éénige en voornaamste punt waarom men ons bestreed is hiermede komen te vervallen. Het Nederlandsche volk heeft toen niet willen begrijpen: thans zal het moeten begrijpen! Nu tracht-xhen allerwege den eexiig juisten weg, dien der natioxiale eexiheid, te gaan. Alle „concentratie-pogixxgen" echter, hoe goed ook bedoeld, zijxi tot mislukking gedoemd, omdat zij steunen op „coxxcentratie" van oude (afgedane) partijen of begrippexi daarvan. Zij moeten stranden op het feit, dat allen nog uitgaan van groepen en volksdeelen die, hetzij xioodgedwongen hun program moeten herzien, hetzij nog steeds hun doel voorhij schieten, omdat zij niet wortelexi in het oprechte Nederlandsche volkseigen. Nationaal Herstel heeft steeds gepleit voor overkapping van het geheele Nederlandsche volk, 'voor een volledige ophef fiixg van alle partijen en groepen, daarbij den nationalexx geest voorop stellend, ter wille van het geheele Nederland sche volk. Ook thans roept Nationaal Herstel allen op om zich te vereenigen tot een ware Nederlandsche eexiheid op gx-ondslag van: de rijkseenheid, d.w.z. een zelfstandig Nederland, vei-bonden met zijn overzeesche gebieden; den natïonalen staat, in tegenstelling met den partijen-staat; (organi satie van den staat op Nederlandschen volks grondslag in organisch-corporatief verband, ter verwezenlijking der samenwerking van werkgever en werknemer, met uitsluiting van den klassen- strijd)opheffing van alle pax-tijen en groepen; d.w.z. het laten vallen van elk partij- of groeps- standpunt; een Europeesch. gerichte politiek, d.w.z. nauwe samenwerking op cultui'eel, weten schappelijk en economisch gebied, met alle krach- texi die streven naar het scheppexi van een Euro peesch economisch blok. Betuigingen van adhaesie en toezending vaxi aanmeldingsformulieren worden gaarne inge wacht: Javastraat 96, 's-Gravenhage, telefoon 111811 (A.N.P.) Weer expressezendingen naar Duitschland. Met ingang- van heden toegestaan. Met ingang van vandaag is in het vei'keer met Duitschland weder de verzending van expresse- brieven en briefkaax-ten toegelaten. Geïllustreerde briefkaarten ep^. ansichtkaarten kunnen daarheen echter niet expresse verzonden worden. Behalve postpakketten kunnen met ingang van vandaag ook briefpakjes naar Duitschland worden gezonden. Het maximum gewicht dezer pakjes be draagt 1 K.G. Aangeteekende verzexxding van briefpakjes is niet toegelaten. (A.N.P.) Beroepspeiisionliouders organiseereii zich. Op 8 Juli 1940 is op initiatief van de „Axxi- sterdamsche Bond van Beroeps-pensionhoudex's" en „De vereenigde pensionhoudex-s van Haar lem en Omstreken" opgericht de Nederlandsche Bond vaxi Beroepspensionhouders, welke thans met 54 afdeelingen in den lande werkzaam is. Doel. en streven van dezen bond is, verbetering te verkrijgen in de vele wantoestanden, welke allengs in de pensionbedrijven zijn ontstaan. In de oprichtingsvergadex-irxg van de afdeeling Hil versum bleek wederom ondubbelzinnig de lang- gevoelde behoefte van het georganiseerd zijn in een bond, welke enkel en alleen de behartiging van de belangen der beroeps-pensionhouders voorstaat. Tot voorloopige beheerders zijn benoemd de voorzitters van de bovengenoemde plaatselijke bonden, resp.: de heeren M. Bruggenwir-th, Am sterdam (Zuid), en F. C. Rike, Haarlem, totdat een defixiitief bestuur gekozen is. Artis heeft er een li oef dieren vehl bijgekregen. De tweede schenking van het artis ï-eddings comité aan den hoofdstedelijken dierentuin is van daag in gebruik genomen, precies één jaar nadat de „boerderij" werd geopend, welke vooral voor kinde ren Artis zooveel aantrekkelijker maakte. Het nieuwe hoefdierenveld is een belangrijke verbetering. Het is een ruime zandoppex-vlakte, waarin de dieren zich vrij kunnen bewegen. Artis moderniseert zich meer en meer, hetgeen de populaire tuin sterk ten goede komt. Het leeu- wenhok, de boei'derij, de apenrots en nu het hoef dierenveld men vergete de pinquinvijver niet hebben den tuin een gi-oote aantrekelijkheid gege ven, in de eerste plaats voor de toeschouwers. Het nieuwe veld is naast de apenrots aan dc Papegaaienlaan gelegen. De stallen en afgesloten perken vormen een aan trekkelijk geheel, een bouwwerk, dat er op gericht is practisch te zijn en een geschikt milieu voor de dieren te vormen. Het is in frissche kleuren ge houden. Toen het Woensdagmiddag opengesteld wex*d wan delden er achtereenvolgens 'n prachtige Watoessie- stier, twee Abessijnsche geiten, een aantal lama's, een viertal speelsche ezeltjes en twee kameelen, Herman en Jan, vader en zoon, het terrein op. Er was geen sprake van eerst wennen. De dieren voel den zich er thuis, al waren de kameelen wat bang voor den stier en hadden de ezels het op de geiten gemunt. Alles verliep heel rustig, tot groote tevredenheid van de heex-en Sunier en Portïelje en hun oppassers, die toch even in spanning zaten, hoe de dieren hun nieuwe omgeving zouden opvatten (A. N. P.) Met Duitschland kan weer getelefoneerd worden. 's-GRAVENHAGE. 31 Juli (A.N.P.) Na op heffing van eenige technische moeilijkheden zal het voortaan opnieuw mogelijk zijn telefoonge sprekken ixxet Duitschland te voei'en. evenwel onder dezelfde voorwaarden en beperkingexx, welke voor 10 Mei golden. SCHADE-ENQUETE-COMMISSIE. De Commissaris der Koningin in de px-ovincie Noord-Holland heeft benoemd in de schadc- enquète-commissie ter standplaats Amsterdam, tot voorzitter tevens lid P. Kuijper Dzn., wethouder van publieke werken der gemeente Hilversum te Hilver sum, tot lid ir. W. Fuhri Snethlage, directeur van deix econonxisch-technologischen dienst der provin cie Nooi'd-Holland, te Haarlem. Nationale Jeugdstorm op marscli door Den Haag. Een aantal afdeelingen van den Nationalen Jeugdstonxx, voornamelijk uit 's Gravenhage en andere plaatsen van Zuid-Holland, doch ook uit andere deelen van Nedei-land, waaronder een groote afdeeling uit Amsterdam en eenige vertegenwoor digende groepen, hebben Woensdagavond een geza- menlijken mai'sch door deix Haag (binnenstad) ge maakt, onder aanvoering van den N. J. S.-leider den heer van Geelkerken. In een hieraan te half acht voorafgegane samen komst in de gi-oote zaal iix den Dierentuin heeft de heer van Geelkerken de vele jongens en meisjes, die allen in de bekende lichtblauwe uniform nxet zwart- oranje mutsen gekleed waren, verwelkomd en o.a. erop gewezen, dat zij thans voor het eex-st na den tiqnden Mei weder in uniform waren samengeko men, om zich in het openbaar te laten zien. Met trommelslag, hoorngeschal en vaandels, werd naar het Malieveld genxarcheex-d, waar van acht uur tot half negen eenige oefeningen enz. wex*den ge houden. Rijkscommissaris Seyss-Inquax-t deed op het ter rein persoonlijk van zijn belangstelling blijken. Daarna begaf de stoet, ter sterkte van ongeveer andex-half duizend man, zich onder groote belang stelling la*gs Koninginnegracht, Heerengracht, Kor te Poten, Binixen- en Buitenhof, Kneuterdijk, Heul- straat en Noox-deinde naar de Zeestraat, waar ge defileerd werd voor deix leider der N. S. B., ir. A. A. Mussert. De nxarsch ging tenslotte langs de Javastraat we der naar de Koningixxnegracht en het Malieveld, waar de stoet werd ontbonden. (A. N. P.) Aanvragen voor nieuwe bouwwerken De regeeringscommissaris voor den wederop bouw maakt onder verwijzing naar het besluit be treffende den wederopbouw bekend, dat thans alle aanvragen om goedkeürixig voor het voort zetten van bouwwerken zijn behandeld. Aan vragen om goedkeürixig van nieuwe bouwwer ken kunnen van Maandag 5 Augustus af worden ingediexxd, en wel: 1. Door particulieren: door tusschenkomst van de betrokken gemeentebesturen (diensten van bouw- en woningtoezicht); 2. Door waterschappen: door tusschenkomst van gedeputeerde staten in de betrokken provincie; 3. Door andere overheidsdiensten, alsmede door spoor- en tramwegen, mijnbouwmaatschappijen: rechtstreeks aan het regeeringscommissariaat voor dexx wederopbouw, afd. goedkeuring van werken, Carel van Bylandtlaan 30, 's-Graven hage. Hiertoe dient gebruik te worden gemaakt van een formulier, dat door den regeeringscommis saris is vastgesteld. Slechts op dit formulier ge stelde aanvragen kunnen in behandeling worden genomen; alle overige aanvragen worden onher roepelijk terzijde gelegd. Voor zoover de formulieren niet rechtstreeks aan belanghebbenden worden toegezonden, kun nen zij van 5 Augustus af worden verkregen bij het gemeentebestuur (c.q. bouw- en wonixxgtoe- zicht) In verband met bovenstaande regeling kunnen van heden af tot 5 Augustus geen aanvragen in behandeling worden genomen. Aanvragen, welke in die periode inkomen^ worden aan den afzen der teruggezonden. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST VOOR DE SCHOENENINDUSTRIE. De Staatscourant van Woensdag 31 Juli bevat een afzonderlijk bijvoegsel, waarin is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van sociale zaken, houdende algemeen vei-bindendverklaring van be palingen der collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie. (A. N .P.). Streekplan voor Kennemerland- Zuid. 's GRAVENHAGE, 31 Juli. (ANP) Bij besluit van 10 Jaxxuari van dit jaar hebbeix Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland aan de raden der gemeen ten Haarlem, Velsen, Heemstede, Bloenxendaal, Zandvoort, Haarlemnxerliede en Spaarnwoude en Bennebroek de verplichting opgelegd om gezamen lijk, met toepassing van art. 45 der woningwet te geraken tot vaststelling van eexx stx-eekplan voor Kennemerland-Zuid. Bij dit besluit hebben Gedepu teerde Staten tevens bepaald dat nader omschreven eischen ten aanzien van dit plan in acht ïxxoeten wor den genomen. Gedeputeerde Staten hebben bij hun besluit gebruik gemaakt van de hun in art. 46, twee de lid der woningwet geboden bevoegdheid, nl. onx de raden van gemeenten de verplichting op te leg gen om gezamenlijk te geraken tot de vaststelling of de hex-ziening van een stx-eekplan, indien Gede puteerde Staten van oordeel zijn, dat de belangen der streek dit vorderen en geen der raden van de betx-effende gemeenten het verzoek doet tot het opleggen dier verplichting, wanneer niet tot over eenstemming met de andere raden kan worden ge komen. Deze vex-plichting mag echter volgens art. 46, derde lid, niet worden opgelegd, dan nadat de ra den van alle daarbij betx-okken gemeenten en be langhebbenden in de gelegenheid zijn gesteld om bezwaren in te brengen. Van dit besluit is de ge meenteraad van Bloenxendaal in beroep gekomen bij de afdeelixxg voor de geschillen van bestuur van den Raad van State. De raad voert o.m. aan dat Bloemendaal tegen het voornemen om de verplich ting op te leggen ernstige bezwaren van formeelen aard heeft ingebracht, welke in het besluit niet worden aangehaald, waaruit de Raad afleidt, dat daaraan niet voldoende aandacht is geschorxken. De Raad staat nog steeds op het standpunt, dat uit strekking en systeem van de Woningwet blijkt, dat Gedeputeerde Stateix hun bevoegdheid van art. 46, lid 2 eex-st kunnen uitoefenen, als gebleken is, dat een plan door gebrek aan medewerking is vastge- loopen. Het komt den Raad voor dat eerst moet vaststaan dat een of meer der in het plan betrokken gemeenten niet of niet voldoende medewex-king ver leent of verleenen; een dwangmaatregel van de zijde van Gedeputeex-de Stateix acht de Raad een ultimum remedium, waartoe in het onderhavige geval zeker geen reden bestond, daar slechts enkele infox-meele besprekingen gevoerd waren ïxxet de colleges van B. en W., waaromtrent del Raad nog geen officieel oordeel had uitgesproken. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, op het beroep gehoord, achten dit ongegrond. Blijkens een schrijven vaxx den hoofdinspecteur van de volksge zondheid acht deze het standpunt van den gemeen teraad van Bloemendaal juist. Er blijkt voorts uit dat bij enkele gemeenten de vrees heerscht., dat haar belangen in het gedrang zouden komen. Hier op heeft de burgemeester van Bloemendaal gewe zen. Deze had verzocht de verzamelde gegevens nader uit te werken, waarna hij verwachtte, dat de bij enkele gemeentebes tux-exx bestaande vrees voor overheersching door andere gemeenten mogelijker wijze ongegrond zou blijken. In de zitting van de afdeeling van den Raad van State, hedenochtend lichtte de bux-gemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, het be roep mondeling kort toe. Hij wees er nogmaals op dat de samenwerking tusschen de verschillende i-a- den niet is vastgeloopen: de Raden zijn er bovendien nooit in gekend, doch siechts de colleges van B. en W. Dit ïnformeele overleg voex-en de Gedeputeerde Staten aan als bewijs, dat de zaak tusschen de ra den is vastgeloopen. Voorts lichtten de wethouder van Bloemendaal, ing. J. Ouwehand en de loco-bur gemeester van Heemstede, jhr. A. van de Poll, hun standpunt toe. De beslissing van de afdeeling volgt later. Prachtige per rijpen in de fruitkassen van Bunnik, waar de pluk der heerlijke vruchten is begonnen. Bijzonderheden over de punten-regeling In opdracht vaxx het centraal distributiebureau in Den Haag wordexx thaxxs door de distributie- bureaux in de geixxeexxten ook te Haarlem aaixvraagfornxulierexx uitgereikt voor het aaxx- vragexx van textielkaartexx. Elke ingezetene bovexi de 3 jaar krijgt een textielkaart. Deze zijn verdeeld in de volgende groepen: a. mannen eix jongens vaix 15 jaar en ouder. b. vrouwexx en meisjes van 15 jaar exx ouder. c. jongens vaix 3 tot 15 jaar. d. xxxeisjes van 3 tot 15 jaar. Op het aanvraagfoi-nxulier moet opgegevexx wor den hoeveel stuks nxexx xxa 28 Mei 1940 vaxx de volgende textielgoederen heeft gekocht zonder speciale vergunning. Daarachter staat vermeld op hoeveel die gewaardeerd wordexx voor de ver- schillexxde groepexx: benaming waardeering a. b. c. d. regenjassen, -mantels en -capes (niet uit gummi of gegumixxeerde stoffen gemaakt) 56 45 40 38 wollen of halfwollen costuums (jas, broek en vest) 70 45 afzoxxderlijke wollen of halfwollexx jassen (colbert-, jacquet, sportjas e.d.) 37 25 afzonderlijke wollen of halfwollen broekexi (inbegrepen rijbroekexx en plus-fours) 23 12 wollen gebreide slipovers en pullovers (ïxxet mouwen) 21 19 14 14 idem zonder mouwexx of met 1/4 mou wen 16 14 10 10 wollen gebx-eide vesten en jumpers (xixet xnouwexx) 28 24 14 14 ideixx zoxxder mouwexi of nxet 1/4 xnou- wen 21 18 10 10 wollexx exx halfwollexx japorxixeix en jurkexx 36 22 wollexx exx haflwollcn rokken, rokbroe- keix en broeken vaxx stof18 10 idem tricot of gebx-eid 24 10 wollen exx halfwollexx maxxtelpakken 50 35 wollexx exx halfwolleix complets65 45 wollen exx halfwollexx truien 35 31 20 20 wollen exx halfwollexx stoffen voor bo- venkleeding 10 10 10 10 Vóór dezen staat is ruimte gelaten voor het in vullen van de oppervlakte ixx M2. exx achter dezen staat ruimte voor het ïnvullexx van het aaxxtal verschuldigde punten. Deze artikelen behoeven xxiet te worden opge gevexx, indiexx nxexx deze ontvangen heeft op Spe ciale Vergunningen vaxx de plaatselijke distribu tiediensten of van het Rijksbureau voor de Distributie vaxx Textielpx-oducten door den handel. Ixx de toelichting wordt gezegd: Dit formulier moet ingevuld worden ingediexxd bij den distributiedieixst, waaronder de gemeeixte, waar mexx in het bevolkingsregister is opgenomen, ressorteert. Is dit door bijzoxxdere omstandighe den onxnogelijk, dan kan dit, na verkregen toe stemming van den distributiedienst in de ge meeixte van het tijdelijke.vex-blijf, ook aldaar ge schieden. Oxxder gemeente van inwoning wordt verstaan de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomeix. De lettei-s onder de kolomwaardeering komen overeen met de categorieën, waarin houders van stamkaarten zijn ingedeeld. Onder a. vindt men derhalve de waardeering der betr. stukken voor mannen en joixgens vaix 15 jaar en ouder, onder b. voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, enz. Het invullen van de gevraagde gegevens dient als volgt plaats te vinden. In de eerste kolom vult men voor de benaming van lxet ontvangen kleedingstuk het aantal stuks in, dat men daar van ixx de aangegeven termijn heeft ontvangen. Dit aantal stuks wordt vermenigvuldigd nxet het aantal punten, dat in de kolom „Waardeering" is aangegeven onder de letter, waar de betreffen de houder onder valt. De uitkomst van deze ver menigvuldiging wordt ingevuld in de laatste ko lom. Wat betreft de kleedingstoffen, zbo dient men lengte en breedte van de stof met elkander te vermenigvuldigen ten einde het gevraagde aantal M2. te verkrijgen. Dit aantal wordt dan wederom vermenigvuldigd met 10, zijxxde de waardeerixxg per M2. wollen of halfwollen stof, waarna de uit komst eveneens in de laatste kolom wordt inge dragen. Komt nxen hierbij tot een breuk, dan moet deze worden afgerond naar benedexx tot het ixaastbijliggexxde geheele aantal punten. Dit be hoeft echter alleen dan te geschieden, waxxxxeer de ontvangen stoffeix voor den 5en Augustus 1940 nog niet tot een der opgegeven kleedingstukken is verwerkt. In het laatste geval dient het ver vaardigde kleedingstuk als ontvangen in den op gegevexx termijn te wordexx ingevuld. Voor de goede orde zij hier vermeld, dat klee- dixxgstukken, vervaardigd van stoffen, welke men vóór den 28en Mei 1940 reeds ixx zijn bezit had, niet behoeven te worden opgegeven, ook indiexx de vervaardiging daarvaix heeft plaats ge- vondeix tusschen den 28en Mei en den 5en Augus tus d.o.v. Voor minderjarige houders van stamkaarten vaxx 3 jaar en ouder teekent het gezixxshoofd. Voor het bepalen vaix de leeftijdsgrenzen, gel den de leeftijden, welke op den 5en Augustus 1940 zijn bereikt. Heeft men derhalve een kind, dat na den 5cn Augustus 1940, doch voor den len Fe- bruar 1941 den leeftijd van 3 jaar bereikt, zoo is voor dit kind toch geen textielkaart noodig, aan gezien alle voor het kind benoodigde textielpro ducten (behalve stoffen, weefsels en garens) vrij beti'okken kunnen worden. Het is raadzaam bij aankoopen van textielproducten voor dergelijke kinderen de stamkaart bij zich te hebben, omdat de winkelier bij twijfel aan den leeftijd het x-echfc heeft inzage hiervan te eischen. Wanneer het totale jaarlijksche inkomen van het gezin kleiner is dan 350.— per persoon, kan het hoofd van het gezin een toeslagkaart aan vragen. Onder gezinsleden worden begrepen, naast de oudei's, de volgende in familieverhouding tot het gezinshoofd staande: inwonende familieleden, inwonende natuurlijke wettige en aangetrouwde kinderen, inwonende stiefkinderen ën kleinkin deren. 9 Onder gezixxsleden worden niet begrepen in wonende dienstboden, bedienden en/of andere in dienstverband staaxxde personen. Deze toeslag- kaart wordt dei'halve niet ver-strekt aan alleen staande personen, ongeacht hun ixxkomen. Op het formulier wordt medegedeeld, dat inge volge de Distributiewet het verstrekken vaxx on juiste of onvoldoende inlichtingen gestraft kan worden met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste 5000 gul den. Als men het aanvraagformulier heeft ingevuld kan men dus zien hoeveel punten men al ver bruikt heeft op de textielkaart die binnenkort wordt uitgereikt. Het is nog niet bekend over hoeveel punten men op die kaart te beschikken krijgt. Het Distributiebureau te Haarlem is begonnen met het uitreiken der aan vraagformulieren bij de nieuwe broodkaarten. De iixgezetenen die al broodkaarten ontvangen heb ben krijgen alsnog gelegenheid die aanvraagfor mulieren afzonderlijk in ontvangst te nemen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5