ÏJmuider Courant REX THEATER Croote Schoonmaak. Bonnen LOUIS DAVIDS IN „OP STAP" Zingende opbouwdienst De verduistering 425c JAARGANG NO. 236 1 P: ue tourens Coster, Maatschappij voor p. Uitg® 'cfcourani-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. n Houtstraat 93. Haarlem, Telefoon 10724. Bureau iw. JJrT)Ujde, Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, y pgegeven voor dit blad, worden kosteloos ppgenomen in de Kenneme: Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week fOA2lA, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Snellieidsgrenzen. gr zijn nieuwe snelheidsgrenzen voor auto's cn •fietsen in ons land vastgesteld en de verorde- E is al in werking getreden ook. Sinds Maandag Bedraagt de maximum snelheid voor alle soorten jornjtuigen binnen bebouwde kommen 40 K.M. iT'ten die kommen mogen personenauto's, die hoog- 8 menschcn mogen vervoeren en motorrijwic- h 8le"met of zonder zijspan hun snelheid tot 80 K.M. I?- la> gjj en andere dan deze auto's, waartoe dus vrachtwagens en motorbussen behooren, mogen i u boven de 60 K.M. komen. Terwijl tenslotte nog J n jj js dat 't bovenstaande geldt, „onverminderd k bestaande bepalingen, volgens welke slechts ge- mag worden met een kleinere snelheid dan m, per uur".en aangezien zulke bepalingen ih 0g in veel plaatsen bestaan, vooral in kleine, lijkt wel nuttig hier nog eens extra de aandacht van bestuurders op die laatste toevóeging te vestigen. Want men krijgt veel verordeningen en voorschriften te lezen, velen doen dat niet al te nauwkeurig en bepalen zich tot den hoofdinhoud en ik zal gan ook maar geen schatting beproeven van het aantal men den dat tot dusver alleen maar ontdekt heeft dat de niéuwe snelheidsgrenzen 40, 80 en 60 K.M. zijn. Als zii straks tegen den dorpsveldwachter zeggen: Ik heb met je 30 K.M. niets meer te maken", loopen tij de kans dat hij het niet neemtom daar nu maar eens de term voor te bezigen. En hen op den bon slingert, om in denzelfden stijl te blijven. Dat de Duitsche bezettings-autoriteiten het |eldt hier een verordening van den Rijkscommis- iaris tot deze nieuwe vaststelling van snelheids- irenzen zijn overgegaan is verklaard met verschei dene motieven in deze volgorde: 1. verhoogde vei ligheid mede met het oog op het groot aantal fiet sers, dat in de laatste maanden nog is toegenomen; 2 besparing op auto's en benzine (als er langzamer gereden wordt, zullen ook meer benzine-toewijzin- gen kunnen worden verstrekt); 3. besparing op het jnderhoud van onze autowegen, die in het algemeen heel goed zijn maar lijden aan een slappen onder grond. Bij wiens auto allang op blokken staat en „vol gens het K.N.A.C.-recept" is behandeld om zijn oor- Jogsslaap in gezondheid te kunnen volbrengen heeft even moeite om zich weer in snelheden van 80, 60 en zelfs 40 K.M. te verplaatsen. Hetzij hij dan aan freinen denkt. Maar zijn particuliere snelheden zijn zich per fiets gaan begrenzen tot limieten, die niet hooger dan om en bij de twintig komen. Ik voel dat Ik mij hieraan moet onttrekken. Dit doende lijken de nieuwe grenzen voor auto's en motorfietsen wer kelijk nog behoorlijk hoog, vooral wat de personen- gulo's en motorfietsen buiten de bebouwde kommen aangaat. Men zal als het groote wegen geldt waar op men zulke kommen doorrijdt, nogal nauwkeurig op zijn snelheidsmeter moeten letten want de ver- eischte vertraging is dan in elk geval belangrijk. En die schat men vaak verkeerd als men 80 rijdt. Daar mag ook wel even de aandacht op gevestigd worden. Voor het overige waren er al zooveel automobilisten, al sinds verleden jaar, die een bordje „70 K.M." op hun wagen hadden (en zich daar hopelijk ook allen aan hielden) dat een snelheidslimiet van 80 eer te ruim voor hen is. Moge de benzinebesparing van anderen inderdaad uitwerken dat er meer tpewij lingen gegeven zullen worden. R. P. (Volgens een Amerikaansche sta tistiek wordt in de Vcreenigdc Staten per jaar door vrouwen 142 millioen dollar voor schoon heidsmiddelen uitgegeven.) Nou, nou, dat is een som om voor te buigen, Die honderd twee en veertig (rond) millioen, Daar kan je, zacht gesproken, van getuigen Voor zoo'n bedrag is heel wat schoons te doen. In lippenstiften, poeder, verf voor haren, En wat er verder al zoo bij behoort, Is dat de kunst waarmede alle jaren, De dame in Amerika bekoort. Dat is de prijs der schoonheidsidealen, Die zich die vrouw voor oogen heeft gesteld, Wie schoon wil wezen moet ervoor betalen, Dikwijls met pijn, in elk geval met geld. Hoezeer de kunst met reden moge klagen, Dat zij haar kostje al te moeizaam haalt, Op grond der statistiek mag men gewagen; Die schoone kunst althans wordt goed betaald. Want waarlijk in de Staten stellen vrouwen De schoonheidsmiddelen op hoogen prijs, Daarvoor hoeft men ze niet te gaan aanschouwen, U krijgt hier „prima facie" het bewijs De vrouw natuurlijk komt alleen ter sprake, Dit is ook het terrein niet van den man, Hij denkt er niet aan om zich „op te maken" Hij is degeen slechts die betalen kan. 't Is voor de vrouw vooral een punt van mode, Een soort van daaglijks voorgeschreven kuur, Wij, mannenbroeders, hebben 't niet van noode, Wij zijn voldoende knap al van natuur. P. GASUS. de republiek zelfs het begrip van het Lotharingsche landschap als iets. dat vernield moest worden. Mei zulke fantastische denkbeelden, hoe paradoxaal en onjuist zij in hun innerlijk ook mogen schijnen, moet dus het moreel van het Engelsche volk en van zijn geëmigreerde trawanten opgehouden worden. Ook deze droomen zullen in de ruwe werkelijkheid hun einde vinden". Frontbericht van het D. N. B. Engeland's politiek. Meening van de „Diplomatisch-politisclie Korrespondenz". Het D.N.B. meldt: De „Deutsche Diplomatisch- Politische Korrespondenz" schrijft het volgende: „In Engeland heeft men geruimen tijd de bevol king met het uitblijven van elk succes en over het lijden van de zwaarste nederlagen probeerente troosten door haar voor te houden dat de tijd voor de Britsche zaak werkt. Eerst was het de uitput tingsoorlog, die z.g. Duitschland langzaam maar ze ker op den bodem zou dwingen, dan weer was het de verwachting dat een „deus ex machina", in den vorm van een nieuwen bondgenoot, Engeland uit «en pijnlijken noodtoestand zou bevrijden. Het te gendeel is tot dusver gebeurd. De dagelijksche suc cessen der Duitsche oorlogvoering in de lucht en ter zee bewijzen duidelijk aan welke zijde de uitput ting juist op de vitaalste gebieden onverbiddelijk voltrokken wordt. Ook op 't gebied der buitenland- sche politiek heeft de tijd geenszins ten gunste van Engeland gewerkt. Moskou heeft kort geleden zijn standpunt doen hooren, in het Verre Oosten heeft de Britsche zucht tot samenzweringen geleid tot een zware belasting van de betrekkingen met de groote Mogendheid van die ruimte. En al zijn ook dezelfde intriges op het Westelijk halfrond in zooverre niet zonder succes gebleven dat zij inderdaad hebben geleid tot actie, die in een bepaalde richting zooals een uiterst toonaangevende instantie dit uit drukte het „karakter van wreede dwaasheden" heeft aangenomen, deze maatregelen zijn toch tot dusver niet anders dan dat zij een doeltreffende ver dediging „tegen onbekenden" mogelijk moeten ma ken, Al deze feiten ontgaan natuurlijk niet aan dege nen, die zorg moeten dragen voor de goede stem- Ming onder de Engelsche bevolking en bij de over gebleven rest van het vreemdelingenlegioen. Daarbij worden echter zware eischen gesteld aan bun verbeeldingskracht en een zeker, reeds lang voorbij verleden, moet met suggestieve middelen weer als werkelijkheid voor oogen worden getoo- ntn &d?t sedert eenigen tijd behalve de Negus ook Benesj en zijn aanhang weer tot grootere activi st zijn opgeroepen, meende men in Engeland door oon soortgelijk verdrag met de „republiek Polen" behalve de nog aanwezige Poolsche vrijwilligers ook gb stemming in het land weer tot nieuwe waarde e brengen. Een bijzonder stukje werd gespeeld met e rransche marionet, die op de gedachte kwam te na en te water naast de driekleur ook de Roode niïsvlag van Lotharingen, die ook Jeanne d'Arc °°r u't had laten dragen, te doen wapperen, j A "Diplo" merkt hierbij op, dat het vaandel van Maagd van Orleans en de vlag van Lotharingen p,jLoris<* en heraldiek geen enkel verband met aar "°uden. Het geheel is des'te grotesker wan- bedenkt dat de Maagd van Orleans haar j p ,droeg van overwinning tot overwinning op dpru *env'jl de vlag van Lotharingen in °°P \an eeuwen door talrijke Duitsche herto- Kd).;an dh land tegen Frankrijk in het veld werd wanen n' r^nHvÜk trok zelfs het Lotharingsche pen onder zijn koningen in en beschouwde onder 30.000 ton Engelsche scheepsruimte tot zinken gebracht. BERLIJN, 7 Aug. (Frontbericht van het D.N.B.) De Duitsche marine kon in overzeesche streken haar actie met succes voortzetten. Er zij aan herinnerd dat reeds eenigen tijd gele den is gemeld, dat verscheidene schepen met kost bare lading als prijs Duitsche havens waren bin nengebracht. Eenige dagen later kon het Duitsche legerbericht mededeelen dat de op den vrijen Oceaan opereerende eenheden der Duitsche vloot talrijke schepen van den vijand tot zinken hadden gebracht. Vandaag wordt wederom de vernietiging van 30.000 ton vijandelijke koopvaardij scheeps ruimte gemeld. Deze successen zijn te opmerkelijker, daar de in overzeesche streken opereerende Duit sche oorlogsschepen geenerlei steun van bases en havens hebben. Zij kunnen om den vijand geen aanwijzingen over hun verblijf te verschaffen zelfs geen neutrale havens aandoen voor het aan vullen van hun voorraden levensmiddelen en brand stof. Voorts moet men er rekening mede houden, dat alle Britsche koopvaarders gewapend zijn, dus met de mogelijkheid van sterken tegenstand. De bedrijvigheid van de luchtmacht was op 7 Augustus betrekkelijk gering. Niettemin kon zij ook gisteren weer zeer opmerkelijke successen be halen, aan de oost- zoowel als aan de westkust der Britsche eilanden. Het vliegveld van Tynemouth ligt aan de mon ding van de Tyne, niet ver van de belangrijke Noordzeehaven New-Castle, de vliegtuigfabrieken van Vickers Armstrong liggen in Chester ten zui den van Liverpool, aan de Dee, die in de Iersche Zee uitmondt. Swansea, waar installaties der Brit sche wapenindustrie met succes zijn gebombardeerd, ligt aan den noordelijken oever van het kanaal van Bristol in Wales. die thans geldig zijn BROOD Bons 81 tot en met 90 (broodbonboekje) Geldig: Tot en met 8 Aug. Bons 91 tot en met 100 (broodbonboekje) Geldig: Van 5 Augtot en met 11 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distributiebockje Geldig: Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 00 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op. 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni o) vermicelli of spaghetti. vraagt van VRIJDAG 9 AUG. t m WOENSD. 14 AUG. Uw belangstelling voor den onvergetélijken Interessant voorpro gramma met Profilti's Hollandsche Actuali teiten. Aanvang avondvoor stelling 8.15 uur. Zondag 3 uur Matinee. (Adv. Ingez. Med.) Senator Walsh: BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Période 3" Geldig: Tot en-met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. Geen Canadeesch graan naar Frankrijk. NEW YORK 8 Augustus (D. N. B.) Naar uit Quebec wordt gemeld, is aldaar in kringen van de Fransche Canadeezen levendige ontstemming ont staan, omdat door een besluit van het Londensche blokkadeministerie de verscheping van 100.000 ton Canadeesché tarwe naar Frankrijk is verboden. Het betreft hier orders, die naar verluidt, nog af komstig zijn van de vroegere Fransche regeering Reynaud en welke begin Augustus hadden moeten worden uitgevoerd. De nieuwe Fransche regeering had door bemiddeling van den Amerikaanschen consulgeneraal te Quebec de Canadeesohe regeering laten verzoeken met het oog op de moeilijke voed selpositie in Frankrijk als gevolg van de oorlogsge beurtenissen ten minste een deel van de in Canada geplaatste en reeds betaalde bestellingen te doen uitvoeren. De Canadeesche regeering te Ottawa was daartoe, naar in Quebec bekend geworden is, ook bereid. Uit Londen kreeg zij echter een tegen bevel, zoodat alle door Frankrijk geplaatste orders in Canada, ook die reeds betaald waren, moesten worden geannuleerd. Mijn eerste plicht is de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Geen torpedojagers naar Engeland? WASHINGTON, 8 Augustus (D.N.B.) Du democratische senator Walsh, voorzitter der ma- rinecommissie van den senaat, heeft aan een ver tegenwoordiger van de New York Journal American verklaard, het voorstel van generaal Pershing, om vijftig Amerikaansche torpedobootjagers aan Engeland te verkoopen, met alle kracht te zullen bestrijden en dat de uitvoering van dit voornemen een „duidelijke oorlogshandeling" zou beteekenen. Walsh daarentegen beschouwt het als zijn eerste plicht de Vereenigde Staten buiten dezen oorlog te houden, hetgeen ook de wil is van de meerder heid van het Amerikaansche volk. De minister van marine, Knox, verklaarde gis teren aan journalisten in antwoord op een vraag of de Ver. Staten torpedojagers aan Engeland zou verkoopen, dat dit een aangelegenheid is van het congres LEWIS OVER DE GEVAREN VOOR AMERIKA. De voorzitter van het Committee of Industrial Organisation, John Lewis, heeft gisteren voor ver tegenwoordigers van arbeiders te Denver verklaard, dat de Ver. Staten van buiten af door geen enkelen vijand bedreigd worden. Het eenige gevaar, aldus Lewis, dat de regeering der Ver. Staten inwendig bedreigt is, het vertrouwen te verliezen van de Amerikaansche bevolking, naar welker stem de Amerikaansche regeering niet wil luisteren. Zoo lang de regeei-ing met de wenschen der burgers betreffende arbeid, huis en veiligheid rekening houdt, heeft zij geen dienstplicht noodig, want alle burgers zouden zulk een regeering vrijwillig ver dedigen. THOMAS OVER DE AMERIKAAN SCHE POLITIEK. De socialistische candidaat voor het president schap Norman Thomas heeft in een rede voor stu denten der Columbia universiteit verklaard, dat het streven der Vereenigde Staten zich in internationale aangelegenheden voor te doen als de „Goddelijke voorzienigheid", hun waarschijnlijk het verlies der vriendschap berokkend heeft van de meeste landen in Europa en Azië. De buitenlandsche politiek der regeering Roosevelt gaat van de verkeerde ver onderstelling uit, dat de Vereenigde Staten zoowel de wijsheid als de macht bezitten overal ter wereld een soort „Goddelijke rol" te Spelen. Als wereld kruisvaarder gelooft de Amerikaansche regeering overal het recht te moeten laten gelden, en recht is naar hun opvatting datgene wat met de han delsbelangen der Vereenigde Staten overeenkomt. Daarentegen- meende Thomas, dat de Vereenigde Staten dankbaar moeten zijn voor hun bijzonder gelukkige geografische en historische positie, zich aan hun innerlijke taak moeten wijden en moeten probeeren een democratie van de daad te zijn. BEVERWIJK Hel a.s. festival van D. Z. T. V. Zang- en muziekfestijn op Watervliet. Zooals wij reeds eerder bericht hebben geeft het Hoogoven-koor een festival op Watervliet ten bate van de oorlogsinvaliden. Wij hebben daarover een onderhoud gehad met den dirigent van het organi- seerende ensemble, den bekenden musicus Leo Pielage. Uitvoerig heeft de heer Pielage, die het zang koor reeds van den datum van oprichting af leidt (d. i. nu bijna 7 jaar geleden) ons verteld van de plannen voor dit zang- en muziekfestijn. Het fraai gelegen sportpark van Hoogoven-Sta ten „Water vliet" leent zich voor het doel uitstekend cn zal ongetwijfeld Zondag 18 Augustus een groote schare deelnemers en luisteraars trekken. Het festival zal om 1 uur aanvangen, het moet, in verband met de gemeentelijke verordeningen, om 5 uur uiterlijk ge ëindigd zijn. De ingang van het terrein is aan den Koningsweg bij „het witte hek". DE DEELNEMENDE VEREENIGINGEN. Aan de spontaan opgezette actie nemen tal van vereenigingen deel, vertelde de heer Pielage. Dit strekt ongetwijfeld de initiatiefnemers tot eer. Immers, gezien de knak die het vereenigingsleven door de mobilisatie en den daarop gevolgden oorlog gekregen heeft, liet het zich aanzien dat het aantal deelnemers niet al te groot zou zijn, Desondanks heeft het bestuur van D. Z. T. V. doorgezet, de aanschrijvingen verstuurd, de inwendige organisatie ter hand genomen en zoodoende de uitvoering van de plannen mogelijk gemaakt. Aan het festival nemen deel de gemengde zang koren Vox Humana, Santpoort onder directie van Henk J. Arisz; Excelsior, IJmuiden onder leiding van Jan Beider, die ook nog een dubbel mannen- kwartet zal dirigeeren; het manenkoor „Die Wijcker Sanghers", het R.K. Kinderkoor, het Beverwijksch a Capellakoor en het gemengde koor D. Z. T. V. De 4 laatste hooren alhier thuis en worden door Leo Pielage geleid. De twee beste harmoniecorpsen, welke wij te Be verwijk en te Velsen kennen, geven eveneens hun medewerking. Het zijn de Beverwijksche harmonie kapel onder leiding van H. W. Hofmeester en „De Eendracht", de kapel der papierfabrieken, die aan gevoerd wordt door Gerard H. Boedijn. Met eenige andere plaatselijke muziekvereeni- gingen te Velsen en te Beverwijk is het bestuur nog in overleg. Maar reeds nu is den bezoekers door het. deelnemen van 9 vereenigingen een middag van muzikaal genot gewaarborgd. De samenstelling van een zangbundel voor den opbouwdienst bevindt zich een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het ligt in de bedoeling t.z.t. aan al het personeel van dezen dienst een exemplaar van den bundel te verstrekken. Het ligt voorts in het voornemen 12 Augustus a.s. over te gaan tot inrichting van een müziekoplei- dingsïns.tituut te 's-Gravenhage, waar de aanstaande districts-muziek-leiders en corpszangleiders zullen worden opgeleid. De Nedcrlandschc Unie heeft Dinsdagavond te 's-Gravenhage haar eerste openbare vergadering gehouden. In de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen was geen plaats onbezet. Zon onder 9.20 Zon op 6.12 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. De uitreiking van textielkaarten. Op Vrijdag 9 Augustus zullen in het Gymnastiek lokaal aan het C. H. Moensplein van 8.30 tot 12 en van 2 tot 6 uur aan de bewoners van de volgende straten textielkaarten worden uitgereikt: Groote Houtweg, Van Harencarspelstraat, Havenstraat, Heemskerkerweg en Hendrik Burgerstraat. Bij afhaling der textielkaarten moeten de stam kaarten, alsmede de ingevulde formulieren worden overgelegd. In geen geval zullen de kaarten aan kinderen worden uitgereikt. Wat de tuinders kregen. Spinazie per K.G. 410 Postelein per K.G. 47 Sla per 100 krop 75270 Andijvie per 100 krop 100150 Wortelen per bos 47 Rabarber per bos 12 Selderij per bos 11 y2 Pieterselie per bos 1l'/s Tomaten per K.G. 815 Prei per K.G. 6—7y2 Pronkboonen per K.G. 781/* Trosboonen per K.G. 1820 Waspeen per K.G. 48 Bloemkool I per stuk 813 Bloemkool II per stuk 67 Komkommers I per stuk 34 Komkommers II per stuk 22y2 Meloenen per stuk 1021 Snijboonen per K.G. 1416 Dubb. boonen per K.G. 1012 Spercieboonen z. dx\ per K.G. 1316 Spercieboonen m. dr. 15 Doppers per K.G. 1218 Raspers per K.G. 1620 Capucijners witte per K.G. 1418 Capucijners, bruine per K.G. 1625 Tuinboonen per K.G. 69 Groene kool per K.G. 2y23 Frambozen per doosje 2036 Bramen per slof 52 Bessen, roode per slof 2735 Druiven per K.G. 30 Augurken per K.G. 620 COLLECTE HERWONNEN LEVENSKRACHT. Op Zaterdag 10'Augustus wordt in onze gemeente een collecte gehouden voor „Herwonnen Levens kracht". HEEMSKERK ST. CECILLA. Het fanfarekorps „St. Cecilia" zal Zaterdag a.s. in een gedeelte van het dorp een muzikale rond gang houden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1