Britsche troepen uit China teruggetrokken. Nota te Tokio overhandigd. Het D.N.B. verneemt uit Tokio: De Britsche ambassade heeft de Japansche regeering er van in kennis gesteld dat de Britsche troepen uit China worden teruggetrokken en wel uit Sjanghai. Peking, Tientsin. Engeland behoudt zich echter alle rechten voor uit het protocol van Peking van 1901. Nader meldt het D.N.B.De in een officieele nota van Engeland gepubliceerde terugtrekking r n Britsche troepen uit China heeft in Tokio zeer groot opzien gewekt. De secretaris van de Britsche ambassade heeft Vrijdag de nota overhandigd, waarin gezegd wordt, dat de tot dusverre in China L-lationneerde troepen „ergens op een andere laats" gebruikt zullen worden. Tot dusverre is het nog niet bekend, aan wie de Britten thans de be- «•herming van de concessies hebben opgedragen, üe vroegere berichten, volgens welke Engeland Ijjn militaire rechten aan de Vereenigde Staten vilde overdragen, worden zoowel in Tokio als in Nanking van de hand gewezen. Beide regeeringen verklaren dat de tot dusverre uitgeoefende rech ten slechts aan de rechtmatige Chineesche re geering teruggegeven kunnen worden. De laatste berichten over de sterkte der troepen luidden: in Peking voor Engeland 50, voor Italië en Frankrijk >der 30, en voor Amerika 250 man. In Tientsin bad Engeland 120, Frankrijk 200, Italië en Amerika ieder 100 man. In Sjanghai had Engeland 70 offi cieren en 1500 soldaten, Frankrijk 1000 en Italië 205 Amerika tenslotte 50 officieren en 1000 sol daten. Militaire waarnemers nemen aan dat de vrij komende troepen direct naar Egypte, of als ver vanging van de reeds uit Hongkong resp. Singa pore naar Egypte gestuurde troepen naar deze gar nizoenen zullen worden overgeplaatst. Het feit van het wegsturen van deze garnizoennen in China, toont duidelijk den militairen toestand van Enge land nu de Britsche regeering zich gedwongen ziet 'zelfs zoo kleine garnizoenen In het veld te brengen. Verder is het van zeer verstrekkende politieke en moreele beteekenis, wanneer Engeland besluiten moet China tenminste militair op te geven, waarmede tevens de eerste stap naar het verwijderen van den Britschen invloed uit Oost- Azië is gezet. In Chineesche politieke kringen te Sjanghai spreekt men van een nieuw prestigeverlies voor Engeland in het Verre Oosten. Hier wordt vermoed dat" de stijgende kritieke positie op het Afrikaan, sche oorlogstooneel Engeland ertoe dwingt, troepen uit het verre Oosten in te zetten. DE OPVATTING TE LONDEN. LONDEN. 9 Augustus (D.N.B.) Het besluit de Engelsche strijdkrachten uit China terug te trekken, is door de Londensche radio uit strate gische motieven verklaard. Militair gezien hadden zoo geringe strijdkrachten het betreft hier in totaal twee bataljons geen groote beteekenis. Door de oitwikkeling van het Japansch-Chinee- sche conflict heeft de oorspronkelijke taak van de Engelsche strijdkrachten, n.l. leven en eigen dom der Engelschen tegen de inheemsche bevol king te beschermen, practisch veel aan beteekenis Verloren. Uit een algemeene beschouwing van den algeheelen militairen toestand van Engeland blijkt dat dor dit besluit de strategische positie van de Britsche strijdkrachten in het Verre Oosen niet is De positie van de buitenlandsche arbeiders in Duitschland. Te werk gestelde krijgsgevangenen blijken goede arbeiders. (Van den V.P.B.-correspondent te Berlijn.) Behalve de krijgsgevangenen, die op het oogen blik bij honderdduizenden in het Duitsche be drijfsleven zijn te werk gesteld, worden in Ne derland, België en Denemarken sedert eenige weken ook arbeidskrachten aangeworven, die in het Rijk hun brood en geld kunnen verdienen. De krijgsgevangenen hebben voor een groot deel het ekort aan werkkrachten in de Duitsche bedrij en aangevuld. Bovendien heeft de ervaring ge- eerd dat zij uitstekende arbeiders zijn, die de foede behandeling welke zij genieten, op prijs fceten te stellen. De arbeiders,die thans nog in de naburige staten worden aangeworven, zijn in hoofdzaak vaklieden. Den Nederlanders, Belgen en Denen wordt een goed loon en een behoorlijk onderdak verzekerd. De meeste bedrijven in Duitschland hebben zelf de verzorging van de arbeiders op zich ge nomen en zijn verplicht alvorens zij buitenland sche arbeiders in dienst nemen, precies op te ge ven hoe de woongelegenheid en de sociale ver zorging van hun personeel is. Het te werk stellen van buitenlandsche arbeiders is voor beide be trokken landen voordeelig. Duitschland kan zijn tekort aan arbeidskrachten aanvullen en het land, dat te kampen heeft met een overschot van arbeidskrachten, wordt daarvan ontlast, zoodat daar de werkloosheid geheel of ten deele te niet wordt gedaan. (Nadruk verboden). Ongercgeldhede ntc Avignon. Tnesebp.n burgers en militairen. Set D. N. B. meldt uit Genève: Volgens een be kendmaking van den commandeerenden generaal van het departement Vaucluse is het op 4 Augustus te Avignon tot botsingen gekomen tusschen de burgerbevolking en militairen. De aanleiding hier toe was het optreden van een schildwacht bij de kazerne, die een aangeschoten Algerijn wilde arresteeren. Een groot aantal burgers kwam daarop tusschenbeiden ten gunste van den Algerijn. De militaire autoriteiten hebben daarop talrijke Fran- schen, alsook buitenlanders, gearresteerd, die voor den krijgsraad zullen worden gebracht. Uit de mili taire aankondiging blijkt verder dat zich in de laatste veertien dagen een dergelijk geval reeds te Avignon heeft voorgedaan. Het militaire bestuur heeft daarom verordend dat alle buitenlandsche Vluchtelingen de stad Avignon moeten verlaten. VERKLARING VAN CHURCHILL AANGEKONDIGD. Reuter meldt uit Londen: De parlementaire cor respondent van Reuter verneemt dat een verkla ring van den minister-president over den algemee- nen oorlogstoestand waarschijnlijk in de week van 9 Augustus kan worden verwacht. verzwakt, doch integendeel, aanzienlijk is ver sterkt. HOUDING DERVER. STATEN ONGEWIJZIGD. WASHINGTON, 9 Augustus (D.N.B.) In een persconferentie heeft de plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken, Welles gezegd dat de terugtrekking der Britsche troepen uit Sjanghai en Noord-China geen invloed heeft op de houding der Vereenigde Staten, die hun troepen niet terug trekken. De geruchten over versterking dezer troe pen achtte Welles evenwel onwaarschijnlijk. Hij antwoordde bevestigend op de vraag of de Britsche regeering hem van tevoren in kennis had gesteld van het terugnemen der troepen De Engelsche oorlogsberichten. Scherp commentaar der Duitsche bladen. Het D.N.B. meldt: Naar aanleiding van een Brit sche bewering, dat het Engelsche luchtwapen bij de laatste luchtgevechten boven het Kanaal 60 Duit sche vliegtuigen zou hebben neergeschoten, terwijl zij zelf er maar 16 zou hebben ingeboet, constatee- ren de Duitsche. avondbladen dat deze berichten van denzelfden aard zijn als de geheele, tot'dusver leugenachtige Britsche oorlogsberichtgeving. „Toen de Duitschers voor Warschau stonden" schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung" be weerden de Engelschen, dat de Westwall was door broken en dat de Engelsche troepen tot ver in Duitschland waren doorgedrongen. In Noorwegen hebben zij op hetzelfde oogenblik, waarop het be vel tot den glorierijken terugtocht al was gegeven, in de wereld het gerucht verspreid, dat de Duit schers waren afgesneden eh geen levensmiddelen en versterkingen konden krijgen en dat de Engel schen binnenkort Oslo zouden bevrijden. Tijdens den bliksemveldtocht in het Westen hebben de En gelschen de volgende tactiek gevolgd: Voor eiken slag, die de Engeffechen leden, werd geschreven dat zij aan den vooravond stonden van een groot succes. Na de ervaringen van de laatste maanden zou eigenlijk elke Engelschman moeten inzien dat deze verzonnen successen ook ditmaal weer niets anders zijn dan een voorbode van de in eenstorting". De „Lokal Anzeiger" verklaart: „Indien Churchill in den landoorlog al zoo grof is omgesprongen met de waarheid en eiken dag een nieuwe leugen wist te verzinnen, op welk een gro teske verdraaiing van de werkelijkheid moet men dan wel rekenen bij de Engelsche berichten over den zee- en den luchtoorlog. Dat de Duitsche troe pen Warschau innamen, dat de Engelschen uit Duinkerken vluchtten en dat Parijs in Duitsche handen viel kon niet langer worden verzwegen. An ders is het echter met schepen, die op den bodem der zee rusten of met vliegtuigen, die in het Ka naal zijn neergestort. Hier is het niet mogelijk Churchill te wijzen op elk afzonderlijk vliegtuig. De wereld heeft intusschen uit honderden, ja dui zenden voorbeelden kunnen vaststellen dat de Duit sche legerberichten, met nuchtere zorgvuldige za kelijkheid, eerder te weinig dan te veel successen vermelden",. De „Börsenzeitung" zegt, dat de leugen het eeni ge „wapen" is, waarop de Engelschen meester zijn. De tijd zal aanbreken, waarop het gezelschap plu tocraten aan de Theems geen gelegenheid méér zal hebben een Duitsch succes te vervalschen een Engelsche overwinning. Amerikanen krijgen meer belasting te betalen. Gevolg der uitgaven voor bewapening. Uit Washington meldt het D. N. B.: De minister van financiën, Morgenthau, heeft de fïnanc. Senaats commissie medegedeeld dat nieuwe belastingbronnen gevonden moeten worden, omdat de inkomsten geen gelijken tred houden met de uitgaven, die door de wapeningskosten zeer gestegen zijn. Hij verwacht voor het loopende jaar een tekort van 5.700.000.000 dollar, dat slechts gedeeltelijk gedekt kan worden door de voorgestelde belastingen op buitensporige winsten. Het ministerie van financiën overweegt daarom het „plafond" der staatschulden, dat onlangs op 49 milliard was vastgesteld, opnieuw te verhoo- gen en wel met 9 milliard. HERTOG VAN WINDSOR OP DE BERMUDA EILANDEN. HAMILTON, 9 Augustus. De hertog en herto gin van Windsor zijn hier aangekomen. (Reuter) P.?AND IN ENGELSCHE PETROLEUM- RAFFINADERIJ. BOEKAREST, 9 Augustus (D.N.B.) In de Engelsche petroleumralfinaderij Orion is heden een brand uitgebroken, welke door snel ingrijpen van de brandweer kon worden beperkt en na ongeveer een uur gebluscht. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De Orion is een middelgroote raffi naderij en het voornaamste bedrijf van de in En- gelsch bezit zijnde onderneming Unirea. Frontbericht van het D. N. B. Hoe de gevechten aan den ingang van 't Kanaal verliepen. In de-li-groeve .s -nb-id «veer in vollen omvang hervat. Duitsche soldaten houden toezicht bij de werkzaamheden. (Foto Weltbild). De luchtgevechten van Donderdag. Britsche en Duitsche verliezen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Van deskundige militaire zijde ontvangt het D.N.B. de volgende opsomming van de Engelsche en Duitsche verliezen bij de luchtgevechten van Donderdag: De Britsche luchtmacht yerloor op 8 Augustus. 33 Spitfire-toestellen, 9 Hurricane-machines, 3 Bristol-Blenheims, 1 Hampden, 3 toestellen, welker type niet met zekerheid herkend is, 2 toestellen bij nachtvluchten boven Duitschland door luchtdoel geschut neergeschoten, tezamen 51 toestellen. De Duitsche verliezen op 8 Augustus bedroegen: 7 Junker-87, 3 Messerschmidt-109, terwijl 1 Messer- schmidt 109 en 1 Messerschmidt 110 een noodlan ding maakte, tezamen 12 toestellen. De beide toe stellen die een noodlanding maakten, konden het vasteland nog bereiken, doch werden bij de lan ding vernield. Een lid van de bemanning dezer twee vliegtuigen is aan zijn wonden bezweken. VLIEGTOCHT BOVEN HET KANAAL. STOCKHOLM, 9 Augustus (D.N.B.) Een cor respondent van „Aftonbladet" heeft gelegenheid ge had deel te nemen aan een vlucht boven het Kanaal. Hij vatte zijn indrukken samen met de woorden: „Het kan als typisch voor de heerschappij van het Duitsche luchtwapen boven het Kanaal worden be schouwd, dat de tamelijk uitgebreide vlucht in een gewoon passagiersvliegtuig kon geschieden, waarin het eenige wapen de camera van den journalist was. Gedurende de geheele vlucht boven het water zagen wij geen enkel vliegtuig. Plotseling doken acht zeer snelle machines op aan den gezichtseinder en toonden belangstelling voor ons transportvlieg tuig. Gedurende een oogenblik ontstond er nervo siteit. Maar toen konden wij vaststellen dat het Messerschmidts waren. Noch in de lucht, noch op het water konden wij Engelschen ontdekken. Daar entegen was de kustzeen volslagen scheepskerkhof. De meeste scheperi, men -kan zonder overdrijving zeggen alle schepen, gingen hun ondergang tege moet toen zij waren bloot gesteld aan het vernietig gende vuur der duikbommenwerpers. Wij zagen o.a. hoe een Britsche kruiser een voltreffer midscheeps gekregen had van een bom van een duikbommen werper. De uitwerking hiervan was zoo geweldig geweest dat het schip in twee stukken was gebro ken. Wij zagen op dit scheepskerkhof vele torpedo booten, kleine jagers, kustwachtschepen en een aan tal andere oorlogsschepen van verschillende typen". HET ROEMEENSCHE GOUD TE LONDEN. BOEKAREST, 9 Augustus. (D.N.B.) Inzake de berichten uit Londen volgens welke de Engelsche regeering den in Londen liggende Roemeenschen goudvoorraad in beslag genomen heeft, wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat het hier om een voorraad goud gaat ter waarde van ongeveer 200 milliard lei, dat sinds geruimen tijd in de kelders van de Bank van Engeland was gedeponeerd. Het Roemeensche verzoek om afgifte van het goud en vervoer naar Amerika is reeds voor geruimen tijd gedaan, zonder dat daaraan gevolg gegeven werd. BERLIJN. 9 Augustus (D.N.B.) Het frontbe richt van D.N.B. luidt: ..De groote aanval van het Duitsche luchtwapen en van de oorlogsmarine op Britsche convooien aan den ingang van het Kanaal ten Zuiden van het eiland Wight is, zooals blijkt uit talrijke be richten, een zeer zorgvuldig voorbereide aanval van beide deelen van de weermacht. Reeds in den loop van den 7en Augustus hadden Duitsche verkenningsvliegtuigen vastgesteld dat zich een aantal koopvaarders verzamelde, dat klaarblijke lijk onder bescherming van torpedobootjagers en jagers door de bedreigde zóne van het Kanaal bij Dover, langs de havens aan de Oostkust van En geland, naar de havens aan de monding van de Theems zouden worden gebracht. Nog in den nacht van 7 op 8 Augustus deden motortorpedo- booten een aanval op deze groep schepen. Zonder zelf verliezen te lijden gelukte het drie gewapen de Britsche stoomschepen, met een totale ton- nenmaat van 17.000 br. reg. ton tot zinken te brengen. Hieronder bevond zich ook een tank schip van ongeveer 8.000 br. reg. ton, waarvan het verlies voor de Engelschen wel zeer ernstig zal worden gevoeld. Een ander kleiner tankschip is bij deze gelegenheid nog in brand geschoten, zoo dat de Engelsche verliezen, alleen ten gevolge van dezen nachtelijken aanval der Duitsche motor- torpedobooten geschat kunnen worden op ruim 20.000 ton. De beslissende slag werd den convooien op 8 Augustus door het luchtwapen toegebracht. In het kader van hun zorgvuldig voorbereiden aan val deden eenheden Duitsche duikbommenwer pers van het type Ju-87 een aanval op de con vooien en het gelukte, alleen al uit een enkel convooi 12 koopvaardijschepen, met een totaal tonnage van ruim 55.000 br. reg. ton, tot zinken te brengen. Zeven andere handelsschepen uit het zelfde convooi werden zwaar beschadigd, zoodat het totaale verlies van de Britsche koopvaardij vloot, door dezen grooten aanval van het Duit sche luchtwapen op ongeveer 80.000 ton mag wor den geschat. Daar mocht worden aangenomen dat de Engelsche schepen niet door torpedobooten en door hun eigen bewapening, maar door Britsche luchtstrijdkrachten zouden worden beveiligd wer den van Duitsche zijde aan de eenheden duik bommenwerpers verschillende groepen jagers ter bescherming toegevoegd. De aanval verliep ge heel als was beoogd, waarbij de eenheden duik bommenwerpers zich. geheel volgens hun orders, niet stoorden aan de Britsche jagers, doch er slechts op bedacht waren hun bommen van mid delzwaar en zwaar kaliber juist te doen treffen. De Engelsche jagers, die pogingen deden hen daarbij te storen waren spoedig met de Duitsche jagers in een feilen strijd gewikkeld en leden daarbij zulke zware verliezen, dat zij tenslotte het veld moesten ruimen. De gevechten voor het eiland Wight duurden in verschillende golven, den geheelen ochtend van den 8sten Augustus. De Duitsche jagers ble ven echter op zegevierende wijze meester van de lucht. Een tweede groote aanval werd door het Duitsche luchtwapen gedaan in het gebied van Dover, waar een sterke Engelsche ballonversper ring moest worden aangevallen. Ook hier hebben de aanvallende vliegtuigen hun opdrachten ge heel uitgevoerd. Twaalf Britsche versperringsbal lons zijn vernietigd. Zoowel in de gevechten bij Wight als in de gevechten bij Dover was de vol strekte meerderheid van het Duitsche vliegtuig materiaal opmerkelijk. Daar de eenheden duik bommenwerpers, zooals hun was opgedragen, zelf niet ingrepen bij de luchtgevechten, moet hun aantal worden afgetrokken van de elkaar bestrijdende tegenstanders. Men komt dan bij deze twee groote aanvallen tusschen de Britsche en de Duitsche jagers tot een verhouding van on geveer drie tot twee. Op elke drie Britsche jagers kwamen slechts twee Duitsche, die echter door hun grootere snelheid en beweeglijkheid en on getwijfeld ook door de grootere strijdvaardigheid van de Duitsche vliegers over de geheele linie zegevierden. Het staat vast dat de Engelschen bij het eiland Wight en voor Dover minstens 42 jagers hebben verloren, waar tegenover een Duitsch verlies staat van slechts vijf jagers, twee gevallen van noodlanding inbegrepen. In totaal heeft het Britsche luchtwapen op 8 Augustus 51 vliegtuigen verloren, waarbij 49 bij de luchtge vechten boven het Kanaal, terwijl twee andere vliegtuigen, bij nachtelijke vluchten naar Duitsch land door het luchtafweergeschut zijn neerge schoten. De Duitsche verliezen bedragen, met in begrip van de reeds genoemde vijf jagers, twaalf machines. een bombardement van Rome of van een anders Italiaansche stad de fascistische regeering met over eenkomstige represailles op Londen of andere Brit sche centra niet zal aarzelen. De „Relazioni Internazionali" schrijft: „Engeland heeft in Egypte, Palestina, den Soedan, Kenya en Aden-Haldramaut een tiental goedgewapende en uitgeruste divisies. Het kan deze strijdkrachten niet voor de verdediging van de Britsche eilanden naar huis zenden. De Engelsche strijdkrachten voor de vex-dediging van het moederland zijn daardoor ver zwakt. Het ministerie van oorlog heeft indertijd twee legers van elk tien divisies op de been ge bracht. Het eene leger is op jammerlijke en onher stelbare wijze in Vlaanderen verslagen, het twee de wordt nog vastgehouden in het Naburige Oos ten. Al het naar Frankrijk gezonden oorlogsmate riaal is verloren gegaan. Zijn minderheid in de lucht kan Engeland niet inhalen. Het rekent op de Vereenigde Staten, maai' de fabrieken daar kun nen slechts een bescheiden bijdrage leveren. De toestand van Engeland is dus ernstig en van mili tair standpunt gezien zelfs wanhopig". Algemeene dienstplicht in Mexico. MEXICO, 9 Aug. (D.N.B.) De Kamer heeft eenstemmig het wetsontwerp op den algemeenen dienstplicht aangenomen. Zij laat het echter aan de regeering over om het tijdstip te bepalen waar op het ontwerp in werking treedt. Het wetsvoor stel wordt thans aan den senaat voorgelegd. Voorts heeft de kamer, eveneens eenstemmig, de oprichting goedgekeurd van een oppersten raad voor de nationale verdediging. Manuel San chez Cuen heeft als opvolger van den afgetreden Silva Herzog de functie overgenomen van direc teur generaal der staatspetroleummaatschappij „Petroleos Mejicanos". DE HAVEN VAN GIBRALTAR. ALGECIRAS, 9 Augustus. Nu verschillende deelen der Britsche vloot van Gibraltar zijn uit- geloopen, zijn in de haven achtergebleven een slag schip, een kruiser, twee torpedobootjagers, twee hulpschepen, twee transportschepen en verschei dene vliegtuigen. Op de reede liggen 22 koop vaardijschepen van verschillende nationaliteiten. (D.N.B.) BENOEMINGEN BIJ DE DUITSCHE RIJKSBANK. BERLIJN, 9 Augustus. De president van de Duitsche Rijksbank, de rijksminister van economi sche zaken, Funk, heeft de leden van het Rijks bankdirectorium Puhl en Lange benoemd tot vice- presidenten der Rijksbank. (D.N.B.) De stadsschoorsteenveger van Braunau de Nederlandsclie jeugd, die haar heeft de onverdeelde bewondering van vacantie in de Ostmark doorbrengt. (Foto Pax Holland), Het Italiaansche legerbericht. Verwoed luchtgevecht in Noord-Afrika. ERGENS IN ITALIë, 9 Augustus (Stefani) Legerbericht no. 61 van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: „In Noord-Afrika aan de grens van Cyrenaica hebben 16 van onze jachtvliegtuigen een verwoed gevecht geleverd met 27 Engelsche toestellen. On danks onze numerieke minderheid slaagden onze dappere piloten erin vijf vijandelijke machines neer te schieten. Twee van onze vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. In Britsch Somaliland hebben onze troepen Har- geisa bezet". DE OPMARSCH IN SOMALILAND. ROME, 9 Augustus (D.N.B.) De zegevierende opmarsch der Italiaansche troepen in Britsch-So- maliland, die thans ook geleid heeft'tot de bezet ting van Hargeisa, vormt het voornaamste onder werp van de Romeinsche avondbladen, die den na druk leggen op dit nieuwe, onder de moeilijkste weersomstandigheden verworven succes. „Giornale dTtalia" schrijft dat door dezen op marsch, die in Engeland levendige bezoi-gdheid heeft gewekt, opnieuw een zeer belangrijk knoop punt van het Britsche imperiale systeem is getrof fen, waardoor de doorvaart en de beheersching van het Suezkanaal wordt bedi-eigd. De militaire en po litieke beteekenis van dit Italiaansche succes kon noch Londen, noch Europa en het Nabije Oosten ontgaan. Vergeefs probeert de Britsche leugenpro paganda, de Italiaansche successen te verkleinen door te beweren, dat de Italianen in Afrika slechts iets ondernemen, als zij een overmacht hebben van tien tegen een. Juist in deze dagen hebben Engel sche bladen en de Engelsche berichtendienst ech ter de voortreffelijke bewapening en de superiori teit naar getal van de Britsche troepen steeds weer naar voren gebracht. In Rome,zoo vervolgt het D.N.B. is het voor stel van de Engelsche bladen als tegenmaatregel op den Italiaansehen opmarsch aan de Afrikaansche fronten een luchtactie tegen de Italiaansche hoofd stad te ondernemen, met de grootste kalmte en ge latenheid, zij het ook niet zonder eenige ironie, ter kennis genomen. In militaire en politieke kringen alhier verklaart men dat de luchtafweer in en rondom Rome dus danig is uitgebreid, dat de Engelsche vliegers zouden zy werkelijk een aanval wagen op een VLIEGTUIG VAN GEZANT MAAKT EEN NOODLANDING. BOEKAREST, 9 Augustus. Het vliegtuig, waar mede de Roemeensche gezant Bossi, die de Roc- meensch-Hongaarsche inleidende onderhandelingen te Boedapest gevoerd heeft, naar Boekarest wilde terugkeeren, moest in de buurt van Arad wegens een motordefect een noodlanding maken. Bossi zette zijn reis per trein voort. Zoudt u zeggen, dal het twee Nederland..rljes waren? Een aardig tweetal onder goede hoede van hun pleegvader in de Ostmark. (Foto Pax Holland). PROGRAMMA ZONDAG 11 AUGUSTUS. JAARSVELD 414.4 M. 8.00 KRO, 8.30 VPRO, 9.00 KRO, 17.00 NCRV, 19.45—22.30 KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Korte Studio- dienst. 9.00 Hoogmis. 10.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Boekbespreking. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Derde en vierde bedrijf van de opera „Boris Go- dounow" (opn.). 3.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Zie- kenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Gewijde muziek (opn.). 5.15 Wekelijksche gedachtenwis- seling (A.N.P.) 5.30 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Orgelconcert. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.50-Dans muziek (gr.pl.) 9.10 Gramofoonmuziek. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK 1875 M. VARA-uitzeftding. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En- gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, hierna: Gramofoonmuziek. 10.00 Piano voordracht. 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten (En- gelsch). 11.30 Cello en piano. 12.00 VARA-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Esmeralda. 4.00 Tuinbouwhalfuurtje. 4.30 Gra mofoonmuziek. 5.15 Wekelijksche gedachtenwis- seling (ANP). 5.39 Reportage. 5.50 Gramofoon muziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 7.00 Vra gen van den dag (ANP). 7.15 VARA-orkest. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Rosian-orkest. 9.15 Be richten (Engelsch). 9.30 Rosianorkest. 10.00 Be richten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30— 10.45, 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berich ten (Engelsch). MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD. 414.4 M. VARA-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 1.000 VPRO.: Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.40 Pianoduetten. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel en zang. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 VARA-orkest. 2.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 2.40 Declamatie. 3.10 Gramofoonmuziek. 4.00 Esmeralda. 4.45 Voor de kin deren. 5,15 Berichten ANP. 5.30 De Ramblers. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 „De Golfbrekers". 6.40 Le zing „Gelre's ontwikkeling in de middeleeuwen". 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Berichten. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.40 Causerie „De textieldistri butie". 8.00 Berichten ANP. 8.15 VARA-orkest en soliste. 8.45 Radiotooneel. 9.15 Gevarieerd program ma (opn.) 10.15 Berichten ANP. sluiting. KOOTWIJK 1875 M. NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde mu ziek (opn.) 8.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Viool, piano en gramofoonmuziek. 10.30 Gramofoonmuziek 11.15 Berichten (Engelsch). 1.30 Gramofoonmuziek. 11.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 1.00 Quintolia en gramo foonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Quintolia en gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 4.15 Jac. Stoffer's sextet en gra mofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Be richten ANP. 5.30 Jac. Stoffer's sextet en gramo foonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gra mofoonmuziek. 7.0 Vragen van den dag (ANP.) 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of rriuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (En gelsch). 8.45 Bel Canto. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Bel Canto. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Be- overeenkomstig warme ontvangst kunnen rekenen, richten ANP. 10.30, 11.15. 0.15 en 1.15 Berichten Overigens moet het Londen duidelijk zijn dat by (Engelsch).

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7