IJ M U I D E N Velsensche arbeiders ontginnen 21/* millioen M2 heide Dansschool Gré Dolhoven Centrale Radio Groote ontginningswerken ver hoogen de productwiteit van Neerland's armste provincie. Samenwerking fusschen de Rijkswerkverschaffing en de Nederlandsche Heide Maatschappij De boomen zijn gerooid; nu worden de paard wordt gebruikt om den De erica bloeit op de helde Van Hoogeveen tot Zuidlaren, van Emmer- compascutftn tot Norg staat heel de Drent- sche hei in bloei. Slechts hier en daar wordt het paarse tapijt onderbroken. Dat is daar, waar de turf af gravingen zijn en ook daar, waar de mooie bosschen het vlakke silhouet van het oneindige Drentsche landschap ver breken, die met hun donkere schaduwen Drente tot een provincie maken, waar het natuurschoon veel te genieten geeft. Van het Ellersveld uit als middelpunt, breidt het heideland zich naar alle kanten uit, on eindig groot, slechts hier en daar doorsne den door een stillen landweg. Het is dun be volkt, het Drentsche land, want de bodem levert weinig op. Er zijn nog andere streken, waar het woeste land verdwenen is; dat is daar, waar in de dal gronden afgegraven hooge venen de veen koloniale bedrijven ontstonden. Daar vindt men de rogge- en aardappelvelden, daar vindt men de meest coöperatieve aardappelmeelfabrie ken, waarvan de eerste in 1898 in Borgercom- pagnie werd opgericht. Langzaam maar zeker wint de ontginning veld en verdwijnt de heide en zoo zal er eens tijd ko men, dat de erica nog slechts bloeit in het een of andere natuurreservaat. We hebben nog wel voor 35 jaar werk, zeide ons Ir. Cornelissen, adjunct-inspecteur der Rijks werkverschaffing, die onze gids was bij ons be zoek aan de ontginning de Kremboong bij Hoo geveen. Mogen wij uit zijn woorden afleiden, dat wanneer met de ontginningswerken in het zelfde tempo als thans wordt voortgegaan, over 35 jaar de geheele Drentsche heide ontgonnen is? In Drente is men er op uit, de werkloozen zooveel mogelijk productief werk te doen ver richten en er is zooveel te doen, dat iedereen, die werken kan, ook werkt. In de week van 2329 Juli 1940 werden slechts 30 werkloozen ge steund maar waren er 1815 tewerk gesteld bij de werkverschaffing. Hiervan kwamen de mees ten, nl. 1023 uit het landbouwbedrijf, 483 uit het oer-, steenkool-.en turfbedrijf, 356 ongeschool den, 171 uit het verkeerswezen, 157 uit het bouw bedrijf, 187 uit de glasindustrie (Nieuw Buinen) enz. Er was de laatste jaren een geleidelijke ver schuiving ten gunste van de werkverschaffing, zoodat het aantal niet-werkende steuntrekkers steeds minder werd. Aantal werkobjecten neemt toe. Het aantal werkobjecten neemt gestadig toe, aldus de heer Cornelissen. We kunnen den achterstand niet inloopen laat staan het werk bijhouden. In Juli 1939 was er een geblokkeerd loonbedrag van f 3.6 millioen, waarvoor het sub sidie reeds door het departement was goedge keurd. Er werd in het tweede halfjaar van 1939 f 1.4 millioen arbeidsloon uitbetaald, in welk be drag begrepen zijn de sociale lasten, kosten van vervoer, huisvesting en toeslagen, alsmede de vergoedingen. Maar desondanks was er op 1 Januari j.l. nog f 3.55 millioen onverwerkt, zoo zoodat van den achterstand in het tweede half jaar van 1939 niets was ingeloopen. Tienduizenden hectaren liggen op ontginning en herontginning te wachten, dit laatste vooral wat de veen koloniën betreft. In het tweede half jaar van 1939 werd gemaakt 119.463 arbeids weken door gemiddeld 4749 man, waarvan 93321 weken door 3589 man in particuliere ontginnin gen en 11960 weken door 460 man in bosschen van het Staatsboschbeheer. In hetzelfde tijdvak werden ontgonnen 842 H.A. heideveld en dal gronden en verbeterd 282 H.A. Verder werd aan gelegd 31 K.M. zandweg en werd 30 K.G. slooten en waterleidingen gegraven. Nieuwe kampen en nieuw werk. Reeds zijn 700 groote-stadsarbeiders, w.o. 200 uit Velsen in vijf kampen onderge bracht; verleden week is de bouw gegund voor zeven kampen, waarvan vijf voor 240 man en twee voor 96 man. Deze arbeiders zijn bestemd voor groote werken in Hoogha len, Westerbork, Geeserveen en Zandmarken. Vledderveld, Ruinen- en Echtenerveld, Zuidwolde en Orvelte. Enorme terreinen zijn het, die hier op ontginning liggen te wachten, zoo in Ruiner- en Echtenerveld, waar 240 man 1400 H.A. zullen ontginnen voor het Staatsboschbeheer en voor de N.V. Landschap Drente". Behalve door de Nederlandsche Heide Maat schappij wordt ook veel ontginningswerk uitge voerd door de N. V. Grondverbeterings Maat schappij te Zwolle. WEt u nog eenig denkbeeld van wat er ge daan wordt en nog te doen valt? In Smüde en Appelscha is in de bosschen twee jaar werk voor 150 man, in Gieten en Borger, eveneens in boschwachter ijen is werk voor vier jaar, voor 200 man. in Hooghalen en Orvelte voor drie jaar voor 200 man. stukken uit den grond getrokken. Het zwaren ketting te versieepen. Thans wordt in het Z.O. van Drente, nl. op het Amsterdamscheveld 1000 H.A. boven veen ont gonnen tot cultuurland. Hier is nog werk gere serveerd voor de werkloozen van Emmen, waar door andere objecten voor andere gemeenten beschikbaar blijven. Binnenkort gaan we begin nen in Geeserveen en Zandmarken en in Vled derveld. En we maken al weer plannen voor werk in Vledder, Peize en Westerbork, terwijl de Ne derlandsche Heide Mij. een belangrijk ruilver kavelingsobject in Zweelo onderhanden heeft. Overheid en ontginners. Hoe is de verhouding tusschen overheid en ontginners? vroegen wij den heer Cornelissen. De ontginners krijgen van de overheid sub sidie in de kosten der loonen. De hoogte van het subsidie wordt bepaald eenerzijds door het be drag der kosten, anderzijds door de waardever meerdering van den grond als gevolg van de ontginning. Het subsidie wordt bepaald door een taxatiecommissie, die gerecruteerd wordt uit landbouwers uit den omtrek. Naast de particuliere grondeigenaren zijn het m hoofdzaak het Staatsboschbeheer en de N.V. „Landschap Drente", welke de opdrachtgevers voor de ontginningen zijn. De N.V. „Landschap Drente" is een vennootschap, waarvan dë'aan deelhouders hoofdzakelijk uit overheidslichamen bestaan, die ter bestrijding van de werkloosheid heide laten verwerken tot bosch en bouwland, waarna men er boerderijen op laat bouwen. Ook worden er oudheidkundige opgravingen gedaan voor het Biologisch Archaeologisch Instituut te Groningen. Behalve dan dit werk is alles, wat de Rijkswerkverschaffing bevordert, bedoeld als een middel tot versteviging van de voedsel- en hout positie van ons land. Voor het aanleggen van voetbalvelden enz. zijn we niet te vinden, aldus de heer Cornelissen. De boschbeplantingen om vatten eiken, dennen, lariks en sparren. Voor be- bossching komen de slechtste gronden in aan merking. De heer Cornelissen wees ons er nog op, dat de vele werkzaamheden op de Drentsche heide ook indirect werkvermgerdering met zich mee brengen. De Kremboong is leeggeloopen; de barakken liggen leeg en veriaten want het is de Vrijdag van het vrije weekeinde. Maar de heer Cornelissen laat ons nog het een en ander van de Kremboong zien. Een stuk land, vele H.A. groot, ligt bedekt met stobben. Tus schen velden met stobben en velden waarop de schooven rogge gerijd staan, om naar den dorschvloer te worden gebracht, staan als enor me molshoopen de houtmijten, waarvan de ko lenbrander straks houtskool zal maken. Verder op het land is een ploeg volk nog bezig met het rooien van de stobben, waaronder zeer ZWare, die de tractor slechts met moeite uit den grond kan krijgen. En dan maken we nog als afscheid van deze schoone streek, een korten maar snellen auto tocht door de Drentsche laudouwen, langs onaf zienbare velden gecultiveerden grond, waar het resultaat van zwaren arbeid van ontginners en boeren, het gouden graan, de suiker, en voeder bieten gereed zijn voor den oogst. Er is dit jaar een tegenvaller: op groote aardappelvelden zien we het lof vroegtijdig afgestorven, vermoedelijk door- een ziekte als gevolg van de droogte. Dat belooft een slechte aardappeloogst, omdat de knollen niet doorgroeien. We rijden door Drijber en Spier, steeds maar door groote ontginningen, met slechts hier en daar een stukje heide, nieuw- we wegen worden er aangelegd, want waar ont gonnen wordt komt verkeer en het verkeer stelt zijn eischen, waaraan ook voldaan moet wor den. We rijden ook langs het bedrijf der VuE- Af voer Mij. welke maatschappij het Haagsche stadsvuil verwerkt tot compost, die aan de boe ren verkocht wordt. Per trein wordt het vuil in groote wagons aangevoerd, het wordt gesor teerd en gebroeid en levert aldus verwerkt, de grondstof voor een goede bemesting. We rijden langs kolossale boerderijen, die met hunne hoo ge roode daken een monument vormen van de veroveringen, die de mensch heeft gemaakt op dit dorre land, waar vroeger de keuterboeren ondanks dat zij met vrouw en kinderen werkten zoolang het dag was, slechts een armzalig be staan konden vinden. Wetenschappelijke ontgin ningen. vooral het werk van de Nederlandsche Heide Mij., hebben oude methoden verdrongen, kunstmest verdrong de heideschapen en den schaapherder. En zoo ontstonden op gronden, die vroeger nagenoeg waardeloos waren groote landbouwbedrijven, die de productie van den Drentschen bodem omhoog voerden, bedrijven bestuurd door vooruitstrevende boeren, koningen van het land, waar men voorheen niets dan ar moede kende. S. B. De uitvoering der distributie- voorschriften. Formulieren dienen goed te worden ingevuld. Nu de verschillende distributievoorschriften zich in een steeds sneller tempo opvolgen, waardoor er bijna geen week voorbijgaat zonder dat men naar het een of ander distributiekantoor moet gaan en daar soms geruimen tijd moet wachten, zijn wij eens een kijkje gaan nemen bij de verschillende bureaux en een praatje gaan maken met den heer Waardenburg, leider van den distributiedienst in deze gemeente. De heer Waardenburg wees er in de eerste plaats op, dat het geheele distributie-apparaat centraal ;eieid wordt uit Den Haag. Hiertoe is het land in gedeeld in bijna 500 distributiekringen.De ge meente Velsen vormt één distributiekring, waar van het centrale punt is het kantoor aan den P. J. Troelstraweg te IJmuiden-Oost. Dit kantoor is da gelijks geopend voor de winkeliers, die aldaar de ingenomen bons moeten inleveren en dan tegelij kertijd toewijzingen ontvangen om den winkel voorraad aan te vullen. Bovendien is het kantoor aan den P. J. Troelstra weg bestemd voor het publiek, dat bijzondere ver strekkingen noodig heeft,, zooals extra-voeding voor zieken, speciale vergunningen voor aankoop van schoenen, woninginrichting, enz. Indien aan het publiek distributiebescheiden moeten worden uitgereikt, worden daarvoor nog 5 wijkgebouwen in gebruik genomen, rol. voor de be woners van IJmuiden (oud en West). IJmuiden (Oost), Santpoort, Velsen (Noord) en Velsen (dorp en Driehuis). Hierdoor is het mogelijk om alle inwoners in één week van de noodige distri butiebescheiden te voorzien. Het spreekt vanzelf, dat voor deze gelegenheden extra personeel in dienst genomen moet worden, doch hiermede wordt bereikt, dat het publiek zoo weinig mogelijk moet loopen en ook dat het wach ten tot een minimum wordt beperkt. Dat toch aan de verschillende lokalen soms eenigen tijd moet worden gewacht, vindt zijn oorzaak in verschillen de omstandigheden, waarvan de heer Waardenburg noemde: le. De aanvraagformulieren worden door een deel van het publiek niet of niet goed ingevuld. Dit gebeurt soms door het niét begrijpen van de vragen van het formulier, maar ook wel door on verschilligheid. Meermalen moeten de - ambtenaren hooren „zoekt het zelf maar uit". 2e. Het publiek komt veelal wat laat. Alle kan toren worden om 9 uur geopend. Het gebeurt vaak, dat het de eerste uren stil is, maar tegen 11 uur komen er te veel om nog voor den middag gehol pen te kunnen worden. Van de zijde van den distributiedienst wordt al les gedaan om de inwoners tegemoet te komen. Dit moge uit het volgende blijken. Maandag jl. werd opdracht ontvangen om zoo spoedig mogelijk enquête-formulieren uit te reiken ten behoeve van brandstoffenindustrie. Onmiddel lijk werden de noodige maatregelen getroffen om te zorgen, dat degenen, die van Dinsdag af textiel- kaarten afhalen, tegelijkertijd een brandstoffen- formulier ontvangen, terwijl zij, die op Maandag textielkaarten hebben afgehaald, het brandstoffen- formulier per post toegezonden krijgen. De uitge reikte en per post toegezonden formulieren moe ten uiterlijk Maandag, 19 Augustus bij den dienst worden ingeleverd of toegezonden. Tot zoover de heer Waardenburg. Ofschoon wij er van overtuigd zijn, dat leiding en personeel van den distributiedienst tijd roch moeite sparen om te zorgen, dat de inwoners hun deel krijgen van de in distributie gebrachte goe deren, meenen wij toch er op te moeten wijzen, dat ér vooral bij het uitreiken der textielkaarten veel te lang gewacht moest worden. Vooral uit Santpoort bereikten ons daarover ernstige klachten van menschen, die eenige uren hebben moeten wachten en van anderen, die na langen tijd te heb ben gewacht, onverrichterzake moesten weggaan, omdat het te laat werd. Het uitreiken der textielkaarten vergde veel meer arbeid dan het 'verstrekken van broodkaar ten e.d., waarmede bij de bezetting der bureaux klaarblijkelijk geen rekening was gehouden. Hier voor was minstens een dubbele bezetting noodig. Uitbreiding van het aantal wijkgebouwen zou ook geen overdadige weelde zijn. Per wijkgeböuw moe ten thans gemiddeld ongeveer 2500 gezinnen be handeld worden. FESTIVAL HOOGOVEN ZANGVEREENIGING D. Z. T. V. Wij herinneren er aan, dat Zondag de Hoogoven Zangvereeniging D. Z. T. V. een festival geeft op .Watervliet" ten bate van onze oorlogsslachtoffers. Medewerking verleenen de Beverwijksche Har monie. de Harmoniekapel „De Eendracht", de Ge mengde Zangvereeniging „Vox Humana", de Ver- eenigde Zangers, Polyhymnia, de Wycker Sangers, het dubbelmannenkwartet „Excelsior", het kinder koor „De Zeezangertjes", het Beverwijksch Kin derkoor en het a Capellakoor. Het festival begint om 1 uur. WEER EEN ARBEIDSJUBILEUM. Donderdag 29 Augustus a.s. zal het dertig jaar geleden zijn dat de heer W. Frons, werkbaas in de afdeeling papierfabriek, in dienst kwam bij de firma Van Gelder Zonen. De jubilaris doorliep achtereenvolgens de ver schillende functies aan de papiermachines. Om zijn kundigheid werd hij reeds op 27-jarigen leeftijd bevorderd tot papiermaker. Het is een unicum, wanneer men op zulk een leeftijd deze functie krijgt. Na ongevear 5 jaar papiermaker te zijn geweest, werd hij werkbaas. Deze functie bekleedt de a.s. jubilaris nu bijna 15 jaar. - - Vrijzinnigen steunen geloofs- genooten te Middelburg. In de godsdienstoefening van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden op Zondag 18 Augustus zal, na afloop van den dienst, een open-schaal-collecte gehouden worden ten behoeve van den weder opbouw der Vrijzinnige Kerk te Middelburg, die in de oorlogsdagen van Mei geheel verwoest is. De dag der kampioenen. Wie weidt Kennemerskampioen 1740. In het gemeentelijk Sportpark te Beverwijk wordt Zondag a.s. de jaarïijksche sportdag van Kennemers gehouden om uit te maken wie van de leden dit jaar den titel „Kennemerskampioen 1940" mag dra gen. Ongetwijfeld zal de spanning weer groot zijni, want ieder jaar werd het clubkampioenschap be haald met een heel klein verschil. Tot nog toe is er dan ook nog geen enkel lid in geslaagd om tweemaal op het kampioenschap be slag te leggen. Ook de clubrecords worden vrijwel ieder jaar steeds weer verbeterd, wel een bewijs dat de deelnemers hun uiterste krachten inzetten om den titel te behalen. In 1937 werd Cor van der Wal Kennemerkam- pioen, in 1938 Cor van der Kolk en vorig jaar wist Piet Bleeker beslag te leggen op den titel. De strijd was toen echter zoo spannend geweest, dat de jury eerst tijdens de prijsuitreiking Bleeker als winnaar aanwees. Als er zieken zijn. Zondagsdienst doktoren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door dr. O. J. R. Lappöhn, Zeestraat telef. 3652. In de week van 1825 Augustus is de Apotheek Donker, Breestraat 61, telef. 3150, belast met de waarneming van den Zondags- en nachtdienst. De dienst gaat Zaterdagavond 8 uur in. ORGELBESPELING GROOTE KERK. De organist der Ned, Hérv. Kerk, de heer G. Moed, zal Vrijdag. 23 Augustus a.s. wederom een zomeravond-orgelbespeling in dit kerkgebouw geven. Het programma vermeldt: Ciaconna van Pachelbel, Koraalvariaties over „Mein junges Leben hat ein End" van 'J. P. Swee- linck, Prélude, Fuge en variaties van César Franck, Menut .en Melodie uit de orgelsonate in c-moll opus 4 van G. Moed en Max Reger's Introduction und Passacaglia. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De afdeeling Beverwijk en omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdagavond a.s. een ledenver gadering in het veilinggebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat. De agenda vermeldt o.a. een be spreking over de wijziging van het puntenstelsel voor de speciale keuringen en een causerie van den heer C. Broese over enkele bloemisterij gewassen. "Buiten het puntenstelsel om zal een speciale keu ring gehouden worden van vrije inzendingen groenten, fruit, planten, bloemen en bloemwerk. GOEDKOOP en ZONDER RISICO i, IS Geeft U heden op als ABON^t I bij de Radio Centrale Beverwijk, Teief. S42i Radio Centrale Velsen-N., Telef. 3955! IAdv Ingez. Mea., CASTRICUM Vreemdelingen moeten zich aanmelden. Houtmijten te midden van den graanoogst. Het hoofd van plaatselijke politie, als bedoeld in artikel 1 van het Vreemdelingen reglement, in de gemeente Castricum, gezien art. 4 van voornoemd reglement, vordert dat alle vreemdelingen, die thans hun woon- of verblijfplaats hebben in de ge meente Castricum, met uitzondering van arische Duitschers, zich binnen 14 dagen na dagteekeninL van deze bekendmaking bij hem aanmelden aan het bureau, gevestigd aan het adres bureau van politie (Dorpsstraat) onder medebrenging van hun paspoort en/of eventueel andere identiteitspapieren (trouwboekje, geboortebewijs enz.). Deze verordening geldt niet voor: Niet-arisch» vreemdelingen, die na 1 Januari 1933 Nederland zijn binnengekomen en vreemdelingen van Engel- sche, Fransche, Belgische en Poolsche nationaliteit, voor zoover zij reeds aan een na 28 Mei gedane vor^ dering tot aanmelding hebben voldaan. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. De volgende gevonden voorwerpen cn dieren zijn in de afgeloopen week aan het politiebureau op gegeven: Gevonden: bruine kinderschoen met witte sok, politie Castricum; witte badschoen, pol. Castricum, belastingmerk, J, Ditmars, Burg. Boreellaan 4; hiarstrik, rood m. speldje, Annie Heeremans. Be verwijkerstraatweg 43; geldstuk, Heideman, Dorp straat 76: Lipssleutel CCKL, Fochteloos, Zeeweg 1; bruin lederen beursje m. 5 cent en spoorkaartje. A. Beentjes, Dorpstraat 91; verzilverde sierarm- band, pol. Castricum; belastingmerk, A. de Louw, Duinpad 2; donkerblauw gebreid damesjasje, R. Stet, Bakkumerstraat 66; oud zilveren damesscha kelarmband, pol. Castricum. HOUT AANGESPOELD. Aan het strand te Castricum zijn Wederom vele strandvonderijgoederèn aangespoeld, zooals palen en ander hout. De herkomst hiervan is niet bekend. RIJWIELMERKEN ONTVREEMD. In de afgeloopen dagen zijn weer enkele rijwiel- merken ontvreemd van rijwielen, die onbeheerd langs den weg stonden. Loop der bevolking. Ingekomen: H. van der Struik, van Weststellingwerf c., vinckstraat 60. Wed. v. d. StuijtBreukelmans, van Jac. Catsstraét 13. C. W. Vermeulen, van Haarlemmermeer Pm, straat 31. N Ch. de Bruijn, van den Helder. Dorpsstraat 66 P. Vink n echtgen., van Den Helder, Nuh.v Veenstraat 35. K. Vlug, van Noord-Scharwoude, Duinenbosciu-' J. A. van Wijngaarden en gezin, van Den Ri der, Beverw. straatweg 11. J. A. Bokkes en echtgen., van Dèn Helder, Bev wijksche straatweg 11. R. Girbes, van Rotterdam, Geelvicksteaat Th. Krüger, van Kampen, Beverwijkerstraafe P. Duinker, van Terschelling, Burgem. Bo:e=. straat 15. C. P. van Benthem, van Schagen. Dorpsstraat M. Koopman, van Bei-gen (*T.H.), Heereweg'; Wed. DassiIngebretsen, van, Amsterdam, Üenburgstraat 5. Vertrokken: J. Terpstra en echtgen. naar Leeuwarderadeel (pi Gymnasiumstraat 26. G. Bruineberg, naar Bloemendaal, Zuider Stad. onsweg 27. A. Leutscher, naar Heerde, Stationstraat 378. J. Kloes en echtgen., naar Heemskerk, Kerk\m Huize „St, Jozef". J. A. Kramer, naar Uitgeest, Westergeest 5 INSCHRIJVING Begin SEPTEMBER aanvang der nieuwe cursussen voor Beginners, Gevorderden, Gehuwden, R.-K. clubs, Trainingclubs. Snelle, eenvoudige methode. H. BURGERSTRAAT 15 BEVERWIJK (Adv. Ingez. Meij Ijk en herijk. De aandacht van belanghebbenden wordt er;; gevestigd, dat op Maandag 26 Augustus van 10-1! en 1316V2 uur en op Dinsdag 27 Augustus vaal 9111/2 en 121/216 uur voor deze gemeente dr herijk van maten en gewichten zal plaats hebba in de Gymnastiekzaal van de Centrale Lagere School te Bakkum. BURGERLIJKJE STAND. Geboren: Maria Catharina, dochter van S. tjes en J. Boots, 2e Groenelaan 3; Johannes, zoo; van L. Duinmeijer en A. M. Feld, Limmerwegf; Simon Hendrikus, zoon van Th. J. M. de Winter ei C. H. Beentjes, Schoolstraat 28a. Getrouwd: P. Out en P. Stuifbergen, Molukken- 'straat 121 III, Amsterdam (O.) Overleden: Ariën Bijman, 86 j., wonende tl Castricum. IJmuidenaar verkocht militaire goederen. Haagsche opkooper door de politie gesnapt Bij den opkooper A. K. te 's-Gravenhss vervoegde zich dezer dagen een militair met bakfiets, waarop zich militaire kleeding bh vond, die de militair te koop aanbood. Hij ver telde daartoe gemachtigd te zijn door zijn ch!. Ondanks het feit, dat het opkoopen van militaire kleeding is verboden, werd op het aanbod tod) ingegaan. Zoo verwisselden 40 militaire werk pakken, 40 dekens en een partij onderkleedtaf van eigenaar. Er werd 45 gulden voor betaald. De opkooper schreef deze goederen niet in zijn register in. De politie, die achter het geval kwam, nam de kleeding in beslag en slaagde er ook ta, den militair op te sporen, die bleek te zijn de 31' jarige soldaat van den op-bouwdienst A. D. D. U. afkomstig uit IJmuiden en gelégerd te Rijs wijk. De politie aldaar onderzoekt de zaak ver der. Tegen den opkooper is proces-verbaal opge maakt, evenals tegen den schoenmaker T. W. S. die van denzelfden soldaat 40 paar militaire schoenen gekocht had. Op het nippertje gered. Meisje bij het baden in levensgevaar. - Twee meisjes, die te Scheveningen aan stille strand aan het baden waren, zijn door strooming in zee weggetrokken. Een meisje w® door een golf teruggeslagen en kon zoodoende té strand weder bereiken. De 16-jarige E. C. van echter verkeerde spoedig in levensgevaar. Zij k« echter worden gered doordat een hoofdagent va politie zich gekleed te water begaf. DUITSCHE HANDELSKAMER VOOR NEDERLAND. Het door de nieuwe Duitsch-Nederlandsch handelsbetrekkingen grooter geworden arbeids gebied van de Duitsche Handelskamer voor Ne derland, gevestigd te Amsterdam, heeft Jet wenschelijk gemaakt, een bijkantoor van die ka mer in Den Haag te vestigen, Carel van Bijlanat- laan 16. Hierdoor is tevens vqldaan aan den wensch, onmiddellijk contact te kunnen hebben met den dienst van den Rijkscommissaris en de Nederlandsche autoriteiten. Bij dit bijkantoor wordt op order van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied een centrale ingeschakeld voor opdrachten van overheids instanties. Doel en opdracht van deze centra.e zal zijn, in toenemende mate opdrachten van overheidsinstanties van Duitschland in Neder land te plaatsen en over de in aanmerking ko mende industrieën te verdeelen. In verband daarmee zal de centrale leiding moeten g®vfn bij het verzamelen en onderbrengen van V drachten.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2