festival der Hoogovenzang- vereeniging. i na. en muziekfestijn van 11 vereeni- gingen. Watervliet", het sportterrein van Hoog- 0j> 'fPn heeft de Hoogovenzangvereeniging ovensi» g Tot Vfiendschap'' Zondagmiddag JfD°or ivai gegeven, waar zang- harmonie- «en fjoin°-en aan medewerkten. Tn totaal wa- Vl het 9 zangkoren en 2 blaascorpsen, die ach- r€n pnvol^ens het tentpodium beklommen. teE,P1de aanvang bepaald was op 1 uur werd HOeW Awr 9 »1VO VL _t over 2 alvorens de Beverwijksche Har- ekapel onder directie van den heer H. W. nl0.nl ...L het programma opende met den toe- Vriendschapsmarsch van Sousa, ge- \rr* j00V Louis Ganne's wals La Housarde. n ,p roncertwals werd in een pittig tempo en .it, gemarkeerd gespeeld. Het hout secun- S- nïè het koper op harmonische wijze in de billende walspassages. Het flink bezette «rifle musiceerde met een groote frischheid, u-p het beste doet verwachten voor 't nieuwe en Uit Popy's Suite Ballet maakte het WW enkele deelen, waarvan het Pizzicati door klarinetten en de saxen vlot en met stevigen Qe K ..«««mprd werd. He salon. in een salon- uitgevoerd werd. De galop, in een galop- an was een waardig sluitstuk met z'n ff- Er werd vlc Sank geproduceerd W heer P. Veldheer heette gr werd vlot gelezen en een gezonde daarna namens .„«-Staten allen hartelijk welkom en ïïkted'e deelnemende vereenigingen voor hun Killende medewerking aan dit festival, waar- an de baten aan de oorlogsslachtoffers ten goe ie zullen komen, ne «astvrouwe D.Z.T.V. kwam daarna voor den het Hoogoven-Statenlied waarna volg- S»n Olivier Koop's De Sterren en het Wandel lied van Philip Loots. Het vrouwenkoor heeft hii DZT.V. meer te vertellen dan de mannen- Smnien 'waarvan de bassen wel dun bezet wa- V* De'sterren waren nog niet vrij van zwe- r® sopraantjes dreven op. Aan den klank kan'nog geschaafd worden, maar gezien het be koorlijke aantal leden dat het koor telt, zal di recteur Leo Pielage deze mettertijd nog wel we ten te verbeteren. De gemengde zangvereeniging Vox Humana uit Santpoort, het prachtige koor, dat thans on der leiding van Henk J. Arisz staat, zong met overgave het bekende Vrede van Kools. Vox is weloverwogen in evenwicht niet zijn registers; Arisz heeft in het bijzonder fraai klinkende tenaren en sopranen staan. Verzorgde nuancee rden'en stevig op toon. „Hans en Liesje" was een aardig zomersch niemandalletje, dat vlot ten gehoore werd gebracht. Vox weet wat soe- nel zingen is. Het R. K. Kinderkoor van Leo Pielage had een welverdiend succes met het Oud-Sprookje van H van Tussenbroek, dat alleraardigst klonk. De frissche kinderstemmetjes waren van een bij zondere bekoring. Pielage heeft zijn jeugdige zangertjes goed gedisciplineerd; de jongens stemmen mochten gehoord worden. Corry Rau- wendaal's welluidende sopraanstem zong de solo. Ook het voor kinderkoor veelomvattende werk van Philip Loots, Onweer, werd behoudens een kleine inzinking aan het slot, keurig vertolkt. Pielage kan met dit koor nog repertoire ma ken. Het bekende gemengd dubbel kwartet uit Sant poort is een gewaardeerde medewerker aan uit voeringen. Het kort geleden te Nijmegen ge lauwerde ensemble zong van Alphons Diepen- broek Het 15de eeuwsch Bruilofstlied en Den Uil, Het verloochende ook jiu zijn reputatie niet. Vlekkelooze p.p. kan Arisz laten zingen met deze stemmen. Den Uil, dat knapgeschreven werk van onzen Nederlandschen componist, werd buitengewoon fraai uitgevoerd; het was tot in de puntjes afge werkt. Steeds weer verrast D.G.K. ons door den samenzang', die Arisz hier tot zulk een hoog peil üeeft weten' op te voeren en de dynamische scha keeringen, welke hij zijn menschen in acht heeft leeren nemen. Ben Nuyen was met het dubbeïmannenkwartet ,Ixcelsior" uit IJmuiden aanwezig en liet zin gen Ecce quomodo moritur van Handl. Sinds den laatste maal, dat wij deze zangers hoorden, zijn zij wel vooruitgegaan. Vnl. aan vastheid hebben de stemmen gewonnen, al kan het nog steviger op toon zijn. Ook de samenzang en het rhythme heeft de heer Nudjen weten te verbeteren. Kramer's Der Spielmaim was qua uitspraak van hetDuitsch nog niet je dat, maar dat zal ook wel beter worden. Ongelukkigerwijs zakte het slot in elkaar en liep de dirigent boos weg. Toch vol houden! Jan Beider met zijn IJmuiden-Oosters, de gemengde zangvereeniging Polyhymnia, gaf Jac. Bonset's De Waterlelie ten beste, een on dankbaar en onmelodieus werk, dat vele moei lijkheden in zich bergt. Polyhymnia had er een heele opgave aan, maar de dames en heeren heb ben zich aan de vertolking ervan met een groote toewijding gegeven. Beider had het ter dege laten bestudëeren, zoodat vnl. in het slot koor een mooi effect werd bereikt. Ietwat geste gen. in Vrede, van Kools produceerde Poly hymnia zijn bekende sprekende koorklank en zong dit nummer, dat van een meesleepende compositie is, eveneens heel goed. De mannen stemmen kunnen nog meer homogeen klinken, maar wellicht waren opstelling en windrichting van invloed op het geluid. Het mannenkoor „De Vereenigde zangers" maakte met O Jezu Aanor mi een goed debuut. Schaven aan den klank in het forte en het ste viger onder den duim houden van enkele stem men (enkele eerste tenoren bijv.) moge de aan dacht van den heer Ben Nuijen hebben. Aan de nuanceering der rhythmiek en den samenzang was merkbaar zorg besteed; er staat materiaal, waarvan nog, veel verwacht kan worden. Grétry's teRossignol klonk in de crescendi en de forti wog te grof, maar zal mettertijd wel beter wor den. De dirgent nam het tempo aan van den voorzichtigen kant. Toon vastheid kan voldoen. Bevenvijksch a Capellakoor onder- Leo Pielage was de laatste in de rij van zangkoren. (Het mannenkoor „Die Wijdeer Sanghers" was niet opgekomen). Zeer beschaafd, goed op toon en verzorgd van uitspraak en koorklank werden Moederziel alleen, van Wierts en De winter, van Philip Loots ten gehoore gebracht. Dit koor heeft mooie evenwichtigfe registers en wij kun nen niet nalaten tenoren en bassen afzonderlijk te memoreeren voor hun keurigen zang; het bleef olies welluidend en frisch. In „De winter" kre gen de sopranen en de alten haar kans; Pielage heeft ze goed homogeen leeren zingen en het applaus was welverdiend. Het optreden van de harmoniepkapel „De Een dracht" was een waardige afsluiting van dezen ^ngenamen middag. De fameuze Gammatique- marsch, vondst van den dirigent, gebaseerd op don toonladder, liet weer eens hooren welk een jvonderschoonen harmonieklank dit corps weet te ontwikkelen. Finlandio, de ode, welke Jean Sibelius aan zijn vaderland wijdde, maakte op °e indachtige toehoorders een diepen indruk, superieure muziek door een superieur corps ver wikt. Men- moet de Eendracht en zijn dirigent, werard h. Boedijn dankbaar zijn voor dit instgenot. En D.Z.T.V. voor het initiatief deze ^®e3§ingen vriendschappelijk bijeen te op dit geslaagde festival. W. DE SPORTDAG VAN KENNEMERS 3 clubrecords verbeterd. M. Berghuis „Kennemiers kampioen 1940". Zondag heeft Dc Kennemers in het Sport park te Beverwijk haar jaarlijkschen sport dag gehouden, die dank zij het fraaie weer en de groote deelneming weer uitstekend ge slaagd is. Reeds 's morgens werd met de wedstrijden be gonnen, n.l. met het verschieten, hoogspringen, verspringen en hink-stap-sprong. De best ge plaatsten van deze onderdeelen kwamen in de finale, 's Morgens reeds sneuvelde het eerste record. Bij het verschieten loste M. Hoogesteyn zulk een geweldig hard schot, dat het oude record van 53.65 meter, dat op naam stond van A, Hore man. met ruim 7 meter werd verbeterd. De bal legde 61.25 meter door de lucht af. Bij het hoog- en verspringen bleven de prestaties over het al gemeen onder de verwachting. Bij het onderdeel hink-stap-sprong kon de recordhouder zich nog net in de finale plaatsen. De tijden in de series 400 meter waren belang rijk beter, dan in de finale. J. Semeins werd in 66 sec onbedreigd winnaar. Op de 1500 M. verbeterde de winnaar van het vorig jaar het record en bracht het op precies 5 min. Hoe spannend dit nummer was blijkt wel uit het feit, dat de tweede aankomende. J. van Luin, eveneens onder het' oudé record bleef van 5 min. 7.4 sec. Bij het verspringen zorgde J. A. van der Waa voor een verrassing door met een sprong van 5.35 M. op den eersten prijs beslag te leggen. De tweede verrassing was, dat de titelhouder van hink-stap-sprong zich niet in de prijzen kon plaatsen. C. Jonker werd met een sprong van 11.18 M. eerste. Met hoogspringen toonde B. Brethouwer zich de sterkste. Het derde clubrecord, dat op dezen sportdag gebroken werd. was dat van het doelschieten. Het oude record, dat op 700 punten stond, werd door drie deelnemers verbeterd en door één geëvenaard. Het nieuwe record staat thans op de namen van J. Heidoorn en M. Berg huis. die 800 punten bij elkaar trapten. J. Verbeek bleef met het 100 M. baldribbelen met 17.1 sec. slechts 0.10 sec. boven het oude record van Ooye- vaar. De 100 M. is de traditie getrouw weer één van de spannendste nummers van den geheelen sport dag geworden. Cor van der Kolk, die geabonneerd schijnt te zijn op het kampioenschap van dit nummer, ondervond nu echter heftigen tegen stand van A. J. van der Waa. Met miniem verschil ging Van der Kolk als eerste door de finish in den goeden tijd van 12 sec. Van der Waa noteerde 12.1 sec. Voor iedere prestatie werd den deelnemers een aantal punten toegekend; wie de meeste behaalde zou den titel van „Kennemers-kampioen 1940" mogen dragen. Hierom is de stijd zeer spannend geweest. Na het -afwerken van 4 nummers had J. Janser»met 2732 pnt. de leiding, öp den voet ge volgd door Van der Waa met 2712 pnt. Een op merkelijke prestatie leverde de veteraan Stiemer om na 4 nummers de vijfde plaats te bezetten. M. Berghuis, die clubkampioen werd, bezette toen de derde plaats met bijna 200 punten ach terstand. Met het doelschieten veroverde hij 800 punten; dank zij deze prestatie nam hij de lei ding, die hij niet meer afstond. De wedstrijden hadden een vlot verloop; aan de Commissie van Vier, die de organisatie in handen had, komt dan ook een woord van lof toe, evenals aan den heer Hazenberg die belangeloos zijn ge luidsinstallatie voor dezen dag beschikbaar stelde. De Kennemerskampioen 1940 behaalde op de verschillende onderdeelen de volgende punten verschieten 440, verspringen 692, hoogspringen 650, hinkstap-sprong 788. loopnummer 700, doel schieten 800 en baldribbelen 525. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Verspringen: 1. J. A. van der Waa 5.35 M. 2. M. Berghuis, 5.31 M. 3. C. van der Kolk, 5.31 M. (na loting) 1500 Meter: 1. J. Walgien 5 min. (nieuw club record), 2. J. J. van Luin 5 min. 2 sec., 3. J. van der Waa Czn., 5 min. 7 2/5 sec., 4. J. Bleeker, 5 min. 22 sec. Vertrappen: 1. M. Hoogesteijn, 61.25 Meter (Nieuw clubrecord). 2. D. Stiemer 51.96 M. 3. C. Steeman 51.80 M. 4. J. Jansen, 48.30 M. Hinkstapsprong1. C. Jonker, 11.18 M., 2. M. Berghuis, 10.94 M. 3. J. Jansen, 10.93 M. Hoogspringen: 1. B. Brethouwer 1.50 M. 2. J. Semeins, 1.45 M. 3. C. van der Wal, 1.45 M. 400 Meter: 1. J. Semeins, 66 sec. 2. P. Zootjes, 67.2 sec., 3. M. Berghuis, 68 sec. 4. M. Hoogesteijn, 69.5 sec. Doelschieten: 1. J. Heidoorn, 800 pnt. (Nieuw clubrecord). 2. M. Berghuis, 800 pnt. (Na over schieten) 3. C. Jonker, 750 pnt. 4. J. Prent. 700 p. 100 Meter baldribbelen: 1. J. Verbeek. 17.1 sec. 2. P. Bleeker, 19.5 sec. 3. Brethouwer. 19.5 sec. (na loting). 4. L. Horeman, 20 sec. 100 Meter: 1. C. van der Kolk,. 12 sec. 2. A. J. van der Waa, 12.1 sec. 3. C. "Steeman, 13 sec. 4. C. Jonker. 13.4 sec. De uitslagen volgens de punteiitellin'g zijn als volgt: 1. M. Berghuis 4595, 2. A. J. v. d. Waa 4542; 3. J. Jansen 4532; 4. J. J. van Luin 4178: 5. C. Stee man 4148; 6. B. Brethouwer 4082: 7. D. Stiemer 3952; 8. P. Olthof 3904; 9. H. v. d. Weijer 3862; 10. P. Bleeker 3821. M. Berghuis werd dus „Kenne- mérskampioen 1940". Loop der bevolking. Onze nieuwe ingezetenen. Ingekomen: L. van der Does, zonder beroep, van Rotterdam, Breestraat 75. W. Looper, geleidstex-, van Rheden, R. Aertz- weg 8. L. M. Henneman, kapper, van Bergen (N.-H.), Hobbestraat 13. Tr. E. G. de Vries, analyste, van Vlaardingen, Creutzberglaan 10. J. Udenga, zonder beroep, van Velsen, Schey- beecklaan 5. L. A. M. D. Sengers en gezin, van Rotterdam, Boogaardlaan 4. J. Hilberts, fabrieksarbeider, van Haarlem, Arendsweg 210. A. C. Wobben, zonder beroep, van Uitgeest, van Harencarspelstraat 12. Th. G. A. Fonville, onderwijzer, van Haarlem, Kastanjelaan 8. J. Chr. Dries, zonder beroep, van Velsen,-Creutz berglaan 53a. K. P. Marlet, stuurman, van Warmond, Populie renlaan 33. Ph. A. de Korte, tuindersknecht, van Haarlem, Creutzberglaan 49. P. Th. Stelder, zonder beroep, van Zaandam, Duinwijklaan 19. Vertrokken: M: F. Vendrik, zonder beroep, naar Amsterdam, Heerengracht 393. J. M. Rubens, geleidster, naar Laren, Dood weg 4. L. Akker, zonder beroep, naar Laren, Doodweg 4. H. M. van Lieshout, dienstbode, n. Uden, Markt straat A 145. J. M. Ruijs. laborant, naar Velsen. Duinvliet- straat 61. M. G. Rekveld, dienstbode, naar Amsterdam, Hooge Kadijk 95. De Nedcrlandsche jeugd helpt bij den landbouw. De eerste groep jongelieden, die zich heeft aangemeld, om behulpzaam te zijn op het land, is in Zee land aangekomen. Aan den arbeid in den Bathpolder. (Foto Pax Holland.) A. Molenaar, kapper, naar Amsterdam, Noorder- shraat 90 hs. Alb. Holtman, arb. vliégkamp, naar Den Helder, Rijksweg 89. Th. N. A. van der Maat en gezin, onderwijzer, naar Emmen, Splitting 144. H. B. Groen, zonder beroep, naar Haarlem, Jel- gersmastraat 41. M. A. Waagmeester, zonder beroep, naar Velsen, Terrasweg 72. J. M. Rubsamen, zonder beroep, n. Amsterdam, Joh. Vermeerstraat 22. C. Wessels, geleidster, naar Bergen (N.-H.), Russenduin. G. K. Tulling Ozinga en gezin, zonder beroep, naar Haarlem, Iordensstraat 45 hs. J. A. Houth Bellinga Buseman, verpleegster, naar Scheemda, S. Oosterweg 6. N. M. Botterop, zonder ber., n. Velsen, Tromp straat 117. Inleveren van militaire kleeding. In opdracht van het Hoofd van het Afwikke lingsbureau van het Departement van Defensie, deelt de burgemeester van Beverwijk aan alle groot-verlof gangers, die nog géén persoonlijke oproepingskaart hebben ontvangen tot inleve ring van hun militaire kleeding en uitrusting stukken mede. dat zij verplicht zijn deze goe deren op Dinsdag 20 Augustus a.s. des voormid dags in te leveren in het gebouw Fyffes Bana nen van de Gebr. Duyn aan de Meerstraat. Deze mededeeling geldt niet voor verlofgangers ingedeeld bij den Opbouwdienst, leden van mo biele en plaatselijke transportcolonnes van het Ned. Roode Kruis en dienstplichtigen, behoo- rend tot de aanvullingsreserve. PERSONALIA. Tot onderwijzer aan de Chr. Uloschool alhier is benoemd de heer. J. v. Veelen te Bedum (Gron.) HEEMSKERK HERWONNEN LEVENSKRACHT De collecte alhier gehouden voor „Herwon nen Levenskracht" heeft opgebracht 30.70. PERSONALIA Onze plaatsgenoote Bep v Doorn slaagde te Den Haag voor het diploma Coupeuse (costuum en mantelpak). Zij genoot haar opleiding aan de modevakschool van mej. J. v. Doorn te Heem stede. ZWEMWED STRIJDEN. In het zwembad van de Heemskerksche zwem- vereeniging „Fort bij Veldhuis" werden door de jongens van de K.J.C.-groepen zwemwedstrijden ge houden. De eerste prijs werd gewonnen door B. Beentjes Tweede werd G. Bekker, 3e N. Commandeur, 4e F. Bakker, 5e Jo Beentjes, en 6e J. de Ruyter. In de pauze werd een wedstrijd gehouden in het pijpduiken. F. Bekker bracht de pijp het eerst boven. Tweede was Jo Beentjes. JUBILEUM AAN DE MARIA CORNELIA FRÖBELSCHOOL Het jubileum, dat dezer dagen aan de be kende Maria Cornelia Fröbelschool in de Een- drachtstraat zal worden gevierd zal niet alleen -blijken van belangsteling en groote waardeering ondervinden van het huidige personeel en de kinderen, doch zeker niet minder van de ouders Mevrouw M. C. Smidt van GelderKaars Sij pesteijn schonk deze school, naar wie zij ook Maria Cornelia Fröbelschool werd genoemd, aan het personeel van de Ver. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen om daar de kinderen het eersre onderwijs bij te brengen en stelde daartoe mej. A. S. van der Meer op 1 September 1915 als hoofd der school aan. De a.s. jubilaresse werd 26 Maart 1895 te Hoorn geboren en was dus slechts 20 jaar oud, toen zij zich de belangrijke functie van hoofd dezer Fröbelschool zag toegewezen. Op ons verzoek deelde een lid van het school bestuur met betrekking tot dit jubileum het volgende mede. Zeer belangrijk is, dat mej. Van der Meer uitstekend voor haar werk geschikt is en met veel plichtsgetrouwheid haar taak als school hoofd vervult. De school is bij haar nummer één en geen moeite is haar te veel, wanneer de belangen van de school en daarmede die der leerlingen zijn gebaat. Ook. en dit is karakteri- seerend voor de waardeering die mej. Van der Meer ondervindt, de ouders der kinderen den ken hierover hetzelfde. Het handwerk-onderwijs, dat des avonds aan oudere meisjes wordt gegeven heeft de bijzon dere belangstelling van mej. Van der Meer en ook voor dezen arbeid wordt zij zeer gewaar deerd. Als St. Nicolaas op school komt dan merkt men met hoeveel zorg en liefde dit feest is voor bereid. Ook dc uitstapjes, welke de jubilaresse zoowel voor de jongere als oudere handwerk meisjes organiseert, vallen immer in den smaak. Bovendien blijkt mej. Van der Meer een groo te liefde voor het kind te bezitten en weet zij door haar rijke gaven van hoofd en hart de kinderen voor zich te winnen, terwijl de ouders daardoor een hooge achting voor de jubilaresse hebben Vele, ja honderden kinderen zijn in den loop dezer vijfentwintig jaren aan de „groote school" afgestaan, maar elk dezer kinderen zal met liefde aan zijn eersten schooltijd en aan mej. Van der Meer terugdenken. En ongetwijfeld zal deze jubilaresse op haar herdenkingsdag veel belangstelling en bijzon dere waardeering ondervinden voor de in al die jaren aan het kind bewezen zorg en liefde EXCURSIE NAAR HET CREMATORIUM. De afdeeling Velsen der Vereeniging voor facul tatieve lijkverbranding houdt Woensdagavond a.s. om 7 uur een excursie naar het crematorium en de colombaria der Vereeniging te Westerveld. Na de aankomst der excursisten in de groote aula zal de a/deelingsvoorzitter, de heer Y. J. Reitsma, een uiteenzetting geven van de crematie en de voor deden van het lidmaatschap der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding. Bij den afdeelingssecretaris, den heer A. J. van der Weijden, Alexander Bellstraat 51 IJmuiden, zijn kaarten voor deelnemers gratis verkrijgbaar. WERKEN HOOGOVENS. Aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken is vergunning verleend tot het bouwen van drie por tiers-gebouwtjes bij den hoofdingang en den zuider- ingang en tot het bouwen van een gaspomphuisje voor de Mekog. OPDRACHT. Het loodgieterswerk van de elf in aanbouw zijnde winkelhuizen met garages enz. aan het Ken- nemerplein is opgedragen aan de fa. Broekkamp en zoon te Beverwijk. MEVR. V. TUYLL-KLEUTERSCHOOL. Dinsdag 20 Augustus zal de Mevr. v. Tuyll- kleuterschool weer haar werk beginnen in de C. J. v. Sluisstraat No. 2 (bij '1; gebouw voor Chr. Belangen). Naar bekend is, moest deze school door omstan digheden reeds verleden jaar April haar gebouw afstaan voor de militairen. Dank zij de voortvarendheid van het bestuur der Hervormde Scholen te IJmuiden, kon het kleuteronderwijs steeds voortgang hebben, eerst in het Koning Willemshuis, later in de Kanaal straat. De ruime, van binnen geheel gerestaureerde school zal straks plaats bieden aan een groot aan tal kinderen. Vele ouders verheugen zich, dat nu meer in het centrum van oud-IJmuiden een ge legenheid bestaat waarheen zij hun kleuters kun nen zenden om naar hartelust te spelen en te leeren. TUINCONCERT „DE EENDRACHT". In den lommerrijken tuin van het park Concordia gaf Zaterdagavond de harmoniekapel „De Een dracht" der Papierfabrieken van Gelden Zonen, een openlucht-uitvoering, die door fraai zomerweer begunstigd werd en waar de kapel weer eens liet hooren welk een kostelijk apparaat de Velsenaren bezitten in dit corps. Dirigent Gerard H. Boedijn liet een keur van voorname werken uitvoeren: Finlandia van Sibelius, Parysatis van Saint Saëns, Goldmark's Sakuntala en Verdi's ouverture „De Siciliaansche Vesper", werken die door Boedijn tot prachtige staaltjes harmonïemuziek werden. De stemming was goed en de dynamische scha keeringen verzorgd als altijd; het passagespel van het klarinettenregister fraai en technisch bestu deerd, vooral in de Vesper en het veeleischende werk van Saint-Saëns. Ook van het musiceeren van het koper hebben we genoten, n.l. in Parysatis. Bijzonder mooi was de marsch uit de Algerijnsche Suite van Sant-Saëns, met de knap uitgevoerde solopassages voor het hooge en het lage koper. De leider hield het geheel in mezzo-schakeeringen, die het uitstekend deden. Ook technisch was dit nummer tot in de puntjes verzorgd. Wij hopen, dat de animo voor dit musiceeren in vereenigingsvei-band van hen, die zich nu nog af zijdig houden of door een zekere lauwheid hun in strumenten tijdelijk „aan de wilgen" gehangen hebben spoedig weer zoo zal worden, dat de kapel er van profiteeren kan. Echter niet alleen het corps, maar ook de leden zelf. En via hen weer zij, die als muziekliefhebbers voor het spel van „De Een dracht" steeds een aandachtig oor hebben W. linten de nationale kleuren vertoonden, neerlegden. Ds. L. Lagerweij las een gedeelte uit Romeinen 8 en wees er op, dat matroos Pothof een der velen is, die bij het vervullen van hun plicht voor Neder land zijn gevallen. „Hij gaf zijn leven voor zijn land en dus voor ons allen. Met grooten eerbied staan wij aan deze groeve. Hij was niet slechts een trouwe zoon van het Vorstenhuis en van Nederland, maar ook van Jezus Christus. Toen God Zijn Zoon op Golgotha offerde heeft ook Hij het grootste offer moeten brengen. Moge dit tot troost strekken aan hen,, die achterblijven moeten". Ds. Lagerweij sloot met het Onze Vader. Ten slotte bracht spr. dank namens de familie voor de groote belangstelling, in het bijzonder den vertegenwoordigende officieren der Kon Nederl. Marine, het Departement van Defensie, de Duitsche weermacht en het gemeentebestuur van Velsen. Engelsche bommenwerper gedaald. Twaalf inzittenden gevlucht. Zaterdag heeft een zware Engelsche bommen werper op den Tiggeltschenberg een noodlanding gemaakt. De machine verbrandde gedeeltelijk. De inzittenden van het toestel hebben, nadat zij hun uniform hadden uitgetrokken, de vlucht genomen. BELOONING VOOR MEDEDEELINGEN IN UITZICHT GESTELD. In aansluiting op bovenstaand bericht betreffend» de landing van een Engelseh vliegtuig op den straat weg bij Rijsbergen kan nog worden medegedeeld, dat de bemanning, die zich verwijderd heeft, uit twaalf koppen bestond. Vermoed wordt, dat deze be manning een zoogenaamde vernielingsgroep („Sprengkommando") vormt. Personen, die aan wijzingen of berichten daarover kunnen geven, wordt verzocht ten spoedigste daarvan mededeeling te doen aan de dichtstbijzijnde Nederlandsche of Duitsche politiepost of -bureau. Ingeval deze in lichtingen tot eenig resultaat leiden, wordt een flinke belooning in uitzicht gesteld. BEGRAFENIS MATROOS J. POTHOF. Op de Bijzondere begraafplaats is Zaterdagmor gen j.l. onder groote belangstelling teraardebesteld het stoffelijk overschot van wijlen onzen plaatsge noot J. Pothof, die als matroos le klas der Kon. NedeiT. Marine in de oorlogsdagen te Vlissingen bij het zinken van eenmijnenvegér om het leven is gekomen. Onder de op de begraafplaats aanwezige auto riteiten bevonden zich o.m. dc heeren H. Gorter, officier A.M.S.D. le klas als vertegenv/oordiger van het Departement van Defensie Afwikkelings bureau, P. Cool luitenant ter zee 2e klas als ver tegenwoordiger van de chef van de Marinestaf, W. Chr. Suwerink, hoofdcommies ter secretarie namens het gemeentebestuur van Velsen (de burgemeester was n.l. verhinderd), een eere-peloton der Duitsche weermacht onder aanvoering van een officier, de heeren P. IJtsma hoofdinspecteur en H. J. Roelofs inspecteur van politie en ds. L. Lagerwey, Necfe Herv. predikant. Nadat onder klokgelui de lijkkist, welke door de Nederlandsche driekleur was gedekt, uit het lijken huisje grafwaarts gedragen was, legde d.e Duitsche officier een krans aan de groeve namens de Duit sche Weermacht, daarbij uitsprekend de woorden „Ruhe sanft". Het vuurpeloton vuurde drie salvo's over de groeve, nadat de kist was gedaald. Met een „Rust in vrede" legde de vertegenwoor diger van het gemeentebestuur een krans met lin ten in de kleuren van Velsen op het graf, waarna de officieren der Kon. Ned. Marine een krans, welks Kruideniersorgaiiisaties ftisionneeren. De algemeene drang naar meer eenheid heeft ook de hier te lande bestaarde kruldeniersorgani- saties doen besluiten tot meerdere asmenwerking te geraken. Er bestaan momenteel vijf organisaties van zelfstandige kruideniers, te weten di-ie neu trale organisaties, met name de Nederlandsche Kruidenïersbond, Febowiko en de landelijke bond var kruideniers, voorts de Nederlandsche R.-K. Kruideniersbond en de Christelijke Bond van Krui deniers. Donderdag 15 Augustus zijn de besturen van deze oi-ganisaties met uitzondering van den lande- lijken bond van kruideniers in vergadering bijeen geweest te Utrecht, waarbij in principe is besloten, dat een nieuw bedrijfsorgaan voor de zelfstandige kruideniers zal worden opgericht, hetwelk dus een coördinatie bedoelt te zijn van vier organisaties. Het ligt in de bedoeling, dat dit nieuwe bedrijfs orgaan naar buiten als een eenheid zal optreden en alle sociaal-economische belangen van de zelf standige kruideniers zal behartigen. Er is een voorloopig bestuur benoemd, waarin zitting hebben de heeren Joh. G. H. Cornelissem en J. Jonges, beiden te Amsterdam, namens Febowiko; de heeren P. van der Linde. Rotterdam en A. Bruin, Alkmaar, namens den N.K.B.; de heeren H. Post, Amsterdam en C. Kok, Rotterdam, namens den Ned. R.-K. Kruidenïersbond en de heer G. W. Klein Obbink, Utrecht namens den Ohr. Bond van Kruideniers. Tot voorzitter is benoemd de heer Joh. G. H. Cornelissem Het ligt in de bedoeling dat het vooi'loopig be stuur een ontwerp-statuut voor die nieuwe bédrijfs orgaan zal samenstellen, waarover dan in een ver gadering op 5 September door de besturen van de samenwerkende organisaties zal worden beslist. Aangezien het kruideniersbedrijf in .verband met de levensmiddelen voorziening een zeer belangrijke bedrijfstak vormt, heeft men zich op het standpunt gesteld, dat dit nieuwe bedrijfsorgaan 1 October a.s. zijn werkzaamheden zal moeten kunnen aan vangen. AGENDA VOOR BEVERWIJK. MAANDAG 19 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „In 't Witte Paard" en bijprogramma, 8.15 uur. DINSDAG 20 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat; „In 't Witte Paard" en bijprogramma, 8.15 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: MAANDAG 19 AUGUSTUS. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan, 7.30 uur. Gem. Concertgebouw. H.O.V.: Volksconcert, 8.15 uur. Alle dagen: Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat, H.K.B.-caba- ret. Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche -childers 104 uur. DINSDAG 20 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Nederlandsche Circusfevue: Paviljoenslaan, 7.30 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5