dteyde, Nauwe aaneensluiting van vakbonden beoogd. Organische samenwerking van de centrale met de vakorganisaties gewaarborgd. Menschen in Amsterdam I' t v s P AG AUGUSTUS 1940 van het N.'V.'V—kapitaal Engeland. tP Deil Haag gehouden persconferentie /"fe commissaris van het N.V.V. de heer H J. iJnberg een uiteenzetting gegeven van de Salen welke tot nu toe zijn genomen en jnaatreg dienen te worden genomen betreffende reorganisatie van ide vakverenigingen. aatrcelen van den rijkscommissaris voor D® ™tte Nederlandsche gebieden inzake de Ne- de Jcrhe vakverenigingen zijn genomen zoo der|arr.. om een doeltreffende vertegenwoordiging I R /tp belan^en der geoi-ganiseerde arbeiders in va" o samenwerking met de instanties van het "fSLmissariaat te waarborgen. [rUu f werk dat door de vroegere leiding van 'het T io«/krhe Verbond van Vakvereenigmgen tot overneming werd verricht, kon op de op- ?an. ff der sociale vraagstukken en hun practische lossing 2ie(; arbeidsleven slechts in beperkte iTinvloed uitoefenen, daar deze leiding tegen- de bij haar aangesloten vakbonden ,de eigen- dragers van den socialen arbeid', geen enkele llJ \vwnde bevoegdheid bezat. Haar werkzaam- TSn beperkten zich bijna uitsluitend tot de ver- Ewoordiging in totaal 164 commissies waarin „i nidig over sociale problemen maanden en yee lang gesproken of gedebatteerd werd, zon der dat in de zaak zelf practische resultaten wer- denithadktot gevolg, dat op sociaal terrein zeer m'tpenloopende regelingen tot stand kwamen, ook nr die vraagstukken die met inachtneming van Jp speciale belangen voor elk vak uniform gere ild hadden moeten worden, zooals bijvoorbeeld E recht op vacantie of een vacantieregeling en 2p bescherming van den arbeider tegen ontslag. Hetzelfde doet zich voor op het gebied der col lectieve arbeidsovereenkomsten. In den loop van der tijd is een groot aantal dezer overeenkomsten Ifeesloten, die niet op een algemeene basis en vol- pens algemeen geldende regelen zijn ontworpen, Lar die dikwijls zelfs voor dezelfde bedrijfstak, orincipieele door de zakelijke verhoudingen niet «rechtvaardigde verschillen vertoonen. Er zijn belangrijke industrieën, waarin de arbeidsverhou dingen en voorwaarden in het geheel niet of ■lechts ten deele door gemeenschappelijke bepa lingen zijn geregeld, zooals bijvoorbeeld in de metaal- en textielindustrie, terwijl zich voor het «verige een zeer sterk gevarieerde regeling der Arbeidsvoorwaarden heeft ontwikkeld. Zeer duide lijk komt de ongelijke behandeling der leden in de verschillende N.V.V.-organisaties tot uiting in de werkloozenverzekering, die bij elke vakvereeni- ging door eigen statuten en verdere bepalingen is geregeld. Zoo zijn bijvoorbeeld voor eenzelfde loonklasse In de verschillende organisaties niet slechts de pre mies zeer uiteenloopend, maar ook de bedragen 'der uitkeeringen en de termijn gedurenid'e welke deze worden verstrekt. Door de samenhang van het N.V.V. en de hierbij tangesloten vakvereenigmgen met internationale vakorganisaties kan het niet uitblijven, dat voor de behartiging van de belangen der Nederlandsche arbeiders niet uitsluitend de Nederlandsche ver houdingen tot basis worden genomen, id'och in zeer verstrekken den izih ook de principes van de inter nationale politiek der vakorganisaties. VIJF MILLIOEN NAAR HET BUITENLAND. Bij de controle der financiën werd geccxn- etateerd, dat het N.V.V. en een aantal van de hierbij aangesloten vakboniden het voorbeeld van de vroegere Nederlandsche regeering had den gevolgd en belangrijke bedragen, totaal vijf millioen maar het buitenland hadden ge bracht. De leiding van het N.V.V. zoo ging spr. ver der bediende zich voor het verslepen van deze vermogens naar het buitenland van een bankin stelling, die door haar zelf tot idit doel was opge richt en die naar buiten door eenige bestuurders van het N.V.V. werd vertegenwoordigd. Deze gel den werden voor een deel gedeponeerd ten name van leidende personen van het N.V.V. of op een anderen naam belegd en aan deze het uitbuitend beschikkingsrecht over deze gelden toegekend. Er zijn dus zonder de toestemming der leden gelden i» het buitenland belegd, voor een groot deel in Engelsche oorlogsleeningen. Men weet derhalve niet, wanneer deze gelden weer ter beschikking van den Nederlandsche arbeider zullen komen. Al behoeft dan ook niet met een volkomen verlies dezer gelden te worden gerekend, toch zijn op deze wijze aan den Nederlandsehen arbeider mil- lioenen onttrokken, die voor de verzorging van zijn sociale belangen hadden kunnen worden ge bruikt. STRAFFE SAMENVATTING VAN ORGANISATIE NOOD ZAKELIJK. Het was allereerst noodzakelijk maatregelen te fiemen, die naast een reorganisatie der centrale in de eerst? plaats straffe samenvatting der organi satie van de vakbonden zoowel als van de plaat selijke bestuurdersbanden beoogen. Daardoor is voor de toekomst een organische samenwerking van de centrale met de vakorganisaties gewaar borgd. Bü dezen maatregel kan worden geconsta teerd dat het allergrootste deel der oude be stuurders reeds verklaard heeft ook onder de nieuwe leiding in positieven zin aan de nieuwe ordening van het sociale leven mede te wer ken, Be in de centrale nieuw opgerichte afdeelingen zullen ook voor de vakbonden en de plaatselijke bestuursbonden de richting en den inhoud der toe komstige maatregelen bepalen, waarbij het vanzelf spreekt dat in de vraagstukken, die slechts be trekking hebben op een bepaalden tak van het be drijfsleven, zooals de regeling van loontarieven, aan den betreffenden vakbond als voorheen het werk zal worden overgelaten. De centrale wondt ochter door het feit, dat zij in het vervolg ook door bestuurdersbonden en vakorganisaties van alle gegevens omtrent belangrijke vraagstukken wordt T°or?®n> staat gesteld voor het vervolg sterker l-rf- j usver invloed uit te oefenen op de ontwik- ung der sociale politiek tegenover de sociale zogen van den staat. tin?6,Wensc*\naar een organisatorische samenvat- Vnn t ^beidersorganisaties is reeds in deze we- .7 ^eele verwezenlijkt. Zoo heeft de Neder- kX vak~centrale (N.V.C.) in haar laatste N V v ^'ergadering tot aansluiting bij het besloten. Andere verbonden houden zich bezig6nS erns*'£ met de aansluitingsgedachte Het is niet de bedoeling heden reeds bepaalde ejschen voor de toekomst op te stellen. De taaie van den commissaris van het N.V.V. is veeleer in enge samenwerking met de bureaux van den Rijkscommissaris en zijn staf van medewerkers richtinggevend op de vorming van het arbeidsle ven invloed te oefenen, om op deze wijze bij de herordening der economische en sociale verhou dingen de gerechtvaardigde behoeften van den Ne- derlandschen arbeider veilig te stellen. Hiertoe be- hooren naast economische ook de cultureele be langen van den arbeider. Er is bereids een plan ontworpen, volgens hetwelk de pers, de film en andere cultureele instellingen steeds intensiever ten dienste van den arbeider zullen worden ge steld, en niet slechts voor hem zelf verpoozing, ontspanning en geestelijke ontwikkeling mogelijk zullen maken, doch ook zijn gezin (vrouw en kroost) in staat zullen stellen profijt te trekken van het cultureele leven van het land. MAATREGELEN OP HET GEBIED DER. VOLKSGE ZONDHEID. Als zeer belangrijk Igit het verder in het voornemen, uitbreiding te geven aan de maatrege len op het gebied der volksgezondheid, die zich tot dusver beperkten tot de tuberculosebestrijding. Deze maatregelen zullen zoo energiek mogelijk worden doorgevoerd, met het doel, den arbeider en zijn gezin te beschermen tegen schade aan zijn ge zondheid en hem zoodoende zijn arbeidskracht zoo lang mogelijk te doen behouden. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe ordening van het sociale leven niet op basis van den klassen strijd kan plaats vinden, indien zij resultaat wil hebben. De ontwikkeling der dingen heeft aange toond dat op deze basis geen verstandige sociale politiek kan worden gevoerd. Eveneens is de mee ning onjuist, dat de arbeider den strijd om het bestaan slechts om een paar cent loonsverhooging en in het algemeen slechts om economische dingen heeft gevoerd. De feiten nopen tot de erkenning, dat de arbeider in de democratisch geregeerde en door het kapitaal beheerschte staten een gerêcht- vaandigden strijd voert voor de erkenning van zijn persoonlijkheid als een gelijk berechtigd lid dei- gemeenschap. Dit doel te bereiken is de voornaamste taak van de nieuwe N.V.V.-leiding. DE MENSCH OP DEN VOORGROND. In het economisch leven moet de mensch op den voorgrond staan, ongeacht de taak, die hij ver richt. Zijn arbeidskracht is niet slechts zijn kost baarste bezit, maar ook het belangrijkste kapitaal in het economisch leven. Dit kapitaal mag echter niet door maatregelen, die slechts ïn het systeem van den klassenstrijd passen, aan iden een of an deren kant nutteloos worden verteerd. Het doel van allen sociaal-politieken arbeid is derhalve om in verstandigen vorm en zonder de door de klassen strijd-idee ingegeven haat de vraagstukken op te lossen. Dit beteekent, dat bij het doorzetten van een so cialen eisch de economische verhoudingen niet buiten beschouwing mogen worden gelaten, doch eveenens ,dat ook bij eischen, welke van uit den economischen sector worden gesteld, de sociale ver houdingen in acht genomen moeten worden. Slechts op deze wijze wordt eenerzijds de kapita listische uitbuiting van de arbeidskracht vermeden en anderzijds Ide gunstige ontwikkeling van 'het economische en sociale leven verzekerd. Het bedrijfsleven zoo besloot spr. is geen doel in zich zelf, id'och een middel 'ter verzekering van redelijke levensvoorwaarden voor allen. Dit mag bij de nieuwe ordening van het sociale en economische leven niet over het hoofd worden ge zien. (A.N.P.) Weer Engelsclie bommen op Nederland. Geringe schade het resultaat. In twee nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag hebben Engelsche vlie gers wederom op verschillende plaatsen bommen laten vallen. Gelukkig is daarbij niemand gedood of gewond. Ook de materieele schade is zeer gering. Bij Oosterhout in Noord-Brabant werden negen bommen geworpen. Eenige woonhuizen kregen ge ringe schade. De projectielen kwamen alle in het open veld terecht. Ook in Zeeland werden op enkele plaatsen bommen op bouwland geworpen. In den nacht van Zondag op Maandag trachtten Engelsche vliegers Den Helder aan te vallen. Het bleef bij een poging. Twee van groote hoogte neer geworpen bommen kwamen in het water terecht. Schade werd niet aangericht. Boven Friesland,' na bij Sint Anna Parochie, wierpen de Engelschen drie bommen. Ook deze richtten geen noemens waardige schade aan. Zij explodeerden op weilan den. (A.N.P.) De „verceiiiging met den langen naam". Na de rede van den voorzitter den heer I. Noot hoven van Goor. werd de agenda van de vereen'i- ging tot bevordering van de belangen des boek handels, die uitsluitend punten van intern be lang bevatte, in vlot tempo afgewerkt. Tot nieu we bestuursleden van de vereeniging werden gekozen de heeren J. Giltay en P. Bergmans, terwijl de heer F. L. van der Bom zich bereid ver klaarde, tot de volgende algemeene vergadering deel te blijven uitmaken van het bestuur. Aan den heer Dirk Bus werd de eerste prijs uit gereikt zijn bekroonde inzending naar aan leiding van de prijsvraag voor een legpenning, uitgeschreven door het D. A. Thieme-fonds. Te vens werd hem het eerste gegoten exemplaar van zijn penning overhandigd. De heer A. van Weerden bood aan het bestuur den zilveren troffel aan, waarmede indertijd de eerste steen voor het boekhuis aan de Heeren gracht te Amsterdam was gelegd. De vergadering werd door ongeveer 170 leden bijgewoond. Des middags zaten de leden aan bij een lunch. dienst zullen herkenningskaarten worden uitge reikt. Deze herkenningskaarten moeten gedragen worden in den linkerbinnenzak van de uniform. De kaarten bevatten gegevens over naam, voornaam, geboorte datum, onderdeel en de handteekening van den houder van de kaart. Voorts zijn zij voorzien van een stempel en de handteekening van den commandant. Bij overplaatsing dient de inhoud van de kaart gewijzigd te worden. Bij ontslag uit den opbouwdienst worden de kaarten ingeleverd. Men kan verwachten, dat begin September het geheele personeel van den opbouw dienst deze kaarten in zijn bezit zal hebben. trad in werking. Voor waarneming tijdens ziekte en vacantie werd een hulpbode benoemd. Een uitvoerig financieel verslag werd uitgebracht aan de hand van het accountantsrapport. Dit ver kreeg dc goedkeuring van de algemeene vergade- ving. Tenslotte werd het bestuursvoorstel aangeno men, dat dc verzekerden, die één jaar lid zijn van het aanvullingsfonds, bij aankoop van gummi kou sen eenmaal per jaar de helft van den prijs ver goed krijgen, tot een maximum van f 7.50. Herkenningskaarten voor leden van den Opbouwdienst. In de laatste dagen heeft men bij herhaling kunnen lezen, dat personen, gekleed in de uniform van den opbouwdienst, inkoopen kwamen doen zonder daartoe bevoegd te zijn en op die wijze win keliers dupeerden. Dit zal nu binnenkort niet meer mogelijk zijn, want aan het geheele personeel van den opbouw- Veer minder ingeschreven. Het aantal ingeschreven werkloozen, dat op 3 Augustus 1407 bedroeg, was op 10 Augustus 1250. Voorts waren 754 (v.w. 723) arbeiders werkzaam in een gesubsidieerde werkverschaffing. Als geheel werkzoekende stonden ingeschreven 229 (285) bouwvakarbeiders, 175 (181) metaalbe werkers, 22 (24) houtbewerkers, 21 (24) landar beiders,' 218 (230) havenarbeiders, 260 (270) vis- schers, 64 (67) kantoorbedienden, 655 (686) losse arbeiders, 284 (287) arbeiders in overige beroe pen, of totaal ingeschreven 1928 (v.w. 2053) ar beiders boven 18 jaar. Verder 104 (105) mannen onder 1 8jaar, 32 (36) vrouwen boven en 21 (22) vrouwen onder 18 jaar. In een werkverschaffing werkten 82 (78) bouw vakarbeiders, 46 (49) metaalbewerkers, 9 (7) hout bewerkers, 13 (14) landarbeiders, 82 (78) haven arbeiders, 128 (120 visschers, 307 (297) losse ar beiders en 87 (85) arbeiders in overige beroepen. Maatschappij Ziekenfonds „IJmuiden" Dezer dagen wend de jaarvergadering van het ziekenfonds IJmuiden gehouden. Zooals gebruike lijk waren hiertoe uitgenoodigd de vertegenwoor digers der verzekerden, de deelnemers-geneeskun digen en de deelnemers-apothekers. Uit het jaarverslag over 1939 lichten wij de volgende gegevens: Het aantal verzekerden steeg gedurende 1939 tot 18822. In het aanvullingsfonds zijn 6580 leden ver zekerd. Veertien geneeskundigen waaronder 8 apo- theekhoudende 3 apothekers met 2 tandartsen zijn voor het ziekenfonds IJmuiden werkzaam. De maatregelen, die het bestuur gedurende 1939 genomen heeft, in verband met den oorlogstoe stand, werden goedgekeurd. Voor het werk der 5 boden, die elk een eigen wijk in de gemeente hebben, werden, vaste richt lijnen opgesteld. Een pensioenregeling voor hen Beeldtelegraafdienst tusschen Nederland en Duitschland. Met ingang van gisteren is de beeldtelegraaf dienst tusschen Nederland en het Duitsche Rijk hersteld. Ook het gewone briefverkeer tusschen Neder land en Luxemburg is weer opengesteld. Wanneer de vrouwen van het kleine Japansche eiland Shikinejima met hun kinderen gaan wandelen, wordt het transportvraagstuk in zijn eenvoudigsten vorm opgelost. Foto Weltbild. Twaalf jaar geleden werd het oude dorp afgebroken en op nieuw gebouwd (Van onzen eigen verslaggever). N Augustus van het jaar 1928, dus deze maand precies 12 jaren geleden, nam de burgemeester van Monster, de heer G. W. Kampschöer, een belangrijk besluit, waarmee hij, naar thans meer en meer blijkt, zijn gemeente een grooten dienst heeft bewezen. De burgemees ter besloot n.l. om vrijwel het geheele zeedorp Ter Heyde, dat onder zijn gemeente ressorteert, te doen afbreken en een nieuw dorp te bouwen. Het was een grootsch, een bijna stout plan, doch de uitvoering ervan was een dringende noodzaak. Uit de geschiedenis. In tegenstelling met de andere dorpen van het Westland, waarvan de bevolking voornamelijk in den tuinbouw haar arbeid had, was die van Ter Heyde op de zeevisscherij aangewezen. Als vis- schersplaatsje was het zelfs in het verleden wel bekend; langen tijd was het een der belangrijk- Oud visschersdorp werd druk bezochte badplaats ste plaatsen van het Westland. Aan de zee had het meester Kampschöer tot zijn voorstel, -ïïv. 4- f, trnn TA n I rïflv, rr Om OAn f O r? VITO V/4 O O VIT70 O V/4 On n zijn opkomst te danken, doch van diezelfde zee had het ook veel te lijden. Uit onze vaderlandsche gechiedenis weten we, dat op 10 Augustus 1653 bij Ter Heyde een zee slag plaats had tusschen Nederlanders en En gelschen, waarbij Maarten Harpertsz. Tromp den dood vond. Wat minder bekend is, doch we als his torisch juist in de archieven kunnen vinden, is, dat het dorp in de 16de en 17e eêuw door zee- roovers uit Duinkerken werd aangevallen; de in woners werden geplunderd, vermoord of in ge vangenschap weggevoerd. Dorp raakte in verval. De visscherij, die door Ter Heyde steeds een bron van betrekkelijke volkswelvaart was geweest, raakte in verval. De visschers gingen varen op de vloten van Scheveningen, Vlaardingen en Maas sluis en langzamerhand raakte de visscherij er vrijwel geheel uit. De armoede lag haast zichtbaar op het plaatsje. Goed herinneren wij ons Ter JJeyde, zooals het een jaar of vijftien geleden was. Een onooglijk dorpje, een schande voor het Westland. Wanneer men vanaf het strand „de strang", zooals de Heyenaars zeggen hét dorpje binnenkwam, werd men er onaangenaam door getroffen. De wegen waren nog onbestraat en op regenachtige dagen vrijwel onbegaanbaar. En ter weerszijden van die „straten" stonden kleine huisjes, die in een zoodanigen vervallen toestand verkeerden, dat zij tenslotte niet meer voldeden aan de eischen, die de Gezondheidscommissie stelde. De toestand was zoo geworden, dat handhaving ervan niet verantwoord was. En zoo kwam burge dat door den gemeenteraad werd aanvaard en ook de ver- eischte sanctie verkreeg van hoogere lichamen. Op het kleine kerkje en een dertigtal huizen na werd het dorp met den grond gelijk gemaakt en een nieuw dorp werd opgebouwd. Nieuwe dorp werd badplaats. Het nieuwe dorp bestaat uit een aantal wonin gen, gebouwd tusschen het oude gedeelte en den straatweg naar de z.g. „Slag". De woningen zijn niet groot, doch zij zijn geriefelijk en te verge lijken met de arbeiderswoningen, zooals men deze vaak aantreft in de nieuwe woonwijken van de steden. Alle woningen hebben aan de achterzijde een tuintje, dat langs een pad van de straat af is te bereiken. Toch was de vraag naar de nieuwe woningen niet groot; zelfs gering te noemen. Ging de ■huurprijs boven de financieele draagkracht van de veelal arme bevolking? We weten het niet, maar een feit is, dat een groot deel der woningen gedurende vele jaren onbewoond is gebleven. De laatste jaren hebben we daarin echter een be langrijke verbetering kunnen constateeren. Het gemeentebestuur van Monster wist echter de schade, veroorzaakt door het leegstaan van vele woningen, te verminderen door de woningen gedurende de zomermaanden aan badgasten te verhuren. Aan het strand werd een badbedrijf ge sticht, doch tegelijkertijd werd de bepaling in het leven geroepen, waarbij het verboden was buiten het badbedrijf in zee te baden of zich aan' het strand in badcostuum te bevinden. Deze bepa ling maakte weliswaar, dat het strand van Ter Heyde door een bepaalde categorie menschen ge meden werd zij zocht liever het „stille strand" doch menschen, die van een rustige vacantie aan zee wenschten te genieten, vonden hier hun plaats en 's zomers treft men er ook inderdaad vele vacantiegangers aan. Ook deze jaarlijks terugkeerende stroom van badgasten heeft in het plaatsje een groote ver andering gebracht en de neringdoenden hebben er zich op ingesteld. Zij zijn echter slechts de eenigen, die eenigszins in contact komen met de vacantiegangers, want de Heyenaar zal zich, als het niet noodig is, weinig of in het geheel niet met hen bemoeien. Het dorp moge veranderd zijn. de meerderheid van de bevolking is het niet. Zoo is dan het oude visschersdorp Ter Heyde geworden een badplaatsje, dat zich eiken zomet in een druk bezoek mag verheugen. Nóg is het ruwe van vroeger niet uit de bevolking verdwe nen, maar ook hier zal door den tijd de invloed van de stedelingen, die er komen, wel merkbaar worden. Hoe het ook zij. in elk geval mag worden gecon stateerd. dat Ter Heyde gedurende de laatste twaalf jaren zich ten goede heeft ontwikkeld mede zij dank het ingrijpende besluit van Mon sters burgervader. Je komt er niet uit in zoo'n groote stad als Am sterdam. Je kunt 's een straatje omloopen, je komt altijd weer in andere straatjes terecht. De Natuur heeft haar zeggenschap verloren, en zeg nou niet: het Vondelpark dan, of welk ander park ook, want er is geen Amsterdammer, die daar gaat zitten om van de Natuur te genieten, hij gaat daar zitten eenvoudig omdat er bankjes staan, en gesteld zelfs dat hij er de rust van de boomen, het gras en de blommetjes machtig zou kunnen worden, dan zou dat maar voor een paar Amsterdammers opgaan. Want alle Amsterdam mers verspreid over het beschikbare groen... dan zouden ze vele malen op eikaars hoofden moeten staan, en dat is natuurlijk niet bevorder lijk voor een rustige genieting, ik wil maar zeg gen: ik benijd geen Amsterdammer in moeilijke tijden, hij kan nooit 's op adem komen, hij kan er niet even van tusschen. Ja eigenlijk zouden lange rijen van boomen inplaats van de eindelooze ge lederen van baksteen en staal het stramien moe ten vormen voor het grootstadweefsel, maar zulke woorden zijn voor den Amsterdammer „muziek" en geen vastigheid. Hij zit, zooals alle stadsmen- schen, vast in den baksteen, het staal, het glas. De politierechter en alle andere rechters van Am sterdam zouden het zeker veel minder druk hebben wanneer de Amsterdammers wèl d'r eens uit konden komen. Nu nog, in het hartje van den zomer, nu bijvoorbeeld de Haarlemsche politie rechter en waarschijnlijk velen van zijn collega's de rechtzaal een poosje op slot hebben gedaan, schiet zijn Amsterdamsche confrater handen te kort om de zaakjes af te krijgen, en ook gister hief hij tusschen twee kwesties door zijn hamer tje met een wanhopig gebaar op in de richting van de klok: „Nou zit er nog wel zoo'n vaart achter", zei hij. „Maar toch zijn we nog een uur achter." Er waren Amsterdammers, die elkaar hadden uitgescholden, anderen, die niet eerlijk waren geweest zooals hun moeders dat hun hebben ge leerd toen ze jong waren, weer anderen, die sui ker afleverden zonder bon en hun huis achter lieten zonder het licht uit te doen. Allemaal van die dingen, die je doet wanneer je zenuwen de baas zijn, wanneer je er niet uit kunt komen. Een Amsterdamsche dame uit het jaar 1883 had vergeten het licht in haar winkeletalage uit te doen. Een politie-agent had het krachtdadig moeten dooven, althans zoo keurig stond het in het rapport, In rond Amsterdamsch heeft hij de ruit ingeslagen en de lamp naar de andere wereld ge holpen. Harde maatregelen zijn in zulke gevallen de eenig goede. „Ik heb gedacht dat het licht was uitgedraaid maar het schijnt dat het toch niet zoo is ge weest" zei mevrouw en van die „schijn" zal haar de kapotte etalage mitsgaders het bedrag van twee guldens, dat ze nog zal moeten neertellen, wel overtuigen! Eén wandeling per dag in de vrije natuur, en mevrouw zou nooit zoo suf in heur hoofd geweest zijn om niet even naar de etalage om te kijken toen ze uit ging. Wanneer Amster dammers uit gaan wil dat niet zeggen dat zij er eens uit komen ook, neen, want dan gaan ze naar de buurvrouw of den buurman voor een flinke babbel of een enorme boom; en het zijn niet zulke boomen, die je in moeilijke tijden ge zondheid en rust geven om behoorlijk te kunnen nadenken Er waren verder een onzichtbare verdachte, d.w.z. een meneer, die geen zin had om voor zijn verkeerde dingen op te draaien, een getuige, die aangeplakt was maar van den weeromstuit even eens niet gekomen. (Ge zult zeggen: logisch, als ie aangeplakt is dan zit ie vast, maar wanneer iemand aangeplakt is dan wil dat van recht- zaaltaal in normale taal omgezet zeggen dat de dagvaarding niet aan de persoon verzonden doch ter lezing aangeplakt is). De eenige. die was gekomen, was de mevrouw van een indertijd ge- mobiliseerden meneer, die de zaken had waarge nomen. De onzichtbare verdachte knecht had de waarneemster met geld voor den gek gehouden, en dat is zeer ongepast, maar de rechter wil eerst hebben dat de verdachte zichtbaar wordt. Er waren een juffrouw van drie hoog en een loswerkman uit Duivendrecht, een bonte stoet van beleedigers. vergeetachtigen, enz., alle maal zoo geworden in deze moeilijke tijden. „Eindelijk" riep de politierechter tegen het eind van de zitting, „eindelijk een zaak, die geen verband houdt met den oorlogstoestand. Dat was een lichtstraal in de niet-verduisteringen, de distributiemisères en de scheldpartijen. Maar een zeer betrekkelijke lichtstraal, want absolute licht stralen kent men in de rechtzaal niet. Het ging om een fruitkoopman, die een bordje „Te koop" van een erf had weggesloopt en die het zich in een richting had doen voortbewegen, tegen overgesteld aan die, waarin het thuis behoorde, zooals dat in rechterlijke taal heet. Hij had het bordje mitsgadérs den paal voor brandhout willen gebruiken. Ziet u wel, mijn pleidooi voor meer boomen wordt gesteund door de feiten. Deze man heeft blijkbaar zoo weinig boomen in zijn leven gezien dat hij inplaats van deze natuuroroducten bordjes „Te koop" gaat omhakken om aan brandhout te komen. v. H. AGENDA VOOR BEVERWIJK. DINSDAG 13 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „Union Pacific" en bijprogramma, 8.15 uur. WOENSDAG 14 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „Union Pacific" cn bijprogramma, 8.15 uur. AGENDA TE HAARLEM. DINSDAG 13 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling door Albert de Klerk. 8—9 uur. Luxor Theater: Heinz Rtihmann in „De Amateur jockey". 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: Oostersch filmwerk „De Indische graftempel". Eerste deel: „De tijger van Eschnapoer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een hopeloos geval", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De passagier die verdween", 7 en 9.15 uur. 's Middags 2 uur Mickey Mouse op het tooneel. Frans Hals Museum: Kamermuziekavond 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. WOENSDAG 14 AUGUSTUS. Tuinzaal Concertgebouw. Vergadering Nationaal Front. 8.15 uur. Bioscopen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Kamermuziekavond 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5