IJmuider Courant Grootscheepsche actie der Duitsche luchtmacht. yetduistetiufsfiafiiet DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen ;eli Nieuwe Weg. De verduistering Motten. Loendersloot's warenhuis Verduister zorgvuldig. Bon 7 van het nieuwe broodbonboekje. HEEMSKERK Bonnen ,-P JAARGANG NO. 243 lourens Coster, Maatschappij voor itgave elefoon en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 5301 Postgiro 310791. Alle Advertenties, pgegev»" «qenomen voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1214, pei maand 0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer 0.10. allerlei verschijnselen blijkt wel dat de 8weg die naar de eenheid van het Neder- lieuwe volk moet voeren, voor sommigen moei- St"*SC hardhaar is. In dit blad is het streven naar ^.aaI?e eenheid al in verscheidene artikelen met |p< .asme voorgestaan en wij zullen dat blij- "^doen'in de vaste overtuiging, dat alleen langs e!l weg het heil van ons volk nagestreefd kan e)1 jat bovendien de overgroote meerderheid Nederlanders, van alle mogelijke godsdienstige richtin?01' i,eu^ dat zeer wel gevoelt. Natuurlijk ziet de het scherper in dan de ander, natuurlijk heeft èi- dieper over nagedacht dan de ander. ^als diegenen, die vanwege hun oude politieke bonten nog maar blijven doorpraten over ver killende stroomingen in het volk, over „vier zui- z00 meer zich eens de moeite gaven met 7! lei soort menschen uit dat volk eens rustig y£er dachten te wisselen zouden zij tot de ont- L komen hoe de stemming werkelijk is. Van - hdiende podia is al verkondigd dat de oude Lr strijd tot het verleden behoort. Dan dient men Onvolle te beseffen wat dat inhoudt. Dan men ook, met eerbiediging van anderer ge- elkaar in het volksbelang, dat ver ?L groepsbelangen uitreikt, weten te vinden, p: zal trouwens waarachtig noodig zijn ook! Als i-ipim volk dat zwaar geleden heeft, onze mi. een j[.landigheid in het komen,oe nieuwe Europa yerwerven en doen gelden zullen wij inder- I'-ii een éénheid moeten vormen. Als wij willen Cal tullen WÜ het gezamenlijk moeten doen, gLjdig omdat dit de grootste kracht oplevert 'mdat wij het niet met minder dan de grootste Lt zullen kunnen coen. 6 heb er onlangs al over geschreven dat de LotjKgeest Z'in afscheidingen had opgericht in volk volgens z^lk een ver-doorgevoerd systeem, fj ,e|e„ nooit meer. tenzij dan om zakelijke re- denen, in werkelijk contact kwamen met menschen lot een andere stroonjing behoorden of om een „jtre zuil gegroepeerd waren, hoe men het noe- v jl over de schotjes keek het spook van u ,-antrouwen en waarschuwde: pas op, ga niet laéa. hier waren „andersdenkenden". Men zal begrip, dit hinderlijke schotjeswoord, op den tergrond moeten schuiven, weg moeten duwen betere verhoudingen te krijgen. En de meeste „eisclien willen dat. Zij willen het graag omdat jjtrzoo grondig genoeg van hebben, omdat het óiitlooze gehakketeer en de afscheidingen hen al ©is jaren ergeren, vermoeien en vervelen. Ter- iriil zij bovendien al sinds al die jaren het be- wsUijn hebben dat er zooveel meer in het volks belang te bereiken zou zijn zonder dat. Ik behoor tot die zeer vele menschen en ik heb r waarlijk üaitk' genoeg van doen blijken ookt En.; j ben ei' van, p.yë^tulgd ,dat hun" aahtalin 'dezè1 waanden van beproeving zeer siïël gegroeid fe met velen, die', het vroeger al wel zoo voelden maar het met uitten, omdat zij geen kans op verwezenlij king meenden te zien. Nu zien zij die kans wel en daarom winnen bewegingen, die een nieuwe koers [nastreven, nu zoo sterk in aanhang. De meeste menschen zijn eenmaal zoo dat zij geen actie steu- jnen als er' geen zichtbare kansen zijn op verwe- iienlijking van het gestelde doel. Zien zij die kan sen niet dan blijven ze sceptisch. Worden de moge lijkheden zichtbaar dan ontwaakt de activiteit. De Nederlander reageert niet erg snel. Maar als :hij het eenmaal doet, wil het dan ook wat zeggen. IHij begrijpt heel goed dat men er niet komt met iets te bestrijden en af te keuren, dat er dan ook wat nieuws moet komen dat beter is en hij wil dat graag duidelijk en scherp geformuleerd voor zich zen. Zoo dat iedereen het begrijpen kan, er geen twijfel over de uitlegging bestaat en de diepere motieven, die dit alles bezielen, hem voorgelegd worden en tot hem spreken. Dan verstaat hij het. Maar als hij nu weer disputen moet gaan aan- hooren zal dat hem ontmoedigen en somber stem men Terwijl hij juist aanmoediging noodig heeft, want is zijn toestand zoo behagelijk, voelt hij zich zoo gerust omtrent zijn werk en zijn gezin en dus óok omtrent de toekomst van zijn kinderen? De mensehen, die meenen daarover in hun eigen geval geen zorg te behoeven te koesteren, zouden zich moer de moeite kunnen geven, zich in den toe stand van anderen in te denken. Wij moeten de volkseenheid bereiken. Wij zul- lên ons offers moeten getroosten om het zoover te brengen. Werkelijke offers, maar minder groot dan diegene die het laten voortbestaan van verdeeld heid en schotjesgeest zou kosten. Want de toe- pomst zal onze uiterste krachtsinspanning vergen. En d'e alleen zal voldoende kunnen zijn. Ik her- baai dit, het klinkt als een waarschuwing en het (is ook als zoodanig bedoeld. Want „het zal wel weer niet vanzelf in orde ko- menwe zullen er niet „wel doorrollen", zooals ■sommige oppervlakkige lieden misschien meenen. een' Wij gaan in elk geval een tijd tegemoet, waarin wij zeer hard zullen moeten werken. In ecndxacht. Hoe eerder wij die verwezenlijken, hoe beter het voor ons zelf zal zijn. Met dit ideaal: ons dienen. Het is het waard. Operaties boven vele plaatsen in Engeland. Het D.N.B. deelt mede: De Duitsche luchtmacht heeft Donderdag o.a. aanvallen op militaire installaties aan den benedenloop van den Theems gedaan. In de streek van Sheerness, Chatham en Rochester, waar de marinewerven en tuighuizen zeer kwetsbaar liggen, hoorde men het vuur van het luchtdoelgeschut. Bij Tilbury kwam het tot hevige luchtgevechten. Te 17 uur toonden de witte rookwolkjes van het luchtdoelgeschut, dat de Duitsche toestellen boven de Britsche hoofdstad vlogen. Het geheele Theems- dal was getuige van den doelbewusten en door niets te stuiten Duitschen aanval, die alle militaire objecten met vernietiging' bedreigde. De luchtdoelbatterijen bij Cardiff, welks haven uiterst gevaarlijk ligt, werden gealarmeerd, daar de Duitsche aanval ook Bristol met zijn vlieg tuigfabrieken en Zuid-Wales bedreigde. Volgens cle jongste inlichtingen van het D.N.B. zijn thans ook luchtgevechten boven Zuid-West Engeland ontbrand. Het zwaartepunt van den Duitschen aanval schijnt boven Southampton te liggen. Talrijke bombardements- en jachtvliegtuigen i^iim over de honderd zijn tusschen Portland en Porthsmouth Engeland binnendrongen en hebben hun bommen op het gebied ten Noorden van de vorengenoemde steden uitgeworpen. Deze aanval schijnt de hevigste van den afge- loopen dag geweest te zijn. In verscheidene kust plaatsen zijn branden en ontploffingen waargenomen Een deel der Duitsche bommenwerpers vloog later noordwaarts in de richting van Bristol. Bij Dover zijn Donderdag, naar het D.N.B. ver neemt, nieuwe luchtgevechten gevoerd. Terwijl Duitsche Stuka's het vliegveld van Hawkinge ten westen van Dover aanvielen, vond een hevig ge vecht tusschen Messcherschmitt-toestellen en Spit fire-machines plaats. De Engelschen poogden vergeefs den aanval van Duitsche Stuka's op het vliegveld te verhinderen. De Duitschers plaatsten talrijke treffers. Eenige loodsen geraakten in brand. Hoewel de aanval van de Engelsche jagers op cle Duitsche vliegtuigen buitengewoon hevig was, lieten de Duitsche machines zich onverstooi'baar uit de wolken vallen en legden zij haar opdracht ten uitvoer. De Engelschen verloren hierbij 11 toestellen, waai'bij 7 Spitfires. Twee Duitsche duik bommenwerpers van het type Junkers 87 zijn nog niet op hun bases teruggekeerd. Naar het D.N.B. voorts- van'militaire zijde ver neemt, hebben Duitsche Stuka's, begeleid door jagers, ook weer doelwitten in 't Engelsche graaf schap Kent aangevallen. In weerwil van het aan zienlijke verzet en de talrijke gevechten tusschen Engelsche en Duitsche jagers konden de Duitsche gevechtsformaties zonder eenig verlies in het Engelsche gebied doordringen. Door voltreffers zijn op het vliegveld Lympne drie hangars beschadigd. Op de startbaan werd een treffer geplaatst. Verschillende stellingen van het luchtafweergeschut stopten met vuren, nadat zij waren gebombardeerd. Alle Duitsche vliegtuigen, die aan deze operatie deelnamen, zijn teruggekeerd naar hun steunpunten. Het Duitsche eskader 104 meldt het vliegveld Driffield in Yorkshire gebombardeerd te hebben. Het bericht zegt dat de hangars vernietigd en de kazernes verwoest zijn. De Duitsche vliegtuigen werden aangevallen door 12 Spitfires. De aanvallers werden herhaaldelijk getroffen. Het Duitsche es kader leed geen verliezen. Driffield ligt ten noor den van Huil, niet ver van de kust. In de nabijheid van deze plaats bevinden zich verscheidene nesten van jachtvliegers. De Duitsche aanval was een vol komen verrassing, waartegen het Engelsche lucht afweergeschut maar weinig kon uitrichten. Voor de Britsche jagers konden ingrijpen was de aan val, die een vernietigend resultaat had gehad, reeds voorbij. Naar later werd vernomen zijn niet alleen de hangars en de kazernes van Driffield verwoest, maar ook een aantal vliegtuigen op den grond ver nield. Van de 12 Spitfires, die het Duitsche eskader aanvielen, hebben er verschillende treffers gekregen Ook deze Duitsche vliegers zijn teruggekeerd, zon der verliezen te hebben geleden. Ook Newcastle bestookt. In den vroegen namiddag bestookten 35 Dornierbommenwérpers militaire instal laties te Newcastle. De haven was een der belangrijkste doelwitten. Op de wapenfa brieken van VickersArmstrong in Hepburn is een regen van bommen neergedaal. Verscheidene vliegvelden, loodsen en hangars in het graafschap Northumberland hebben veel van de Duitsche bommen te lijden gehad. Een deel staat in brand. Op vele plaatsen in Midden-Enge- land hebben zich hevige ontploffingen voorgedaan en zijn branden uitgebroken. Het Engelsche lucht doelgeschut bereikte gedurende de Duitsche bomaan vallen geen enkel resultaat. Alle Duitsche toestel len hebben ongehinderd hun opdracht kunnen vol brengen. In het gebied van MiddlesboroughNewcastle en in het graafschap Essex zijn verscheidene vlieg velden en havenwerken door het Duitsche lucht- wapen aangevallen. Hangars en schuilplaatsen wer den getroffen en de startbanen vernield. Verschei dene op den grond staande vliegtuigen werden ver nietigd. Ook hierbij ontstonden weer luchtgevech ten, waarbij de vijand eenige jachtvliegtuigen ver loor. Het falen van het Engelsch luchtafweergeschut zoo constateert het D.N.B. wordt steeds duide lijker. De trefzekerheid van dit geschut is zoo ge ring dat geen Duitsche eenheid zich hierdoor laat afbrengen van de vervulling harer zaak. De als laatste Engelsche nieuwigheid ingevoei'de en veel besproken netten, die in de lucht geschoten worden om de vliegtuigen van den vijand te strikken, blijken een kinderspelletje te zijn. Daar voor de verdediging van de Engelsche luchtruim-te het luchtafweergeschut nauwelijks nog van beteeke- nis is, rust de geheele last van de afweer op de Britsche jagers. 98 Engelsche vliegtuigen gingen verloren. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen zijn bij de luchtgevechten, welke zich gisteren boven Engeland hebben afgespeeld, 98 Britsche vliegtuigen in de lucht en acht op den grond ver nield. Bovendien zijn er vijf versperringsballons neergeschoten. 29 Duitsche machines worden ver mist. Zon onder 9.03 Zon op 6.25 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Rollen van 10 meter 1 meter breed 90 cent, 10 cent per meter ZEEWEG 5376, IJMUIDEN.O., TELEF. 4654 Adv inge2 Meel./ Ach, wat motten toch die motten Bij mij thuis onder de wol, Het is niet om mee te spotten, Het gemoed schiet ervan vol. Ik ben vreedzaam van nature En aanvaard getroost mijn lot,. Maar dit kan ik niet verduren, Als ik mot heb, heb ik mot. Waarom moet dat dier zich voeden Met mijn „stoffelijk" bezit? En ik kan het niet verhoeden, Ik delf steeds het onderspit. Het legt daar zoo maar z'n eitje In mijn kleeren, ongemerkt, En die zijn dan na een tijdje Plotseling ajour bewerkt. Het heeft het in het bedriegen Van de menschen ver geschopt, Zie het tergend fladdervliegen, Nu 't zich eindlijk heeft ontpopt. En vooral in deze dagen Is het van zoo groot belang, 't Monsterdier gaat zonder vragen, Ongestoord zijn boozen gang. Het eet, nu je de producten Niet zoo mak'lijk krijgen kunt Zonder kouwe kleerendrukte Je textielwaar punt voor punt. Neen, voor dieren kan ik voelen, Ook de soort, die mij niet baat, Maar dat mottige krioelen Haat ik met een diepen haat. P. GASUS. Vaten vol ingemaakte boonen zijn gereed, om naar de plaats van bestemming verzonden te worden vanuit het groentencentrum in den Langendijk. (Foto Pax Holland.) Het is in Uw eigen belang. Van bevoegde Duitsche zijde schrijft men ons: Den laatsten tijd moest herhaaldelijk wor den opgemerkt, dat de bevolking de ver duisteringsvoorschriften niet zorgvuldig ge noeg in acht neemt. Zoo komt het nog steeds voor, dat In woningen bij geopend venster licht wordt aangestoken of dat buitenshuis sterke zaklantaarns of ander sterk licht wordt gebruikt. Voorts worden meerma len automobielen opgemerkt, die niet kilo meters ver zichtbare aangestoken koplam pen rijden. Al deze dingen vormen een grove inbreuk op de verduisteringsdiscipline. Met het oog op dg langer worden de nachten is het dringend noodig, dat de verduisteringsvoorschriften door de bevol king zoo nauwkeurig mogelijk worden nage komen. De politie heeft aanwijzing ontvan gen in de toekomst tegen overtreders van de verduisteringsvoorschriften met strenge straffen op te treden. In dit verband wordt er nogmaals op gewezen, dat de verduiste- ringsvoorschriften uitsluitend ter bescher ming van de burgerbevolking zijn uitgevaar digd. Het is daarom ieders belang, de voor schriften nauwgezet na te komen. Tal van arrestaties in de Zaanstreek. Diefstallen en overtredingen van de distributie bepalingen. Veertien dagen geleden ontdekte de politie te Wormerveer een- diefstal van vaten vet en olie, ont vreemd uit een fabriek te dezer plaatse. Een zeven tal personen werd onder verdenking van diefstal, heling of medeplichtigheid hieraan gearresteerd. Na deze arrestaties, waarbij vermiste goederen werden opgespoord, zocht de politie nog naar een hoeveelheid van ongeveer tachtig K.G. olie. Bij voortgezet onderzoek, dat zich over verschil lende gemeenten- uitstrekte, gelukte het de Wor- merveersche politie de ontvreemde hoeveelheid olie aan den dag te brengen en in beslag te nemen. De ©lie bevond zich te Zaandam-en was geborgen in de bij de bedrijfswoning behoorende schuur. De vervoerder van deze olie werd gearresteerd. Bovendien kwam aan het licht, dat een der eerste arrestanten zich ook had schuldig gemaakt aan diefstal van slaolie. In dezelfde periode, dat de politie deze diefstal- lenreeks ontwaarde, ontdekte zij twee ernstige mis drijven. Vooreerst diefstal van elf wollen dekens met het opschrift „rijkseigendom". Deze waren door een chauffeur gestolen en aan iemand te Wor merveer verkocht. Twee medeplichtigen werden gearresteerd. De politie is den chauffeur, die bui ten Noord-Holland woont, op -het spoor. Verder had de Wornïerveersche politie succes met een vrij uitgebreid onderzoek, dat zij in ver schillende Zaangemeenten instelde. Hierbij ont maskerde zij een complot van kettingharidelaars, die zich aan overtreding van de distributiewetten schuldig maakten. Het centrum van dezen handel bevond zich in de gemeente Koog aan de Zaan. Vier personen, die zich bezig hadden gehouden met den verkoop van balen suiker werden aangehou den en opgesloten. De heeren verkochten de suiker, die inormaal 35 gulden per baal kost, voor 70 tot 90 gulden per baal. Te Assendelft verkochten zij een partij meel, waarvan de normale prijs 8 gul- August^"1 enC*e 'let ^^vak van 19 en met 25 belp hUS a'S' geven de met „2" genummerde dub- zamCn nilvn van nieuwe broodbonboekje te- breorf .f'oo 00 'lp! Roeipen van 2500 gram rogge- 5„." 00 "ram ander brood. Elk der bonnen j„ ~rh' op het. koopen van 125 gram jv i00 g/aril ander brood. 2iin hr'nnrn' we'ke 25 Augustus nog niet gebruikt geldig ',VCn voorts n°g to1 en met 29 Augustus a.s. den per baal is, voor 18 en 20 gulden per baal. Tegen de handelaars en de vervoerders alsmede tegen de tusschenpersonen, een complot van tien man, is procesverbaal opgemaakt. Een groote partij goederen, waartoe ook rijst en koffie behooren is in beslag genomen. Zondag speelt A.D.O. tegen V.V.E. uit Wijk aari Zee. Het nieuwe raadhuis van Broek op Langendijk nadert zijn vol tooiing en zal waarschijnlijk binnen eenige weken gereed zijn. (Foto Pax Holland). In het Vondelpark te Amsterdam wordt Zaterdag een aanvang gemaakt met de opvoering van Vondels „Adam in balling schap". De bouw der tribunes van het openluchttheater is begonnen. (Foto Pax Holland). die thans geldig zijn BROOD Bons 1 (nieuw broodbonboekje). Geldig: Van 12 tot en met 22 Augustus Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 7 K.G. suiker. Bon 74 van het Algemeen Distriebutie- boekje. Geldig: 15 tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 1 1/4 kg. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 14 uil het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algem. distrïbutieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op. 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder Bon 110 uit het Algem. distributie boekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni oj vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tol en mei 04 van de BoterkaarL Geldig tot en met 23 Augustus.. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 kg. Groep 3: 10 kg. Groep 4: 6 kg. Groep 5: 5 kg. Groep 6: 3 kg. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September.) Recht gevend op 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1