IJmuider Courant Jiex-JAeatet? Moord in de Villa Harden DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Het wapen der marechaussee 3 wordt uitgebreid tot 4000 man. EEN JUBILARESSE. De verduistering Bon 74 voor het extra-rantsoen suiker Bonnen 25e JAARGANG No. 242 Jltgave lourens Coster, Maatschappij voor .Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Haarlem, Telefoon 10724. Bureau loutstraat n Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, eini Postgiro 310791. Alle Advertenties, ïlefoon 53Ü". rü M - unor dit blad, worden kosteloos gegeven voor tenomen jourant-U loutstraa Jinuider Directie; P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week fOMVi, per maand 0.52^, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Kakelende eierfabrieken worden met d eskundig oog beschouwd. Een aardig detail op de pluimveemarkt te Purmerend, die deze week over gebrek aan be langstelling niet had te klagen. Foto Pax Holland Het korps Rijksveldwacht tot 2250 man. De politiekorpsen hier te lande ondergaan, onlangs is medegedeeld, een belangrijke uit breiding en deze geldt zoowel voor de beide rijks- korpsen, namelijk het wapen der marechaussee en het korps rijksveldwacht (het korps politietroepen jj opgeheven) als voor verscheidene gemeentelijke 2 politiekorpsen en kleinere eenheden. wat de marechaussee betreft, dit wapen wordt van ongeveer 1250 op 4000 man gebracht. Totnutoe bestond de marechaussee uit den staf te 's7Graven- Jiage, vier in hoofdzaak over de kleinere gemeenten verdeelde divisies, en het te Apeldoorn gevestigde jlepót, Het ligt in de bedoeling, het aantal divisies c verdubbelen en in tegenstelling tot vroeger deze toodanig te verdeelen, dat vooral de groote steden door marechaussee •worden aangevuld. Er komen derhalve g^ootere eenheden van dit wapen in de voornaamste centra, doch daarnaast zullen de rensgeÉjiedepu worden versterkt. Voor cle marechaussee zijn ongeveer 1400 man gekozen luit'het beroepsleger'(die voor een deel reeds naar den opbouwdienst waren ovérgeplaatst) de rést, ten getale van circa 1300 man, zal uit dienstplichtigen, die hun eerste-óefentijd hebben Volbracht, worden gerecruteerd voorzoover dit niet is geschied. De marechaussee, die geheel op militaire leest is geschoeid, wordt namelijk nage noeg uitsluitend uit diegenen aangevuld, die vol doende militaire scholing hebben gehad. KEURINGSEISCHEN. Dc keuringseischen, waaraan moet worden vol- ian, komen overeen met die, welke voor vrijwil ligers in het vroegere leger golden, met dien ver stande, dat als minimumlengte 1.75 M. is voorge schreven. Verder geschiedt de beoordeeling uiter aard voornamelijk volgens normen, die geschiktheid voor de politietaak inhouden. Het officierscorps bij de marechaussee, dat onge veer 25 leden telt, wordt tot een tachtigtal uitge breid. Deze aanvulling geschiedt uit de legeroffi cieren uit allerlei korpsen, doch bij voorkeur uit de bereden wapens, omdat zij de noodige ervaring in :t paardrijden moeten hebben. Voor de rijksveldwacht, die van 1350 man tot 2250 wordt uitgebreid, zijn door de wervingscommissie op het oogenblik reeds 735 man uit het leger aan genomen, zoodat nog een 170-tal moet worden aan gewezen uit de vele aanmeldingen, die al binnen tijn of ten deele nog worden verwacht. Van de ge noemde 735 zijn er. 250 Maandag j.l. op den spoed cursus te Hilversum geplaatst, die daar in een schoolgebouw is ingericht onder leiding van den districts-commandant den heer Vermeyden uit Amsterdam. Plaatsvervangend-directeur van dezen cursus is mr. B. Frima, directeur van de model- politievakschool te Hilversum. De bedoeling van de uitbx-eiding der rijksveld wacht is in de eerste plaats versterking van het korps in algemeenen zin, doch daarnaast dient deze uitbreiding tot versterking, in overleg met de burgemeesters, van de plaatselijke politie-organen, Vooral in de kleinere gemeenten. (De Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels bestaat 125 jaar.) Honderdvijfentwintig jaren, 't Is een tijdperk van belang, En men mag van haar verklaren, Z'is nog altijd vief in gang. Zij is onverminderd werkzaam, Haast geen oogenblikje stil, Z'is op ieder boek opmerkzaam En zij leest nog zonder bril. Dit kras oudje in den lande Heeft nog steeds een frisschen feop, Zij heeft ook nog al haar tanden, (Hier en daar met haar erop). Ook haar geest is ongebroken, Zij verspreidt zelfs alom geest, Zij is jonger, goedgesproken, Dan zij jonger is geweest. Zij zit niet met beide voeten, 't Einde wachtend, op een stoof, Neen, zij is als steeds vol moed en Niet voor het moderne doof. Zij is altijd flink gebleven, Op de hoogte „van haar. tiid, En zij zal nog heel Tang^ leven, Onverzwakt haar taak gewijd. Zij zal blijven inviteeren Aan haar geestelijken disch, Aangericht, 't publiek ter eere, Dat nietuitgelezen is. De Amerikaansche minister Knox: „Ineenstorting van Engeland binnen 60 dagen mogelijk" Het D.N.B. verneemt uit New-York: De minister van Marine. Knox, heeft giste ren in de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden een sensationeele ver klaring afgelegd. Hij zeide dat het ineen storten van Engeland binnen 60 dagen mo gelijk is en hij beklaagde zich er over dat Amerika niet de volle waarheid verneemt over het verloop van den strijd om Engeland. Minister Knox drong aan op het aannemen van het voorstel tot invoering van den dienst plicht. Hij staafde dit met de opmerking, dat de Vereenigde Staten tenslotte in de geheele we reld geen vriend meer zullen hebben, indien En geland de nederlaag lijdt..Hij bidt God dat dit niet moge geschieden, maar niettemin houdt hij een Engelsche nederlaag mogelijk binnen 60 da gen. Geen Amerikaan heeft een nauwkeurig beeld van den strijd om Engeland, want Ame rika verneemt niet de volle waarheid exx kent niet den omvang van de werkelijke verliezen. Indien de Vereenigde Staten thans een vloot van drie millioen ton zouden bezitten, die den Atlantischen en den StiUexi Oceaan zou kunnen contröleeren, dan zou een enorm landleger niet noodig zijn. Helaas zullen de Vereenigde Staten eerst in 1946 over een vloot van voldoenden om vang beschikken. Op de vraag van den republi kein Calson of er voor de Vereenigde Staten oorlogsgevaar in het Verre Oosten bestaat, ant woordde de minister van marine dat in deze ge vaarlijke tijden niemand weet, waar de gevaren kunnen opduiken. Amerika moet sterk genoeg zijn om aan alle gevaren het hoofd te bieden. Over den Atlantischen Oceaan dreigt geen on middellijk gevaar doch in geval van een neder laag van Engeland zou de positie van Amerika slechter zijn dan ooit te voren. Zon onder 9.06 Zon op 6.23 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Duitsche bommenwerpers opnieuw boven de Engelsche kust Hevige luchtgevechten boven het Kanaal. vraagt van Vrijdag 16 Aug. t.m. Woens dag 21 Aug. Uw belangstelling voor een film met adembenemende spanning de politie staat voor een raadsel. Een beroemd zanger wordt gevangen ge nomen en van moord op zijn vrouw ver dachtIS HIJ SCHULDIG Ver zorgd voorprogramma met Profilti's Hollandsche actualiteiten. Aanvang Avondvoorstelling 8.15 uur. Zondags 3 uur Matinee. 'er- I sng ree. J (Adv. Ingez. Mcd.) Dc opbouwdienst gaat oogsten in Frankrijk. Animo is zeer groot. De „Tel." meldt, dat bij den staf van den Op bouwdienst van Duitsche zijde het verzoek is ont vangen 1000 man en zoo mogelijk meer ter beschikking te stellen voor het binnenhalen van den oogst in Frankrijk. Naar het blad verneemt is de animo hiervoor zoo groot, dat gemakkelijk aan dit verzoek kan wor den voldaan. De mannen van deix Opbouwdienst die zich voor dit doel vrijwillig kunnen opgeven, zullen in korps- verband, geëncx-adeerd door voldoende officiex-en en onderofficieren, naar Fi'ankrijk vertrekken. Voor vevoer, legering en landbouwwerktuigen zullen de Duitsche instanties zorgen. - De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het navolgende bekend. Zooals reeds eerder werd gepubliceerd, wordt ten behoeve van de inmaak een extra rant soen suiker beschikbaar gesteld. Dit extra-rant soen is verkrijgbaar tegen hxlevering van den ®e genummerden bon van het algemeen ptnDutiebonboekje, welke gedurende het tijdvak w i3 en met 30 Augustus a.s. recht geeft op Sa iif °Pen van 1kilogram suiker. De aan rent wordt er op gevestigd, dat de geldigheids- aicrp Van ^en ™et genummerden bon van het J™16611 ^rïbu.iebonboekje welke ï-eeds is aan gewezen voor het tijdvak van 26 Juli tot en met tus a s" is verlengd tot en met 30 Augus- drD^,e'ai"'sten dienen de met „74" genummer- |c.!\"!1 nn afzonderliike opplakvellen in te \nri '"^"rijdiensten Ten einde hen su.ke ir v 1 te steIlen grootere hoeveelheden ringen crkü°P€n> ontvangen zij extra toewij- Het D.N.B. meldt: Woensdag in de middag uren zijn havenwei-ken en vliegvelden aan de Zuidoostkust van Engeland opnieuw het doel geweest van hevige Duitsche bomaanvallen. Britsche jagers boden weei-stand aan de Jun- ker-duikbommenwerpers, doch konden het binnendringen van de Duitschers niet verhin- deren. Op verschillende punten in -de omge ving van Dover zijn enorme branden te zien. De Duitsche luchtmacht heeft Woensdag, naar het D.N.B. nader verneemt, slechts weinig foi-ma- ties in den strijd gebracht. Bij de tenuitvoei'leg- giing der opdrachten, in de eei-ste plaats gewapende verkenning boven het Kanaal en vernietiging van versperringsballons aan de Zuidoostkust, ontston den op verscheidene plaatsen hevige luchtgevech ten, waarbij de vijand taaien tegenstand bood. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn boven het graafschap Kent 22 Britsche jachtvlieg tuigen, voor het meerendeel Spitfii-es, neergescho ten, terwijl vijf Duitsche Messchersmitts verloren gingen. Reeds vroeg in den moi'gen waren de Duitsche vliegtuigen van hun steunpunten in Duitschland, België en Nederland opgestegen. De weersomstan digheden begunstigden deze nieuwe actie. Zware bewolking boven het Kanaal maakte het den Duit- schen vliegtuigen mogelijk onopgemerkt de Brit sche kust te bex-eiken, zoodat zij ongehinderd bo ven het eiland kwamen. Welke opdracht deze Duitsche vliegex-s hebben, is' niet bekend. VLAG VAN NELSON IN DE GOLVEN VERDWENEN. STOCKHOLM, 15 Augustus (D.N.B.) Naar uit Londen wordt gemeld, heeft bij den laatsten aan- aanval van Duitsche stuka's van gisteren, een bom van middelzwaar kaliber een in de haven van Portsmouth liggend oud dok getroffen, waarin het vroegere vlaggeschip van Nelson, de „Victory" lag. De bom ontplofte in het water op ongeveer zeven meter afstand van de Victory. Door de kracht der ontploffing werd de achtermast,waaraan de vlag van Nelson en de Union Jack wapperden, omverge- slagen. Het bericht over de uitwerking van deze bom heeft vooral onder de manschappen meer ont steltenis gewekt, dan de van militair standpunt uit gezien veel ex-nstigere schade aan de havenhoofd en haveninstallaties. De bijgeloovige zeelieden zien in het feit, dat de vlag van Nelson in de golven vex-dween, een kwaad voorteeken. Distributie goedkoope margarine bak- en braadvet aan werkloozen. De Rijksdienst der levensmiddelendistri butie heeft betreffende bovengenoemd onder werp aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Ondersteunde of tewerkgestelde werkloozen-» en armlastigen en de daarmede gelijkgestelden, kunnen voor het verkrijgen van goedkoope mar garine en bak- en braadvet in aanmerking ko men, ongeacht of zij in het bezit zijn van vet- bonnen,* dan wel van boterbonnen. In sommige gemeenten worden door den plaat selijken distributiedienst, aaxi de instantie, be last met de distroibutie van goedkoope marga rine en bak- en braadvet, na inlevering der bon nen, z.g.n. „toewijzingen" verstrekt. Dit is ech ter niett noodig, aangezien margarine en bak enbraadvet voor werkloozen en armlastigen voorloopig op de normale wijze als voorheen, zonder gebruikmaking van een toewijzing, bij den rijksdienst der levensmiddelendistributie kan worden aangevraagd. Het innemen der vet en/of boterbonnen be hoort steeds plaats te vinden door de gemeen telijke instantie, belast met de distribuptie van goedkoope levensmiddelen. Nimmer mogen be trokkenen deze bonnen bij den winkelier inleve ren. De kerkelijke instellingen van weldadigheid die gebruik maken van de terzake geldende regeling betreffende zelfstandige distriobutie aan hun ondersteunden, zullen het door hun benoodigde kwantum margarine en bak- en braadvet slechts kunnen in ontvangst nemen tegen gelijktijdige overgave van het daarvoor benoodigde aantal vetbonnen en/of boterbonnen, welke zij van hun ondersteunden hebben vei-kregen. Buitenlandsche persvereeniging door commissaris-generaal Schmidt ontvangen. - Woensdag heeft het bestuur der buitenlandsche pei-svereeniging in NedexTaxid een" officieel bezoek gebracht aan den commissax-is-generaal voor bij zondere aangelegenheden Fritz Schmidt. De be stuursleden werden aan den commissaris-generaal voox-gesteld door den legatiesecretaris dr. Herbert Wissmann. De commissax-is-generaal liet zich tijdens het on- dei-houd met de bestuursleden over de vereeniging en de beroepsbelangen harer leden voox-lichten en verklaarde zooveel als mogelijk onder de huidige omstandigheden, de bex-oepsbezigheden der leden te willen vergemakkelijken. Van de zijde van het bestuur werd erkentelijkheid uitgesproken voor de wijze waarop men van Duitsche zijde begx-ip had ge toond voor de werkzaamheden en beroepsbelangen van de correspondenten der buitenlandsche pers in Nedex-land. De Oude IJsel wordt gekanaliseerd. Overeenstemming over een belangrijk werkobject. Tusschen rijk, provincie en waterschap is, naar het A.N.P. verneemt, volledige, overeenstemming bereikt over het reeds geruimen tijd aanhangige plan tot kanaliseering van den Ouden IJsel. De kanaliseering zal zich uitstrekken van .Ulft tot Does burg De Oude IJsel zal worden verbreed van 20 op 28 Meter en uitgediept van 1.25 M. op 2.50 M: Was de rivier tot dusverre slechts bevaarbaar voor schepen tot ongeveer 150 ton, wanneer het werk voltooid is, zullen schepen tot 500 ton de rivier kunnen be varen van Doesburg tot Ulft. De Achterhoek zal dan een grooten scheepvaartweg rijker zijn. De totale kosten ^axx de kanaliseering van den Ouden IJsel zijn begroot op 1.600.000 gulden. In dit bedrag is ongeveer 800.000 gulden aan werkloon begrepen. Enkele honderden arbeiders zullen hier eenige jaren werk vinden. Binnenkox-t zal met de uitvoering der plannen een aanvang worden gemaakt De uitvoex-ing is in handen van het ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning te Nijmegen in samenwerking met de Nederlandsche Heide Maatschappij. Een bewijs van dankbaarheid. De geëvacucerden uit Amersfoort, die in de oor logsdagen tc Broek op Langendijk waren ondergebracht, hebben aan het bestuur dier gemeente een ameublement geschonken voor de raadzaal van het nieuwe gemeentehuis. Foto Pax Holland BEVERWIJK Petroleum voor liuisverliclitiiig. Heden Donderdag en Vrijdag a.s. bestaat er van des namiddags 6.30 tot 8.30 uur op het dis tributiekantoor aan den Kees Delfsweg. voor hoofden van gezinnen, onder overlegging van hun distributiestamkaai-t, gelegenheid een aan vraagformulier voor de distributie van petroleum voor huisverlichting in te vullen. Het formulier zal slechts worden uitgereikt aan hen, die voor huisverlichting uitsluitend aange wezen zijn op het gebruik van petroleum. De inzameling van oude rijwiel- plaatjes. Het bestuur van de Stichting „Steunfonds" van de vereeniging tot behai-tiging dei- belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland verzocht ons méde te deelen, dat Maandag en Dinsdag a.s. met een bakfiets langs de huizen gereden zal worden om oude rijwielplaatjes en andex-e metalen op te halen. Er wordt gerekend op een grooten oogst. Diepspitregeling. De gelegenheid voor tuinders om een schrif telijk verzoek in te dienen bij den gemeentelij ken dienst voor Sociale Zaken of bij hun organi saties om in aanmerking te komen voor de diep spitregeling is tot en met 20 Augustus verlengd. Opgegeven moet worden de te spitten opper vlakte (minimum diepte 0.90 M.) Eenige tuin ders hebben reeds een verzoek ingediend. die thans geldig zijn BROOD Bons 1 (nieuw broodbonboekje). Geldig: Van 12 tot en met 22 Augustus Bons 91 tot en met 100 (oud broodbon boekje). Geldig: Tot en met 15 Aug. Recht gevend op; Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie oj 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. Bon 74 van het Algemeen Distriebutie- boekje. Geldig: 15 tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 11/4 kg. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 14 uil het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, öf grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op. 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni oj vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter tson 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel periode 5" Geldig: Tot en met 8 September Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 kg. Groep 3: 10 kg. Groep 4: 6 kg. Groep 5: 5 kg. Groep 6: 3 kg. Hondenbrood wordt alleen verstrekt vuor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September.) Recht gevend op 11/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. VELSEN Wat is een goede afscherming? Het hoofd van den Gem. Luchtbeschermings dienst schrijft ons: Als maatstaf voor een goede afscherming geldt, dat men buiten niet mag kunnen zien, dat binnen licht brandt. Elke lichtuitstraling, hoe gering ook, moet wor den tegengegaan. Men schermt wel af. doch verzuimt na te gaan of deze afscherming wel afdoende is. Dakvensters en achterkamers vragen speciaal de aandacht, evenals openstaande luiken en ra men. Herhaaldelijk komt het voor dat men 's avonds in niet afgeschermde verti-ekken even het licht aan- en uitdraait. Als er 's nachts bommen vallen, draait menigeen in onafgeschermde vertrekken het licht op. waar door het gevaar wordt verhoogd voor heel de om geving. Het is dringend noodzakelijk, dat elkeen zijn eigen afscherming controleert en niet ondoor dacht lichtuitstraling veroorzaakt. Door het doelmatig gebruik van zaklantaarns of van afgeschermde lampen kan veel onheil voor komen worden. De Waak- en Controledienst van de Luchtbe scherming kan niet blijven waarschuwen. Een proces-verbaal of afsnijding van stroom zal uit eindelijk het gevolg zijn. Elkeen kan dit voor komen en zij op zijn hoede.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1