IJmuider Courant [jncler Lesuren. De verduistering Duitsche luchtmacht opnieuw boven Engeland. Mugverdelging. Een nieuw plantsoen bij Velserbeek. L JAARGANG NO. 245 Coster, Maatschappij voor igave Lourens „„MM"*" i Algem. Drukkerij N.V., Gr. Haarlet"' Telefoon 10724. Bureau straat n - ,ant- Kennemerlaan 42, Pmuiden, «der Coursni- I 0„ 5J01, Pos'S1'0 5'07"- AMe Adver,enli"- I unoi dit blad. worden kosteloos gegeven vo» Lotas" i"deKenne OUram" DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, pet maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. ••rin°en van Gymnasiaal en Middelbaar dC. \eej-scbt spanning over hetgeen geschie- aanzien van het aantal lesuren. Eeni- B geleden is door de inspecteurs medege- d l op alle openbare en gesubsidieerde bij- 'd holen voor dit onderwijs het aantal les- nderC S°inderd zou worden van 33 tot 30 per *n %n uitvoeringsbesluit van dezen maatregel 6Ck volger- Daarin zal natuurlijk bepaald f laie' ten aanzien van welke vakken de ^Vering zich zal doen gelden. Tevens doet tij de vraag voor in'hoeverre de tijdelijk f t gestelde leerkrachten nog gehandhaafd Kunnen worden. Hun vooruitzichten zullen •IIe" tig zijn voorzoover zij vakken onderwij- fdoor de vermindering getroffen zouden 016 Maar volgens de bestaande salarisrege- den. iv00r dc vaste leerkrachten, die gebonden °°het aantal lesuren dat ieder hunner geeft a" voor de H. B. S.'en voor Meisjes bestaat F dere regeling zou vermindering van hun "•Took van directen en belangrijken invloed op komsten zijn. De mogelijkheid doet zich dus c 101 als het departement van Onderwijs (welks Lemend h°°Id de secretaris-generaal prof. dr. Poelje is) met zijn 'nieuwe indeling van het jprde aantal lesuren komt, dit tengevolge "ebben dat een aantal tijdelijke leerkrachten Gymnasia en H.B.S.'en m ons land ontslagen [worden en een aantal vast-benoemde leeraren ahmermindering zal krijgen. hoep moge hier uitgesproken worden dat het „1 vallen. Het is bekend dat in de crisisjaren, Isinds 1931 hun gevolgen in ons land hebben ïelden. op Onderwijs zwaar besnoeid is en dat olanssen van alle leerkrachten dan ook in dien j ,KT sterk verminderd zijn. Bovendien werd derde®™ tijd het nieuwe stelsel van bezoldi- cgevoerd dat zich op de verschillende aan- fa lesuren baseert. Dit heeft in de practijk tot Mei ingewikkeldheden en moeilijkheden geleid. U]j behoorde het nadeel dat men den arbeid vele leeraren over verschillende scholen moest p, rerdeelan opdat zij aan een behoorlijk aantal [OT zouden komen. Ieder jaar doet zich daar- nor bijna eiken leeraar weer de onzekerheid hoeveel uren hij zal krijgen en dus ook, hoe cot of klein zijn inkomen zal wezen. Deels wordt (opgevangen door een garantiebepaling, maar af- aende is die niet. Bovenidien heeft het versnippe- n van leerkrachten over verschillende scholen Onlijdelijk het nadeelige gevolg, dat de leeraren i éen school niet meer, zooals vroeger, zich op éene schoolverband kunnen blijven concen tre».'De belangstelling voor de eigen school tót dus ook benadeeld; er is ook in dit opzicht versnippering. )it alles leidt .er toe de vraag te stellen of er Kn kans zou zijn, nu toah een herziening op til ook het stelsel van salarieering van de leeraren ge gaan veranderen en het evenals vroeger weer ip vasten grondslag te brengen implaats van in 'den „zwevenden" toestand, dien ik meermalen als H-erken-op-stukloon heb hooren aairlduiden. Intusschen wacht men nog op het uitvoeringsbe- [Uit van het departement van Onderwijs. Er loo ien wel geruchten betreffende vakken waarin het antal lesuren verminderd zou worden, maar niets fficieels is daaromtrent bekend geworden, zoodat men er geen waarde aan kan hechten. Het zijn lkchts veronderstellingen; voorshands ontbreekt nog iedere bevestiging. Evenmin weet men met (enige zekerheid in hoeverre een verhooging van iel aantal lesuren voor Lichamelijke Opvoeding avioed zal doen gelden. Het besluit zal wel eerstdaags moeten komen, Want de tijd dringt. In de tweede helft van Augus tus plegen rectoren en directeuren hun lesroosters voor den nieuwen cursus, die begin September aan vangt, samen té» stellen. Het is nu de zeventiende B» men heeft met dit werk nog niet kunnen be ltonen omdat men op de beslissingen van het iepartement omtrent de indeeling van de dertig esuren per week wacht. Er is in de laatste jaren een groeiend streven, ook uit de kringen van het onderwijs zelf, naar Voren gekomen om de hoog opgevoerde hoeveelheid leerstof van H. B. S.'en en Gymnasia te beperken. Over dit onderwerp is zeer veel gepraat en geschre ven, tot dusver zonder gevolg. Wij weten niet of ook laannee rekening zal worden gehouden bij deze beperking van het aantal lesuren maar veronder stellen dat deze zaak in elk geval spoedig weer aan ie orde zal worden gesteld. R. P. Zon onder 8.57 Zon op 6.29 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. ZEILENSYMPHONIE OP DEN RIJN. De beurtschipper passeert. (Foto Pax Holland.) Engelsche bommen op Den Haag. Het A. N. p meldt: Den Haag is in den nacht van 16 op 17 Augus- opgeschrikt door een luiden knal, veroorzaakt oor een Engelsche bom, die gelukkig weinig schade ^Sericht. Het projectiel kwam neer op een endje in een vijver, achter in het Haagsche Bosch, J nabij Huis ten Bosch, waar vele ruiten braken, enais dit bij woningen aan het Bezuidenhout het lui' rtS' ^aar b°m voor bestemd was, is niet Qe ijk. Het zou zeer eigenaardig zijn, als op het Êw ?°Sch was gemikt. Lebben Engelsche bommen in Koegras iNoriftj ?eien in ^e wei gedood en nabij Alphen Dp u anL_ een boschbrand verooi'zaakt. Ljnunen, die in Menaldumadeel zijn gevallen, Eerirwi nog minder schade. Drie koeien zijn en een is zwaar gewond. Aanvallen op vliegvelden bij Londen. Het D.N.B. publiceerde Zondagavond de vol gende mededeeling van het opperbevel der Duitsche weermacht: Bij de gewapende verkenning in het gebied om Londen en in het graafschap Hamp shire hebben de Duitsche vliegtuigeskaders opnieuw groote successen behaald. De Duit sche gevechtsvliegers ondernamen op strate gische belangrijke doelen, in het hij zonder op verscheidene in de- onmiddellijke nabijheid van Londen gelegen vliegvelden, 'krachtige aanvallen en vernielden talrijke vliegtuigen op den beganen grond. De Duitsche lichte en zware jagers brachten in de zich daarbij ontwikkelende luchtgevechten ook thans weer de Royal Air Force gevoelige klappen toe. Een groot aantal vliegtuigen werd in de lucht neergeschoten. Tot op dit oogenblik be draagt het aantal der Zondag vernielde vijandelijke vliegtuigen 138. Daarvan werden er 23 op den beganen grond vernield. Hierbij heeft het jachteskader Horst Wessel onder leiding van zijn commodore, den eersten lui tenant Huth, zich bijzonder onderscheiden. Het eskader heeft Zondag 51 vliegtuigen neergehaald. Tot nu toe zijn 34 eigen vliegtui gen niet teruggekeerd. De bewoners van de Zuidelijke voorsteden van Londen, zooals Croydon, en Sutton zijn Zondag middag, zoo meldt het D.N.B. nader, opnieuw getuige geweest van Duitsche bomaanvallen. In golven stormden de Duitsche oorlogsvliegtuigen aan en boven Kenley en Bigginhill zijn talrijke bommen geworpen. Op het eene vliegveld zijn acht, op het andere dertien Britsche vliegtuigen die voor de hangars en langs de kanten van de velden stond, door goed gerichte bommen vernie tigd. Eskaders Britsche jagers poogden den Duit- schen bommenwerpers den weg te versperren, maar de Duitsche jagers vielen met ijzeren energie den tegenstander aan en schoten daarbij 25 Brit sche machines neer. Bij een aanval op een ver sperring van ballons zijn zeven ballons vernietigd. De overigen zijn met bekwamen spoed ingehaald Een van een vlucht boven het vijandelijke ge bied teruggekeerd eskader Duitsche bommenwer pers meldt: „Opdracht met goed gevolg uitgevoerd. Croydon brandt weer. Te Maidstone zijn hangers ingestort. Op beide vliegvelden stonden op den grond vlieg tuigen, welke vernield werden. Vijandelijke jacht- afweer was krachtig. Het vuur van het luchtdoel geschut was slecht gericht. Begeleidende jagers hebben verscheidene vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Van ons eskader ontbreken nog drie machines". Luchtoffensief op Portsmouth, Portsmouth, aldus bericht het D.N.B. verder is Zondag het middelpunt van hevige lucht gevechten geweest. Sterke Britsche eskaders trachtten Duitsche eskaders te beletten hun doelen te bereiken. De Engelsche pogingen waren evenwel vergeefsch. Zwermen Messerschmitt- jagers doorbraken de versperringen en schoten een aanzienlijk aantal Britsche jagers neer. Dooi de ontstane bressen drongen de Duitsche bom menwerpers heen, zij vielen stelselmatig hun doelen aan en vernielden door bommen verschei dene vliegvelden. De „Berliner Börsen Zeitung" schrijft over de Duitsche actie van Zondag: Ook de Britten zien thans in dat alles wat tot dusver gebeurd is slechts een voorproefje is van datgene wat het eiland nog te wachten staat. Aan de hand van dit voorproefje echter zal men in Londen reeds een denkbeeld kunnen vormen dat er voor het eiland een tijdvak van den oorlog komt, waarin alles ineenstort, dat de heeren plutocraten zich bij hun oorlog tegen Duitschland gedacht hadden. De ..Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Het is voorloopig het bitterste weekeinde, dat de Engelschen thans meemaken, maar het is nog altijd een voorproefje van wat komen gaat. Het Hamburger Fremdenblatt wijst er op dat dit nog altijd het stadium van voorbereiding is. Verkoop van kaas beperkt. Ter voorkoming van te hooge prijzen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend. In het algemeen heeft men kunnen constateeren, dat in den laatsten tijd de prijzen in den kaas handel vorotdurend zijn opgeloopen. Een der oor zaken hiervan is dat het publiek in abnormale hoe veelheden kaas inslaat. Het spreekt vanzelf, dat deze toestand niet langer kan worden geduld, zoodat het nemen van maatregelen noodzakelijk is. Als voorloopige maatregel is met ingang van Zondag 18 Augustus het verkoopen, zoomede de afleve ring en het vervoer van alle soorten kaas tijde lijk verboden, behalve ingeval van verkoop en aflevering door winkeliers, melkinrichtingen en melkslijters rechtstreeks aan verbruikers. Deze mogen echter uitsluitend afleveren in hoeveel heden van ten hoogste 1/2 K.G. per keer en per afnemer en tot ten hoogste de in de week van 1'2 t.m. 17 Augustus 1940 geldende prijzen. Deze afleveringen mogen slechts plaatsvinden tegen af gifte van een bon, welke in tweevoud moet worden uitgeschreven en waarin is vermeld: 1. Naam en woonplaats van den leverancier. 2. Naam en woonplaats van den afnemer. 3. Geleverde hoeveelheid en prijs. 4. Datum. Eén exemplaar moet door den leverancier wor den bewaard en op aanvraag aan de Nederlandsche Zuivelcentrale ter beschikking worden gesteld. De Nederlandsche Zuivelcentrale kan in zeer bijzondere gevallen van bovenvermelde verbodsbe palingen dispensatie verleenen. Hiertoe dient men zich schriftelijk tot deze centrale te wenden. Deze maatregel beteekent dus, dat het publiek niet meer dan een pond kaas per keer kan koopen. Op de naleving hiervan zal zeer streng worden toe gezien. Voorts wordt bekend gemaakt, dat iedere houder van kaas. die op Zaterdagavond 17 Augustus 1940 een voorraad van meer dan 500 K.G. kaas bezit, daarvan uiterlijk Donderdag 22 Augustus 1940 met de eerste post een opgave (stuks, K.G., soort, vet gehalte en ouderdom gespecificeerd) aan de cen trale moet doen. Adres Nederlandsche Zuivelcen trale, Laan van Meerdervoort 84, 's Gravenhage. Binnenkort zullen nadere maatregelen ter regu leering van den kaashandel en de kaasprijzen wor den afgekondigd. (In Venezuela wordt in de moe rassige mhlariagebieden met groot succes gebruik gemaakt van dy namiet voor de muggenbestrij- ding.) Ik mocht hier al eer betoogen, (Maar dat hindert niet misschien) 'k Heb geen muggenmededoogen, Muggen kan ik niet ontzien. Neen, ik laat het niet bij dreigen, Voor het mij berokkend leed, Als ik muggen beet kan krijgen, Laat ik gelden: beet om beet. Als 'k ze eventjes kan raken (En soms heb ik dat succes) Kan'ik korte metten maken, Geef 'k anopheles zijn les. Deze vampyr bij d' insecten Accepteer ik niet als vriend, Die ooit sympathie opwekte, Hij heeft dik den dood verdiend. 'k Mag per- flitspuit opereeren, Of met bloote handen slaan, Of een vliegenklap hanteeren, 'k Zal hem naar het leven staan. Ook al klinkt het niet zoo aardig, Voor hem heb ik geen pardon, Daar 'k me altijd weer rechtvaardig Met het standpunt: hij begon. -Maar die Venezuelanen Gaan te ver op dit gebied Ondanks 't van de mug doorstane, Dynamiet gebruik ik niet. Verhooging P.T.T.-tarieven. Gaat voor brieven en briefkaarten 20 Augustus in. Door het wegvallen van een groot deel van het internationaal en het transitverkeer en het terugloopen van het binnenlandsch verkeer, zijn de P. T. T.-ontvangsten sterk gedaald. Te genover deze daling kan. mede in verband met de noodzakelijkheid om personeelontslag in de zen tijd zooveel doenlijk te vermijden, geen ook maar bij benadering evenredige vermindering der uitgaven worden gesteld. Daarom is het, ter handhaving van het budgetaire evenwicht nood zakelijk geworden eenige P. T. T.-tarieven te verhoogen. Deze verhooging zal, voor zoover de postta- rieven betreft, op 20 Augustus a.s. ingaan. Het nieuwe tarief van brieven wordt: Lo caal: tot en met 20 gram 5 cent, 20 tot en met 100 gram IV2 cent. Interlocaal tot en met 20 gram 754 cent. Boven deze gewiohtsgfenzen blijven de oude tarieven gehandhaafd. Het nieuwe tarief voor briefkaarten wordt: Locaal: 4 cent. Interlocaal: 5 cent. Op zich nog in -handen van het publiek bevin dende postbladen, briefkaarten enz. met zegel- opdruk van lagere waarden dient, bij gebruik na 19 Augustus a.s. het ontbrekende bedrag te worden bijgeplakt. Inzake het brief- en briefkaarttarief in het grensverkeer met Duitschland volgen nog na dere mededeelingen. De telefoon tarieven worden als volgt verhoogd: a. locale gesprekken: 3 cent. b. inter local gesprekken per 3 minuten of gedeelte daarvan: le zone (010 km) 6 cent; 2e zone (1015 km.) 15 cent, 3e zone (1525 km.) 30 cent; 4e zone (2535 km.) 45 cent; 5e zone (bo ven 35 km.) 60 cent. De datum, waarop de nieuwe gesprektarieven aan iederen telefoonabonné worden berekend, zal den abonnés schriftelijk worden medege deeld. Alle hierboven niet genoemde telefoontarieven blijven ongewijzigd. Mr. J. Linthorst Homan vraagt ontslag als commissaris der provincie Groningen. Het A.N.P. verneemt, dat mr. J. Linthorst Homan, nu hij door zijn medewerking aan de leiding der Nederlandsche Unie zich in het poli tieke leven heeft gegeven, daarvan ten volle de consequenties wil aanvaarden, zoodat hij het als een plicht heeft gevoeld, een verzoek om eervol ontslag als commissaris der provincie Groningen in te dienen, wat hij dan ook dezer dagen heeft gedaan. De meisjes van Bouvigne weer thuis. - Zooals men weet, zijn bij de evacuatie van Breda ook de meisjes van het dienstboden-internaat Bouvigne bij Breda naar het buitenland vertrokken en verkeerde men langen tijd omtrent dit gezelschap in onzekerheid. Op verzoek van het departement van Sociale Zaken hebben de Duitsche autoriteiten alles in het werk gesteld om deze vluchtelingen op te sporen en naar Nederland te doen terugkeeren. Deze pogingen zijn gelukkig met succes bekroond en thans kan worden medegedeeld dat het gezel-* schap van ongeveer 70 meisjes, Zaterdagavond uit Montpellier weer in Breda is aangekomen. EE NPRACHTIG LEGAAT. Wijlen mej. H. Houtman te Hilversum heeft aan de zending der Gcrcf. kerken in Nederland een be drag van twintigduizend gulden gelegateerd. Daden van sabotage worden streng gestraft. Bekendmaking van den weermacht- bevelhebber in Nederland. De weermachtsbevelhebber in Nederland. Ge neraal der Luchtmacht Fr. Christiansen, maakt bekend a). In mijn op 6 Juli 1940 gepubliceerde be kendmaking heb ik ertegen gewaarschuwd: 1) den met Duitschland in oorlog zijnde mo gendheden eenigerlei de oorlogvoering betref fende mededeelingen te doen toekomen of daar bij behulpzaam te zijn; 2) sabotagedaden tegen de Duitsche weer macht en haar instellingen of tegen verkeers-, handels- en industrie-installaties te begaan. Ik heb er uitdrukkelijk op gewezen, dat der gelijke handelingen -volgens de Duitsche, met het oog op den oorlog verscherpte, landsverraad- wetten worden gestaft en dat degene, die een met Duitschland in oorlog zijnde mogendheid voordeelén verschaft, mededeelingen verstrekt of op eenige andere wijze begunstigt, tevens het leven en den eigendom van zijn eigen volksge- nooten benadeelt en in gevaar brengt. Ondanks deze niet mis te verstane bekend making is nog onlangs een sabotagedaad voor gekomen. In geval van herhaling zal naast de bestraf fing van daders, medeplichtigen en medeweten den: a) zoowel aan de gemeente waar de daad is gepleegd, b) alsook aan de woonplaats van de schuldi gen een gevoelige geldboete worden opgelegd. b). Bovendien maak ik bekend: 1). Iedere waarneming van een landing, van het naar beneden springen of van het opont houd van vijandelijke militairen, zoomede van ieder geval, waarin uit vijandelijke vliegtuigen op Nederlandsch gebied een voorwerp wordt neder geworpen, moet terstond aan de naastbij - zijnde Duitsche militaire of politieele instantie worden gemeld. 2). Degene die vijandelijke militairen verbor gen houdt of hun onderdak of andere hulp ver leent, wordt volgens de Duitsche strafwetten in bepaalde omstandigheden met den dood gestraft. Dienovereenkomstig is reeds een von nis van een Duitschen krijgsraad geveld, waar in zware tuchthuisstraffen zijn opgelegd. c.) Zouden gevallen als bovenbedoeld zich her halen. dan zal bovendien worden overgegaan tot in hechtenisstelling van gepast aantal gijzelaars. Proza en poëzie aan den Drichuizerkerkweg. (foto De Haas). Hoe men van een pompstation der nieuwe rioleering een onderdeel van een aardige idylle kan maken bewijst de hierbij geplaatste foto. Zooals men weet, heeft onze gemeente de laatste jaren een geheel nieuw rioleeringsstelsel gekregen, als onderdeel waarvan op de weide nabij Velserbeek een pompstation werd gebouwd, waar de riool- stoffen bezinken en worden afgevoerd. Dit pomp station heeft ver beneden het maaiveld groote kel ders. Men heeft een gedeelte van de weide ge bruikt om dit prozaische geval een poëtische om lijsting te geven en zoodoende ontstond een plant- soenaanleg, die door den mooien vijver met het sier lijk betonnen bruggetje en het zware geboomte van Meer.vliet als achtergrond een schilderachtig plekje is geworden. Fraaie bloempotten, frisch groene taluds met als sluitstuk het eenvoudige pompstation, dat als 't ware uit den vijver oprijst, dit alles maakt, dat degenen, die de fraaie weide slechts noode zagen verdwijnen en dat waren vooral de inwoners van het oude dorpje Velsen dankbaar zullen zijn, dat zij dit mooie plantsoen er voor terugkregen. Maar het voor bebouwing bestemde deel van de weide vormt met het nieuwe plantsoen een schril contrast. Er zal voorloopig van bebouwing hiervan wel niets komen en daarom is het te hopen, dat men dit niet zoo laat liggen. Deze wildernis ont siert het gedeelte aan den anderen kant van den weg niet weinig. Wanneer men het terrein egali seert en met graszoden belegt, zal er al veel ver beterd, zijn- IJMUIDEN De nest- en pufvisscherij. Controle van de Ned. Visscherij Centrale. Het Rijksbureau voer de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor Je nest- en pufvisscherij met ingang van heden een regeling in werking zal treden, waarbij de aanvoer en afname van puf (onöermaatsche visch, afkom stig uit de Noordzee en welke niet geschikt is voor consumptie), alsmede de nest (ondermaat- sche visch afkomstig uit het IJsselmeer en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en welke visch niet voor de consumptie kan die nen) onder controle zullen worden gesteld van de Nederlandsche Visschmi-centrale te 's-Gra- venhage en de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen., Deze regeling heeft ten doel. een'zoo rationeel mogelijke distributie van puf en nest onder de belanghebbenden te waarborgen en voorts een stabieler prijspeil in het leven te roepen. De visschers zullen voor aanvoer op bepaalde aangewezen afslagplaatsen een vasten prijs voor hun product krijgen. De handelaren, die regelmatig in nest hebben gehandeld zullen van de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen toegewe zen krijgen een maximum hoeveelheid, welke zij in een periode van 4 weken aan nest mogen koo pen ter aflevering aan eendenhouders. Deze hoe veelheid is gebaseerd op het aantal eenden, dat de eendenhouders, waaraan de handelaren hun nest leveren, gerechtigd zijn te houden. De hoeveelheid welke meer wordt aangevoerd dan de voor de eendenhouders bestemde hoe veelheid zal door de vischmeelfahrieken, even eens tegen vaste prijzen, worden afgenomen. Van den datum van de inwerkingtreding van deze regeling af zal. het vervoer van puf en nest slechts zijn toegestaan, indien bij de zending een geleidebiljet, afgegeven door of namens de Nederlandsche visscherijcentrale, aanwezig is.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1