Juitsch Landsgerecht behandelde rschillende zaken 3»«| b I D' vei Eens telde Drente meer dan 90.000 HA heide. Menschen in Amsterdam AUGUSTUS 1940 Tijdens een luchtgevecht is Maandag in de Beemster nabij Purmerend een Engelsch Bristol-Bleahem vliegtuig door een Duitschen jager neergeschoten. Het wrak van het toestel onder bewaking van Duitsche soldten. (Foto Pax Holland.) loteihouder luisterde naar verboden zender Het A.N.P- meldt: In een. der zalen van het voor malige ministerie van Algemeene Zaken te 's-Gra- hage? zijn Maandag de eerste zittingen van het jujteche Landsgerecht gehouden, in welke zittin- en verschillende gevallen van beleediging van den Sire ai» behandeld. De groote zaal was langs de wanden behangen ,e; jiakenkruisvlagger», terwijl achter de tafel van jen' rechter een bronzen borstbeeld van den Führer 25 geolaatst. Rechter was dr. Schlüter, terwijl als aanklager ptrad dr. Koblitz. Ais eerste beklaagde stond terecht een 31-jarige ernleegster van Fransche nationaliteit, die op 1 ligustus jl. op een boom in het Haagsche Bosch, soat de daarop geschreven woorden „Dood Hitier, ive Engeland" waren weggewischt, deze woorden pieuw op dien boom heeft aangebracht. De beklaagde gaf dit feit toe, waarna de aan zei' er op wees, dat dit gerechtshof in het be- jtte Nt.derlandsche gebied tot taak heeft aanval- sn tegen het Duitsche rijk te vervolgen. Er is nau- ieiijks een zwaarder vergrijp denkbaar dan be lediging van den> Führer, den man, dien het Duit- fee volk aan het hoofd heeft gesteld, omdat het «veel aan hem te danken heeft. Zoo'n hoofd mag et aangetast worden. Wat beklaagde gedaan eeft is volgens spr. des te zwaarder, omdat de be ziging gericht is tegen den man die Nederland M bijzonder edelmoedig heeft behandeld. Hier kan [echts een zware straf in aanmerking komen en vraagt daarom, mede met Ihet oog op het feit, J hier eetn voorbeeld moet worden gesteld een veroordeeling tot 4 jaar gevangenisstraf, De rechter, onmiddellijk vonnis wijzende, achtte tet gebeurde zeer ernstig, doch was iets milder ten eanzien van de strafmaat. Beklaagde hoorde nl. een gevangenisstraf van 3 tar tegen: zich uitspreken. Ook de tweede zaak betrof een beleediging van der. Führer en wel door een expediteur uit Bussum. Deze was op 21 Juli met eenige vrienden in Am- sterdam op stap geweest en kwam daarna in café iu'oert, waar hij volgens de tenlastelegging belee- digende woorden voor den Führer heeft gebezigd. Beklaagde zegt van te voren 15 a 16 glazen bier te hebben gedronken. Toen hij in het bewuste café jewam, zag hij daar een portret van Adolf Hitler jhangen, waarop hij tot zijn vrienden heeft gezegd: ,.Het is hier een N.S.B.-café. We drinken ons glaas je bier leeg, want we moeten hier niet wezen". Be klaagde geeft wel toe dat er een beetje ruzie is ge en dat hij bij het weggaan heeft gezegd: „Ze im hier als een dief in den nacht binnen geko- hij teer". Voor den Führer beleedigende woorden heeft echter niet gesproken. Als getuige verklaart mevr. Hubert, dat de ex pediteur geenszins dronken was. Toen hij het por tret van Hitier zag, vroeg hij „hoe heb je den moed, dat op te hangen?". Getuige heeft hierop geant woord: „omdat ik meer respect heb voor wat Hitier voor zijn lard gedaan heeft dan voor hetgeen onze Koningin heeft gedaan". De expediteur 'heeft toen verschillende voor den Führer zeer beleedigende W-oorden (welke niet voor een herhaling hier itn aanmerking komen) gebezigd en die woorden later nog eens herhaald. De volgende getuige, de expeditieknecht Roth, <te in het café aanwezig was, bevestigt de verkla ringen van getuige Hubert. Na het voorgevallene heeft deze getuige de zaak bij de politie aangege ven. De getuige Anger uit Bussum, een vriend van beklaagde, zegt geen portret te hebben gezien en Evenmin beleedigende uitdrukkingen te hebben ge- andere vriend, de stoffeerder Gruyters, weet wel dat beklaagde met mevr. Hubert over die foto beeft gesproken, maar wat daarbij gezegd is, weet U met. Tenslotte werden de verklaringen van mevr. Hu- bert nog bevestigd door den in het café werkzaam zijnden pianist. De aanklager, dr. Koblitz, merkte op, dat wan- 1 f* "U 'nwoner van een bezet land zich veroor- v '100^ van den overwinnenden staat te Beschimpen, hij daarvoor moet boeten. Dergelijke ernstige beschimpingen, als in het onderhavige ge- zijn gebezigd, moeten energiek worden ver- Ja, aangezien het hier een eerezaak van Duitsch- 8e'dt. Ten einde die aangevallen eer te her- mede, omdat voor anderen een ernstig orbeeld dient te worden gesteld, is een zware i ar hier gewenscht. Beklaagde is agressief tegen tr. chland opgetreden. Hij heeft aan mevr. Hu- L gevraagd, hoe zij den moed had het portret jJ v ^en' d°ch spr. vraagt hoe beklaagde den Wa °P *e zooals hij heeft gedaan. l'spr- niet de maximum-straf vraagt, dan j.JVT,"V daarbij eenerzijds in aanmerking, dat be ste iets gedronken had, doch anderzijds even- thanc 1 bwlaagde zelfs den moed niet heeft hier Re,e baarheid te zeggen. Rekening houdend ling tetVLander vraagt de aanklager veroordee- jaar gevangenisstraf. in -rv'-v °ren van dezen eisch barst beklaagde De ttJm Ult en betuigt nogmaals zijn onschuld, zeer no overwo°g i'1 zijn vonnis, dat bij de ontken-^leVe ver"KTaringen van drie getuigen de Vaard* fa Van geklaagde niet kan wórden aan- meer ^et, omdat zijn bij de deur uitge- Beleediging van den Führer wordt zwaar gestraft sproken woorden niet anders dan een gevolg kun nen zijn van een voorafgaande woordenwisseling. Daar die rechter de schuld van beklaagde be wezen achtte veroordeelde hij dezen wegens be leediging van den Führer en legde beklaagde een gevangenisstraf op van 2jaar. Tenslotte werd een klacht over het luisteren naar een verboden zender behandeld. 1 Een hotelier uit Arnhem had op 26 Juli met vrouw en dochter en twee pensiongasten in zijn woonkamer naar de Engelsche radio geluisterd. Beklaagde zegt, dat terwijl het gezelschap aan het luisteren was twee agenten voorbij het raam kwamen. Die agenten komen wel meer bij be klaagde in verband met de nachtlijsten. Ook ni kwamen beide mannen binnen en zij bleven luiste ren tot het einde van de uitzending, waarna de een het nachtregister controleerde, terwijl de ander proces-verbaal opmaakte. Beklaagde keek daar zeer van op, omdat wel vaker politie-agenten bij hem naar buitenlandsche zenders kwamen luisteren. Beklaagde zegt daardoor dan ook den indruk te hebben gekregen, dat het luisteren naar den En- gelschen zender in dezen kring niet zoo erg was. Hij achtte zich geheel te goeder trouw, aangezien hij anders bij het zien aankomen der agenten, heel gemakkelijk een ander station had kunnen draaien. Tenslotte deelde beklaagde mede, dat hij geens zins anti-Dudtsch gezind is en diat hij heelemaal niet sympathiseert met Engeland. De aanklager zeide persoonlijk in Arnhem een onderzoek te hebben ingesteld. Van beklaagdes vrouur en van een pensiongast heeft spr. vernomen, dat men wel wist dat het luisteren verboden was, maar dacht dat het zoo ex~g niet was. In zijn requisitoir wees dr. Koblitz er voorts op, dat iedereen weet, dat de Engelsche zender leugens brengt Men maakt daarbij propaganda tegen Duitschland en neemt net dan niet zoo nauw met de waarheid. Beklaagde heeft niet alleen zelf het verbod over treden, doch ook anderen in de gelegenheid ge steld naar voor Duitschland ongunstige berichten te luisteren. Daardoor wordt de Duitsche zaak ge schaad. Wat de strafmaat betreft, wilde spr. voor dit geval nog eenige verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen en daarom vroeg hij thans niet de maximumstraf, doch veroordeeling tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 2 maanden en bo vendien tot een boete van f 300 bij niet betaling te vervangen door 30 dagen gevangenisstraf. De rechter waardeerde de verzachtende omstan digheden iets hooger en veroordeelde beklaagde tot een gevangenisstraf van 6 maanden en een geld boete van 500 gulden, subs. 100 dagen gevangenis straf. Weer fondsen tot koersnoteering toegelaten. Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan publicatie bij be sluit van den wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, is toegestaan Aandeelen: Ned. Scheepvaart Unie 124 1/2 gb30 gl. Van Gelder's Papierfabr. 128. Anaconda Copper 19 1/16. Bethlehem Steel 60 1/8. Republic Steel 15 1/4 gb—11/16 gl. Curtiss Wright 6-54 gb. Shell Union 8 1/2 gb—5/8. Voorloopig worden geen kaas markten gehouden. Naar wij vernemen zullen in verband met het vervoerverbod van kaas voorloopig in het ge- heele land geen kaasmarkten worden gehouden. Hypotheekregeling voor Midden- stands- en Arbeiderswoningen. Bepaalde regelen gesteld. De regeeringcommissaris voor den weder opbouw maakt bekend, dat door hem een regeling is getroffen betreffende het beschikbaar stellen ran voorschotten onder hypothecair verband voor middenstands- en arbeiderswoningbouw, ten dienste van: a. herstel of herbouw van door oorlogshande lingen getroffen woningen; b. voltooiing van in aanbouw zijnde woningen, indien die voltooiing ern stige belemmering ondervindt door credietmoeilijk- heden; c. bouw van nieuwe woningen. De voorschotverleening geschiedt via de gemeen ten die voor rente en aflossing garant zijn en in een eventueel verlies voor 10% participeeren. De voorschotten kunnen worden verleend onder verband van eerste hypotheek of onder verband van tweede hypotheek. Zij worden slechts dan ver leend, indien de belanghebbende niet op andere wijze de noodige geldmiddelen kan verkrijgen. Een aanvrage om voorschot kan worden afge wezen, wanneer de belanghebbende op het tijdstip van zijn aanvrage al met het werk is begonnen. Voor herstel, als in den aanhef sub a bedoeld, wordt slechts voorschot gegeven als een bevredi gende, de kosten rechtvaardigende toestand wordt verkregen. De eerste hypotheek, dan wel de eerste en de tweede samen, mogen hoogstens 90% zijn van de geschatte verkoopwaarde van het onderpand. De looptijd is ten hoogste 5 jaar; verlenging is moge lijk. De rente is 4%, driemaandelijks aan de ge meente te voldoen. De verplichte aflossing bedraagt 2% per jaar. Indien de exploitatie-vooruitzichten en de finan- cieele positie van de belanghebbende daartoe aan leiding geven, kan een deel der hypotheek rente loos worden verstrekt, zulks tot een maximum van 40% der leening en van 600 per woning. De voorschotten kunnen overgaan op een nieuwen verkrijger. Voorschotten op de hypothecaire leening (bouw- credieten) zijn mogelijk, en wel tot een maximum van 90% van de leening. Voor verdere bijzonderheden omtrent aan de wo ningen te stellen eischen, wijze van aanvragen, ves tiging van de hypotheek, uitbetalingen, aanvang en uitvoering van den bouw, enz. zie men de regeling, die in druk verkrijgbaar is te 's-Gravenhage, bij den regeeringscommissaris voor den wederopbouw, Carel van Bylandtlaan 30 en bij den hoofdinspecteur voor de volkshuisvesting, Ten Hovestraat 51, zoo mede bij de landsdi'ukkerij. Maandag op de Gooische heide. U kent het gezegde „Laat niet als dank voor 't aangenaam verpoozen"(Foto Pax Holland). STUDENTEN DIE GEEN COLLEGEGELDEN KUNNEN BETALEN. De secretaris-generaal van het departement van onderwijs deelt mede, dat zij, wier ouders, voogd of verzorger in de overzeesche gewesten of in het buitenland verblijf houden en die voor nemens zijn in het studiejaar 1940/1941 het vol ledig onderwijs der hoogleeraren en andere do centen aan de Rijksuniversiteiten of de Techni sche Hoogeschool bij te wonen, kunnen volstaan met de afgifte van een schuldbekentenis ter grootte van het verschuldigd bedrag, indien zij ten genoegen van curatoren der betrokken Rijks universiteit of der Technische Hoogeschool kun nen aantoonen, dat zij tengevolge van.de tegen woordige buitengewone omstandigheden de ver schuldigde collegegelden niet aanstonds kunnen betalen. Thans meer dan de helft in cultuur gebracht. (Van onzen specialen verslaggever) E „Hollander", die onder de leiding van twee in den ontginningsax-beid door- kneede ambtenaren der Nederlandsche Heide Maatschappij Drente „doet" zoo als een Amerikaan Nederland-in-één-dag, komt natuurlijk ook in 't „Zeyerveld", het eerste groote ontginningsobject der Maatschappij in deze pro vincie. Hier zag de N. H. M. haar groote kans en zij heeft die gegrepen ook! Het was in 1907 dat de heer J. F. C r e m e r, oud president der Nederlandsche Heide Maatschappij opdx-acht gaf voor den aankoop van een groot com plex woesten gx-ond, geschikt voor ontginning. Dat was een kolfje naar de hand van het toenmalige bestuur. Onmiddellijk gingen de gedachten uit naar Drente, waar een sloi-dige 120.000 h.a. grond op de ontginners lag te wachten. Ter vergelijking: Drente zelf is 265.000 h.a. groot! En van die 120.000 h.a. onvruchtbare grond, wex-d ruim 90.000 h.a. door de heide ingenonien. Het terrein waarop tenslotte de keus viel, was het Zeyerveld", groot 620 h.a. en toebehoorende aan een 60-tal eigenaren. Dit lag onder Zeyen, gemeente Vries, bij Assen. Hier zou dan de eerste groote aanval op de heide begin nen De heer Kruitbosch, één der gidsen door Drente-1940, vindt hier een gelegenheid om 't ver leden nog eens op te rakelen. Met zijn rechterhand wijst hij in 't rond: in 1908 was er niets dan heide, veenplassen, ongebaande wegen en af en toe een armetierige grove den of berk. Behalve den sche per, die er met z'n kudde schapen èn zijn schop je, breikous en hond in toefde, zag men geen mensch hier. Ontginnen was door den onpracti- schen vorm, welken de perceelen hadden, niet mo gelijk. Tenzij men bereid was een zeer gx-oote som gelds bijeen te brengen. En daartoe was men niet bereid. Dat de afzonderlijke perceelen zoo onprac- tisch van vorm waren, dankte men aan de tot standkoming van de wet op de markenverdeeling, welke o ironie juist tot stand gebracht was om de ontginning van onvruchtbaren grond tot bouw en grasland te bevorderen Een langdurig bodemonderzoek, ingesteld door de N. H. M„ had tot resxiltaat dat men tot de con clusie kwam, dat ruim 400 h.a. van 't Zeyerveld voor bouw- en grasland in aanmer\king kwam. Grond waaraan men twijfelde en gezien 't feit, dat het de eerste groote ontginning was, wilde men géén risico loopen bestemde men tot bosch (160 h.a.) De rest zou door wegen, kanalen en slooten in beslag genomen worden. De heer Cremer aar zelde niet lang. Voor f 65.000 werd hij eigenaar van 't „Zeyerveld". En in 1908 kon de Heide Maat schappij beginnen! Een leerschool. Vele ambtenaren der Maatschappij hebben hier voor het eerst met den Drentschen bodem ken nis gemaakt, hebben zijn eigenaardigheden leeren kennen: een prachtige leerschool welke bij andere ontginningen gelegenheid te over bood om de op gedane ervaringen toe te passen. Er is in 't „Zeyerveld" gewerkt en nog eens ge werkt. En tevens paste men moderne methoden bij den ontginningsarbeid toe. Werd er eerst met ossen geploegd in Juli 1908 deed de stoomploeg haar in trede. Het vervoer van de 20 ton zware locomobie len heeft destijds heel was voeten in de aarde ge had en menigeen schudde verontwaardigd 't hoofd over deze „Amei'ikaansche rariteiten". Maar toen de stoomploegen eenmaal lieten zien wat zij waard waren veranderde de verontwaardiging uiterst spoedig in bewondering. En snel steeg het aantal vragen om ei'gens anders in Drente te ko men ontginnen. Na zeven jaar. Na zeven jaar was 't „Zeyei-veld" ontgonnen. Irr September 1915 werd de laatste boerderij de „Cremei'hoeve" aan den eigenaar afgeleverd, was het wegen- en kanalenplan voltooid en de beplanting aangebracht. De Heide Maatschappij boekte daarmede een victorie op ontginningsgebied. welke een stimulans was van ongekenden omvang. Langzaam maar zeker zijn de ambtenaren dei- Maatschappij hierna dieper in Drente doorgedron gen. Zij brachten welvaart in geheele streken, wel vaart ook daar, waar men eens slechts met moeite het hoofd boven water kqn houden. Hun arbeid en hun voorlichting was het die een einde xnaakte aan toestanden, waarbij men er omdat er toch niets aan te verandex-en viel maar in berustte, dat 's winters een groot gedeelte van den grond onder water stond. Zij hebben Drente geleerd wat er met ontginning en met een betere afwatering te berei ken valt. Zooals zij thans Drente bijbrengen dat ruilverkaveling zulke ongelooflijke mogelijkheden biedt. Ten opzichte van dit laatste heeft de Heide Maatschappij gi'ootsche plannen ontworpen, waar bij men zelfs geheele gemeenten ingeschakeld heeft. En men kan er zeker van zijn, dat deze plan nen vroeg of laat uitgevoer-d zullen worden. Ten algemeenen nutte: ziedaar het eenvoudig devies, dat de Maatschappij van haar oprichting af ge voerd heeft. Knappe leerling. Drente is een knappe leerling geweest. Is dil nóg! De oppervlakte aan woesten grond is in den tijd van 30 jaar met meer dan de helft afgenomen Nog een goede 20 jaar van arbeid in hetzelfde tempo van dit oógenblik en de onvruchtbare bo dem van geheel Drente is overwonnen. „Nurks" mag dit betreuren, anderen mogen de vrees koes teren, dat de steden hun recreatie-oorden verliezen, dit doet niets af aan het feit, dat armelijke streken waar eens Nederlanders op zeer primitieve wijze leefden en waar men het met de hygiëne niet al te nauw nam, ontsloten zijn, een welvaartspeil be reikt hebben, dat even hoog is als in andere deelen in Nederland, zoo niet hooger! Ontginning, verbetering van de afwatering her ontginning en ruilverkaveling: in deze volgorde heeft de Nederlandsche Heide Maatschappij Drente aangepakt. Dat de provincie thans tenminste naar de oppervlakte gerekend Nederland' grootste voorraadschuur voor rogge is geworden en dat over enkele jaren de eerste plaats wat den ver bouw van fabrieksaardappelen betx-eft bereikt is, zegt alles. Een eere-saluut aan de ontginners! Daarmede wordt dit laatste artikel over Drente-1940 beslo ten, een eere-saluut voor den arbeid der Neder landsche Heide Maatschappij in een der provincies van ons land, welke eens tot de stiefkinderen ge rekend werd! (Nadruk verboden). What is in a name? Niets, zegt u? Eer heeleboel zeg ik. Vooral in Amsterdam, stel je voor dat je daar geen naam had, je voelt er je toch al zoo een zaam in die groote stad, verbeeld je dat je er nog zonder naam moest loopen ook! What is in a name? Niets, houdt u vol? In Amsterdam.... alles! zeg ik u. En 'k zal het staven; ik neem u mee naar de plaats, waar vele Amsterdammers dag in dag uit hun goeden naam» verliezen het gerechtshof en ik verzeker u dat hen daar wat aan gelegen is. Nog sterker, ik vertel u van den man, die twee keer zijn goeden naam verloor, en dat kost hem tien heele guldens, dat is geen grapje, en beweert u nog eerxs dat zoo'n naam niets is! Hij is een kwitantielooper, eeai veel gezien doch door velen niet graag gezien man in Amsterdam; hij kwam voor den politierechter en ditmaal pre senteerde hij geen rekening, doch presenteerde Vrouwe Justitia hèm de rekening. De man spx-ak: „Toen ik bij ipijn baas aangeno men werd gaf ik mijn goeden naam op, toen ik mijn loon kreeg zei de voorman tegen mij: Alsje blieft Cohen. Nou, en ik heet geen Cohen". Inderdaad, de man heet volgens de dagvaarding niet Cohen, maar hij had kunnen protesteeren bij dien vooi-man en dat deed hij niet. „Wamt ze kre gen d'r allemaal andere namen" zei hij, en daarom nam hij ook genoegen met den verkeerden naam. „Maar ik heb mijn goeden naam opgegeven edel achtbare!" Dien goeden naam heeft u nou eigenlijk ook verloren", antwoordde de edelachtbare. Zoo was 't. Door een verkeerden naam aan te nemen, verloor hij zijn goeden naam. Tweemaal! Eex-st letterlijk en daarna nog eens figuurlijk. En waarom dat alles? Wel, dat was heel snugger uit gedacht. De kwitantielooper trok steun. En wan neer hij wat verdiende diende hy dat bij den steun op te geven. Nou dacht ie zoo: wanneer ik een an deren naam krijg werkt er gern man met mijn naam, dus ik werk niet, ergo, ik hoef ook niks aan den steun te vertellen. Snuggerder dan een Am- sterdamsche kwitantielooper is echter Vrouwe Justitia! „Schillenboer!" Die kreet van huis tot huis be hoort bij Amsterdam. Amsteröamsche schillenboe ren hebben iets aparts. Wij in Haarlem hebben ook schillenboeren, maar tochAmsterdamsche schillenboeren, die vind je alleen in Amsterdam. Dat klopt, zult ge zeggen, maar 'k bedoel 't dieper; Amsterdamsche schillenboeren hebben een karak teristieke 'stem, een karakteristiek karretje met een karakteristiek paai'd er voor. En 't was jammer dat de schillenboer, die gister voor den Amsterdam- schen politierechter moest komen, zélf niet kwam. Want men had hem er wat je noemt „vast zóó uit gehaald". Overigens, 't is er niet één om tx-otsch op te zijn. Twaalfhonderd kilogram capucijners, witte en bruine boomen leverde hij uit Haarlemmermeer aan Amstex-damsche kruideniers af in een tijd dat dit vanwege de distributie verboden was. Er móch ten geen peulvruchten worden verkocht. Er zat na tuurlijk een zoet winstje op. Was de schillenboer er niet. de kruidenierster, waaraan hij had geleverd, kwam wel en ze gaf even een lesje weg over wat „handel" soms is. Ze wist dat de schillenboer 't niet doen mocht, maar ze wist ook dat hij alleen ge straft kon worden wanneer 't uit kwam en zij niet. ook al dééd ze verkeerd. Zes tig gulden zal de schillenboer van zijn winst af moeten trékken voor de boete, maar de juffrouw komt er jammer genoeg zonder kleerscheuren af. niet alle Amsterdamsche zorden worden in naam der Wet gestraft. En nou we weer op namen ko men; er kwam een meneer met een schuilnaam Ln 't verdachtenbankje, die zich aan een meisje had voorgesteld als Doctor in de letteren, en hij be loofde haar te trouwen, maar daar kwam niets van, eenvoudig omdat onze Wet sti-af stelt op bi gamie. Hij schreef novellen, 15 a 20 jaar geleden, onder een schuilnaam, maar toen kwam de crisis en verdween de inspiratie. Nou schrijft de man. adressen en krijgt voor duizend adressen één gul den vijf en twintig. Het kan verkeeren in Amster dam BEROEP ONGEGROND VERKLAARD. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Waterstaat is ongegrond ver klaard het beroep, ingesteld door de N.V. Alge meene Transport Onderneming te Utrecht, tegen de beschikking van de Commissie vergunningen personenvervoer, waarbij aan genoemde trans portonderneming vergunning is geweigerd voor de uitoefening van dagelijksche autobusdiensten tusschen Amsterdam en IJmuiden. CURSUSSEN VOOR PRACTIJKDIPLOMA'S. Reeds eenige malen is het plan overwogen, aan de Gem. Handelsavondschool op het Tiberiusplein te IJmuiden-Oost cursussen te verbinden ter op leiding voor de px-actijkdiploma's voor boekhouden, Nederlandsche, Duitsche, Fransche en Engelsche handelcorrespondentie. Ondanks de tijdsomstandigheden, is ook nu weer de mogelijkheid tot het organiseeren hiervan over wogen en wel op de volgende basis. De keuze van het te volgen vak is voor iederen cursist vrij. De cursussen worden zoo klein mogelijk gehouden. De lessen zijn verdeeld in 1 uur alg. han delskennis en 1 uur Nederlandsche taal, welke beide lessen door alle cursisten, die nog niet in het bezit van een pi-actijkdiploma zijn, gevolgd moeten wor den. Verder: 2 uur boekhouden en handelsrekenen en 2 uur voor iedere vreemde taal. De duur van iederen cursus zal ongeveer 80 weken zijn. Voor zeer ijverige cursisten zal het zelfs mogelijk zijn b.v. twee cursussen in twee talen te volgen. Als voorwaai*de voor toelating moet gesteld worden, dat de cursisten in het bezit zijn van een M.U.L.O.-diploma, of een diploma H.A.S. of dat zij een daarmee gelijkstaande ontwikkeling bezit ten. Welvaart groote gebied Ziehier een boerderij, welke staat in 't „Zeyerveld", het eerste in Drente dat door de Nederlandsche Heide Maatschappij is ontgonnen. AGENDA VOOR BEVERWIJK. DINSDAG 20 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „In 't Witte Paard" en bijprogramma, 8.15 uur. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „In 't Witte Paard" en bijprogi-amma, 8.15 uur. Veilinggebouw ,,'t Centrum", Koningstraat: Open- bai-e verkooping. AGENDA TE HAARLEM. Heden: DINSDAG 20 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Nederlandsche Cix-cusrevue: Paviljoenslaan, 2 uur en 7.30 uur. Alle dagen: Gebouw HKJB., Tempeliersstraat, HK.B.-caba- ret. Frans Hals Museum: Kamermuziekmiddag 2.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling vaD werken van Haarlemsche --childers. 104 uur. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. Nederlandsche Circusrevue: Paviljoenslaan 2 uur en 7.30 uur

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5