DE WINSTBELASTING. pe Wieringermeerpolder 10 jaar oud. Eenige raadgevingen. 7 i T E K D A G 10 AUGUSTUS 1940 De zeebodem in cultuur gebracht. Op 21 Augustus 1930 viel de polder droog. En nu? Nu is de zee bodem, welke een oppervlakte van ongeveer 20.000 H.A. beslaat, volledig in cultuur gebracht. De plannen om op 21 Augustus a.s. een feestelijke herdenking te orga- niseeren, zijn in verband met de tijdsomstandigheden, weer opge borgen (Van onzen specialen verslaggever). 1 I. Tien jaar Wieringermeer 19301940", is de ft li van een boekwerkje van een kleine 60 blad- Hen dat in de inleiding met een halve veront- ZIJ. urging als een uitgebreide „Excursiegids Wie- '"neermeer" betiteld wordt. En dat zou 't eenige 'in en blijven ter herdenking van 't feit, dat het on 21 Augustus 10 jaar geleden is dat de Wieringer- Pc heer C. L. de Bruyn, secretaris der Wieringermeerdirectie. meerpolder droog viel, ware het niet, dat er nog kranten in Nederland zijn, die oog hebben voor dergelijke jubilea, die 't geheele land eigenlijk in feeststemming zouden moeten brengen. Och, in nor maler tijden zou dit ongetwijfeld het geval zijn, zou met name in den polder zelf op 21 Augustus het «en en ander gebeuren, dat op een zoo gedenk- waardigen dag een juist licht wierp. De plannen om het droogvallen van den eersten Zuiderzeepolder feestelijk te gedenken zijn inmiddels al weer opge borgen, want „daar is het op dit oogenblik wel al lerminst de tijd voor", zooals de secretaris van de Wieringermeerdirectie, de heer C. L. de Bruyn, het uitdrukt. En dus zal er op 21 Augustus a.s. niets ge beuren, zal deze dag, net als de reeks dagen welke daaraan vooraf gingen, voorbij glijden. Géén feeste lijkheden in de polder, géén feest in het land. Maar dan is tegelijkertijd de man-van-de.krant achtef zijn schrijfmachine weggedoken. En de laat ste gaat, aan de hand van een uitvoerig gesprek, iets schrijven over den grootschen arbeid, welke in den Wieringermeerpolder verricht is om duizenden bunders zeebodem om te zetten in vruchtbaren grond. EENIGE BELANGRIJKE DATA. Alvorens dieper in te gaan op verschillende details mogen hier uit de afgeloopen tien jaar eenige be- data volgen, waard om zóó in de leer- Een boerderij onmiddellijk na het gereedkomen in het voorjaar 1935. boekjes Vaderlandsche Geschiedenis op te nemen, teneinde de Nederlandsche schooljeugd'hiermede vertrouwd te maken. En dan wordt begonnen met: 1929: 29 Juli, de Wieringermeerdijk gereed. 1930. 21 Augustus, de Wieringermeer droog. 1930: 21 October, de eerste rogge gezaaid. 1930: 1 December, eerste poststation te Slootdorp geopend. 1 November, het hulpschooltje te Slootdorp geopend. 1 Mei, de eerste arts in Slootdorp ge vestigd. 16 Augustus, eerste school van de stichting „de Wieringermeerscholen" met 4 leer krachten en 128 leerlingen geopend. 3 September, eerste erfpachtsactie wordt gepasseerd voor de uitgifte van een perceel bouwgrond. October, aanbesteding van den bouw dei- eerste 100 woningen te Wieringerwerf. 1 November, eerste uitgifte van 95 boer derijen in den polder. 21 Augustus, vijftigjarig bestaan feestelijk te Middenmeer gevierd. 26 Februari, opening graanbeurs te Mid denmeer; 31 Mei, de wet tot instelling van een open baar lichaam voor de ingepolderde Wierin germeer en nader aan te wijzen ingepol derde of te polderen gedeelten van 't IJsel- meer bereikt 't Staatsblad. 1 Januari, het openbaar lichaam „de Wie ringermeer" in werking gesteld. Waterleiding en electriciteitsvoorzieningen in den loop van dit jaar gereedgekomen. En P.T.T. treft de voorbereidingen voor de volledige telefoonvoorziening. 25 Januari, indiening bij de Tweede Kamer van 't wetsontwerp tot instelling van een gemeente „Wieringermeer". 12 April, de Tweede Kamer aanvaardt het Wetsontwerp. 1931: 1932: 1934: 1934: 1935: 1936: 1937: Ter attentie: deze jaartallenlijst beoogt uitsluitend een kort overzicht van de voornaamste gebeurtenis sen te geven. Tal van andere, haast even belang rijke data, zijn er niet op vermeld. Zij, die het bovenstaande echter in zich opnemen, kunnen er zich voorshands op beroemen, méér van Neder - land's twaalfde provincie te weten dan het gros dei- Nederlanders Ter overdenking (een uitspraak van den heer De Bruyn): „Met groote voortvarendheid is de Wierin germeer landbouwkundig en sociaal opgebouwd. Daarmede is een polder geschapen, welke er naar streeft aan 't hoofd te komen van de Nederlandsche landbouwgebieden, zoowel wat de boeren betreft als de polder in 't algemeen. Zóó is de Wieringermeer een woon. en werkgebouw bij uitnemendheid gewor den. 't Aantal inwoners dat thans reeds onge veer 5000 bedraagt zal gestadig toenemen. Zoo als altijd bij 't scheppen van een niéuw woonge bied, is ook hier deze groei aanvankelijk zeer snel gegaan. Thans is de tweede periode, die van de normale ontwikkeling aan de beurt. En hoe het in de toekomst worden za!? Dat is op dit oogenblik moeilijk, heel moeilijk te zeggen. En dus wordt daaromtrent liever het zwijgen bewaard!" De situatie thans? Wel de jongste cijfers, da teerend van 1 Mei 1940 geven aan,"dat er toen 334 boerderijen in de Wieringermeer waren en wel 158 akkerbouwbedrijven, 151 gemengde bedrijven en 25 weidebedrijven. Samen beslaan deze een opper vlakte van ruim 12000 H.A. Daarnaast is als los land een kleine 1000 H,A. uitgegeven, waarvan on geveer de helft aan tuinders van het randgebied is verhuurd. Voor uitgifte blijft nog ruim 3500 H.A. beschikbaar, welke over 68 akkerbouw-, 88 ge mengde bedrijven en één weidebedrijf verdeeld zul len woi*den. Het was de bedoeling om dit jaar den laatsten, nog beschikbaren grond uit te geven. De tijdsomstandigheden hebben echter roet in het eten gegooid, vooral wat het aanschaffen van 't be- noodigde bouwmateriaal betreft. Daar waar men niet verder kan, wordt de grond in eigen exploitatie gehouden. Dit brengt natuurlijk mede, dat de grond niet zoo intensief bewerkt wordt, als wanneer de eigenaren van de 77 kleine bedrijven, welke er zouden komen, zelf de hand aan de ploeg zoudert slaan. Er zullen dan ook geen handelsgewassen op dezen grond verbouwd worden. Wel graan! En dat is, voor de voedselvoorziening, een practische op lossing. Besluiten wij dit eerste artikel, gewijd aan den Wieringermeerpolder, met de mededeeling, dat in het overzicht van den uitgegeven grond niet de boerderijen'begrepen zijn, welke in blijvende Aantal militaire oorlogsinvaliden gering. Door de A. V. O. zullen er ongeveer 100 moeten worden geholpen. Voor de Haagsche vereeniging ter behartiging der belangen van Onvohvaardigen heeft de heer W. F. Detiger, directeur van de gemeentelijke en districtsarbeidsbeurs te Amsterdam en secretaris- penningmeester der. Ned. ver. A.V.O. in de oude raadzaal gespx-oken over „De taak der H.A.V.O. in den komenden tijd". Spi-eker zeide, dat de A.V.O.. altijd is uitgegaan van het standpunt, dat de arbeid een van de voornaamste factoren is om den le venslust te vergx-ooten en dat dit wel in het bij zonder geldt voor hen, die in eenig opzicht onvol waardig zijn. Meer dan vroeger wordt de arbeid thans gewaardeerd en wanneer er sprake is van tegenzin, dan is dit in den regel niet de arbeid zelf, doch zijn het de omstandigheden waaronder deze moet worden verx-icht ofwel is het de soort van arbeid, die moet worden vex-richt, indien deze den betrokkene niet schikt. Over de voox-ixitzichten in economisch opzicht was spreker vooralsnog somber gestemd, doch met voldoening gewaagde hij van het feit, dat het aantal lichamelijk gebrekkigen als gevolg van de oorlogshandelingen in ons land gering is. Ongeveer 100 militaire oorlogsinvaliden zullen de tusschen- komst van de A.V.O. behoeven, die hieryoor als landelijke instelling is ingeschakeld. De burgex-lijke slachtoffex-s, die in hoofdzaak Rotterdammers zijn, zullen wel plaatselijk kunnen worden geholpen. Buitendien zijn er echter hier te lande nog vele lichamelijk-gebrekkigen, wier toestand jarenlang te wenschen heeft overgelaten omdat men zich vaxx hen te weinig heeft aangetrokken Bij de discussie wees generaal dr. Van de Roemer erop, dat de stemming onder de weinige militaire invaliden, clie nog in de hospitalen worden ver pleegd, uitstekend is en dat zij als het ware wed- ij vex-en om voorzoover zij b.v. een kunstbeen hebben gekregen zich aan hun nieuwen toe stand aan te passen en him plaats in de maat schappij te hex-nemen. Dezelfde boerderij met ontwikkelde txiinbeplaixting in Juni 1939 Staatsexploitatie gehouden worden. Hiei*voor is een oppei-vlakte van ongeveer 1000 H.A. bestemd, ver deeld in 37 boerdei-ijen. Voor deze laatste zullen overeenkomstige pachtsommen betaald moeten worden als de aan particulieren verpachte bedrij ven. Aan het hoofd van elke boerderij staat een zoogenaamde zetboer, terwijl de verantwoordelijk heid voor de uitvoexring in handen gesteld is van de Wieringermerdii-ectie, welke door een inspecteur bijgestaan wordt. Waarom deze vorm van exploitatie ingesteld is? Bij wijze van proef. Men wil graag weten 'of hiermede even gunstige financieele resultaten ver kregen kunnen worden als bij de exploitatie door particuliere ondernemers. Maar tevens krijgt men hierdoor een waardemeter op het gebied van de agrai-ische productie. In het voorjaar van 1939 wer den de eerste 7 bedrijven in dezen vorm in exploi tatie genomen, waarna 15 andere bedrijven in het najaar 1939 volgden. Het is-de bedoeling om in den herfst van dit jaar de 15 overige bedrijven in blijvende Staatsexploitatie te nemen. (Nadruk verboden). Onderzoek naar oorlogsschade van sl echtli o or enden De vei'eeniging tot bevordex-ing der belangen van slechthoorenden heeft, als gevolg van de spon taan uit deze vereeniging opgekomen wenschen om de aan slechthoorenden berokkende ocudogsschade te lenigen, een commisise voor oorlogsschade inge steld. Voox-zitter van deze commissie is de heer A, A. Hillebx-and. De commissie heeft bereids een oproep gericht tot alle afdeelingen der vereeniging, die door het oox-logsgeweld schade leden aan groeps- telefoons en verdex-e bezittingen, en zij richt zich voorts tot alle slechthoox'enden, die evenzoo schade leden welke in verband staat met hun slecht- hoorendheid, dus aan hoortoestellen en dei-gelijke, met het verzoek onder opgave van de afdeeling waai-toe zij behooi-en, van die schade mededeeling te doen aan den secretaris-penningmeester harer commissie, den heer Jac. Kroes, Copernicuslaan .13, -te 's Gravenhage, die eventueel bijdragen voor leniging van bedoelde schade, gaai-ne in ontvangs' zal nemen. 1940- 1940: UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het dept. van ondei-wijs, kunsten en wetenschappen, is naar aanleiding van een brief van den commissaris-generaal voor bestuur en ju stitie van 25 Juli 1940, bepaald, dat de hieronder genoemde rijksinstellingen, voox-taan den naam zullen dragen, die daarachter is aangegeven. Koninklijke bibliotheek: Nationale bibliotheek. Koninklijk kabinet van schilderijen (Maui-its- huis): Rijkskabinet van schilderijen Mauritshuis. Koninklijk kabinet van munten, penningen en ge sneden steenen: Rijkskabinet van munten, pennin gen en gesneden steenen. Koninklijk Nederlandsche Akademie van Weten schappen: Nedei-landsche Akademie van Weten schappen. Koninklijk Conservatorium voor Muziek: Rijks conservatorium voor Muziek. Nieuwe beschikking voor den koop en verkoop A'an hout. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede. dat de algemeene dis pensatie, bedoeld in artikel 4, sub b. van de hout beschikking 1940 no.'l heden is ingetrokken. Van 10 Augustus af wordt de volgende, nieuwe regeling getroffen: Van het verbod, bedoeld in artikel 4, sub a, van voornoemde beschikking geldt thans tot een na der door den directeur van het rijksbureau voor hout te bepalen tijdstip dispensatie ten aanzien van: 1. Het koopen, verkoopen, afleveren, gebiniken, verbruiken, bewerken, verwerken, doen bewerken en doen verwerken van ocoume, oregonpine, pitch pine, teakhout en bangkirai in hoeveelheden min der dan 5 "kubieke meter per maand; 2. Het koopen, verkoopen, afleveren, gebrui ken, vei^bniiken, bewerken, vei-werken, doen ver werken en doen bewerkexi van pokhout, ebben hout en palissanderhout in hoeveelheden min der van 1 kubieke meter per maand; 3. Het korten voor industrieele doeleinden van vux-en- en grenenhout, voorzoover dit hout korter is dan 13 Amsterdamsche voet, en van dennen hout, voorzoover dit hout korter is dan 3.75 M.; 4. Het koopexi, verkoopen, afleveren, gebrui ken. verbruiken, bewerken, verwerken, doen be werken en doen verwerken van hout als om schreven in de houtbeschikking 1940 no. 1, met uitzondering van de onder 1 en 2 van deze be kendmaking genoemde houtsoorten. Deze dispensatie wordt slechts verleend onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat iedere hande laar en/of agent in hout, gebruiker, verbruiker, bewerker of verwerker van hout zich tegenover den directeur van het Rijksbureau voor Hout verplicht de hier te lande aanwezige voorraden hout, alsmede de uit het buitenland aangevoerde en nog aan te voeren partijen hout, welke zijn eigendom zijn, wanneer dit door den directeur van het Rijksbureau voor hout wordt verlangd, aan dit bureau of aan door dit bureau aan te wij zen derden te verkoopen en af leveren tegen een door genoemd bureau vast -te stellen prijs. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op geves tigd, dat het derhalve van 10 Augustus af zon der schriftelijke vergunning van den directeur van het rijksbureau voor hout is verboden: 1. Ocoume, oregonpine, pitchpine, teakhout en bangkirai in hoeveelheden van 5 kubieke meter of meer per maand te koopen, te verkoopen, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te bewer ken, te verwerken, te doen bewerken of te doen verwerken; 2. Pokhout, ebbenhout en palissanderhout in hoeveelheden van 1 kubieke meter of meer per- maand te koopen, te verkoopen, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwer ken, te doen bewerken of te doen verwerken; 3. Voor industrieele doeleinden vuren- en gre nenhout van 13 Amsterdamschen voet en langer en dennenhout van 3.75 M. en langer te korten. 4. Voor nieuwbouw, waarvoor nog geen ge meentelijke bouwvergunning is verleend, met uit zondering van wederopbouw van in den oorlog verwoeste of beschadigde gebouwen of kunstwer ken, hout te koopen, te verkoopen, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken, te doen bewerken of te doen verwer ken. Vergunningen als bovenbedoeld dienen te wor- den aangevraagd op daartoe door het rijksbu reau voor hout beschikbaar gestelde formulie ren. De distributie van boter en vetten. Volgende periode zal acht weken duren. Zooals men weet geven gedurende de periode van 29 Juli jl. tot en met 23 Augustus a.s. de met 01 en 02 gemex"kte bonnen van de z.g. „vetkaart" recht op het koopen van een half pond margarine of boter, of, voor zoover de voorraad strekt een half pond gesmolten vet. De met 03 en 04 gemerkte bon- nen geven voorts uitsluitend - recht op het koopen van boter. Ten einde er de verbruikers van margarine en vet tijdig van op de hoogte te'stellen op welke rantsoenen zij gedurende de volgende distributie periode kunnen rekenen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze periode acht weken zal duren. Voor deze periode, die derhalve loopt van 24 Augus tus a.s. tot en met 18 October a.s. zullen acht bon nen van de vetkaart geldig worden verklaard. Vier daarvan zullen elk recht geven op een half pond boter, drie elk op een half pond margarine en een op een half pond gesmolten vet. In verband met het bovenstaande en met het doel om bederf van de in de winkels aanwezige voor raden te voorkomen, zijn bepaalde maatregelen ge nomen betx'effende de wijze, waarop de winkeliers met behulp van de gedurende de eerste distributie periode ingeleverde en nog in te leveren bonnen hun voorraden kunnen aanvullen. Een uiteenzetting van deze maatregelen wordt in de dagbladen gegeven onder de officieele publicaties. Het is voor de detail listen van zeer groot belang, dat zij van deze uit eenzetting nauwkeurig kennis nemen. Zoo is dan voor velen wellicht nog onver wacht de veelbesproken winstbelasting bij be sluit van den Seci'etaris-Generaal van het De partement van Financiën in werking getreden. Van de voornaamste bepalingen heeft de lezer van Haarlem's Dagblad kennis kunnen nemen, door de uitvoerige publicatie in het nummer van 5 Augustus j.l. Het zal daarbij dengenen, die reeds kennis had den genomen van den tekst van het nader ge wijzigde ontwerp van wet tot heffing eener winstbelasting, zooals dat op 12 April 1940 door de Tweede Kamer is aanvaard, zijn opgevallen, dat de inhoud vrijwel ongewijzigd is gebleven. Voor zoover wijzigingen zijn aangebracht betref fen deze in hoofdzaak de aanpassing aan feite lijke omstandigheden, waardoor bijvoorbeeld de winstbelasting niet als wet, doch als besluit van den Secretaris-Generaal van kracht wordt. Ver der moesten de tijdstippen van inwerking tre ding en uitvoering wijziging ondergaan. Na de vele publicaties, die omtrent het oor spronkelijke ontwerp in brochures, tijdschrif ten eii dagbladen ook in dit blad zijn ver schenen, lijkt uitvoei-ige toelichting dan ook ver der overbodig. Nieuwe publicaties zullen noodig blijken, zoo dra de jurisprudentie, waaraan deze belasting een ruim arbeidsveld belooft, zich gaat ontwik kelen. Deze jurisprudentie zal zich, naar te ver wachten valt, in hoofdzaak kristalliseeren om het begrip „waardeering volgens goed koopmans- gebrulk". bit begrip is namelijk de richtlijn, voorgeschreven bij het opstellen van de balan sen, waaruit de te belasten winst moet worden afgeleid. Hoewel in dit artikel niet getracht zal wor den nauwkeurig de grens te trekken, welke de waardeering volgens goed koopmansgebruik scheidt van niet aanvaardbare waardeerings- methodes, kunnen enkele aanwijzingen in dit verband wellicht nog van eenig nut zijn. Allereerst moge dan de meening worden uitge sproken, dat in het kiezen van een bepaalde waardeeringsmethode groote vrijheid zal worden gelaten, mits index-daad van een methode kan worden gesproken en deze ook voor het vervolg consequent worde toegepast. Het is dus van groot belang zorgvuldig en met overleg de grondslagen te kiezen voor het bepa len van het zuiver vermogen, blijkende uit de zoogenaamde openingsbalans, welke voor 1 Sep tember a.s. moet worden ingediend. Deze openingsbalans moet weergeven het zui vere vermogen van de betrokken naamlooze vennootschap of ander belastingplichtig lichaam aan het begin van het boekjaar, dat met of na 31 December 1939 eindigt. Heeft het belasting plichtige lichaam dus een boekjaar, dat overeen komt met het kalenderjaar, dan moet een per 1 Januari 1939 opgemaakte openingsbalans wor den ingeleverd. Is de belansdatum volgens de statuten bijvoorbeeld op 30 November vastge steld, dan moet een openingsbalans per 1 De cember 1939 worden ingediend. Dat de inlevering van de openingsbelans vóór 1 September 1940 moet geschieden, zal velen hebben verrast. Deze inleveringstermijn is wel zeer kort gesteld en zal gezien ook de vacantie- periode waarin de voorbereiding moet plaats vinden niet geringe moeilijkheden opleveren. Deze moeilijkheden worden nog vergroot door het voorschrift, dat bestuurder-s - van aan de winstbelasting onderworpen lichamen verplicht zijn aangifte, te doen. van.de belastbare som, binnen een maand nadat de winst over een jaar is vastgesteld, doch uiterlijk binnen zes maan- dan na het einde van dat >aar. Voor het eerste boek- of kalenderjaar, waarover winstbelasting zal worden geheven is deze termijn verlengd tot 1 September 1940. Dit houdt dus in, dat alle belastingplichtigen volgens dit besluit, wier boek jaar eindigt in de periode van 31 December 193931 Maart 1940, verplicht zijn vóór 1 Sep tember as. niet alleen hun fiscale openingsbalans in te leveren, doch tevens hun, volgens de nieuwe principes opgemaakte eindbalansen dienen op te maken en daaraan de voorgeschreven calculatie van de belastbare winst vast te knoopen. Het is dus zeer raadzaam deze werkzaamheden niet langer uit te stellen dan strikt noodzakelijk is, ten einde overhaasting, welke bij dit werk ge vaarlijk is, te vermijden. Daarvoor is het belang te groot. Dit moge blijken uit enkele hierna vol gende voorbeelden. Uit deze voorbeelden zal te vens blijken, dat een algemeen bruikbaar advies bij het opmaken der vereischte stukken onmoge lijk te geven is. Er schuilt zelfs gevaar in gene raliseeren. Voor elk belastingplichtig lichaam kunnen bijzondere overwegingen gelden, welke bij het vaststellen van de waardeeringsgrond- slagen doorslaggevend zijn. Een dergelijke bijzondere overweging doet zich bijvoorbeeld voor in het volgende geval: In de statuten eener naamlooze vennoot schap is een bepaalde verhouding tusschen aan deelenkapitaal en statutaire reserve vastgelegd; d^ winstverdeeling is bindend voorgeschreven. De N.V. werkte aanvankelijk met groot bank- crediet, waarvan de leiding poogde vrij te komen. Dit werd verhinderd door de beperkte reservee- ringsmogelijkheden en de voorgeschreven winst verdeeling, waardoor de mogelijkheid tot omzet ting van vreemd in eigen kapitaal door middel van winstinhouding was uitgesloten. De aandeel houders weigerden hun medewerking aan een gewenschte statutenwijziging te verleenen. De bestuurders wisten toen een dankbaar gebruik te maken van de mogelijkheid de daardoor in het bedrijf gehouden geldmiddelen aan te wenden tot credietaflossing. Indien deze N.V. nu een openingsbalans zou indienen waarop gebouwen en installaties voor komen met f 1,zou dit inhouden, dat zij in een ongunstiger positie zou komen te verkeeren dan een volkomen soortgelijke onderneming, welke openlijk heeft kunnen reserveeren. Laatstge noemde brengt namelijk jaarlijks de normale afschrijvingen op gebouwen en installaties ten laste van de resultatenrekening en krijgt dus lagere belastbare winstcijfers. De eerstgenoemde N.V. zal dus goed doen de gebouwen en instal latie voor de werkelijke waarde en de geheime reserve, welke daarna aari den dag treedt, thans als openlijke reserve in.de fiscale openingsbalans op te nemen. Zij kan dan in het vervolg weer opnieuw en thans normaal gaan afschrijven ten laste van de bedrijfsuitkomsten. Een tweede voorbeeld moge voor het gevaar van een tot dusverre veelal gebruikelijke con servatieve waardeeringsmethode waarschuwen. Heeft bijvoorbeeld een naamlooze vennoot schap zich tot nu toe op het standpunt ge steld, dat de handelsvoorraden zoo laag mogelijk moeten worden gewaardeerd en weet zij deze methode als gebaseerd op goed koopmansge bruik te doen aanvaarden, dan loopt zij de kans, dat deze waardeeringsmethode voor haar tot be lastingverzwaring leidt. Immers deze methode houdt in wezen niet anders in dan een verschui ving van winst naar de toekomst. Er zal zich ech ter steeds een moment voordoen, waarop verdere verschuiving niet mogelijk is. Men neme slechts, het niet denkbeeldige uitverkocht raken van be paalde artikelen in gedachten. Men loopt dan de kans, dat het tarief der winst belasting inmiddels is gestegen. Hoewel hierom trent weinig te zeggen valt is de kans op stijging voorshands grooter dan die op daling. Het op zichzelf wellicht zeer verdedigbare conservatieve waardeeringsbeleid zou dus in bepaalde gevallen ten aanzien van de te betalen winstbelasting nadeelig kunnen blijken te zijn. Met deze aanwijzingen en opmerkingen moge voorloopig worden volstaan. De te verwachten jurisprudentie zal ongetwijfeld tot actualiteiten leiden, waarvoor te zijner tijd de belangstelling der lezers zal worden gevraagd. B. SCHIPPERS. De textielzaken. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in ver band met het groot aantal nagekomen aanvragen tot het verkrijgen van een algemeene vergunning, het den handel tot uiterlijk 1 Sepember 1940 ge oorloofd blijft, zonder deze vergunning te koopen en te vex-koopen. Desgewenscht is het geoorloofd, ook na 11 Aug. 1940 de zaken nog enkele dagen gesloten te houden, voor zoover dit, in verband met dè inventarisatie noodzakelijk is, want deze moet gereed zijn, voordat de handelaar met aflevering kan beginnen, Tevens vernemen wij, dat de heer H. G. Hey, di recteur van het xüjksbux-eau voor de distributie van textielproducten door den handelaar, op Maandag 12 Augustus a.s. 19.40 uur over den zender Jaarsveld een uiteenzetting zal geven over het gebruik van de textielkaart. De aflevering van zoetwatervisch. Dezer dagen is afgekondigd een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij, waarbij het afleveren van zoet watervisch wordt verboden, tenzij ontheffing is ver leend door het rijksbureau voor de voedselvoorzie- ning in oorlogstijd. Naar wij vernemen wordt deze ontheffing geacht verleend te zijn, indien de reeds eerder bekend gemaakte minimumprijzen, welke aan de visschex's moeten worden betaald, zijn in acht ge nomen. Nederlandsche „Prix de Rome" voor den heer D. C. Steenbergen. In overeenstemming met het advies van de commissie van toezicht op de Rijksakademie van Beeldende Kunsten, uitgebracht aan den secre taris-generaal, wnd. hoofd van het dept. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is aan den heer D. C. Steenbergen voor de tweede maal een jaargeld verleend teneinde hem ixx staat te stellen zich in de beeldhouwkunst te volmaken. CALLUNA HEIDE. Wie genoten heeft van de kleurenpracht van het bloeiende heideveld, wie den heerlijken kruidigen geur ervan heeft opgesnoven wanneer het stoofde in de zon, wie het gonzen der tallooze, naar honig begeei'ige insecten "heeft waargenomen, zal er plei- zier in hebben om, wanneer dit eenigszins mogelijk is, deze prachtige kleine fijne bloempjes wat dichter bij huis, liefst in zijn eigen tuin te krijgen. Een eerste vereischte voor het slagen van dit plan is de aanwezigheid van een goeden boschgrond, een veenhoudenden wat vochtigen zandgrond, en boven dien een lichte standplaats. Dit laatste mogen we vooral niet vergeten. We den ken zoo licht, dat hei zoo goed als niets noodig heeft en overal wel groeit, maai- licht heeft ze zeer zeker noodig. Het is trouwens buiten goed genoeg te zien, hei groeit en bloeit slechts goed op een open plekje. En dan nog kunnen we maar niet zonder meer de gewone Calluna vulgaris voor dit doel gebruiken. Wel de witte variëteit, die ook in het wild voor komt, Calluna vulgaris alba. Een buitengewoon mooie witte vorm is verder Calluna vulgaris- Hammondii, die zeer rijk bloeit met groote bloemtrossen. Ook Calluna vulgaris Searlei heeft witte bloempjes. Calluna vulgaris Searlei rubra heeft diep don- kerrose bloemen, dit is een zeer mooie vorm. Er zijn ook een paar vormen, waarbij de blad- kleur afwijkend is: Calluna vulgaris aurea met goud gele blaadjes en Calluna vulgaris cuprea met ko perkleurig bruine blaadjes. De eerste van deze twee heeft lila bloemen, de tweede lilarose bloempjes. Een sterke, flinkgroeiende plant is verder Cal luna vulgaris Alportii met mooie helder karmijn- roode of paarsroode bloemen. Ook Calluna vulgaris plena is buitengewoon mooi en draagt, zooals de naam aangeeft, gevulde bloemen van een mooi helderrose. De Calluna vormen zijn alle late zomer- of na- jaarsbloeiers. Een enkele begint in Juli al met den bloei en een enkele (o.a. Calluna vulgaris Searlei) bloeit soms nog in November. Gedurende al dien tijd zijn ze ongetwijfeld een zeer mooie tuinversiering. A. J. D,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3