Het goud in de menschelijke samenleving. BALM Z A T K R DAG 3 A U C, IT ST US 194Ö De ideeën van Rijksminister Funk over de toekomstige economie. Duitschland en de autarkie. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. 29 Het is alweer een jaar of wat geleden. We maak ten een gezellige dienstreis door Oost-Pruisen en landden op een goeden dag te Trakhenen. De daar gefokte paarden genieten 'n wereldreputatie, welke voor die der Hannoversche werkpaarden niet on derdoet. We troffen het bijzonder goed, want juist was er bezoek uit Berlijn gearriveerd; de toen malige pers-chef van het Propaganda-Ministerie, Walther Funk. We volgden van dichtbij de hartelijk heid waarmede deze hier ontvangen werd en weldra kwamen we te weten, dat hij zich hier in zijn ge. boorte-plaats bevond. Nu begrepen we alles plotse ling veel beter. Want Oost-Pruisen is een stukje land „für sich". Het lag onder den druk van den poolschen Corridor sedert den Vrede van Versail les vrijwel geïsoleerd en de van huis-uit eenigszins stugge terughoudendheid der bevolking was er onder die omstandigheden stellig niet beter op ge worden. Wij hadden dat reeds omstreeks 1920 vast gesteld, dus kort na den wereldoorlog, toen we van Berlijn naar Koningsbergen getogen waren om vandaar langs de Duitsch-Russische grens het ge restaureerde gebied, waar eenmaal de Russische troepen over de Duitsche grens gekomen waren, te bezoeken. Men begroette er den vreemdeling met argwaan, begreep niet al te best, wat hij hier kwam zoeken en pas bij nadere kennsmaking be gon men dat wantrouwen te begrijpen. De bevol king voelde zich als het ware aan haar lot over gelaten en Oost-Pruisen heeft onder Poolschen in vloed een reeks van moeilijke jaren doorge maakt. Wij kennen den huidigen President van de Duit sche Rijksbank nog uit den tijd, toen hij bij de Berliner Börsen-Zeitung" de financieele af- deeling onder zijn redactioneele leiding had. En toen wij omstreeks 1935 door hem in zijn nieuwe functie als pers-chef in de Wilhelmstrasse ontvan gen werden, herinnerde hij aan dien tijd, begroette hij ons, een zestal Nederlandsche journalisten, min of meer als collega's. Die natuurlijke voorkomend heid is hem bijgebleven tot op den huidigen dag. Het duurt even, voor het discours in gang komt, hij neemt zijn Pappenheimers eerst eens goed op. wil precies weten, wat men nu eigenlijk van hem wil, maar heeft hij eenmaal gemerkt, dat oprechte belangstelling het uitgangspunt is, dan overwint hij zijn Oost-Pruisische terughoudendheid met één slag en hij begint te vertellen op de korte, zakelijke manier die in zijn volksaard ligt. Dat wil zeggen: hij gaat direct op het doel af en slaat den spijker op zijn kop. Dienzelfden indruk deden wij thans ook weer op, nu de Rijksminister van Economische Zaken en President van de Rijksbank, Walther Funk, voor de te Berlijn geaccrediteerde vertegenwoordigers der buitenlandsche pers een causerie hield over een der belangrijkste probilemen van den huidigen tijd: het economisch en financieel systeem, hetwelk Duitschland, tezamen met zijn bondgenoot Italië, na afloop van dezen oorlog in het kader van de nieuwe Europeesche ordening aan Europa wil op leggen. Minister Funk heeft in dezen het recht van spreken en hij kan zulks doen in naam van de gezamenlijke Rijksregeering, want hij is door Rijks maarschalk Hermann Goering geroepen om voor de allernaaste toekomst een financieel-economisch stelsel uit te wei-ken. In zijn uiterlijk optreden en in zijn nuchtere formuleering heeft Funk ongetwijfeld iets gemeen met zijn voorganger dr. Hjalmar Schacht; zijn uit eenzettingen ovér een der meest gecompliceerde vraagstukken gaan gepaard met geestige opmer kingen, die niet van Ironie ontbloot zijn en als vak man houdt hij rekening met de moeilijkheden, welke er juist voor den leek op dit gebied bestaan. Een duidelijk voorbeeld: het netelige goudpro bleem wordt ter sprake gebracht, het feit, dat meerdere Europeesche staten hun goudvoorraad „bijtijds" naar Amerika hebben overgebracht in de hoop, daarmede het belang van land en volk te dienen. Men wil haarfijn weten, wat minister Funk daar nu van denkt! Zijn antwoord luidt: HET GOUD EN DE KNIKKERS. „In den bijbel staat: „Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren!" Het goud is onder den in vloed van de gebeurtenissen der laatste jaren al lang geen basis meer voor den muntstand in Europa Het is ermee gegaan als met de knikkers, waar wij als jongens zoo graag mee speelden. Tenslotte kon het gebeuren dat een van ons alle knikkers in zijn zak gestoken had en danwas het immers uit met het spel. Misschien zou het wel het beste zijn, wanneer men al het goud van deze wereld naar een onbewoond eiland zou overbrengen. In geval van een natuurcatastrofe zou dat eiland dan plotseling met het goud verdwijnen en we zouden gedwongen zijn, alles van voren af aan te begin nen! Ik wil daarmee natuurlijk niet gezegd hebben, dat het goud geen doelmatig middel is ter veref fening van de betalingssaldi der verschillende landen, maar dan moet het veel minder op één hoop liggen en in ieder geval mag de economische regeling niet meer van het goud afhankelijk zijn" Al van tevoren hoorden wij den minister nadruk kelijk verklaren, dat wij op deze persconferentie van hem geenerlei sensationeele mededeelingen moesten verwachten, een waarschuwing, welke hoogstwaarschijnlijk verband hield met de vele sensationeele berichten, welke er in verband met dit vraagstuk den laatsten tijd in een deel van de buitenlandsche speciaal de Amerikaansche pers verschenen zijn. Waarom deze voordracht, welke ongeveer ander half uur in beslag nam en nog gevolgd werd door allerlei vragen, wllke op minzame wijze beant woord werden dan toch op ons een min of meer sensationeelen indruk maakte? Waarschijnlijk, omdat we nu pas van bevoegde zijde een vrij duidelijk begld voor ons zagen oprijzen van het toekomstige Europa, gebaseerd op continentale eco nomie zonder de medewerking of den invloed van Engeland, maar niet onvoorwaardelijk gescheiden van het overzeesch gebied. „Wij nationaal-socialis- ten aldus minister Funk doen niet aan starre dogmatiek, maar richten ons steeds zooveel moge lijk naar de practijk van een bepaalde periode. Ook in de naaste toekomst zullen wij gaarne met andere landen samenwerken, maar hierbij dient voorop te staan, dat Duitschland zich aan de methodes zal houden, waarbij het voor en tijdens dezen oor log het beste baat bevonden heeft. De toekomstige Europeesche volkshuishouding zal gebaseerd zijn op een gebonden economisch beleid en met het spel van de vrije krachten zal onherroepelijk gebroken worden". HET AUTARKISCH STREVEN. Over een volledige handhaving van de autarki sche gedachte hoorden wij minister Funk niet spreken, maar wel wenscht hij Duitschland geheel ®n al onafhankelijk te zien van leveranties, die slechts uit het buitenland betrokken kunnen wor den. Men heeft te dien opzichte reeds in den vori- gen oorlog zijn bittere ervaringen opgedaan en de gang van zaken in den huidigen oorlog heeft duide lijk bewezen dat Duitschland inderdaad bij machte is, voor een zeer belangrijk deel in zijn eigen be hoefte te voorzien. Het Duitsche volk heeft in den loop van een maand of tien geleerd, zonder koffie en thee te leven, met betrekkelijk weinig groente uit te komen, zich streng te houden aan'de vele en vaak harde voorschrifen der distributie en het heeft daarbij niet meer gemopperd dan noodig was, want het besefte dat deze maatregelen ten slotte het algemeen belang ten goede zouden komen. Het verloop van den strijd heeft tot dusver be wezen, dat deze gedachtengang de juiste was en als 't zoo mocht blijvén voortgaan, dan zal het ons niet verbazen, wanneer de thans opgedane ervarin gen een basis zullen vormen voor alle landen van Europa om, de thans nog hangende moeilijkheden tot een voor allen bevredigende oplossing te bren gen. (Nadruk verboden). Engelsche bladen critiseeren het Britsche ministerie van voorlichting. De „Times" spreekt van duur bureaucratisme. Duff Cooper. Het D.N.B. meldt: Aan de campagne tegen den Britschen minister van voorlichting, Duff Coopper, neemt thans ook de „Times" deel. In een hoofdartikel, verschenen in dit blad, wordt woordelijk gezegd: „Dit onge lukkige orgaan (het ministerie van voorlichting) dat nooit gedurende langen tijd strijd en twist heeft kunnen voorkomen, zal ook in het vervolg een doelwit der critiêk zijn, tot het een volkomen verandering ondergaan heeft. Er was geen motief om het tot zinken brengen van de „Lancastria" zes weken verborgen te hou den. Het uitzenden van „uithoorders", die de mee ning van het volk in woningen en koffiehuizen hebben na te' gaan, heeft het publiek geprikkeld. Het heeft zich niet slechts geërgerd over de over bodige wijze van uithooren, maar is er ook over verbitterd dat het ministerie van voorlichting zich zelf heeft benoemd tot bewaker van de algemeene moraal. In werkelijkheid is het ministerie onder verkeerde onderstellingen opgetreden". Het blad keert zich dan scherp tegen de hooge salarissen, die bij het ministerie betaald worden en schrijft: „Wat dit departement het land heeft ge kost niet alleen aan slechte stemming, maar ook aan geld, blijkt uit de salarislijst, die Donderdag aan het parlement is voorgelegd". De „Times" publiceert deze lijst voor een deel en beklaagt zich er over dat er een groot, duur bureaucratisme is, dat getracht heeft iets te doen te krijgen. Het blad noemt de ambtenaren een vermenging van be kwaamheden en ervaringen, welker bruikbaarheid twijfelachtig is. Men moet zich afvragen waarom eigenlijk een dergelijk ministerie ingesteld is. Het had zijn belangrijkste taak moeten zijn de grootst mogelijke verbreiding aan Engelsche berichten in het buitenland te geven. De eischen van de open bare meening, die het ministerie gereconstrueerd wenschte te zien, hebben tot gevolg gehad dat na eenige uitwendige besnoeiingen het departement weer opgeblazen is. Ook de „News Chronicle" trekt opnieuw van leer tegen het ministerie van voorlichting. Het blad schrijft o.a.: „Reeds vele maanden geleden is de eisch gesteld dat het ministerie met meer energie zich er op zou toeleggen berichten te verbreiden en Engelsche propaganda in het buitenland te ma ken, dat het zich echter niet met de propaganda in het binnenland zou bemoeien. Het ministerie heeft precies het omgekeerde gedaan. Zijn buitenland sche propaganda en zijn berichtendienst zijn zeer onbevredigend en kunnen in vergelijking met de Duitsche propaganda in de geheeele wereld slechts een ongunstigen indruk maken. Indien de oorlog uitsluitend van het ministerie van voorlichting zou afhangen, zouden wij hem ongetwijfeld ver liezen". Zwarle Zee eii Oostzee verbonden. Het Dnjepr-Boegkanaal gereedgekomen. Het D.N.B. verneemt uit Moskou: Naar „Krasny Flot" meldt is de 202 K.M. lange waterweg, die den Dnjepr met den Boeg en daar mede de Zwarte Zee met de Oostzee verbindt dezer dagen gereed gekomen. Het Dnjepr-Boegkanaal heeft, naar bekend is, ook in het kader van het Duitsch-Russische goederenverkeer aanzienlijke be- teekenis. In zes maanden tijd is het verouderde en deels onbruikbaar geworden z.g. Oginskykanaal- systeem in het vroegere oostelijke Polen volkomen gereorganiseed. Bij het aanleggen van het Dnjepr- Boegkanaal hebben200.000 menschen meegewerkt. De waterweg is thans van Kiew tot Brest Litowsk, dus tot aan de Duitsch-Russische belangengrens be vaarbaar. Op het traject tusschen Brest Litowsk en Pinsk zijn acht sluitzen gebouwd. De plechtige ope ning van het kanaal door een regeeringscommissie zal spoedig geschieden. Inlijving van Roemeensche gebieden bij de Sovjet Unie. Resolutie der Hoogste Sovjet. Het D.N.B. deelt mede: Onder grooten bijval heeft de Hoogste Sovjet de volgende resolutie aangeno men. 1. Bessarabië wordt vereenigd met de Moldavische republiek, die tot socialistische Sovjet-Bondsrepu bliek verklaard wordt. In de Moldavische bondsre publiek zullen verkiezingen, voor den Hoogsten Sovjet der Unie vastgesteld worden. 2. De noordelijke Boekowina en de Bessarabische districten Chotin, Akkerman en Ismail zullen bij de Oekrainsche bondsrepubliek worden ingelijfd. In de noordelijke Boekowina en in de genoemde Bes sarabische districten zullen gelijktijdig verkiezingen voor den Hoogsten Sovjet vastgesteld worden. De volgende bijeenkomst, waarop als derde agen dapunt de aansluiting van Litauen bij de Sovjet- Unie behandeld zal worden, wordt heden te 18 uur gehouden. Molotof's rede. De indruk in Duitschland en Engeland. Het D.N.B. deelt mede: Semi-officieel wordt bekend gemaakt dat Berlijnsche kringen de aan dacht vestigen op de duidelijke lijn, welke door de rede loopt, die Molotof heeft gehouden en op de zakelijke uiteenzetting van de Russische bui tenlandsche politiek, in het bijzonder van de Duitsch-Russische verhoudingen. Men beschouwt het als opmerkelijk dat Molotof mot alle beslist heid de pogingen van de hand heeft gewezen om de Duitsch-Russische verhoudingen te vertroe belen en men merkt op dat het niet alleen En gelsche, maar ook Amerikaansche nieuwsbureaux zijn geweest, die er toe hebben meegewerkt op zulk een vertroebeling te zinspelen of zelfs als feit te melden. -De scherpe terechtwijzing, door 'Molotof uitgesproken, tegen de pogingen, niet alleen van de Engelsche pers. maar ook van de diplomatie, om een wig te drijven in de Duitsch- Russische vriendschap en de Sovjet-Unie te be trekken in de Engelsche belangensfeer, zal nergens onopgemerkt kunnen blijven. Tenslotte wijst men in dezelfde kringen op de woorden van Molotof over de RussischRoemeensche betrekkingen, waaruit blijkt dat ook Rusland belang heeft bij een consolidatie van Zuidoost-Europa op den grondslag van rechtvaardigheid en orde. De Londensche correspondent van het Zweed- sche „Aftonbladet" schrijft dat de rede van Mo lotof verscheidene uitlatingen heeft bevat, die in Londen als een koude douche hebben gewerkt. De toon, dien Molotof in zijn passages over Groot Brittannië heeft aangeslagen, is, zoo verklaart men in dé Engelsche hoofdstad, hoogmoedig en koud geweest. Generaal De Gaulle veroordeeld. Doodstraf uitgesproken. Een D. N. B. bericht uit Bern: Havas meldt uit Clermont-Ferrand: Het militaire gerechtshof in het dertiende departement heeft onder voorzitterschap van generaal Frère Vrijdag in het pi-oces over zijn afwezigheid generaal de Gaulle wegens verraad, aanslag op de veiligheid van den staat naar buiten en desertie naar het buitenland in tijd van oorlog, ter dood veroordeeld, alsmede tot degradatie en in beslagneming van zijn vermogen. De Fransche staatscourant publiceert een de creet, volgens hetwelk het staatsgerechtshof van 8 Augustus 1940 af, onder voorzitterschap van Caous (president van het hof van cassatie) in Riom zit ting zal houden. Dit gerechtshof zal oordeelen over: 1. Ay diegenen, die in artikel 1 van de wet van 30 Juli 1940 worden genoemd en die nog niet ver- jaai-de misdaden en vergrijpen hebben begaan en die de plichen van hun ambt hebben geschonden. In aanmerking komen alle handelingen, die in de periode voor 4 September 1939 hebben bijgedragen tot de overgang van vredestijd naar oorlogstoestand en alle handelingen, die de gevolgen van dezen, aldus geschapen toestand, hebben verscherpt. 2. Die personen, die zich schuldig hebben maakt aan een aanslag tegen den veiligheid van den staat, in verband met de bovengenoemde hande lingen. Onafgtbi.,kei. is de stroom van vluchtelingen, dit dooi frankrijk treki, op weg naar huis. Wagens passeeren de grens van bezet en onbezet gebied. Italiaansch legerbericht. Engelsch eskader bestookt. Duikboot tot zinken gebracht. ROME 2 Augustus (Stefani). Het hoofd kwartier van het Italiaansche leger meldt: „Een vijandelijk vlooteskader, dat van Gi braltar kwam en uit twee slagschepen, twee vliegtuigmoederschepen en kleinere eenheden bestond, is door de Italiaansche vliegei-afdee- lingen ten zuiden van het eiland Formentera (Balearen) ontdekt en ondanks zwaar lucht doelgeschut hevig met bommen bestookt. Met stelligheid werden eenige eenheden, waaronder een slagschip, waarop een duidelijk te onder scheiden brand uitbrak, met bommen van zwaar kaliber getroffen. Een Italiaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. In den afgeloopen nacht heeft de torpedojager „Vivaldi" in het centrale deel van de Ionische Zee de Engelsche duikboot „Oswald", met een water verplaatsing van 1500 ton, uitgerust met een stuk 12 c.M. geschut en acht torpedobuizen, geramd en vervolgens met een torpedo tot zinken gebracht. Van de uit 55 kopen bestaande bemanning heeft de tor pedojager „Vivaldi" 52 man gered en gevangen ge nomen, waaronder den commandant corvettenkapi- tein David Frazer. Alle geredden zijn ongedeerd. In Oost-Afrika heeft het Italiaansche luchtwapen Butana in de Soedan gebombardeerd en in het gebied van Cassala een afdeeling pantserwagens beschoten, waarbij acht wagens vernield en de vluchtende bemanningen onder het vuur der ma chinegeweren genomen werden. De Italiaansche inlandsche afdeelingen hebben Debel op 45 kilome ter ten zuiden van Moyale bezet, een hevigen tegen aanval van den vijand afgeslagen en dezen zware verliezen toegebracht. De vijandelijke luchtmacht heeft Diredawa zonder eenig succes gebombardeerd. Voorts werden te Giavello, Asmara en Massawa bommen uitgeworpen, die aan een leege hangar eenige schade toebrachten. Een Italiaansche en een inlandsche soldaat werden gedood en eenigen ge wond. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door de Italiaansche jagers neergeschoten." LUCHTVLOOT TEGEN ZEE STRIJDKRACHTEN. De speciale correspondent van Stefani geeft de volgende bijzonderheden over de actie tegen het vijandelijk vlooteskader, die in het legerbe richt van Vrijdag wordt gemeld: „Vroeg in den middag werd door een Ita liaansch verkenningsvliegtuig op 100 kilometer van de Spaansche kust een Engelsch eskader ontdekt, bestaande uit twee slagschepen, twee vliegtuigmoederschepen, een flottielje lichte kruisers en torpedojagers. Dit eskader kwam van Gibraltar, onmiddellijk stegen van de dichtst bij- zijnde luchtbasis formaties driemotorige bom menwerpers op en haalden het Engelsche eska der tegen het vallen van den avond bij het eiland Formentera in. Het gevecht was hevig en het werd niet eerder gestaakt, dan toen door de invallende duisternis de Italiaansche bom menwerpers gedwongen waren hun basis weer op te zoeken. Ondanks den korten duur van het gevecht en het hevige vuren der luchtdoelbatte rijen werd de vijand hevig getroffen. Talrijke eenheden werden door bommen van zwaar kali ber geraakt. Een slagschip werd door een voltref fer getroffen". Voorts meldt het D.N.B.: De in het Italiaansche legerbericht van Vrij dag gemelde succesvolle acties tegen de Engel sche zee- en landstrijdkrachten, in de Middel- landsche Zee, resp. in Kenya, worden door de Italiaansche avondbladen groot opgemaakt. De „Tribuna" schrijft dat deze successen de ge- heele wereld bewijzen dat de Engelsche macht ter zee thans op beslissende wijze in gevaar is ge bracht en in de Middellandsche Zee door het Italiaansche luchtwapen en de marine geneu traliseerd is. Het Engelsche eskader, dat in gezel-, schap van twee- vliegtuigmoederschepen waar schijnlijk een aanvalsactie tegen de Italiaan sche kust in zijn schild voerde, heeft wederom van zijn plannen moeten afzien en onverrich- terzake naar Gibraltar moeten terugkeeren. Zoo doende heeft het Italiaansche luchtwapen be wezen, dat, waar de Engelschen zich ook op open zee durven begeven, zij aan de zwaarste slagen staan blootgesteld. DE DOBROEDSJA. De Popoio di Roma" heeft de verwachting uit gesproken dat Bulgarije de Zuidelijke Do- broedsja zal terug krijgen, doch daarentegen van de Noordelijke Dobroedsja zal moeten af zien, teneinde Roemenië niet af te snijden van de Zwarte Zee. De Bulgaren in de Noordelijke Dobroedsja zul len naar het Zuiden verhuizen, waar zij de plaatsen zullen innemen van de Roemenen, die naar hun vaderland zullen terugkeeren. Dat is het resultaat na het overleg van Salz burg. Duitsch-Joego Slavische handels overeenkomst geteekend. Ook het Joego-Slavische handelsverkeer met Nederland geregeld. Het D.N.B. deelt.mede: De besprekingen, die in de afgeloopen dagen te Berlijn zijn gevoerd tus schen den voorzitter van Duitsche en Joego-Sla- vische regeeringscommissies over een aantal vraagsukkent van he Duitsch-Joego-Slavische han delsverkeer zijn afgesloten met de onderteekening van een overeenkomst. Door deze overeenkomst zijn de maatregelen getroffen, die nog noodzakelijk waren geworden om in den huidigen toestand het handelsverkeer tusschen beide landen te ver- grooten. O.a. is ook het handelsverkeer tusschen Joego-Slavië en de door Duitschland bezette Neder landsche gebieden, geregeld. De „groote Oost-Aziatische ruimte''. TOKIO 2 Augustus (Domei). De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken ver klaarde heden dat het gebied van de Zuidzee, zooals Fransch Indo-China en Nederlandsch"Indië, behoort tot de „groote Oost-Aziatische ruimte van gemeen schappelijke welvaart". Dit is reeds door den mi nister van buitenlandsche zaken Matsoeoka in een rede geconstateerd. Op de vraag of de Philippijnen daartoe ook be- hooren, antwoordde de woordvoerder dat het moei lijk is de landen op te noemen, die in de bedoelde ruimte moeten worden opgenomen en dat dit daar om tot een latere.gelegenheid zal worden uitgesteld. Op de vraag of de grondslagen van de nationale politiek, zooals door de regeering uitgevaardigd, uit- loopen op een „volte-face" van de Japansche bui tenlandsche politiek, zeide de woordvoerder dat de continuïteit van de Japansche nationale politiek blijft bestaan en dat deze derhalve fundamenteel geen categorische wijziging ondergaat. Teneinde evenwel het hoofd tc bieden aan de wijziging van den internationalen toestand zal er een wijziging komen in de Japansche buitenlandsche politiek. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide de woordvoerder voorts dat een spionnage-affaire een binnenlandsche aangelegenheid is, waarover andere landen geen protesten kunnen indienen. Een aanta1 Britsche burgers is gearresteerd om binnenlandschp noodzakelijkheid, n.l. om het behoud van vrede ei orde in het land. NIEUWE VOORZITTER VAN DE AMERI KAANSCHE DEMOCRATISCHE PARTIJ. WASHINGTON, 1 Augustus. Tot opvolger van Farley als voorzitter van de democratische partij is benoemd Edwar Flynn. Flynn is herhaaldelijk als politiek adviseur van Roosevelt opgetreden. (D.N.B.) Om een goed overzicht te krijgen over deze kwestie publiceeren wij hierbij twee kaartjes, waarvan het bovenste de ligging weergeeft van de Roemeensche Dobroedsja; de nieuwe gren zen van Roemnïë zijn aangegeven, sinds den af stand van Bessarabië aan Rusland. Het onderste kaartje geeft de Roemeensche Dobroedsja afzonderlijk weer; het schuin gear ceerde gedeelte is het gebied, dat Bulgarije in 1913 aan Roemenië moest afstaan en waar over spoedig onderhandelingen zullen plaats vin den om dit gebied wederom naar Bulgarije te doen terugkeeren. PtiOERAMMA ZONDAG 4 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD 414,4 M. 8.00 NCRV, 10.30 VPRO, 12.00 AVRO, 5.0Ö NCRV, 7.00—10.30 AVRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gewijde muziek (Gr. pl.). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (Gr. pl.)10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Vrijzinnig Pro- testantsche Kerkdienst. 11.40 Kinderhalfuur. 12.00 Orgelspel. 12.20 Stephen Jansen's vocaal dames ensemble. 12.45 Berichten ANP., eventueel gramo foonmuziek. 1.00 AVRO-Amusgements-orkest, cle Melody Sisters en solist. 2.00 Boekbespreking. 2.20 Zang, piano en fluit. (Met toelichting). 3.00 Om roeporkest en gramofoonmuziek. 4.10 „Chariva- rius 70 jaar", interview. 4.30 De Vroolijke Vijf. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gewijde muziek (Gr. pl.). 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling (A.N.P.) 5.30 Gereformeerde kerkdienst. 7.00 Gramofoon muziek. 7.40 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Cabaretprogramma. 9.45 Concertgebouw-orkest en solisten (Opn.). 10.15 10.30 Berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP., gewijde muziek (Gr.pl.). 9.00 Gramofoon muziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gra mofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Be richten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek (3.15 3.30 Berichten Engelsch). 5.15 Wekelijksche ge dachtenwisseling (ANP). 5.30 Gramofoonmuziek (6.15—6.30 Berichten Engelsch). 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek (9.159.30 Be richten Engelsch). 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30 10.45. 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berich ten (Engelsch). MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD 414.4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP., 8.05 Wij beginnen den dag; 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO.: Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 Geza Kiss en zijn Hongaarsch orkest. (12.45 Berichten ANP. en Gramofoonmuziek). 1.45 Gramo foonmuziek. 2.00 Vrouwenuur, 3.00 Viool met piano begeleiding. (3.15 Gramofoonmuziek). 3.45 Gramo foonmuziek, 4.00 Zang met pianobegeleiding. (4.15 Gramofoonmuziek). 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Be richten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Voor de jeugd. 7.35 „De Passiespelen te Tegelen", inter view. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Russisch orkest „Sla- wa" en solisten. 8.35 Causerie „Met Dirksen in de stad". 8.50 Gramofoonmuziek. 9.00 Russisch orkest „Slawa" en solisten. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.30 Radiotooneel. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15 Berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. NCR V-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.0 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (Gr.pl.) 8.45 Gramofoonmüziek. 9.45 Cello met pia nobegeleiding. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.35 Zang, cello en piano. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Amsterdamsch salon-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Amsterdamsch salon-orkest en gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Haagsch klavier kwartet. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.25 Haagsch Kla vierkwartet. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berich ten ANP. 5.30 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Mar- cando-Ensemble. 7.00 Vragen van den dag (ANP.) 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Be richten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Be richten (Engelsch). 8.45 Marcando-Ensemble. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30., 11.15, 0.15 en 1.15 Berichten (Engelsch).

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7