pe verscherping van den luchtoorlog. „Ons belang ligt meer in het Oosten dan in het Westen". vRtjDAG 16 AUGUSTUS 1940 De reactie in Engeland. Gevolgen der Brifsche blokkade- politiek. ANP meldt uit Berlijn: In kringen der «•Xmstrasse wordt het volgende verklaard: np resultaten van de laatste luchtslagen schij- den Engelschen van de rest van hun kalmte fterooven. Terwijl men anders trotsch was op fn soortieven geest, die het mogelijk maakte. itprlVen onverstoord te incasseeren, neemt ,r''naris ten aanzien van de luchtgevechten houding aan, die aan de manieren van het t rische ghetto herinnert. Ieder eigen verlies rat pas na lang aarzelen toegegeven, terwijl ^raehaalde vliegtuigen van den tegenstander k begeerde papieren opgeld doen. Elk der drie hrsteries van landsverdediging heeft een aan- 11makelaars en boekhouders in dienst, die meer- len per week een soort winst- en verliesreke- "ine opmaken. Het Britsche ministerie van oorlog aakte daarbij ten tijde van de ontruiming van nnhikerken de fout het aantal der uit Frankrijk redde manschappen van het Britsche expeditie- f' met 35.000 hooger op te geven dan het to taal der troepen, die volgens vroegere opgaven tiaar Frankrijk waren gezonden. In de balansen, die de Britsche Admiraliteit in dient worden als slachtoffers van Duitsche lucht aanvallen uitsluitend mijnenvegers en kleine kanonneerbooten genoemd. Van grootere een heden is nooit sprake, hoewel het toch een be- J d feit is dat grootere schepen uit de lucht veel gemakkelijker te treffen zijn dan kleine. De-En gelsehe pogingen de winst- en verliescijfers van den oorlog te vervalschen, zijn des te dwazer, daar het verloop der vijandelijkheden tot dusver nooit de Britsche verklaringen en communiqués, doch uitsluitend de nuchtere opsomming van feiten In het Duitsche weermachtsbericht in het gelijk heeft gesteld. pe verscherping van den luchtoorlog boven Zuid-Engeland en de berichten, die daarover de Vereenigde Staten bereiken, hebben oo de New yorksche effectenbeurs tot een koersdaling ge leid Vooral de aandeelen van die industrieele ondernemingen, die op de een of andere wijze met de Britsche bewapening verbonden zijn. hebben to» zes punten moeten afstaan. Men mag daaruit afleiden dat de door de Britsche ministeries van landsverdediging opgestelde schoongekleurde balansen den grooten sjacheraars nauwelijks een rad voor de oogen vermogen ±e draaien. In de Amerikaansche, de Zwitsersche en na tuurlijk ook in de Engelsche pers breekt men zich verder het hoofd over de vraag hoe men van En gland het gevaar kan afwenden met zijn blok kade zijn eigen vroegere- bondgenooten zwaarder te treffen dan het Duitschland dat het bestrijdt. Deze onder het mom van humanitair streven plaatsvindende hersenacrobatiek van kringen, die In hun berekeningen volkomen gefaald hebben en het thans beleven moeten dat hun duivelsche plannen tot uithongering van 90 millioen men- schen niet -de Duitsche kern van Europa, doch wellicht bepaalde Westelijke, niet door Duitschers bewoonde randgebieden treffen, laat Duitschland volkomen onverschillig. Sinds den dag, waarop de blokkade van Duitschland" aanving, is van Duit sche zijde voortdurend gewezen op den met elk volkenrecht in strijd zijn den aard van dit oorlogs middel. In den tijd van 1 September 1939 tot 10 Mei 194(1 zijn de Duitsche vertoogen volkomen onverhoord gebleven. Ook in de Vereenigde Staten heeft nie mand er eenigen aanstoot aan genomen dat ook levensmiddelen onder het verboden goed werden gerekend. Op het oogenblik wordt een officieuze Amerikaansche propaganda gevoerd vóór het af staan van 50 torpedojagers aan Groot-Brittannië. Voor het instandhouden van een blokkade zijn torpedojagers naar men weet het belangrijkste middel. Wanneer nu tegelijkertijd in de Vereenig de Staten tranen vergoten worden, omdat in den komenden winter wellicht Fransche vrouwen en kinderen honger moeten lijden, dan zijn dit kroko dillentranen. De Vex*eenigde Staten hebben het, meer dan welke mogendheid ter wereld ook, in de hand het lijden door deze wijze van oorlogvoe ring te verkorten, door den Engelschen de mid delen tot verlenging van dezen oorlog te onthou den. In het belang van Europa en van een betere toekomst van de menschheid is het toe te juichen dat de monsterachtigheden, die uit het feit der Engelsehe heerschappij ter zee voortvloeien, eens voor de geheele wereld aan de kaak gesteld wor den. Er is werkelijk tijd genoeg voor noodig ge weest voor de Vereenigde Staten de schaamte loosheid van dit oorlogsmiddel hebben ingezien. De hongerdood van millioenen Duitsche vrouwen en kinderen tijdens en na den wereldoorlog was nier iiselijk genoeg om Engeland aan den schand paal te slaan. De mogelijkheid, dat het gezegende Frankrijk zijn trouw aan Engeland met levens- miödelen-schaarschte betalen moet. brengt de Amerikanen in het harnas. Wij kunnen slechts zeggen: eindelijk." De Britsclie aanval op Aalborg. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het communiqué van het opperbevel van de weermacht van 14 Augustus meldde o.a. dat Duitsche jagers en lucht- doelartillerie op 13 Augustus vijandelijke afdeelin- gen vliegers, die Aal'borg probeerden aan te val len gedwongen hadden terug te keeren en van 23 aanvallende vliegtuigen er zestien neerschoten. Hierover wordt thans nog het volgende bekend. De Duitsche afdeeling jagers die uit acht Messer- schmitt-toestellen bestond en door den eersten luitenant Fried rich geleid werd, noopte vijftien van de aanvallende Bristol-Blenheim vliegtuigen tot een luchtgevecht en schoot ze alle boven Deensch ge bied neer De oberfeldwebel Melige schoot alleen vier Britsche machines neer. Aan het snelle én kordate ingrijpen van deze Duitsche jagers is het m de eerste plaats te danken dat in de .Deensche stad geen personen gedeerd werden en er geen materieele schade werd aangericht. Grieksche kruiser door onbekende duikboot aangevallen. Na ontploffing gezonken. HetD.N.B. meldt uit Athene: Donderdagochtend de vroegte is de op de reede van Tinos liggende Grieksche kruiser Helle" door drie torpedo's van jen duikboot van onbekende nationaliteit getrof- lem De zwaar beschadigde kruiser poogde tever geefs op het strand te loopen en zonk, nadat de setehnstallaties waren ontploft. Bij de ramp is V,an .de opvarenden gedood, terwijl 29 man gedeeltelijk zwaar werden gewond. Ook enkele ourgers liepen verwondingen op bij een poging het -cnip aan den grond te zetten. Een vrouw aan kreeg een beroerte. De kruiser „Helle" wa? 2i5n hr t-og £on groot; en was een Van de Qnp. modern kruicer* der Grieksche oorlogs- marine. Het gebeurde heeft in de Grieksche open- ~,r® lening groote schrik en ontsteltenis ver wekt. Duitsch legerbericht De Duitsche luchtaanvallen in Zuid- en Midden-Engeland BERLIJN. 15 Augustus (D.N.B.) Het Duitsche legerbericht luidt: „Een Duitsche onderzeeboot heeft op den At- lantischen Oceaan den Britschen hulpkruiser ..Transsylvania" van 17.000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Ondanks het ongunstige weer hebben afdeelin- gen Duitsche vliegers den 14den Augustus de aan vallen op havenwerken, industriebedrijven, vlieg velden. luchtversperringen en troepenkampen in Zuid- en Midden-Engeland voortgezet. Te Car diff, Weston en Portland werden havenwerken tusschen Brighton en Leves een transformatoren huis. bij Worcester en Salisbury wapenfabrieken doeltreffend met bommen bestookt. In Zuid- en Zuidoost Engeland waren de bomaanvallen in hoofdzaak gericht op vliegvelden en op het troe penkamp Aldershot. Bij deze aanvallen kwam het tot felle, voor ons succesvolle luchtgevechten. Door de in aantal geringe Britsche nachtelijke aanvallen van 14 op 15 Augustus is bij Derichs- weiler een 'kerk verwoest, doch overigens geen bijzondere schade aangericht. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren 28 vliegtuigen. Daarvan werden er 22 in luchtge vechten en minstens 6 op den 'beganen grond vernield. Twaalf Duitsche vliegtuigen worden vermist. Engelsehe bommen op boerendorp. Het D.N.B. deelt nader mede: Zooals het be richt van de weermacht heeft gemeld hebben vijandelijke vliegtuigen in den afgeloopen nacht bommen op het kleine boerendorp Derichsweiler bij Duren in het Rijnland geworpen. De bommen troffen de dorpskerk,.die wegens haar kostbaar interieur op de monumentenlijst staat. Zij werd geheel verwoest. Slechts de muren staan nog overeind: het gebedshuis is geheel uitgebrand. In vergelijking met deze verwoesting is de schade elders in het dorp gering. In de naaste en verdere omgeving van het dorp bevinden zich geen mili taire objecten, wapenfabrieken of iets van clien aard. Italiaansche luchtaanval op Malta. Ernstige schade op het vliegveld van Alfaro. Stefani meldt: Een speciale luchtvaartcorrespon dent van Stefani meldt dat Donderdag in het be gin van den middag Italiaansche luchtstrijdkrach ten de militaire installaties van het vliegveld Al faro op Malta met volledig succes hebben aange vallen. Loodsen en opslagplaatsen werden vernield en in brand gestoken door zware bommen en brandbommen. Ook de enkele op den grond staan de vliegtuigen werden gebombardeerd. Toen zij hun opdracht hadden volvoerd, werden de Ita liaansche bommenwerpers aangevallen door vier Hurricairié-jagers De afdeelingen jagers, die de Italiaansche bommenwerpers begeleidden. kwa men onmiddellijk tusschenbeide en konden na een kort gevecht vrij baan maken. Een Engelsofi. toe.- stel werd neergeschoten en de bestuurder kon zich redden door middel van zijn valscherm. DE OPERATIES IN SOMALILAND. De krijgsverrichtingen van de in Britsch Soma liland oprukkende Italiaansche troepen ontwikke len zich volgens het vastgestelde plan. In militaire kringen alhier heeft men den indruk dat de ge vechten hun einde naderen. Naar gemeld wordt is het verzet van de Engelsehe koloniale troepen uiterst hardnekkig. De Engelschen verdedigen de afzonderlijke bergpassen en spelonken met de grootste taaiheid. De voor het verloop der krijgs verrichtingen in Britsch Somaliland beslissende ge vechten speelden zich na het overschrijden van de grens af, toen 'het de taak was van de oprukkende Italiaansche troepen uiterst moeilijke bergpassen in te nemen, die door de Engelschen hardnekkig verdedigd werden. Sinds de Italiaansche troepen de 1500 Meter hoog gelegen bergpassen van Car- rin en Godaeri veroverd hebben, beheerschen zij het thans nog in handen van de Engelschen zijnde kustgebied om Berbera. Volgens de jongste berich ten staan de Italiaansche troepen in een halven cirkel op ongeveer dertig kilometer voor Berbera. Met de bezetting van Bulhar, dat aan den kustweg van Zeila naar Berbera ligt. is voor de Engelschen de tergutocht naar het westen afgesneden. Uit Londen meldt het D.N.B.: Minister-president Churchill heeft in antwoord op een in het Lager huis tot hem gestelde vraag geantwoord dat de ope raties in Britsch Somaliland nog voortduren. Ove rigens was hij genoodzaakt te zeggen dat hij ..wei nig bevredigende berichten" uit Somaliland had ontvangen. Oost Europa hun gemeenschappelijke levensruimte hebben, in een geest van rechtvaardigheid en bil lijkheid den weg vinden naar regeling der uit het verleden dateerende geschillen en gemeenschappe lijk offers moeten brengen om de thans nog be staande wrokgevoelens definitief te overwinnen. Daarom moeten ook de betrokkenen in het Zuid- Oosten begrijpen, dat het niet om partijen, niet om revanche en niet om een kwarteeuw gaat, doch om een nationale pacificatie voor de komende eeuwen. Duitschland en Italië zullen evenwel dat staat vast de houding der landen in Zuid-Oost Europa in de kwestie van vrede en een duurzame nieuwe orde met scherp toezienden blik gadeslaan. Engelsehe Lagerhuis keurt nieuwe belastingen goed. Reces op 22 Augustus. Het D.N.B. deelt mede: Het Engelsehe Lagerhuis heeft het financieele wetsontwerp, dat de voor stellen van het jongste aanvullende budget be vestigt, in derde lezing aangenomen. De minister van financiën. Kingsley Wood, verklaarde dat nieuwe belastingen klaarblijkelijk onvermijdelijk zijn. Wanneer zij zullen komen hangt hoofdzake lijk van het resultaat der inschrijving op de re- geeringsleeningen af. De nieuwe omzetbelasting zal, naar de minister hoopte, begin October kun nen worden ingevoerd. De minister-president heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat het Huis van 22 Augustus tot 5 September op recès zal gaan. De situatie in Zuid-Oost-Europa. Berlijnsche critiek op het verloop der gebeurtenissen. Het A.N.P. publiceert de volgende beschouwing van de „Dienst aus Deutschland": Te Berlijn bestaat de indruk dat de opvatting der asmogendheden tgen aanzien van de te Salzburg en Rome besproken Zuid-Oost Europeesche vraag stukken door de betrokken landen niet op de juiste waarde wordt geschat. Zoowel het feit, dat de rechtstreeksche onderhandelingen tusschen de be trokken regeeringen, waartoe de as-mogendheden hebben aangespoord, slechts traag vorderen, alsook bepaalde stemmings en meeningsuitingen in de pers der betreffende landen, geven derhalve welinge- lichten politieken kringen te Berlijn aanleiding het Duitsche standpunt ten aanzien van het complex der aclueele Zuid-Oost Europeesche vraagstukken nogmaals te preciseeren op een wijze, waarvan het waarschuwende accent niet over het hoofd mag worden gezien. Men wijst er op dat het meer op daden dan op woorden aankomt en daarom het alleen met de lippen belijden van de beginselen van de Duit sche buitenlandsche politiek van geen invloed op de houding en het. oordeel van het Duitsche Rijk kan zijn. Opnieuw wordt er aan herinnerd dat Duitschland en evenzoo Italië, niet het voornemen hebben de door hen voorgestane beginselen eener nieuwe orde in Zuid-Oost Europa met de onge twijfeld aanwezige macht aan wien ook op te dringen. De beide as-mogèndheden hebben veeleer een beroep gedaan op het gezond verstand, den zin voor gerechtigheid en het verantwoordelijk heidsgevoel, om uit deze moreele houding in vrije overeenkomst een regeling der geschilpunten te doen geboren worden. In deze houding mag men echter niet een teeken van zwakte zien, dat het mogelijk maakt den emstigen raad der as-mogend heden in binnenlandsch-politieke conflicten in den wind te slaan. Men heeft, naar men van Duitsche zijde verklaart, wel' begrip voor bepaalde bege leidende verschijnselen van de nieuwe orde in Zuid-Oost Europa, voor zoover het gevoelsreacties zijn van niet-beslissende beteekenis. Anders en veel scherper zouden deze gebeurtenissen echter te Berlijn beoordeeld worden, wanneer hier sprake mocht zijn van acties in di§nst van vreemde be langen, die dan alleen beheerscht kunnen worden door het doel, de duurzame pacificatie in het Zuid-Oost Europeesche gebied tegen te werken. Tegenover zulke belemmeringspogingen van bin nen en van buiten uit stelt men te Berlijn nog maals het groote doel, dat de landen, die in Zuid- „Aus der Heimat". In een rustig oogenblik wordt van „thuis" verteld, van familie» vrienden en kennissen en de portretten helpen er toe mede, levendige herinne ringen wakker te roepen. Degrelle in het onbezette Fransche gebied. Ter regeling van het vluchtelingenvraagstuk. Het D.N.B. meldt uit Brussel: De „Soir" publi ceert een onderhoud van den leider der Rexisten Léon Degrelle met een verslaggever van het blad. Daaruit blijkt dat Degrelle de oplossing van het Belgische vluchtelingenvraagstuk ter hand heeft genomen. Daartoe is hij naar het onbezette Fran sche gebied gereisd en heeft daar van den vice- premier Pierre Laval ten eerste de officieele be vestiging gekregen dat de schaduwregeering Pier lot in de oogen van de Fransche regeering de jure niet meer bestaat, en ten tweede de stellige ver zekering dat terstond maatregelen genomen zullen worden om eindelijk te bewerkstelligen dat de 300.000 Belgen, die zich nog in Zuid-Frankrijk be vinden. ook tegen den wil van den aanhang der „regeering Pierlot" aldaar, naar hun land kunnen terugkeeren. De organisatie van het vluchtelin genwerk heeft men terstond ter hand genomen. Wijzigingen in het Finsche kabinet. Minister Tanner afgetreden. Het D. N. B. meldt uit Helsinki: Naar het Fipsche persbureau meldt is de mi nister voor volkswelvaart Tanner afgetreden. De minister van handel Kotilainen heeft zijn por tefeuille overgenomen. Ook de minister van land' bouw Keikinen is afgetreden. Hij is vervangen door den vice-voorzitter van den Rijksdag Kalliokoski. Het is nog niet beslist wie de porte feuille van handel zal overnemen. Spanning tusschen Amerika en Japan. Tokio zint op represailles tegen Amerikaansche maatregelen. 15 Augustus 1940. (Van een V. P. B.-medewerker). De spanning tusschen Amerika en Japan neemt voortdurend toe, mede ten gevolge van het feit dat de Amerikaansche regeering in den loop van de laatste weken verscheidene maatregelen heeft ge nomen, die zonder eenigen twijfel tegen Japan zijn gericht. Zoo werden in het begin van Juli uitvoer vergunningen ingevoerd voor alle grondstoffen, die uit strategisch oogpunt van gewicht zijn, alsmede voor wapenen en werktuigen. Eind van de vorige maand is dit systeem ook uitgebreid tot petroleum en daaruit bereide producten en schroot. In denallerlaatsten tijd nu is daarbij gekomen het volledig uitvoerverbod voor vliegtuigbenzine. Zooals kapitein Okuma, de woordvoerder van de Japansche marine, verklaarde, „kan er geen twijfel aan bestaan, of al deze maatregelen zijn uitsluitend of in hoofdzaak gericht tegen Japan, dat ongeveer 70 pet. van zijn behoefte aan schroot, meer dan 50 pet. van zijn petroleum en een groot deel van zijn vliegtuigbenzine (die het den laatsten tijd in steeds grooter hoeveelheid gebruikt) uit de Vereenigde Staten betrekt". Volgens dezen spreker zou „de internationale terugslag zich niet laten wachten." Het Japansche blad „Nitsji Nitsji" wil deze hou ding van Amerika vergelden met het afsnijden van den Amerikaanschen invoer uit Oost- en Zuid-oost- Azië, waarbij het, zonderling genoeg, zinspeelt op „Amerika's afhankelijkheid van den invoer van rubber uit Nederlandsch Indië. Hoe Japan dezen invoer zou kunnen afsnijden, is vöorloopig een raadsel. Hiervan afgezien echter is de toon, dien de Japan sche pers tegen de V. S. aanslaat, nieuw. Men zou er uit kunnen opmaken dat de aangekondigde herziening der Japansche buitenlandsche politiek ook een frontwijziging tegenover Amerika insluit. Het heeft er derhalve den schijn van dat Amerika, door de economische afhankelijkheid van Japan van de levering van grondstoffen door de V. S te gebrui ken als middel tot het uitoefenen van politieke pres sie, in Japan het gevoel heeft versterkt dat het absoluut noodzakelijk is voor dit land om zich aap dien knellenden greep te ontwringen. Het middel daartoe zou dan zijn het scheppen van een „Groot- Aziatisch economisch geheel". Heeft men het een maal zoo ver gebracht, dan zou het door de „Nitsji Nitsji" aanbevolen middel in toepassing te brengen zijn doch eer ook niet. (Nadruk vex-boden). Amerikaansche minister afgetreden. Het D.N.B. verneemt uit Washington dat de de mocratische candidaat voor het vice-president- schap der V.S., Wallace, zijn ambt van minister van landbouw neergelegd heeft. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Beschouwingen in de Duitsche bladen. BERLIJN, 16 Augustus (D.N.B.) In hun com mentaar op de luchtgevechten boven Engeland wijzen de Duitsche bladen op de bewering van de Londensche radio, dat, wanneer de Duitschers suc cessen behalen, hun legerberichten objectief zijn en zij met' de feiten overeenstemmen, zooals b.v bij den opmarsch in Nederland en Noord-Frankrijk, Wanneer het den Duitschers echter slecht gaat, dan zijn hun berichten erg overdreven. Duidelijker, aldus de Berliner Börsen Zeitung, kon radio-Londen de wereld niet toonën, hoe red deloos Engeland zichzelf verstrakt heeft in zijn eigen net van leugens. Onder den druk van de onloochen bare feiten is het gedwongen, de nuchtere nauw keurigheid van de Duitsche weermachtsberichten tijdens den veldtocht in Polen, Noorwegen en Frankrijk toe te geven en hierdoor zijn eigen leu genpropaganda te verloochenen. Daar echter het Britsche „fait accompli" nog alleen maar ontbi'eekt, gelooven deze valschspelers in een adem te kunnen beweren: nu gaat het Duitschland slecht, want de Duitschers plegen dan sterk te overdrijven. Waar haalt de Londensche radio deze wijsheid vandaan? Wij zouden niet weten, zoo gaat de Berliner Börsen Zeitung voort, wanneer het ons in den strijd tijdens deze 11 y2 maand een keer slecht is gegaan en waar wij het noodig hadden de wereld zand in de oogen te strooien. Ook de Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat het Duitsche luchtwapen dagelijks opnieuw de beste tegenspraken levert tegen de cijfers van Duff Cooper. PROGRAMMA ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD. 414,4 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Causerie „Huiselijke gezelligheid". 10.35 Secco en zijn ensemble. 11.00 Declamatie. 11.20 Secco en zijn ensemble. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A. N. P„ eventueel gramofoonmuziek. 1.00 „Les gars de Paris" en soliste (opn.) 1.40 Lyra-trio. 2. Revueprogramma (opn.). 4.00 Omroeporkest. 5.15 Berichten A. N. P. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Zangklasse en „Zanglust" met pianobegeleiding. 6.10 AVRO-Amusementsorkest en de AVRO-Girls. 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.). 7.15 Bei'ichten. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.35 Cyclus „Nederlandsch provincieschoon" (met reportage). 8.00 Berichten A. N. P. 8.15 Omroeporkest en soliste. "9.10 Radio- tooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Avond wijding. 10.15 Berichten A. N. P., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch)! 7.15 Berichten (Engelsch) 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Haarl. OratoriuhWereeniging, Utrechtsch Ste delijk Orkest en solisten (opn.). 9.45 KRO-Kamer- orkest (opn.) 10.30 Gramofoonmuziek. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Musiquette. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Be richten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO- Melodisten en solist. 2.00 Ber. (Duitsch). 2.15 Gra mofoonmuziek. 2.30 KRO-Melodisten en solist. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 1.15 Berichten A.N.P. 5.30 KRO orkest en solist. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 KRO-orkest. 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.). 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten A. N. P. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Rococo-octet. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten A. N. P. 10.30 —10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten (Engelsch). In hooger sferen. Wat de waarnemer uit zijn post in den kabelballon van het landschap ziet. (Foto Weltbild). Reorganisatie yan Joego-Slavischen handel le verwachten. BELGRADO 16 Augustus (D. N. B.) In verband met de besprekingen van de vooraanstaande leden der regeering in de zomerresidentie Veldes (Bied), schijft „Politika" dat op het oogenblik minder ge sproken wordt over het opstellen van een groot economisch- en sociaal reorganisatieprogramma, voor het tweede economische jaar van het kabinet Zwetkowitsj-Matsjek, dan wel over het uitvaardi gen van enkele beslist noodzakelijke economische en sociale wetten. Zoo is binnenkort een verorde ning over de reorganisatie van den Joego-Slavischen buitenlandschen handel te verwachten, alsmede de vaststelling van minimumprijzen en de regeling der arbeidsverhoudingen bij openbai-e werken. Tenslotte is ook uitvoerig gesproken over een naasting door den staat van de Nationale Bank, waarbij de moge lijkheden zich uitstrekken van een radicale naasting tot een verscherpt toezicht door den staat. Arnold Meijer op Gouwdag van Nationaal Front", Donderdagmiddag werd op de terreinen van het boschx-estaurant „Groot Speyck" de eerste gouwdag gehouden van de gouw Noord-Brabant van Natio naal Front. Tegen half drie waren eenige duizen den volksgenooten samengekomen bij het bosch restaurant, waar een spreekgestoelte was opgericht tegen een achtergrond van grijs en zwart, de kleu ren van Nationaal Front. De gouwleider van Brabant, mr. L. Peeters, uit Eindhoven, sprak een woord van welkom tot de kamex-aden, die uit alle oorden van Brabant naar dezen dag van kameraadschap waren gekomen. Nadat de heer J. van Erp de doodenherdenking had uitgesproken, besteeg Arnold Meijer het spreek gestoelte voor het. houden van zijn rede. Axmold .Meijer herinnerde eraan, hoe de baker mat van Nationaal Front in Oisterwijk heeft ge staan, waar de jonge beweging ondanks tegenwer king is gegroeid. Het beginselprogramma van Na tionaal Front is niet uit opportuniteitsoverwegingen of onder drang van buiten tot stand gekomen. Het berust niet op wisselvallige omstandigheden, doch is gegrondvest op de natuur der dingen en op den dieperen zin van de hedendaagsche ontwikkeling. Wij waren tegen «de politieke pax'tijen, omdat zij de kracht van ons volk ondermijnden. Spreker herdacht met eerbied de strijders, die hem in den moeilijken eersten tijd hebben ge steund. Het recht om leiding te geven in dezen wordt niet alleen gekocht met -het gehad hebben van enkele ideeën. Daarvoor is de moed noodig deze ideeën te propageeren. Daarvoor is noodig offer vaardigheid. Het tijdperk van de partijpolitiek, die zooveel ellende over ons volk heeft gebracht, is voorbij. Hjj, die niet inziet, dat het Europa van morgen er volkomen anders zal uitzien dan dat van gisteren brengt ons volk in het grootste gevaar. Als wjj onder het oog van de bezettende macht onze een heid niet kunnen vinden, dan is het met onze zelfstandigheid gedaan. Wij willen Nederland houden, maar dan moet de partijenstrijd welke Nederland verkwanselt, op houden. Spr. betoogde vervolgens, dat het Neder land, dat wij willen behouden, een groot Nederland moet zijn, van den Dollart tot Calais. Want dit is het gebied, waar Nederlanders wonen. Wij heb ben dus niet alleen het recht, maar den plicht dit te vex-eenigen in één Groot Nederland. Dit Groot Nederland beteekent geen gelijkschakeling, geen opheffing van de gewestelijke verschillen, die een volk rijker en grooter maken. In zulk een volksstaat is het niet mogelijk, dat een of meer provinciën, de andere overheerschen. Wij willen een sterk staatsgezag, maar niet ten bate van een afzonderlijk gewest, doch slechts ten gunste van alle gewesten. Allen, die door afstamming, taal, wezen en cultuur een eenheid vormen, wox'den er- kend als volwaardige Nederlander. Hij, die geen volwaax-dig Nederlander is, wox'dt niet erkend, ook al brengt hij millioenen mee en ook al is hij door een wanstaltig democi-atisch systeem als Neder lander aanvaard. De elf-provincialistische geest moet verdwijnen. Een regionalisme zooals door enkelen uit Brabantia Nostra gepropageerd wordt, is uit den booze. Spr. ziet de taak van Brabant van meer groot Nederlandschen aard. Geen Bx-abantia Nostra maar Brabantia Nteerlandica: Brabant voor geheel Neder land. Ik zeg het nu en ik heb het jaren geleden gezegd, verklaarde spr., dat ons eigen belang meer oosl- dan westwaarts gericht is. En alleen hij, die uit innerlijke, eerlijke en eigen ovèrtuiging met den Germaanschen staat wil samenwerken, zal de toe komst van dit land verbeteren en naar een groote hoogte kunnen voeren. Ik heb den moed gehad te getuigen van mijn inzicht, lang voor er kans scheen, dat de opbouw der democratie ooit zou kunnen worden overwonnen. Ik zal blijven zeggen, wat ik waarheid weet. tot welzijn van ons volk. tot den dag, dat heel dit volk is ontwaakt en als één man schouder aan schouder staat, trouw tot den dood aan ons eigen grooten Nederland. (A.N.P.)

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3