IJmuider Courant L Nieuwe Koers. Verduistering. Nationale inzameling bracht 2} millioen op. 5c JAARGANG No. 234 2 oe Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor A'9°m 0rukl!erii NV" G'- qt Haarlem, Telefoon 10724. Bureau jjloutstraa' :pmuide< Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 3 310791. Alle Advertenties, t,|*foon 5331, Postgiro i voor dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. .jpgegeven p^owenl I blijkt nU weI steecis duideliJker dat ons volk ^c' wi| keeren tot de oude verdeeldheid, de L in tallooze richtingen, den eindeloozen En geen wonder, want verreweg de artijs menschen die daarmee in werkelijk contact lachten te komen hadden el' al sinds Jaren genoeg en ergerden zich aan de fouten, halve oplos- Van*en en vertragingen die er het gevolg van waren, f "i vele anderen, die er door hun maatschap- 'oTke positie zelden mee in aanraking kwamen er tl min genoeg over hoorden en lazen om er zich rgd over te maken. Zij deden, zooals de meeste 'Danders, niet aan politiek maar ergerden zich aan toegespitste verdeeldheid onder degenen die dat e.j deden, En aan de schotjes, waarbinnen allerlei •kzaamheden geïsoleerd werden, die bij samen ging tot veel grooter en beter resultaten hadden en leiden.of zelfs door hun afscheiding het ■reiken van goede uitkomstén volkomen uitsloten, behoeft in dit laatste opzicht maar te denken het falen der pogingen tot werkelijke bestrij ding van de werkloosheid: een kanker inderdaad, m vrat aan ons volksleven. Wat er verder ook gebeuren moge, tot dezen toe- él tand van verdeeldheid terugkeeren zullen wij zeker -et En alsmen een ouden koers verlaten heeft moet ^en een nieuwen kiezen. In dit geval is dat natuur wijze die der volkseenheid. En die nieuwe rich- dient royaalweg ingeslagen te worden, zonder Omzien en zonder angst om oude gewoonten, die wij in ons binnenste altijd als verzwakkingen van het ge heel hebben moeten erkennen, los te laten. Wij zul len om er een succes van te maken, heel wat meer voor elkaar over moeten hebben en heel wat be reidwilliger en vooral meer onbevangen en met grooter vertrouwen tegenover „andersdenkenden" moeten staan. Want de erkenning van vrijheid van godsdienst, levensbeschouwing en opvoeding, die kenmerkend bij ons volkskarakter behoort, was in vele gevallen niet meer dan formeel en ging gepaard rsn veel critiek en veel achterdochteen gevolg ran den schotjesgeest en van de gedachte: ze pro- teeren allemaal in de eerste plaats iets voor zichzelf bereiken. Ook waar dat niet zoo was werd dat verondersteld. Wij hebben in de jaren na 1918 het internationale wantrouwen in de wereld zien groeien. Waar het nationale wantrouwen, tusschen groepen en lichtingen onderling, eveneens. In Nederland groei de daarbij het vooroordeel: het ongerechtvaardigde, onbewezen vonnis over anderen alleen .omdat zij tot een andere geestesrichting behoorden, waarvan de beoordeelaar veelal bitter weinig wist en waarvan hij de diepere waarden niet besefte. Onlangs heb ik op deze plaats geschreven dat de ihotjesgeest zoo ver was doorgewoekerd dat velen fplstrekt geen contact, buiten zakelijke en maat- ichappelijke noodzaak, meer hadden met menschen die „andersdenkend" waren. Mij heeft dit woord al- gehinderd omdat het zoo vaak gebezigd scheen te worden in den zin van afkeuring, van een soort jostracisme. Als wij nu, in dezen tijd van bezinning den nieuwen koers, daar wat verder over door denken is het toch wel duidelijk dat er heel veel veranderen moet. Het behoort ongetwijfeld tot de taak van de courant, daartoe te pogen mede te wer ken. Want dit streven naar eenheidis een Neder- landsch, een vaderlandsch streven. Hier of daar moge een schamper woord gesproken worden over „dat het nu wel moet", maar de gemakkelijke iSchamperaars hoort men in alle omstandigheden en [zelden hebben zij gelijk. Hier zeker niet. Zelfs hun zal het trouwens weldra duidelijk worden dat de drang naar eenheid uit het volk zelf voortkomt, dat Ülloozen thans den weg op willen dien zij allang als den juiste hebben gezien omdat zij eenheid inplaats van verdeeldheid wilde. Maar ze zagen de kans op verwezenlijking niet. Groote beproevingen, zooals Nederland ze thans doormaakt, hebben die kans moeten brengen. Het was wellicht te voorzien dat het niet zonder lijden bereikt zou kunnen worden. Er zijn er wellicht onder de menschen, die het in hun persoonlijk leven goed hadden voor de oorlog Uitbarstte, en die nu den druk der tijden mede on dervinden, die maar het liefst den ouden toestand zouden zien weerkeeren. Want toen ging het hun beter. En zij waren daarbij tegen iedere ingrijpende J verandering. Maar ik geloof dat verreweg de meesten, ook onder degenen, dien het goed ging, niet too zelfzuchtig en bekrompen-conservatief zijn. Want in schier allen is in deze weken het besef van den ouden vaderlandschen geest wakker geworden en van de roeping, die ons sterke volk in de wereld heeft. Gezamenlijk konden onze voorvaderen de grootste moeilijkheden en tegenslagen overwinnen. Gezamenlijk, niet verdeeld, zullen wij het ook kun nen. De oude kracht is weer gewekt, blijkt nog immer te leven. Daar zullen wij ons op kunnen ver iaten.... niet elkaar, als éen volk, in onderling ver houwen op die sterke vastberadenheid, die zich' in den loop der eeuwen zoo prachtig in de wereld heeft .Weten te handhaven. DAGBLAD VOOH VELSEJN, IJMU1DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiiaive op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254,-pet maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal- Losse-nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Weet u nog wel hoe wij gluurden Naar een maansverduistering, Dat was iets dat heel kort duurde, Maar een zeer merkwaardig ding. En het was nog meer bijzonder Als de zon op dit gebied, Ook al ging ze nog niet onder, Zich dit welgevallen liet. En wij, aardsche stervelingen Keken ernaar hier beneê Denkend: nee, verduisteringen, Daar doen wij maar niet aan mee. Maar nu moeten wij verduistren En men drukt ons op 't gemoed, Om d'instructie te beluistren: Doe 't op tijd en doe het goed. Niet zoo half en half een- beetje, Maar afdoende, radicaal, Zonder het geringste spleetje En niettenklen; allemaal! Niet gedeeltelijk of een tijdje, Zooals 't ging met zon en maan, Want dit is geen aardigheidje, Dus het moet volledig gaan. Maar ik vestig d'aandacht even Op 't merkwaardige idee, Nu wij naar verduistring streven, Nu doen zon en maan niet mee. P. GASUS. Het Duitsche legerbericht Resultaten van den handelsoorlog tegen Engeland. Het handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie verlengd. Nieuwe clausule opgenomen. WASHINGTON, 7 Augustus. (D.N.B.) Het han delsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie, dat gisteren met een jaar is verlengd, behelst, naar het departement van Buitenlandsche Zaken mededeelt, in tegenstelling tot het afgeloopen accoord een voorwaardelijke clausule, opgrond waarvan de Sovjetregeering op het oogenblik wei gert te garandeeren, dat Amerikaansche goederen ter waarde van veertig* millioen dollar werkelijk worden afgenomen. Zouden bijv. de Ver. Staten den uitvoer van die goederen, die de Sovjet Unie wil koopen, verbieden of bemoeilijken, dan behoudt zich de Sovjetregeering voor, haar behoeften aan Ame rikaansche goederen naar goeddunken te beper ken. In het verleden heeft de Sovjeti-egeering her haaldelijk geprotesteerd tegen het Amerikaansche uitvoerverbod van machinerieën, dat volgens de Amerikaansche uiteenzetting werd. uitgevaardigd, omdat de Vereenigde Staten-deze-machinerieën voo;- de eigen bewapening dringend -noodig hadden. Naar regeling der Hougaarsch- Roemeensche betrekkingen. Gezant Bossy te Boekarest. BOEKAREST, 6 Augustus. (D.N.B.) De Roe- meensche gezant te Rome, Bossy, is gisteravond al hier aangekomen. Bossy, die vroeger Roemeensch gezant te Boedapest is geweest, zal naar Boedapest vertrekken om met de Hongaarsche regeering be sprekingen te voeren over een definitieve regeling van de betrekkingen tusschen beide staten. BERLIJN, 6 Augustus (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: „Een duikboot heeft drie gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 16875 brt., die in een krachtig beveiligd convooi voeren, tot zinken gebracht. Op 5 Augustus is het boven het Kanaal her haaldelijk tot luchtgevechten gekomen, daarbij schoot een Duitsch verkenningsvliegtuig twee Britsche jachttoestellen van het nieuwste type neer. Verder werden zes vijandelijke jachtvlieg tuigen in gevecht met onze jagers neergehaald. In den nacht van vijf op zes Augustus vielen Duitsche vliegtuigen verscheidene Engelsche havens aan. Engelsche toestellen verschenen des, nachts boven Noordwest Duitschland en wierpen bom men neer. De aangerichte schade is gering. Men- schenlevens zijn niet te betreuren. Het totale resultaat van den handelsoorlog tegen Engeland van den aanvang van den oorlog af tot 8 Juli 1940 is bekend gemaakt in het leger bericht van 12 Juli. In den tijd van 9 tot 31 Juli werd vijandelijke en den vijand nuttige scheeps- ruimte door duikbooten tot zinken gebracht met een inhoud van 344.174 ton. Oppervlaktestrijd krachten boorden 98.500 ton in den grond. Bij deze getallen zijn de successen door mijnen niet opgeteld, terwijl die juist den laatsten tijd in verhoogde mate zijn behaald, maar door den vijand zijn verzwegen. Zij worden .bewezen door de herhaalde sluiting van vijandelijke havens en andere teekens. Door het luchtwapen werden tot zinken ge bracht: aan oorlogsschepen 21.650 ton. aan koop vaardijschepen 215.000 b. r. t. Beschadigd werden: aan oorlogsschepen 32.000 ton, aan koopvaardij schepen 328.000 br. r. t. De totale scheepsverliezen die den vijand van 9 tot 31 Juli zijn toegebracht, bedragen dus. zonder rekening te houden met de door mijnen behaalde sucessen en zonder daarbij de beschadigde vijandelijke oorlogs- en koop vaardijschepen op te tellen, 679.324 b. r. t. De vijand heeft daarmede sedei*t het begin van den oorlog aan eigen of hem nuttige seheepsruimte verloren: door gevechtshandelingen der marine: 3.725.547 b. r. t„ door gevechtshandelingen dei- luchtmacht 1.261.313 b. v. t„ in totaal 4.986.860 b. r. t. Bovendien zijn door het luchtwapen sedert het begin van den oorlog koopvaardijschepen met een totalen inhoud van ongeveer 11/2 millioen b. r. t. beschadigd." Spaargelden zouden verdubbeld worden. Bejaarde juffrouw zag er echter niets van terug. De hoofdstedelijke politie heeft een man aan gehouden, die ervan beschuldigd wordt van ont vreemding van een bedrag van negenhonderd gulden. De man woonde in bij een bejaarde, eenvoudige juffrouw. Hij had haar verteld kans te zien haar spaargelden te verdubbelen. In vol vertrouwen had de juffrouw hem haar geld, omstreeks negenhonderd gulden, toevertrouwd. Hij verklaarde zelf ook op succesvolle wijze zijn kapitaal vergroot te hebben, De juffrouw heeft echter geen cent teruggezien, Aangifte van het geval- bij de politie volgde. Op den man rust de verdenking, dat hij het geld ver- speculeerd heeft, zelf voert hij echter andere motie ven te zijner verdediging aan. De zaak is in nader onderzoek. (A. N. P.) Hd symbolische Spaansehc stads bestuur van Gibraltar. Wacht op vervulling van eeuwenoud verlangen. fnü,ADRID 7 Augustus (D. N. B.) Het blad In- ïch C1011eS den iuhoud weer van een bood- - JP. van den „symbolischen Spaanschen burge- w Gibraltar" aan generaal Franco. Het I stadsbestuur van de vroegere ITni^ ^sting blijft sinds den 4en Augustus r en dag der bezetting van Gibraltar door de iar fT' te ^an R°Tue in de buurt van Gibral- WuJl de boodschap wordt o.a. gezegd: het sym- hui(ï?e stadsbestuur volgt met vurige gevoelens de Ti?tir!Se P"eur^enissen, die de vervulling van een iltfntJ1!! ,eeuwenoud verlangen tot doel hebben, fohan niet ver meer zÜm zoo sluit de bood- GihrnHWaaij°P het symbolische stadsbestuur van fcemeiL stolfeljik- eigendom ih bezit kan 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. Dinsdag zijn de bestuurders van verschillende stichtingen op het gebied van de hulpverleening te 's-Gra- venhagc bijeengekomen bij het Nationaal Fonds- voor bijzondere nooden. De penningmeester van de nationale inzame ling heeft in deze bijeenkomst medegedeeld, dat reeds anderhalf millioen gulden is inge komen cn dat volgens berichten uit de andere plaatsen, w.o. eenige groote gemeenten, nog on geveer een millioen gulden mag worden ver wacht zoodat de totale opbrengt op 2Y> mil lioen gulden kan worden geschat. Hiervan is inmiddels zes ton besteed. Nader overleg wordt gepleegd om zoo spoedig mogelijk de rest ten bedrage van een kleine twee millioen gulden voor de verdere hulp- vcrleening ter voorziening in den voorloopigcn nood op haar bestemming te doen komen. Is hier iels van U bij» Aan het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen en dieren: Gevonden: dolkmes, heerenrijwiel, damesarm bandhorloge, jute tasch, bloed koralen halssnoer, kinderhandschoen, identiteitsplaatje, bruin jasje, koperen melkbussleutel, werkjasje en een zwart katje. Verloren: herdershond, damesarmbandhorloge, damesarmband, bakpak met handdoek, bruine por- temonnaie met inhoud, dop van een benzinetank, gabardine regenjas, zwarte damestasch met inhoud, raffiatasch met inhoud, belastingmerk, twee stam kaarten, hak van een damesschoen, zakmes, grijs gestreepte pet en een halsband. Belastingen in Engeland verhoogd. „Daily Mail" spreekt van 50 van het inkomen. LONDEN, 7 Augustus. (D.N.B.) De bladen maken melding van nieuwe verhooging der belastingen. De inkomstenbelasting bedraagt thans 8V2 shilling per pond sterling, hetgeen de „Daily Mail" nog onvol doende acht, daar naar de meening van het blad binnenkort vijftig procent van het inkomen als di recte belasting zou moeten worden opgebracht. Daarbij komt nog een verdere verhooging van de omzetbelasting, welke op alle gebruiksgoederen be trekking heeft. Op kleedingstukken, en schoeisel van betere kwaliteit, meubelen, beddengoed, enz. komt voortaan 33 1/3 procent omzetbelasting. Op goed- kooper kleedingstukken een zesde deel van de waax'de. De kanselier van de schatkist Kingsley Wood gelooft, dat deze belasting 110 millioen pond sterling per jaar zal opbrengen. Na 15 September nieuwe zendtijd- regeling. In tegenstelling met anders luidende berichten verneemt „Het Vaderland", dat de bestaande zendtijdregeling gehandhaafd blijft tot 15 Sep tember. Dat beteekent dus, dat de zender Jaars veld uitsluitend de programma's van de vier om- roepvereenigingen verzorgt, terwijl Kootwijk zorgt voor de uitzendingen der nieuwsberichten, omlijst door de vier omroepvereenigingen bij toerbeurt. Na 15 September 'komt er een nieuwe regeling, welke thans nog niet vaststaat, daar zij nog ver schillende instanties moet passeeren. SANTPOORT PERSONALIA. Onze plaatsgenoote, mej. A. Bakker, slaagde op het examen van de Alg. Ned. Mode Vakschool Vereeniging te Haarlem als costumière. VOCAAL CONCERT. Dinsdagavond werd in het Rijkenspark een con cert gegeven, waaraan medewerkten „Vox Huma na" van hier, „Spaarndam's Gemengd Koor" en de Chr. Zangvereeniging „Bennebroek", alle staande onder leiding van Henk Arisz. De belangstelling voor dit concert was zeer groot en we zijn er van overtuigd, dat niemand zich zijn gang naar 't Rijkenspark zal beklaagd hebben, want over 't geheel heeft men van de goede prestaties der koren afzonderlijk, alsook van hun gezamenlijk optreden kunnen genieten. Was er een prijs te vergeven geweest voor het beste ensemble-zingen, wat ons betreft was deze te* deel gevallen aan „Spaarndam's Gemengd Koor" De beide andere koren toch hadden het ietwat met de muzieknis aan den stok bij „Vox Humana" bijv. domineerden de bassen te veel waardoor niet altijd een geheel werd verkregen. Het minst viel dit op in „O, Bone Jesu" van Palestrina, dat heel mooi door „Vox Humana" werd gezongen en in „Sicut Servus", dat „Bennebroek' verdienstelijk ten gehoore bracht. „Vox Humana" had voorts nog een compositie van haar verscheiden directeur Joh. Brands op 'f programma staan nl. „Da Pace Domine". Dat dit nummer met een volledige overgave werd gezongen, ligt voor de hand. Van „Spaarndam's Gemengd Koor" kregen we een mooie vertolking van „Domine salvum fac" te hooren. De zang der kleine Spaandamsche schare imponeerde het groote aantal luisteraars blijkbaar dusdanig, dat het teere „Wiegeliedje" van Schubert onder doodsche stilte werd aangehoord. Tenslotte traden de drie koren gezamenlijk op. De massale zang klonk prachtig- in de avondstilte. Vooral „Vrede" van Kools, dat oprees als een mach tige bede, liet niet na indruk te maken. Tenslotte een compliment aan het adres van het publiek, dat rustig geluisterd heeft. BEVERWIJK De kostelooze belastingmerken. Ruim 1400 aanvragen. Van de gelegenheid om een aanvraag in te dienen voor het bekomen van een kosteloos rijwielbelas- tingmerk is een zeer druk gebruik gemaakt. In totaal zijn niet minder dan ruim 1400 aan vragen ingediend. Vorig jaar werden ongeveer 1200 aanvragen in behandeling genomen. VELSEN Aantal werkloozen rlaalt gestadig. Het aantal werkloozen, dat Zaterdag 27 Juli 1544 bedroeg, was Zaterdag 3 Augustus gedaald tot 1403. Deze vermindering was deels te danken aan een ruimere uitzending naar de werkverschaf fingen, Het aantal in een gesubsidieerde werkver schaffing geplaatste werkloozen bedroeg j.l. Za terdag n.l. 728, tegen 675 op 27 Juli. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg 2053 tegen 2201 op 27 Juli. Ingeschreven waren 283 (270) bouwvakarbeiders, 181 (1981 metaalbe werkers, 24 (24) houtbewerkers, 24 (29) landar beiders, 230 f246) havenarbeiders, 271 (323) vis- schers, 67 (57) kantoorbedienden, 686 (7501 losse arbeiders. 287 (304) arbeiders in overige beroe pen. Verder waren ingeschreven 105 (86) mannen onder 18 jaar, 36 (36) vrouwen boven en 22 (18) vrouwen onder 18 jaar. In een gesubsidieerde werkverschaffing waren geplaatst 73 (79) bouwvakarbeiders, 49 (42) me taalbewerkers, 7 (6) houtbewerkers, 14 (13) land arbeiders, 78 (64) havenarbeiders, 120 (112) vis- schers, 297 f286) losse arbeiders en 85 (73) arbei ders in overige beroepen. Jongetje aangereden door een tandem. In de Corverslaart is het "8-jarig zoontje van den heer G., wonende alhier, aangereden door een tandem, bestuurd door den 20-jarigen A. te Rot terdam. De jongen holde geheel onverwacht uit een zijstraat komende, den rijweg op, zonder op het verkeer te letten. Bij de botsing brak de jongen een been. Hij werd overgebracht naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. IN DE BRANDING. De opname van het geweld, waarmede de golven dc kust beuken, is te interessant, om daar niet een nat pak voor te wagen. De uitreiking van textielkaarten. Op Donderdag 3 Augustus zullen in het Gym nastieklokaal aan het C. H. Moensplein van 8.30 tot 12 en van 2 tot 6 uur aan de bewoners van de volgende straten textielkaarten worden uitgereikt: Creutzberglaan, Deken Waarestraat, Dierluststraat, Duinwijklaan, Galgenweg, Gladiolenlaan, Graaf- wijkstraat, Grensstraat en Groenelaan. Bij afhaling der textielkaarten moeten de stam kaarten, alsmede de ingevulde formulieren worden overgelegd. In geen geval zullen de kaarten aan kinderen worden uitgereikt. IJMUIDEN Vischaanvoer blijft nog zeer beperkt. Goede prijzen voor Deenschc visch. Het feit, dat verleden week een Deensche kotter met visch, bij de Nederlandsche kust gevangen, de haven binnenkwam heeft misschien bij enkele visch- koopers de hoop doen leven, dat het spreekwoord: als er een schaap over den dam is, volgen er spoedig meer, bewaarheid zou worden. Maar de hoop is tot nu toe ijdel gebleven. Geen enkele Deen heeft het voorbeeld van de E 19 gevolgd en rechtstreeksche aanvoer uit zee heeft dan ook niet meer plaats ge vonden. Maar de Denen zorgen er den laatsten tijd toch nog trouw voor, dat er wat visch in IJmuiden komt. Het is niet veel, maai* die vischkoopers, die wat „goede" afnemers hebben, kunnen nog wel een paar kistjes bemachtigen, terwijl ook de Amsterdammers tot de geregelde koppers behooren. Veel zal er niet aan verdiend worden, want er worden enorme prij zen besteed; kabeljauw, schelvisch, schol en bot zijn geregeld boven de 25 cent per pond en ook voor net beetje haring, dat er komt worden even hooge prij zen betaald. De haring wordt deels gerookt, deels gezouten en daar door komt het, dat liefhebbers van zeebanket ondanks dat de haringvisscherij dit jaar geheel tot stilliggen is gedoemd, toch nog een nieuwe haring kunnen bekomen, al is dit dan ook niet de zoo gerenommeerde „Hollandsche Nieuwe". De haring blijkt zich behoorlijk voor het zouten te leenen, maar toch behoef je geen fijnproever te zijn om te kunnen constateeren, dat het geen echte fijn Noordmaatjes zijn. De eenige haven, waar nu nog Noordvisch recht streeks uit zee wordt aangevoerd is Scheveningen, waar een aantal botters er geregeld op uittrekt om te trachten, onder de kust wat visch te bemachtigen. Het levert heel weinig op en wat er wordt aange voerd is niet veel meer dan puf, die echter, bij ge brek aan beter, duur betaald wordt. Tong en tarbot brengen ongeveer f 2 per kilo op, een prijs, die alleen de .hotels kunnen besteden. De beste resultaten schijnen nog de garnalenvisschers te behalen en daarom is het dan ook niet te verwonderen, dat het aantal garnalenbooten zich gestadig uitbreidt. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat de garnalenvisschers ook in IJmuiden binnen afzienbaren tijd een kansje krijgen. Voor de garnalenvisschers is het niet zulle een groot bezwaar, dat ze dicht onder de kust moeten blijven en ze zouden graag 'in IJmuiden willen markten, want IJmuiden ligt veel dichter bij Am sterdam en de oude visschersplaatsen aan het IJsel- meer en daar wonen de grootste afnemers van garnalen. Hel IJselmeer laat ons dit jaar anders leelijk in den steek. Waar blijven die groote hoeveelheden snoekbaars van verleden jaar? Ze zouden dit jaar bijzonder welkom zijn, maar er schijnt heel weinig gevangen te worden. In IJmuiden is de aanvoer althans zeer gering. Er komt geregeld zoetwater - visch aan de markt, maar de animo daarvoor is niet groot, hetgeen duidelijk blijkt uit de prijzen, die ervoor betaald worden. Snoek, de koning der zoet- watervisch brengt in den regel niet meer dan de helft op van wat er voor een doodgewoon scholletje wordt betaald. Voor 1 K.G. schar wordt evenveel betaald als voor 4 K.G. voorn en bot is altijd nog tweemaal zoo duur als baars. Wat zouden velen niet willen geven voor een ge bakken scharretje! Van stoom- tot motorlogger. Naar wij vernemen, zijn vier Vlaardingsche stoomloggers van de Visscherij Mij. „Vlaardingen" aangekocht door de reederij Frank Vrolijk te Sche veningen. Deze stoomloggers zullen tot motorlogger» worden verbouwd.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1