IJmuider Courant De bruine boonen bloeien. BEVERWIJK De heer H. G. Heij beantwoordt vragen over Je distributie van textielgoederen. DAGBLAD VUOK VELSEJN, IJMU1DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Bonnen Telefoontarieven Voorraden cigaretten Beroep op de Zon. |ge JAARGANG NO. 240 Lourens Coster, Maatschappij voor i Algem. Drukkerij N.V., Gr. Uitgave L„n.-uiigaw>" 1 93, Haarlem, Telefoon 10724, Bureau Kennemerlaan 42, llmuiden. iHoutstraat I3mu.de. O""m i )oon 5J01 postgiro 310791. Alle Advertenties, 0n voor dit blad, worden kosteloos [opgegeven LenW=» In de Knnneme. Courant Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. van dezen dienst aan den Maandagavond heeft mevr. Ch. Neytzell de Wil- - „jtster van de Nederlandsche Vereenig.ng "«icroamn. voor de radio enkele vragen ge- v°oi aan den heer H. G Hey, directeur van het h reau voor de distributie van textielproducten Hén handel, over de nieuwe distributieregeling d00l.p ,jei welke de heer Hey beantwoordde, wnneer' iemand een heerencostuum of damesja- heeft besteld en de stof daarvoor is reeds ge- p0I1i Pn gereserveerd voor 5 Augustus doch het Sngstuk is nog niet afgeleverd, valt dit klee- taulc dan onder de eerste of onder de tweede i- butieregeling en maakt dit voor de betrokke- K'verschil uit in de puntenberekening? MpI antwoord van den heer Hey luidde hierop: 1 hm wat afgeleverd wordt na 12 Augustus valt on- a fde tweede distributieregeling, doch wat de pun- telling betreft heeft men hieraan geen schade Hii deze verkochte goederen mogen worden af- ÏÏpverd met het afsnijden van 30 punten. Dit a£- den geschiedt door den plaatselijken distribu- Kienst Voor het afleveren van deze goederen Si een vergunning van dezen werancier te worden overgelegd. Vraag De groote stukken moesten op het formu- i-pr vermeld worden en hiervoor heeft naar mate van het aantal punten dat zij vertegenwoordigen, al f niet aftrek van 30 punten van de distributiekaart 1 ats Is hiermede de verplichting vervallen om de iVooobons van al hetgeen men tusschen 28 Mei en 5 Augustus heeft gekocht gedurende 3 maanden te I ^Antwoord: Nee, mevrouw, deze verplichting moet blijven bestaan, want het is nog niet duidelijk wel ke personen volgens de voorloopige distributierege- I linff welke bekend is gemaakt na 28 Mei, te veel hebben gekocht en dus in overtreding zijn. Wij hebben deze koopbons ook wel ter beschikking van Je winkeliers, maar het is gewenscht dat iedere hujSvrouw kan bewijzen en aantoonen wat zij heeft gekocht en ontvangen en daarom moet zij I deze koopbons nog bewaren voor eventueele na vraag door een van mijn inspecteurs. Vraag: Wanneer een alleenstaand persoon een jaarinkomen van minder dan 350.heeft, komt die dan ook voor een toeslagkaart in aanmerking? Antwoord: Ja mevrouw, ook een alleenstaand persoon met een jaarinkomen van beneden 350. hee'ft recht op een toeslagkaart. Vraag: Behoort mijn dienstmeisje wat betreft punten voor huishoudgoederen tot het gezin harer ouders en behoort mijn dochter die zelfstandig in een andere stad woont in dat opzicht niet tot mijn gezin? Of is elk van ons drieën uitsluitend op eigen huishoudgoed aangewezen? Antwoord: Wat betreft de huishoudgoederen, zoo als lakens, sloopen, handdoeken en dergelijke, be hoort ieder tot het gezin waarin men werkelijk in- iwonend is en dus deze goederen mede helpt verslij- ten. Vraag: In verband met de voorgaande vraag staat 'deze: Zal er nu ieder de uiterste zuinigheid, ook met huishoudgoed, zal willen betrachten niet nei- ging komen om op gemeubileerde kamers'wonenden 'voor eigen bed- en tafellinnen te laten zorgen, zoo als dat in universiteitssteden reeds door sommige die thans geldig zijn BROOD Bons 1 (nieuio broodbonboekje). Geldig: Van 12 tot en met IS Augustus. Bons 91 tot en met 100 (oud broodbon- boekje). Geldig: Tot en met 15 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distrïbutieboekje Geldig: Tot en met 30 Augustus - Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen distrïbutieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 14 uit het Algemeen distrïbutieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algem. distrïbutieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokkenof gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN fion 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter 60)i 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro- leurn kunnen koken). Zegel Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter kamerverhuurders geëischt wordt., en zal in dat ge val niet een moeilijkheid ontstaan voor de huurders om zich uit het beschikbare aantal punten het noo- dige goed aan te schaffen? Antwoord: In het algemeen zal men natuurlijk met huishoudgoed de uiterste zuinigheid gaan be trachten. maar de menschen die er hun beroep van maken om gemeubileei'de kamers te verhuren en pension te houden, kunnen, wanneer de aanwezige goederen versleten zijn, een speciale vergunning krijgen, omdat zij hun beroep hiervan maken. Ook het vcrpleegsterscostuum Vraag: Wordt onder „uniformkleeding" ook ver staan 't verpleegsterscostuum en dergelijke kleeding? Antwoord: Inderdaad wordt het verpleegsterscos tuum ook gerekend tot de uniformkleeding en in dien aanschaffing noodzakelijk is, kan een speciale vergunning hiervoor worden verleend. Al deze spe ciale vergunningen moeten in eerste instantie wor den aangevraagd bij den plaatselijken distributie- dienst, welke dienst van ons een voorschrift heeft ontvangen hoe in dergelijke gevallen moét worden gehandeld. In twijfelgevallen of bij moeilijkheden welke vooruit niet zijn voorzien, zal deze dienst zien met ons in verbinding stellen en daarna den ver bruiker kunnen helpen. Gordijnstoffen Vraag: Kan ik gordijnstoffen zelf koopen en ver werken? Antwoord: De gordijnstoffen worden beschikbaar gesteld op een speciale vergunning voor die men schen. welke deze beslist noodig hebben. Wanneer deze vergunning is ontvangen, kruinen de glasgor dijnen en vitrages afgeleverd worden en door de huisvrouw zelf worden gemaakt. Voor overgordijnen kunnen wij dit moeilijk toestaan omdat deze stof ook voor andere doeleinden heel goed kan worden ge bruikt en dan is een dergelijke aflevering per meter niet juist. Op de speciale vergunning zal dus worden vermeld of de gordijnen alleen mogen worden ge maakt door een stoffeerder, die bij ons is ingeschre ven of dat deze ook door den verbruiker zelf mogen worden gemaakt. Ook deze vergunning moet in eer ste instantie bij den plaatselijken distributiedienst worden aangevraagd. Nadat de vraagster den heer Hey had gedankt voor de inlichtingen deelde deze mede dat door he propagandabureau van den Economischen Voorlich tingsdienst van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart de voorlichting van het publiek wat betreft deze distributieregeling, zal worden ter hand genomen. Mededeelingen voor den handel Spr. deed voorts een mededeeling, die van belang is voor den handel. In verband met het groote aantal nagekomen aan vragen tot het verkrijgen van een algemeene ver gunning is het den handel" geoorloofd tot uiterlijk 1 September, om zonder deze vergunning van mijn rijksbureau te koopen en te verkoopen, wanneer men tenminste deze vergunning" reeds schriftelijk heeft aangevraagd. Wat betreft de sluiting van de winkels zou ik nog willen opmerken, dat men deze nog enkele dagen kan handhaven wanneer de in ventarisatie nog niet gereed is. De winkelier kan met de aflevering pas beginnen wanneer hij met dit werk klaar is, omdat anders groote fouten zullen ontstaan. Men moet het dus een bepaalde zaak niet kwalijk nemen wanneer deze na enkele dagen nog niet aanvangt met den verkoop aan het publiek. Over de geheele regeling als zoodanig zou ik wil len zeggen, dat bij een dergelijk groot 'en moeilijk werk natuurlijk ook door mijn menschen fouten zul len zijn gemaakt, maar dat het in mijn voornemen ligt om na enkele weken een serie kleine wijzi gingen aan te brengen of een naderen uitleg te ge ven, nadat ik voldoende zal hebben gehoord welke moeilijkheden bij de toepassing" van de regeling zijn ontstaan. met een cent per gesprek #verhoogd' In de gehouden gemeenteraadsvergadering van 's-Gravenhage heeft wethouder De Vries mede gedeeld dat van den secretaris-generaal van Bin- nenlandsche Zaken op voorstel van den directeur- generaal der P.T.T. en daartoe gemachtigd dooi de Duitsche overheid bericht is ontvangen dat de prijs der locale telefoongesprekken over geheel Nederland met ingang van 1 September a.s. zal worden verhoogd van 2 op 3 cent per gesprek. Dc reis van generaal Koiso naar Ned. Indie. Voorloopig uitgesteld. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De minister van oorlog, generaal Tojo, heeft Maandag een uur met minister-president Konoje gesproken. Naar verluidt stond het onderhoud in verband met de wijzigingen in den internationalen toestand gekomen door de Duitsche lucht aanvallen op de Britsche eilanden. De bespreking heeft tot resultaat gehad dat het vertrek van den buitengewonen gezant generaal Koiso naar Nederlandsch-Indië voor loopig uitgesteld is door den Europeeschen oorlog zoowel als door den onopgehelderden toestand ten aanzien van Engeland en de Vereenigde Staten. MAATREGEL VAN MINISTER MANDEL ONGEDAAN GEMAAKT. GENèVE, 12 Aug. Naar de Fransche radio mededeelt wordt geen voortgang gemaakt met het militaire onderzoek tegen talrijke bekende persoonlijkheden, waaronder de schrijver Fabre- Luce, die in Juni, op bevel van den toenmaligen minister van binnenlandsche zaken, Mandel, wegens zoogenaamde staatsgevaarlijke activiteit, was gearresteerd. De rechter van instructie heeft bevolen de gearresteerden onmiddellijk vrij te laten. (D.N.B.) Duifsche luchtmacht opnieuw in den aanval. Haven van Portsmouth bestookt. Het D.N.B. deelt mede: Een afdeeling Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft Maandagmiddag een aanval ondernomen op de haven van Portsmouth, een der belang rijkste vlootsteunpunten van de Britsche marine. Portsmouth is als oorloghaven het voornaamste steunpunt van de thuisvloot aan de zuidkust van Engeland en hei-bergt verscheidene marinescholen, o.a. de onderzeebootschool. Daar bevindt zich ook de proefinstallatie van de Admiralieitt. Portsmouth is door vaste kust- en luchtdoelbatterijen bijzonder krachtig beschermd. Behalve de oorlogshaven vormi het hoofddoel der Duitsche vliegers de rijkswerf, die over een groote oppervlakte van 120 H.A. van mo derne installaties voor groote oorlogsbodems en vliegtuigmoederschepen is voorzien. De door de Duitsche luchtmacht ondernomen luchtaanval op Portsmouth geschiedde tegen 13 uur met ongeveer 40 gevechtsvliegtuigen. Onder de veilige hoede van de Duitsche begeleidende jagers konden de Duitschers ongehinderd door de Engel- sche jagers en het vuur van het Engelsche lucht doelgeschut, dat zeer slecht gericht was, in alle kalmte en goed richtend op het doel hun bommen uitwerpen. De Duitsche vliegtuigen vlogen, komende uit het zuiden, op Spithead aan en verdeelden zich kort voor het bereiken van Portsmouth in drie groepen. Een dezer groepen bombardeerde het munitie- en mijndepöt van Prisdys-Hard, de tweede Duitsche groep stortte zich op de dokken dei staatswerf, terwijl de derde aanvallen ondernam op de groote tankterreinen. Op verscheidene plaatsen werden ontploffingen met sterke rookontwikkeling gecon stateerd. De branden namen een omvang aan, zooals de Duitsche vliegers tot dusver nog nooit op En- gelsch grondgebied hebben waargenomen. De En gelsche jagers hielden zich op een afstand. Zij trachtten van de verte uit het vuur op het Duitsche eskader te openen. Toen de Duitsche begeleidende jagers toesnelden, onttrokken de Engelsche vlieg tuigen zich door de vlucht aan den strijd. Uit een samenvattend bericht over de aanvallen, welke het Duitsche luchtwapen Maandag op de zuidkust van Engeland heeft ondernomen blijkt, dat bij de luchtgevechten boven Portsmouth 48 vijan delijke machines zijn neergeschoten en 12 eigen Vliegtuigen verloren ging. De aanvallen van Stuka- eenheden op een sterk beveiligd convooi ten oosten van Southend hadden tot gevolg dat twee koop vaardijschepen tot zinken werden gebracht en een ander vaartuig in brand geraakte. Een vijandelijk vliegtuig en een eigen toestel gingen hierbij ver- VELSEN Maandag. In de eerste helft van Juni werden van gemeen tewege eenige aan dé gemeente toebehoorende ter reinen bepoot met bruine boonen. Dit werkje ge schiedde door werkloozen, die ongeveer 11000 M2. grond bepootten na dien eerst grondig bewerkt te hebben. Het was laat in het jaar voor deze bruine boo nenteelt. Was het misschien al te laat? Dat zou ge heel van het weer in iö'e komende weken afhangen. Het weer was goed voor de gemeentelijke bruine boonen. eZ kwamen mooi op, ze groeiden mooi ver der. en nu staan ze, twee maanden na den poottijd in vollen bloei. Getuige dit plaatje, dat we maakten van het veld aan den Tolsduinweg. Het belooft een goeden oogst. loren. Bij den aanval op het vliegveld Manston bij Canterbury, dat doeltreffend vernield werd, zijn 12 vijandelijke vliegtuigen op den grond en drie in de lucht vernietigd. Ook bij de luchtgevechten boven de vliegvelden van Canterbury, Lympne en Jawkings, welke doeltreffend met bommen be stookt werden, heeft de vijand groote verliezen aan vliegtuigen geleden, terwijl eenige eigen toe stellen neerstortten. Hedenmorgen berichtte het D.N.B.: Bij de luchtgevechten van Maandag boven Enge land en het Kanaal heeft de vijand naar met zeker heid is vastgesteld, in totaal 86 vliegtuigen verloren. Bovendien schoot de Duitsche luchtdoelartillerie boven Duitsch grondgebied drie vijandelijke vlieg tuigen neer, zoodat in totaal 89 Britsche vliegtuigen vernietigd werden. Daarenboven werden zeven andere vijandelijke jachttoestellen door zwai-e beschieting buiten ge vecht gesteld. Met lange rookslierten gleden zij af en verdwenen in den nevel,-zoodat zij als verloren beschouwd kunnen worden. Bij de gevechten, die dezer dagen zijn gevoerd, gingen 24 Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen verloren. (Men zie ook de pagina buitenland.) zullen gelijkelijk over de winkeliers verdeeld worden. De federatie van winkeliers in tabaksfabrikaten heeft Maandagmiddag te Rotterdam een vergade ring gehouden waarin bijzonderheden over de distributieregelingen voor de winkeliers werden besproken. Ten einde de regelingen van de verschillende si- garettenfabrikanten geheel eenvormig te maken, hebben de voornaamste Nederlandsche fabrikanten zich vereenigd tot de nationale organisatie van si- garettenfabrikanten (N.O.S.). Deze heeft bepaald, dat zooveel mogelijk aan alle winkeliers gelijkelijk de beschikbare voorraden zullen worden gedistribueerd, met als maatstaf het verbruik in 1939. De prijzen zullen door de fabrikanten niet wor den verhoogd en indien een grossier misbruik zou maken van de omstandigheden, door zijn prijzen te verhoogen of het voor de diverse winkeliers be schikbare kwantum onbillijk te verdeelen, zullen door de N.O.S. maatregelen worden genomen. Onder leiding van de N.O.S. is te Amsterdam een Wachtend op de boot, die de geleiders geleidsters van de Nederlandsche jeugd in de Ostmark over de Königssee zal brengen. Foto Pax Holland. O zon! 't is nog geen half Augustus, Dus doe nu nog eens goed je best, En geef ons allen nog gerust 'es Voor 't beetje zomer dat ons rest, Wat extra van je schoonen schijn, Die nog zoo werkelijk kan zijn. Laat ons nu nog eens lekker braden, In bosch of hei of aan de zee, In weelde, zon en water baden, Dat geeft ons wat reserve mee, Voor het seizoen dat gauw zal zijn. Waarin je niet meer bent dan schijn. De jeugd wil nog vacantie houden, Zend haar nog van je gouden gloed En maak haar niet, als nu, verkouden, Kom, span je in en maak wat goed. Verjaag die storm en nattigheid, Niet passend in vacantietijd. Er resten minder dan zes weken, Dan is de zomer officiëel Weer voor drie verreljaar bekeken, Geef ons nu nog eens flink ons deel, Aan warmte uit je rijke bron van vreugde en van licht, o zon! P. GASUS. bureau opgericht, waarin twee fabrikanten, twee grossiers en twee winkeliers zitting hebben en welk bureau de klachten over onbillijkheden zal behandelen. Voorloopig is bepaald, dat iedere winkelier over de maand Augustus 60 pCt. van zijn gemiddeld sigarettenverbruik in 1939 zal ontvangen Donder dag a.s. zullen de verschillende landelijke organi saties van sigarenwinkeliers te Amsterdam een gemeenschappelijke vergadering houden om de algemeene bedrijfsbelangen te bespreken. De federatie van winkeliers in tabaksfabrikaten heeft een petitionnement gericht tot den secretaris generaal van het departement van Economische Zaken, tot het tabaksbureau en tot de N.O.S. ora bij de distributie van tabaksfabrikaten de meest mogelijke billijkheid in acht te nemen. De Groote dag nadert. 25 paarden voor de draverij ingeschreven. Bij het sluiten der inschijving voor de op Don derdag a.s. te houden draverij in de Breestraat was het aantal paarden 25, waaronder heel bekende kortebanei"s, zoodat mooie courses te verwachten zijn. De volgende paarden zijn ingeschreven: 1. Y Zelda Peter, S. v. d. Oord, Sloten; 2. Claudy O, S. v. d. Oord, Sloten; 3. Sister Bond, mevr. Ja cobs, Amsterdam; 4. Welkom van Aduard, mevr. Jacobs, Amsterdam; 5. A Farm Relief, C. in 't Veen, Voorburg; 6. Young Oostar, C. in 't Veen, Voor burg; 7. Zonnestraal, Ph. Knijnenburg, Den Haag; 8., Douglas H, A. Witteveen, Schoorl; 9. Anselor, J. de Vlieger, Nieuw Vennep; 10. Allouez, J. de Vlieger, Nieuw Vennep; 11. Xuthus, H. de Jong, Amstei-dam; 12. Douglas S, J. van Leeuwen Sr., Bakkum; 13. David G, E. Combee, Purmerend; 14. Zora, J. Wagenaar, Amsterdam: 15. Aura V, J. de Haan, Wormer; 16. Bruno, J. de Haan Wormer; 17. Y Kernei, J. de Haan, Wormer; 18. Xerxes, R. van Wieringen, Alkmaar; 19. Avro, G. J. Venneman, Nederhorst den Berg; 20. Belinda, Stal Gruno, Groningen; 21. Flora Mc. Elwyn, mevr. P. Tuin, Edam; 22. Baronesse Holly, Joh. de Wind, Heemstede; 23. Hannover Busy Body, Joh. de Wind, Heemstede; 24. Baron Harvester, J. van Sprundel, Den Haag; 25. Cesar Norton, H. de Jong, Amster dam. Nieuwe ontvanger. De ontvanger der directe belasting, enz. de heer A. F. van Walt Meijer van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Goes is verplaatst naar het kanotor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Beverwijk. INLEVERING RIJKSGOEDEREN. De inlevering" van rijksgoederen door grootvcrlof- gahgers dezer gemeente is bepaald op Dinsdag en Woensdag, 20 en 21 Augustus a.s. in het Gebou-.v Fyifes bananen van de Gebrs. Duijn aan de Meer straat te Beverwijk.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1