IJmuider Courant Luchtmachten slaags boven het Kanaal DAGBLAD VUOK VELSEM, IJMLIDFIN, SAMTPOORT EM OMSTREKEM Verschijnt dagelijks, be.ialve op Zon- en Feestdagen Britten verliezen 89 vliegtuigen. Ernstige schade aan Britsch convooi Muggenzifterij. Vacautiestemminy in Velsev&eek. Bonnen Distributie grutterswaren Engelsche bommen vielen op ons land. .felix 5tqwk a colchestej «cheltenham *clouceste« WALFORD merthyn llanellv swansea newport^ .>a cardiff .ft—q BRISTOL ■ramsgati chatham reading CROÏ[ ^^-KERKO, p==^ALAIS boulogne .bridgwater "WINCHESTER ■SOUTHAMPTON ^barnstaple, 8IDEF0RT taunton BRIGHT ?E AST BOURN£T calshot bournemouth exeter PORTLAND- f|.....iB^TjPLYMOUn abbeville zdartmouth: dieppe zAIderneyj ,LE HAVRE --KAHAAL-. -EILANDEN- ;ranville st malo st brieuc BREST L5c JAARGANG NO. 239 Uitgave Coura"'- Coster, Maatschappij voor [.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat «mulder l#lefoon 93; Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, Ipgtjew jpgenomon voor dit blad, worden kosteloos i de Kennemer Courant. Dirprtie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. (Een Amerikaan heeft een boek van 800 bladzijden geschreven over de mug.) Wel zelden, meen ik, heeft een man Zulk een vervaarlijk boek geschreven, Over, naar ik wel zeggen kan, Zoo'n pietepeuterig gegeven. Maar ook is menig dikker boek, Van duizend paginas, te lezen, Waarin 'k vergeefs één bladzij zoek Over dit zeer belangrijk wezen Ik heb dit boek er hier niet bij, Maar dit is, mag men wel vertrouwen, De grootste muggenzifterij, Die ooit de wereld kreeg t' aanschouwen Als ik dat boek nog ooit eens zie, Dan zal ik er niet lang in kijken, Wat heb 'k aan muggentheorie, 'k Heb al te veel aan hun practijken. Tenzij 't een cursus dan mocht zijn, Hoe ik ze allen kan verdelgen, Zoodat dit ondier, valsch en klein, Uw en mijn bloed niet meer kan zwelgen. Achthonderd bladzij van de mug, Ik vind het heusch wat overdreven, Mijn oordeel weet ik wel zoo vlug, In een paar woorden weer te geven. (1053) OORLOGSHAVENS VLOOTSTEUNPUNTEN "f VLlEGSTEUNPUNTEN KOLENHAVENS A OLIEHAVENS )e oorlogshaven Portland lebombardeerd De Duitsche luchtmacht ontplooide Zondag een intensieve activiteit boven het Kanaal, vaar het tot een feilen luchtslag kwam en Engelsche convooien aangevallen werden, en boven de oorlogshaven Portland aan de zuid kust van Engeland. Op grond van de aanwezige berichten zoo Nabij Alphen in Noord-Brabant nabij de Belgi sche grens zijn twee zware bommen in een bosch gevallen waarbij een burger is gedood en eenige schade aan burgerlijk eigendom werd aangericht, In de omgeving van Aalsmeer viel een twaalftal bommen, waarbij een huis zwaar en een licht be schadigd werd en talrijke broeikassen werden ver nield. In de omgeving van Venlo is een aantal huizen licht beschadigd. die thans geldig zijn BROOD gons 1—10 (nieuw broodbonboekje) Geldig: Van 12 tot en met 18 Augustus. Bons 91 tot en met 100 (oud broodbon boekje). Geldig: Tot en met 15 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 14 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena oj gtiesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Gèldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni o] vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond 0oter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Oon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met eer reductie van 10 cent ver half pond. PETROLEUM (aller,i 00T ^en, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5'' GeldigTot en met 8 September. Recht gevend op 2 Liter meldt het D.N.B. maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht Zondagavond laat hier over het volgende bekend: ..Behalve succesvolle aanvallen op de Britsche oorlogshaven Portland, waar de petroleumtanks en havenwerken met bommen in brand gestoken en 57 vijandelijke vliegtuigen werden neergescho ten, behaalden onze vliegereenheden verdere suc cessen bij een aanVal op een convooi Oostwaarts van Harwich. Drie koopvaardijschepen met on geveer 17.000 ton inhoud werden tot zinken ge bracht, een torpedojager en drie koopvaardij schepen werden door voltrefffers zwaar bescha digd. Bij deze gelegenheid schoten onze eenheden jacht- en gevechts-vliegtuigen' zeventien vijan delijke vliegtuigen omlaag. Op-een andere plaats werden nog acht vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers bo vendien een aanval op versperringsballons. Van de 18 ballons werden er acht vernietigd. Zeven Britsche jachtvliegtuigen werden daarbij neerge schoten. De totale verliezen van den vijand op den dag van gisteren bedragen daarmede 89 vlieg tuigen, waar het verlies van zeventien eigen toestellen tegenover staat." Het D.N.B. deelde nader mede: Van den lucht aanval op het groote convooi in het Kanaal is Zondagavond de eerste afdeeling gevechtsvlieg tuigen zonder eigen verliezen teruggekeerd. De bemanningen van deze afdeeling rapporteerden, dat verscheidene vijandelijke schepen getroffen werden. Een bom van het zwaarste en twee bommen van middelmatig kaliber veroorzaakten brand in een schip van 8.000 ton. Het schip zonk terstond daarna. Een ander schip van gelijke grootte bleef met slagzij liggen. Het staat in brand. Behalve de van de landzijde gekomen Spitfire jachtvliegtuigen vlogen twee af deelingen Hur ricane jagers ter bescherming van het convooi mede. Hiervan werd een Hurricane neergescho ten, die in het water stortte. De schade te Portland. Over den aanval op Portland meidt het D.N.B.: Duitsche bommenwerpers en duikbommenwerpers hebben Zondag de kade- en haveninstallaties van de Engelsche oorlogshaven Portland met succes gebombardeerd. De herstelwerkplaatsen van de Britsche staatswerf. de tankinstallaties alsmede de plaatselijke kustbatterijen aangeval len. Di de tankinstallaties en op den dam, die de eenige verbinding vormt tusschen het vasteland en het schiereiland, waarop de tankinstallaties zich bevinden, werden zonder eenigen twijfel groote branden waargenomen. In de ketel- en machineloodsen in de haven zijn hevige ontplof fingen gezien. De in de haven liggende schepen werden bijna alle totaal vernietigd. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben de uit werking van de bomaanvallen op de marine en haveninstallaties vastgesteld. De radioberichten van de gevechtstoestellen en Stuka's zijn beves tigd. Bindtouw mag niet verloren gaan. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend. Aangezien de aanvoer van grondstoffen, waar uit bindtouw (bindertwine) vervaardigd moet worden, door de oorlogsomstandigheden stop staat, is de uiterste zuinigheid in het gebruik van dit bindmiddel geboden. Landbouwers, die bindtouw verbruikt hebben voor het binden van hun oogst, worden derhalve met den meesten aandrang aangemaand, dit bij het machinaal dorschen vrijkomende bindtouw niet te laten verloren gaan, doch het zorgvuldig in te zamelen en te bewaren. T.z.t. zal nader aange geven worden, wat met dit ingezamelde, gebruikte, bindtouw gebeuren moet, doch onder de aandacht van alle belanghebbenden wordt nu reeds ge bracht, dat de hoeveelheid ingezameld bindtouw mede als maatstaf zal dienen voor het verkrijgen van bindtouw voor den volgenden oogst. Nu er van uitgaan niet veel komt moet de vacan- tietijd wel dicht bij huis doorgebracht worden en dit „dicht bij huis" wordt voor velen Velserbeek, vooral nu ook het strand afgesloten is. Moeders met en zonder kinderen, kinderen met en zonder moeders zoeken er hun vertier. Ze vinden hier of daar wel een rustig plekje, waar zij kunnen picniccen of een spelletje kunnen doen en ze zullen daarbij wel eens denken waar ze heen zouden moeten als we Velserbeek niet hadden. Afleiding wordt natuurlijk het meest gezocht bij de volière waarin zich vele fraaie vogels bevinden en bij den vijver. Hier levert de voerplaats de grootste afwisseling en de kinderen zijn er haast niet vandaan te krij gen, zoowel op den wal als in het water. In het water vooral, want daar zwemmen niet alleen alle eendj'es, daar loopen ook de herten tot den buik door het water, omdat er aan den overkant ook voor hen wel wat afvalt. Onder het lommer van de lin den, die hier nog niet door jonge boomen vervangen zijn, stappen ze met parmantig opgeheven pooten rustig door het water, om zich uit de hand te laten voeren. Vooral de hertebokken zijn zeer mak en die krijgen dan ook de beste hapjes. Maar de jon gens en meisjes, die voor de ravitailleering van het gemeentelijke vee zorgen, zorgen er wel voor dat ook het zwakke geslacht onder de herten niet te kort komt. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 6 September a.s. de met „14" genummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram rijst óf rijstemeel óf rijstebloem. Voorts geeft' de met „27" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram havermout óf havervlokken óf gort óf grutten. Schoenenbonnen worden op ruimer schaal verstrekt. De Secretaris-Generaal, waarnemand hoofd van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart deelt mede: Aangezien het gebleken is, dat de verstrekking van schoenenbonnen eengszins ruimer kan plaats vinden, kunnen personen, die op goede gronden en ten genoege van de leiders der distributie- diensten kunnen aantoonen, dat zij behoefte hebben aan nog een paar schoenen, een desbe treffend verzoek bij de plaatselijke distributie diensten indienen. De leiders van deze diensten zullen aan de hand van deze verzoeken beslissen, of op grond daar van schoenenbonnen kunnen worden verstrekt. Wenken voor de textiel-industrie Goederendie reeds vóór 24 Juli gekocht, doch nog niet geleverd zijn. Vergunning van plaafselijken distributie- dienst noodig. Naar aanleiding van de vele vragen, hoe gehandeld moet worden ten aanzien van textiel- goederen, die reeds vóór 29 Juli gekocht, maar nog niet geleverd zijn, deelt de secretaris-gene raal, wnd. hoofd vgm het dept. van Handel. Nij verheid en Scheepvaart mede, dat in afwijking van alle ter zake reeds gepubliceerde mededee lingen de aflevering van reeds voor 29 Juli ge kochte „groote stukken" slechts is toegestaan, in dien hiertoe vergunning is verkregen van den plaatselijken distributiediénst. Aanvragers die nen hierbij, hetzij door overlegging van een des betreffende schriftelijke verklaring van den le verancier, hetzij anderszins aan te toonen, dat zij het betrokken kleedingstuk inderdaad voor 29 Juli hebben gekocht en dat dit nog niet aan hen is afgeleverd. Uiteraard blijft de waarde, welke aan een verklaring van den leverancier kan worden gehecht, ter beoordeeling van den dis- tributiedienst. De vergunning moet schriftelijk worden aan gevraagd bij den distributie dienst van de ge meente, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven, en slechts geldig gedurende een maand na dagteekening. Bij aflevering van de goederen moet de kooper een ontvangstbewijs aan den winkelier afgeven, waarop vermeld staan: a. Het nummer van de speciale vergunning, b. Naam, voorletters en volledig adres van den kooper, c. Het nummer van de distributiestamkaart; d. De gekochte goederen; e. Het aantal punten, waarop de gekochte goe deren worden gewaardeerd. Bij afgifte van een speciale vergunning tot aflevering dezer „groote stukken" worden door den distributiedienst 30 punten van de textiel- kaart verwijderd, indien de puntenwaardeering van het gekochte „groote stuk", tezamen met die van de reeds op het aanvraagformulier voor de textielkaart opgegeven „groote stukken" meer dan 30 punten bedraagt. Indien echter bij de uitreiking der persoonlijke textielkaart deze 30 punten reeds van de kaart waren verwijderd, om dat aanvragers zich andere „groote stukken" hadden aangeschaft, worden bij de uitreiking van de speciale vergunning geen verdere punten van de kaart afgeknipt. Ter verduidelijking van de desbetreffende mededeeling in de bladen van 9 Augustus wordt bericht, dat de koop en verkoop van tex tielproducten in de periode van 12 Augustus tot 1 September weliswaar door de handelaars ge schieden kan zonder dat zij in het bezit zijn van een algemeene vergunning van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel,.doch dat de aflevering aan het publiek uiteraard slechts kan plaatsvinden tegen inleve ring van het benoodigde aantal punten van de textielkaart. Petroleumzegel „periode 5" Van 12 Augustus tot 8 September geldig. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus a.s. tot en met 8 Sep tember a.s. de met „Periode 5" gemerkte petro leumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. Talrijke broeikassen te Aalsmeer vernield. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben wederom Engelsche vliegtuigen getracht het Ne- ierlandsche luchtgebied binnen te vliegen, hetgeen door het Duitsche luchtafweergeschut grootendeels is verhinderd. Een vliegtuig, dat nabij Walcheren de Schelde /rachtte te naderen, is door het luchtafweergeschut verdreven. Een brandbom viel daarbii in het wa ter. Een burger, die zoo onverstandig was geen dekking te zoeken, werd door scherven van het af weergeschut licht gewond. Aflevering van gecondenceerde melk, melkpoeder, blokmelk en melk in blik tiideliik verboden. De Secretaris-generaal, waarnemend noofd van het departement van Landbouw en Vissche rij, brengt ter kennis, dat met ingang van 10 Aug. 1940 tijdelijk de aflevering van geconden seerde melk, melkpoeder, blokmelk en gesterili seerde melk in blik verboden is. Dit verbod geldt niet voor aflevering van magere melkpoeder en voor leveringen aan de Nederlandsche zuivelcen- trale, afdeeling zuivel. Evenmin geldt dit erbod ten aanzien van normale afleveringen door pro ducenten of handelaren, niet zijnde detaillisten, aan de industrie, welke melkproducten pleegt te verwerken. Deze afleveringen mogen slechts geschieden, indien hiervoor door genoemde centrale toe stemming is verleend. Onder normale leveringen worden in het algemeen verstaan die leveringen, welke overeenkomen met de afleveringen in 1939. Aan de winkeliers is het voorts toegestaan hun voorraad gecondenseerde melk of melkpoeder aan den consument te verkoopen. Aanvulling van hun voorraad zal tengevolge van dit verbod tij delijk niet mogelijk zijn. Een Yolendamsch meisje hielp bereidwillig mede. toen voor de ingezetenen van Haarlem op het Teylerplein een openbare les in de behandeling der instrumenten van de luchtbeschermingsbrandweer werd gehouden. XFoto Pax Holland.) BEVERWIJK Aanbesteding van schilderwerk. Door de Woningbouwvereeniging „Goed Wo nen" wordt op Dinsdag 29 Augustus een aanbe steding gehouden voor het schilderen van alle buitenwerken der achtergevels van de huizen van deze vereeniging, staande in de Assumburgstraat. De uitreiking van textielkaarten. Op Dinsdag 13 Augustus zullen in het Gymna stieklokaal aan het C. H. Moensplein van 8.30 tot 12 en van 2 tot 6 uur aan de bewoners van de volgende straten textielkaarten worden uitge reikt: Narcissenweg, N. Scholtestraat, Nieuweweg, Nieuwstr., Noorderweg, Noor derwij kweg, Ooster- tuinen, Oosterwijkstraat, Parklaan. Patersweg, Peperstraat, Populierenlaan. In geen geval zullen de kaarten aan kinderen worden uitgereikt. Bij afhaling der textielkaarten moeten de stam kaarten, alsmede de ingevulde formulieren wor den overlegd OPBRENGST COLLECTE De collecte ten bate van „Herwonnen Levens kracht", die Zaterdag is gehouden, bracht ruim 194 gulden op.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1