Meetenstew Sociale belangen bij het Hoogovenbedrijf WIST U? Het Continentals Accordeonband BEKENDMAKING IJmuider Wasscherij Woncleren der Sport, De mobilisatie-ondersteuningskas Café Restaurant Zaterdag Zondag en Donderdag tijdens de HARDDRAVERIJ optreden van Breestraat 111 - Beverwijk Q Sho-'v VtooUfkHeid S-temmuq Beleefd aanbevelend A. J. Burger De heer G. S. K. Blaauw schrijft (in aansluiting op de mededeelingen in ons vorig nummer) in het orgaan „Samen" van het Hoogovenbedrijf: In mocizamon en aan veel kritiek onder worpen arbeid waren wij, zooals u zich her inneren zult, vóór het uitbreken van den oorlog bezig om maatregelen te nemen tot instand houding van de mobilisatie-ondersteuningskas. Het was toen de bedoeling deze kas, waarvan de middelen niet meer noodig waren voor de ondersteuning der gemobiliscerden, te blijven contribuceren en te bestemmen voor steun- verleening aan het personeel, indien bijzondere omstandigheden daartoe aanleiding zouden geven. Om de gelegenheid te scheppen deze bedoeling toe te lichten, waren op 16 Mei per soneelsvergaderingen uitgeschreven, die natuur lijk niet zijn doorgegaan. De na 10 Mei geheel veranderde situatie leidde er evenwel toe, dat de Commissie van Beheer van deze kas, bestaande uit de besturen der beide Wenckc- baehfondsen. in haar vergadering van 22 Juni besloot de kas op te heffen. In de overtuiging, dat de beambten, die in het beschikbare saldo ad ruim 20.000 een belangrijk aandeel hadden, zich hiei*iede van harte zouden vereenigen, werd tevens het besluit genomen dit saldo beschikbaar te stellen voor de financiering van de bovenvermelde toeslagregeling. Over een en ander zijn hier en daar wat v/e maar zullen noemen „misverstanden" ontstaan. Ten eerste werd het niet billijk geacht, dat de on- gehuwden-niet kostwinners niet van de toeslag- regeling profiteeren. Verder werd het geluid ge hoord, dat de verdeeling niet rechtvaardig was: immers, de continu-arbeiders ontvangen meer toeslag dan de dienstarbeiders. Hier tegenover werd aangevoerd, dat, hoewel een sommetje van dik 20.000 niet te versmaden is, het tegenover 't groote aantal door werktijdverkorting getroffen arbeiders toch betrekkelijk klein is en dat het dus zoo doel matig mogelijk dient te worden besteed. Dat wil zeggen, dat in de eerste plaats met de behoefte rekening moet worden gehouden. Een ongehuwde- niet kostwinner is er, ook al ziet hij zijn inkomen 4n sterke mate verminderd, altijd nog beter aan toe dan een gehuwde in gelijke omstandigheden. Op dezen rust niet alleen de zorg voor zichzelf, floch ook voor zijn gezin. Dat iemand met een groot inkomen vóór 10 Mei (continu-arbeider) meer van de regeling profiteert dan iemand met een klein inkomen vóór 10 Mei (dagdienstarbei der) is, als men uitgaat van het behoefte-element, eveneens billijk. De eerste is tengevolge van de werktijdverkorting belangrijk meer in inkomen achteruitgegaan dan de laatste en zijn moeilijk heden zijn thans dus veel grooter. Behalve deze bezwaren waren er nog enkele andere, die ik nu maar niet vermelden zal. Als ieder zich op het standpunt had willen stellen, dat in onze Wenckebachfondsen tot uiting komt, dan was de kous meteen af geweest. Wij allen dragen aan onze Wenckebachfondsen bij, doch er zijn er velen, die nog noöit een cent daarvan geprofiteerd hebben om de doodeenvoudige reden, dat de behoefte daar aan bij hen niet bestond. Van hen, die wel onder steund werden, heeft hij, die veel noodig had, veel gehad en degene, die weinig noodig had, kreeg minder. Dat is het principe van"' de solidariteit, dat door eiken contribuant aan de fondsen wordt aan vaard en dat ook ten grondslag ligt aan de ver deeling van het saldo der mobilisatie-ondersteu ningskas. Wat deze kas zelf betreft: nu zij is opgeheven, willen wij met een enkel woord het goede werk van cle ondersteuning onzer gemobiliseerden her denken, dat dank zij haar kon worden verricht. Dit werk werd mogelijk door de offervaardigdheid AGENDA VOOR BEVERWIJK. ZATERDAG 10 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „Union Pacific" en bijprogramma, 8.15 uur. ZONDAG 11 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: „Union Pacific" en bij programma, 2.30, 7 en 8.15 uur. Gem. Sportpark, C. Amsestraat: Kinhem Kennemers, 7 uur. MAANDAG 12 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „Union Pacific" en bijprogramma, 8.15 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. ZATERDAG 10 AUGUSTUS. Thalia Theater: „De zon gaat op" (Marie-Louise), 8.15 uur. Rex Theater: Louis Davids in „Op stap", 8.15 uur. Bioscoop De Pont: Lilly Bouwmeester in „Vader tje Langbeen", 8.15 uur. ZONDAG 11 AUGUSTUS Thalia Theater: „De zon gaat op" (Marie-Louise), 8.15 uur. 3 uur matinée. Rex Theater: Louis Davids in „Op stap", 8.15 uur. 3 uur matinée. Bioscoop De Pont: Lilly Bouwmeester in „Vader tje Langbeen" 8.15 uur. 3 en 5.15 uur matinée. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 10 AUGUSTUS. Gemeentelijk Concertgebouw. Film: „Pepetuüm Mobile", 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: Heinz Riihmann in „De Amateur jockey", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: Oostersch filmwerk „De Indische graftempel". Eerste deel: „De tijger van Eschnapoer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een hopeloos geval", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „De passagier die verdween", 7 en 9.15 uur. 's Middags 2 uur Mickey Mouse op het tooneel. Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZONDAG 11 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Gemeentelijk Concertgebouw. Film: „Perpetuum Mobile", 2.30 en 8 uur. Palace: „Petertje", Op het tooneel Mickey Mouse, 11.30 uur. Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. 4 Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. MAANDAG 12 AUGUSTUS. Bioscopen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken tan Haarlemsche schilders. .104 uur. [van het geheele personeel en door de bereidheid van onze directie om ook voor dit doel door de maatschappij een gelijk bedrag als van het pei'so- neel werd ontvangen, in de kas te doen storten. Een tegemoetkoming tegen de vermindering der inkomsten, die het gevolg was van de verkor ting van den werktijd, werd verder gevormd door de over Mei en Juni voortgezette uitkeerïng van 5 uren loon-toeslag per maand. Deze uitkeering ge schiedde ingevolge een door den Metaalbond ge nomen besluit. Reeds spoedig na het einde van den oorlog werd door de directie bepaald, dat aan de tewerk ge stelde arbeiders op normale wijze vacantie zou worden verleend. De verandering, welke de werk- roosters hadden ondergaan, bracht echter de nood zakelijkheid mede van een herziening van de ver lofregeling. De nieuwe regeling, waarin de bepaling was opgenomen, dat niemand over zijn week ver lof minder dan 48 uren loon uitgekeerd zal krijgen, was blijkbaar tot aller genoegen: klachten werden althans niet vernomen. Een geheel nieuwe taak werd op de schouders van de Personeelafdeeling gelegd, doordat wij ons op verzoek van de gemeentelijke distributiekan toren moesten belasten met de organisatie van de extra-broodrantsoeneering voor leden van het per soneel, die zwaren en extra-zwaren arbeid ver richten. Aan de hand van de daafvoor van overheids wege gestelde normen en in overleg met de af- deelingsehefs werd vastgesteld, wie voor een half of geheel extra -broodrantsoen in aanmerking komen. Thans is deze zaak zoo geregeld, dat de extra-broodbonnen elke week door ons in de loon zakjes worden uitgereikt. De toekenning van extra- vetrantsoen zal eveneens door onze bemiddeling' moeten geschieden. Een nieuw „departement" bij de Sociale Afdee ling is verder ontstaan door het instituut van de identiteits-bewijzen. Het is n.l. noodzakelijk ge bleken dat ieder, die in dienst van onze" bedrijven of op onze terrein werkt in het bezit is van een bewijs, met behulp waarvan hij zoo noodig waar kan maken, dat hij zich rechtmatig op het terrein bevindt. Daartoe kunnen voorloopig nog de papie ren dienen, die tijdens de eerste oorlogsdagen aan een ieder zijn verstrekt, die daarom vroeg. Inmid dels is er een oproeping geplaatst, gericht tot hen, die niet in het bezit van een zoodanig papier zijn, om zich zoo spoedig mogelijk op de Sociale Afdee- ling te melden onder overlegging van een pasfoto. Voor hen zal dan alsnog een legitimatiebewijs, ge sloten, m een doorzichtig étui, worden gereed ge maakt. Ieder, die vroeger reeds een papier ontving, waaruit blijkt, dat hij bij ons werkt, kan daarmede dus voorloopig nog volstaan. Is het echter in het ongereede geraakt of onbruikbaar geworden, dan melde men zich om een nieuw bewijs zoo spoedig mogelijk op de Sociale Afdeeling. Dit is naar ik meen een vrij volledig overzicht van datgene, wat zich op sociaal gebied gedurende de laatste maanden heeft afgespeeld. Naast de vele maatregelen, die reeds genomen zijn, zullen er" echter nog enkele andere noodzakelijk zijn. Zoo is van het Bestuur van de Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeldverzekering in de Metaalindustrie een instructie ontvangen betreffende een herziening van de berekening van'het ziektegeld, die in verband met de verkorting van den werktijd noodig is. Daarnaast heeft de Raad van Beheer van het Wenckebachfonds der arbeiders zich er over be raden, welke maatregelen zullen moeten worden genomen om paal en perk te stellen aan den ge- stadigen achteruitgang van het fonds, een achter uitgang, die over het boekjaar 1939/40 niet minder dan 13.550 bedroeg. Over een en ander zullen nog nadere mededeelingen der circulaire volgen, terwijl er in het eerstvolgend nummer van Samen gelegenheid zal zijn tot uitvoerige toelichting. Dat bij dit alles als steeds gestreefd zal worden naar oplossingen, die rekening houdende met de gegeven omstandigheden, zoo gunstig en billijk mogelijk zijn, moge door een ieder in aanmerking worden genomen. Kerkeraadsvergadering Ned. Herv. Gemeente. Komen er middagdiensten? De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente IJmuiden- West kwam dezer dagen in vergadering bijeen. Ds. L. Lager-weij sprak een hartelijk woord van welkom tot ds. L. W. Ex-dman en droeg het voorzit- tex-schap aan hem ovex\ Ds. "Ex-dman antwoox-dde met betuigingen van hartelijken dank aan ds. La- gerweij en aan kerkeraad en de kerkvoogden in het bijzonder voor het bloemstuk hem Zondag na den dienst aangeboden. Uitvoerig werd gesproken over de vast te stellen gedragslijn ten aanzien van het doopen van kinderen, wier ouders tot geen of een ander kex*kgenootschap behooren. Aan de doop- commissie werd overgelaten naar bevinding van zaken te handelen en van de ouders, zoo noodig, bepaalde toezegging te verkx-ijgen, waaruit terecht blijken kan, dat men den ernst van de doopbelofte begrijpt. Een nadei-e regeling-huisbezoek-commis sie kwam ter spreke; in een paar afdeelingen is mutatie en aanvulling noodig. Vóór 1 September a.s. zullen eenige maati-egelen "van voorbereiding getroffen worden, om dan van dien datum af het huisbezoek-wei-k weer krachtig voort te zetten. De secretaris de heer H. van Roest, deelde vervolgens mede, dat hij, in verband met de vervulling van 6 winteravond-godsdienstoefeningen, twee predikan ten heeft aangeschx-even en hun toezegging voor een beurt in September en November heeft ontvangen. Het beti-eft hier de 6 jeugddiensten, waarvoor vroe ger de Vereeniging van Jong-Hervormden met toe stemming, van den kex-keraad te zorgen had. De kex-keraad acht het uit kerkelijk of kerkrechtelijk oogpunt beter en juister deze diensten zelf geheel te regelen onder handhaving van den naam: „Jeugddienst". Op de volgende kex-keraadsvei-gade- ring na ingewonnen advies van de kerkvoogden zal uitgemaakt wox-den of, met het oog op den eisch van verduistering, de avondgodsdienst oefeningen wel dooi-gang zullen hebben. De moge lijkheid bestaat, dat a.s. winter 's middags kerk gehouden wordt. GESLAAGD. Mej. Rolloos te IJmuiden-Oost is geslaagd voor apotheker-assistente. Zij werd opgeleid door den heer H. H. Kuylman der Kennemerapotheek en mej. L. F. Bosman van de D'uinwegapotheek. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider Apotheek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. i Adv Ingez Med.j Wegens vacantie is DULLER's Kappershuis 19 - 20 - 21 Augustus GESLOTEN (Adv Ingez Med.) Weest thans dubbel zuinig op Uw linnengoed. Wij garandeeren U minimum slijtage. Zendt daarom Uw wasch voor 18 cent per Kilo ge mangeld overweeks naar de SNELLIUSSTRAAT 39, Tclef. 4371 IJMUIDEN Tclef. 4371. (Adv. Ingez. Med.) Louis Davids in „Op Stap' Het Rex Theater brengt deze week de onvergete lijke voordrachtskunstenaar wijlen Louis Davids in de Nedexdandsche film „Op Stap". Medewerkenden zijn o.m. Fientje de la Mar, Hen- riëtte Davids, Jopie Koopman, Frits van Dongen en Adolphe Engers. De inhoud is als volgt samen te vatten: Amsterdam-Zuid. Heldere zindelijke straten waar de zon en wind vrijen toegang hebben, fris- sche plantsoenen, bruggen met hypermodern beeld houwwerk en huizen met schoone architektuur, ge tuigend van der werkkracht van een nieuw ge slacht met nieuwe ideeën. Amsterdam zonder steegjes en moddergeulen. Amsterdam van heden en morgen. Janus Fortuin, de pianostemmer uit de Rijn straat, sloft dag in dag uit door de straten van plan Zuid om de piano's te stemmen van zijn cliën ten, tegen den civielen prijs van een daalder per keer. Voor den voorbijganger is hij een van de vele door zorg gebogen typen zooals men ze in een groote stad meer malen tegenkomt, maar wie nader kennis me: hem maakt ontdekt in zijn oogen een blij op timisme en in zijn woorden een gemoedelijke klei- nemansfilosofie. waardoor hij in staat is zoowel de dagelijksche kleine strubbelingen des levens als de onverwachte grillen van het noodlot met een benijdenswaardige gelijkmoedigheid het hoofd te bieden. Want de kleine pianostemmer heeft vele lichtpunten in zijn leven. Hij componeex-t en dicht in zijn vrijen tijd alleraardigste liedjes, hij heeft een vriend die kapelmeester is van een radio ensemble en die hem belooft heeft dat de eerst vrijkomende pianistenplaats voor hem, Janus For tuin, zal zijn, en hij heeft een dochtertje Polly, dat als operette-zangeresje zijn muzikantenhart en zijn vaderliefde alle eer aan doet. Dat hij ook nog een vrouw heeft, moeder Fortuin, die bij de hand is en kamers vex-huurt, en dat hij ook nog een aanstaande schoonzoon heeft, George van Reen, een knap pianist ma: een zóó zorgeloos Bohemien dat hij vrijwel altijd zonder engagement is en bij zijn schoonvader op crediet de niet betaalde piano moet laten stemmen, dat zijn twee kleine schaduw zijden in zijn leven die echter niet lang in staat zijn de zonnigheid van zijn humeur te verduistex-en. Zelfs het feit dat de beloofde radiobetrekking al zoo lang op zich laat wachten en de onverschillig heid van uitgevers en operettedirecties tegenover zijn liedjes zeer in het oog loopend is- doet hem zijn gemoedelijkheid niet verliezen, want hij troost zich met de berustende gedachte, die ook de grond idee vox-mt van zijn lievelingsliedje, als je voor een dubbeltje geboren bent, bei-eik je nooit een kwartje. Index-daad schijnt het wel dat Janus Fortuin voor een dubbeltje geboren is, want als zijn rijke oom in Batavia hem in een grillige bui een chèque stuurt van tienduizend gulden is het zijn eigen trouwe hond Rik, die er voor zoi-gt dat hij dit fox-tuintje misloopt. Ook als zijn oom Barend zelf uit Indië komt om hem te ven-assen verliest hij door de wat te ver gedx-even zakelijkheid van zijn vrouw Oom Barends achting en vriendschap, zonder dat hij het zelf weet. Na tal van avonturen met neef Janus beleefd te hebben vliegt oom Barend met een licht gekneusd hai-t tenslotte weer naar Indië terug en geeft hem nog een kans door in een sentimenteele bui opnieuw een chèque voor hem uit te schrijven. Maar de enveloppe valt om te beginnen al naast de brieven bus en niemand kan weten wat er nog gebeuren zal. Terwijl zijn kinderen in een innige omarming genieten van hun weergevonden liefdesgeluk, en plannen maken om te trouwen, sloft de -kleine man weer door Plan Zuid en met eén glimlach van filisofische berusting gooit hij een dubbeltje in het bakjes van den orgelman, die „Op Stap" speelt. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 10 Augustus 1940 Gul 27—35 per 5 0K.G. Zoetwatex-visch: Snoekbaax'S f 0,47f 0,45, Baars f 0,22—f 0,40 per K.G. VOORZITTER VAN DEN KERKERAAD. Nu ds. L. W. Erdman weer hei-steld is heeft hij het vooi-zitterschap van den kerkeraad der Ned. Hex-v. gemeente IJmuiden-West weer op zich geno men tot 11 Januax-i 1941. WIJZIGING PREDIKBEURT In plaats van den heer S. Kool zal Zondag in de Bethlehemkerk spreken de heer S. Zevenhuizen. SANTPOORT DE IEPZIEKTE. Het blijkt, dat van de nog langs den Hagelin- gei*weg staande iepenboomen er weer een flink aantal door de iepziekte zijn aangetast. Van ge meentewege zijn alle takken tot vlak bij den stam er reeds Het concourssucces van „De Een dracht". Naar aanleiding van de op het concours te Utrecht door het Mannenkoor „De Eendracht" behaalde suc cessen, waax-van wij gisteren melding maakten, kwa. men de leden van dit koor na de terugreis, Don derdagavond in Hotel „De Pont" bijeen, waar in middels ook hun vrouwen ter verwelkoming aan wezig waren. Tijdens dit wachten op den uitslag van den eere wedstrijd heei-schte onder de leden een geanimeerde stemming, welke ongetwijfeld haar oorzaak vond in het feit. dat het koor door den toegewezen eersten prijs het volgend jaar in de afd. uitmuntendheid kan uitkomen, wat van alle leden de opgezette be doeling was. De heer S. de Koning vooi'zitter .deelde ons in verband met dit concours enkele bijzondex-heden mede. Trots het koor met 349 punten een lsten prijs ver wierf, waren alle leden over dezen uitslag critisch gestemd, omdat het Rijswijks Chr. Mannenkoor, in dezelfde afdeeling uitkomend ondanks een ver keerden inzet van de Donderpsalm van Hendrik Altink (jux-y-lid), waar-voor werd „afgetikt" en op nieuw ingezet, zelfs 369 punten behaalde. Toch heeft dit geen afbreuk gedaan aan den goeden wil en het kunnen van „De Eendracht", want op prachtige wijze heeft het koor voor den eere wedstrijd Èd. Flipse's „Nooi-dzee" vertolkt. Jammer was, dat dit niet kon geschieden tijdens den wed- sti-ijd, daar het koor ,om tijdig terug te kunnen zijn. dit werk vóór den tijd moest zingen. Wellicht is ook dit oorzaak, dat in den eere-wedstrijd een derden prijs werd toegekend, welke uitslag eerst laat in den avond aan de leden in „De Pont" bekend kon worden gemaakt. Tijdens het wachten op dezen uitslag zong het koor nog eens „Noordzee". In Utrecht werd de directeur, de heer Stephen Jansen door bestuur en leden gehuldigd. Dit ge schiedde door den heer C. Ódex-kerk, die wees op de goede saamhox-igheid in het koor, den naam „Een dracht" waardig, om vervolgens lof te zwaaien over de bijzondere muzikale kennis van den dirigent. Uit erkentelijkheid voor de vei-dienste van een directeur voor „De Eendracht" bood spr. den heer Stephen Jansen sigaren aan. De heer S. de Koning, voox-zitter, bracht eveneens dank aan den dirigent en sprak het vertrouwen uit, dat d eheer St. nJasen nog vele jaren directeur van het koor mocht blijven om onder zijn leiding „De Eendracht tot nogr groótere prestaties op te voeren. Op het perron te Amsterdam werd den directeur nogmaals een zangex'shulde gebracht. Al met al was het voor „De Eendracht" een succesvollen dag. die gekenmei-kt werd door een goeden vereenigingsgeest. De prestaties zijn temeer bijzonder als men be denkt, dat het koor vóór anderhalf jaar nog slechts uit 8 leden bestond, terwijl dit aantal nu reeds 52 is. SCHOUW OVER DE WATEREN. B. en W. brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd voor het noordelijke en het midden deel der gemeente (Velsen-Noord, Velsen en Driehuis) op Dinsdag 20 Augustus 1940, en voor het zuidelijke deel (Santpoort en Santpoort-Station) op Woensdag 21 Augustus 1940. B. en W. noodigen de schouwplichtigen uit om in het belang van den goeden waterloop en ter voorkoming van moeilijkheden te willen mede werken tot een juiste uitvoering der voorschrif ten. HINDERWET. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-seci-etai-ie (IVe afdeeling) ter inzage ligt een verzoek van: de firma J. L. H. Smits en Co., ievestigd te Amsterdam, handelende onder den naam Chemische fabriek „Velsen", om vergunning tot het uitbreiden van haar bedrijf, gelegen aan de Kanaalkade no. 41, te Velsen door het plaatsen van een stoomvat met roerwerk in gebouw gemei-kt 7. ter vervanging van een aldaar aanwezige gelijk- sooi-tige installatie, en het verplaatsen van de menger, staande in de loods gemerkt 9a, naar het maalhuis, gemerkt 1. Op Dondex-dag, den 20en Augustus 1940, des voor middags elf uur, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben kunnen gedurende dx-ie dagen vóór het bovenvermelde tijdstip ter secretarie der gemeente (IVe afdeeling) kennis nemen van de terzake inge komen schx-ifturen. EXCURSIE NAAR HET CREMATORIUM. De afdeeling Velsen der Vereeniging voor facul tatieve lijkverbranding organiseert Woensdag 21 Augustus a.s. haar jaax-lijksche excui-sie naar hei crematorium der vereeniging. Men zal daartoe avonds 7 uur bijeenkomen bij het hek der be graafplaats Westerveld. De afdeelingsvoorzitter. dc heei- Y. J. Reitsma, zal in de gx-oote aula een uiteenzetting geven van de crematie en van het lidmaatschap der vereeniging. Daarna zal het gezel schap een rondgang maken door het geheele ge bouw en de urftenhallen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: L. P. C. Staphorst. Haarlem, en M. van Rhee, Heidestraat 24, IJmuiden, toek. adres: Haarlem; D. J. Broekens, Piersonlaan 1, Velsen en J. E. Verwer, Meervlietstraat 53, Velsen, toek. adx-es: Piersonlaan 1, Velsen; J. S. de Weers, Huij- gensstraat 34, IJmuiden en M. M. Buur, Huijgens- straat 34, IJmuiden; D. Harms, Amsterdam en S. M. G. Tegel, Hagelingerweg 197, Santpoort, toek. adres: Amstex-dam; J. Lute, Duinvlietstraat 117, Velsen-N. en A. J. Bakker, Corverslaan 81, Velsen- N. Toek. adres: Meerweidenlaan 12, Velsen; A. H. A, M. Ingenhuls, Bloemendaal en C. M. Sambroek. van Dalenlaan 12, Santpoort; 'oek. adres: Hilver sum; J. Valk, Bevex-wijk en H. Sikkens, Konings weg 340, Velsen N.; toek. adres: Beverwijk; H. C. Vendel, Groeneweg 44, IJmuiden en C. Rozemeijer, Doodweg l, Velsen; toek. adres: Doodweg 1, Vel sen; J. A. Kroon, Kanaalkade 55, Velsen en J. C Nan, Kanaalkade 31, Velsen: toek. adres: Doodwen 22, Velsen-N.; M. J. de Zwarte, Doodweg 37, Vel sen en E. J. Lokker, Gr. Houtweg 188, Velsen toek. adres: v. Valkenburgstraat 2, Velsen-N. Getrouwd: J. Pekel en M. Brakenhoff, Wester- In een tijd als deze blijft de sport tot de gr.r verkwikkingen des levens behooren. Zij V evenals alle menschelijke activiteiten, haar- wikkelingen en ruzies en „problemen" w] maar tenslotte uit zij zich toch op haar sieri--^ op het groene veld of in of op het kabbel water en is het daar goed erbij te toeven, als schouwer maar nog veel liever als deelnem en bij de sport vergeten duizenden onzer de gen en beproevingen van den tijd. Pratend de sport klaren zij op. Schrijvend over de doe ik dat ook. Er hebben zich deze week twee sportweg ren voorgedaan. Het eerste is dat Karei Lotsy, competitief van den nieuwen grooten N.V.B., die al wat balt in zich vereent, de invoering van een hc klasse in uitzicht heeft gesteld. Nog niet in komende seizoen, maar wel in het daarop volg. de. Hij zal er voor vechten, zegt hij en als Kt dat aankondigt voelt men de verwezenlijk nabij. Hoeveel jaar is er wel gerede! getwist over die hoofdklasse? Zou zij nou heusch komen? Het wonder schijnt zich te zullen voltrek en ons voetbal zal er wel bij varen. Dat is de ort weging waarop het aankomtniet de ft, of alle clubs het ermee eens zijn en dit hetvj- deeligst voor zichzelf vinden. Het belang vani. geheel zal moeten voorgaan. Het had het eerder moeten doen. Dat is nu, in de prat* concentratie, eenheid, dienen van een Nf;i landsch belang. Ook op sportgebied moet»: dat doen. Het is er zelfs heel noodig omdat jonge menschen opvoedt in de koers waar groote belangen de kleine overheerschen, de me blik den engen blik verdrijft. Tweeënvjj} kopklassers vormen een versnippering, vormen een kern. Hup Lotsy. Het tweede sportwonder is van gansch au; ren aard. Gij treft het aan in mej. Rollin Cc; querque's besluit, in het tournooi te Ni wijk uit te komen in het lieeren enkelspel. Dit is een uniek geval. Zelfs buiten onze gr;; zen, waar zoo velerlei landen zijn en dus velerle' dingen gebeuren, is iets dergelijks nooit voorgekomen; De reden is dat onze tent kampioene, die pas voor de negende maalt titel heeft gewonnen, in ons land geen ge:; waardige tegenstandsters heeft, ofschoon internationaal niet tot de topklasse behoort. gelijkwaardige en sterkere rivalen te os moeten gaat zij het dus nu maar eens is mannen-afdeeling beproeven. Zij heeft;; iswaar in de eerste ronde tegen Luyten, j nog niet voldoende wedstrijd-ervaring gewonnen, maar men voorziet dat zij het daan tegen Akkersdijk of Van Till, al erg zwaar krijgen. Het is wel te begjijpen dat mej. Couquer; „Matsie" heet zij op de tennisbanen op de hockeyvelden, waar zij eveneens een nat nale ster is hiertoe komt. Voortdurend strijden winnen moge heel wat vermakel zijn. dan ze voortdurend verliezen. Maar he- zeker niet vrij van eentonigheid, het moet ambitie zoowel als de geestdrift nadeelig invloeden en bovendien kan men alleen vt gelijke of sterkere tegenstanders wat leers Toch lijkt- deze oplossing niet erg gelukkig, t het algemeen tennis-oogpunt beschouwd, t vraag daargelaten of de beginnende wedstif spexers, die het teger sen geroutineerde spti ster door gebi'ek aan ervaring moeten aflegge: deze noviteit in wedstrijdtennis ergoppr; zullen stellen en of zij eenlg nut van deze pr tijen zullen hebben is men immers ge de overweging dat het beter zou zijn het dame spel te verbeteren dan de kampioene naari heeren-enkelspel te laten verhuizen, moeten toch genoeg talentvolle jonge1 krach: zijn er. in het algemeen hebbc-n zij hee. wat ft tijd om te oefenen dan de jongrns. Maar de belangstelling voor het tournoo: Noordwijk zal door het nieuwste sportwomi-: een dame in het heeren-enkelspel, natuurlijk diencl worden. R.P. Uw COSTUUM gereinigd en binnen 1 uur g U belt 4 8 8 6 en wij komen direct. OLD CLOTHES NEW Frans Naereboutstraat 59 IJmuiden-0 (Adv. Ingez. I wijkstraat 1, Velsen-N.; H. de Vries en L, H: Middenhavenstraat 12, IJmuiden; J. Bruin en Romkes, Leiden, Voldersgracht 6; H. C. Draijerq E. M. W. van Andel, Breukelen, St. Pieters; A. van Dijck en J. Plug, Haarlem, Kolkstraat 2rd.;' Weststrate en G. M. Meeuwenoord, Planciusstfê 20, IJmuiden. Bevallen: T. DarphoiTiSchuur, z., Huijg© straat 36, IJmuiden; J. LuitwielerWafelbafö d„ Jac, Catslaan 27, Di-iehuis; M. Tervoort—Soon:: z„ De Weerdstraat 16, IJmuiden; M. E. Viss# Hellinghuizen. z„ Heirweg 31, Velsen-N.; A. DekkerHartjes, d., Wijk aan Zeeërweg 63, IJl den; A. DubbelaarVlieland, d.; Neptunusstraa! IJmuiden: E. Tcrvoo tMiddelbex-g, d., Zeeweg! IJmuiden. Overleden: G. Bastianct, 59 j„ echlgenoote van Dekker, Haringkade 24, IJmuiden. HEEMSKERK STIERENKEURING. De uitslag van de Stierenkeuring in onze 8 meente, uitgaande van de Prov. Rundveefokker, is als volgt: Eenjarige stier, zwart bont, eigenaar C. de Ruytë voorloopig goedgekeux-d; eenjax-ige stier, zwart bc: eigenaar D. Wentink, goedgekeurd; eenjarige stit eigenaar C. Admiraal, goedgekeurd; eenjarige stif- eigenaar Wed. J. Hoogewerf, geen erkend paPlf niet gekeurd; tweejarige stier, eigenaar J. Hendrik» goedgekeux-d; tweejarige stier, eigenaar A. Dijkrtó afgekeurd. A.D.O.—V.V.E. Tn den wedstrijd tegen V.V.E. komt A.D.O. Igt uit: Kloes, Duin, Beentjes Jr., Rozing Jr., Rozing Sr., Groot, Burger, Koopman, Voormeer, Beentjes Sr.,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2