IJmuider Courant Felle luchtstrijd DAN in de omgeving van Londen. IJmuider Courant - Textielkaart DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUÏDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Bonnen Onderzoek naar de verborgen werkloosheid. Zorgen. De verduistering 25e JAARGANG No. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuïden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, op9e9even VOOr dit b'ad' worden k°stel°08 opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM (id AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Versperrings- doorbroken. Havens, vliegvelden en magazijnen door bommen getroffen. Het D. N. B. meldde Vrijdagavond uit Berlijn: Van bevoegde zijde vernemen wij in bet kader der luchtoperaties van Vriidag een speciale formatie met bijzondere ondracht gestart is. Deze afdeeling is in den strijd gebracht tegen alle militaire ert strategi sche objecten in de dichtere omgeving van Londen. De Duitsche luchtmacht zal het bewijs leveren' dat geen macht ter wereld haar kan beletten haar bommen boven Engelsch gebied te laten vallen waar zij wil, zelfs indien dat noodig zou zijn boven de City. Kort daarna meldde het D.N.B.: Zooeven zijn nadere bijzonderheden bekend geworden over den luchtslag bij Londen. Gevechten van zeer grooten omvang zijn gaande. De Britten zetten er alles op om het Duitsche opdringen tegen te houden. Aan de afweer der Engelschen is duidelijk te merken, dat zij weten, dat alles op het spel staat, dat het «aat om te zijn of niet te zijn. Als muggen boven een moeras dansen de jagers boven den grijzen nevel van Londen. Hun aantal schijnt oneindig. Zoover het oog rijkt: Hurricanes en Spitfires. Daar tusschen door jagen de scherp geteekende schaduwen der Messerschmitts. Over den geheelen sector zijn deze snelle vliegtuigen in gevecht met een numeriek sterkeren tegenstander. verbeten gevechten laten Engelschen en Duit- schers elkaar niet meer los, tot een van beiden doodelijk getroffen naar beneden stort. Een rook wolk is het laatste teeken van voorbij heldendom. Daartusschen door zeilen witte valschermen en pluimen zwavelgele wolkjes van het luchtafweer geschut. Op de aarde dondert het en worden groote granaattrechters geslagen. Het aantal neer geschoten machines schijnt geweldig te zijn. Duit sche verkenners geven van groote hoogte berichten over den stand van het gevecht. Steeds weer zijn het de brandende overblijfselen van Spitfires en Hurricanes, die omlaag schieten. De leider van de jagers meldt dat twee jacht- eskaders de versperring hebben doorbroken. Het luchtruim is vrij. Drie eskaders Duitsche gevechts vliegtuigen hebben hun doelen ten Westen van Londen gevonden en volgens bevel aangevallen. Van twee eskaders is reeds bericht ontvangen, dat zij op den terugweg zijn. Hevige luchtgevechten hebben plaats gevonden, zonder dat de eenheden bij de uitvoering van hun taak werden gehinderd. Volgens het laatste bericht over de Duitsche vlucht naar de omgeving van Londen waren tuig huizen, opslagplaatsen en koelhuizen het doel der Duitsche bommenwerpers. Aan weerszijden van de Theems zijn groote branden uitgebroken. Overal stijgen rookwolken op en ziet men tref fers en trechters. Over de „slums" van Eastend hangt een zwarte sluier. De Duitsche toestellen hebben met de grootste nauwkeurigheid hun doodelijken last op de militaire doelwitten laten vallen. DE AANGERICHTE SCHADE. BERLIJN, 16 Augustus (D.N.B.) Aan het einde van den negenden dag na het begin van de buitengewoon hevige Duitsche activiteit in de lucht boven het Engelsche eiland kan weer op een reeks Duitsche successen gewezen worden. Kruitmaga zijnen, pakhuizen en koelhuizen zijn met bommen bestookt.1 Bewapeningscentra bij Birmingham en Brought hebben zwaar geleden. De branden op de Staatswerf van Chatham zijn nog niet gebluscht. Een torpedojager werd bij Portsmouth tot zinken gebracht. De luchthavens van Rochester en Maidstone zijn in trechtervelden veranderd. Een groote electrische centrale bij Enfield is buiten be drijf gesteld. De vliegvelden bij Lee-on-Solent en Gosport zijn verwoest. Tien versperringsballons gingen in vlammen op en tenslotte gelukte het een speciale formatie door den versperringsgordel om Londen, heen te dringen om haar bommenlast op het havengebied van de Britsche hoofdstad, op vliegvelden en andere belangrijke militaire objecten neer te laten. In de omgeving van Purfleet en Barking werden groote ontploffingen waargeno men. Dit overzicht toont dat de Duitsche luchtmacht Vrijdag het zwaartepunt op den bomaanval heef ge legd. Steeds weer stegen nieuwe formaties bom menwerpers op, die slechts door enkele eenheden Messcherschmitts vergezeld waren. De opdracht van deze bommenwerpers was hun ontplofbare stoffen uit te werpen en dan terstond naar hun standplaatsen terug te keeren. Militaire waar nemers laten zich van den omvang van het jongste Duitsche optreden niet daardoor afleiden dat tot middernacht slechts de vernietiging van 65 Britsche vliegtuigen gemeld is. Het was niet de bedoeling van de Duitsche vliegers luchtgevechten aan te gaan. De vergezellende Messerschmitts traden uit sluitend op om de vijandelijke jagers van de Duitsche bommenwerpers af te houden. Hoe goed hun deze taak gelukt is blijkt uit het feit dat slechts vijftien Duitsche vliegtuigen verloren zijn gegaan. VLIEGER DOET ZIJN RELAAS. ,Ik had het geluk heden te worden ingedeeld bij de formaties die optrokken tegen de omgeving van Londen". Met deze woorden begint een deel nemer aan den aanval van Duitsche bommen werpers op Engeland zijn aan het D.N.B. toege stuurde verslag. „Op het vastgestelde uur", zoo vervolgt hij, „werd het sein tot vertrek gegeven en na korten tijd daverden achttien machines boven het vlieg veld. Wij hadden tot taak Engelsche vliegtuigfa brieken ten Westen van Londen aan te vallen. Onze toestellen hielden aanvankelijk een hoogte van 4000 meter. Zij hadden een lading van 50.000 kilogram brisantbommen aan boord. Met razende snelheid trekt het wolkendek aan ons voorbij. Reeds neigt de zon ter kimme. Boven het vliegveld B aangekomen wordt de neus van het' vliegtuig op een lange reeks montagehallen gericht. De bommen worden losgelaten. Een witte rook stijgt op uit de daken der hallen. Vuur stralen, ontploffingen. Op dat oogenblik gaat het alarmteeken. Vijandelijke jagers achter ons. Maar zij zijn te laat gekomen. Wij zijn er al van door Reeds valt de schemering over het land, maar nog lang kunnen wij de uitwerking van onze 50.000 kilogram ontplofbare stoffen waarnemen. Wij keeren naar onze basis terug met het trotsche bewustzijn, dat thans zeer vele kameraden hun doelen vlak in de buurt van de Britsche hoofdstad hebben aangevallen om den Engelschen te toonen dat Duitschland niet met zich laat spotten. Spoedig na de landing", zoo besluit de deelnemer aan den aanval zijn verslag, „ben ik er getuige van, hoe de commandant van zijn afdeeling meldt: zeven vijan delijke vliegtuigen op den aanvalstocht neerge schoten. Bij ons behalve twee machines alle toe stellen teruggekeerd". Het valt niet mee, een stapel fruitmanden te dragen. Een der knechts van de veiling te Eist ondervond de waarheid ervan. (Foto Pax Holland). Puf- en nestbesluif. Verschenen is een besluit van den secreta ris-generaal van het departement van Land bouw en visscherij, waarbij het verhandelen of doen verhandelen, met inbegrip van het afleveren en doen afleveren, van puf en nest verboden wordt. Dit verbod geldt niet indien en voor zoo ver daarvan door het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd ontheffing is verleend en de daarbij door dit bureau te stellen voorwaarden zijn nagekomen. Deze voorwaarden kunnen o.m. betrekking hebben op de plaatsen van aanvoer, op de hoeveelheid, af te leveren puf of nest, op de prijzen, welke bij de aflevering in acht moeten worden genomen, alsmede op de wijze van aflevering. Het besluit treedt'in wer king met ingang van 12 Augustus 1940 en is geldig tot 1 September 1941. Onder „puf" wordt in dit besluit verstaan onvolwaardige plat- of rondvisch, afkomstig uit de Noordzee, alsmede garnalen met uitzondering van consumptiègar- nalen. Onder „nest" wordt verstaan onvolwaar dige plat- of rondvisch, afkomstig uit IJselmeer en het niet afgesloten gedeelte van de Zuider zee. cKotet «9Cet Sluis Assum&ucq» ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeen dancing zoo liitv- a!s bii Cac JCteijn- Vier van dc zestien reusachtige ventilatoren, die eeh weersz'j(lcn van de Maas te Rotterdam zijn voor de luchtverversching in de nieuwe (Foto Pax Holland). tunnel (Adv. Ingez. Med.) AAN HET ZIEKENFONDS VERBONDEN. Als deelnemer-huisarts is aan het Mij. Zieken fonds „Beverwijk en Omstreken" verbonden de heer L. J. Vreeling, arts te Velsen-Noord. die thans geldig zijn BROOD Bons 1 (nieuw broodbonboekje). Geldig: Van 12 tot en met 22 Augustus Bons 2 (nieuw broodbonboekje). Geldig: van 1929 Augustus. Recht- gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. Bon 74 van het Algemeen Distriebutie- boekje. Geldig: 15 tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 11/4 kg. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 14 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op. 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 220 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 2. (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 kg. Groep 3: 10 kg. Groep 4: 6 kg. Groep 5: 5 kg. Groep 6: 3 kg. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men méér dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September.) Recht gevend op 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Ten gerieve van onze lezers hebben wü een IJmuider Courant-Tcxtïelkaart laten maken. Op deze kaart, die een afmeting heeft van 42 bij 21 c.M., en aan twee kanten bedrukt is, vindt men alle bijzonderheden die verband houden met de textiel-distributie. Een staat over de punten- waardeering geeft een duidelijk overzicht wat ieder (mannen, vrouwen, jongens en meisjes) aan textiel- waren kan betrekken. Niet alleen aan algemeene kleeding, maar ook aan werk- en beroepskleeding. garens en huishoudgoederen. Bij elk artikel is het aantal punten vermeld, zoodat ieder kan uitmaken hoe hij het beste zijn 100 punten kan besteden. Voorts worden nog bijzonderheden vermeld voor welke artikelen speciale vergunningen noodig zijn, terwijl ook wenken gegeven worden aan uniform- Aan onze bureaux verkrijgbaar voor 2x/2 cent dragers. Een uitvoerig overzicht geeft wenken wat dc huisvrouw moet weten over het koopen van hoishoudeliike artikelen en garens. Uiteengezet wordt wie aanspraak heeft op een bijslagkaart en hoe ruiling van gekochte goederen mogelijk blijft. Tenslotte is een lijst opgenomen van dc van de distributie vrijgestelde textiel-producten. Ongetwijfeld voorziet deze kaart in een bestaan de behoefte, zij kan de huisvrouw veel hoofdbrekens besparen, omdat zij hier in kort bestek alles bijeen heeft wat zij moet weten van de tcxtiel-distributic. Dc fraai uitgevoerde kaarten zijn tegen een ver goeding van slechts cent per stuk aan ons bureau Kennemerlaan 42 te IJmuiden verkügbaar. De verkoop begint a.s. Maandag om 9 uur. (De werkgeversorganisaties in het bakkersbedrijf hebben zich tot het departement van handel enz. ge wend met het verzoek, ook aan haar leden beschuit- en banket- bloem ter beschikking te stellen.) De fabrieken van beschuiten, De fabrieken van banket, Krijgen bloem tegen hun duiten, Anders wordt hun 't werk belet. And're bakkerijbedrijven, Niet speciaal daarvoor bedoeld, Moeten echter zonder blijven, Dat wordt door hen zwaar gevoeld. Ook wij maken toch beschuiten En banket, betoogen zij, Houd ons alsjeblieft niet buiten Grondstof voor die bakkerij. 't Gaat niet zoo om onze winsten, 't Is ook voor ons personeel, Geef ons op dien grond tenminste Ook van heden af ons deel.... Uit dit voordeel moge blijken, Ieder is met zorg bezwaard, Maar wat d'een een zorg mag lijken, Wordt den ander weer bespaard. Die heeft op zijn beurt zijn zorgen, Liggende op zijn terrein En die blijven d' een verborgen, Hoe voornaam zij mogen zijn. Nu is elk geneigd te zeggen, Maar de grootste zorg drukt mij, Dat 's niet moeilijk uit te leggen, Eigen zorg is 't dichtste bij. Wordt het goed in 't oog genomen, Dan is objectief het beeld: Niemand kan aan zorg ontkomen, Maar de zorgen zijn verdeeld P. GASUS. DANCING UITGEEST WILHELMINA MIDDELWEG Z6 van 36 en van 111 uur THE RETLA'S KINGS OF SWING. Entrée 25 cent P. J. BALTUS. (Adv Ingez. Med.) Arbeidersdie niet mogen worden ontslagen. Begin Juli is onder leiding van dr. F. H. Fen- tener van Vlissingen een nationaal comité van eco nomische samenwerking in het leven geroepen, het welk zich tot doel heeft gesteld: ten eerste een doel treffende coördinatie tusschen alle bedrijfstakken en geledingen van ons bedrijfsleven (zooals handel, nijverheid, scheepvaart, landbouw, enz.) tot stand te brengen; ten tweede het contact met de autori teiten te bevorderen en te vergemakkelijken; ten derde aan de aanpassing, die op economisch gebied thans noodig is gebleken,leiding te geven. In verband hiermede was een der eerste op gaven, welke het -comité zich gesteld heeft, zich zoo snel mogelijk een duidelijk beeld van de be staande werkloosheid te vormen, met name ten. aan zien van de z.g. verborgen werkloosheid, een nieuw begrip, waar onder valt het gebrek aan werkge legenheid (voornamelijk doordat niet over de noo- dige grondstoffen wordt beschikt) voor die arbeiders, die de bedrijven ingevolge het verbod tot ontslag in dienst moeten houden. Hoe groot het aantal der genen is, dat onder deze categorie valt, is niet vast te stellen uit de cijfers van de arbeidsbeurzen. De eenige mogelijkheid om gegevens omtrent den om vang van deze verborgen werkloosheid te verkrijgen is het instellen van een enquête onder het bedrijfs leven. Naar wij van den secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Utrecht vernemen, heeft de Kamer eenigen 'tijd geleden reeds een voorloopige enquête onder de voornaam ste binnen haar ressort gevestigde bedrijven ge houden, teneinde zich omtrent deze materie eeniger mate te oriënteeren en aldus de aandacht van de autoriteiten op het acute karakter van dit vraag stuk te vestigen. Het is echter duidelijk, dat het voor het verkrijgen van een volledig en duidelijk overzicht noodzakelijk is, dat een dergelijk onder zoek niet slechts regionaal, doch in de eerste plaats landelijk geschiedt. Zeer verheugend is het daarom, dat het nationale comité er in" is mogen slagen om het voor de behandeling van deze aangelegenheid zoo bij uitstek deskundige centraal bureau voor de statistiek bereid te vinden, hiertoe haar medewer king te verleenen. Naar wij thans vernemen zal bovengenoemd bu reau aan het einde van deze week met de enquête naar de verborgen werkloosheid een aanvang ma ken. Het ligt in de bedoeling dit onderzoek, hetwelk zich zal uitstrekken over 1200 ïndustrieele bedrijven en 800 bedrijven van de groep handel en vei-keer, maandelijks te herhalen. Het eerste ondex-zoek zal eveneens duizend klei nere bedrijven uit laatstgenoemde groep omvatten. Zon onder 9.01 Zon op 6.27 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Deensche visch: kleine schol f 23.50f 21.50, makreel f 13, haring f 24f 23.50 per 50 kg. Zoetwatervisch per kg; snoekbaars f 0.20, voorn f 0.15. BEVERWIJK De bloemenveiling en de verduistering. Wordt er eerder geveild? Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de directie van de bloemenveiling ,,'t Cen trum" om in verband met de verduistering de veiling geleidelijk eerder te laten beginnen. Als deze maatregel ingevoerd wordt is het niet, omdat het gebouw niet voldoende verduisterd kan worden, maar om de koopers van dienst te zijn. Deze komën uit Alkmaar, Amsterdam, Amsterdam, Haarlem en nog vele andere plaat sen en om te voorkomen, dat zij straks als de da gen weer korter worden, in het donker naar hun bestemming terug moeten reizen tracht de vei ling op deze manier ditbezwaar te ondervan gen. Gehuld in wollen dekens komen de arbeiders, die op ongeveer 20 meter onder den waterspiegel aan. den tunnelbouw te Rotterdam wérken, na afloop van hun arbeidsaijd weer op den beganen grond, waarna zij een warm bad krijgen en een medisch onderzoek plaats heeft. (Foto Pax Holland). Vreemdelingen moeten zich aanmelden. Het hoofd van de plaatselijke politie, als be doeld in artikel 1 van het Vreemdelingenregle ment, in de gemeente Beverwijk, gezien art 4 van voornoemd reglement, vordert: dat alle vreemdelingen, die thans hun woon- of verblijf plaats hebben in de gemeente Beverwijk, met uitzondering van arische Duitschers, zich binnen 14 dagen na dagteekening van deze be kendmaking bij hem aanmelden aan het bureau, Breestraat 39 A, onder medebrenging van hun. paspoort en/of eventueel andere identiteits papieren (trouwboekje, geboortebewijs enz.). Deze verordening geldt niet voor: a. Niet-arische vreemdelingen, die na 1 Ja nuari 1933 Nederland zijn binnengekomen en b. Vreemdelingen van Engelsche, Fransche, Belgische en Poolsche nationaliteit, voor zoover zij reeds aan een na 28 Mei 1940 gedane vorde ring tot aanmelding hebben voldaan. Onverminderd de andere maatregelen, welke kunnen worden genomen ten aanzien van de(n) vreemdenig (e), die voornoemd aanmeldings plicht niet nakomt, kan nietnakoming dezer ver plichting volgens art. 26 van het Vreemdelingen reglement gestraft worden met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Groole aanvoer aan de bloemen veiling. De prijzen blijven goed. Ook in de afgeloopen*week was de aanvoer aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" weer zeer groot. Het grootste gedeelte van den aanvoer bestond uit lelies van den kouden grond, die voor goede prijzen van de hand gingen. Uit het flinke kwan tum, dat geregeld aan de veiling komt, blijkt wel dat de leliecultuur in de omgeving van Beverwijk nog druk beoefend wordt. Ook kwamen nog flinke partijen gladiolen aan de markt en daar het aanbod van deze bloemen minder wordt waren de prijzen even hooger dan vorige week. De aanvoer van snijbloemen neemt nog steeds toe. Hieronder zijn mooie partijen Cynia's en asters. Van troschrysanten „September White" wordt het aanbod langzamerhand steeds ruimer. De vuurpijlen verschenen eveneens wat meer in aanvoer, dit in tegenstelling met de Amerikaansche anjers. Het kleinere aanbod had ook bij dit product tengevolge, dat de prijzen iets omhoog liepen. Toeslagkaarten voor distributie vani textielproducten. Op Woensdag 21 en Donderdag 22 Augustus kunnen aan het distributiekantoor, Kees Delfsweg 1, van 9 tot 1 uur en van 2.30 tot 5.30 uur aan- vraagfox-mulieren voor toeslagkaarten voor de dis tributie van textielproducten worden afgehaald. De afhaling van het formalier heeft uitsluitend nut voor hoofden van in gezinsverband samen wonende families, waarvan het gezamenlijke jaar- lijksch inkomen, berekend per lid van het gezin, beneden f 350 blijft. De toeslagkaart wordt niet verstrekt aan alleen staande personen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1