Velsensche arbeiders ontginnen 2/4 millioen M2 heide -J Ontginningswerken op groote schaal Waar eens de Erica bloeide wuift straks het gouden graan Een bezoek aan het kamp Kremboong bij Hoogeveen Over de planken liuis toe. De. erica bloeit op de heide. Millioenen fijne bloemknopjes, niet veel grooter dan een speldeknop, gestoken op teere stengels tooien de heide met een purperen kleed en bedek ken haast geheel het grauw van de dorre heide struiken. Eindeloos groot is het vlakke Drentsche land en heel dat vlakke land, anders zoo somber, ligt in nazomerschen tooi en de schilders kunnen op hun palet hunne kleuren weer mengen voor hun „heidestukjes", waarop het lila altijd domineert. In het land van de lange turf en de hunnebedden, met zijn schralen zandgrond, met zijn eenvoudige be woners, die echter allang niet meer in plaggenhutten wonen, is 't nu op z'n mooist en velen komen uit de steden en dorpen van de kleistreken: als ze tèrug- keeren verzuimen ze nooit, een bosch hei mee naar huis te nemen. Kijk maar eens naar die fietsers op de lange, stille wegen. Zooals in het voorjaar in de bollenstreek alle zich sieren met slingers van tul pen en hyacinten, hebben de toeristen, die de erica zagen bloeien, bossen hei op de fiets gebonden. De Drentsche heide ligt een heel eind van Velsen en de schoonheid ervan is aan weinig Velsenaren bekend. Wij Velsenaren gaan naar Artis of de dierenparken op de Veluwe om de wilde dieren te zien, we gaan naar Egmond of Katwijk om de zee, of naar Alkmaar om de Kaasmarkt. Maar om de Drentsche hei in bloei te zienEn dat in den tegenwoordigen tijd, nu het reizen lang geen pretje is. Daar denken we niet aan. Den laatsten tijd wordt de naaip Drente echter in vele gezinnen in onze gemeente ge hoord, want vele Velsenaren, vooral IJmuide- nax-en hebben er tijdelijk hun woonplaats ge zocht; niet om er de erica te zien bloeien, maar om er te graven en te spitten in den Drentschen bodem, die dor is en schraal en die thans door den zwaren arbeid van 208 Velsenaren tot grootere vruchtbaarheid wordt gebracht. De ontginning de Kremboong, waar de jongens uit Velsen tewerk zijn gesteld, is een particuliere ontginning, groot 223 H.A. Bijna 2 1/4 millioen vierkante meter Drentsche grond, eens bedekt met een bosch, dat was aangelegd op goeden af geveen den grond, doch dat thans gerooid is, ondergaat door hun handen de noodige bewerking, om straks rogge, aardappelen/tarwe, haver en voederbieten te kunnen voortbrengen. De Kremboong is gelegen in de gemeente Bei- len, op ongeveer 4 a 5 K.M. van Hoogeveen, aan den harden weg van Drijber naar Hoogeveen en verder aan de Drijbersche Hoofdvaart, die op het Linthorst Homankanaal uitkomt. Het is hiei den zelfkant van het Drentsche heideland en de streek mist, door de vele ontginningen al veel van het typisch Drentsche landschap. Dezer dagen hebben we ons gewaagd aan de verre spoorreis naar dit afgelegen oord en hebben we de streek bezocht, waar zoovele Velsenaren, meest Velsensche huisvaders, hun dagelijksch brood verdienen. We hebben het land gezien, dat zij bewerken en het kamp, waarin zij wonen. De reis was ver en lang niet prettig want de treinenloop geschiedt hier lang niet zooals hij in het spoorboekje is aangegeven. Een uur te laat kwamen we, zes uur na ons vertrek uit IJmuiden, in Hoogeveen agn. Hier ontmoetten we onzen gids, ir. A. M. Co r- nelissen, adjunct-inspecteur bij de Rijkswerk- schaffing in Drente, die zoo vriendelijk was, zich den geheelen middag te onzer beschikking te stel len, waarvoor we hem zeer erkentelijk zijn. De heer Cornelissen heeft ons uitvoerig ingelicht over wat er door de Rijkswerkverschaffing in samen werking met de Nederlandsche Heide Maatschappij wordt gedaan om Drente tot grootere productiviteit te brengen, een werk dat van groot belang is voor onze voedselvoorziening. Enorme ontginningen zijn hier thans in bewerking, ontginningen die aan zooveel handen werk ver schaffen, dat niet alleen practisch alle Drentsche werkloozen aan nuttig werk gezet zijn, maar ook 709 groote-stadsarbeiders. Hiervan komen er 200 uit Velsen, 200 uit Amsterdam, 100 uit Den Haag en 200 uit Schiedam, die in vijf kampen zijn onder gebracht. NAAR DE KREMBOONG. In een tweede artikel zullen we vertellen van het ontginningswerk in het algemeen. Nu gaan we eerst naar de Kremboong. Een vreemd woord, waarvan de oorsprong in het duister ligt. Krem komt misschien van Krim, een streek in den hoek van Overijsel nabij Coevorden, waar de rijke Krim- boeren wonen. En boong? Bodem misschien? Maar op de Kremboong wonen geen rijke boeren, of het moest de enkele Groninger boer zijn, die op het reeds ontgonnen deel van deze streek een ko lossale boerderij heeft gebouwd. Langs frisch groene weiden, langs graanvelden, waarop de rogge alreeds in 'schooven saamge bonden staat te wachten om naar den dorschvloer te worden gebracht voert onze auto ons naar de plaats van bestemming, Dat was verleden jaar allemaal nog bosch en heide, zeide de heer Cornelissen ons niet zonder trots. De Kremboong, had de heer Cornelissen ons reeds verteld, is een particuliere ontginning, groot 223 H.A. Het is een zeer bijzondere ontginning, want hier wordt geen heidegrond tot bouwgrond ge maakt, maar een bosch, dat door de dennebladrups yeel had geleden en daarom verbeterd wordt. Hout en grond werd apart verkocht en nu wordt het bosch gerooid en de grond vo.lgens de regelen der kunst bewerkt. Dit liet vroeger veel te wenschen over. Met spitte of ploegde den grond eenvoudig om en dan gingen goede en slechte grond doorelkaar. Met gaat nu heel anders te werk. De grond wordt losgemaakt tot een diepte van 80 c.M. Het loodzand, d.i. de slechte grond gaat onder in den put, daarop komt de zwarte, de boschhumus of de bovenste turflaag (bol ster) en over dat alles komt 15 c.M. goed roodbruin zand, dat onder het loodzand zit. In dit roodbruin zand zitten de goede bestandeden uit het loodzand. Zoo komt de goede teellaag boven. Als er leem in den bodem zit, wordt de leemlaag gebroken ten einde een doorlating voor het water te verkrijgen. De stobben, die met een krachtige machine uit den grond worden getrokken worden afgeklopt, op hoopen gezet en de kolenbrander uit Apeldoorn maakt er houtskool van. Door het terrein worden 1 M. diepe slooten gegraven voor de afwatering. De nieuwe barak op de Kremboong. Ir. Cornelisse in gesprek met den kok. Voor het verkrijgen van een goed bacterieleven wordt het land bemest met compost, dat geleverd wordt door de Vuil afvoer Maatschappij (Vam- compost). Per H.A. wordt 50.000 K.G. compost ge bruikt. Van de V.A.M. vertellen we in het tweede artikel nog wel wat meer. BEKENDE GEZICHTEN. „Ha, jongens, we komen in de krant!" Dat was het eerste wat we hoorden toen we in het kamp kwamen. Het was juist op het oogenblik, dat de mannen zich gereed maakten om met verlof naar IJmuiden te gaan en zoodoende heerschte er een vroolijke stemming. Overal zagen we bekende gezichten om ons heen. De laatste hand werd aan het toilet gelegd en er stond een vrachtauto voor het kamp om de bagage en misschien ook wel de eigenaars daarvan naar den trein te brengen. Het kamp bestaat uit vier woonbarakken, n.l. twee voor 48 man, een nieuwe voor 96 man en een hulpbarak voor 16 man. Er is een ruime keuken, waar de heer N. W. Bruyn, kok-kampbeheerder den scepter zwaait en er is een flinke cantine, waar in twee biljards zijn, waar radio is en waar de be zoekers voor een paar centen koffie, thee enz. kun nen krijgen. Het is in een houten barak niet zoo gerieflijk en niet zoo gezellig als bij moeder thuis. Maar toch is de huisvesting er behoorlijk, vooral in de nieuwe ba rak. De mannen werken in ploegen van acht man; elke ploeg heeft een ruim woonvertrek en daar achter de slaapgelegenheid, ook weer voor acht man. Het arbeidsveld ligt vlak achter het kamp, maar door de uitgestrektheid van het terrein kan niet altijd gezegd worden, dat de menschen „naast de deur" aan het werk zijn. Des morgens kwart over vijf is er reveille. Om hafl zeven begint het werk tot 9 uur; dan wordt er gerust tot 9.15 uur en van twaalf uur tot kwart voor één wordt het middagmaal gebruikt: Maandag erwtensoep met vleesch, Dinsdag aardappelen, vleesch en groenten, Woensdag stamppot van ver- sche groenten met worst of vleesch, Donderdag erw ten of boonen met spek en aardappelen. Vrijdag haché; Zaterdag stamppot met vleesch; Zon dag aardappelen met vleesch en groenten. Dan wordt er gewerkt tot 3 uur, wanneer weer een kwartier gerust wordt. Om vijf uur is de dag taak afgeloopen. Zondags is er reveille om 8 uur. Er is gelegen heid voor kerkbezoek en verder kunnen de men schen zich met voetballen vermaken of zich in de cantine onledig houden met biljarten, schaken, dammen enz. De mannen, die den geheelen dag in de buiten lucht werken zijn natuurlijk goede eters. Ze kregen 50% bijslag op het broodrantsoen. Dat bleek te weinig. Het is deze week verhoogd tot 100%. We hebben natuurlijk ook met den kok-beheerder gesproken. Dit is een heele autoriteit, want hij is verantwoordelijk voor alles. Hij is niet alleen de kok aan boord, hij is tegelijk schipper en stuurman, want hij heeft de geheele leiding van het kamp. Het is hem wel toevertrouwd en hij geniet klaar blijkelijk bij de autoriteiten veel'vertrouwen, want dit is reeds zijn zevende kamp. Hij woont ook met z'n vrouw en z'n'hondje in het kamp en wel in de keukenbarak, waar hij eenige aardige appartemen ten heeft. „Bent u tevreden over de jongens uit IJmuiden?" vroegen we den, heer Bruijn. „Gaat best meneer; we kunnen goed met elkaar opschieten en ik heb geen last met ze. Dat heb ik wel eens ander meegemaakt. Ik heb het meermalen, bijgewoond, dat er altijd ruzie was, wie de mooi ste barak zou hebben. De nieuwe barak hier is mooier dan de oude, maar ieder was tevreden met de plaats die hij kreeg aangewezen. En ze weten zich allemaal goed aan te passen". Op onzen rondgang bezichtigden we ook de zie kenbarak. „Daar is nog nooit iemand in geweest in dit kamp, meneer. Dat is wel een bewijs, hoe gezond het op de Kremboong is. Maar in zoo'n gezonde streek kan het ook niet anders". WAT ER VERDIEND WORDT De heer. Cornelissen had ons ook al iets verteld over de loonen, die er in de Kremboong verdiend worden. Over het algemeen, zeide de heer Cornelissen, bedraagt het loon voor dit soort werk in Drente 24 cent per uur. De arbeiders uit de steden kun nen met den trainingsbijslag 36 cent per uur ver dienen. De trainingsbijslag wordt gegeven gedu- ende de z.g. trainingsperiode aan die arbeiders, die van buiten komen cn die nog nooit eerder in een werkverschaffing hebben gewerkt. Voor hen duurt de trainingsbijslag, die afloopend is, ongeveer acht weken. Wie wel eens eerder een schop gehan teerd heeft, kan hoogstens vier weken op trainings bijslag aanspraak maken. Er wordt gewerkt in ploegen van acht man. De ploegvorming is vrij. Wanneer er in een bepaalde ploeg iemand werkt, die men er liever niet in heeft, dan kan zoo iemand naar een andere ploeg overgaan. Hierdoor komt het, dat de capaciteiten van verschillende ploegen nog al uiteen loopen en het uurloon dus ook. Dit varieert van 31 tot 49 et., het gemiddelde weekloon van 18 tot 23 gld. met vrije voeding en vrij reizen naar huis eens in de 14 dagen. Verder zijn er regelen voor reisver- let en regenverlet. Wanneer de dagen korter wor den komt er ook een regeling voor lichtverlet. Eenmaal in de 14 dagen gaan allen naar huis en wel van Vrijdagmiddag tot Maandagmorgen. Er wordt, theoretisch althans 50 uur per week ge werkt practisch is het vooral door het reisverlet veel minder Zoo werken dus ruim 200 man onzer plaatsgenoo- ten mede aan de ontginning van onze armste pro vincie. Zij graven en spitten in den Drentschen bo dem en alhoewel ze tot het leger der werkloozen behooren, zijn ze geenszins werkloos. Hun werk is geen werkverschaffingswerk; het zou nog werk- verruimingswerk genoemd kunnen worden, maar het komt dichter bij normaal, productief werk en verschilt hiervan feitelijk alleen daarin, dat hier de overheid stimuleerend optreedt door het verleenen van subsidies en voorts, dat het nu wordt verricht met voorlichting van knappe landbouwkundigen en niet meer op een onoordeelkundige wijze zooals dit vroeger werd gedaan. De Kremboong is een van de vele. ontginnings werken. Een gedeelte is reeds gereed en daar heeft het Drentsche heidelandschap de plaats moeten rui men voor korenakkers, bietenvelden en nieuwe, ge zonde bosschen. Neen, het is hier niet de vette Friesche of Gro- ningsche klei. Men mag geen vergelijkingen trekken tusschen de opbrengst van een H.A. klei en van een H.A. verbeterde Drentsche grond. „Zand blijft zand", zeide de heer Cornelissen. Maar van niets wordt iets gemaakt en door deze bewerking, die de Drentsche bodem ondergaat, krijgt ons land een rui mere opbrengst van gewassen, die voor onze voed selvoorziening nuttig zijn, krijgt ons land een grootere houtproductie, waardoor onze hout positie verstevigd wordt. Zoo maakt men van den armen Drentschen grond langzamerhand een belangrijke voorraadschuur, van waar uit straks duizenden H.L. haver, rogge, aard appelen enz. gedistribueerd kunnen worden. In een tweede artikel zullen we nog iets vertellen over het omvangrijke werk dat de Rijkswerkver schaffing in Drente, in samenwerking met de Ne derlandsche Heide Maatschappij, bezig is uit te voeren. HET STOOMPONTVEER. Het leveren en opstellen van de vier stalen af- sluitboomen voor de landingsbruggen van het stoompontveer alhier is door den rijkswater staat opgedragen aan de N.V. Machinefabriek Jaffa te Utrecht, voor f 6300. „De Zwarte Walviach''. Zwaar en geweldig steken de gevels der oude huizen aan de haven tegen den hemel af. Een dichte mist hangt over het water. Door de nauwe straten klinkt het geloei van de misthoorns, het dringt door tot het huis van Peter Petersen, den waard van „De Zwarte Walvisch". Petersen is een ruwe kerel met een week hart. Iedereen kent zijn opbruisend karakter en niemand neemt het hem kwalijk. Zijn eenige zoon Martin is zijn trots en zijn alles. Martin voelt echter niets voor een leven zooals zijn vader leidt. Hij droomt van schepen en verre landen, die hij bezoeken zal, van wijde zeeën, die hij bevaren zal. Op een dag wordt het verlangen hem te machtig en hij besluit met zijn meisje Fenny Jurgens, te spreken. Deze begrijpt, dat hij op zee thuis hoort en moedigt hem aan te gaan. Zij brengt hem in den waan, dat zij het niet zoo erg vindt en dat zij ei- bovendien over denkt, met den reeder Pannies te trouwen. Martin laat zich daarop aanmonsteren voor een reis naar Australië. Na zijn vertrek is de oude Petersen een gebroken man, doch hij wil het voor de menschen niet weten. Hij loopt fier rechtop en doet alsof de heele geschiedenis hem niet aangaat. Maar in de lange eenzame nachten tobt hij over zijn jongen, die weg is gegaan zonder een enkel woord, zonder een handdruk. Al zijn liefde draagt hij nu over op Fanny, die hij als zijn dochter beschouwt. Dagen gaan voorbij, die tot weken aangroeien en nog is er geen brief van Martin. Als stamgasten erop zinspelen, lacht hij onver schillig en haalt zijn schouders op, doch heime lijk loopt hij den postbode tegemoet. VERDWIJNENDE WINKELHUIZEN. Het bestuur der R.K. Woningbouwvereeniging zal zeven winkelhuizen in haar complexen doen verbouwen tot woonhuizen en wel die aan de Evertsenstraat 15, Reinier Claesenstraat 8, Van Wassenaerstraat 2 en Casembrootstraat 2, 51 en 57 alhier en Terburgstraat 19, te Santpoort. Eindelijk komt de langverwachte brief. Peter sen sluit op klaarlichten dag zijn zaak en haalt Fanny. Uit den brief lezen zij, dat Martin voor- loopig niet terugkomt en heelemaal aan het eind staat één zinnetje voor Fanny: „of zij al met Pan nies getrouwd is". Petersen dicteert direct een ant woord; in den brief schrijft Fanny, dat zij nog niet met Pannies getrouwd is, doch zich misschien spoedig met hem zal verloven. Intusschen zit Pan nies bij haar moeder en herhaalt voor de zooveel- ste maal zijn aanzoek om de hand van Fanny Vrouw Jurgens geeft gaarne haar toestemming, doch als zij haar dochter vertelt, welke eer haar te beurt valt, schudt deze het hoofd. Zij kan niet met hem trouwen, want ze moet moeder worden. Tenslotte besluit zij Pannies de volle waarheid te vertellen. Nu toont deze zijn groote liefde en ach ting voor haar. Hij vraagt haar nogmaals ten huwelijk en ditmaal zegt zij: „ja". Pannies is over gelukkig; hij heeft steeds naar een zoon verlangd en nu zal zijn liefste wensch in vervulling gaan. De oude Peters.err is woedend; hij beschouwt Fan ny als zijn schoondochter en het kind is zijn klein kind. Hij ziet echter in, dat het voor allen de beste oplossing is en legt zich erbij neer op voor waarde, dat het kind naar hem en Martin genoemd zal worden en dat het grootvader tegen hem zal zeggen. Als de kleine Peter Martin eindelijk het levenslicht aanschouwt, is Petersen in den zevenden hemel. Het kind vormt een hechte band tusschen Fanny en Pannies. Geen vader kan zijn eigen kind meer liefhebben dan Pannies den kleinen Peter Martin. Geen opofferingis hem te groot, geen moeite te veel. In een donkeren, stormachtigen nacht, keert Martin terug. Petersen is buiten zich zelve van vreugde. Als hij later echter in Martin's kamer komt kijken, vindt hij het vertrek ledig. Hij begrijpt, dat zijn jongen naar Fanny is en gaat er ook heen. Het toeval wil, dat Pannies op" reis is. Fanny en Martin hebben een ernstig on derhoud met elkaar. Hij eischt het kind op en ver langt, dat zij met hem meegaat, doch Fanny weigert. Tevergeefs tracht Petersen hem het verkeerde van zijn verlangen onder het oog te brengen; Martin weigert botweg het huis te verlaten. Plot seling treedt Pannies binnen. Hij begrijpt de toe dracht der zaak en laat het aan Fanny over te beslissen. Van het kind kan hij echter geen af stand doen. Fanny heeft het besluit reeds genomen: zij blijft bij haar man en het kind. Martin respec teert haar besluit en brengt terwille van het kind het groote offer hij vertrekt om op verre zeeën vergetelheid te vinden. Een nieuwe hofstede in een nieuwe wereld. Het boonenseizoen op'het hoogtepunt. De prijzen bleven standvastig. Nu thans weer ongeveer het hoogtepunt van het boonenseizoen is aangebroken heerschte er aan de veilingen een o'verstelpende drukte en bedrijvig heid. Het gebeurde in de laatste dagen meerma len, dat van 's morgens elf uur tot 's avonds 6 uur aan een stuk door geveild werd, want ofschoon de aanvoer van boonen wel het grootste is, wordt daar naast een uitgebreid sortiment van andere produc ten aangevoerd. De aanvoer van snijboonen nam deze week in ruime mate toe, ofschoon de kwanta toch niet zoo groot zijn als gewoonlijk. Het gewas schijnt bij vele tuinders niet mee te vallen. Over het algemeen ziet het product er goed uit en er bestaat geen gebrek aan belangstelling voor. Niet alleen voor snijboonen, maar ook voor alle andere soorten bestond geregeld een willige kooplust, waardoor de prijzen op behoorlijk peil bleven. Voor snijboonen bewogen de prijzen zich de laatste dagen zelfs nog in stijgende lijn. De noteeringen, die Vrijdag j.l. nog stonden op 1315 cent kwamen op de veiling van Woensdag ondanks den grooten aanvoer op 1317 cent per K.G. te staan. Dubbele boonen, waarvan de aanvoer eveneens zeer groot was, varieerden in prijs naar kwaliteit van 1014>/2 cent per K.G. Ook voor pronkboonen bleven de noteeringen op een behoorlijk peil. De prijzen liepen naar soort van 69 cent per K.G. uiteen. De aanvoer van de fijnere soorten is in verhouding met bovengenoemde soor ten nog niet zoo belangrijk. Voor trosboontjes waren de prijzen ongeveer van 1619 cent. Stok- en stam- boonen' zonder draad werden verhandeld van 12y2 —15 cent per K.G. De groote aanvoer van andijvie veroorzaakte een prijsdaling; vooral de mindere kwaliteiten werden voor lage prijzen afgenomen of draaien door. Het aanbod van sla was in de afgeloopen week nog van groote beteekenis, daar er nog geregeld groote partijen worden aangevoerd. Naar kwaliteit liepen de prijzen uiteen van 100—250 per 100 stuks; afwijkende kwaliteit draaide echter meermalen door. Postelein kon ook weer voor goede kwaliteit behoorlijke prijzen noteeren, doch ook hiervoor ver- schilden noteeringen nog al en stonden dano i 49 cent per K.G. De prijzen van bloemkool, die vorige wee< seling zoo daalden, herstelden zich op de veil-!.lf Vrijdag weer aardig en als hoogste prijs We,H besteed 14 cent. De noteering steeg jn rifl den van de week weer, zoodat de prijzen li beste soorten van 1218 cent per stuk Spinazie werd naar kwaliteit verhandeld Vi1 cent per K.G. Bospeen verschilde m prijs >,->!■ cent per bos. Waspeen wisselde in prijs cent per K.G. Het aanbod der verschillende è-'f soorten begint sterk in te krimpen, hoewe] soorten nog aangevoerd werden. Van de- soorten wordt de kwaliteit ook minder, zood-- afgeloopen week groote verschillen in de n°- gen waren. Komkommers, die in groote partijen aangeboden, maakten voor eerste soorten rr van 3.704.20.per 100 stuks. Mindere soorieif:' anderden van eigenaar voor 23 cent per"'. Tomaten werden in beperkte mate aangevoe^ noteeringen handhaafden zich naar soort op'; cent per K.G. In de l'ruitafdeeling werden melt in verschillende variëteiten ruimer aan°e''" Naar soort en kwaliteit varieerden hiervoor 1 ft Of, .--fiil.- PoL-cni, t zen van 1020 ct. per stuk. Bessen, die nog jn i. ne partijen aanwezig waren, noteerden van 1(l cent per K.G. Frambozen maakten prijzen 34 cent per doosje. Druiven maken' geen h prijzen en werden verhandeld van 30—36 L> K.G. Perziken werden naar soort afgenomen! 38 cent per stuk. Het 40-jarig priesterfeest van pay,, L. Th. Mulder. Gisteren herdacht pastoor L. Th. Mulfo. het St.-Joseph-Rustoord zijn veertigjarig terfeest. Ter gelegenheid hiervan droeg t de kapel van Rustoord een plechtige H. Miu, Dankbaarheid op, waarbij hij geassisteerde door de kapelaans van de St.-Agatha-pa;v'. Van Ginkel, Willemse en De Bot. Na afloop van de plechtigheid werd een re* tie gehouden in de conversatiezaal. waarop woners van het Rustoord den jubilaris een p komstlied toezongen en waarna de heer j. namens het bestuur en alle bewoners vas Rustoord gelukwenschen aanbood. Onder fc nen, die kwamen gelukwenschen bevonden t vele geestelijken uit de omgeving. In den loop van den middag kwam een dn tatie uit Westwoud, de vroegere standplaat^ den pastoor, bestaande uit kerkbestuur, airj stuur en leden van het parochiaal zangkoor, lukwenschen aanbieden, waarbij een bloeii, werd overhandigd. Na een toespraak van d? tegenwoordigen pastoor van Westwoud zon» koor den voormaligen parochieherder een Ji cantate toe. Bridge-club „Sans Atout", De uitslagen van de wedstrijden van Atout" luiden als volgt: Team 5: Th. Braam—K. Kee. «3. Daalhuis H. v. Essen wint. met 23 tegen 17 p. van team A. TandG. Daalhuizen, heer en mevr. Ac: raai. Onderlinge teamwedstrijden: J. BosG. de Boer; W. G. Kleine—C. Gf/j mans winnen met 2217 p. van mevr. v. d.i; denB. Hoogeboom, G. C. Tabak—R. H$> mevr. TabakK. van der Wal, J. Boekhuis T. Romijn winnen met 24—16 p. van A. Mictf. J. v. Leeuwen, H. PoolsN. N. De uitslagen van de onderlinge wedsti:;:» zijn: N.Z.-lijn: 1. P. van GroningenJ. Kok 33V* m.p. 2. De heer en mevr. Thomas 34Vi> m.p, 3. De heer en mevr. Van Amstel 40 m,p. O.W.-lijn: 1. W. de BoerJ. Nijman 32 m.p. 2. J. Dil—G. Tabak 34'ri m.p. 3. Mevr. BraamP. v. d. Werff 40% m.p. Dolle hond sprong vrouw naar i keel. Consternatie in familie te Loenen, Eenige weken geleden kreeg de familie! een driejarige herdershond cadeau van milie, \yonende onder de gemeente Nigteveti Reeds aanstonds bleek er kwaad bloed beest te zitten, doch men hoopte, dat het spoedig aan zijn omgeving gewend zou gersk Dit is echter niet gebeurd. Toen een vijfjarig zoontje van de famüii met den hond speelde waarschuwde de mec hem, om dit niet te doen. Het kind staakte spel en blijkbaar zag de hond wie er de sch van was, dat hij zijn speelgenootje kwijt rri Op een gegeven moment sprong hij de 1H naar de keel, waardoor zij kwam te vallen, een dol geworden dier begon het beest a: den grond liggende vrouw te bijten. Gelik wist men na eenigen tijd den hond van deur: af te halen. Zij had echter al een tiental ernq beten bekomen, zoodat geneeskundige t moest worden ingeroepen. Om verder onh-rj voorkomen, heeft men het dier afgemaakt. Toelating van cultureele werkers it Duitschland. De beoefenaars van cultureele Nederland, in het bijzonder beeldende kun® naars, musici, schrijvers, tooneelspelers, cine»1 ten, uitgevers, boekhandelaren en allen, dien het gebied van de pers werkzaam zijn, hefë voor de uitoefening van hun beroep in het Dt' sche Rijk een vergunning noodig van den Rij'fl commissaris voor het bezette Nederlandsche bied, hoofdafdeeling „Volksa-ufklarüng undpn paganda", Kneuterdijk 20. Den Haag. Bij voo^e nomen reizen naar Duitschland moet te? noemder plaatse een dergelijke vergunning?» den aangevraagd. De bepalingen, welke voor een dergelijke n een doorlaatbewijs van de zijde der eischen, blijven door deze regeling onaangc- (A.N.P.) AGENDA TE HAARLEM. Heden: VRIJDAG 16 AUGUSTUS Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan, i 7.30 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat, H.KB-c-:-'- ret. Frans Hals Museum: Kamermuziekavond uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werft van Haarlemsche childers 104 uur. ZATERDAG 17 AUGUSTUS. Stadsschouwburg: Het Kindertooneel: „Hans Grietje", 2.15 uur. Gem. Concertgebouw: Film „Perpetuüm 2.30 en 8 uur. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan, 2 en 7.30 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat, ret. Frans Hals Museum- KamermuziekmiddagP uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werft* van Haarlemsche schilders. 104 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2