IJmuider Courant DAGBLAD VÜOH VELSEN, iJMUIDFIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN ELZER'S Wapenverbod blijft gehandhaafd. Bommen op Schoorldam. Herhaalde waarschuwing. De verduistering Bonnen Stookzorgen. 25e JAARGANG No. 232 Uitgave tourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uit9aven en Algem Drukkerij N V Gr. Houtstraat 93. Haarlem. Telefoon 10724 Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos apgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEF.RKBOOM K\ KOBEK I PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZXTERDAG 3 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, pet maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60 elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78 - IJMUIDEN-OOST, is 's avonds 7 uur en Zaterdags na I uur GESLOTEN. (Adv. Ingez. Med.) Sneeuw en ijs in den winter, regen en overstrooming in den zomer, maken paalwoningen in Alaska noodzakelijk. Ook voor toegelaten weerkorpsen. Naar aanleiding van de publicatie in het Ver ordeningenblad eener verordening op de weer korpsen deelt men het A.N.P. van bevoegde zijde mede. dat naast deze verordening, die op het dra gen van wapenen onverminderd blijft bestaan. Een vergunning krachtens de verordening op de weerkorpsen ontslaat dus niet van het verbod van het dragen van wapenen. Vrouw doodelijk gewond. Het A.N.P. meldt: Vrijdagmorgen is door een Britsch vliegtuig een bom geworpen op het vredige Schoorldam. Het helsche moordtuig kwam vlak voor de brugwachterswoning terecht, welke vrijwel ge heel werd vernield. De vrouw van den brugwachter werd zwaar gewond en overleed, korten tijd daar na. Ook de andere huizen kregen schade. Bij het bekende café „Mantel" werden de dakpannen afge rukt en vrijwel alle ruiten vernield. Bomscherven vlogen niet zulk een kracht in het rond, dat zij in één geval door drie houten schotten heenvlogen en een muur beschadigden. DANCING UITGEEST WILHELMINA MIDDELWEG 36 van 36 en van 711 uur THE RETLA'S KING OF SWING. Entrée 25 cent P. 3. BALTUS. (Adv. Ingez. Med.) 'sGRAVENHAGE 2 Augustus. In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied wordt bekend gemaakt: Met het oog 'op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje. Wordt de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied er met den meesten nadruk op gewezen, dat iedere demonstratieve gedraging, welke ook, en iedere betooging van afzonderlijke personen of van groepen van personen, welke direct of indirect, hoe ook tegen de bezettende macht gericht is, met de vereischte gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en betoogingen, gericht tegen de bezettende macht, worden ook aangemerkt demonstraties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat de oor log tegen het groot-Duitsche rijk hardnekkig voort zet, Derhalve kan het opspelden en dragen van in signes, bloemen, kleuren en dergelijke, die een sympathie voor het Huis van Oranje tot uitdruk king brengen, evenmin geduld worden, als het uit steken van vlaggen of het aanbrengen van andere versieringen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje; Hetzelfde geldt voor iedere andere gedraging, welke kan dienen voor het genoemde doel. Degene, die tegen den inhoud van deze bekend making handelt, wordt streng gestraft, in het bij zonder indien hij demonstraties of betoogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, veroor zaakt of begunstigt. Speciaal wordt nog herinnerd san het bepaalde in par. 2 van de verordening no. 52/1940 van den Rijkscommissaris, betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Naar gelang van de omstandigheden zal de verordening no. 33/1940 betreffende het verbeurdverklaren van vermogens worden toegepast. Aan de Duitsche en de Nederlandsche politie is opdracht gegeven voor de naleving van deze be kendmaking te waken. Duitsch legerbericht vallen, de groote trefzekerheid, waarmede de bommen op het doel werden gericht. De Duitsche practijk onderscheidt zich daar door principieel van die der Engelschen, die ook in den nacht van 1 op 2 Augustus hun terreur tegen de burgerbevolking door het lukraak neerwerpen van bommen voortzetten, waarbij in de naaste omgeving van Keulen wederom ver schillende woningen werden getroffen, waardoor helaas onder de bevolking daar ter plaatse en kele dooden zijn gevallen". Roemeensch-Bulgaarsch contact. Overdracht van de Zuidelijke Dobroedsja besproken. Het D.N.B. meldt uit Sofia: In een onder houd tusschen den Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken, Popoff en den Roemeen- Schen gezant, dat verscheidene uren duurdt, moeten reeds bijzonderheden voor de over dracht van de Zuidelijke Dobroedsja aan Bul garije besproken zijn. Het blad „Mir" maakt melding van zekere inlichtingen, volgens welke de Roemeensche regeeringen de vagende week practische vorstellen betreffende g^>iedsafstand aan Bulgarije en Hongarije zal vorleggen aan Sofia en Boedapest. Engelschen verliezen twee duikbooten. Opnieuw con- vooien aangevallen. BERLIJN, 2 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Kapitein-luitenant Rollmann heeft met zijn duikboot een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. Hierdoor heeft deze duikboot tijdens twee tochten in korten tijd twaalf bewapende vijan delijke koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 74.338 b.r.t. den Britschen torpedopager „Whirlwind" en een duikboot vernietigd. In het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan is 't tot 'n gevecht gekomen tusschen een Duitschen hulpkruiser en den Britschen hulp kruiser „Alcantara". Hierbij kreeg het grootere, zwaar bewapende vijandelijke schip met een in houd van 22.209 b.r.t. zware treffers, o.a. aan de machines, zoodat het den strijd moest staken en in de haven van Rio de Janeiro een toevlucht moest zoeken. De Duitsche hulpkruiser zette zijn reis voor het tenuitvoerleggen van zijn ta ken volgens plan voort. Duitsche eenheden gevechtsvliegtuigen vielen op 1 Augustus afzonderlijke kleine convooien, alsmede verscheidene alleenvar end e bewapende vijandelijke koopvaardijschepen voor de monding van de Hurnber, in het Kanaal van St.-George en voor Yarmouth met bommen aan. Hierbij werd een koopvaardijschip tot zinken gebracht, als mede twee andere koopvaardijschepen, een tank schip en een mijnenveger door treffers zwaar beschadigd. Een nieuwe, groot effect sortee- rende aanval werd ondernomen op een vlieg tuigfabriek in Norwich. De van geringe hoogte geworpen bommen van zwaar kabiber troffen de werkplaatsen en ver oorzaakten hevige branden en verscheidene ont ploffingen. Een vliegtuig heeft op 31 Juli in de Noorsche wateren een vijandelijke duikboot vernietigd. In den loop van gistermiddag probeerden acht Britsche bommenwerpers van het type Bristol- Blenheim een aanval te doen op het vliegveld Querqueville bij Cherbourg. Door te juister tijd optredende jachtvliegtuigen en het vuren der luchtdoelartillerie gelukte het alle acht vlieg tuigen neer te schieten en wel drie door Messer- schmitt jachtvliegtuigen en vijf door luchtdoel artillerie. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Bij een poging om Nederlandsch gebied aan te vallen werden opnieuw twee Bristol-Blenheim- vliegtnuigen tijdens een luchtgevecht neergescho ten. In den nacht van 1 op 2 Augustus vlogen we derom Britsche vliegtuigen boven West- Duitschland. De neergeworpen bommen richtten geen schade aan militaire objecten aan, doch wel gedeeltelijk aanzienlijke schade aan wonin gen in de omgeving van Keulen, waarbij enkele burgers werden gedood en gewond. De vijandelijke verliezen aan vliegtuigen be droegen op 1 Augustus in totaal 10 vliegtuigen. Een eigen vliegtuig wordt vermist." FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Vrijdag luidt als volgt: „De Britsche hulpkruiser „Alcantara", die en kele dagen geleden in het zuiden van den At lantischen Oceaan door een Duitschen hulp kruiser na een langdurig artilleriegevecht bui ten gevecht werd gesteld, was een zeer snel schip van de Britsche koopvaardijvloot. De in overzee- sche wateren opereerende eenheden van de Duit sche oorlogsmarine hebben met dit succesrijke gevecht een overtuigend bewijs geleverd van hun vastberadenheid tot den strijd en van hun superieure gevechteleiding. In verband met het tot zinken brengen van een Engelsche* duikboot door een Duitsch vliegtuig voor de Noorsche kust verneemt men dat de te genstander vergeefsch had getracht door een duikmanoeuvre aan den Duitschen bommenwer per te ontkomen. Het Duitsche gevechtsvlieg tuig had echter dieptebommen aan boord die hun doel troffen. Zonder ook nog maar een keer bo ven te kunnen komen, verdween de duikboot in de diepte. Van de bemanning kon niemand ge red worden. De gewapende verkenning van het Duitsche luchtwapen was op 1 Augustus tegen het ge- heele Britsche eiland, voornamelijk tegen zijn kusten, gericht. In Norwich, niet ver van de En gelsche Oostkust, werd een vliegtuigfabriek door een aanval van een duikbommenwerper vernield. Opmerkelijk was hierbij, evenals in andere ge- Zon onder 9-28 Zon op 6.04 Tussehen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. De inventarisatie in de textiel- magazijnen. Advies tot sluiting. Met het oog op de inventarisatie van texticlgoederen en de voorbereiding daar van heeft de directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten aan de winkeliers geadviseerd in hun eigen belang om hun zaken hedenmiddag van 2 uur af voor het publiek te sluiten. (A.N.P.) die thans geldig zijn BROOD Bons 81 tot en met 90 (broodbonboekje) Geldig: Van 29 Juli tot en met 4 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood oj 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 23 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje Geldig: .Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokkenof gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en. met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaarl. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3': Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter: (Het Rijksinstituut voor Brand stoffen-economie geeft, wijzende op de zuinigheid, die bij het sto ken in den a.s. winter zal moeten worden betracht, een aantal nut tige wenken.) Wie den schoorsteen wil doen rooken, Alle koude maanden door, Die zal zuinig moeten stoken, Knoop dat nu al in uw oor. 'k Hoor u zich afwijzend uiten. Man, 't is zomer, 'k trek eruit, Ik zie bloemen door de ruiten En niet bloemen op de ruit. Moet 'k me daar nu warm voor maken? 't Laat me koud in dit seizoen, Later komt dat wel ter sprake En dan zal 'k het vurig doen. Ik sta voor adviezen open, Maar ik ben nog niet bereid, Op den tijd vooruit te loopen, Althans op den wintertijd. Juist, daar kan ik me in denken, Het is inderdaad nog vroeg, Maar let toch nu op die wenken, Er is aanleiding genoeg. Laat uw kachels controleeren, Daarvoor is het nu 't moment, Laat'uw schoorsteen inspecteeren, Voor u aan het stoken bent. Zorg ervoor, nu uit te kienen, Waar en wat gij stoken gaat, Dat zal uw belangen dienen, Daarvoor zijt ge straks te laat. Zomerwarmte, ja zelfs hitte, Wordt u graag volop gegund, Maar om later warm te zitten. Doe daarvoor nu, wat ge kunt. P. GASUS. JCoiel «Jtet 9Cuis AssumHucg» ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeen dancing zoo tiin- ats tü Cot JUeiin- Huisbraiidolie voor verwarming en warmwatervoorziening. Voorloopig mag van de eigen voorraden gebruik worden gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. (A.N.P.). De secre taris-generaal. wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat in verband met de aanwezige voorraden niet op be schikbaarstelling van huisbrandolie voor verwar ming van lokaliteiten en/of voor voorziening van warm water kan worden gerekend. Echter is het, in afwijking van hetgeen hieromtrent werd mede gedeeld in de bekendmaking d.d. 29 Mei j.l. voor loopig toegestaan van de voorraden, waarover verbruikers beschikken, gebruik te maken. Er dient echter rekening te worden gehouden met de mogelijkheid, dat te eeniger tijd de bij ver bruikers aanwezige voorraden alsnog zullen wor den gevorderd. Hetgeen hierboven is vermeld geldt niet voor ziekenhuizen en gestichten. Deze verbruikers kun nen voor levering van huisbrandolie tot beperkte hoeveelheden in aanmerking komen, indien toe passing van andere brandstof niet mogelijk is, of indien omschakeling op een andere brandstof op al te groote bezwaren blijkt te stuiten. Buitengewoon Japansch gezant in Ned.-Indië. TOKIO 2 Augustus. (D. N. B.) Ministerpresi dent Konoye heeft, naar Domei meldt, den vroege- ren minister van koloni6ën, generaal Koiso verzocht zich te belasten met de functie van buitengewoon gezant voor Nederlandsch Indië. BEHEERDER VAN DE BATAAFSCHE BENOEMD. Naar de N. R. Crt. verneemt, mogen de leden van den raad van commissarissen, de directeuren en de procuratiehouders der Bataafsche Petro leum Maatschappij te 's-Gravenhage hun functie niet meer uitoefenen. De commissaris-generaal voor financiën en economische zaken heeft den heer Lochner benoemd tot beheerder voor deze onderneming. Den heer Lochner staan 12 van de tegenwoordige procuratiehouders ter zijde. BEVERWIJK Boonen verlangen naar warmte. De stand van het boonengewas, dat er uitstekend voor heeft gestaan en vooruitzichten openden van een overvloedigen oogst, heeft van de buitengewoon ongunstige weersomstandgheden in de afgeloopen week veel geleden. De boonen ontwikkelden zich het best bij kalm weer en droge warme temperatuur en hieraan heeft in den laatsten tijd veel ontbroken. De regen, die de laatste weken overvloedig is gevallen, veroor zaakt dat veel van de jonge en fijne bloempjes af vallen, waardoor vruchtzetting natuurlijk achter wege blijft. Bij vele tuinders is dit reeds het geval, ondanks dat de vooruitzichten goed waren. Het spreekt.vanzelf dat de opbrengst dan eveneens min der wordt. Ook bevox'dert het natte weer, dat de planten meer vatbaar zijn voor ziekte. De harde wind op sommige dagen heeft eveneens heel wat schade aangericht vooral onder de stamboonen. Ook voor de vele eigenaars der volkstuinders het geen prettige ervaring als door de weersom standigheden al hun werk teniet dreigt te gaan, maar dit zijn van die tegenvallers, waarmee de tuinders uit Kennemerland al zoovele jaren mee kampen hebben. Laten de „volkstuinders" voor wie het meer of minder nog een liefhebberij is het voorbeeld voor oogen houden, dat de tuinders hun geven om steeds maar weer met denzelfden moed en noste ijver aan den arbeid te gaan, alle tegen slagen ten spijt. De warmte, waarnaar de boonen zoo verlangden is er nu, zoodat de oogst over het geheel genomen misschien toch nog zal meevallen. Dit is des te meer te hopen, daar de prijzen van de verschillende soor ten nog op een behoorlijk peil staan en er een leven dige belangstelling op de veilingen voor bestaat. Vooral de fabrieken zijn de groote afnemers De harddraverij. Het aantal ingeschreven paarden voor de hard draverij op 15 Augustus is weer met eenigen ge stegen. Starter is evenals vorige jaren de heer A. Com- mijs. De jury bestaat uit de heeren H. Troost, N. Brandjes, A. Schaap en H. Koelman. De loting vindt 's morgens om 11.30 uur in Hotel „Ter Burg" plaats. De inschrijving sluit op Zaterdag 10 Augustus. (Adv. Ingez. Med.) De handel op de bloemenveiling ,,'t Centrum". Een bevredigend verloop. Ook in de afgeloopen week was de handel op de bloemenveiling „'t Centrum" weer goed. Voor de meeste partijen van goede kwaliteit worden behoor lijke prijzen besteed. Deze week was er vooral een groote aanvoer van de rose kaslelies „Rubrun" waarvoor ook on der de koopers veel belangstelling bestaat. De prijzen liepen echter door het ruimere aanbod even terug, maar bleven alleszins bevredigend. De snijbloemen komen meer los en nemen thans reeds al een groot deel van den geheelen aanvoer in. Ook voor deze bloemen zijn de prijzen goed. Van gladiolen vermindert de aanvoer nog steeds niet. Groote kwanta worden op de veilingdagen aan gevoerd. Voor goede kwaliteit zijn de prijzen nog steeds behoorlijk. De handel stemt dan ook algemeen tot tevre denheid. Voor de geteisterde gebieden. Beverwijk blijft helpen. De dames en heeren, die nog steeds onvermoeid bezig zijn goederen in te zamelen, te sorteeren en te verzenden voor de geteisterde gebieden in ons Vaderland, brengen het volgende nog onder de aandacht der Beverwijksche' Burgerij: Aanstaande Dinsdag om 12 uur hopen wij met onze inzamelingsactie klaar te komen. Wellicht was u niet thuis, toen wij uw straat bezochten, misschien hebt u bij nader inzien nog wat te mis sen voor uw zwaarstgetroffen landgenqoten? Een seintje aan één der navolgende adressen en wij verschijnen opnieuw, of bij herhaling: Mevrouw Foens, Vondellaan 61, telef. 3409. Mevrouw Blees, Vondellaan 91, telef. 3514. Veel, heel veel en met liefde is er gegeven. Hartelijk dank aan alle geefsters en gevers, die wederom blijkt gaven van goede vaderlandsche met deze hernieuwde Beverwijksche hulp!" Een Noorsche ingenieur heeft een eleclrische fiets geconstrueerd, welke uitstekende diensten moet bewijzen. IJMUIDEN CONCERT IN VELSERBEEK. De •harmonievereeniging „Kunst na Arbeid" concerteerde onder directie van den heer M. Kley in het gemeentelijke park Velserbeek voor een tal rijk publiek. Als eersteling dezer zomeravondconcerten mag het optreden van „Kunst na Arbeid" alleszins geslaagd genoemd worden. Het corps musiceerde met en- train» de geestdrift van den dirigent werd op de blazers overgebracht en waar ook het samenspel te loven viel werd er degelijk gemusiceerd. De forsche harmonieklank, welke het corps ontwikkelt, kwam in de openlucht uitstekend tot zijn recht. Rhythme en tempo waren als steeds in orde. Op het repertoire stonden voor harmonie geschik te werken als de Stradella-ouverture, het Coppe- lia-ballet, een Strausswals, een fantasie over de operette Die Czardasfürstin en een fantasie over L;! Mascotte. Vooral in het meer populaire genre werd er lof felijk gemusiceerd. De potpourri's gaven de solo blazers gelegenheid voor tal van dankbare trekjes. Jenny Woertman en Matthijs van Schadewijk speelden met begeleiding van de kapel een polka voor twee clarinetten Chanson des Niels van Buot, waarin deze twee jeugdige leden bewezen vaardige blazers en veelbelovende krachten van Kunst na Arbeid te zijn. Het was goed van toon en bestudeerd van techniek; de stemming zweefde af en toe. De fluitist had eveneens een voornaam aandeel in het welslagen van dit nummer. Het corps begeleidde vlot en accuraat, zoodat het geheel een succesje was. „Kunst na Arbeid" heeft met dit concert blijk gegeven, dat het vereenigingswerk bij haar voort gang vindt. Door dit eerste zomerconcert in Velser- beel is het corps een voorbeeld geworden voor de vereenigingen, die zoover nog niet gekomen zijn. Mogen deze laatste spoedig volgen. W. DE OUDE RIJWIELPLAATJES. Dezer dagen moet wielrijdend Nederland we derom een rijksdaalder offeren voor een nieuw rijwielplaatje. Duizenden oude rijwielplaatjes worden tegelijk waardeloos. Niet geheel en aL Indien men ze overeenkomstig de traditie der laatste jaren in onze brievenbus werpt, komt de opbrengst weer aan de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose ten goede. Wij verwachten weer vele kilo'*.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1