IJmuider Courant Tabaksaccijns wordt verhoogd Maximumsnelheid voor auto's enz. W ilskracht en Genie. Met ingang van 15 September Niet meer dan 80 K.M. per aar Molenwerk. ^25e JAARGANG No. 231 Uitgave lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgave" en Algem. Drukkerij N.V, Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven V0°' dM blad' worden kosteloos epgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAÜ VOOK VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P w peereboom en rober1 peekeboom Hoofdredacteur: robert peereboom Dat was de titel van een echt jongensboek, eer k'y boek over de loopbaan van den grooten Ameri- 11 j kaanschen uitvinder Thomas Alva Edison, dat ft d mij uit mijn jonge dagen levendig is bijgebleven. jjet vertelde in eenvoudige taal hoe een jongen uit €en arm gezin, die niets „mee had" dan zijn gaven, ^jj trouwens langzamerhand zelf moest gaan beseffen en ontwikkelen en die niemand in hem verm0edde of aanmoedigde, er kwam door zijn t] 4Iinrme wilskracht. Want die was de hoofdzaak en stelde de titel deze eigenschap ook voor VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week 0.1 VA, per maand 0.52^4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. 3 enorme daarom Veel later heeft Edison zelf verklaard 9* leve? a 't hl «I s lïïs ■H ijzs UI «C! ad! 5ii telri U e lü| H liet genie- ^at de transpiratie zich tot de inspiratie verhield 8ls 95 tot en daarmee den titel van den Hol- landschen schrijver ik geloof dat het Stamperius was toegelicht in een vorm die tot een blijvend kernwoord is geworden. Dat moet velen herinnerd hebben aan dat jongensboek. Mij bracht het inder- tijd de eerste openbaring van het feit, dat het genie niet een vrucht was die de daarmee begif tigde, zeldzame stervelingen maar te plukken hadden om verder in roem, eer en zelfvoldoening te leven, maar dat zij een leven van harde, stugge in spanning, gedreven door enorme wilskracht, moesten leiden om aan de gaven, hun geschonken te be ervoorden en zich die waardig te toonen. Andere levenshistories van geniaal-begaafden bevestigen dat. Van hun wilskracht, moed, energie wordt meer gevergd dan van die van gewone menschen. Het is geen rijpe appel om te plukken die de Schepper hen zoomaar in den schoot heeft doen vallen: Int is een zware en verantwoordelijke opdracht, hun toevertrouwd. En velen hunner hebben die zelfs uitgevoerd zonder, zooals Edison, het ooit bij hun leven tot roem en eer te brengen. Die kwamen pas na hun dood, zooals ieder nog pas heeft kunnen lezen hjj de herdenking van het moeilijke, tragische leven van een onzer grootste schilders: Vincent van Gogh, die ook zulk een onvermoeide wils kracht heeft moeten ontwikkelen om zijn genie tot rijpheid te brengen. Wilskracht en genie vereend brengen niet slechts enkelingen maar ook volken tot groote hoogte en worden van hen vereischt, willen zij zich hun op dracht waardig toonen. Een opdracht, die zij van hun voorgeslacht hebben geërfd. Zoo is het met ons volk in deze moeilijke tijden. Mijn gedachten zijn naar dat boekje over Edison gegaan, dat boekje dat lij in mijn jongenstijd zoo trof dat ik er allerlei détails steeds woordelijk uit onthouden heb, nu wij bezig zijn met de taak die ons volle wacht. Dat heeft veel meer te vervullen dan een kort men- f ichenleven. Het moet zijn wilskracht in stand houden door de eeuwen en de elkaar opeenvolgende geslachten heen. Maar het bezit, evenals de enkelen onder zijn zonen die daarmee begiftigd worden, het genie. En het is een grooter, veelzijdiger genie dan ooit den enkeling ten deel kan vallen, zooals het dan ook wel bewezen heeft in zoo velerlei daden, die ik Biet hoef op te sommen want wij kennen ze allen en zijn er trotsch op. Het bezit ook de wilskracht om groote tegenslagen te boven te komen en on vermoeid door te zetten naar zijn doel. En het is die wilskracht-in-vereeniging, waarop in dezen tijd weer een beroep wordt gedaan, dat zal worden vervuld. In het leven van een mensch, ook in dat van den met wilskracht en genie begaafden mensch, ïijn er oogenblikken van moedeloosheid, van twij fel, van inzinking. In het leven van een volk kun nen dat perioden zijn, waarin verdeeldheid de ver zamelde wilskracht scheurt en verzwakt. Maar als dan de tegenslag, komt doet het oude karakter zich weer gelden, schijnen groote moeilijkheden geringer dan in dien tijd van twijfel allerlei kleinere waren, gordt met zich tezamen aan en overwint men. Zoo hebben onze voorouders gestreden tegen de zee en hun land gewonnen. Zoo kunnen wij het opnieuw, omdat de wilskracht en het genie beide leven in het Nederlandsche volk. Er zijn in dezen tijd velerlei uitingen geweest die dat bewezen hebben. Velen uwer moet het evenals Blij getroffen hebben met hoeveel kalmte en zelfs rustige opgewektheid zooveel menschen, die plot seling een grooten of betrekkelijken welstand ver loren hebben, die ineens voor een berg van moei lijkheden geplaatst zijn die zij enkele maanden geleden volstrekt niet voorzien konden, hun nieu wen toestand beschouwen. Ik heb er ontmoet die tot de zwaarst getroffenen behoorden. En hun vitali teit, hun durf, waren opwekkend. Zij pakten op nieuw aan, met frisschen moed. Dat hebben wij alle maal te doen, allen en vooral gezamenlijk. De wils kracht om eenheid te bereiken zit in ons volk en daarom zal zij bereikt worden. Hoe eerder en hoe dieper wij ons van deze schoone gemeenschappe lijke gaven weer allen tenvolle bewust worden, hoe sneller het bereiken zal zijn. Daar liggen grondslagen In ons volk, die menig ander het terecht benijdt. Wij moeten ons van deze diepe waarheid bewust ujn en ik hoop daarom dat zij door velen en veel vuldig aan de menschen voorgehouden zal wor den. Het zijn geen leege phrasen, geen schoone Woorden slechts, maar werkelijkheden die de noodige geestdrift zullen wekken om moeilijkhe den te dragen, oude sleur te overwinnen, nieuwe gemeenschappelijke daadkracht te aanvaarden en daarbij afstand te doen van onnoodig en tijdroo- vend onderling gecritiseer over de middelen om het °el te bereiken. Wij zullen weldra geen tijd meer hebben voor overbodig gepraat en geen lust ook. R. P. Het werk zal alle aandacht vragen, VELSEN tijdelijke afsluiting van den groote hout- of koningsweg. Burgemeeester en Wethouders van Velsen bren gen ter openbare kennis, dat van Vrijdag 2 Augustus 1940 af, tot nader order, de Groote Hout- of Koningsweg te Velsen, van de Corvers- laan tot de Gildenlaan. voor het doorgaande ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. In het verordeningenblad is een besluit opgenomen van den secretaris-generaal van het departement van Financiën betreffende verhooging van den tabaksaccijns. Daarbij worden met ingang van 15 September 1940 verhoogd de accijns voor sigaren met dichtgewerkten kop, wegende per 1000 stuks 3)4 K.G. of meer, van 12)4 procent op 20 procent; de accijns voor andere sigaren van 173-4 procent op 25 procent de accijns voor rook- en pruimtabak en snuif van 22)4 procent op 30 procent alles gerekend van den kleinhandelsprijs. De accijns op sigaretten, thans 50 bedragende, wordt met 10 opcenten gebracht op 55 procent. De secretaris-generaal van het departement van Financiën kan voorschrijven, dat op het tijdstip van 1 het in werking treden van dit besluit fabrikanten en groothandelaars de bij hen voorhanden niet ge bruikte zegels moeten inleveren, ten einde tegen an dere zegels te worden ingeruild. Degene, die de voorschriften van dit besluit en die, uitgevaardigd ter uitvoering daarvan, overtreedt, wordt gestraft met een boete van ten minste vijf en twintig en ten hoogste duizend gulden, onvermin derd de inbeslagneming en verbeurdverklaring van de zegels, waarvan de voorgeschreven inlevering is nagelaten. (A.N.P.) De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft bij verordening no. 73 betreffende de snelheid van motorrijtuigen het volgende bepaald de maximum toegelaten snelheid bedraagt 1) binnen bebouwde kommen voor alle soorten motor rijtuigen 40 K.M. per uur, buiten bebouwde kommen, ook op de autosnelwegen voor personenrijtuigen, die met inbegrip van den be stuurder ten hoogste 8 personen mogen vervoeren, en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 K.M. per uur, voor andere motorrijtuigen 60 K.M. per uur. Het bovenstaande geldt onverminderd de bestaande be palingen, volgens welke slechts gereden mag worden met een kleinere snelheid dan 40 K.M. per uur. 2) a) b) Engeland werft Amerikaansche piloten. Het D.N.B. deelt mede: De New-York Daily News" meldt dat het En- gelsche ministerie voor luchtvaart thans Ameri kaansche piloten tegen een weeksalaris "an 150 dollar, betaalbaar in Amerikaansche valuta, aanwerft om nieuwe oorlogsvliegtuigen van de Engelsche fabrieken naar de Engelsche vlieg velden te brengen. Het gebrek aan vliegers is in Engeland zoo groot dat van leeftijdsgrenzen, lichamelijke keuring en proeven van vakbe kwaamheid wordt afgezien en dat slechts wordt geëischt dat de sollicitanten de verschillende ty pen vliegtuigen vlot kunnen vliegen. De piloten moeten zich voor een jaar verbinden en krijgen vrijen overtocht en na afloop van hun verbinte nis een „bonus" van; 500 dollar/De aangeworven piloten worden aangesteld als ^b urg era mb te na r e n teneinde hun Amerikaansche staatsburgerschap niet op het spel te zetten. Tegelijkertijd zoekt de Engelsche regeering jonge, moedige Amerikanen, die bereid en in staat zijn om de vliegtuigen, die op de vliegvelden in de Veréenigde Staten worden verzameld, op Engelsche rekening over den Atlantischen Oceaan 'te Vliegen. (Het denkbeeld wordt gepropa geerd, om de vaderlandsche wind molens zooveel mogelijk te benutten voor het vermalen van graan). Ik ben leek, ook in die zaken, Maar dat men in Nederland, Molens weer gaat dienstbaar maken, Ligt mijns inziens voor de hand. Als men brandstof moet beperken En er goede molens zijn, Zet men die aan 't medewerken, Dat ligt, dunkt mij, in de lijn. Daarmee kan men brandstof sparen, Bovendien, zoo lijkt het mij, Dragen onze molenaren Graag hun molensteentje bij. Het is koren op hun molen En de wind waait elk seizoen, Dus het lijkt mij aanbevolen Daarvoor een pleidooi te doen. Zijn wij bij het voordeel halen Dan een beetje van de kook? Laat de molens melig malen, Het kan toch geolied ook. Niemand zegt toch, laat maar waaien Of is voor dit voordeel blind, Laat de molenwieken draaien, Door de wind en als de wind. P. GASUS. Bekendmaking van den Rijkscommissaris De komende gedenkdagen 's GRAVENHAGE 1 Augustus. In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied wordt bekend gemaakt: Met het oog op de in de komende weken vallen de gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje, wordt de bevolking in het bezette Nederlandsche gebied met allen nadruk er opmerkzaam op ge maakt, dat ieder demonstratief optreden in het al gemeen en elke betooging van afzonderlijke of vereenigde personen, welke rechtstreeks of onrecht streeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is gericht, met gestrengheid zal worden ver volgd. Als demonstraties en betoogingen tegen de bezettende macht zijn ook demonstraties en betoo gingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het groot- Duitsche rijk hardnekkig voortzet, te beschouwen. Het dragen van insignes,bloemen, strikjes of andere voorwerpen, waardoor men zijn gezindheid voor het Huis van Oranje tot uitdrukking brengt, jkan evenmin worden geduld als het uitsteken van j vlaggen of het aanbrengen van andere versierse len aan gebouwen ter eere van een lid van het huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor alle andere handelingen, welke de strekking hebben aanhan kclijkheid aan het huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze verordening overtreedt» zal zonder pardon worden gestraft en vooral dan bijzonder zwaai-, indien hij demonstra ties en betoogingen in den zin van deze bekendma king uitlokt, doet plegen of begunstigt. •De bepaling van paragraaf 2 van verordening 52/1940 van den rijkscommissaris over de Duit- sche rechtspleging in strafzaken wordt in het bij zonder in herinnering gebracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr. 33/1940 over inbe slagneming van vermogens in toepassing worden I gebracht. De Duitsche en de Nederlandsche politie zijn aangewezen om de naleving van deze bekendma king te handhaven. Bloemen op Oranjedagcn. Straatverkoopers van bloemen wordt er op gewezen, dat het voorhanden hebben en aanbieden van zekere soorten bloemen (oranjekleurige, vergeet-mij-nietjes, witte anjers e.d.) op Oranjedagen beschouwd kan worden als het uitlokken van verboden de monstraties. (A.N.P.) Dc Duitsche weermacht, de dienstbuveaux van den rijkscommissaris, de SS-doodskop formaties, de Igrenswachtdienst (Grenzaufsichtsdienst), de tech nische hulpdienst (technische Nothilfe) de rijksar beidsdienst, en de Duitsche en Nederlandsche politie en brandweer, evenals ambulance motorrijtuigen en Imotorrijtuigen van diensten voor eerste hulp en van artsen, die als zoodanig te onderkennen zijn, zijn van de bepalingen dezer verordening uitgezonderd, voor zoover de uitvoering van overheidswege ge geven opdrachten of de vervulling van plichten, 1 welke uit dienst of beroep voortvloeien, dit ver eischt, een cn ander voor het geval vertraging ge vaar zou opleveren. Hij, die opzettelijk of door zijn schuld in strijd met de bepalingen dezer verordening of met de te harer uitvoering uit te vaardigen nadere voorschrif ten handelt, wordt voor zoover geen strenger straf is bedreigd, met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of met een geldboete van ten hoogste 300 gulden gestraft. Handelingen, als bedoeld in het vorige lid, zijn overtredingen. Deze verordening treedt Maandag 5 Augustus in werking. (A.N.P.) Duitsch legerbericht Engelsche verliezen bij luchtgevechten ter hoogte van Dover .BERLIJN, 1 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tengevolge van de weersomstandigheden bleef de actie van de luchtmacht ook op 31 Juli zeer beperkt. Bij de gewapende verkenning in het Kanaal en op zee, ten westen van de Scilly eilan den zijn gewapende vijandelijke koopvaardij schepen met bommen aangevallen. Nachtelijke aanvallen, die met zwakkere strijdkrachten wer den ondernomen, waren gericht tegen schepen en havenwerken in Zuid-Engeland, alsmede tegen vijandelijke zoeklichtstellingen. Men heeft ontploffingen en branden waargenomen. In de avonduren is het ter hoogte van Dover tot lucht gevechten tusschen Engelsche Spitfire-jagers en Duitsche Messerschmidt-vliegtuigen gekomen. Men slaagde er hierbij in 5 Britsche jagers en 2 versperringsballons neer te schieten, zonder zelf verliezen te lijden. Bij het binnenvliegen van Britsche bombardementsvliegtuigen in Noorsch, Deensch en Nederlandsch gebied zijn nog drie vijandelijke toestellen neergeschoten. De bom men, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus door vijandelijke vliegtuigen zijn neergeworpen in Noord- en West-Duitschland, hebben slechts geringe schade aangericht. Een vijandelijk vlieg tuig. dat op groote hoogte boven de wolken vloog, heeft een aantal bommen in het centrum van de st-ad Hannover geworpen, ver verwijderd van ieder militair doel. Daarbij zijn verscheidene huizen zwaar beschadigd en eenige personen omgekomen en gewond. In totaal verloor de vijand gisteren acht vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist." FRONTBERKTIT. Utrecht is Donderdag begonnen met het sorteeren van het huisvuil. Van gemeentewege zijn schilleboeren en lompen-ophalers aangesteld, die tot taak hebben het opgehaalde huisvuil te sorteeren. Het frontbericht van het D.N.B. van Donderdag luidt als volgt: „Het aanhoudende slechte weer boven West- Europa en Engeland heel't ook Woensdag de actie 'der luchtmacht beperkt. Niettemin konden de Duit sche gevechtsvliegtuigen wederom opmerkelijke successen behalen. Daarbij moet in de eerste plaats het met succes bekroonde luchtgevecht genoemd worden, dat boven het Kanaal bij Dover is gevoerd tusschen Duitsche en Britsche jagers. De Messer- schmitt-constructie bewees opnieuw zeer superieur aan de Spitfire-toestellen te zijn. In talrijke ge vechten v§n machine tegen machine kon de Duit sche groep jagers vijf tegenstanders neerschieten, zonder zelf verliezen te lijden. Van Britsche zijde is den laatsten tijd herhaaldelijk beweerd, dat het type Spitfire het in snelheid en stuurbaarheid van de Duitsche constructies wint. Deze bewering is we derom op drastische wijze gelogenstraft. De aan vallen der Duitsche luchtmacht waren overal op mi litaire doelwitten gerichten. Bommen werden I slechts geworpen, wanneer het doel duidelijk kon i worden v/aargenomen. De Britsche luchtmacht daar entegen heeft door lukraak bommen werpen weer bewezen dat zij haar taak minder in den strijd te gen militaire doelen ziet, dan wel in de poging op het moreel der burgerbevolking te werken. De Engelsche vliegtuigen, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus boven Hannover vlogen, bleven bij het werpen van bommen boven de wolken en hebben in het centrum verscheidene dynamietbom- men geworpen. Een huis stortte in tengevolge van een rechtstreekschen treffer. Drie huizen in dezelfde .straat werden meer of minder ernstig beschadigd door bomscherven. Tot dusverre zijn er twee doo- den, drie zwaar- en vier lichtgewonden, waarbij echter moet worden aangenomen dat onder de puin- hoopen van het vernielde huis nog meer slachtoffers liggen. In de nabijheid van deze straat bevindt zich nergens een militair doel, wel echter een lazaret, dat op het dak duidelijk het Roode-kruisteeken draagt. BEVERWIJK Dc omzet van dc B. E. T.-veiling in Juli. In de afgeloopen maand bedroeg de omzet aan de B.E.T.-veiling in totaal f 150.116,37. Hiervan was aan groente f 91.299,29 en aan aardbeien f 58.817.08. Aan aardbeien werd in Juni voor f 90.381,34 geveild. Er is dus dit jaar ongeveer voor f 149.000 aan aardbeien geveild. Dc uitreiking van broodbonboekjes. Op Zaterdag 3 Augustus worden aan dc bewoners van het dorp Wijk aan Zee in de politiepost aan de St. Odulphstraat van v.m. 912 uur en van n.m. 25 uur de tweede serie broodbonboekjes uitgereikt. De distributiestamkaarten van alle leden van het gezin moeten medegenomen worden De aanvoer van boonen neemt toe. Prijzen op een behoorlijk peil. Dc aanvoer van de verschillende soorten boonen begint zich langzamerhand meer en meer uit te breiden. Ofschoon thans alle soorten weer aanwezig zijn. waren het in de afgeloopen week nog maar alleen de dubbele boonen, snijboonen en pronk- boonen, waarvan de aanvoeren van beteekenis kon den worden genoemd. Aan de spits hiervan stonden de soort dikke boonen, waarvan de aanvoer van grooten omvang was. Ook snijboonen beginnen meer los te komen, terwijl het aanbod van pronk- boonen eveneens in stijgende lijn gaat. De weers omstandigheden van de laatste dagen waren echter voor het gewas niet erg gunstig. Het koele weer en overvloedig veel water is van zeer nadeeligen invloed. Verlangend wordt dan ook uitgezien naar zon en warmte, daar de oogst anders ondanks de gunstige vooruitzichten wel eens erg kan tegenval len. Het verloop van den handel gedurende de week van 2631 Juli kenmerkte zich door groote be langstelling, niet alleen voor de verscheidenheid van boonen, maar eveneens voor de verschillende groen- tensoorten. De prijzen handhaafden zich dan ook op één peil.. Voor dubbele boonen varieerden de prijzen van 1117 per kilo. Van deze soort werden al flinke hoeveelheden voor de fabrieken afgenomen. Snij boonen stonden in aanvoer ver beneden bovenge noemde soort. Hiervoor werden prijzen betaald van 1826 ct. per kilo. Pronkboonen hadden ook een Aandacht voor het portret van Arthur van Schendel op de Toorop-tcntoonstelling in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhagc. williger handel en noteerden van 314 ct. per kilo. De fijnere soorten waren in aanvoer nog beperkt. Ook hiervoor werden goede prijzen besteed. De slahandel had ongeveer hetzelfde verloop als vorige week. De beste soorten noteerden van 1.502.50 per 100 stuks; mindere kwaliteit van 0.751.40 per 100 stuks. De prijzen van postelein herstelden zich goed in de laatste dagen, zoodat in het midden van deze week dc noteeringen van dit product weer op 49 ct. per kilo kwamen te staan. Eerste soort bloemkool bleef een gevraagd artikel. De beste soorten werden verhandeld voor prijzen tusschen 1220 ct. per stuk. Voor mindere en af wijkende varieerden de prijzen van 49 ct. per stuk. Bospeen en ook waspeen bleven op een behoorlijk prijspeil. Naar grootte der bossen en soort varieerden de noteeringen van 4 '/28 ct. Ook de prijzen van waspeen per kilo stemmen hiermee overeen. Andijvie wordt thans in groote partijen aange voerd. In doorsnee zijn de prijzen niet zoo hoog. Naar kwaliteit wordt van f 1.00f 1.60 per 100 stuks betaald; enkele partijen komen hier een wei nig boven. De aanvoer xan tomaten vermeerdert nog snel De prijzen liepen een weinig terug en lagen naar soort tusschen 1220 ct. per kilo. Komkommers daarentegen komen meer en meer aan de markt en ook dit product vertoonde een kleine daling in prijs. Voor de verschillende erwten soorten, die nog werden aangeboden, bestaat ge regeld een levendige belangstelling en vooral de beste kwaliteiten werden voor hooge prijzen af genomen. Raspers en bruine capucijners werden verhandeld naar kwaliteit van 2026 ct. Doppers en witte capucijners maakten naar soort noterin gen van 1524 ct. per kilo. Tuinboonen waarvan de aanvoer al weer sterk afneemt, noteerden naar kwaliteit 613 ct. per kilo. In de fruitafdeeling kwamen nog flinke partijen roode bessen voor. De prïj'zen hiervan zijn in door snee laag. Kruisbessen daarentegen, zijn duur en maakten voor sommige partijen prijzen tot ruim f 1 per slof. Zwarte bessen kwamen bijna niet neer voor. Frambozen beginnen nu sterk in aanvoer te verminderen. Appelen kwamen deze week al weer heel wat ruimer aan. Ook werden in de afgeloopen week de eerste druiven aangeboden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1