[en prachtig geslaagde draverij. Groote belangstelling en goede sport. Zonnestraal wint de course. Beverv>ijkers winnen den koppelloop. dit aardige intermezzo was: 1 Koopman-Van Wijn gaarden, Beverwijk; 2 Kortekaas-v. d. Voort, Lïsse; 3 Vessies-Burger. Beverwijk; 4 v. d. Voort-Zwet sloot, Lisse; 5 Bakker-Schol, Heiloo. Het koppel Smit-Michel uit Velsen-Noord gaf op. mja l«|unstigm2 van Beverwijlvsche 11 0 rimct.rpkei prachtig zomerweer Harddraverij vereeniging heeft oe..jfCg^' Omstreken" Donderdag haar jaar- Mcschc"draverij in de Breestraat gehouden pianasteUing voor deze draverij, die terecht 06 tevenemenit 'voor Kennemerland genoemd as ondanks de ongunstige tijdsomstandig- W° zeer groot. Aan beide zijden van de Bree- neden z* ajg gewoonlijk weer een tot in de straat, A..erzorgde draversbaan vormde, stonden de puntjes van heinde en verre in dichte rijen '°t°ld bie van de eerste tot de laatste minuut op en feilen strijd'om de prijzen hebben kunnen v3n®ten aantal belangstellenden kan op 3500 ^n^course^ werd bijgewoond door talrijke voor taande figuren in de dra vers wereld, o.a. wa- aall7 ve7i(, de heeren Bon, De Jager en J. van Van de Ned. Handdraverij- en Renver- ^eI- nf K .Prins, vooi'zitter van den Bond van ^"^.Jverii'vereenigingen in Nederland. Ook de Keester van Beverwijk, mr. H. J. J. Schol- Dtiitsche en wethouder W. van Dok, alsmede eenige officieren woonden de draverij bij Beverwijksche Harmoniekapel, die zich ook de pauzes uitstekend weerde, kortte den tijd van "lïhten met het ten gehoore brengen van vroolijke archen; langzamerhand kwam de gezellige sfeer, J!J 3itijd tijdens de harddraverij heerscht, in. Te twee uur liet de starter, de heer A. Commijs, eerste paarden vertrekken. Van de 25 ingeschre- JL paarden verschenen er 18 aan den start. HET VERLOOP. In den eersten omloop stuurde Avro Y Zelda Peter eerst na drie ritten naar stal terug. Flora Mc. ri,vyn die door onzen plaatsgenoot Jan v. Leeu- Jr gereden werd, bleef gemakkelijk de baas a Farm Relief, evenals Aura V over Welkom °\i Aduard. Ook Zora en Allouez plaatsten zich in den tweeden omloop door resp. Y Kernei en Xutfhuo uit te schakelen. Ceasar Norton en Bruno konden het niet houden legen Douglas H en Zonnestraal; zij konden ma htten al weer uitspannen. Tusschen Young Oostar Anzolor en Sister j^d— Xerxes waren kampritten noodig om te bedissen wie in een tweeden omloop kwam. Xerxes verspeelde zijn kans; die reed door het lint, waar door diskwalificatie volgde; Young Oostar bleek sterker te zijn, dan Anzolor. In den tweeden omloop moest de winnaar van bet vorig jaar Allouez ihet tegen Aura V opnemen. Eerst na een uiterst spannenden rit, waarin beide partijen alles gaven, zegevierde Allouez met 'klein verschil. De favoriet Zonnestraal reed in twee rit ten Avro er af: Zora kwam door diskwalificatie van Young Oostar in den derden omloop. Douglas H. leverde de keurige prestatie, Sister Bond na twee ritten uit te schakelen. Jan van Leeuwen had het met Flora Mc. Elwyn in dezen omloop üxeel ge makkelijk, omdat het een „stilstaande rit" was. In den derden omlooop zag Allouez zich geplaatst tegenover Flora Mc. Elwyn. Hoewel Allouez het uiterste gaf. bleef Flora na twee zeer spannende ritten toch overwinnaar. Het jonge paard Douglas H. kon het tegen Zoi-a niet houden; het werd eveneens uitgeschakeld. Niet temin een goede prestatie van „Doug". Zonnestraal trof een! stilstaanden rit. Buitengewoon fel is er in den beslissenden om loop om de prijzen gekampt. Den eersten rit wist Zmriestraat, die op 315 Meter stond, vami Flora Mc. Elwyn (320 metèr) met een „neuslengte" te win nen, In dein tweeden rit ging Flora jammer genoeg te vroeg van start en ging door het lint, waarop diskwalificatie volgde. Onder groote spanning bond Zonnestraal toen den strijd aan tegen Zora; de eerste twee ritten brachten echt'er geen beslissing. In den kamprit werd tenslotte hét pleit beslecht in het voordeel van Zonnestraal, die daarmede den eersten prijs van f 300 toehaalde. Om 'den tweeden en derden prijs moesten Zora en Mc Elwyn kampen. .Zora, die de inspannende ritten tegen den winnaar van- den eersten prijs nog in de beenen had, -moest de meerderheid erkennen van Flora. De vierde prijs werd gedeeld tusschen Douglas H en Allouez. Precies half zes was het afgeloopen. De uitslag was: 1 Zonnestraal van Bh. Knijnenburg f 300, 2 Flora Mc. Elwyn van mevr. J. Tuin f '150, 3 Zora van J. Wagenaar f 75, 4 Douglas H. en Allouez, ieder f 15. Bovendien ontvingen de eigenaars van de paarden, die in den tweeden omloop waren af gevallen, f 10 vergoeding. DE KOPPELLOOP. In de pauze tusschen den eersten en tweeden omloop werd als attractie een koppelloop gehouden over 5000 M., waaraan zes' koppels deelnamen. Het Beverwijksche koppel J. Koopman-J. van Wijn gaarden veroverde reeds in de eerste ronde de lei ding, die het niet meer afstond; met ruim verschil behaalde dit koppel den eersten prijs. Om de tweede plaats werd een felle strijd gele verd tusschen de koppels Vessies-Burger uit Be verwijk en Kortekaas-v. d. Voort uit Lisse. De Lissenaren passeerden tenslotte vóór het Bever wijksche koppel de tweede piaats. De uitslag van Drs. J C. V. v. BEMMEL. Drs. J. C. V. v. Bemmel, predikant bij de Herst. Eva-ng. Luth. gemeente te Hoom en docent aan de kweekschool der Herst. Evang. Luth. kerk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht (voorheen alhier) her denkt a.s. Dinsdag den dag waarop hij voor. 35 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde. In 1907 werd hij predikant te Beverwijk, welke standplaats hij in 1917 met Hillegom verwisselde. Hier legde hij het predikambt neer en ging over tot de Herst. Ev. Luth. kerk. In de pauze van de harddraverij, welke Donder dagmiddag te Beverwijk werd gehouden, was een koppelwedstrijd voor athleten over 5000 M. ge organiseerd. Het Beverwijksche koppel: J. van WijngaardenJ. Koopman (hierboven afgebeeld) won onder groot enthousiasme van het publiek. (Foto De Haas.) DE PRIJSUITREIKING. De prijsuitreiking had plaats op een der tribunes aan -de baan. De voorzitter, de heer A. Blom Hz., herinnerde er aan, dat het in jaren niet gebeurd was, dat prijsuitreiking.op de baan plaats vond. De laatste maal gebeurde het bij het 650-jarig bestaan van Beverwijk in 1927. Spreker richtte woorden van dank tot den Rijkswaterstaat en de Duitsche. autoriteiten, die het mogelijk maakten, de Bree- straat weer voor de draverij te gebruiken. De Bree- straat blijft voor de vereeniging altijd een angstig bezit, want zonder de Breestraat is een draverij te Beverwijk eigenlijk niet mogelijk. Hij hoopte, dat dit jaar niet voor de laatste maal in die straat ge draafd zou zijn en sprak den wenseh uit, dat ook het volgend jaar de vereeniging weer over deze prachtige baan zou kunnen beschikken. Ook dank te hij het gemeentebestuur voor de medewerking bij het afsluiten der zijwegen; -de Ned. Harddra verij- en Renvereeniging en den Bond van Hard- draverijvereenigingen voor hun aanwezigheid ei ook de vele zustervereenigingen, die aanwezig wa ren om te zien of het wel mogelijk was in dezen tijd een draverij te houden. De voorzitter wees er daarbij op, dat zij hebben kunnen zien, dat deze draverij uitstekend geslaagd is en adviseerde daar om, de draverijen weer gewoon te organiseereni. Voorts bracht de heer Blom nog dank aan de Amstelbrouwerij voor den beschikbaar gestelden prijs, de juryleden, starter, medebestuursleden, Vereemigiimg voor Vreemdelingenverkeer, politie, marechaussee, rijksveldwacht, eigenaars, pikeurs, het publiek en last not least aan de- inschrijvers van het garantiefonds en aan de Beverwijksche Harmonlekapel, diie ook ditmaal de traditioneele medewerking heeft verleend. Een draverij zonder de Ha-rmoniekapel is niet aardig; spreker hoopte, dat het corps nog vele jaren de draverij met zijn muzikale klanken zou opluisteren Toen reikte de voorzitter met een,toepasselijk woord de prijzen uit, waarbij hij o.a. opmerkte, dat de winnaar Zonne straal er een echte „Zonnestraaldag" voor Bever wijk van gemaakt had. Behalve de f 300 Ontving de eigenaar een krans en een fraaie plaquette. Bij de uitreiking van de prijzen van den koppelloop werd dank gebracht aan het bestuur van DE.M en den heer D. Burger voor de organisatie va/ra dezeg eslaagdeattractie. Verder hoopte spreker, deze geslaagde attractie Verder hoopte spreker, den hebben. Tenslotte memoreerde de heer Blom, "dat tijdens de oorlogsdagen te Rotterdam de bekende pikeur Dirk Pronk alles had verloren. De steunactie, die op initatief van den heer Blom is opgezet, voor den getroffen, paardensportman, heeft uitstekende resultaten opgeleverd. Tijdens de draverij te Zand- voort werd aan den heer Pronk reeds f 100 over handigd en het c'eed spreker nu een buitengewoon groot genoegen, dat thans weer f 110 aan Pronk geschonken kon worden. Onider luid applaus werd de enveloppe met inhoud overhandigd. Het jaarlijksche sportevenement van Beverwijk behoorde hierna weer tot het verleden. Na afloop van de draverij bleef in de Breestraat nog een gezellige drukte heerschen. Eenige uren bleef het zeer druk, ook in de cafés. De Beverwijksche sportdag slaagde uitstekend. Het bestuur van de Beverwijksche Harddraverij- i vereeniging had weer alle eer van zijn werk. Federatie vau organisaties in het vischbedrijf. Bond van Ned. haringexporteurs sluit zich aan. Donderdagmiddag heeft de Bond van Neder- lanüsche Haringexporteurs een spoedvergadering gehouden in restaurant ,X>en Hout" te Den Haag ter bespreking van de plannen tot oprichting van een federatie van organisaties in het vischbe drijf, waartoe ook de bond van Nederlandsche Haringexporteurs zou toetreden. De voorzitter, de heer P. Goedknegt, zeide in zijn openingswoord dat de leden er reeds per rondzendbrief van in kennis waren gesteld, dat er plannen zijn tot oprichting van een federatie, d.w.z. plannen tot oprichting van een bond van vereenigingen in hetzelfde of aanverwante be drijven,,die zich bezig houden met het vangen, verhandelen, exporteeren, verwerken (rooken en con-serveeren) van visch. Onder visch zal dan worden verstaan: versche en gezouten haring, gerookte haring, versche en gezouten andere zeevisch, o.a. ansjovis en zoetwatervisch. De bedoeling van de oprichting eener federatie is in hoofdzaak wel deze, dat wij ons zoo veel mo gelijk willen en moeten aanpassen aan de econo mische levensopvattingen van de overheid. Reeds zijn besprekingen gevoerd met de IJ-muider Vischhandelvereeniging, den bond van Zoetwatervisch-exporteurs en met de Ansjovis- exportvereeniging. Verder waren nog door ver schillende andere vereenigingen besprekingen gevoerd met den regeringscommissaris, den heer Louwes, welke bespreking echter niet van den bond uitging, doch het bestuur was daarbij wel uitgenoodigd. Met eerstgenoemde vereenigingsbesturen was de bond echter tot een principieele overeenkomst gekomen, behoudens goedkeuringen van de di verse ledenvergaderingen van deze vereeni gingen. Spr. stelde zich de werking zoo voor, dat die gene. die zich niet bij dezen wederopbouw wil aansluiten, dan ook niet als medebedrijfsgenoot zal gehandhaafd kunnen worden. Wij gaan on verbiddelijk een nieuwen en tevens anderen tijd tegemoet en deze kan alleen dan goed zijn, wan neer wij met elkaar schouder aan schouder gaan staan en deze er onder zetten. Van het oude zal dan alleen dit overblijven en spr. zou dit als devies der vereeniging willen maken nl. „Een dracht maakt Macht". Hierna werd breedvoerig over het bestuursvoor stel van gedachten gewisseld en het is met al- gemeene stemmen door de vergadering aanvaard, Donderuasi,liddag werd in de Breestraat te Beverwijk de jaarlijksche hard draverij gehouden. Links Young Oostar" en rechts „Anzolar in v0(1^0r™-Haas Mutaties op tie „Neeltje Jacoba". Schipper Kramer met pensioen. DE ZWARTE WALVISCH IN HET THALIA THEATER. De film „De Zwarte Walvisch", waarvan een ver slag elders in dit nummer opgenomen is, wordt vertoond in het Thalia Theater. Velddag van den „Nationalen Jeugdstorm". De persdienst van de N.S.B. meldt: A.s. Zaterdag 17 dezer zal door het gewest Ne- der-Sticht van den nationalen jeugdstorm een veld dag worden gehouden op het gemeentelijke sport terrein aan de buurt te Wageningen. Van dit terrein wordt een marsch georganiseerd naar den Grebbeberg, waar om 14.30 uur een krans zal worden gelegd op de graven der voor het va derland gevallen strijders. Daarna wordt in marschorde teruggekeerd naar Wageningen. De dag wordt met een optocht be sloten. (A.N.P.) Het Hoofdbestuur der Noord- en Zuid-Holland- sche Redding Mij. heeft naar wij vernemen, een wijziging aangebracht in de bemanning van de motor-reddingboot „Neeltje Jacoba". Aan schipper P. J. A. Kramer, die sedert tal van jaren de Maatschappij heeft gediend, is op de meest eervolle wijze ontslag verleend in verband met het bereiken van den 65-jarigem leeftijd, on der dankbetuiging voor den langdurigen en trou wen dienst. Eveneens is den opstapper S. Smit, ontslag ver leend in verband met het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd. STUURMAN VAN DER MEULEN WORDT SCHIPPER. Tot opvolger van schipper Kramer is benoemd de heer J. v. d. Meulen, tot nu toe stuurman op de „Neeltje Jacoba". De nieuwe schipper heeft vele jaren bij den bekenden schipper Toxopeus op de reddingboot Insulinde gevaren. Tot stuurman werd benoemd de heer G. Stam, voorheen schipper op de motorstrandreddingboot „Barend van Spree- kens", alhier. Opstapper is gewox-den de heer K .Veldman, lid van „De koperen ploeg". Marktberichten en besommingen. Deensche consignatievisch.. Haring f 14.50—f 12 Kabeljauw f 30f 28 Middelschol f 28—f 26 Zetschol f 24—f 22 Kleine schol f 24f 21 Schar f 20f 18. Alles per 50 K.G. Zoetwatervisch per K.G. Snoekbaars f 0.44f 0.38 Blei f 0.18 Baars f 0.20-f 0.18 V.Z.V.'ers NAAR DE NATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN. Aan de Nationale zwemkampioenschappen, die Zaterdag en Zondag te Zaaixdam gehouden wor den, zullen ook eenige V.Z.V. zwemmers en zwem sters deelnemen. De 100 M. borstcrawl wordt gezwommen door Maartje Kwak "en Piet Kramer. Op de 1500 M. vrije slag hebben Paul Gottmer en Pum Swler ingeschreven. Voox-al van den laatsten mag een goed x-esultaat verwacht worden, lettende op zijn tijden in de training. Annie Buding zal starten op de 100 M. rugcrawl; Maartje Kwak neemt ook nog aan de 400 M. borst crawl deel. Natuurlijk zal ook Cobi Koster niet op het appèl ontbreken. Zij zal uitkomen op de 200 M. school slag, een nummer dat haar beter ligt, dan de 100 M. Dat zij een plaats in de finale zal vex-overen, durven wij met zekerheid te zeggen. Zij zal zich dan met de dames G. Siewertsen en J. Haverslag moe ten meten om de derde plaats achter Tony Bijland en Jo Waalberg. De zwemwedstrijden, die Zaterdag te 4 uur en Zondag te 2 uur beginnen, zullen worden gesloten met een polo-wedstrijd tusschen het Ned. zevental en Ned. Jeugdzevental. OEFENING DER LUCHTBESCHERMING. Donderdagavond heeft de luchtbeschei'ining blok 17 een oefening gehouden, waax-aan werd deelgenomen door de brandweer en den geneeskun digen dienst. Vei-ondersteld werd, dat in de Cor nelius Drebbelstx-aat een bominslag had plaats ge had. Hiervan werd melding gedaan aan den wijkpost Vak 2 wijk A, Wilhelminakade, vanwaar de noodige instanties gewaarschuwd werden. Slechts vijf minuten na de melding was reeds de auto van E. H. B. O. met dr. Bekker, op de ver onderstelde plaats des onheils, aangekomen. Spoe dig hierop werden de eerste lichtgewonden van boven gedragen, terwijl andex-e helpex-s de zwaar gewonden op een brancard, buiten langs, naar be neden lieten zakken. Alles verliep vlot, zoowel het halen der gewonden als het spannen van het vang zeil. Dat-een vangzeil bij een eventueele ramp goede diensten kan bewijzen is eveneens gebleken. Na eerst weer een oefening met een pop, die een gewicht van 60 kilo had, te hebben gemaakt, is een der bewoners uit het bovenvenster in liet spiungzeil gesprongen. De oefening waarvoor veel. belangstel ling bestond, werd bijgewoond door het wijkhoofd den heer H. Medik. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Bioscoop De Pont: „Vervaagde Spox-en" 8.15 uur. Rex Theater: „Moord in de villa Harden", 8.15 uur. Thalia Theater: „De Zwarte Walvisch, 8.15 uur. ZATERDAG 17 AUGUSTUS. Bioscoop De Pont: „Vervaagde Sporen" 8.15 uur. Rex Theater: „Moord in de'villa Harden", 8.15' uur. Thalia Theater: „De Zwarte Walvisch, 8.15 uur. HARMONIEKAPEL „DE EENDRACHT". Zaterdag, 17 Augustus a.s. zal de Harmoniekapel „De Eendracht", directeur de heer G. H. Boedijn, van half acht tot half tien in het pax-k van „Con- cox-dia" een concex-t geven. Het uit te voeren programma luidt als volgt: 1. The great little Army, max-sch Kennneth J. Alford 2. Sakuntala, ouverture, Cax'l Goldmark, arr. L. P. Laurendeau 3. Phêdre, ouverture, J. Massenet, ax-r. Ph. Dureau 4. Finlandia, J. Sibelius. Pauze. 5. Le Fx-ingant, marsch F. Rousseau 6. Lentemorgen J. R. v. d. Glas 7. Pax-ysatis St, Saetis, arr. Ch. Eustage The Sicilian Vespers Guiseppi Verdi Grammatique, max-sch Gerard I-I. Boedijn A.s. Zondag, 18 Augustus verleent „De Een dracht" muzikale medewerking aan het festival, geox-ganiseerd door Hoogoven Staten Doel en taak van liet Nederlandsche Boerenfront. Van het ontstaan en de taak van het Neder landsche Boerenfront heeft in het Willem dë Zwijger-huis tijdens een persconferentie de heer Roskam, leider van dat front en hoofd van den agrarischen dienst der N.S.B.. een overzicht ge geven. Het boerenfront, zoo zeide spreker, is ontstaan uit de samenwerking van den agrarischen dienst der N.S.B. met verschillende vaklieden op het ge bied van den landbouw en de voedselverzorging. Wij hebben onze taak altijd zoo opgevat, dat het onze roeping moet zijn, ons volk bij te brengen, dat het noodig is zich te bezinnen op zijn Gér- maanschen volksaard en de volksche wereldbe schouwing weer te aanvaarden als grondslag en uitgangspunt voor maatschappij en staat. Ook het vraagstuk der voedselvoorziening wordt door de volksche gedachte beheerscht, want de richtlijnen worden daardoor bepaald. De vele landbouw-organisaties konden niet anders doen dan het leed, dat over de boeren was gebracht, verzachten en de geslagen wonden met pleisters bedekken. Een ombouw in volkschen zin kan alleen komen, indien de individueele we reldbeschouwing. die aan de liberale economie ten grondslag ligt, wordt vervangen door de volksche wereldbeschouwing die dan van de or ganische volkshuishouding de grondslag is. Naast propagandawerk, dat onze agrarische dienst bracht in woord en geschrift, organiseerde onze dienst ook verschillende landbouw-economische secties, waarin bekwame vakmenschen de land bouwvraagstukken bezagen vanuit den nieuwen volkschen geest. De maatregelen die genomen moeten worden, zoodra Mussert zijn eigenlijke taak, dat is de ombouw en de opbouw van ons volksleven, zou kunnen aanvaarden, werden in die verschillende secties voorbereid. Thans zijn deze secties samengebracht in een organisatie, die onder den naam „Het Neder- landsch Boerenfront" zich richt tot ons volk. Dc taak van het boerenfront is, de bewerkers van onzen bodem, de verzorgers van ons vee en de verwerkers van onze landbouw-producten. dat zijn dus allen, die werkzaam zijn voor de voedselver zorging. samen te brengen in een verband. Hier uit zal moeten groeien de corporatie voor de volksvoeding of anders gezegd de rijksvoedings- stand. In dezen rijksvoedingsstand zal de vrije boer. de zelfstandige burger en de zelfbewuste arbeider zijn taak vervullen in de organische volksgemeenschap, waarin het kapitaal en het intellect geen leidende, maar een dienende func tie zullen verkrijgen. Het verschil in opvatting" over de practische vraagstukken tusschen ons en hen die nog ge vangen zijn in het liberaal-kapitalistisch denken, uit zich in elk onderdeel der landbouwpolitiek. De uitwassen van het kapitalisme moeten niet alleen bestreden, maar dit kapitalisme zelve moet in zijn wezen vernietigd worden. Dat kan alleen door den boerengrond en onze tuindersbedrijven los te maken van het 'kapitaal. Een betere be looning voor den boer en den tuinder moet in de eerste plaats gezocht worden in verlaging der vaste lasten. Het fundament van alle'landbouw politiek moet daarom zijn het natuurlijke eigen domsrecht van den grond. (A.N.P.) Hinderwet. B. en W. brengen ter kennis, dat ter gemeente secretarie (IVe afdeeling) ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van: W. Groene woud te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een boek- en handelsdrukkerij en het daarin plaatsen van een drietal electromoto- ren met een gezamenlijk vermogen van 3 P.K., in het perceel Kalverstraat no. 25, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie M no. 921. Op Woensdag den 28 Augustus 1940, des voor middags elf uur, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. OOK V.Z.V. n KAMPIOEN. Op den trainingsavond van V. Z. V., Donderdag avond. werden in de zweminrichting „De Heeren- duinen" te Velsen wederom competitiewedstrijden gespeeld. De dameswedstrijd V.Z.V. II-Haarlem II was niet veel meer -dan een opeenvolging van overtre dingen. V.Z.V. TI mag werkelijk van geluk spx*e- ken, dat het bij de fust sleohts een 10 achter stand had. In de tweede helft toonde Haarlem II opnieuw, veel sneller te zijn. Spoedig was de stand 02. Uit een vrijen worp wist J. Kwak met een goed geplaatsten bal een tegenpunt te maken'. Haax-lem II leverde echter het bewijs van haar meerderheid en wist tenslotte een 4—1 eindstand in haar voordeel te bewerkstelligen. Hierna volgde V.Z.V. 3-Haarlem 3. Een vlotte wedstrijd, maar waarin technisch slecht spel te zien werd gegeven, vooral door de V.Z.V.'ers. In de eerste helft wist Haarlem 3 een 10 voor sprong te bereiken, dien zij kort na de rust tot 20 wist op te voeren. V.Z. 3 kreeg kansen genoeg, maar telkens werd een fout gemaakt. Als derde wedstrijd werd gespeeld de uitgestelde wedstrijd V.Z.V. 2—H.P.C. 3. V.Z.V. 3 zat er reeds dadelijk goed op en maakte 10. V.Z.V. ondernam vele goede aanvallen, maar veel ballen gingen naast. De tweede helft werd met dezen 10 voorsprong voor V.Z.V. 2 ingezet. Van beide partijen moest een speler het water uit, maar de stand bleef on gewijzigd. Toen H.P.C. 3 nog een speler moest af staan, had K. Beets de kans, den stand op 20 voor V.Z.V. te brengen. Met dezen stand kwam het ein de. Door deze .overwinning is ook V.Z.V. 2 kam pioen geworden. Onze gelukwenschen! Tot slot volgde de adspirantemvedstrij d V.Z.V. Haarlem. Het Italiaansche legerbericht. Verwoede gevechten in Britsch Somaliland. ERGENS IN ITALIë 15 Augustus (Stefani). Het 67e Italiaansche Weermachtsbericht luidt als volgt: De operaties in Britsch Somaliland zijn met verwoede gevechten, waarin de luchtmacht een werkzaam aandeel heeft, in volle ontwikkeling. Den Italiaanschen troepen vielen gevangenen en wapens in handen. Mr. Linthorst Homan over de rede van Dr. Colijn. In de „Harmonie" te Groningen heeft de Ne derlandsche Unie Donderdagavond een open bare vergadering gehoucfen. De eerste spreker was mr. J. Linthorst Homan, die door de vergadering met luid applaus werd begroet. Spreker beschreef, hoe in de laatste ja ren overal in ons volk een sterk verlangen naar eerlijker samenwerking en sterker gemeen schapszin merkbaar was en hoe dit zich ook in de geheele provincie Groningen openbaarde. De tijdskentering kondigde zich reeds aan. Het ligt in de lijn dier ontwikkeling, dat men nu, nu de oorlog saamhoorigheid noodzakelijker maakt, en de toekomst nieuwe verhoudingen eischt. dit streven in een nieuw tempo voortzet. Ons volk is terecht daarvan niet meer terug te houden. Het duldt, eveneens terecht, ook niet een pauze van dit streven tijdens den oorlogstijd. Nu onder vinden zij, die hieraan voortwerken eenerzijds de critiek, dat zij dit nu pas hebben uitgevonden deze critiek behoeft in Groningen geen be antwoording e'n anderzijds de critiek, dat zij te ver gaan. Zoo opperden in de vergadering der Anti-Revolutionnaire en Christelijk-Historische kiesvereenigingen te Amsterdam, de heeren Co- lijn en Slotemaker de Bruine het bezwaar, dat de oorlogstijd nog te weinig is afgeteekend voor verandering en voorts, dat het gevaar van aan tasting van ons volkskarakter bij dit werk groot is. De heer Colijn sprak over de noodzaak van heroriënteering, ook op sociaal en economisch ge bied, al was het alleen maar door de veranderde omstandigheden, welke op het continent van Europa geboren zijn. Hij wees er voorts op, dat sommige sociale en economische hervormingen zoodanig afhaxikelijk zijn van de toestanden, zooals die na den oorlog zullen zijn, dat het dwaas is er reeds nu bespiegelingen over te hou den. Leest men dit, dan vraagt men zich af, of de heer Colijn wel uit zichzelf tot de innige overtui ging kwam, dat wij onze sociale toestanden, d.w.z. onze onderlinge sociale vervreemding en verwaarloozing reeds lang om inwendige Neder landsche redenen ingrijpend moeten beteren. Onze sociale saamhoorigheid kan geen verder uitstel lijden, ook niet tot na den oorlog. Wat door de heeren Colijn en Slotemaker de Bruine over aantasting van ons volkskarakter is gezegd, kan niet aan de Nederlandsche Unie worden verweten, welke de verdieping van den christelijken geest in de samenleving juist tob uitgangspunt van haar werk maakt en welker aanvoerders juist door dien drang worden gedre ven, terwijl zij alle drie, ook vroeger, ons volks karakter steeds voor oogen hebben gehad. Ech ter zullen alle kringen zonder uitzondering, zich welbewust op maatschappelijk gebied opofferin gen moeten getroosten voor de volkssaamhoo- righeid, ook metterdaad. De rede van den heer Linthorst Homan werd stormachtig toegejuicht. Vervolgens spraken prof. öi\ J. E. de Quay en mr. L. Einthoven. Hun redevoeringen kwamen in groote trekken overeen met die, welke zij el ders hielden. (A.N.P.)

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5