IJmuider Courant Dividend- en tantièmebelasting afgeschaft Winstbelasting ingesteld DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Rotterdam. In het Museum. BROODBONNEN Extra rantsoen suiker voor de inmaak. Houding. De verduistering 25e JAARGANG No. 233 Jltgave ^outstfaai Jmuide' telefoon ,pgegeven jpgenomen Lourens Coster, Maatschappij voor .Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V., Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos ;n de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EiS ROBERT PEEHEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer' ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. r ne volledige opbouw van het verwoeste deel van (tel,dam Zal waarschijnlijk ongeveer vijftien jaar 'deren. Dit beeft de directeur van den Techni- P Djenst der stad, dr. ir. Witteveen, in een uit- iizetting aan bet gemeentebestuur verklaard. Men f6. 7jch herinneren dat hij de man is die al zeer "dig na <te oorlogsdagen de opdracht kreeg, het s^°€ v00r de nieuwe binnenstad te ontwerpen en •eb verder geheel aan deze taak te blijven wijden. f1 Vijftien jaar. Het lijkt wel een heel lange tijd. klaar wie Rotterdam bezocht heeft mqet ook den in druk hebben meegenomen, dat een groot en lang jarig werk hier te verrichten valt. En zal zich niet verbazen over de mededeeling dat de opruiming Ejh het puin, waarmee men nu sinds tien weken :zig is. vermoedelijk nog tot Januari zal voort- juren. Er werken, zooals indertijd is meegedeeld, mgeveer twintigduizend man aan. Eerst als die ar- id voltooid is, zegt ir. Witteveen, zal het nieuwe louwplan in zijn vollen omvang ter hand kunnen orden genomen. En natuurlijk doet zich ook bij de •kzaamheden in Rotterdam de vraag gelden hoe lang de oorlog zal duren. Die legt aan de uitvoering van het groote plan moeilijkheden in den weg en veroorzaakt oponthoud. Als men dit leest denkt 'men vanzelf aan de kwesties van materialen en [transport. De Coolsingel zal hoofdboulevard blijven; de her- riizing van het gebouw van den Telefoondienst zal een der eerste groote werken zijn, die ondernomen zullen worden. En overigens zullen de kleine ob jecten moeten wachten op de groote en zal men nog eenigen tijd geduld moeten hebben alvorens het plan-Witteveen tot in détails zal zijn uitgewerkt en bekend gemaakt kan worden. Er zijn inmiddels al mededeelingen en foto's ge weest van noodwinkels en andere tijdelijke bouw- igels: niet alleen op de stations, waar zij het eerst verrezen, maar ook in de binnenstad. Men is ge neigd de Rotterdammers toe te wenschen, dat deze loodbouwerij aan nauwkeurige voorschriften ge- jondcn zal blijven, rekening houden met zekere jeischen van aesthetica en zich inderdaad bepalen tot een beperkten tijdsduur. Herinneringen aan jjoodbouw, zij het dan maar op kleine schaal, heb ben we En de herinnering is geen dierbare, te minder omd^t het zoo lang duurde eer die rommel tenslotte verdween. De gedachte aan toodbouw op zulk een omvangrijk terrein als het in (otterdam geldt doet de hoop uiten, dat ir. Witte veen en dezijnen daar ook de noodige regels voor sullen vaststellen. Eer vijftién jaar verstreken zijn kan er veel ge- jeuren. Het spreekt vanzelf dat dé maté van écono mische herleving,, die Rotterdam ten deel zal val len, van belangrijken invloed op het tempo van den opbouw zal zijn. En daarbij zullen de energie en durf van' de Rotterdammers zich prachtig kunnen doen gelden. Die eigenschappen leven vanouds, in de Maasstad. Zij is zeker niet minder dan Antwer pen, haar" oude concurrent aan de Schelde, „een1 'sterke stad". Ook in dezen tijd van zware beproeving lis alweer gebleken dat men in Rotterdam van daden iweet en er niet aan denkt, bij de pakken te gaan jneerzitten. Dat drukt de beste hoop voor de toe komst uit en doet verwachten, dat wij al heel veel van den opbouw van een nieuwere en veel mooiere Rotterdamsche binnenstad te aanschou-1 wen zullen krijgen eer die vijftien jaren verstreken iullen zijn. De concerten in het Frans Hals Museum zijn be gonnen en met belangstelling ontvangen. Er zijn veel /menschen geweest en de geboden kunst bleek van zeer hoog gehalte hetgeen trouwens was toegezegd en in de blijvende bedoeling ligt. Ik hoop dat de belangstelling ook blijvend zal zijn en vooral niet gaan lijden als de sensatie van het nieuwtje er af is. Het Rijksmuseum en het Mauritshuis zijn Haar lem voor geweest met het organiseeren van concer ten in musea. Men had daarvan gelezen en vond het dus aardig en aantrekkelijk dat wij dit ook te beleven kregen. Maar er zit veel meer in dan dat. Er zit in dat men onze kunstenaars helpt in een voor hen wel buitengewoon zwaren tijd. En j er komt bij dat men zichzelf helpt door de beleving •van schoonheid te ondergaan en daarmee respijt van zijn zorgen en lafenis voor zijn ziel te verwer ven. Er zijn menschen die zoo door de spanning van den tijd bevangen zijn, dat zij daarom er niet toe kunnen komen vacantie te némen en van de na- j tuur te genieten, ook al hebben zij de gelegenheid daartoe eigenlijk wel. Zoo zijn er ook die de kunst 1 ontrouw zijn geworden, omdat zij het gevoel hebben zich daar niet meer onbevangen aan te kunnen over geven, Tot hun eigen nadeel, want de muziek waar van zij gehouden hebben zal opnieuw tot hen spreken, als zij maar tot haar willen gaan. Altijd heeft de Kunst dat weten te bereiken. En laten we niet vergeten dat wij niet de eersten in °us volk zijn die zware tijden beleven, dat zoovele van de talrijke geslachten vóór ons ze ook gekend hebben en er telkens weer krachtiger uit te voor schijn zijn getreden. Er is misschien iets symbolisch in te zoeken, dat in dezen tijd de eene kunstrichting haar toevlucht vindt u de andere en daarmee tevens een sfeer vindt, aar waardig. Zij vinden en steunen elkaar. Die seei heeft ook ons luisteraars iets bijzonders mee deelen. Wie er eenmaal geweest is zal er terug keren. examen voor coupeuse. rrnn°r~'1et Amsterdam gehouden examen voor j' ^ei?i,e slaagden de dames J. Zonneveld, A. Al- Velsen N ^11^ ®evcrwB^ en R. Brandjes uit fcoen" 'Sh* -0i3gc^e^ aan de Modevakschool „De Belasting bedraagt I0c/o van de belastbare winst met 15 opcenten ten behoeve van de gemeenten Het Verordeningenblad van 3 Augustus bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën inzake het heffen van een winstbelasting van Naamlooze Vennootschappen en Commandi taire Vennootschappen op aandeelen, Coöperatieve Vereeuigingen e.d. en andere Verecnigiugen, die een bedrijf uitoefenen, van 10% van de belastbare winst. Bij een afzonderlijk besluit worden 15 opcenten op deze winstbelasting geheven ten behoeve van de gemeenten. De dividend- en tantièmebelasting wordt afgeschaft. (Voor nadere bijzonderheden zie pag. 3.) 91 TOT EN MET 100 zijn aan de beurt. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 5 Augustus tot en met 11 Augustus a.s. de met „91" tot en met „100" genummerde bonnen van het broodbonboekje recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander bro'od. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 11 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 15 Augustus a.s. geldig. Goed nieuws voor de huisvrouwen. De se cfefcaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat binnenkort op een nader aan te wijzen bon van het algemeen distributiebonboekje pei' hoofd van de bevol king een extra rantsoen suiker voor den in maak beschikbaar zal worden gesteld. In verband met het streven om de distri butieperioden voor de verschillende in distri butie gebrachte goederen zooveel mogelijk te doen samenvallen, zal voorts de duur van de loopende distributie met een week worden verlengd, hetgeen dus beteekent, dat bon 66 inplaats van tot 24 Augustus tot 31 Augustus geldig blijft, en eerst met ingang van laatst genoemden datum een nieuwe bon voor suiker zal worden aangewezen. Aangezien men dus met het loopende, rantsoen 5 weken in plaats van 4 weken zal moeten toekomen, is besloten ter compensa tie hiervan het extra rantsoen voor de in maak te stellen op 11/4 kilogram, inplaats van, zooals aanvankelijk de bedoeling was, op 1 kilogram. Het nummer van den bon, welke recht geeft op het extra rantsoen van 11/4 kilogram, zal omstreeks 10 Augustus a.s. worden bekend gemaakt. Het slachten van vee. 's-GRAVENHAGE, 3 Aug. Het verordeningen blad bevat een verordening van den Rijkscommis- ■is voor het bezette Nederlandsche gebied, hou dende voorschriften ter vermijding van het kwellen van dieren bij het slachtten van vee. Hierin wordt bepaald, dat warmbloedige dieren bij het slachten, voordat het bloed begint te vloeien, moeten worden verdoofd. Duitsch legerbericht van Zondag: Westkust van Engeland bestookt. BERLIJN, 4 Augustus (D.N.B.). Het opper commando der weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft op 3 Augustus verken ningsvluchten gemaakt boven het zeegebied tus schen het Kanaal en de Hebriden. In den nacht van drie op vier Augustus be stookten onze gevechtsvliegtuigen de oliehaven van Stanlow bij Liverpool met bommen. Talrijke branden werden hierdoor veroorzaakt. Verder werden luchtafweerstellingen bij Canday Island en Swansea aangevallen. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van drie op vier Augustus Noord- en West Duitsch- land binnen. Ondanks het feit, dat zij meer bommen wierpen dan de laatste nachten, was de uitsluitend aan niet-militaire doelen aangerichte schade nog geringer dan tot dusverre." Frontbericht. Het frontbericht van het D.N.B. van Zondag luidt: „Het Duitsche luchtwapen heeft, zooals uit het legerbericht blijkt, het zwaartepunt van zijn op treden gelegd op een nauwkeurige verkenning van de Britsche Westkust. Dit is van groot belang, daar de havens aan de Britsche Westkust, aan de Iersche Zee en ten Noorden daarvan tot dusver in het buitenland als betrekkelijk veilig werden beschouwd. Hierbij valt echter op te merken dat reeds voor de tegenactie in Noorwegen steden als Glasgow, Carlisle en Lancaster binnen het bereik van de Duitsche oorlogsvliegtuigen lagen en dat sindsdien het gevaar uit de lucht voor de Weste lijke havens van Engeland nog belangrijk is toe genomen. Voor een vlucht naar Glasgow hebben de strijdeenheden van de Duitsche luchtmacht bijvoorbeeld op het oogenblik nauwelijks meer dan twee uur noodig. Liverpool is in ongeveer 100 minuten te be reiken. Bristol ligt op een uur vliegen van de bases der Duitsche luchteenheden. Bedenkt men tenslotte nog dat het korten tijd geleden aan een Duitsche duikboot is gelukt om, de sterke afweer ten spijt, met buitengewoon succes in de Iersche Zee te opereeren, dan is het duidelijk dat de ste den en havens aan de Britsche Westkust even zeer worden bedreigd als de havens aan de Zuid en aan de Oostkust." IJMUIDEN Nat. Chr. Geheel Onthouders Vereeniging. De heer P. Schaap heeft bedankt als secretaris der afdeeling van de Nat. Chr. Geheel-Onthou- dersvereeniging. Het bestuur stelt voor den heer J. Verhoog te IJmuiden-Oost tot secretaris te be noemen. De leden kunnen echter andere candi- daten voorstellen. Vrienden, ook al hebt gij zorgen, (En ik twijfel daar niet aan) Houd die in u zelf verborgen, Laat ze, als het kan, voortaan, Niet reeds van den vroegen morgen Op 't gelaat te lezen staan. 't Leven is niet zoo rampspoedig, Dikwijls lijkt het u zoo maar, Draagt uw lasten steeds koelbloedig Heusch, dan zijn ze minder zwaar, Niet slechts moedig, ook blij-moedig, Dan komt g' er het best mee klaar. Gij verwacht ook van een ander Liefst geen strak bezorgd gezicht, En voor eiken Nederlander Gelde als een schoone plicht, Dat men aldus voor elkander De soms zware taak verlicht. Kom, de tijd vraagt forsche krachten, Menschen, stevig en kordaat, Menschen die niet tobbend wachten, Maar die werken, vroeg en laat, Menschen die naar 't beste trachten Met een glimlach op 't gelaat. H. O. V.-uitvoering in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen de concerten van de H.O.V. wederom in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem worden gegeven. Het concert van heden, 5 Augustus, dat door Toon Verhey wordt geleid opent met Largo en Allegro (voor strijkorkest) van Henk Badings. Als soliste zal aan dit concert haar medewer king geven een oud-stadgenoote mevr. Jo Zals- man. Zij zingt een fragment uit het treurspel „Lioba" van Frederik van Eeden, waarvoor Wil lem Landré de muziek componeerde. Het programma wordt besloten met de Sym- phonie no. 6 „Pastorale" van L. v. Beethoven. Zon onder 9.25 Zon op ^-08 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Onderricht in de beginselen van liet speerwerpen behoort ook tot het dagelijksck programma van het Instituut voor Sportleiders van den Opbouwdienst. VELSEN Gedeiikteekeu D. Schuit. Treffende plechtigheid op Westervcld. Onder groote belangstelling vond Zaterdag middag op de begraafplaats „Westerveld" de over dracht aan de familie plaats van het gedenk- teeken op het graf van wijlen den heer D. Schuit, die op 20 Januari 1940 is overleden en in' leven bedrijfschef was van de afdeeling Centrale van de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen. Het monument, bestaande uit gemetselde roode handsteen, is door het personeel der papierfabriek geschonken, terwijl de familie aan dit eenvoudige., doch daarom van sympathie getuigend gedenk- teeken een bronzen herinneringsplaat deed aan brengen. De overdracht geschiedde door den heer Ir. L. P. Krijger. Het moet een heerlijke troost zijn, aldus spre ker, zich tot de familie richtend, dat zijn nage dachtenis door al de op ons aanstormende gebeur tenissen heen bij allen levendig is en dat wij nog eens tezamen zijn gekomen om in gedachten te zijn bij hem, die in zooveel een voorbeeld voor ons was. De heer Krijger herinnerde er aan, dat het voor mevrouw Schuit geen gemakkelijke gang was naar de rustplaats van haar onvergetelijken man, doch zeide dat het goed is te zien, dat hij niet is ver geten en hij in vele harten een goede plaats inneemt. en hij in vele harten een goede plaats inneemt. Vervolgens deed spreker uitkomen, hoe de heer Schuit rijke herinneringen heeft achtergelaten, hoe hij in de koude, weinig bezielde wereld van zijn werk hield en hoe hij juist met zijn bezielden en berustenden geest wist. dat het verstand niet alles is in deze wereld. Deze rijke gaven van hart en gemoed heeft hij gedeeld met velen, die daar om zijn herinnering diep in zich gegrift hebben. Op deze plaats, vervolgde de heer Krijger, wil ik getuigen dat het noodig is zijn voorbeeld te volgen, door in diep Godsvertrouwen te doen, wat het hart ingeeft, zooals hij het deed. Dan zullen wij uit dezen moeilijken tijd van beproeving als een herboren menschheid te voorschijn kunnen treden. Nadat de bedekking van het gedenkteeken was weggenomen zeide spreker, dat dit een stoffelijk getuigenis was van de levende herinnering en als blijk van dankbaarheid voor zijn voorbeeld. Tezamen met de door de familie aangebrachte gedenkplaat symboliseert het geheel de saam- li oorigheid tusschen het personeel, waarmede hij als vrienden omging en zijn gezin. Na deze treffende rede bood de heer Krijger mevrouw Schuit het gedenkteeken aan, waarna eenige oogenblikken van stilte werden betracht. Tenslotte wenschte spreker, dat de familie, ge sterkt door de herinnering aan den ontslapene, het leven met vertrouwen en moed verder mocht gaan. Zeer ontroerd en bewogen door de groote en sympathieke waardeering voor haar man aan vaardde mevrouw Schuit het monument, daarbij zeggende, dat zij dit bouwwerk altijd zal willen zien als een stoffelijk blijk van de warme sym pathie. die de vrienden van den ontslapene voor hem hebben gehad en nog hebben. De treffende plechtigheid was hiermede ten einde. REGISTRATIE VAN PAARDEN. Alle paarden die door de Duitsche Weermacht of door het Nederlandsche leger bij de verschillende boeren of burgers zijn ondergebracht, moeten op nieuw door de Duitsche Weermacht gërègistreerd worden. In verband hiermede moeten alle personen in de gemeente Velsen, die zulk een paard hebben, zich op Maandag 5 Augustus te 11 uur v.m. met dit paard melden aan het Slachthuis te Haarlem. BEVERWIJK Dc uitreiking van textielkaarten. Op Dinsdag 6 Augustus zullen in het Gymna stieklokaal aan het C. H. Moensplein van 8.30 tofc 12 en van 2 tot 6 uur aan de bewoners van de volgende straten textielkaarten worden uitge reikt: Arendsweg, Assumburgstraat, Baanstraat, Ban- kenlaan, Beecksanghlaan, Begijnestraat en Ber kenlaan. Bij afhaling der textielkaarten moeten de stamkaarten, alsmede de ingevulde formulieren worden overlegd. In geen geval zullen de kaarten aan kinderen worden uitgereikt. Cabine van vrachtauto uitgebrand. Brandje in een garage. Zaterdagmorgen ontstond in een vrachtauto, welke in garage „Motorenco" aan den Alkm.weg stond, een brandje, dat door krachtig ingrijpen in de kiem gesmoord kon worden. De oorzaak van het brandje was, dat toen de een bezig was iets aan de auto te lasschen, een ander benzine af tapte, met het gevolg, dat deze brandbare vloei stof vlam vatte. Met schuimbluschapparaten had men het vuur snel bedwongen, maar er kon niet voorkomen worden, dat de cabine geheel uit brandde. De nieuwe brandspuit, welke in deze garage ge- stationneerd is, behoefde geen dienst te doen. De oude rijwielplaatjes. Wielrijdend Nederland moet dezer dagen wederom een rijksdaalder offeren voor een nieuw rijwielplaatje. Duizenden oude rijwiel plaatjes worden tegelijk waardeloos. Niet ge heel en al, want als men het oude plaatje in onze brievenbus werpt, komt de opbrengst aan de Stichting „Steunfonds" van de Ne derlandsche Vereeniging tot behartiging der belangen van T.B.C.-patienten ten goede. Wij verwachten dus vele kilo's, omdat het thans meer dan ooit noodig is om de T.b.C.- bestrijding krachtig te steunen. Engelschem hou dén Portugeésch schip aan. Italiaanschc conshil van boord gehaald. Uit VIGO verneemt het D.N.B.: Het Portugee- sche s.s. „Colonial" is op weg van Rio de Janeiro naar Lissabon, waar het gistèrén Is aangekomen, aangehouden door een Engelseh oorlogsschip. De Italiaansche consul in Nova Horizonte in Brazilië, Biangi, die op de thuisreis naar Italië was, is door de Engelschen aangehouden en aan boord van het oorlogsschip gebracht. Twee personen gedood bij bommen op Den Haag. Wederom zijn in ons land slachtoffers gevallen tengevolge van Engelsche bommen; thans moes ten woonwijken van Den Haag het ontgelden. Zaterdagavond even over half twaalf wierp een vliegtuig na een duikvlucht een bom op een etagewoning in een dichtbevolkte woonwijk zon der eenige strategische beteekenis. Hierbij wer den twee bewoners, een man van 70 jaar en een meisje van 13 jaar, gedood. De huishoudster van den ouden heer werd gewond. In een andere woonwijk werd eveneens een bom geworpen, doch deze heeft geen andere ge volgen gehad dan een gat in den grond en een aantal gesprongen ruiten. (A.N.P.). Landbouwhulp tlians zeer gewcnscht Jongelieden van 1618 jaar kunnen zich opgeven. 's-GRAVENHAGE. 5 Augustus. De rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling deelt mede: In de bladen verscheen reeds een oproep om landbouwhulp, waaruit duidelijk is geworden, dat gevraagd worden jongelieden van 16 tot en met 13 jaar, die bereid zijn hulpdiensten te verleenen ge durende de oogstwerkzaamheden in den landbouw. Voor zoover deze hulpdiensten in den Duitsehen landbouw verleend zullen worden, zullen zij die be reid zijn aldaar te gaan werken, zich verbinden ten minste drie maanden werkzaam te zijn. Zij die bij Nederlandsche landbouwers geplaatst worden, zul len wellicht gedurende een korter tijdvak hun dien sten kunnen verleenen. In dezen tijd treedt de noodzakelijkheid van de voedselvoorziening wel bijzonder sterk op den voor grond. Er is zoowel hier te lande als in Duitschland zeer veel aan gelegen, den oovri zoo goed mogelijk bin nen te krijgen. Voor di' volksbelang mag zeker niet tevergeefs een beroep op de medewerking van de Nederlandsche ouders worden gedaan. Toch is het niet alleen de behoefte aan arbeids krachten voor de voedselvoorziening, waarom op deze medewerking wordt aangedrongen, zelfs is dit niet de voornaamste overweging. De landbouw heeft in het algemeen niet de waardeering gevonden, die deze belangrijke bedrijfstak verdient. Duizenden weten van dit beroep zoo goedals niets af. Zij heb ben het steeds als een betrekkelijk minderwaardi gen arbeid beschouwd. Dit nu is volkomen onjuist. De landbouw is niet minderwaardig en voor het le vensonderhoud van een volk onontbeerlijk. Hier geldt, dat onbekend onbemind maakt. De eenige ma nier om een betere bekendheid en daarmede een betere waardeering van den landbouw mogelijk te maken, is om de jongelieden, zoowel jongens als meisjes, gelegenheid te geven, eenigen tijd dit be drijf te leeren kennen en er in mede te werken, Laat het daartoë niet aan "medewerking ontbreken.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1