Dr. Funk over economische ordening van Europa. M A A N PAT, 12 AUGUSTUS 1940 Duitsch legerbericht van Zaterdag Fabrieken, werven en vlieg velden in Engeland met bommen bestookt. BERLIJN, 10 Augustus. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Een duikboot meldt het tot zinken brengen van een gewapenden koopvaarder van 8700 br. reg. ton. De gewapende verkenning boven Engeland is sys tematisch voortgezet, in het bijzonder aan de oost en zuidkust van Engeland en boven de zee ten noorden van de Shetlandsche eilanden. Onze vliegtuigen hebben Britsche wapenfabrie ken, havens, werven, evenals vliegvelden en stel lingen van het luchtafweergeschut aangevallen. Daarbij gelukte het o.a. de vliegtuigfabriek Pobjoy Airmotors Aircraft Ltd. te Rochester en de bus kruitfabriek te Faversham met succes met bommen te bestoken, waardoor hevige branden en ontplof fingen werden veroorzaakt. Een groot aantal bommen van verschillend kaliber heeft de dok ken te Newcastle en de staatswerken van Sheer- ness en Chatham getroffen. Voorts is de startbaan van een vliegveld ten noorden van Bristol door in slaande bommen verwoest. Enkele vijandelijke vliegtuigen zijn gisteren, in den loop van den dag Noord-Frankrijk, België en Nederland binnen ge vlogen, des nachts kwamen zij naar West-Duit,sch-, land. Militaire doelen zijn in 't rijksgebied niet aan gevallen, daarentegen zijn verscheidene burgers gewond en eenige gebouwen beschadigd. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Twee vijande lijke vliegtuigen zijn door de luchtafweerartillerie neergeschoten. Met de vernietiging van deze vijan delijke vliegtuigen heeft het Duitsche luchtafweer geschut het totaal aan neergeschoten vijandelijke vliegtuigen op 1500 gebracht." Frontbericht. Het Zaterdag gepubliceerde frontbericht van DNB luidt: „Van de aanvallen van gisteren, door het Duit sche luchtwapen op Engeland gedaan, zijn in de eerste plaats de aanvallen op de staatswerven van Sheerness en van Chatham, alsook de aanval op de dokken en havens van Newcastle van beteekenis. In al deze drie gevallen werden eerst de vijande lijke zoeklicht- en luchtafweerbatterijen door goed gemikte bommen buiten gevecht gesteld. Bij New castle deed vervolgens een af deeling ME-161 met bommen van licht, middelsoortig en zwaar kaliber met succes een aanval op de dokken, waarin zich talrijke schepen bevonden, die hersteld moesten worden. Van doorslaande beteekenis waren de bom men, die gericht waren tegen de staatswerven van Sheerness en Chatham en waarvan de uitwerking door den klaren onbewolkten nachthemel goed kon worden vastgesteld. Bij den aanval op de vliegtuig fabriek te Rochester troffen de aanvallers noch aan de kust, noch op 't fabrieksterrein zelf, lucht afweergeschut aan. Wanneer de Engelschen' zijn gedwongen een fabriek, zooals deze vliegtuigfabriek die van zulk een groote beteekenis is voor den oor log, te ontblooten van alle afweermiddelen, dan kan hieruit de gevolgtrekking worden gemaakt dat zij het luchtafweergeschut, dat hiervoor noodig zou zijn, kennelijk op andere plaatsen nog minder kunnen missen. De met succes aangevallen vlieg tuigfabriek is sedert het begin van den oorlog aan merkelijk vergroot en kan thans worden beschouwd als een belangrijke leverancier van onderdeelen voor de vliegtuigindustrie. Een andere aanval was tenslotte nog gericht tegen de buskruitfabriek te Faversham in het graafschap Kent. Afgaande op duidelijk zichtbare ontploffingen en de geweldige branden is een groot deel van de daar opgeslagen explosieve stoffen en van de grondstoffen ver nietigd. Het Duitsche luchtafweergeschut heeft twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Daarmee zijn, alleen al door dit wapen, sedert het begin van den oorlog 1500 vijandelijke vliegtuigen naar be neden gehaald. In dit cijfer zijn niet opgenomen de verliezen, die de vijand leed door de actie van het leger (ongeveer 350) en van eenheden van de oorlogsmarine (ongeveer 150), zoodat men.in totaal kan rekening houden met ongeveer 2000 vliegtui gen, die door geschut op den beganen grond zijn neergeschoten." Duitsch legerbericht van Zondag: een schuur, in Telgte in het district Munster is een herberg getroffen. De branden, die ontston den, konden steeds spoedig gebluscht worden door veiligheids- en hulpdienst. Een vijandelijk vlieg tuig van het type Bristol-Blenheim is neerge schoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist." Italiaansch legerbericht van Zaterdag: Verdere opmarsch in Britsch Somaliland. ERGENS IN ITALIë, 10 Augustus (Stefani) Le gerbericht no. 62 van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt: „Uit gegevens. van betrouwbare zijde ontvan gen, blijkt dat ten gevolge van den aanval, die op 1 Augustus door eenheden bommenwerpers van onze luchtmacht is gedaan, het oorlogsschip „Reso lution" zware schade opliep, met name aan de ge- sehuttorens op het voordek. Bovendien werd ook een torpcdoboot.iager zwaar beschadigd. In Noord-Afrika zijn de spoorweghaven Mersa Matroeh, concentraties van vijandelijke gemecha niseerde strijdkrachten, alsmede posities van den vijand te Sidi Barrani met succes gebombardeerd door onze luchtmacht. In Oost-Afrika hebben onze troepen, dank zij hun snelle marschen, Adoeëina in Britsch-Somali- land kunnen bezetten en zijn thans reeds langs dezeplaats opgerukt. Onze luchtmacht deed een aanval op de haven en het vliegveld van Berbera, trof een schip en vernielde op den grond twee vijandelijke vliegtuigen van het type Gloster. Vijandelijke pantserwagens zijn bij Boena aan een bombardement onderworpen. Luchtaanvallen zon der noemenswaardig resultaat zijn door den vijand gedaan op Harrar, Massaoeal en Doera. Italiaansch legerbericht van Zondag: Engelsche duikboot tot zinken gebracht. ERGENS IN ITALIë, 11 Aug. (Stefani). Het 63ste legerbericht van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „De Britsche duikboot „Odin", welker verlies een Britsch communiqué thans officieel mede deelt, is tot zinken gebracht tijdens onze opera ties, welke reeds in vorige legerberichten ver meld waren. De duikboot had een waterverplaat sing van 1500 ton en was gewapend met 8 torpedo- lanceerbuizen, een kanon en twee mitrailleurs. De bemanning telde 55 koppen. In Britsch Somaliland hebben wij den Pas van Carrin en Godajera bezet. De opmarsch duurt voort. Onze luchtformaties hebben het vliegveld van Erkovit in den Soedan gebombardeerd. Zij troffen daarbij rechtstreeks 15 op het veld staan de vliegtuigen en sloegen een aanval van vijan delijke jagers af. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Een vijandelijk toestel, dat had getracht El Oeak aan de grens van Kenya te bombardeeren, is door het vuur van onze troe pen neergehaald. Een Engelsche piloot, een kapi tein, is gevangen genomen Hoe de Italianen Zeila innamen. Een bijzondere correspondent van het agent schap Stefani meldt bijzondheden over de inne ming van Zeila in Britsch Somaliland. „De intocht in Zeila geschiedde na twee dagen van zware marschen. De Italiaansche troepen en afdeelingen inlanders moesten na de bestorming van het fort Pierch in een verstikkende tempera tuur groote afstanden door de woestijn afleggen. Zeila, dat door sterke vestingwerken en een sterk garnizoen verdedigd was. moest bestormd worden. Talrijke Engelsche afdeelingen kameelrijders wer den onder- het vernietigende Italiaansche vuur uiteengejaagd. Aan een in de haven liggenden Engelschen tor pedojager, die reeds door het Italiaansche lucht wapen hevig beschadigd was, gelukte het nog met een kleine groep vluchtelingen aan boord de haven te verlaten. De inlandsche bevolking, die als gevolg van de Engelsche propaganda op de vlucht geslagen was, kwam reeds kort na den Italiaan- schèn intocht te Zeila terug en juichte de Ita liaansche troepen toe." Het optreden der Britsche lucht macht. Bommen nabij een hospitaal in Thienen. Het D.N.B. meldt: Op 10 Augustus des avonds te half zes heeft een vijandelijk vliegtuig bommen naar het hos pitaal te Thienen geworpen. De bommen kwa men in den tuin terecht, het hospitaal draagt de gebruikelijke kenmerken van het Roode Kruis. Er worden Duitsche, Belgische en Engelsche ge wonden verpleegd. In de omgeving bevinden zich nergens militaire doelen. Nader meldt het D.N.B. Het reeds eerder gemelde bombardement op het hospitaal van Thienen, dat geheel in strijd is met "het volkenrecht, heeft talrijke voorgan gers, Hieruit blijkt, naar van Duitsche zijde wordt vastgesteld, dat de aanvallen van de En gelsche vliegers op met-militaire doelwitten, voornamelijk op duidelijk gekenmerkte zieken huizen, welbewust en volgens een plan worden uitgevoerd. Zoo hebben op 10 Mei drie vijande lijke vliegtuigen de open stad Freiburg in Breis- gau aangevallen, waardoor, zooals bekend, 24 burgers, waaronder 13 zorgeloos op een speel plaats spelende kinderen in den leeftijd van 5 tot 12 jaar, om het leven kwamen. In den nacht van 27 op 28 Mei wierpen vijan delijke vliegers twee bommen op het Notbur- gahuis in Neuss-Grevenbroich. dat op het oogen- blik dienst doet als reserve-hospitaal, waardoor een vleugel van het gebouw werd vernield, een anaere bom viel in den tuin van het belendende stedelijke ziekenhuis, hierdoor werden vier per sonen, waaronder twee zusters, gewond. Beide ziekenhuizen zijn op het dak door een groot rood kruis gekenmerkt. Drie weken later, in. den nacht van 18 op 19 Juni, heeft een Britsche vliegër een bom geworpen op het stedelijk zie kenhuis in Sachsenhausen, een voorstad van Frankfort. Reeds een week later, op 24 Juni, bombardeerden ^Engelsche vliegers een Neder- landsch marinehospitaal, hoewel het Roode Kruisteekend kilometers ver te zien was. In den zelfden nacht, toen aan den rand van de stad Berlijn een ziekenhuis door Britsche bommen werd beschadigd, deden Britsche bommenwerpers een aanval op Duisburg en Bielefeld, waarbij zij meer dan vijftig brandbommen neerwierpen. In den nacht van 26 op 27 Juni wierpen Brit sche vliegers zeven bommen op een Neder- landsch krankzinnigengesticht. Hierdoor wer den verscheidene zusters en drie zieken ge wond. Dit zijn, naar van Duitsche zijde tenslotte wordt gezegd, slechts enkele grepen uit 'den overvloed van aanwezig bewijsmateriaal. MINISTER FRICK IN LUXEMBURG. LUXEMBURG, 11 Augustus. De rijksminis ter van binnenlandsche zaken. Frick, is heden ochtend voor een kort bezoek hier aangekomen. Bij zijn aankomst werd hij hartelijk toegejuicht. Na een bespreking met den chef van het civiele bestuur, gouwleider Simon, heeft dr. Frick vroeg in den middag Luxemburg weer verlaten. (D.N.B.) De versperringen, welke de Duitsche troepen bij hun opmarsch door Frankrijk ontmoetten, worden thans opgeruimd. Een betonnen hindernis bij een der groote rivierovergangen wordt onder handen genomen. (Foto Weltbild.) Rede bij de opening der Ostmesse. BERLIJN, 11 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft het 9130 ton metende ge wapende Britsche koopvaardijschip „Upwey" tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft op 10 Augustus weer uit gestrekte verkenningsvluchten boven Engeland en de zee gemaakt. Een vijandelijk gewapend koopvaardijschip werd aangevallen en zoo ernstig door bommen getroffen dat de bemanning het schip verliet. Voor belangrijke Engelsche havens zijn opnieuw mijnen gelegd. Onze gevechtsvlieg tuigen hebben de vliegtuigfabrieken Norwich aan gevallen, waarbij een montagehal door bommen in brand geraakte. In den nacht van 10 op 11 Augustus zijn bomaanvallen gedaan op' Newport, Swansea. Pembroke en de fabriek van ontplof bare stoffen Hay ie bij St. Ives. Vijandelijke vliegtuigen zijn gedurende den nacht in Noord- en West-Duitsehland binnen gevlogen en hebben bommen op niet militaire doelwitten geworpen. Te Oberhausen-Sterkrade, Bielefeld en Bochum is telkens een woonhuis, te Bruchköbel bij Hanau zijn vier woonhuizen en Het DNB meldt uit Koningsbergen: De rijksminister van economische zaken, dr. Funk heeft Zondag met een rede de 28ste Deutsche Ostmesse geopend. In zijn rede, waarm hij de groeiende Duitsche economische kracht stelde tegeflover het toene mend verval van krachten van het Britsche we reldrijk, zeide de minister dat deze Ostmesse voor de eerste maal geen aanklacht is tegen Versailles, doch een trotsche tentoonstelling van gepresteer- den vreedzamen herbouw. De rijksminister zeide verder o.a.: De voorsprong, dien het Duitsche volk in zeven jaren van noesten arbeid heeft behaald, kan door Engeland niet meer worden afgenomen. Duitsch- land verkeert, gezien van voedings-economisch standpunt, in een absoluut gewaarborgde positie. Het heeft den Engelschen blokkadering zóó gron dig vernield dat er geen voedselschaarschte meer kan ontstaan. Geheel anders is het met den toe stand van Engeland gesteld, dat viervijfde van zijn behoefte aan levensmiddelen van het buitenland uit betrekt en slechts een vijfde zelf produceert, terwijl in Duitschland de verhouding juist omge keerd is. DE ROLLEN OMGEKEERD. Engeland raakt zelf in het blokkadenet verward, waarin het Duitschland wilde vangen. Op indus trieel gebied zijn de rollen omgekeerd. De Euro- peesche staten weten thans wie haar natuurlijke handelspartner is. Duitschland's economisch po tentieel is zoo groot dat het niet alleen zijn eigen oorlogsbehoefte door eigen productie dekt, doch ook nog voldoende productiecapaciteit bezit voor de uitvoerindustrie. Door de verstoring van het overzeesche verkeer en den oorlog in West-Europa is het zwaartepunt van den Europeeschen goede- renruil naar de handelswegen van het oosten en zuidoosten verlegd. Het Oost-Europeesche econo mische leven heeft door het weer opleven van het Duitsch-Russische goederenverkeer aan nieuwe, stérke impuls gekregen. De verzorging en het be vorderen van het goederenverkeer tusschen de sta ten onderling is het parool van de Ostmesse. Deze demonstratie van den vreedzamen goederenruil in een tijd, waarin aan het economische leven de hoogste eischen worden gesteld, bewijst dat Duitsch land in staat is om aan een wereldhandel in een met zijn beteekenis overeenstemmend aandeel deel te nemen. Hoe staat het daarentegen met Engeland? De groote Engelsche havens aan de zuidelijke- en oos telijke kusten zijn gesloten. Via deze havens ging bijna vijftig procent van den Engelschen buitenland- schen handel, die bovendien nog door de geweldige stijging der vrachttarieven belast wordt. Engeland kan zijn invoeroverschot nog slechts betalen door gebruik te maken van het tijdens generaties bij eengeschraapte buitenlandsche vermogen. Deson danks daalt de koers van het pond sterling en stij gen de prijzen. Evenals in het economische leven en den buiten- landschen handel treedt ook in het financieren van den oorlog de Duitsche superioriteit duidelijk naar voren. Principieel kan het bij 'de oorlogsfinancie ring alleen gaan om een nieuwe verdeeling van het volksinkomen. Wanneer dus de oorlog een dus danige verdeeling noodig maakt, waarom dan niet het aandeel van den staat vastgelegd en het over blijvende gedeelte rechtvaardig, d.w.z. in overeen stemming met de prestaties over het geheele volk verdeeld? Duitschland past deze methode toe. En- land daarentegen koos den anderen weg, doordat het aan zijn bevolking overliet zich in een zooge naamd vrij spel der krachten zelf het voor het le ven noodzakelijke aandeel aan het sociale product te waarborgen. De prijzen zijn dan ook met spron gen omhoog gegaan. Dit „spel der krachten" is niets anders dan een niets-ontziende strijd van allen te gen allen, welke strijd ertoe zal bijdragen dat En geland dezen oorlog verliest. Dat het Duitsche volk een onwrikbaar vertrou wen in zijn leiding heeft, bewijst het toenemen van og deposito's bij de spaarbanken, die einde Juni 1940 tot 24 milliard rijksmark waren gestegen. Na t verlagen der rente werd voor meer dan 3V2 milliard hjksmark alleen aan 4 pet. rijksschatkistbiljetten ondergebracht. Dank zij successen van de buitenlandsche po litiek en de militaire successen en door de econo mische prestaties staat Groot-Duitschland zóó sterk en onwrikbaar dat het ondanks de geweldige inspanningen, die door den oorlog worden verlangd, 'jri huis in orde kan houden en het in overeen- emmmg met den veranderden wereldtoestand Kan vergrooten. ECONOMISCHE COÖPERATIE IN EUROPA. De erkenning, dat Duitschland ook economisch oor een nieuw tijdperk staat, wint in de geheele wereld meer en meer terrein. Eerst de politieke consolideering van Europa kan de voorwaarde scheppen voor een intensiveering van het geheele conomische leven in het Europeesche gebied en de spanning verwijderen, die tot dusver een vrucht- hinderdmenW6rking tusschen de landen heeft ver- Door een intensieve coöperatie van het Euro- Peesehe economische leven kan zijn opbrengst aan- ieniijk worden opgevoerd. Belangrijk is hierbij een ^menwerking vo^ vertrouwen van alle Europeesche a!en mct het Groot-Duitsche Rijk en Italië. De Piimcgendhedcn zijn de garanties ook voor de we'lleC°n0mische orc*ening van Europa. De dhandel kan bij een dergelijke nieuwe orde Dr. Walther Funk. Duitschland geen belang meer had bij den wereld handel, doch omdat Engeland op deze manier zich van den lastigen concurrent Duitschland wilde ont doen. Duitschland voert een politiek van autarkie om zich van een drukkende afhankelijkheid van het buitenland te bevrijden, doch niet om zich zelf beperkingen op te leggen. Duitschland wil zich niet uit den wereldhandel terugtrekken, doch wil al leen weten dat in tijden van nood zijn economische vrijheid gewaarborgd is.- De Duitsche autarkie heeft daarom niet met een politiek van isolatie te maken. De wereldhandel kan alleen voor een in. tensieve goederenruil tot nieuw leven worden ge wekt. Voor goederen zijn de voorwaarden voor een dergelijke ontwikkeling na den oorlog alleszins gunstig. Europa heeft door den oorlog een zeer groote behoefte aan overzeesche grondstoffen. Duitschland ziet in den wereldhandel het gewenschte middel tot het verhoogen van den levensstandaard en zal met den grootst mogelijken omvang hieraan deelnemen. Het is nooit een tegenstander van multilateralen goederenruil geweest, evenmin als 't de tweezijdige clearing als economisch strijdmiddel heeft uitge vonden". De minister sloot zijn rede met dé woorden: „Duitschland's economie staat sterk en is voor oorlog en vrede goed uitgerust. In Engeland echter wankelen de economische fundamenten. Geheele takken van industrie zijn reeds thans in Engeland stilgelegd. Het Engelsche pond is in vergaande mate van het internationale betalingsverkeer uitge schakeld. Normale wereldhandelsbetrekkingen zul len pas mogelijk zijn,, wanneer de oorlog beslist is. Dan moet de goederenruil tusschen de staten onderling niet meer geschieden onder een strijdleuze doch moet dan weer worden, wat het altijd had moeten zijn: Een vreedzame concurrentie in het presteeren tot voordeel van alle volken, die aan den wereldhandel deelnemen". Japan's leger op nieuwe basis. Minister Matsoeoka aan het woord. Het DNB meldt uit Tokio: De minister van buitenlandsche zaken, Mat soeoka, heeft in een interview gezegd, dat Japan bij den opbouw van het nieuwe groote Aziatische economische gebied moet samengaan met die machten, wier doeleinden eveneens zijn gericht op een herordening in de wereld. Matsoeoka zeide verder dat het conflict in China zoo spoedig mo gelijk zal worden beëindigd. Niettemin moeten noodoplossingen worden vermeden, in verband met de steeds veranderende internationale situatie, welke Japan voor een nieuwe taak kan stellen. Daarom komt het er thans op aan dat de Japansche weermacht wordt geplaatst op een nieuwen, bin- nenlandschen grondslag, zooals deze door minister president Konoje als nieuwe politieke structuur, onder sterke leiding van den staat, wordt voor bereid. Luchtmacht doet opnieuw aanvallen in Engeland. Louisiana door wolkbreuken geteisterd. Het D. N. B. meldt uit New York: In den staat Louisiana zijn wolkbreuken opgetre den, die op sommige punten geheele gebieden tot een hoogte van twee voet overstroomen In het zuid-westelijk deel van Louisiana zijn meer kan 10.000 personen dakloos. Gouverneur Jones heeft alle beschikbare booten in beslag genomen voor het doen verrichten van opruimingswerkzaamhe den en voor het transporteeren van levensmidde len. Deze grootste overstrooming, waaronder Louisiana ooit te lijden heeft gehad, heeft op ver schillende plaatsen den geheelen oogst vernietigd. De reis van Koiso naar Ned.-Indië. Generaal-veldmaarschalk Von Kluge bracht dezer dagen een bezoek aan een der Fransche havens, waar hij de oorlogsbodems in oogen- schouw nam. (Foto Weltbild.) PROGRAMMA DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD 414. M. AVRO-uitzending. 8.Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 19.Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Causerie „Mijn moédertaal". 19.35 Ensemble Jonny Kroon. 11.Wenken voor de huishouding 1120 Ensemble Jonny Kroon 12.Avro-Amusementsorkest. 12.45 Berichten A.N.P. eventueel gramofoonmuziek. 1. De Speellieden en een koor. 1.20 AVRO-Aeolian- orkest. 2.Causerie „Verstandig verduisteren". 2.10 Philharmonisch kwartet. 3.Causerie „Een dag bij het K.V.V." 3.30 Pianovoordracht. 4,— Puszta-orkest (opn.) 4,25 Declamatie (gr.pl.) 4.45 De Vroolijke Vijf. 5.15 Berichten A.N.P. 5.30 Om roeporkest en soliste. 6.30 VPRO: Jeugduitzendlisg. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.Vragen van de dag. (A.N.P.) 7.15 Berichten. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.40 Causerie „De afbeeldingen op onze zomer- postzegels". 8.Berichten A.N.P. 8.15 Cabaret- programma. 8.55 Gramofoonmuziek (met toelich ting). 9.25 „De Opbouwdienst", interview. 9.45 Om roeporkest. 10.15 Berichten A.N.P., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO.uitzending. 7.Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsqji) 7.30 Wij beginnen den dag 8.Gramofoonmuziek. 9..Haarlemsche Oratoriumvereeniging, het Utrechtsch Stedelijk Orkest en solisten (opn.) 9.45 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Er.gelsch), 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten A.N.P. 1.Gramofoonmuziek. 2.Be richten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Be richten (Engelsch). 3.39 Gramofoonmuziek. 5. Berichten (Duitsch. 5.15 Berichten A.N.P. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 R.V.U.: Cyclus „De natuurkunde van het vriie veld.". 7.Vragen van den dag (A.N.P.) 7.20 Gramofoonmuziek.. 8.Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten A.N.P. 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Berichten (Engelsch) 9 30 Gramofoonmuziek. 9.55 Wij sluiten den dag. 10. Berichten (Duilsch). 10.15 Berichten A.N.P.) 10.30- 10.45, 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berich ten (Engelsch). ning alleen maar winnen. Aan den overkant van den Oceaan hoort men nog steeds de verkeerde meening dat het nationaal-socialisme vijandig staat tegenover den wereldhandel, omdat het den z.g. vrijhandel van de hand wijst. Doch Wilson's roep naar „vrijheid der zeeën", heeft geen schipbreuk geleden door den tegenstand van Duitschland, doch is door het klassieke land van den vrijhandel, Enge land, ten val gebracht. De economische oorlog van de afgeloopen jaren is niet ontbrand, omdat Het DNB meldt uit Tokio: De Nederlandsche gezant, generaal Pabst, heeft Zaterdag met den leider van de Aziati sche afdeeling van het departement van bui tenlandsche zaken een onderhoud van een uur gehad over' de betrekkingen tusschen beide landen, in verband met de voorgenomen eco nomische zending van generaal Koiso naar Nederlandsch-Indië Op een heerlijken zomerdag aan den wandel in de prachtige omgeving van IVIattigliorn, De Nederlandsche jeugd in de Ostmark amuseert zich uitstekend. (Foto Pax Holland.)

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3