IJmuider Courant DAN Krant, Radio of Film? De verduistering Rijwielplaatje. Bonnen 25e JAARGANG No. 238 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstrafll iJmuider 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden. Telefoon op9e9even opgenomen 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad. worden kosteloos i de Kennemer Courani DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMLIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Dirprtip: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 10 AUGUSTUS 40 Abonnementen per week /0.12J4, per maand 0.52l/i, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal, losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. De vraag wie het in de toekomst op het gebied publiciteit zal winnen de krant, de radio of de film is meermalen naar voren gebracht. In den eersten tijd van den nieuwen veroveringstocht van radio en film, vooral ten aanzien van de radio, waren de profeten, die onheil voor de krant voorspel den talrijk. Dat was begrijpelijk, want er ligt een eeuw van vervaarlijke technische ontwikkeling ach ter ons waarin op zoo velerlei gebied het oude door het nieuwe verdrongen werd. Men behoefde dus maar een paar eenvoudige voorbeelden te noemen om zijn stelling te bewijzen. Ze lagen voor het grij- en het makkelijkst wel bij de stoommachine, die in haar opkomst zooveel wegvaagde: het zeil schip, de diligence, de trekschuit, een geweldig deel van den handenarbeid in fabriekenMaar wie wat verder nadacht over de technische ontwikkeling jn haar latere stadia moest toch tot een andere ont dekking komen ook. Zoo eenvoudig als zij leek was de zaak niet. Nieuwe vindingen verdrongen het oude alleen als zij de uitkomsten daarvan verbeter den en bovendien goedkooper werkten. Voldeed het nieuwe maar gedeeltelijk aan deze eischen, dan ble ven oud en nieuw naast elkaar voortbestaan. En de onheilsprofeten ten aanzien van krant en tijdschrift werden minder talrijk en minder luid niet alleen op deze gronden maar ook omdat zij in de practijk za gen dat radio en film de krant niet verdrongen maar zich naast haar ontwikkelden. Waarbij de krant zelf, die eigenlijk pas sinds 1870 haar groote succes ging behalen en pas in de twintigste eeuw het tot de positie van „algemeene levensbehoefte" had gebracht, haar eigen technische ontwikkeling met groote schreden bleef voortzetten. Groote ver- beteringen in de grondstoffen, den opmaak, de illustratie, de snelheid van productie, de snelheid van berichtgeving, de veelzijdigheid en deskundig heid van voorlichting en commentaar voltrokken zich. Intusschen zette de technische groei van radio en film zich eveneens voort. Televisie is pas in haar eerste stadium en belooft nog heel wat. Zoo komt het dat de oude vraag omtrent de toekomst nog geenszins van de baan is. A. Spoorenberg wijdt er een artikel aan in het Haagsch Maandblad waarin deze schrijver de bekende reeds genoemde argumen ten omtrent het nieuwe dat beter en goedkooper dan het oude moet zijn te berde brengt en in menig op zicht verder op de zaak ingaat. Hij herinnert er aan dat de automobiel volstrekt niet den ondergang van de spoorwegen en het vliegtuig evenmin dien van de automobiel behoefde te beteekenen. Veeleer zien wij in de practijk dat deze drie vervoermiddelen elkaar vandaag nog1 aanvullen. En in de volgende tientallen jaren zullen zich daarin zijns inziens wel .niet veel wijzigingen voltrekken. Ten opzichte van krant, radio en film moet hij onvermijdelijk komen tot de vergelijking van het geschreven met het gesproken woord. En die drukt hjj kortweg aldus uit: het geschreven woord blijft, het gesprokene sterft nog vóór het goed en wel ver klonken is. In zijn algemeenheid lijkt dat wat te kras gezegd, want er zijn gesproken woorden die den hoorder altijd bijblijven. Maar zij vormen een kleine minderheid bij de groote massa die inderdaad „ver klinkt" en als het nieuwsberichten geldt kan men daar een eenvoudige proef op nemen door zelf eens, na naar een radio-uitzending ongestoord geluisterd te hebben, te beproeven wat men daar vijf minuten later nog precies van weet en herhalen kan. Zijn er onder de b.v. tien berichten twee geweest die bij zonder schokkend waren dan heeft men kans dat men alle overige alweer kwijt is. En als de uitzen ding mededeelingen bevatte waarbij cijfers gegeven werden of waarbij het op den nauwkeurigen tekst aankwam zooals bijv. bij voorschriften en veror deningen nu, beproef ze dan maar eens precies weer te geven! Het is een onderwerp voor een gezel- schap-spel. Schrijf de uitkomsten op en ken later den eersten prijs toe na controle in.de krant. De schrijver in het Haagsch Maandblad merkt op dat men zoowel bij radio als bij film aan bepaal de tijden gebonden is waarin men zich moet schik ken, dat daar niet altijd de gelegenheid toe bestaat en dat men tijdens een uitzending of voorstelling vaak gestoord wordt waardoor men een deel soms het voornaamste mist. Hij stelt voor, het aantal woorden in de kolommen van een dagblad eens te tellen en zich dan af te vragen hoeveel tijd een omroeper zou noodig hebben om de helft of maar een kwart van al dat nieuws voor te lezen. Voor de film is de taak nog zwaarder omdat haar berichtgeving die van de kranten niet kan evenai'en. En dan komt hij via de splitsing van de kranten- taak in inlichting en voorlichting op de filmreclame. Die vergelijkend met de door het publiek zooveel meer gewaardeerde reclame in dagblad en tijd schrift maakt hij onderscheid tusschen de gedwon gen en de facultatieve vormen. Dat wil zeggen: bij de film moet men op een bepaald oogenblik de re clames lezen en bestaat er geen keus. In de krant leest men ze als men dat zelf wil. „Iemand die een advertentie uit vrijen wil leest, omdat ze hem be valt, zal veel eerder tou koopen geanimeerd worden dan iemand die op opdringerige wijze „gepaaid" wordt, terwijl hij vol ongeduld zit te wachten op Greta Garbo, Clark Gable of Mariene Dietrich". De schrijver erkent dat de radio-propaganda van ontzaglijk voordeel kan zijn voor leidende publieke personen. Zijn beschouwingen daaromtrent, die ik hier verder terzijde laat, leiden overigens niet tot de slotsom dat in het algemeen op publiciteits-ter- rein de krant het op den duur tegen radio of film zou moeten afleggen. De strekking van zijn betoog is ih het algemeen, dat alle drie naast elkaar zullen blijven bestaan. Ziet hij het juist? Wij kunnen niet m een toekomst blikken, die op eenigen afstand zoo- W'el in technisch opzicht als in de komende ontwik keling der menschelijke verhoudingen vol geheime nissen blijft. Maar het is zeker dat de veroverings tocht van radio en film tot dusver het feit heeft be waarheid: alle drie handhai ;en zich en alle drie Broeien zelfs nog steeds. E.P. Matroosjes van het opleidingsschip „Pollux" brengen een hartelijken groet aan de opvarenden van de nieuwe motorreddingboot „Arthur" van de N. Z. H. Red ding Mij, die Vrijdag te Amsterdam vertoefde op doorreis naar Scheveningen. Het Duitsche legerbericht De jongste aanvallen op Britsche convooien. BERLIJN, 9 Augustus (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „Onze motortorpedobooten hebben, zooals reeds gemeld, in den nacht van 7 op 8 Augustus een sterk beveiligd convooi aangevallen. Ondanks hevigen afweer door de vergezellende vijandelijke torpedo jagers, alsmede door andere bewakingsvaartuigen en de sterk bewapende schepen zelf, gelukte het een tankboot van 8.000 b.r.t., een schip van 5.000 b.r.t., en een schip van 4.000 b.r.t. tot zinken te brengen. Een tankboot van kleinere afmetingen werd in brand geschoten. Onze motortorpedobooten keerden ongedeerd terug. Op den 8sten Augustus deden duikbommenwer pers onder bescherming van jagers en torpedov li eg- tuigen een aanval op Britsche convooien ten zuiden van het eiland Wight, die door lucht- en zeestrijd krachten stérk beveiligd waren. Zooals reeds be kend gemaakt, werden alleen uit'een convooi twaalf koopvaardijschepen met in totaal ongeveer 55.000 b.r.t. inhoud tot zinken gebracht en werden zeven andere koopvaardijschepen zwaar beschadigd. Het totale aantal van de Britsche schepen, die gisteren door het luchtwapen tot zinken gebracht of getroffen zijn, bedraagt 28. Bij Dover vernietigden onze Messerschmitt- vliegtuigen twaalf vijandelijke sperballons. In verband met de Duitsche luchtaanvallen ont wikkelden zich groote luchtgevechten, in welker verloop bij het eiland Wight en voor Dover in totaal 49 Britsche vliegtuigen, waaronder 33 Spitfires, door Duitsche jagers en torpedovliegtuigen werden neer geschoten. Tien eigen toestellen gingen verloren. Twee moesten een noodlanding maken. Des nachts deden onze gevechtsvliegtuigen aan vallen op de Britsche vliegtuigindustrie om Liver pool en Bristol alsmede op havens, vliegvelden en luchtdoelstellingen in Zuid-Engeland. Het werpen van mijnen uit vliegtuigen voor de Britsche havens kon stelsematig worden voortgezet. In den afgeloopen nacht vlogen Britsche vlieg tuigen op verscheidene plaatsen West-Duitschland binnen. Door onzen sterken afweer werd een deel der vijandelijke machines gedwongen terug te kee- ren of verhinderd bommen' uit te gooien. Hier en daar terecht gekomen bommen richtten onbelang rijke schade aan gebouwen en landerijen aan. Alleen in een klein plaatsje in het grensgebied werden personen gedeerd. De luchtdoelartillerie schoot twee vijandelijke toestellen omlaag". DANCING WILHELMINA UITGEEST MIDDELWEG Jé van 36 en van 711 uur THE RETLA'S KINGS OF SWING. Entrée 25 cent P. 3. BALTUS (Adv. Ingez. Med.) Zon onder 9.16 Zon op 6.16 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Japansch-Engel§che spanning. Het D.N.B. deelt mede: De spanning tusschen Ja pan en Engeland, die door de recente arrestatie van aanzienlijke Japansche onderdanen in Engeland een in de geheele wereld aangeteekende verscherping heeft ondergaan, wordt uiteraard in Berlijn met belangstelling gevolgd als een belangrijke politieke gebeurtenis. Men staat echter met zichtbare reserve tegenover de vraag, wat, de mogelijke politieke ge volgen van dezen toestand zullen zijn, want deze kwestie betreft een interne Engelsch-Japansche aan gelegenheid, welker afhandeling naar Duitsche op vatting alleen zaak is van de betrokkenen en waar in men zich dan ook niet denkt te mengen door het bepalen van een standpunt. Intusschen spreekt men in Berlijn zeer openlijk een oordeel uit over de feitelijke gebeurtenissen, die de Japansche regeering aanleiding hebben ge geven tot optreden tegen de activiteit van Britsche agenten. Men wijst van Duitsche zijde er op dat Duitschland de factoren van verdenking, die zich hebben voorgedaan aan de Japansche regeering ten aanzien van het ongeoorloofd optreden van Brit sche staatsburgers in Japan, slechts kan bevestigen op grond van eigen ervaringen. Men herinnert aan vroegere officieele constateeringen betreffende de illoyale houding van Britsche consulaatsautoriteiten en andere Britsche persoonlijkheden in Duitschland waardoor in verscheidene gevallen bevelen tot uit zetting noodig werden. Ook de documentaire ont hullingen over den Britschen spionnage- en berich tendienst in Noorwegen worden, met het oog op de gebeurtenissen in Japan opnieuw in herinnering ge roepen. Men heeft in Berlijn klaarblijkelijk geen reden om aan te nemen dat deze illegale activiteit van Britsche agenten juist in Japan niet zou zijn uitgeoefend en men is van de juistheid der Japan sche constateeringen en ook van de gerechtvaardigd heid van het optreden der Japansche regeering vol komen overtuigd. Verbetering van de spoorbanen. De rails zullen verlengd worden. Naar wij vernemen zijn de Ned. Spoorwegen voornemens over te gaan tot het verbeteren van de spoorbanen door verlenging van de rails. Deze verlenging kan op eenvoudige wijze geschieden. Een gangbare spoorstaaflengte is die van achttien me ter. Twee zulke staven aaneengelascht geven een staaf van 3G meter. Men verkrijgt door dit lasschen niet alleen een verbetering van de baan maar te vens lage aanlegkosten. Een spoorstaaf van 24 me ter is per meter duurder dan een van achttien meter, zelfs een gelaschte spoorstaaf van 36 meter is per meter nog goedkooper dan een van 24 meter. De spoorbanen kunnen op deze wijze dus goedkooper worden. Bovendien wordt bij toepassing van deze werkwijze nog dit voordeel verkregen, dat korte stukken spoorstaaf ook nog weer productief kunnen worden gemaakt. Wanneer de spoorstaaf wordt af gekeurd, dan geschiedt dat hoofdzakelijk om de slijtage aan den kop. Indien de koppen worden afge zaagd blijven er stukken spoorstaaf over die nog volwaardig bruikbaar zijn. Door lasschen kunnen deze stukken dan worden samengevoegd tot staven van de gewenschte lengte. Het is de bedoeling om het lasschen van de spoorstaven centraal te doen geschieden en wel in de werkplaats voor den boven bouw te Utrecht. Het is echter noodig daarvoor een speciale installatie te stichten, waar dit lasschen electrisch kan geschieden. Bezwaren tegen het ver voer van zulke lange staven zijn niet aanwezig, Ook in het buitenland worden zij zonder eenige moeite toegepast. De in te richten werkplaats zal uiteraard van vrij grooten omvang moeten zijn, omdat de staven niet alleen gelascht moeten worden, maar ook geschaafd of gefraisd. éftotet «3tet Sluis Assum&ucq» ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeeit dancing zoo lijit- als bü Cat Vrienden, even weer het praatje, Dat ik jaarlijks met u maak, Over 't nieuwe rijwielplaatje. Dat uw taak is en uw zaak. Er is weer een eind gekomen Aan het weekje van respijt, Hebt ge nog geen nieuw genomen, Dan zijt gij al over tijd. De politie is aan 't speuren. Of g' uw plicht al hebt gedaan En wanneer z' u moet bekeuren, Komt dat u nog duur te staan. En dat is niet enkel zuurder. Dan die riks belastingplicht, Maar 't is ook belangrijk duurder, Tel die kwade 'kans niet licht. 't Helpt u niets om uit te leggen: 'k Had er een, wat doe 'k met twee, Eh het baat u niet, te zeggen: 't Oude kan nog heel goed mee. U moet nu het nieuwe koopen, Hoe u 't oude ook beviel. Wilt ge niet gedwongen loopen, Offer dan uw.achterwiel. Glarliolustenloonstelling te Schiedam Haarlemsche kweeker verzorgt de opstelling. Het bestuur der nationale bloemententoonstel ling „Polyatha" te Schiedam ga.at, ondanks de hui dige omstandigheden onverdroten voort met de uitvoering van haar zomerplannen, in zooverre dit althans mogelijk is. Enkele periodieke tentoonstel lingen in de groote hal konden, in verband met onoverkomenlijke moeilijkheden, geen doorgang vinden, doch thans zal, te midden van de volop in bloei staande terreinen, een zeer exotische tentoon stelling worden gehouden. In samenwerking met dé vereeniging van gladioluskweekers wordt van 10 tot 19 Augustus een tentoonstelling georganiseerd van de beste kweekproducten van die bloemensoort, well? soort tentoonstelling tot dusverre steeds in het bui tenland als onderdeel van groote bloemententoon stellingen werden gehouden, omdat in andere lan den de belangstelling voor de gladiolus aanmerkelijk grooter is dan hier. Op de „Polyantha" zullen on geveer vier duizend van de fraaiste Nederlandsche gladiolussen geëxposeerd worden. Het geheel wordt verzorgd door den Haarlemschen kweeker Bekker, die op dit gebied een jarenlange ervaring heeft. Tevens is aan deze tentoonstelling de j aarlij ksche keuring der vereeniging verbonden. De opening geschiedt door den burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren. (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Motorrefblingboot „Arthur" in dienst gesteld. Bestemd voor Scheveningen. De nieuwe aanwinst van de Noord-Zuidhol- landsch-e Reddingmaatschappij, de motorredding- boot „Arthur" is'in dienst gesteld en bestemd voor Scheveningen. De „Arthur" is-een ge schenk aan de Noord-Zuidhollandsche Redding- maatschappij van een liefdadige Nederlandsche dame. Het schip, dat volgens de voorschriften geheel wit is geschilderd en dat voorzien is van de roode-kruisteekens, is gebouwd oip de werf van de N.V. Scheepswerven Nicolaas Witsen en Vis te Alkmaar. Het is 14.98 Meter lang en 3.60 meter breed. Wat de lijn betreft, gelijkt het schip als twee druppels water op de Neeltje Jacoba, doch is een meter of vier minder lang. In twee geheel water dicht gescheiden, achter elkaar gelegen motor kamers zijn geplaatst twee vier cylinder vier takt Kromhout Gardner scheeps-Dieselmotoren van 40 P.K. ieder, die voor de voortstuwing zor gen en het scheepje een snelheid van acht zee mijlen geven. De „Arthur" kan vijftig schipbreukelingen opnemen en wanneer dat noodzakelijk is, is er genoeg olie aan boord om drie maal vier en twin tig uur met volle snelheid het ruime sop te kun nen houden. Schipper M. J. Bruyn, die in October 1938 de bekende redding bij de pieren van de Scheve- ningsche visschershaven heeft verricht, waarvoor hij de gouden medaille ontving, bracht Vrijdag de „Arthur" van Amsterdam naar IJmuiden om buitengaats de reis naar Scheveningen, te vervol gen, waar het schip de plaats van de „Zeemans- hoop" zal innemen. BEVERWIJKSCHE HARDDRAVERIJ VEREENIGING. Het gemeentebestuur heeft evenals andere jaren weer vergunning verleend aan de Beverwijksche De „Glaswijk" van den uitgestrckten proeftuin van het Zuid-Hollandsch. Glas- district te Naaldwijk, waar met succes proeven genomen worden met nieuwe groenten- en fruitsoorten. (Foto Pas Holland). die thans geldig zijn BROOD Bons 110 (nieuw broodbonboekje). Geldig: Van 12 tot en met IS Augustus. Bons 91 tot en met 100 (oud broodbon boekje). Geldig: Tot en met 15 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit. het Algemeen distributieboékje Geldig: Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje GeldigTot en met 11 September. Recht gevend op. 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3" Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. Harddraverij Vgreeniging om de draverij in de Breestraat te houden. BEVERWIJK De harddraverij op 15 Augustus. 1 De koppelloop over 5000 M. Het aantal ingeschreven paarden voor de draverij op 15 Augustus is weer met eenige gestegen; het bedraagt thans 17; de inschrijving is nog niet ge sloten. Onder de reeds ingeschreven paarden is ook Allouez, het paard dat vorig jaar winnaar werd van de jubileumdraverij. Ook Xuthus, die ook reeds één keer in Beverwijk overwon, is weer van de partij. Verder schreven o.m. nog in de volgende bekende kortebaan paarden: Anselor, Sister Bond, A. Farm Relief, Young Oostar en Zonnestraal, die allen reeds meer dan éénmaal in Beverwijk naar de prij zen hebben medegedongen. Ongetwijfeld zal het éantal zeker meer dan 17 bedragen, waaronder nu reeds de meest bekende cracks zijn. Het in orde maken der baan geschiedt dezen keer uit bezuiniging in eigen beheer. Het benoodigde zand werd gratis ter beschikking gesteld. Het plaatsen der hekken enz. is dit jaar weer door het bestuur opgedragen aan den heer A. Th. Boots. DE KOPPELLOOP. Voor den koppelloop over 5 K.M., die tijdens de pauze van de draverij gehouden zal worden, schre ven reeds vier koppels in, waarvan drie uit Bever wijk. Hoewel er nog eenige inschrijvingen verwacht worden, is het slagen van dezen loop nu reeds ver zekerd. Wel zal het nummer nog aan interesse winnen, indien nog eenige koppels uit Beverwijk hierop inschrijven. De inschrijving staat tot en met Maandag a.s. open bij D. Burger, Breestraat 86. alhier. Gouden echtpaar. Het echtpaar A. Valk en H. ValkHooydonk herdenkt op 24 Augustus a.s. den dag, waarop zij voor een halve eeuw terug in het huwelijk traden. De heer Valk is 14 April 1871 te Utrecht gebo ren en zijn echtgenoote op 2 Juni 1872 te Culem- borg. Voor hun woning aan de Leliestraat 14 is een fraaie eerepoort geplaatst De nieuwe wandelwegen te Wijk aan Zee. Een verbindingstrap met het strand. Met de werkzaamheden aan den nieuwen wan delweg te Wijk aan Zee tusschen Dependance en den Relweg vordert het goed. De nieuwe weg, die nog aftakking krijgt naar den Relweg vóór Helio- mare, wordt vier meter breed. Bij den aanleg wordt er echter rekening mee gehouden, dat deze weg in de toekomst kan dienen voor het verkeer. Ook bestaat het voornemen, ongeveer in het midden van den weg een trap, zooals er reeds een is bij Dependance, aan te leggen voor de verbinding met het strand.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1