IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Vroeger Duisternis. Tal van vliegvelden in Engeland aangevallen. Touwwerk. Drie kinderen gedood bij verkeersongeluk te Bergen op Zoom. 2'ic JAARGANG NO. 241 Lourens Coster, Maatschappij voor c urant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V.. Gr. <3A Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Houtstraat roiirant: Kennemerlaan 42, llmuiden, IJmuider uou «ni Postqiro 310791. Alle Advertenties, Tele*000 53U voor dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen OM' ienomen in Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting, ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. begint nu. omtrent half Augustus, merkbaar l!el d°n dat de avonden gaan korten. Om half U°' het al donker en vele menschen die in Juli tie geen verduisteringsmaatregelen in huis toe- n0? omdat zjj eenvoudig geen licht maakten en pafteDste togen als het donker werd doen nu al an- "- Er worden ook in vele huizen, in het voor- dCf' ht van een herfst waarin ons nog heel wat f s te wachten zou staan als de oorlog dan nog 811 puurde, verduisteringsmaatregelen op meer or toegepast. En er zijn menschen die zich fmelelukkige vindingrijkheid en zuinige oplossin. al een nieuwe reputatie in familie- en ken- e"senkring veroverd hebben. Zij treden zoo ge ld in het licht der verduistering: ons nieuwe J.ht pat door geen'kier naar buiten mag drin- want de politie ziet scherp toe. Als men nieu- gCn'maatrcgelen toepast doet men goed ze op hun 'cugdelijkheid te controleeren en dat geregeld te lijven doen ook, anders loopt men de kans op na- igheid. Het onderwerp verduistering wint nu weer van tot dag in de publieke belangstelling terrein. Het is een ernstige concurrent zelfs voor het veel- "d'ecr onderwerp distributie. Toch, al telt het jiet zooveel onderdeden als dit, is het op zijn ma- lier ook veelzijdig. De verduistering van winkels baart heel wat meer zorgen dan die van enkele kamers in woningen. Er zijn al verscheidene die luiken hebben laten maken en beproeven. De verduistering van fabrieken, werkplaatsen en ateliers met bovenlicht, <dtis daken die voor een groot deel uit glas bestaan, wordt een vraagstuk op zichzelf als de oorlog nog eenigen tijd mocht voort duren. En de oplossing laat zich niet als een goed koop* aanzien. Buiten doen zich nog veel meer verduisterings- vragen voor dan binnen. Wij hebben al medege deeld dat de straatverlichting ook in sterk-afge- schemiden vorm niet hersteld zal wonden maar dat men nog wel bezig is met onderzoek naar de toepassing van meer verlichting van het wegdek, in icer beperkte mate, op de hoofdverkeerswegen. De zaak van de fietslantaarns is behandeld maar die van de voetgangerslantaarns hoevelen zullen daarbij aan de Camera Obscura en andere ver halen uit het leven onzer voorouders gedacht heb ben nog niet. Want er moeten nog materieel- keuringen plaats hebben. Vandaag is juist bekend gemaakt dat de keuringsvoorschriften bij de Rijks inspectie verkrijgbaar zijn. Wie verleden week des avonds Iaat op straat is geweest toen de hemel zwaar bewolkt was en het.regende zal begrepen hebben hoe noodig die voetgangers-lantaarns bin nenkort zullen zijn, al is het alleen maar om te vermijden dat men over trottoirbanden struikelt, tegen boomen en palen opkuiert en zelfs verdwaalt op zoek naar zijn eigen huis, in zijn eigen woon buurt. Wat het openbare verkeer aangaat hebben wij de verzekering gekregen dat het niet de bedoeling is de spoorwegdiensten verder te beperken. Het geen een troost is. Maar het zal nog de vraag zijn of de trams, die nu om elf uur binnen moeten 2ijn, geen verdere restrictie zullen ondergaan. En dit doet dadelijk denken aan ide avondvoorstellin gen van bioscopen en schouwburgen en aan de concerten. Vervroeging van aanvangsuren voor tooneel en muziek is te verwachten. De directie van Haarlem's schouwburg bezint zich op matinées op Zondagmiddag. De bioscopen zullen voorloopig twee avond-voorstellingen blijven geven, maar het valt te vreezen dat de tweede op den duur minder goeid bezocht zal worden. En vergaderin gen en andere bijeenkomsten van vereenigingen zullen ook de gevolgen van de verduistering on dervinden. Men zal vroeger moeten bijeenkomen en in discussies een bondigheid dienen toe te pas sen, die niet alleen door de voorzitters als winst beschouwd zal worden maar in de practijk door iedereen. Er zijn lichtzijden ook aan een verduiste ring. Nu is het al zoo dat aan vereenigingen geen I nachtpermissies verstrekt worden; in de practijk wordt die alleen gegeven voor feestelijke bijeen komsten en partijen die men niet bij iemand thuis kan geven. Misschien zullen de beperkingen ten aanzien van I concerten er toe leiden dat men weer meer aan eigen muziekbeoefening in den huiselijken kring !gaat doen. Dat zou dan ook een winst zijn. En wel licht zal men er ook toe komen, beroep'sartisten in kleinen kring uit te nóodigen om op te treden. Als men dien lering tot een buurt beperkt en in een Niime woning ontvangt kan dat slagen. Ik heb al eens van zoo'n geval vernomen en hoop voor de beroepsmusici dat de gedachte navolging zal vin den, want velen van hen belever? een bijzonder moeilijken tijd en wij kunnen hun kunst toch niet wissen. Organisatie zal allicht ook op dit gebied tot uitstekende uitkomsten kunnen leiden. is duidelijk gebleken uit mededeelingen van politie-autoriteiten, dat zij tot dusver nogal e spreken zijn omtrent de gevolgen van de ver zustering ten aanzien van verkeersongelukken en ui 'aken. Die gevolgen zijn van minder beteeke- Wo dan pessimisten wellicht verondersteld hebben, .ogen zij niet erger worden .Ten aanzien van de ïaken zal dat allicht zoo zijn want in verreweg e meeste huizen wordt geen noemenswaard geld tocer bewaard: het giroverkeer heeft daar een eind aan gemaakt. Op dit punt zijn we heel wat betel en leven we veiliger dan onze voorouders, iehier dan een bouquetje verduisterings-bloem- Pies. Er zullen er nog wel meer moeten volgen, ®aai laat men den toestand niet zwartgallig inzien, 'ij zullen deze moeilijkheden ook wel verwerken en Sehikkig bezit Nederland geen wereldsteden, Wdar de bevolking met zulke toestanden veel meer o 'ampen heeft dan wij. De Amsterdammers zijn ei natuurlijk minder goed aan toe dan wij in Haar- dc'o-he °mgeV'ng' ««-wij zullen er ons allen wel 1 Ccn slaan. En in dezen zomfer hebben we een In de kassen van den Proeftuin van het Zuid Hollandsch Glasdistrict worden vele bijzondere groente- en fruitsoorten gekweekt. De aubergines groeien voor spoedig. Foto Pax Holland. Britten poogden de Deensche stad Aalborg te bombardeeren. Over de luchtaanvallen van Dinsdag heeft het D.N.B. van bevoegde militaire zijde het volgende samenvattende bericht ontvangen. Het Duitsche luchtwapen zette op 13 Augustus zijn aanvallen op havenwerken, vliegvelden, sche pen, versperringsballons en luchtdoelstellingen voort. In Wallsend, Hartlepool, Bournemouth en Plymouth werden havenwerken en kaden, in Exeter en Bristol fabrieken der wapenindustrie, in North Killingham groote tanks met hommen bestookt. Op de vliegvelden van East-Church, Detling, Farnborough en Odiham wierpen onze gevechtevliegtuigen talrijke bommen' en verniel den zij hangars en schuilplaatsen petroleum- opslagplaatsen en werven. Daarbij werden dertig vliegtuigen op den gröiiö vernield. In het Kanaal en aan de monding van de Theems maakten Duitsche vliegtuigen jacht op Britsche schepen, die poogden onder dekking- van de kust ongemerkt uit te varen. Daarbij brachten de Duitschers twee koopvaardijschepen van elk 15.000 b. r. t. en twee patrouillevaartuigen tot zinkén. Duitsche jagers vernietigden vijftig vijandelijke vliegtuigen. Evenals op de vorige dagen bij Dover, zoo na men de Duitsche vliegtuigen Dinsdag versper ringsballons bij Folkestone als doel en schoten er twaalf neer. Bij Aalborg (Denemarken) hoopten Britsche bommenwerpers een goedkoope prestige winst te boeken door te probeeren een onbe schermde stad te bombardeeren. Alvorens zij hun bommen konden uitwerpen, werden alle zestien toestellen door Duitsche jagers en luchtdoel- artillerie neergeschoten. De totale verliezen van den vijand op Dins dag bedragen 96 vliegtuigen, terwijl slechts 24 Duitsche vliegtuigen verloren zijn gegaan. In den tijd van 11 tot 13 Augustus hebben de Engelschen daarmede 281, de Duitschers daar entegen slechts 69 toestellen verloren. Het Deensche Telegraafagentschap deelt mede dat bij de Engelsche luchtaanvallen op Aalborg eenige Denen gewond zijn. Eeii der zwaargewon den is des middags bezweken. Verder zijn door een paar bommen, die op een veld in de nabijheid van de stad vielen, eenige paarden en koeien ge dood. Overigens is geen schade aangericht. De stad werd tot tweemaal toe aangevallen. De eerste aanval had plaats om 11.45 uur. Van de twaalf Britsche vliegtuigen werden er vijf door luchtdoelartillerie en zes door jacht- vliegers neergeschoten. Slechte een vliegtuig kon naar zijn steunpunt in Engeland terugkeereli. Korten tijd later naderden voor de tweede maal Engelsche aanvallers de stad. Deze tweede aanval werd gedaan door 11 vliegtuigen, waarvan er 5 werden neergeschoten. Meening der Amerikaansclie pers. NEW YORK, 13 Augustus (D.N.B.) Met toe nemende spanning volgt de Amerikaansche open bare meening de gevechten in het Engelsche luchtruim. In breede kringen begint men zich af te vragen waarom Engeland den ernst van den toestand voor het publiek probeert te verbergen. De militaire medewerker van de ,,New York Post" twijfelt aan de juistheid der Engelsche op gaven en' verklaart: Zelfs wanneer men de Brit sche cijfers voor honderd procent wil aannemen, zou altijd nog bewezen zijn dat het Duitsche luchtwapen een voor Engeland onbehaaglijk suc ces nastreeft. Thans vertoonen de Britsche com muniqués eenige opvallende leemten. Zoo be vatten zij niets van de schade op de havenwerken van Portland, hoewel het vrij duidelijk is dat bij een aanval van 200 vliegtuigen, welke acht uren duurde, toch eenige schade moet zijn aangericht. De „New York Times" zegt, dat de Britsche tegenstand in de lucht z.wakker wordt en de Duit sche superioriteit in de lucht bij Dover reeds tot stand gebracht is. De „New York Herald Tribune" spreekt van een ware bommenregen, die op het 200 mijl lange kustgebied neergedaald is en de marinehaven Portsmouth beschadigd en op het eiland Wight ernstige verwoestingen aangericht heeft. De „New York Times" drukt het Duitsche ooggetuigebericht over den aanval van Zondag af, waarin het neerschieten van 6 Spitfires en het bombardeeren van 3 schepen, alsmede de vlucht van de Britsche vliegtuigeskaders beschre ven wordt. Blijkbaar onder den indruk van de Duitsche Hangars, opslagplaatsen en werven vernield. luchtaanvallen schrijft schout-bij-nacht Stirling, de vroegere chef van den staf van de Amerikaan sche Oceaanvloot: De Duitsche luchtmacht is wat slagvaardigheid betreft nog steeds de meerdere van de Engelschen. Waarnemer van Roosevelt naar Engeland? LA LINEA. 13 Augustus. Het te Gibraltar verschijnende blad „El Calpense" meldt dat presi dent Roosevelt den Amerikaanschen schout-bij-nacht Robert Gomley naar Engeland heeft gezonden ter bestudeering van de nieuwe Duitsche aanvalstactiek tegen de Britsche eilanden. (D.N.B.) (Er wordt op gewezen, dat zui nigheid met bindtouw moet wor den betracht.) Wie gaarne aan de touwtjes trekt En hij die iets op touw wil zetten, Worden bier ernstig opgewekt, Om op de zuinigheid te letten. Bij ieder die in touw wil zijn, Wordt er met kracht op aangedrongen: Wanneer je niet in 't nauw wilt zijn, Maak dan geen rare touwtjesprongen. Wij moeten het gevaar ontgaan, Dat wij de kans eens zouden loopen, Dat er een toestand zou ontstaan, Waar je geen touw aan vast kunt knoopen, fk vrees al, dat u zeggen zult: Dat touw is toch alleen figuurlijk, Nee. nee, herhaal ik vol geduld Dit geldt ook letterlijk natuurlijk. Wat houden w' al niet bij elkaar Met touwtjes, wou ik u maar vragen, Er is nu geen gebrek nog, maar Als 't kwam, zoudt u zich diep beklagen. Touw is geen band, die allen bindt, Maar wel een band die allen binden, Gij zoudt als gij geen touw meer vindt, Uw handen slechts gebonden vinden. Wij moeten op het punt van touw, Daarom zorgvuldig er voor waken, Er niet, tot ons te laat berouw Fataal mee in den knoop te raken. Zorg dat gij op de kleintjes past, Ook touw .mag 'k u op 't harte binden, Want touw daar zit zooveel aan vast In 't dagelijksche leven, vrinden. P. GASUS. Bestuurder verloor macht over het stuur. Dinsdag heeft op den Parallelweg te Bergen op Zoom een zeer ernstig verkeers ongeluk plaats gevonden. De bestuurder van een personenauto geraakte, vermoedelijk door het springen van een band, de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat hij verschillende kinderen aanreed. Drie hunner werden vrijwel op slag gedood en een ander werd zwaar gewond en nog weer enkele an deren licht gewond. Het eerst reed de wagen het zevenjarig meis je Verduit aan, dat juist op haar fiets wilde stappen. Het kind werd een honderdtal meters meegesleurd en op slag gedood. Daarna botste de auto op een kinderwagen, waarin twee kinderen der familie Videier waren gelegen. Beiden wer den ernstig gewond naar het algemeene Burger gasthuis overgebracht, een meisje dat het wagen tje reed. liep een armfractuur op. Veryolgens .reep de auto twee kinderen, het negenjarig jon getje Hertogs en het elfjarig meisje Schetter. De eerste werd op slag gedood. De laatste zwaar ge wond door haar moeder in huis gedragen. Even later overleed ook zij aan de bekomen verwon dingen. Tenslotte reed de auto nog een vuilnis wagentje aan, waarvan de bestuurder zich wist te redden door op zij te springen. De auto werd zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek Bommen op Castricum. Twee vrouwen gedood. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Engelsche vliegtuigen een aantal bommen op de ge meente Loenen aan de Vecht neergeworpen. In de buurt en ook wijd in den omtrek is geen enkel mili tair doel aanwezig, zoodat deze bommen lukraak erden uitgeworpen. Gelukkig kwamen de bommen in een weiland terecht, waar slechts geringe schade erd aangericht. Van woningen, die honderden meters van de plek, waar de bommen terecht kwa men, verwijderd lagen, werden de ruiten, als ook erschillende dakpannen vernield. Daar men vermoedt, dat er tijdbommen zijn uit geworpen, heeft de politie het weiland afgezet. Behalve de reeds genoemde bombardementen Nederiandsch gebied, die in denzelfden nafci«f uitgevoerd zijn door de Engelsche luchtmacht, zijn ook nog Engelsche bommen neergekomen te Castri cum, Noord Schermer en Assendelft. Wat Castri cum betreft werd de vrouwenkliniek Duin en Bosch onder Bakkum aangevallen. Er worden daar in hoofdzaak geesteszieken verpleegd. Van de vier bommen, die geworpen werden waren 2 voltreffers. Twee vrouwen werden gedood, twee zwaar gewond. Nog 7 patiënten bekwamen verwondingen. Het ge bouw zelf werd zwaar beschadigd. Het gebouw droeg het kenteeken van een zieken huis op het dak. In Noord-Schermer kwamen 6 bommen neer in een weiland, in Assendelft vielen eenige bommen in het water. De laak van den opbouwdienst. Er wordt ook een rampendïcnst opgericht. De „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" be vatte dezer dagen een bijdrage van haar Haagsche redactie, die een onderhoud heeft gehad met ma joor Ph. Ma rcell aden leider der derde afdeeling van den Opbouwdienst. Deze heeft onder meer medegedeeld, dat er alom in den lande nog verschillende werkobjecten ge leed liggen voor de leden van den Opbouwdienst. Daartoe moet in de eerste plaats worden gere kend de indijking van de Waddenzee, alsmede grondverbeteringen en het aanleggen van rijwiel paden, welk in de provincies Noord-Brabant en Limburg nog dikwijls ontbreken. De Opbouwdienst zal bovendien behulpzaam zijn bij den oogst en het verzamelen van afval, dat als ruw materiaal in de productie gebruikt kan worden. Ook in ander opzicht is er werk voor den Op bouwdienst. Nederland bezit vele oude steden met historische vestingwerken uit het verre verleden, waaraan dikwerf de tand des tijds geknaagd heeft. De wallen zijn ten deele ingestort en het metsel werk is hier en daar vergaan. Ook hier zal de Op bouwdienst ter beschikking staan om vernieuwings arbeid te verrichten. Er zal begonnen worden te Waarden en Retranchement. Overigens zijn de gemeenten uitgenoodigd werk objecten aan te wijzen, welke geschikt zijn voor den opbouwdienst. Er zijn verschillende voorstellen binnengeko men, die onderzocht zullen worden. Verder komt er een „rampendienst", die bij groote branden, overstroomingen e.d. gereed staat en het land voor grootere schade zal behoeden. De dagindeeling van den Opbouwdienst is als volgt: 6.30 uur wekken, wasschen en aankleeden. 7 uur ochtendappèl. 77.30 uur ontbijt. 7.308 uur bed opmaken en korvee. 812 uur werken. 1213.30 middagpauze. 13.3014.30 marsch en exercitie-oefeningen. 14.3015.20 theoretisch onderricht. 15.3016.30 gymnastiek en zwemmen. 17 uur appèl. Majoor Marcella deelde ten slotte nog mede, dat de leden van den Opbouwdienst zooveel mo gelijk gaan naar de streek, waar zij oorspronkelijk thuis hooren, hetgeen bijzonder door de getrouwde mannen zal gewaardeerd worden, daar zij dan hun familie kunnen bezoeken. goede, geleidelijke voorbereiding. We zien al zoo- .veel beter in het donker ook. R. P. VELSEN Vijftig jaar getrouwd. Het echtpaar Van DijkNcderveen. Dinsdag 27 Augustus hoopt het echtpaar A. van DijkNederveen, wonende Rijksstraatweg te Santpoort, zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. De a.s. bruid en bruidegom, resp. 71 en 70 jaar oud, zijn beiden van Schiedam afkomstig, maar het echtpaar woont nu reeds dertig jaar in Velsen, waar de heer van Dijk directeur is van de N.V. Mij. tot het aannemen van Lood- en Zinkwerken v.h. A. van Dijk Sr. In hun huwelijksjaren hebben de heer en mevrouw van Dijk ook in Hoek van Holland gewoond, waar ze de ramp van de Ber lin hebben meegemaakt. De heer van Dijk herin nert zich deze droevige gebeurtenis nog zeer goed. In 1910 vestigde de heer van Dijk zich in Velsen, waar hij een loodgietersbedrijf oprichtte, welke zaak thans nog in het perceel Wijkerstraatweg no. 30 gevestigd is. In 1931 werd de zaak in een N.V. omgezet, waarvan de heer van Dijk directeur werd Het huwelijk bracht een rijken kinderzegen, want mevrouw van Dijk schonk haar echtgenoot twaalf kinderen, die allen nog in leven zijn. Beiden hebben te meer reden tot dankbaarheid omdat ze een goede gezondheid genieten en daardoor opgewekt hun dagelijksch werk kunnen verrichten. Dinsdag 27 Augustus zal ongetwijfeld voor het echtpaar een onvergetelijke dag worden. Dc papaja's meloen-achtige Indische vruchten, die in de kassen van den Proef tuin van het Zuid Hollandsch glasdistrict te Naaldwijk worden gekweekt, ge dijen goed. Foto Pax Holland. BEVERWIJK De uitreiking van textielkaarten. Op Donderdag 15 Augustus worden in het Gym nastieklokaal aan het C. H. Moensplein van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 6 uur aan de bewoners van de volgende straten textielkaarten uitgereikt: De Visscherstraat, Vondellaan, Westerhoutweg, Wilhelminastraat, W. Pastoorstraat, W. en Deken straat, Wijkermeerweg en Zeestraat. In geen geval zullen de kaarten' aan kinderen afgegeven worden. Bij afhaling der textielkaarten moeten de stam kaarten, alsmede de ingevulde formulieren worden Petroleum voor huisverlichting. Wie er voor in aanmerking komen. Blijkens de in dit blad voorkomende bekend making van den leidei- van dep distributiedienst, kunnen hoofden van gezinnen, onder overlegging van hun stamkaart, op Donderdag 15 en Vrijdag 16 Augustus van des n.m. 6.308.30 uur op het kantoor van dienst, Keesdelfsweg no. 1, een aan vraagformulier invullen voor de distributie van petroleum voor huisverlichting. Het formulier zal worden uitgereikt aan hen, die voor huisver lichting uitsluitend aangewezen zijn op het ge bruik van petroleum. Zij, die aangesloten zijn op: gasleiding, elec- tritsch net, brongas-installatie, butaangas-in stallatie, of elke wijze van verlichting, anders dan met petroleum, komen dus niet voor petroleum in aanmerking en kunnen geen formulier invullen. Door hen, die wel verschijnen, teneinde een formulier in te vullen, moeten de navolgende op gaven worden gedaan: 1 a. Met hoeveel petroleumlampen de verlichting van het woonhuis geschiedt; b. Hoeveel liters petroleum voor de lampen te zamen onder normale omstandigheden per week gebruikt worden; c. Uit hoeveel vertrekken het door den aan vrager bewoonde huis bestaat, of indien hij met meerdere gezinnen het huis bewoont, hoeveel ver trekken hij dan voor zijn gezin in gebruik heeft; (gangen, portalen, trapruimten, toiletten, zolders, kelders, garages en bedrijfsruimten, bijv. stallen, niet mererekenen; keukens en bijkeukens tellen te zamen voor één vertrek. d. De grootte van het gezin; (hierbij inbegre pen inwonend personeel, kostgangers, pension gasten, enz.) Gegadigden dienen zich op de in de bekend making vermelde dagen en uren aan het distri butiekantoor te vervoegen; bij nalatigheid zal men aan zich zelf te wijten hebben, van de distributie van petroleum voor huisverlichting te zijn uit gesloten.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1