BEVERWIJK Tijdperk der parlementaire democratie voor goed voorbij „PTTDAG 9 AUGUSTUS 1940 Staatsinrichting zal meer autoritair en meer corporatief zijn. Mr. Linthorst Homan op vergade- ring der N. U. te Amsterdam. w derlandsche Unie heeft Donderdagavond u frnncertgebouw te Amsterdam een open- 1 in - IJreadering gehouden. De groote zaal was bare v^°uiterste hoeken gevuld en velen konden «eStP%1ni1ngdCn z°ng Louis van Tulder „O, ÏÏE'wnde kleuren van Nederland's vlag scW eerste spreker, mr. Linthorst Homan. door de vergadering met een langdurig ap- 1 t tattwrst Homan zeide o.m., dat in het so- •nlionomische leven, dat veel meer bijeen uZt- dan voor den oorlog in ons land werd 1*225 het vinden van de beste oplossing zal dpn bevorderd, doordat voor bijna allen w°t taat dat de volksgemeenschap boven den vaSS 'zal moeten gaan en dat in ieder geval r den overgangstijd in het komende Europa economische leven van boven zal moeten worden geleid. Ook hier zal het nationale meer VOne0Sitwe^ïeidende naar een sterkere Neder- i «dsehe gemeenschap zal moeten worden ge- Sn Ieder is het er over eens, dat de parle- pnSire democratie met evenredig kiesrecht n' goed voorbij is, de staatsinrichting zal meer itnritair en meer corporatief moeten zijn en X voorzien zijn van een apparaat voor snelle !>n kordate beslissing en van een apparaat voor -kundige uitwerking der sociaal-economische behoeften en mogelijkheden. Gezonde volksin vloed zal moeten blijven bestaan. Wie met de Nederlandsche Unie medewerkt net innerlijk oprecht verlangen naar het nieuwe opmeenschapsbesef, hetwelk het oude ingrijpend ni veranderen, zoodat men dezen overgangstijd nnk als een overgangstijd naar iets anders moet S waarbij veel, dat de critisch ingestelden reeds voor Mei veroordeelden, straks voorgoed voorbij zal blijken te zijn. De persoonlijke eisch van loslating van een eventueel lidmaatschap van een partij wordt niet <*esteld, men zal, wanneer men eerlijk het 'oaramma van de Unie, hetwelk een geestelijk reveil over de geheele linie inhoudt, kan onder schrijven. met zijn eigen geweten moeten uitma ken of men lid blijft van een partij. Maar wie aiieen meedoet om twee ijzers in het vuur te hebben, dus om zich gedekt te houden, is aan het verkeerde adres. Vervolgens spraken prof. dr. J. E. de Quay en mr. L. Einthoven. Ook hun redevoeringen kwamen in groote trek ken overeen met die welke in Den Haag zijn gehouden. Zang van Louis van Tulder. orgelspel van Piet van Egmond en declamatie van Frits van Dijk, luisterden de vergadering op. (A.N.P.) Mijnwerker door vrachtauto gegrepen. Slachtoffer laat vrouw en vier kinderen achter. Op'de'Prins Mauritslaan te Beek (L.), een onderdeel van den rijksweg Maastrichtr-Jtoer- mond is Donderdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 36-jarigen gehuwden mijnwer ker M. K. uit (Meerssen, het leven heeft gekost. Aan den kant van den weg stond een vracht wagen geparkeerd. In de file wielrijders, die van ,de Staatsmijn Maurits kwam, op weg naar huis: fietste M. K. met twee vrienden naast elkaar. Ge drieën passeerden zij den stilstaanden wagen. Hierbij kwam K. in botsing met een uit de rich ting Maastricht komende auto, bestuurd door de B. uit Geleen. De laadbak van dezen wagen trof hem in de linkerborst ter hoogte van het ihart. K. sloeg tegen den weg. Twee geneesheeren waren spoedig aanwezig om eerste hulp te verleenen. In zorgwekkenden toestand werd K. naar het zieken huis te Sittard overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. (Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. De aanrijdende auto is in beslag genomen. Amslerdamsclie jongeman vermist. De commissaris van politie van het bureau Stadhouderskade te Amsterdam verzoekt te wor- bekend gemaakt met de verblijfplaats van J. W. Stap, geboren te Grootebroek op 25 October 1916, wonende in de Albert Cuypstraat te Amsterdam. Het signalement luidt: lang 1.75 meter, gezet postuur, donkerblond, blootshoofds, gekleed in bruin costuum, bruine schoenen, draagt een blauw overhemd met een groene das. De vermiste is zenuwziek. Een ongeluk wordt gevreesd. Uitbetaling van Duitsche renten in Nederland. NIJMEGEN, 3 Augustus. De voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen, dr. J. J. A. Bak ker, deelt mede, dat dank zij de gevoerde onder handelingen met de betrokken Duitsche instanties, de nog verschuldigde rentebedragen thans via de Hauptklasse van het Postamt te Kleve bij den Raad van Arbeid te Nijmegen zijn binnengekomen. Over de maanden Mei. juni en Juli 1940 zijn de gelden bereids d.d. 6 Augustus j.l. aan de diverse rentetrekkers uitbetaald, terwijl de overmaking der renten voor de maand Augustus 1940 een dezer dagen volgt. De verdere maandelijksóhe betalingen zullen Weer op de gebruikelijke wijze geschieden, hetgeen voor de betrokken rentetrekkers van groot belang Ook voor tweedehandsch auto's geldt het verbod van prijsverhooging. De huurprijzen der auto's mogen evenmin verhoogd worden. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en ocneepvaart, vestigt er ten overvloede de aan- oacnt van belanghebbenden op, dat naar aan- leictmg yan klachten over prijsopdrijving in den nanael in oude auto's, ook voor tweedehandsch motorrijtuigen het algemeene verbod van prijs verhooging boven het peil van 9 Mei j.l. van toe- E^ssing is. voorts dienen belanghebbenden er evening mede te houden, dat de „prijzenbeschik- nr" Iv,43 n-°' die iiet; algemeene verbod tot ysverhoogiag voor alle roerende goederen in- ouat, tevens een verbod inhoudt, de huurprijzen t«rH,+r^eren(ie S°ecleien, derhalve ook voor mo- MerilS6n' te veril0°Sen boven het peil van 9 De militaire functies, welke in Sjanghai nu Joor Fransche soldaten werden uit geoefend, zijn thans door Japansche troe pen overgenomen. (Foto Weltfild). Anderhalf jaar wegens doodslag geëischl. Ruzie was ontstaan over het betalen van een rondje. De officier van Justitie te Roermond eischte Donderdagmiddag een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar tegen den 32-jarigen verwarmingsmonteur A. de K. uit Haelen, die in den avond van Zondag 28 April in een café aan de Looskade te Roermond na een ruzie over het betalen van een rondje, een 50-jarigen ongehuw- den Roermondschen arbeider Dorenberg, zoodanig met een mes in de lies stak, dat de man eenige uren later overleed. De rechtbank zal 22 Augustus vonnis wijzen. Mr. Einthoven voor onbepaalden tijd met verlof. In het Alg. Politieblad wordt medegedeeld, dat aan mr. L. Einthoven op zijn verzoek voor onbe paalden tijd verlof is verleend uit zijn betrekking van hoofdcommissaris van politie te Rotterdam en van commissaris van rijkspolitie. RIJKSBUREAU VOOR VERWERKENDE INDUSTRIEëN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat hij bij beschikking van 5 Augustus, gepubliceerd in de Nederland sche Staatscourant no. 150, heeft ingesteld een Rijksbureau voor verwerkende industrieën, ge vestigd te 's-Gravenhage. Als sectie van dit Rijksbureau is ingesteld een sectie grafische industrie, gevestigd te Amster dam, N.Z. Voorburgwal 326328. De dagelij ksche leiding van deze sectie berust bij een directeur. Tot directeur is benoemd de heer H. Koechlin. Deze sectie is ingesteld voor alle ondernemin gen, welke als hoofd- of nevenbedrijf uitoefenen de boekdrukkerij, de diepdrukkef ij, de steen- en offsetdrukkerij, de boekbinderij, de stereotypie en de chemigrafie, alsmede ondernemingen, welke de door voornoemde bedrijven vervaardigde pro ducten voor eigen gebruik fabriceeren. Hiertoe behooren derhalve alle huis drukkerijen en -binderijen, evenwelniet de cartonnagefabrieken en de papierwaren- fabrieken, voor zoover daarin niet worden ver vaardigd producten, die kenmerkend zijn voor de reeds hierboven genoemde ondernemingen. Binnenkort zal een beschikking in de Neder landsche Staatscourant worden geplaatst, waar in o.m. aan alle betreffende ondernemingen de verplichting wordt opgelegd zich bij de sectie grafische industrie te laten inschrijven. Ter be spoediging bestaat thans de gelegenheid zich bij den directeur te laten inschrijven. Het hooier politiepersoneel in één bond. Donderdag is te Utrecht een vergadering ge houden van de Broederschap van Commissarissen van Politie, de R.-K. Vereeniging van hooger Politie personeel en den Bond van hoogere Politie-ambtena- ren in Nederland. De bijeenkomst besloot deze drie vereenigingen op te heffen om vervolgens over te gaan tot het stichten van een bond, den naam dragende: „Bond van hooger Politiepersoneel". Besloten werd een actie te voeren om te komen tot een bond, waarin alle politie-ambtenaren Nederland zullen zijn vereenigd. Vacantie in de sigarènindustrie. Wij vernemen, dat in de geheele Nederland sche Sigarenindustrie over de kalenderweek van 12 tot en met 17 Augustus a.s. vacantie zal worden ge geven, zooclat in deze week de fabrieken stil liggen. Ter nadere verklaring van het bericht inzake de oprichting van den Algem. Bond van Sigarenfabri kanten te Eindhoven, wordt gemeld, dat deze bond bedoelt algemeen te zijn voor groot- en kleinin- dustrie, echter alleen voor. de drie zuidelijke pro vincies. Inlevering akkerbouwproducten oogst 1939. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat telers voor den lOen Augustus 1940 de op hun bedrijf aanwezige akker bouwproducten van den oogst 1939 op de gebrui kelijke wijze moeten inleveren. Ingeval het om technische redenen onmogelijk is aan dezen inleveringsplicht vóór genoemden datum te voldoen, kunnen de provinciale voedsel- commissarissen toestemming verleenen, dit tijd stip te overschrijden. Correspondentie voor kinderen in de Ostmark. Het comité voor de kinderuitzending naar de Ostmark deelt mede, dat brieven voor de in de Ostmark verblijvende kinderen als volgt moeten worden geadresseerd: An die Kinderaktion Niederlande - Ostmark. Kneuterdijk 20, Den Haag. Verder moeten in den linkerbenedenhoek worden vermeld: de naam van het kind, de naam van de gene of het tehuis, waar het kind verblijf houdt, de plaatsnaam en het adres. Deze brieven zullen door speciale koeriers naar Oostenrijk worden gebracht Regeling vaeanlieverlof voor den Opbouwdienst. iVoor liet personeel van den Opbouwdienst is thans een regeling ontworpen voor vacantie- en buitengewoon verlof. Voor het beroepspersoneel, de reserve-officie ren, vaandrigs en kornets, wordt vacantieverlof verleend met behoud van bezoldiging, welk verlof varieert naar gelang van den rang van twaalf tot twintig werkdagen per jaar. Het jaar 1940 wordt als een half kalenderjaar aangemerkt. Het vacantieverlof kan worden genoten onaf gebroken of bij gedeelten, in het tijdvak of de tijdvakken, welke door de belanghebbenden zelf worden gekozen. De dagen, welke anders als periodiek verlof zouden zijn genoten, komen in het algemeen niet in mindering van het vacantieverlof. Dienstplichtige gehuwden en kostwinners, die buiten hun woonplaats zijn gelegerd, krijgen een maal per twee maanden drie dagen vacantie verlof, (Zondag-Maandag-Dinsdag) Ongehuwden, die op meer dan 30 km van hun woonplaats zijn gelegerd, krijgen eens per 2 maanden 2 dagen verlof, op Maandag en Dinsdag. De in de woonplaatsen gelegerden krijgen eens per 2 maanden 2 dagen verlof op Zondag en Maandag. In een aantal gevallen kan buitengewoon ver lof worden verleend. Voorshands kan geen verlof naar het buitenland worden toegestaan. Groote verscheidenheid van producten aan de markt. Goonen en bloemkool daalden in prijs. De verscheidenheid van de verschillende pro ducten is op het oogenblik zeer groot en zal dan ook zeker wel weer ongeveer het hoogtepunt hebben bereikt. Naast de verschillende boonensoorten, die thans worden aangevoerd, waren ook in de afge- loopen week nog allerlei erwtensoorten van de partij, terwijl ook van bladgroenten een ruime keuze aan wezig was. Het verloop van den handel gedurende de week van 27 Augustus was over het algemeen genomen niet ongunstig, hoewel de gangbare prij zen van vorige week voor sommige artikelen zich niet konden handhaven. Zoo waren o.a. voor de bloemkool de laatste dagen de prijzen niet zoo hoog meer, daar in het begin van deze week een sterke prijsdaling intrad. De beste soorten, die Vrijdag j.l. nog prijzen maakten van 1217 cent per stuk daalden Maandag tot 710 cent. Door deze prijs daling kwamen natuurlijk afwijkende en lichtere soorten in de verdrukking, zoodat ook nog menig partijtje onverkocht bleef. Dat de prijzen van boo- nen bij grooteren aanvoer niet op hetzelfde hooge prijspeil zouden blijven was natuurlijk te verwach ten. Snijboonen noteerden tot in het laatst der vorige week nog van 2023 cent per K.G. Maandag en Woensdag varieerden de noteeringen ongeveer van 16 cent. Dubbele boonen, waarvan flinke par tijen worden aangevoerd, bleven goed prijshoudend; de prijzen lagen tusschen 1114 cent per K.G. Pronkboonen worden steeds meer aangevoerd. Tot heden is voor deze soort nog voldoende belangstel ling. Niettemin daalden de prijzen van dit product ook en stonden in het midden van deze week op 78i/2 cent per K.G. Voor de fijnere soorten sper- cieboonen, zooals „tros" waren de noteeringen van 1820 cent per K.G. Voor de beste kwaliteit sla bestond een willige handel. De prijzen waren dan ook goed, doch de soorten loopen echter nog al uiteen en daar de af wijkende kwaliteit niet zooveel belangstelling heeft komt dit in de noteeringen duidelijk tot uiting. Geregeld schommelden de prijzen tusschen 0,752,60 per 100 stuks. Andijvie wordt thans ook volop aangeyoerd. De prijzen hiervoor zijn in doorsnee niet hoog en be wegen zich van 1,001,50, terwijl ook vele partijen in de laatste dagen doordraaiden. De prijzen van postelein begonnen zich de laatste dagen weer aardig te herstellen. Hiervan werd naar kwaliteit 49 cent per K.G. besteed. Hoewel de diverse erwtensoorten nog aanwezig waren blijkt toch, dat de partijen kleiner worden, daar het sei zoen weer naar het einde loopt. Voor de goede kwa liteit bleven de prijzen geregeld op behoorlijk peil. Bospeen was de afgeloopen week minder in aanvoer als vorige week, maar daar er in den laatsten tijd nog al veel waspeen aangevoerd is kan deze ver mindering verklaai-d worden. De prijzen bleven standvastig naar soort en kwaliteit van 47 cent pei bos. Komkommers komen thans in groote par tijen aan de markt. De beste soorten werden afge nomen voor 34'/: cent; mindere soorten noteer den van V/z2 cent per stuk. Tomaten daalden in prijs en stonden in het midden van deze week van 815 cent per K.G. De fruitafdeeling wordt steeds ruimer voorzien en biedt weer meer verscheidenheid. Deze week kwamen de meloenen, waarvan vooral voor de suikermeloenen belangstelling bestond. Roode bessen maken nog geen hooge prijzen, ondanks dat de aanvoer minder wordt. Bessen wisselden in prijs van 1220 cent per K.G. Frambozen gingen van de hand voor 2035 cent per doosje. Perziken maakten prijzen naar soort van 48 cent per stuk. Supporters voetballen tegen visscbers en worstelaars. Vroolijke middag aan den „dijk". Zooals wij reeds meldden, worden a.s. Zondag op het Beverwijk-terrein voetbalwedstrijden gespeeld tusschen de supporters van Beverwijk, de Kracht- sportvereeniging „D. O. K." en het vischcollege 't Karpertje". Voor deze wedstrijden heeft ieder jaar een flinke belangstelling bestaan, waaraan de vroolijke tafereelen, die bij deze ontmoetingen schering en inslag zijn, wel niet vreemd zullen zijn. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Rood Wit—D. O. K. Rood Wit: Doel: M. Rumping. Achter: A. Bras en Th. de Wit. Midden: B. Rumping, W. van Roon en G. IJssel- muiden. Vóór: J. Fiseier, A. de Munck, J. Bos, C. IJsscl- mulden en A. Hennen. D. O. K.: Doel: J. Pesch. Achter: C. J. Groeneveld en H. Duin. Midden: J. v. d. Bosch, G. van Soest cn W. Brandjes. Vóór: J. Schelvis, C. G. Tabak, C. Vessies, A. Minneboo en H. Groeneveld. Rood Wit't Karpertje, Rood Wit: Doel: N. N. Achter: C. Heitink en K. Kievit. Midden: C. Hoogland, D. Grapendaal en J. Ter voort. Vóór: G. Tromp, C. Gelderman, S. Duin, M. Waanders en A. Marx. 't Karpertje: Doel: J. Velthuis. Achter: J. Aafjes en C. Posch. Midden: J. Straat, C. Fernee en J. Pools. Vóór: A. Geel, J. Posch, A. Muis Sr., G. Rietkerk en J. Kloos. De toegangsprijs is laag. De opbrengst is bestemd voor het adspirantenfonds van Beverwijk. „En Jacob diende" in studie genomen. De Rederijkerskamer „Kennemerland" heeft voor haar eerste uitvoering in studie genomen „En Jacob diende", een blijspel in drie bedrijven van Henk Bakker en Christien van BommelKouw. In dit stuk spelen mee de dames mevrouw Hof. landVellekoop, L. Nieuweweg, M. Smits, Lindner, R. Groot, en T. van Voorst en de heeren L. Prijs, P. Fiege, J. Hofland, P. Stevens en B. Hof land. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde houdt Dinslag 20 Augustus een ledenvergadering in het veiling gebouw ,,'t Centrum". De agenda vermeldt o.a.: een speciale keuring van vrije inzendingen, wijziging puntenstelsel voor de speciale keuringen en een causerie van den heer C. Broeze over eenige bloemgewassen. WAARDEVOL MATERIAAL. Het per auto anagevoerde huisvuil van Amersfoort wordt op het terrein van den gemeentelijken reini gingsdienst gesorteerd en uitgespreid, om verwerkt te worden tot vruchtbare compost. De opstelling vau Kennemers. De Roodïwarten komen Zondagavond in den wed strijd tegen Kinheim met de volgende opstelling uit. Doel: Zoontjes. Achter: Rijnders en Brethouwer. Midden: Steenbeek, Horeman en Steeman. Vóór: Verbeek. Van Luin, Van der Kolk, Bleeker en Semeins. thalia theater. „die sonne geht auf". In Thalia wordt van Vrijdagavond af vertoond de Aafa-film „Die Sonne geht auf", welke film ons het bekende lied „Schön ist jeder Tag, den du mir schenkst, Marie Louise" heeft gebracht. De inhoud is als volgt: Günther Peters bracht zijn jeugd door in een kolonie in Afrika, doch de oorlog rukte de kleine familie uit elkaar en nu mag hij zich nog gelukkig prijzen dat hij in het onderhoud voor zich en zijn moeder kan voorzien als monteur in een reparatie werkplaats voor motoren. Günther koestert een hartstochtelijke liefde voor muziek en geen dag gaat voorbij of hij speelt op zijn ouden vleugel. Zoo leeft hij, de kunstenaar, tevreden voort, te midden van een klein-burgerlijke, doch warme omgeving, niet in de gelegenheid om zijn talenten te ontplooien. Op een goeden dag echter komt Marie- Louise in zijn leven. Marie Louise een lief blond meisje, werkt op het kantoor van de fa briek en ze maakt zoo'n indruk op hem, dat hij half in ernst, half voor de grap haar een paar maten toezingt van de melodie, die hem al een paar dagen door het hoofd speelt „Die Sonne geht auf". Zij laat zich deze hulde gaarne welgevallen. Günther weet het zelfs zoo ver te brengen, dat hij op de thee wordt genoodigd bij den oom van Marie Louise, eveneens een oud-Afrikaner, die zeer op hem gesteld blijkt te zijn en hem zijn collectie Afri- kaansche souvenirs toont. De beide jongelieden kunnen spoedig goed met elkaar overweg en wanneer er een bokbierfeest met zangwedstrijd gehouden wordt, gaan zij daar samen heen. De een na de ander doet zich hooren en eens klaps vat Günther moed, beklimt het podium en laat zijn nieuwste compositie „Die Sonne geht auf" door de zaal schallen. Het wordt een enorm succes en tevens beslissend voor zijn verdere leven, want een manager legt beslag op hem en tracht hem over t* halen zijn wereldje te verlaten. De genegenheid van Marie Louise weerhoudt hem echter, zoodat de manager andere wegen inslaat om zijn doel te be reiken. Hij weet Marie Louise te overtuigen, dat zij Günther's carrière in den weg staat. Zij laat zich werkelijk bepraten Günther op te geven en laat het voorkomen of zij een ander liefheeft. Gönther voelt zich gegriefd en trekt de wijde wereld in. Spoedig leert hij echter inzien, dat succes alleen geen geluk aanbrengt en dagelijks wordt het verlangen naar zijn rustig huis sterker. Eindelijk kan hij niet langer weerstand bieden en laat alles in den steek. Intusschen is Marie Louise naar een zijner vrien den gegaan, om naar zijn optreden voor de radio te luisteren. Er wordt echter aangekondigd, dat het concert niet doorgaat omdat de zanger een ongeluk is overkomen. Half versuft gaat Mai-ie Louise naar Günther's moeder om haar de droeve tijding mede te deelen. Als zij echter de trap opklimt hoort zij zingen. Eerst verstaat zij nauwelijks de woorden, maar dan hoort zij wat dê stem, zijn stem, zingt: „Schön is jeder Tag den du mir schenkst, Marie Louise". Alle grieven zijn vergeten en een heerlijke toekomst lacht hen beiden toe. „nieuw hosanna". De Chr. Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Ho sanna" en haar onderafdeeling „Klimop" (kinder koor) houden de maand Augustus vacantie. Begin September hopen deze koren het werk met vernieuwde kracht voort te zetten. AGENDA TE HAARLEM. Heden: VRIJDAG 9 AUGUSTUS Gemeentelijk Concertgebouw. Film: „Pepetuüm Mobile", 2.30 en 8 uur. Frans Hals Museum: Kamermuziekavond 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsehe schilders. 104 uur. Luxor Theater: Heinz Rühmann in „De Amateur jockey", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: Oostersch filmwerk „De Indische graftempel". Eerste deel: „De tijger van Eschnapoer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een hopeloos geval", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De passagier die verdween", 7 en 9.15 uur. 's Middags 2 uur Mickey Mouse op het tooneel. ZATERDAG 10 AUGUSTUS. Gemeentelijk Concertgebouw. Film: „Pex-petuüm Mobile", 2.30 en 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Kamermuzïekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsehe schilders. 104 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5