IJmuider Courant Sociale belangen bij het Hoogovenbedrijf Kinderschoenen. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen reiding avonddiensi Vijftien Brifsche schepen tot zinken gebracht. Kinderschoenen. De verduistering r Bon no. 1 (dubbel) van het nieuwe broodboekje aan de beurt. Bonnen 1 25e JAARGANG NO. 237 Lourens Coster, Maatschappij voor Uitgave Courani Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. H uis„aai 93. Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, T iefo0p 5301, P°s,9'ro 310791. Alle Advertenties, ,,on voor dit blad, worden kosteloos opgegev®" epqenomen in de Kenneme, Courant. Directie; P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1910 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand /0.52J4, per 5 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 5 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Een autobus van vier P.K. onderhoudt op het oogenblik den stadsdienst door Kopenhagen bij gemis aan benzine. Verleden en heden hebben elkander de hand gereikt. (Foto Weltbild). ,poorwegen niet mogelijk. (Kinderschoenen tot en met maat 23 zullen voortaan zonder bon te krijgen zijn.) Hoewel ik op bescheiden voet moet leven, Is die gelukkig niet zoo klein gebleven, Dat 'k nog steeds in maat drieëntwintig kon; Ik ben den kinderschoenen lang ontwassen, Om dat te weten, hoef ik niet te passen, Van de 200 gemobiliseerden ontbreken er slechts 5 Uit der Bij toenemende verduistering echter ook geen inkrimping. Aan de „Deutsche Zeitung in den Niederlan- den" ontleenen wij, dat onder de huidige om- slandigheden uitbreiding van de dienstregeling der spoorwegen niet mogelijk is. Daartoe zijn de verduisteringsinstallaties van de spoorwegen niet a voldoende. Bij een vroeger invallen van de duis- l ternis zal echter niet van de huidige regeling worden afgeweken, zoodat men niet hoeft te vreezen, dat in het najaar en van den winter de laatste treinen nog vroeger vertrekken. Reeds zijn verscheidene maatregelen genomen om het spoorwegbedrijf aan de eischen van de verduistering aan te passen. Over het geheel is de sterkte van de verlichting op de helft terug gebracht. Op de stations is dat echter onvoldoen de, daar de glazen hallen ook dan nog te veel licht doorlaten. Dientengevolge liggen op het oogenblik de perrons dan ook in het duister, ter wijl in de bureaux de noodverlichting wordt ge bruikt. Een van de voornaamste redenen, waarom men in avond en nacht niet meer treinen kan laten rijden ligt in het feit, dat het zeer veel werk vereischt om de treinen zelf voor de verduis tering in te richten. Ook de beperkingen van het postverkeer staan daarmee in verband. Daaraan is voorloopig niet te ontkomen, daar voor een versterkt geibruik van auto's te weinig brandstof ter beschikking staat, terwijl proeven met houtgasgeneratoren niet het gewenschte resultaat hebben opgeleverd. Daar komt nog bij dat in gedeelten van het land het spoorwegverkeer ook nog belemmerd wordt door dat nog niet alle bruggen hersteld zijn. Zon onder 9.18 Zon op 6.14 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. ïatip ,s. ,sch monument behouden. De restau- >an den toren der Oude Kerk in de hoofdstad is voltooid. Zeven andere vaartuigen beschadigd, tankschip in brand geschoten. Duifsche motorforpedobooten en vliegtuigen in actie. Het D. N. B. deelt mede: Duitsche motortor- pedobooten hebben in den nacht van 7 op 8 Augustus een sterk beveiligd vijandelijk convooi aangevallen. In weerwil van het hevige afweervuur van de begeleidende vijandelijke torpedojagers, van andere bewakingsvaartui gen en van de zwaargewapende' stoomschepen zelf, werden een tankschip van 8000 ton, een stoomschip van 5000 ton' en een van 4000 ton tot zinken gebracht. Een kleinere tankboot werd in brand geschoten. De Duitsche motortorpedo- booten keerden onbeschadigd terug. De luchtmacht heelt Donderdag in het Kanaal een Britsch convooi aangevallen. Daarbij zijn 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 55.000 ton tot zinken gebracht en 7 schepen beschadigd. Tijdens de luchtgevechten, die zich hierbij ontwikkelden, werden vijf Britsche jagers neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij andere luchtgevechten zijn vanochtend nog 29 vijandelijke jagers neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen gingen hierbij verloren." Gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 18 Augustus a.s. geven de met .,1" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 18 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 22 Augustus a.s. geldig. Met nadruk wordt er op gewezen, dat thans het nieuw uitgereikte broodbonboekje in ge bruik wordt genomen. Zooals reeds eerder bekend werd gemaakt konden de met „1" tot en met „20" genummerde bonnen van het eerste broodbonboekje vernietigd worden, aangezien deze niet meer ter verkrijging van brood zullen worden aangewezen. Fransch-Duitsche besprekingen te Parijs. Vrijlating der Fransche krijgsgevangenen punt van bespreking. Het A N.P. deelt mede: Naar gemeld wordt, zou den er Woensdag of Donderdag te Parijs helang- rijke Fransch-Duitsche besprekingen hebben plaais gehad. Pierre Laval,- vergezeld van zijn dochter, de comtesse de Chambrun, zou de Duitsche linies ge passeerd zijn om onderhandelingen te voeren met den ambassadeur Abetz, die uit Berlijn is aangeko men. Abetz heeft de volmacht van den rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken rechtstreeks -uit i naam van de Duitsche regeering te onderhandelen. Het belangrijkste punt van deze bespreking is de mogelijke vrijlating van 1.5 millióen Fransche krijgs gevangenenen, die zich in het bezette Fransche ge bied bevinden. Hun vrijlating is van grcot belang met het oog op den komenden oogst. Wellicht is ook gesproken over den terugkeer van de Fransche re geering naar Parijs. Tenslotte zou nog op het program gestaan hebben het geheele vraagstuk der aanvoeren voor Frankrijk in het bijzonder van grondstoffen. VERKLARING VAN MINISTER BELIN. De Fransche minister voor industrieele productie Belin, aldus het D.N.B., heeft het door de Fransche pers ook in het buitenland verspreide bericht vol gens hetwelk de Fransche regeering de invoering van de 51-urige werkweek in Frankrijk overweegt of deze werkweek reeds ingevoerd heeft, als on juist gekenmerkt. De minister betoogde bij deze ge- geen maat voor schoenen zonder bon. Mijn eigen kroost is ook boven de jaren, Waarop die kleine maten passend waren, Maar toch heeft dit bericht me zeer verheugd; Men wil geen hindernissen en geen lasten Opwerpen voor de toch al weinig vaste Aarzlende stappen van de prille jeugd. Het is belangrijk, naar u toe zult geven, Belangrijker dan ooit zelfs, dat een leven Al stevig in de kinderschoenen staat; Opdat het zich het best kan voorbereiden Op welke loopbaan, ook voor later tijden, Als kracht en voet gegroeid zijn in formaat. P. GASUS. legenheid dat het er op het oogenblik om gaat aan zooveel mogelijk Franschen werk te verschaffen. Daarom kan er in de huidige omstandigheden van een verlenging van den werktijd geen sprake zijn. De regeering heeft integendeel tot bestrijding van de werkloosheid maatregelen genomen om den huidi- gen wettelijken arbeidstijd in Frankrijk al naar de omstandigheden te verkleinen. Zoo zijn bijv. de overuren afgeschaft. Ontploffing in munitiefabriek in Italië. 39 dooden, verscheidene honderden gewonden. Het D.N.B. verneemt uit Rome: Volgens Stefani heeft zich Donderdag in het la boratorium van een munitiefabriek bij Piacenza een zware ontploffing voorgedaan. Hierbij zijn 39 arbeiders om het leven gekomen en verscheidene honderden gewond. De vertrekken van het labora torium zijn bijna geheel vernield. Door den lucht druk zijn van de omliggende huizen talrijke ruiten gesprongen. De onderstaatssecretaris in het ministerie van Ooi-log is naar de plaats van de ramp vertrokken, teneinde een onderzoek naar de oorzaak der ont ploffing in te stellen. Amerikaansche inkomens. Het D.N.B. meldt uit New-York: Volgens het jaarlijksch rapport van het ministerie van finan ciën hebben in het belastingjaar 1938 50 Ameri kanen ruim een millioen dollar verdiend. Drie Amerikanen verdienden ruim 5 millioen dollar. De geheele opbrengst der belastingen daalde tegenover 1937 met 2y2 milliard dollar. die thans geldig zijn BROOD Bons 91 tot en met 100 (broodbonboekje) Geldig: Van 5 Aug. tot en met 11 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distrïbutieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maïzena oj griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni o vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3' Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. IJMUIDEN De heer G. S. K. Blaauw schrijft in „Samen": Er zal wel geen periode in de geschiedenis van de maatschappij zijn aan te wijzen, waarin op Sociaal gebied zooveel is gebeurd als de laatste twee maanden. Het uitbreken van den oorlog en wat daarna is gevolgd verstoorde de normale function- neering en daarmede tevens de sociale organisatie van ons bedrijf. Bijna niemand vond meer de taak, die hij gewoon was te verrichten. Het uitgebreide systeem van sociale regelingen, dat onze werkge meenschap beheerschte, verloor op allerlei punten zijn steun. Nadat de oorlogsdagen en de eerste dagen van de bezetting vah ons land door de Duitsche leger macht voorbij waren, werd alles er op gericht om de geheele vaste bezetting aan het werk te houden. Ieder zal inzien, dat dit de bedrijfsleiding heel wat hoofdbrekens heeft gekost. Behalve een gedeelte van de cokesovens stond vrijwel het geheele be drijf stil. Door allerlei onderhouds- en reparatie- werk in uitvoering te nemen was het mogelijk alle vaste arbeiders bezigheid te verschaffen. Inmiddels begonnen de gcdemobiliseerden weer in het bedrijf terug te komen. Aanvan kelijk waren het er nog weinig, maar allengs werd de stroom grooter, zoodat na korten tijd vrijwel alle arbeiders en beambten, die op 11 April of op 29 Augustus 1939 onder de wape nen waren gegaan, weer in het bedrijf waren opgenomen. Op dit oogenblik ontbreken er nog vijf van de bijna 200 arbeiders en beambten, die gemobiliseerd werden. Deze vijf waren allen in dienst bij de Marine. Het vei-heugt ons zeer, dat onze gemobiliseerden er zoo goed zijn afgekomen. Enkele liepen verwon dingen op, zij zijn inmiddels gelukkig hersteld. Voor den welstand van hen, die nog ontbreken, spreken wij de beste wenschen uit. Kort na het einde van den oorlog werd weer een staaloven en na enkele weken een hoogoven in bedrijf gesteld. Ook de Cementfabriek kwam toen weer in werking. Op den grondslag van het zij het dan in zeer beperkte mate werkend bedrijf, kon toen weer een nieuwe sociale organisatie wor den opgebouwd. Voor het geheele continu-werkende gedeelte van het bedrijf werd met ingang van 13 Juni het 4-ploegenrooster ingevoerd met een werk tijd van gemiddeld 42 uren per week. De werktijd in de dagdienstafdeelingen werd met ingang van 10 Juni eveneens tot 42 ui-en per week beperkt. Zoo doende was het mogelijk het overcompleet aan arbeiders, dat door de bedrijfsinkrimping, alsmede door den terugkeer van de gedemobiliseerden was ontstaan, voor een gx-oot gedeelte in normalen bedrijfsai-beid te houden. Een eigenaardigheid van het ingevoerde 4-ploe- gem-ooster is, dat het meerendeel van de tot de nachtploeg behoorende arbeiders moet uitvallen, omdat gedui-ende den nacht geen hoogoven-afsteek kan plaats vinden, geen cokes kan worden uitge- stooten en de staaloven niet geladen kan woi-den, een en ander omdat lichtuitstralingen vermeden moeten woi-den. De arbeiders, die dientengevolge geen nachtdienst kunnen doen, worden in dagdienst tewerk gesteld. Er is zoodoende een nieuwe uit drukking ontstaan, die waard is aan de vergetelheid ontrukt te worden; wij spreken in dit verband n.l. van „onechte dagdienst", omdat deze dienst ge- loopen wordt binnen het raam van een ploegen- x-ooster en zich daardoor onderscheidt van den normalen dagdienst, welke door de arbeiders van de werkplaatsen enz. geloopen wordt. Daarnaast is er nog een nieuwe term in de wereld gekomen- Teneinde te bereiken, dat elke continu-ai-beider ge middeld per week tenminste 42 uren werk ver richt, moet hij op twee van de vrije dagen, die in het 4-ploegenrooster vóór en né den middag- dienst vallen, in dagdienst tewerk worden gesteld. Deze wei-kdagen worden als het ware in het rooster gestoken en zoodoende worden zij met den term „insteekdagen" aangeduid. Inmiddels wordt er hard aan gewex-kt om het mogelijk te maken, dat ook in den nacht de nor male bedrijfswerkzaamheden kunnen worden ver richt. Zoodra dit het geval zal zijn zullen de nacht ploegen dus weer normaal functionneex-en en zul len „onechte dagdienst" en „insteekdagen" tot het verleden behooren. .De hervatting van den aanvoer van kolen maakte het mogelijk op 1 Juli weer met de Mekog, zij het dan op z,g. „half last" in bedrijf te gaan, terwijl de buizengieterij op 17 Juni in werking werd gesteld. Hier wordt' met één ploeg gewerkt. Toen de noodzakelijkheid van wèx-ktijdverkorting ter sprake kwam, ontstond er van de zijde der dag- dienstarbeiders een stex-ke aandi*ang om deze ver korting te vinden o.a. door op Zaterdagochtend niet te werken. In enkele af deelingen zou dat geen bezwaar oplevex-en, doch waar ons bedrijf nu eenmaal een continu-wex-kende fabriek is, die te allen tijd over de reparatieploegen moet kunnen beschikken, moest worden aangenomen, dat uit het stopzetten van alle x-epax-atie-arbeid op Zaterdag te veel moeilijkheden zouden voox-tvloeien, zoodat het dan toch weer noodig zou blijken oxxx een aantal arbeiders op den Zatex-dag van huis te halen, met alle daax-aan verbonden bezwaren. De buitengieterij was de eenigc afdeeling waar verkorting van den werktijd door vei-zuim op Zaterdag niet alleen mogelijk, doch zelfs aangewezen was, omdat in dat geval het aanblazen van de koepelovens voor de enkele wei-kux-en op Zaterdag achterwege kon blijven. Een en ander nam echter niet weg, dat de directie zich bereid vex-klaarde aan de zoo sterk naar voren gebrachte verlangens naar een vrijen Zater dagochtend tegemoet te komen door gedurende de weken van de schoolvacanties op dien ochtend te laten verzuimen, voorzoover dat dan in verband met de eischen van het bedrijf mogelijk zou blij ken. Voor dit verzuim zijn de Zaterdagen 13 Juli t/m 10 Augustus aangewezen. Teneinde eenigermate tegemoet te komen aan de belangrijke vermindering der inkomsten, die een gevolg was van de werktijdverkorting, werd met ingang van 13 Juni voor den tijd van 3 maal 4 weken een toeslag regeling ingevoerd. Op grond van deze regeling ontvangen gehuwden en kost winners telkens gedux-ende 4 weken resp. 30, 20 en 10% van het verschil tusschen hun gemiddeld nox-maal weekinkomen vóór 10 Mei en hun nieuwe inkomen. Deze regeling was mogelijk door de opheffing van de mobilisatie-ondei'steuningskas en de be schikbaarstelling voor dit doel van het daarin aan wezige saldo, groot ruim 20.000. BEVERWIJK Dc uitreiking van textielkaarten. Op Zaterdag 10 Axigxistus zullen in het Gymna stieklokaal aan het C. H. Moensplein van 8.30 tot 12 en van 2 tot 6 uur aan de bewonex-s van de volgende straten textielkaarten worden uitgereikt: Hobbesteeg, Hofdijkstraat, Hoflandex-weg. v. Ho- gendorpstraat, Iepenlaan, Jan Alsweg, Jan Ver- meyenstraat, Jan van Kuikweg, Kagerweg, Kanaal- weg, Kastanjelaan en Kees Delfsweg. Bij afhaling der textielkaarten moeten de stam kaarten, alsmede de ingevulde formulieren over legd wox-den. In geen geval zullen de kaax-ten aan kinderen worden uitgereikt. DE OUDE PLATTEGRONDEN VAN BEVERWIJK. Een geïllustreerde bijdrage van den burgemeester in het Oudheidkundig Jaarboek Het werk van Daniel van Breen. De burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, die reeds tal van interessante vond sten gedaan heeft op oudheidkundig gebiêd ook onze eigen gemeente betreffende, heeft thans in de dezer dagen verschenen aflevering van het Oudheidkundig Jaarboek, bulletin van den Ne- derlandschen Oudheidkundigen Bond, een ge- illustreerde bijdrage geschreven, getiteld: „Da niël van Breen en zijn voorarbeid voor een platte grond van Beverwijk In vogelperspectief". Aan deze bijdrage hebben wij het volgende ontleend: De Amsterdamsche plaatsnijder Daniel van Breen (15991655), van wien een aantal levens bijzonderheden worden medegedeeld, had familie betrekkingen in Beverwijk. Men kan aannemen, dat hij, veelal anoniem, werkzaam was als mede werker van de wereldbekende Amsterdamsche cartographen, wier productiviteit destijds quanti- tatief zoowel als qualitatief zoo bijzonder groot is geweest. Van zijn gravures zijn slechts enkele zeer verdienstelijke polderkaarten bekend. Het Rijksarchief te Haarlem bewaart van hem nevens een paar schetsteekeningen van het stads profiel, van het Wijkermeer uit gezien, de foto- graphische reproductie van een handschi-ift in kl. 40, bevattende in 56 bladen een volledig stel schetsen in vogelperspectief van Beverwijk, welke zijn vervaardigd in de jaren 1648 en 1649, Het oidgineel hiervan, destijds in particulier bezit, is sedert omstreeks 1900 niet meer terug te vinden. De Kennemer Oudheidkamer heeft op haar beurt een reproductie van deze fotobladen doen maken. Schr. betoogt uitvoerig, dat de met de pen ge- teekende anonieme platte grond .De Stede Be- verwijck". behoorende tot de collectie Bodel Nijenhuis in de Leidsche Universiteitsbibliotheek, op naam van Daniel van Breen moet worden ge steld en dat de auteur deze kaart (52 bij 67 cm) in de wintermaanden van 16491650 heeft ver vaardigd. Bij het door schrijver ingesteld onder zoek is komen vast te staan, dat men in bedoelde Haarlemsche schetsbladen moet zien den om vangrijken voorarbeid van den graveur voor zijn vogelviuchtplan. Vervolgens wordt aangetoond, dat dit werk van Daniel van Breen bij uitstek oorspronkelijk mag worden genoemd. Het steunt niet op oudere kaar ten. Alles blijkt ter plaatse te zijn geobserveerd en uitgemeten en met pijnlijke juistheid in tee- kening te zijn gebracht. De nauwkeurigheid is tot in de kleinste bijzonderheden, zooals erfafschei- dingen, beplantingen, kleine terreinvoorwerpen en plaatsing ^an kozijnen, deuren en poorten, volgehouden. Men kan Van Breen aan de hand van contemporaine en latere documenten contro leeren waar men wil. De platte grond doet aan een luchtfoto denken en geeft een getrouw en volledig beeld van Beverwijk in het midden der zeventiende eeuw. Een vergelijking met den in 1632 door Boxhormus uitgegeven plattegrond, welke in 1649 in het groote stedenboek van Blaeu is overgenomen, valt bijzonder in het nadeel van laatstgenoemden uit. Het plan van Boxhorn en Blaeu vertoont gi*oote onnauwkeurigheden en kan niet het resultaat zijn van een stelselmatig vol brachte karteering. De schetsbladen van Daniel van Breen hebben te zamen met zijn grooten plattegrond van Bever wijk ook documentaix-e waarde, omdat zij ons in zicht verhelderen in de methode van vervaardi ging van stadsplannen in het bloeitijdperk van hun productie, de eei'ste helft der zeventiende eeuw. Daaromtrent toch is weinig bekend en zijn de gegevens zeer schaarsch. Een zevental afbeeldingen verluchten deze in teressante bijdrage. Bijslag op inkomstenbelasting voor Polen. BERLIJN 9 Augustus (D. N. B.) Volgens een in het staatsblad gepubliceerde verordening van den ministei-raad voor de rijksverdediging moeten Polen een extra heffing een z.g. „Sozialausgleichab- gabe" als bijslag op de inkomstenbelasting opbren gen. Deze heffing bedraagt vijftien procent van het inkomen. Zij komt uitsluitend het rijk ten goede. De rijksminister van Financien is gemachtigd in oveideg met den rijksminister van Binnenlandsche Zaken en den rijksminister van Arbeid de voor- schx-iften van deze veroi-dening op de leden van andere volksgi-oepen uit te breiden. De verordening is 1 Augustus in werking getreden. Zij geldt ook voor de ingelijfde oostelijke gebieden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1