OnsKnippatroon liet JOient en Jan Oliebol. De Lotgevallen van een Collier Het menu van den dag. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 194Ö fA<H4 PARIJS VERSAAGT NIET. ....maar brengt eenvoudige jurkjes voor den zomer Optimistische berichten komen uit Parijs: on danks de moeilijke omstandigheden blijft de haute couture op haar post en Parijs schept mode als tevoren. 't Spreekt vanzelf, dat deze mode zich aanpast TECHNISCH ADVIESBUREAU. Voor huishoudelijken arbeid ten plattelande Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden is er op het terrein van de huishouding een groote acti viteit. Meer dan vroeger nog is het van belang, dat de huisvrouw haar tijd en kracht economisch ge bruikt. Bij de Stichting voor Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande bestond reeds geruimen tijd het plan tot het instellen van een technisch ad viesbureau voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Op dit bureau zouden verschillende werkzaamheden op huishoudelijk gebied bestu deerd kunnen worden om daarna op de cursussen, welke van deze Stichting uitgaan, de beste methode te kunnen propageeren. Vele vraagstukken vragen de aandacht, bijv.: Wat is de doelmatige methode tot het behandelen van de huishoudwasch? Welke is de beste lichaamshouding bij land arbeid? Hoe kiest men een doelmatige kleeding bij ver schillende huishoudelijke bezigheden? Er zijn reeds instellingen, welke op dit gebied werkzaam zijn, doch 'n centraal punt, waar de ver kregen resultaten in de praktijk worden beproefd en doorgegeven aan de huisvrouw, bestond in ons- land nog niet. Het Stichtingsbestuur heeft daarom gemeend ook na de ramp, welke ons land getrof fen heeft op dit terrein voort te moeten werken. Juist nu is het besparen van materiaal van het grootste- belang. Wanneer wij weten, dat er in ons land 1,8 millioen huishoudingen zijn met een to- taalverbruik aan goederen van ten minste 2*/2 mil liard gulden, dan zou door een besparing van 5 pet. door betere en zuiniger werkmethoden een bedrag van f 100.000.000 beschikbaar komen, waarvoor heel wat levensgeluk en gezondheid verschaft zou kun nen worden. Voor de instelling van een zoodanig bureau werd de medewerking verkregen van de beide vereenigingen van leerkrachten bij het land- bouwhuishoudonderwijs en de boerinnenbonden, welke elk een bestuurslid voor dit werk aanwezen. Het bureau is thans geïnstalleerd. Het bestuur ligt in handen van vertegenwoordig sters van de drie boerinnenbonden en de twee or ganisaties van leerkrachten bij het N.O. voor meis jes met een adviseerend lid namens het Stichtings bestuur. Als leidster van het bureau, dat gevestigd zal wor den op de boerderij de Schipborg te Anlo is aan gewezen mevr. Willinge Prins-Visser. Als eerste onderzoek zal in samenwerking met het Rijksvezelinstituut onderzocht worden de in vloed van verschillende waschmiddelen op de wol vezel. Door middel van een enquête zal bovendien nagegaan worden, hoe de wolvasch in de huisge zinnen wordt behandeld. Op deze wijze kan een goede uitwisseling tusschen theorie en practijk ver kregen worden. bij den ernst der tijden. Eenvoud en practischen zin zijn thans de allereerste eischen! Maar daarom behoeft de modelijn niets van haar gratie en bekoorlijkheid in te boeten: integendeel, is niet altijd eenvoud 't kenmerk van het ware ge weest? En heeft niet de Parisienne vooral steeds de kunst verstaan, aan het simpele toiletje den charmanten toets te verleenen, die het maakte tot wat men noemt ,,'n creatie?" Deze teekening laat u een paar van de nieuwste modellen zien: 't zijn linnen japonnetjes, zeer ge schikt voor week-end- of tuingebruik. Wie brandt niet van verlangen om in één van deze aardige kleedjes aan het spitten of wieden te gaan of de allereerste boontjes te plukken? Links: Linnen japon van wit met frambooskleu- rige strepen. Midden: Witte linnen japon, met wijnroode ge stippelde zijden das en grappig „uitgebouwd" cein tuur. Rechts: Linnen „werkjurk" van groen met roode Schotse ruiten, met zeer wijden rok, die even tueel als pantalon kan worden geknipt. Stevige zakken. Een donkerroode wollen trui zal hieronder keurig staan en geeft meteen de noodige bescher ming voor koude dagen. INMAAK IN ZOUT. Eenige dagen geleden bereikte ons een verzoek van den heer E. B. L. H. te Haarlem om hem te be richten in hoeverre de groenten welke in zout wor den ingemaakt, nog waarde voor de voeding heb ben, en het onderwerp is belangrijk genoeg om er wat nader op in te gaan. Het zal namelijk velen van ons interesseeren of het de moeite van het inmaken loont. Om te beginnen is het wel zeker dat de vita mine C door de inoaak in zout verdwijnt en daar dit een belangrijke stof is, kan men dat als nadeel aannemen. Wat nu de vitamine A betreft, deze blijft in de groenten bewaard voor zoover zij niet stukgesne den worden zooals bij snijboonen het geval is; waar snijboonen toch al niet overmatig veel vitamines bevatten, blijft er dus na de inmaak in zout weinig over; andijvie daarentegen die in heele struiken kan worden ingelegd, komt dan tot een beter resul taat. Hierbij staan de groenten in zout achter bij de busgroenten: de moderne wijze van conserveeren in bussen maakt dat de vitamines daarin behouden blijven, evenals dit trouwens het geval is bij de nieuwe methoden van groenten drogen, ook deze zijn waardevoller dan de gezouten groenten. En alsof dit alles nog niet genoeg is om de in maak in het zout in een hoekje weg te drukken, komt er nog een nadeel bij, namelijk dat met het weggieten van het eerste, soms ook van het tweede kookwater om de over-zoute smaak weg te spoelen, de mineralen in den gootsteen-afvoer verdwijnen. Nu moet men zich die verschillen tusschen ge- zouten- en busgroenten niet groot voorstellen, dit betreft maar kleine hoeveelheden van de voedings waarden, terwijl zelfs versche groenten in den win ter, die dan toch altijd bovenaan staan, lang na het afplukken ook niet zooveel meer waard zijn. Denkt u maar eens aan ingekuilde winterwortelen, om een enkel voorbeeld te noemen. Nu is het ook waar, dat een oordeelkundige be reiding van de in zout ingemaakte groenten nog een heeleboel kan redden van dat wat verloren ging, zoo is bijvoorbeeld de toevoeging van witte boonen aan snijboonen al een bekende combinatie die het eiwitgehalte van dit gerecht in belangrijke mate vergroot. Ook spercieboonen smaken met witte boonen uitstékend, terwijl een ruime melksaus, toe gevoegd aan andijvie in het zout het kalkgehalte van dit gerecht zeer doet stijgen. De belangrijkheid van melk voor het middagmaal is trouwens toch zeer groot. Door het oordeelkundig klaarmaken van de groenten in het zout stijgen de papieren van deze inmaak dus alweer aanmerkelijk, maar zij doen dat nog des te meer, als wij het over den smaak en de afwisseling krijgen. Al eerder waarschuwde ik tegen een al te logi- schen gedachtengang ten opzichte van de voedings waarde van verschillende maaltijden, omdat bij al die, overigens zeer juiste theorieën, de persoonlijke smaak weieens wordt vergeten, en deze speelt toch zoo'n belangrijke rol! Smult u van ingemaakte snijboonen met witte boonen op een huiverigen winterdag, of ziet u met vreugde de deksel van de schaal met ingemaakte andijvie tillen? Maak ze dan met een gerust ge weten in als het er de tijd voor is: beter met smaak een maal verorberen met weinig vitamines en zou ten, dan met tegenzin een waarin die stoffen dan toch voorkomen. De graagte waarmee wij eten, be vordert de spijsvertering en doet het voedsel meer tot zijn recht komen: wie met lange tanden het wetenschappelijk meest volmaakte voedsel eet, zal ei weinig profijt van hebben. Dus nogmaals: smaakt het u, maak dan groenten VOOR DE KINDEREN In dit gewelf moet ik zijn, sprak de pro fessor mijn opdracht bestaat hierin, dat ik naar een bepaalde Egyptische inscriptie moet zoeken, die melding maakt van een verborgen schat. Maar eerst gaan we die nissen onder zoeken. De eerste bleek geheel leeg te zijn. De pro fessor beklopte de wanden, doch geen ver dacht geluid werd gehoord, waarop hij zich naar de tweede nis begaf. De Dikke lichtte bij, terwijl de professor zijn hoofd in de opening stak. TWEE IN ééN PATROÖN. Links is aan de hand van éénzelf de patroon, doch van andere stof en met een kleine wijziging een geklee- de zijden japon, rechts een een voudiger uitvoering bedoeld als huisjapon. De banen zijn doorloopend geknipt, alleen zal men midden achter, indien de stof smal is, een naad in het midden moeten nemen of aan de zij kanten schuine stukken stikken. Sluiting over de geheele lengte mef knoopen. Afwerking hnks met hoog- sluitenden boord. Ben. stof van 1 M. 3 x de hoogte en 1 x de mouw voor 70 breed. Patroon in maat 46. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux week verkrijgbaar bij Kennemer- laan 42 IJmuiden en Breestraat 29, Beverwijk. in in zout, houdt u er eigenlijk niet van, laat het dan na, dan is er wel Wat anders te vinden. Tot de inmaak in zout wordt ook altijd de zuur kool gerekend, maar deze neemt daar toch een speciale plaats in. Want om ze voor gisten te be waren, legt men snijboonen bijvoorbeeld in veel zout in, terwijl wij, om de gisting te bevorderen, witte en savoijekool met weinig zout tot zuurkool inmaken. Het is waar, wij leiden die gisting dat zij niet te snel en te grondig gaat, maar men kan toch wel begrijpen, dat de resultaten hiervan heel anders zijn. Wij kunnen dan ook zeggen, dat die resultaten goed zijn: zuurkool is een uitstekend voedingsmid del met behoorlijke verhouding van voedingsstof fen en daarbij zeer licht verteerbaar. Het is dan ook aan te bevelen om dit gerecht zelf in te maken, oi' het in ieder geval vaak op het menu te laten voorkomen als het in den smaak valt: ook de fa- briekszuurkool is goed* E. E. J.—P. Tomatensoep met kaas. Spiegeleieren met spek. Spinazie. Aardappelen. Gestoofde pruimen. Tomatensoep met kaas. 1 pond tomaten. 1 L. water. V2 ons geraspte kaas, peper en zout. 1 klein uitje. 30 gram boter. 100 gram rijst. Snijdt de tomaten in stukken na ze gewas- schen te hebben en kook ze met het water gaar. Fruit in tusschen het gesnipperde uitje in de bo ter, voeg de kaas er aan toe, en roer dit door het gezeefde tomatennat. Strooi er de rijst in en laat de soep na zes minuten voorkoken in de hooikist verder gaar-worden. Spiegeleieren met spek en spinazie. 4 eieren. 1 ons spek. 4 pond spinazie. Zout. Een sneed je oud brood zonder korst. 30 gram boter. Wasch de spinazie zorgvuldig, zet ze op met het aanhangende water en kook ze vlug gaar. Hak de groente, nadat ze heeft uitgelekt, voeg er de boter en het gebrokkelde brood bij en laat ze nog nastoven. Bewaar het vocht voor soep. Bak in tusschen het in plakjes gesneden spek uit in zijn eigen vet en bak hierin de eieren. Doe de goed heete spinazie op een verwarmden schotel en schik de eieren er half op en omheen. Gestoofde pruimen. IV2 pond onrijpe pruimen. Suiker en zoetstof naar smaak. Wasch de pruimen en ontpit ze zoo mogelijk, Is dit onmogelijk omdat ze te vast lij «er het vruchtvleesch zitten, tel de prui-zul men dan en zet ze met heel weinig water !iec op. Kook ze vlug gaar en visch nu het aantal pitten met een zilveren vork uit het moes. Voeg suiker naar smaak toe en laat het ge- Pla recht afkoelen. bol KOUDE KOFFIESCHOTELTJES. Nu iedereen zuinig moet zijn met het gebruika van gas, wordt het wel eens moeilijk een waia schoteltje of warm hapje voor de koffie klaar te maken. Toch heeft men restjes van den vorigeu dag en wil die graag zoo goed mogelijk gebruiken. Eenige recepten voor koude restverwerkingea van groente, vleesch en aardappelen volgen hier onder. Overgebleven aardappelen, 8 a 10 stuks worden in niet te dunne plakjes gesneden. In de slabak maakt men een sausje van 1 zacht gekookt ei (1 min. koken), 2 lepels slaolie, 3 lepels azijn, wat peper, zout en maggie. Hierdoor mengt men de aardappelen voorzichtig pl.m. XA uur voor het eten, Een tomaat wordt geschild, in vieren gesneden en als garneering er op gelegd. Resten groente b.v. worteltjes, bloemkool, dop erwten, of spercieboontjes worden in kleine stuk jes verdeeld, soms nog vermengd met wat plakjes aardappel en daarna voorzichtig aangemengd met 2 lepels olie, 2 lepels azijn, wat zout peper, noot en maggie. Een halve komkommer wordt geschild, in dunne plakjes gesneden met wat zout weggezet en even voor het gebruik er doorgeroerd. Koud vleesch kan gesneden worden in nette plakken, die op een schotel gelegd worden en ge garneerd met augurkjes en uitjes, een paar toma ten of een randje platte komkommer, aangemengd met olie en azijn. Heeft men nog wat jus over, dan warmt men deze, en lost hierin per dl. verdunde jus VA al blad gelatine op. Hierdoor roert men het gemalen of gehakt vleesch, wat gehakte uitjes, en maakt alles op smaak af met wat peper, maggie en zout In een kom of puddingvorm laat men alles koud en stijf worden. Daarna wordt de vleeschpudding gekeerd, in dunne plakjes gesneden en garneert men het schaaltje met een paar plakjes tomaat es een in schijfjes gesneden ei. Voor 1ons koud vleesch heeft men pl.m. 2 dl bouillon of bruin van jus noodig, dus 3 a 4 blaad jes gelatine. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Wo e n sd a gs avondl betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE door NORMAN FRAZER. 9) (Nadruk verboden). Nog eenmaal werkte hij zich omhoog, tot zijn silhouet opnieuw afgeteekend stond tegen den hemel en de wachters, die-hem volgden, aarzelden. Vasalli draaide zich om en zag hen. Een flits van venijnige kwaadaardigheid schoot door zijn geest. Hfj gritste de diamanten uit zijn zak en liet ze in de diepe donkere kloof aan zijn voeten val len. Toen scheen hij in elkaar te schrompelen, geknakt, gebroken; de mannen, die hem van ach teren gadesloegen, zagen zijn gestalte wankelen en zwaaien, tot hij plotseling* viel om neer te komen als een vormelooze bundel oude kleeren. HOOFDSTUK VII. De ontdekking van de gevangenbewaarders. De wachters, die Vasalli hadden zien wankelen en vallen, liepen op hun gemak in de richting van de rotsblokken. Het was hun genoeg te weten, dat zijn ontvluchting ten einde gekomen was voor de vraag of de vluchteling dood was of niet, had. den ze hoogstens een zekere beroepmatige belang stelling. De beide mannen, die op hun prooi had den gevuurd lieten de geweren in de buiging yan hun arm zakken. Van elkaar gescheiden door een kleinen afstand, op het moment dat de schoten vielen, naderden ze nu langzaam een punt waar ze elkaar moesten ontmoeten aan den voet van de hel ling, waar Vasalli zijn laatste ontsnappingspoging had gedaan. Toen ze samenkwamen, keken ze elkaar aan met een blik van hoopvolle tevredenheid. „Het ziet er naar uit", zei de eene, droog en lakoniek. ,,hel ziet er naar uit, alsof een van ons hem geraakt heeft; hij lijkt tenminste heel wat meer op 'n doode dan op een levende!!'* De tweede cipier knikte, maar gaf geen ant woord; zijn metgezel tuurde uit den hoek van zijn oog naar zijn collega en glimlachte. „Hij vormde een goed mikpunt, zooals hij daar tegen de lucht stond", merkte hij op. „Ik heb zoo'n idee dat ik hem raakte". „Nou", was het bescheid, „ik zie niet in hoe iemand hem zou hebben kunnen missen hoe ver schat je de» afstand? Vierhonderd meter?" „Zoo ongeveer", antwoordde de ander, lichtelijk onverschillig; „het was een gemakkelijk schot, kerel in de roos, zou ik zeggen, gezien de manier, waarop hij neerstortte". Na dit gesprek gingen de twee langzaam de hel ling op. De bewaker, die het eerst gesproken had, een groote, forsche, athletisch-gebouwde man van een jaar of acht en dertig beklom de ruwe heuvel rug met de nonchalante zwaaiende stap van iemand die gewoon is aan een oorlogvoering in heuvel achtig terrein; zijn makker, kleiner en minder ge spierd, hijgde licht, toen de helling steil werd. „Ik zou niet graag iederen dag zoo'n spelletje bij de hand hebben", verklaardde hij tenslotte. „Vooral niet in zulk weer. Het is een beetje te warm voor een dergelijke jachtpartij". „Ik heb het wel warmer meegemaakt in Indië". gaf de ander ten antwoord. „Wel, deze jacht, is in ieder geval goed afge- loopen", hernam zijn collega, terwijl hij zich tegen den ondersten rand van de rotsen opheesch, waar Vasalli's lichaam lag. „En definitief afgéloopen ook. vermoedelijk". De groote gevangenbewaarder antwoordde niet; plotseling zette hij er gang in, passeerde zijn met gezel en werkte zich op het steile plateau. Hij liep naar het slachtoffer en raakte met zijn voet diens schouder aan. Vervolgens wendde hij zich tot zijn naderenden mede-bewaker. „Morsdood", lichtte hij hem kort in. „Ik had ook niet anders gedacht". De ander voegde zich bij hem en keek peinzend naar het lichaam. „Een door het hoofd en een tusschen de schou ders", zei hij. „Ik richtte midden op zijn rug". Hij keerde zich om, beschaduwde zijn oogen met de hand en staarde over het land, dat ond,er hem lag. De andere wachters waren nog op een flin- ken afstand één ploeterde gestadig te voet naai den top van de plek; twee anderen, die afgestegen waren, trachtten hun paarden in dezelfde richting te krijgen door tot de knie reikende hei. „Tijd genoeg om een pijp te rooken voor de anderen boven zijn", vond hij en legde zijn ge weer neer. Hij haalde een pijp en een tabakdoos van onder zijn uniform te voorschijn en na in zijn eigen behoeften te hebben voorzien overhandigde hij de doos aan den ander, die hem met een knikje bedankte en zijn eigen pijp uit zijn zak haalde. Een lucifer werd afgestreken en wolken grijze rook kronkelden omhoog. De forsche cipier ging op eenigen afstand zit. ten en strekte met een zucht van welbehagen zijn stoere beenen uit. Zijn metgezel volgde zijn voor beeld. „Ik heb weieens zoo bij mezelf gedacht", vertelde de groote man, „dat ik langzamerhand eigenlijk een beetje genoeg begin te krijgen van dit soort dingen je kunt moeilijk beweren, dat Princètown nu juist het middelpunt van het heelal is. Ik weet het zoo niet, maar waarom zou ik er niet mee uit scheiden en weer eens als een gewoon burger leven?" „Op wat voor manier?", informeerde de ander. „Een café", ging de stoere waker voort. „Dat is precies iets voor mij. Een aardig, gemoedelijk keurig-net-café ik heb er al een op het oog, om de waarheid te zeggen". ,«Bij zoo iets zou je een vrouw moeten heb ben". „Dat is ook niet te vroeg op mijn acht en dertig ste", gaf de robuste cipier toe. „In Yorkshire; daar kom ik vandaan. Heb je nooit gehoord van Castleford in Yorkshire? een fabrieksplaats, waar ze flesschen bij millioenen maken daar kwam ik vandaan voor ik bij het leger ging. Het zal me niet zoo veel moeite kosten". Hij zweeg plotseling, met iets als een onthutste uitroep, die half gesmoord werd in zijn keel. De andere man keek op van het stukje grond, waarop zijn oogen nadenkend gevestigd waren en zag, dat zijn breedgeschouderde kameraad naar de rotsen beneden hem staarde met een gelaatsuit drukking, die op verschrikte verbazing wees. „Wat is er?", vroeg de jongere gevangenisbe waarder. Het gezicht van den hercules ontspande hij keek rond en bestudeerde het uiterlijk van zijn met gezel als om te ontdekken wat deze gezien had. „Het is niets"» verzekerde hij. „Ik dacht dat ik daar tusschen de rotsen een slang zag. Wat ik daarnet vertelde over dat café Een stem van achter de glooiing deed hem zijn woorden afbreken. „Hollins! Lloyd! zijn jullie hier?" De twee cipiers sprongen op, legde hun pijpen opzij en keken over den rand van het plateau. De commandant van 't opsporingsdetachement, het type van een militair, met een streng, wilskrachtig gezicht, was de andere ruiters naar den rand van de rotsen vooruitgereden en stond nu te paard naar de mannen boven hem te staren, die de hand aan hun petten brachten in antwoord op zijn roep. „Wel?", zei hij op vragenden toon. „Hij is dood, meneer", deelde de forsche cipier mee. »,Lloyd en ik hebben op hem geschoten we raakten hem beiden, hoofd en hart. meneer". De officier stond even op een van de punten van zijn martiale snor te bijten alsof hij iets bij zichzelf overlegde. Toen keek hij weer op. „Hij zal van de rotsen naar beneden gebracht moeten worden", vervolgde hij. „Hollins, ga jij naar die boerderij en zie dat je een wagen of zooiets krijgt, en breng die dan over de hei dicht bij dit punt. Lloyd jij blijft bij het lichaam tot de anderen komen en zorg dan dat het naar beneden ge dragen wordt". Hollins salueerde ten teeken dat hij de order zou opvolgen, maar binnensmonds vloekte hij, ter wijl hij zich omdraaide om eijn geweer op te ne men. Vervloekt vervelend om in die benauwde hitte naar die boerderij te sjouwen!", sputterde hij tegen Lloyd. „Waarom kan hij niet een van de mannen t! paard sturen?" Hij vloekte nog eens hartgrondig toen hij de rotsen begon af te dalen en wierp een gespannen blik op Lloyd. Lloyd lette er niet op; hij ging weer naast het lichaam zitten, stak zijn pijp opnieuw aan en rookte rustig. Hollins' gezicht verhelderde; hij begaf zich vlug in de richting van de boerderij die de officier had aangewezen. Deze laatste steeg af, haalde zijn arm door de teugels, haalde een sigarenkoker uit zijn zak koos een sigaar en stak die aan. Alles was heel stil in de zwoele zomersche schemering, die nog lang zo1) duren eer het geheel donker was. Geen geluid ver brak de stilte behalve het gezoem van de bijen tus schen de hei, die pas bloeide. Lloyd, die aan zijn pijp zat te trekken werd gedrukt door dat groote zwijgen om hem heen. Hij stond op en keek roni de officier was op een platten rotssteen gaan zit ten en rookte bedachtzaam terwijl hij zijn pak aan de plukjes gras liet knabbelen, die hier en daar tusschen de hei opschoten. Hollins stapte vlug door naar de boerderij; de andere wachters nader den op hun gemak het middelpunt. Ten laatste hoorde Lloyd het geluid van hun stemmen en hij was er dankbaar voor. Het gevoel van depressie viel van hem af, hij was weer gaan zitten - zonder het te weten op de plaats waar Hollins tijdens, hun gesprek gezeten had. En terwijl zijn blik zonder bepaald doel in het rond dwaalde, zag hij eensklaps iets, dat. hem een scherpe kreet van verbazing ontlokte en hem de adem scherp deed inhouden. Hij spiedde schichtig om zich heen en wierp zelfs een achterdochtigen blik op den dooden man, alsof hij vreesde dat Vasalli plotseling weer levend zou worden en toen hij ten slotte lang tuur de naar wat hij had gezien, was dat met eeü steelsche behoedzaamheid. (Wordt vervolgd)»

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8