BEVERWIJK Wil naar sterker saamhoorigheid in ons volk reeds lang aanwezig. De zaak van den betwisten baby nade haar ontknooping. Mr. Linthorst Homan De eerste openbare vergadering der Neder- landsche Unie. Ook prof. de Quay en mr. Einthoven voerden het woord. In de geheel gevulde en met de Nederlandsche kleuren getooide zaal van het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te 's Gravenhage, heeft de Nederlandsche Unie haar eerste groote openbare vergadering gehouden. Voordat de eerste spreker, mr. J.Linthorst Homan, het woord nam, zong Louis van Tulder „O schitterende kleuren van Nederlands vlag". Het is thans bijna drie maanden geleden, dat ook ons land in den oorlog is betrokken geraakt en dat wij na korten doch dapperen strijd hebben ge capituleerd, zoo begon de heer Linthorst Homan Laat ons ook heden onzen eerbied en onze dank baarheid uitspreken voor het offer van hen, die hierbij voor ons gevallen zijn en onze deelnemins jegens hen, die op andere wijze getroffen zijn. Laat ons ook onzen eerbied getuigen jegens hen die in den strijd onze tegenstanders waren, doch die ook hunnerzijds hun hoogste offer voor hun vaderland brachten. De aanwezigen hoorden deze woorden staande aan. Wij leven nu reeds ongeveer drie maanden onder bezetting. Ons volk, dat in zeer langen tijd geen oorlog van betflfekenis had gekend, zoekt nu zijn houding te bepalen. Een volle is nooit in stilstand. Steeds zijn er in een volk groote stroomingen, groote gedachten gaande. Steeds is de maatschappij in ontwikkeling en ontplooiing. Zoo was het ook bij ons, toen de oorlog ons land tot zich nam. Laat ons dus na gaan, wat zich voor den oorlog bij ons afteeken- de, opdat wij het uitgangspunt weten voor ons werk. Welnu, het is onmiskenbaar, onloochenbaar, dat in de laatste jaren zich bij ons, gelijk alom in Europa, de duidelijke wil toonde naar meer en sterker saamhoorigheid in ons volk. Naar staking van de partijtwisten, naar werkelijken en wezen lijken gezamenlijken opbouw. O zeker,, in de poli tiek was daarvan nog bitter weinig merkbaar. Dat dit zou uitloopen op een of andere groote binnenlandsche verandering was voor ieder zeker, 'die bij deze stroomingen betrokken was. Het was begrijpelijk en volkomen normaal, dat niet ieder aanstonds gelijk dacht; maar dat groote veranderingen niet alleen moesten komen, doch ook zouden komen, dat stond voor ons allen vast. Ik zeg: „ons allen", zoowel Einthoven als de Quay als ik, als vele onzer medewerkers, hebben reeds enkele jaren aan de versterking onzer volkssaam- hoorigheid gearbeid, hoe moeilijk het soms ook was en hoeveel miskenning ons dan .ook van verschil lende zijden daarvoor ten deel viel. Waarlijk, wij hebben als drie daaxbij wel zooveel binnens. kamerschen en bedekten of openlijken tegenstand ondervonden, datwij heusch niet schrikken van de emmers vol hoon en miskenning en laster, welke in deze dagen van verscheidene kanten over ons worden uitgestort. Onze bestrijders kunnen naar een oud recept ons werk kleineeren, zij kunnen het naar een evenzeer oud recept onjuist uitleggen ©^onjuist aan anderen voorstellen, ik zeg hun: gij zult ons in deze voor ons volk zoo hoogst ernstige uren niet zien afdalen naar het niveau van uw critiek. Wij zien onze plichten en wij geven ons daaraan volkomen; zij zijn ons te dierbaar om ze te besmetten door een persoonlijke strijdwijze, welke wij juist in de vroegere partijpolitiek zoo van ganscher harte veroordeelden. De vraag is nu: zal ons volk vrijwillig en zelf standig zijn degelijke, harde saamhoorigheid zoo snel tot gelding kunnen brengen, dat het en binnen- landsch zijn gemeenschapsplichten verstaat en in ternationaal zich kan doen gelden bij den opbouw van het komende Europa? En wel wezenlijk sterk: niet in een noodverband -bijeen gehouden. Ja, duizendmaal ja, het Nederlandsche volk, door een rijke eigen historie gelouterd, in den laatsten tijd wat verslapt, maar in zijn kern sterk en zuiver, het volk van werkers en zwoegers, zal ook ditmaal zijn eigen karwei verrichten, wanneer het de kalm te en aarzeling heeft afgelegd, door welke het in menig opzicht in deze maanden is weerhouden. TOEKOMST VAN EEN STERK NEDERLAND. Laat ons nu niet achterblijven, laat ons met fer- men tred naar de toekomst gaan van een sterk Nederland, hier en overzee. Ik kan, hoe ingespan nen ik het ook probeer, mij niet verplaatsen in den gedachtengang van hen, die nu afzijdig willen zijn en die niet dadelijk willen meedoen aan het werk reeds nu. Zien zij dan niet, wat binnen lands en buitenlands ons te doen staat? Zien zij dan niet, hoe de komende tijd reeds een sterke samenwerking, een levenden gemeenschapszin van ons zal eischen, als wellicht geen tijd ooit te voren van Nederland geëischt heeft? Zien zij niet, hoe wij onze plaats in Europa opnieuw zullen moeten verdienen, door hard en ingespannen werken? Of, als zij dat alles wel zien, maar toch om een of andere reden politiek wantrouwend staan, zien zij dan niet dat krachtige medewerking van ieder de eenige weg is om ook alle deugden van ons volk tot haar recht te doen komen? Zien zij niet, $oe wantrouwende afzijdigheid in tijden als deze on nationaal is? GEEN LEIDERSCHAP. Maar onze moeilijkheden liggen niet alleen bij hen, die afwachten en zich voorloopïg onthouden. Onze moeilijkheden liggen ook bij de veelheid van oplossingen van hen, die wel degelijk willen door- doorzetten. Ik passeer nu de kleine groepen, welke in ons volk geen weerklank vinden en ik passeer ook de besprekingen van verschillende personen, die zich nu geroepen gevoelen, een regeering te 'gaan Samenstellen. Ik wil echter wel ingaan op de twee grootere stroomingen, welke ieder op haar wijze, doch onderling zeer verschillend, een leider aan ons volle komen bieden. Ook wij erkennen» dat krachtiger volksleiding dan tevoren bij ons dringend noodig is. Ook wij trekken daaruit de staatkundige consequenties, doch wij meenen dat de oplossing niet kan liggen in het leiderschap van dezen of genen, die niet, als in Italië en Duitsch- land, door eigen kracht en voorbeeld en met groote gaven zijn volk en land omhoog brengt, doch die zonder blijk van bijzonder inzicht in onze volksziel zich in deze of gene organisatie, of in op eenvolgende organisaties aanbiedt. Wanneer hij bo vendien den strijd tegen hen, die het anders zien dan hij, voert op zoo weinig verheven wijze als hier nu geschiedt, dan kan ons vertrouwen in de toekomst van zoo'n leiderschap niet groot zijn. Toch hoop ik, dat in ons volk voor allen, die willen werken voor ons aller vaderland, de weg zal wor den gevonden, daarbij zal dan de smaad als wapen- moeten worden neergelegd en de strijd om het per soonlijke leiderschap moeten worden gestaakt. Nadat Mr. Linthorst: Homan zijn herhaaldelijk door applaus onderbroken rede had beëindigd, bracht Louis van Tulder „O, Heer, die daar des Jlemels tente spreijt", ten gehoore. De tweede spreker, prof. dr. E. de Quay sprak als volgt: TOESPRAAK PROF. DR. J. E. DE QUAY. Reeds sinds vele jaren zijn er belangrijke wij zigingen in Europa en over de geheele wereld op gang. Thans zit ook Nederland volop in den over gang en ofschoon de aard van ons volk met zich medebrengt om zich langzaam aan gewijzigde om standigheden aan te passen, moeten wij ons thans in snel tempo aanpassen. Bij velen dringt het echter door, dat de wijzi gingen, welke met schokken en ontberingen wer den ingeleid, zullen voeren tot vernieuwde en zeker ook tot verbeterde verhoudingen. Daarom is het noodig, dat men ook het ge loof heeft, dat de evolutie, waarin het land verkeert, ons brengt naar een betere toe komst. Dat geldt zeer zeker ook voor onze sociale en economische verhoudingen. Nederland zal zich ook in de toekomst ervan bewust moeten zijn, dat zijn fundamenleele wel vaartsbronnen de landbouw en tuinbouw en de scheepvaart zijn. Bij de landbouw vervulde Nederland de taak van verdeelaar. Grondstoffen werden geïmporteerd en in verdeelde hoogwaardige landbouwproducten wederom uitgevoerd. In den laatsten tijd was ons land voor de export van deze artikelen afgesne den, waardoor groote moeilijkheden in land- en tuinbouw ontstonden. Indien Nederland straks zijn plaats in een vernieuwd en economisch geordend Europa kan innemen, mag verwacht worden dat deze bron van welvaart weer zal terugkeeren. Daarbij is noodig, dat vooral aandacht wordt ge- sohonken aan het prijspeil, waarmede een goede verhouding tusschen de hoofdgroepen der land bouwproducten noodzakelijk is. Ten aanzien van de kleine boeren zal het systeem van voorlichting en hulp in natura, gelijk in de laatste jaren toe gepast, de kwaliteit der productie bevorderen, ter wijl de zeer groote bedrijven voor verdere ver deeling in aanmerking komen om zoodoende meer menschen in den landbouw een bestaansmogelijk heid te geven en om de productiviteit te ver- hoogen. DE BOER EIGENAAR VAN ZIJN GROND. Het zal goed zijn, indien bevorderd kan worden, dat de boer eigenaar van zijn grond wordt. Ten aanzien van het grondgebruik zal men er voor moeten zorgen, dat bij verbetering der prijzen de voordeelen niet enkel of hoofdzakelijk in handen komen van de grondeigenaren en worden afgetrok ken van de landarbeidex-s en paqjxters. Behalve op den landbouw steunt het Nederland sche volksleven voor een grot deel op de scheep vaart. Door ligging en door den ondernemenden volksaard heeft het Nederlandsche volle zich een machtige plaats op de wereldzeeën veroverd en al heeft het als kleine mogendheid de hegemonie over de zeeën verloren, de scheepvaart is in Nederland een belangrijke plaats blijven innemen. Voor het wereldverkeer van Nederland en het achterlig gende Europa is dus handhaving van deze positie van het grootste belang, niet het minst door de verbondenheid met Nederlandsch-Indië. Toch zou het onjuist zijn om hieruit te beslui, ten, dat de Nederlandsche industrie bijzaak is, vooral sinds den vorigen wereldoorlog heeft deze zich bijzonder ontwikkeld en voor de groeiende be volking ruime werkgelegenheid, geschapen. Dit blijkt al uit de cijfers. Van het werkend deel der Nederlandsche bevol king is ongeveer 40 pet. ondergebracht in de in dustrie, tegen ongeveer 20 pet. in den landbouw en 20 pet. in handel en verkeer. Deze industrieën groepeeren zich voor een groot gedeelte om den landbouw en de scheepvaart en dragen ook het karakter van veredeling. Men denke aan de zuivel industrie, de suikerbieten, leer en schoenen, vlas, meel, stroocarton, aardappelmeel, chemische pro ducten in allerlei vorm en ten aanzien van onze Indische grondstoffen: rijst, katoen, kapok en sui kerindustrie, rubber, blik, cacao, tabak enz. Voorts steunen op onze scheepvaart belangrijke scheeps werven en ondernemingdeelen der metaalnijver heid. Men zal op deze basis moeten doorgaan en indien straks de economische verbondenheid in een stelsel van geleide economie voor geheel Europa onder leiding van Duitschland wordt opgebouwd, dan zal naar ik meen, ook de in dustrie zich in dezelfde richting moeten blijven ontwikkelen. Ten aanzien van de sociaal-economische vraag stukken zullen Werkgevers, arbeiders, middenstan ders en boeren zich in vakunies moeten samenvoe gen, waarbij dus op den duur de afzonderlijke vak bonden zullen verdwijnen. Deze onder krachtige leiding staande vak-unies zullen zich gegroepeerd naar bedrijfstakken in corporaties van werkgevers en arbeiders kunnen samenvoegen en aan deze corporaties zal publiekrechtelijke bevoegdheid moeten worden toegekend, terwijl de corporaties in een nationalen raad zullen moeten samenkomen. Van de verdeeling en bepaling van bevoegdheden zal in de practijk de gunstige werking afhangen. Voor de bescherming van het algemeen belang zal de overheid in deze corporaties ook zeggenschap moeten hebben. Op die wijze kunnen de klassen tegenstellingen verdwijnen. Eerste voorwaarde is: verplichte organisatie. MR. J. EINTHOVEN AAN HET WOORD. Alvorens mr. J. Einthoven als laatste spreker het woord nam, gaf de organist Joh. de Zwaan een orgelsolo ten gehoore, declameerde Kommer Kleijn: „Nieuw Nederlandsch lied", van Anton van Duin kerken en zong Louis van Tulder: „Mijn Moeder taal". Mr. Einthoven wees op de jaarlijksche Yzerbede- vaarten in Vlaanderen. Aan den voet van het mo nument komen jaarlijksch tienduizenden men schen samen, die herdenken hen, die in 19141918 vielen in hun strijd voor België en voor de cul- tureele rechten van Vlaanderen. Er worden Vlaam- sche- en Zuid-Afrikaansche liederen en ook ons i Wilhelmus gezongen. Wij nuchtere Noord-Neder landers kunnen ons geen denkbeeld vormen van den eed van trouw. Ik zeg dit niet om een annexio- j nistischen indruk te wekken, het past ons niet onze handen uit te strekken naar wat niet van ons is. Doch als men in ons land terug komt, voelt men zich arm. Hier kan men geen honderdduizenden tezamen krijgen voor een ideëel doel. In ons land vraagt men: wat bent u? dat betee- kent: tot welke groep behoort u? als men ant woord: alleen maar Nederlander, dan is men bijna verdacht. In het leger is spr. duidelijk gebleken dat er aan de hoogere idealen in ons volk nog zoo machtig veel ontbreekt. De liefde voor ons land en het besef van een gemeenschappelijke toekomst is ons volk nooit bijgebracht. Misschien is het thans mogelijk om het geheele Nederlandsche volk zoo veel mogelijk te verzamelen om dit eene punt: Ne derland. Spr. wees er in dit verband op punt 1 van het programma der N. U. Als eisch is vooropgesteld de verdieping van den Christelijken geest. De Ne derlanders waren in hun strijd tegen Spanje bezield door machtig Godsvertrouwen, evenals de boeren en de Vlamingen. LEEREN OFFEREN. Wij in Nederland moeten weer leeren offeren, een volk, dat niet tot offers bereid is, is op het hel lende vlak. In Indië wox-dt geofferd door ambtena ren en ^doktoren voor de Nederlandsche zaak. De vrijheid van godsdienst, vaxx levensbeschouwing en opvoeding, spreekt vanzelf. Wie aan die vrijheden raakt, raakt aan den Nedex-lander zelve. Tot slot zong Louis van Tulder „Waar de blanke top der duinen" waarvan het refrein door .de aan wezigen staande werd medegezongen en „Ik heb u lief mijn Nederland". (A. N. P.) De Arbeiderspers. De directie van de Arbeiderspers maakt blijkens een mededeeling in „Het Volk" het volgende be kend Naar aanleiding van geruchten, dat de N.V. Drukkerij en Uitgeversmaatschappij ,.De Arbei derspers" surséance van betaling heeft aarxge- vraagd of zal aanvragen, kon worden medege deeld, dat de directie aanleiding heeft gevonden zich per circulaire tot de gewone handelscredi teuren te wenden, met het verzoek genoegen te nemen met uitstel van betaling tot 1 Febr. 1941. Betalingen van leveranties gedaan na 23 Juli geschieden normaal. VRACHTAUTO'S MET MEER DAN 1 TON LAADVERMOGEN. Het verox'deningenblad bevat een besluit van den secretax-is-genex-aal van het departement van Waterstaat over het verblijf buiten de plaats van hun werkzaamheid van vrachtauto's met een laad vermogen van grooter dan 1 ton. Blijkens dat besluit is het verboden om vracht auto's met een laadvermogen van grooter dan een ton, die zich in het bezit van Nederlandsche staats- bprgers bevinden, zonder toestemming van de bevoegde rijksvei-keersinspecteui-s langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefening van het bedrijf behoorende plaats van wei-kzaamheid te la ten verblijven. De toestemming wordt door den rijksverkeers- inspecteur geweigerd, indien naar zijn oordeel in zijn district te weinig- vrachtauto's zouden over blijven. Luistert niet naar verboden zenders. Aan verbod wordt streng de hand gehouden. Hoé gevaarlijk het is, wanneer men tegen het uit drukkelijke verbod in naar andere radiozenders luistert dan die, welke in de betreffende veroi-de- ning zijn toegelaten, is Woensdag weer eens geble ken te Amsterdam, waar een 55-jarige bewoner van de Marcusstraat door de Amsterdamsche politie is aangehouden wegens het luisteren naar de Engel- sche x-adio. Ook had hij zich binxxenshuis beleedigend uitgelaten over de Duitsche weermacht. Hij is ter beschikking vaxx den officier van justitie gesteld. Zooals bekend, kan men voor het eerste feit worden gestraft met gevangenisstraf van twee jaren en geldboete van honderdduizend gulden of een van beide en in bijzonder ernstige gevallen met gevan genisstraf van tien jaren en geldboete van onbe perkte hoogte of een van beide. (A. N. P.) DE HOLLANDSCHE BRAND- EN LEVENSVER ZEKERING SOCIËTEIT VAN 1808 N.V. Het verliessaldo over 1939 bedraagt f 123.286. Be sloten is dit af te schi-ijven van de i-ekening Reserve Koersverschil op Effecten. Het koex-svex-lies op effecten heeft over 1939 f213,362 bedragen. De ba lans per 31 December 1939 luidt: Effectenrekening 973.326,48 Depositorekening u/g 505.687,50 Bankiex'S 29.539,74 Kassa- en Giroi'ekening14.298,17 Interest, nog te ontvangen6.763,25 Kantoormeubilair 1, Diverse Debiteuren 43.861,80 Saldo Winst- en Verliesrekening 123.286,49 1.696.764,43 Aandeelenkapitaal 1.000.000, Reseiwefonds 430.000, Reserve Koersverschil op Effecten180.212,29 Reserve Pensioenfonds 7.866,26 Reserve Loopend Risico 34.964,69 Ongelikwideerde Schaden 21.830,64 Diverse Crediteuren 21.890,55 1.696.764,43 484ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Woensdag 7 Augustus 1940 lste klasse 3de lijst Hooge Prijzen 20.000.— 16880 200.— 11508 f 100.— 9270 15740- Prijzen van 20. 1423 1542 1588 2205 2638 2732 2811 3151 3258 3789 3865 3895 5043 5064 5221 5801 6255 6443 6813 6861 6936 7200 7217 7265 7371 7790 7849 7875 7947 8102 8196 8467 8553 8648 9060 9180 9325 9364 9777 9850 9884 10091 10138 10155 10257 10268 10549 11026 12133 12247 12332 13449 13821 14027 14036 14364 14613 15060 16091 16817 18370 18548 18581 18592 18594 18823 18910 18959 19585 19605 20024 20028 20036 20113 20283 20542 20830 21084 21131 21255 21350 21461 21543 21802 21861 22406 22645 22778 22904 23271 23518 23578 23878 24160 24733 24828 Verbeteringen: le klasse, le lijst: 7642 nx. z. 7647 2(0333 m. z. 20323. le klasse, 2e lijst: 14963 m. z, 14936. AGENDA TE HAARLEM. Heden: DONDERDAG 8 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Frans Hals Musexxm: Kamennuziekmxddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Gem. Concertgebouw. H.O.V.: Volksconcert, 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Van je familie moet je 't maar hebben". Op het tooneel de Ramblers, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Sensatieproces Casilla", 2, 7 en 9.15 uur Luxor Theater: Harry Piel in „90 minuten opont houd", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „De dag na de scheiding". 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 9 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw. Film: „Perpetuüm Mo bile", 2.30 en 8 uur. Bioscoopvnoi stellingen des middags en des avond? Nieuw programma. Frans Hals Mxxseum: Kamermuziekavond 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Nieuwe pleidooien voor de Haagsche Rechtbank, In een kort geding van bijzondex-en aard en uitzonderlijk langen duur, n.l. tusschen de families S. en Van der W., begint het einde in zicht te komen. Men zal zich herinneren, dat op 10 Mei des morgeixs in de kraamvrouwenkliniek Bethlehem aan de Princessegracht te 's-Gravenhage een bom insloeg, waardoor enkele kinderen, die in zaal 9 verpleegd werden, werden gedood. De overige zuigelingen werden aangereikt aan toegeschoten helpers. Mevr. S., die in de intact gebleven zaal 8 werd verpleegd, heeft een kind, waarvan zij meende, dat het het hare was, aan een helper door het raam aan de voorzijde aangex-eikt, die het naar den schuilkelder van de eerste Nederlandsche Levensverzekering Maatschappij heeft gebracht. Later heeft zij haar kind daar niet meer terugge vonden en daar zij overtuigd was, dat het nog leefde, heeft zij een rondgang met een der zusters gemaakt langs de moeders, die in de kliniek vex-- pleegd werden en die nog wel in het bezit waren van haar kind. In het kind, dat mevrouw Van der W. uit de inrichting had medegebracht, hei'kende zij het hare, doch mevrouw Van der W. hield vol, dat zij haar eigen kind had. Als bewijs werd o.m. aangevoerd, dat zij dit kind niet in de schuilkelder van de Eerste Nedei-landsche, doch in die van een ander gebouw aan de Princessegracht, n.l. no. 6a, in ontvangst had genomen. De familie S. meent echter, dat de waarschijnlijkheid er voor pleit, dat het kind, dat op zaal 9 verpleegd werd, is gedood, doch dat haar eigen kind, dat op zaal 8 lag en naar buiten gereikt is, nog in leven is. KORT GEDING. Daarom heeft de familie S. van den president van de Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, in kort geding afgifte gevraagd van het kind, dat de familie Van der W. thans onder zich heeft. Op 15 Juni hadden de eerste pleidooien plaats, op 19 Juni werd getuigenverhoor gelast, dat op 19 Juni plaats had en later gelastte .de president deskundigenonderzoek naar de bloedgroepen en vingerafdrukken. De rapporten van de deskundigen zijn eenige dagen geleden ingediend, doch het onderzoek heeft geen positief resultaat opgeleverd. De omstreden zuigeling kan het kind van de vier ondex-zochte ouders zijn. Woensdagochtend zijn nogmaals pleidooien ge houden in deze zaak. Mr. S. van Oven, de procureur voor de eischende partij, betoogde, dat alle patiënten, ook mevrouw S.., na den bominval begrijpelijkerwijze zenuw- aclxtig waren. Doch vast staat, dat mevr. S. haar kind door het raam naar buiten heeft gegeven; dit kind moet dus nog in leven zijn. Spr. zeide, dat er niet aan getwijfeld kan worden, dat het kind, dat thans onder de bex'usting van de familie Van der W. is, hetzelfde kind moet zijn. In elk geval staat vast, dat dit kind nooit het kind van mevr. Van der W. is, daar haar kind gedood moet zijn; van de vier op zaal'9 verpleegde jongens zijn ex- twee terecht en er zijn in het puin van die zaal'' twee kinderlijkjes gevoxiden.. Verschillende voor werpen uit het goed van mevr. Van der W. zijn gevonden op de plaats, waar een der kinderlijkjes is gevonden. Pleiter achtte het niet twijfelachtig, dat het kind van mevr. Van der W. overleden is. Doch de waarschijnlijkheid achtte pleiter niet vol doende: vex-schillende getuigen hebben het kind herkend als dat van mevr. S en anderen hebben ontkend, dat het kind van mevr. Van der W. is. Het; vlekje op den neus, waarover de meest verschil lende verklaringen zijn afgelegd, geeft geen zeker heid. ZEER KLEINE AANWIJZING. Tenslotte betoogde mr. Van Oven, dat in het des kundigenrapport, althans ten aanzien van de vin gerafdrukken, een zeer kleine aanwijzing ten gunste van eischeres te vinden is. Mr.'ir, H. Smalhout, de procureur van de familie Van der W., bracht den president dank voor de groote nauwgezetheid en het buitengewone geduld, waarmede de verhooren zijn afgenomen. Aan te kortkomingen in het onderzoek zal de partij, die het geding vex-liest, dit nooit kunnen wijten. Het deskundigenonderzoek achtte pleiter vergeefsche moeite en oponthoud; het resultaat is, dat alle be trokken partijen de ouders van het kind kunnen zijn. De neer Smalhout kan met eischer meegaan, als deze betoogt, dat een der patiënten een verkeerde baby als de hare behoudt, doch betwist, dat het bewijs gelevex-d is, dat deze patiente mevr. Van der W. is. Het tweede kinderlijkje kan ook van een andere zaal dan zaal 8 of 9 afkomstig zijn. Uit het feit, dat de kousenzak in het puin gevon den is, volgt niet, dat het wiegje van het kindje-Van der W. naar beneden geslagen is. Er bestaat geen verschil tusschen partijen, dat mevr. Van der W. hetzelfde kind heeft, dat zij uit den schuilkelder van Princessegracht 6a heeft meegenomen. Vast staat, dat het kindje-S. naar den schuilkelder van de Eerste Nederlandsche gebracht is. Hoe verklaart men nu, dat het kindje-S., dat naar dien schuilkelder gebracht is, terecht is gekomen in den kelder van Princesse gracht 6a? Hier is een hiaat in het systeem van eischeres. Als hier geen bewijs van geleverd wordt, dan is het totaal onmogelijk, dat het kindje, waar over het geschil loopt, het kindje-S. is. Wat de herkenningen betreft, zij, die het kindje als dat van Van der W. herkennen, geven allen redenen van wetenschap en noemen objectieve herkennings- teekenen. Dit is niet het geval met hen, die het als dat van S. herkennen. Het staat onomstootelijk vast, dat het kindje Van der W. voor den bom inslag een krom beentje en een vlekje van zilver nitraat boven de oogen had en dat deze kenmerken ook na den bominslag door de omstreden baby werden getoond. Voorts bestreed pleiter enkele getuigenvex-klaringen en concludeerde, dat van die verklaringen weinig ovei-blijft ten voordeele van de eischende partij. Voorts betoogde spreker aan de hand van een grafiek, dat de .gewichtstoename ook in het voordeel van gedaagde pleit. Tenslotte vroeg spreker in geval van twijfel de vordering af te wijzen, daar de familie Van der W. het kindje reeds drie maanden onder zich heeft en eischers zich in die drie maanden hebben moeten verzoenen met den bestaanden toestand. Zou het kindje nu weggenomen worden, dan zou het kunnexx zijn, dat het later weer moet worden teruggegeven. PI. meende echter, dat de vordering niet voor toe wijzing vatbaar is. Na re- en dupliek bepaalde de president de uit- spi-aak op Woensdag 14 Augustus. Lijk van pasgeboren kindje gevonden. Vrouw te Zutfen gearresteerd. Bij de Kerkhofgracht aan den weg naar Warns- veld te Zutphen hebben eenige dagen geleden kinderen, die daar speelden, een doos gevonden met het in verregaanden staat van ontbinding ver- keerend lijkje van een pasgeboren kind. Na een uitgebreid onderzoek heeft de recherche mejuffrouw H. aldaar aangehouden. Zij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. (A.N.P.) Loop der bevolking. Onze nieuwe ingezetenen. Ingekomen: G. Engberts, dienstbode, van Amsterdam, V derwijkweg 1. P. C. Zwart, zonder beroep, vanAmsterdam Odulfstraat 8. F. R. Park, kellner, van Doetinchem, Cre- berglaan 20b. J. P. van Eijk, religieuse, van Maastricht,! weg 51. M. M. de Kleijn, dienstbode, van Uden, weg 51. D. Furen, zonder beroep, van Velsen, Cre- berglaan 11a. A. Loos, bankwerker, van Aalsmeer, Cm berglaan 5. F. C. Ingen-Housz, zonder beroep, vaix An$ dam, Schoollaan 4. J. J. Iskes en gezin, los arbeider, v. \y> Kerkstraat 76. D. van der Wel en gezin, machinist, van Kastanjelaan 12. A. v. d. Engel, zonder beroep, van Vlaardinj, Lijster-beslaan 27. P. H. M. Braun, architect, van Wormervéer| Schuitstraat 47. H. J. Kesteloo, bakker, 'van Velsen, Wilhelm- straat 7. J. v. d. Meij, zonder beroep, van Denefe Verl. Voorstraat 20. A. M. Gijzen, dienstbode, van Pui-merend, Hij landerweg-108. J. van der Linden en gezin, los arbeider,^ Hillegom, Verlengde Voorstraat 54. W. VeenendaalHeijmel, z. ber., van Rotte Zeestraat 233. C. S. Koeten, teekenaar, van Schiedam, B gaardlaan 7. A. van der Touw, z. ber., van Castricunx, Mi Heemskerkstraat 169. T. W. Tel, huishoudster, van Zaandam, Lig beslaan 10. G. de Haan, dienstbode, van Wieringen, laan 3. N. W. van Egmond, van Rotterdam, Z» straat 233. K. Steen, van 's-Gravenhage, Hoflanderweg J. Flore, Fabrieksarbeider, van Amsterdam.! Houtweg 164. N. A. v. d. Oord, Inspect. Levensverz., v. G: ningen, Heemskerkerweg 125. M. van Heijningen, dienstbode, van Koogs.; Zaan, Kloosterstraat 1. P. van Dalen en gezin, fabrikant, van -Briestraat 162. J. Drenth en gezin, koopman, van Amsterte Alb. van Saxenstraat 9. -J. A. van Dixhoorn, kantoox-bediende, v. te- stede, Baanstraat 65. J. Jansen en gezin, tuinder, van Heemskei Ai-endsweg 107. W. F. Hennink en gezin,, zonder ber., van 15-; Helder, Lijstëi-beslaan 60. M. A. Abbo, huishoudster, van Velsen, van E> rencai-spelstraat 12. A. Mattu-Kroon, z. ber., van Amsterdam, Cre:; berglaan 14. A. Holtman en gezin, zonder beroep, van ft Helder, Corn. Matersweg 90. Vertrokken: H. C. D. Wesermann, zonder beroep, naar te lem, Croesenstraat 40. W. A. van Klaveren, expediteur, n. Alknu Geest la. J. P. G. Heiloo en gezin, zonder beroep, el Haai-lem, Hertzogstraat 31. A. Rodenburg, teekenaar, naar Velsen, Mee weidenlaan 26. M. van SchieKnapen, huishoudster, n. Zandvr Burg. Engelbertusstraat 24. H. P. Peei-eboom, los arbeider, naar Vete Verl. Wijk aan Zeeërweg 24. C. Berghuis, zonder beroep, naar Assendd Dox-psstraat 284. C. Braas, bakker, naar Castricum, Burg Mcr- straat 32. J. E. Jansen, zonder beroep, naar Velsen. i Beukelsznstraat 20. C. van der Bijl, chauffeur, naar Alphen i Rijn, Kerkvaartweg 35. P. Stijnman en gezin, chauffeur, naar* Haaife Djambistraat 40. G. P. Deen, fabrieksarbeider, naar Egmondbis nen, Vennewatersweg 39. H. Groothuizen en gezin, reiziger, naar Veenir Nieuwelaan 109. H. van Voi-stenboschJansen, z. ber., n. hoven, Biesterweg 23. H. A. Jansen, dienstbode, naar Heemsköl Hoogdorpex-weg 28. J. van Riessen, zonder beroep, n. Haarlem, S-ï redamstraat 6 rd. M. WernerJansen, zonder beroep, naar He£ stede. Heemsteedsche Dreef 116. C. A. Dupker, controleur-, haar Haarlem, B:t. kenrodestraat 1. J. G. Buining en gezin, zonder beroep, n. 'm venhage, Hasseltschesti-aat 62, HEEMSKERK KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES, Van de gelegenheid die opengesteld werd tot aanvragen van een kosteloos i-ijwielmerk is ruim? bruik gemaakt. Er zijn hier ruim 300 liefhebben. VISCHCLUB IJMUIDEN. Het bestuur van bovengenoemde vereenip verzoekt ons mede te deelen dat voorloopïg Is clubavonden .meer zullen worden gehouden. VIJFTIEN JAAR „KINDERVREUGD" Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van® speeltuin van de Speeltuinvereeniging „Kinds vreugd" op 15 Augustus a.s. zal voor de kinderen^ leden a.s. Zaterdagmiddag. 10 Augustus te 2 uur kinderfilm worden vertoond in bioscoop „De Pa. De bedoeling van het bestuur was geweest dit in wat grootschei-en vox-m te vieren, doch de o: standigheden laten dit niet toe. Buiten de te vertoonen film zal hoogstwaarselp; lijk de mondaccordeonclub van „In Veilige I dezen middag met muziek opluisteren, terwijl o-j 'kinderen versnaperingen zullen worden aangeb«g De opening van dit kinderfestijn zal geschiK door den voorzitter, den heer P. Hansc. waarna heer P van Willigen, eere-vooi-zitter der verf® ging, een beschouwiixg zal geven over het leven werken der vereeniging in de afgeloopen jaren.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2