IJmuider Courant ot Haarlem, Telefoon 10724. Bureau DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Cabaret. Kattenleven. Leon Trotzky omgekomen? Bonnen Britsche vliegvelden gebombardeerd. De verduistering BEVERWIJK DE INZAMELING VOOR DE GETEISTERDE GEBIEDEN. 2Sr JAARGANG NO. 247 "1 Uitgave Courant- Coster. Maatschappij voor [.Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5301 Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEF.REROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per pos» ƒ1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. ze>,{ (jat het klassieke cabaret ontstond t in ee" vriendenkring, ergens in een kelder een zolder bijeen want spontane jonge 1 °Ltingen plegen geboren te worden hetzij in. depten, hetzij op de toppen een man op een •1 sprong en een zelf gemaakt lied zong. Hij 'de zich op een guitaar of een mandoline was goed. Rookwolken uit pijpen kringelden Aem omhoog. Er werd gedronken en er was (drift. De man droeg een flambard, geen boord 165 jjjjc maar wel een wild-gestrikte das en hij 1 ffleer bedjes gemaakt. Die zong hij ook en de 'd-ift steeg. Dit was dan het Levenslied. Hij school en anderen sprongen op die tafel en Het was schoon en bezield, soms zorgeloos if^vaker navrant. En de bentgenooten zwoeren Tav trouw. Maar die bleef niet, want de kille (schappij rukte hèn uiteen en de zangers die >ii bleven moesten toch leven. Er kwamen dus pens chen die geen artisten waren en daarna zoo de menigte, op vermaak belust. De kelder - ,jer werd verbouwd en nieuw gestoffeerd. Er K iLtond een vestiaire. De man op de tafel was al Lr een podium verhuisd en in rok. En zijn Werden vakwerk met veel routine en ken- van c|en smaak des publieks, dat zijn eischen I tide. Al bleef menig nieuw bezoeker het zoo jam- ur vinden dat hij dat begin niet gekend had en iliil afvragen waarom zulke dingen altijd gebeurd enen te zijn in de jeugd van zijn vader (die .overigens ook niet bij geweest was) en nooit karnen in de zijne. Toch wordt de cabaret-sfeer telkens opnieuw ,ren. Toevallig en plotseling, al blijft zij niet 2oo heb ik haar laatst beleefd in een groot ilerdamsch restaurant, in een keurige eetzaal, p. alle kelders en zolders. En dat kwam door L verduistering. Want de meeste eetgasten ver- deen vroeg en toen er maar enkelen overbleven, jjrie 0f vier tafeltjes, in een uithoek bij de werd de directie zuinig met het licht. In b verren schemer van het restaurant, achter de S sloten gordijnen die geen bekeurbaren lichtstraal ïru [orlieten. bleef die kleine hoek verlicht en ver- berden de menschen van de drie of vier tafel- es zich met de vier of vijf musici. Niet met 'Ci fear, want zij waren Noord-, geen Zuid-Neder- acders. Uj Maar er brak ijs. Er werd in dien kleinen hoek, icht in een schemerige ruimte, ineens de sfeer der muziek geboren. Der lichte, speelsche, sentimen- X iele, hartstochtelijke, ook wel zacht-klagende mu- ié, Er veranderde iets. Se violist merkte dat het eerst. Hij had urenlang DES limlachend bij tafeltjes gespeeld wat de klanten füden, zelfs gevraagd wat zij wilden en de jongste che ctilager voorgesteld als zij 'het niet wisten. Hij had 101 mei een buiginkje fooien aanvaard. Hij had met pn stereotiepen lach en zijn smeltenden toon zijn verdiend en gedaan of hij het rinkelen van borden en glazen niet. hoorde en of hij voortgezet gesprek van de menschen,. voor wié bij juist speelde met in-toewijding-naar-hun-groep- jtj gebogen bovenlijf, zelfs waardeerde. Al luisterden jij heelemaal niet. Al behandelden zij hem als een lSj radio-toestel, dat immers maar een muziek-ma- èine is, wat ze er ook van beweren, en geen er- t bniag waagt behalve in zijn prijs. Die had de riolist niet eens. Hij moest maar afwachten of-ie Rt kreeg en hoeveel het dan zou zijn. jÜ Maar nu was 'het ineens anders. Aan deze drie of vier tafeltjes hielden ze toevallig allen werke- 11 bjk van muziek. Dat bleek het te zijn. Zij vroegen tie! zoo maar een klanken-fond voor hun ge- Krek of een vage klanken-bedwelming in aanslui- oij hun tweede Bénédictientje, om te helpen bün zorgen weg te houden en zoowat te doezelen vaag gepraat. Middenin een zacht, zingend melodietje van Per- golese, dat Nina heet en dat iedere dilettant uit zijn jeugd kent, zoodat liet veel klanten raakt en dus t op het repertoire blijft, merkte de violist ineens da! het stil was. Niemand sprak. Niets rinkelde. En m rkte hij ook dat hij spéélde. De beroeps- glimlach verstierf, er kwam spanning in zijn ge- Vj teht, de linkerhand beefde even, de musicus sprak, u Ergens in de verre schemering zweefde de restau rant-routine weg. En Fra Pergolese zong tot ons uit ten vér Italiaansch verleden, teer en wat spottend Bel zijn eigen kleine lied, uit een Zuidelijken zo- t teravond aan een diepblauw meer, uit geuren van t mimosa en ook uit een oud boek waarin een her- boring aan lavender is gebleven. Het stierf weg, dat oude liedje en iemand vroeg 5 acht om een Portugeesche Fado en de violist was n Oniroeid. Hij klom naar zijn bentgenooten die al ijverig zochten in stapels muziek. De Fado kwam en zweefde voorbij en wij waren aan een zonnig jj strand met menschen in kleurige kleeren en hooge froene Oceaangolven met witte schuimkoppen en i een droomerige vervulling van het leven, dat im- wers schoon is. i Toen kwam er een wilde Czardas en er stond 1 een artist die niemand meer vroeg wat hij spelen rou maai1 tot luisteren dwong, die eindigde in een bet en toen wat verbaasd over zijn voorhoofd sheek, wat verward rondkeek en vroeg: „Wanneer 2011 ik naar Budapest kunnen gaan? Zou ik ooit teer in Budapest komen?" Dat begreep iedereen tat was stil. Maar de jongen aan het tafeltje in 0511 bek, die met oogen groot van, bewondering I _n een lach op zijn gezicht had zitten luisteren, 'd^erde tegen zijn vac er: „Is het hier altijd zoo?" I Toen smolt nog veel meer ijs. Iemand stond op, maar tusschen twee dames-in-avondtoilet in, a 20112 eea Hongaar-sch lied. Ik kende het niet l L 3r was Hongaarsch: de violen zochten bege- ling en vonden; er welde muziek uit de sfeer, r °'c zan§er was artist en de violist erkende jTet een kleine buigmg en een glimlach Iemand PPaudisseercc even zachtjes. Dat was ook ge- aarnens allen. Die sfeer was zoo onverwachts (De dierenbescherming neemt aan dat in Amsterdam alleen vele duizendtallen katten elk jaar on tijdig aan haar einde komen.) Dit bericht is op te vatten Ongeveer in dezen trant: Er is een teveel aan katten In de hoofdstad van ons land. Elk jaar komen duizendtallen Er ontijdig aan haar end, Allen droevige gevallen, Onbemind en onbekend. Vaak in meppershanden rakend, Nooit gekoesterd door een „vrouw". Dikwijls rare sprongen makend, Echte katten Dn het nauw. Overdag onzichtbaar blijvend, Als haar vijandin de muis, En 's nachts kattekwaad bedrijvend, Zonder huis en buitenshuis. Groenig glurend, duikend, kruipend, Schuw, maar in gevaren fel, Blazend, hoog van rug, en sluipend, Het is droevig katjesspel Erger dan elk hondenleven, Steeds in een gejaagden roes, Altijd her en der gedreven, Voor de poes niet voor de poes. Amsterdamsche Katzenjammer, Droef ontaard in nachtgespuis, Amsterdamsche, Amsterdammer, Houd uw huisdier veilig thuis. P. GASUS. gekomen; wij moesten er voorzichtig mee zijn om haar niet te breken. En die man zong een oud lied dat ik van Hyspa of misschien wel Bruant zelf gehoord moet hebben, op Montmartre, een kleine dertig jaar geleden, toen ik er ook naar luisterde met oogen groot van bewondering en een lach-om-de-ontdekking van iets moois. En hij klaagde het leed uit van Schu bert's Leiermann, in een snik Tjen duurde het nog even voort. Tot een ge dachte aan laatste treinen ontwaakte. Er was even pauze geweest en de violist had ons verteld over zijn kinderen, over zijn jongen vooral, die nu al ■yeertien was. Want als het ineens zoo goed is te leven spreek je van al hetgeen je het dierbaarst is. Door een donker Amsterdam, met een toover- achtige gevellijn boven de grachten, met diepe schaduwen over het water, gingen we stil heen. En zorgden nog niet hard te stappen, om de herinne ring niet te storen. En ook omdat die gracht zoo roerloos was. R. P. Fransch communist pleegt aanslag. MEXICO CITY, 21 Augustus. (D.N.B.) Leon Trotzky is gistermiddag het slachtoffer geworden van een overval. Hij zou hierbij om het leven gekomen zijn. De dader, een Fransch communist genaamd Frank Jacques, die zich sedert eenigen tijd onder een valschen naam bij Trotzky ophield, sloeg Trotzky in zijn woning na een gemeenschappelijk genuttigd diner met een ijzeren stang neer. Trotzky kreeg hierdoor een ernstige hoofdworde, waardoor hij onmiddellijk naar den dichtstbijzijnden eersten hulppost van de politie moest worden gebracht. Bevestiging van het gerucht, als zou Trotzky aan zijn verwondingen zijn bezweken, was tot dusverre niet te verkrijgen. Wel wordt door de doktoren toegegeven, dat zijn. toestand zorg baart. De dader, die eerst onlangs in Mexico is gekomen, werd on middellijk gearresteerd en verhoord. Bij de arresta tie probeerde hij zich te verweren, waardoor hij zware verwondingen opliep. Zijn verklaringen, die op schrift zijn gesteld, worden op het oogenblik bestudeerd. Benzineprijs verhoogd. Van 18 op 21 cent per liter. Met ingang van Dinsdag is de prijs van de benzine verhoogd. Voor levering in vaten of aan de pomp is de prijs van 18 op 21 cent per liter gebracht. Prof. rlr. P, Debye. Eervolle benoeming in Amerika. Men zal zich herinneren, dat onze landgenoot prof. dr. P. Debye, hoogleeraar en directeur van het Kaiser Wilhelm Instituut te Berlijn, naar Amerika was vertrokken, om daar lezingen te houden. Thans meldt Die Neue Pallas uit Genève, aldus „Het Vaderland", dat onze landgenoot benoemd is tot directeur van de chemische af deeling der Cornell University in Ithaca (New York), waar hij le zingen heeft gehouden. Zijn zoon. dr. P. P. Debye, zal met hem aan het Bakerlaboratorium voor chemie aldaar werkzaam zijn. De tegenwoordige directeur der chemische afdee- ling aan de Cornell University, prof. Jacob Papish. blijft onder-directeur. Prof. Debye, die de Nobelprijs heeft gekregen, heeft in 1911 aan de universiteit en van 19191927 aan de Technische Hoogeschool te Zürich gewerkt. die thans geldig zijn BROOD Bons 1 (nieuw broodbonboekje). Geldig: tot en met 22 Augustus Bons 2 (nieuw broodbonboekje). Geldig: van 1929, Augustus. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot enmet 30 Augustus Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. Bon 74 van het Algemeen Distriebutie- boekje. Geldig: tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 11/4 kg. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 14 uil het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meél. Bon 27 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distrïbutieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en mei 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 kg. Groep 3: 10 kg. Groep 4: 6 kg. Groep 5: 5 kg. Groep 6: 3 kg. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1. (Geldig tot 1 September.) Recht gevend op 11/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. De aanvoer voor de 23ste Klompenjaarbeurs te Epe was Dinsdag bijzonder groot in verband niet de buitengewone belangstelling, welke het houten schoeisel thans geniet. (Foto Pax Holland.) Ook munitie-inrichtingen waren Dinsdag weer het doelwit der Duitsche luchtmacht. Het D.N.B. deelt mede: Verscheidene vliegvel den in het graafschap Kent. waaronder de vlieg velden Eastchurch en Southend, werden gister middag door Duitsche bommenwerpers met succes bestookt, zoo wordt van bevoegde zijde vernomen. In het Zuidoosten van Engeland vonden luchtge vechten plaats. Elders deden Duitsche bommen werpers een aanval op munitie-inrichtingen en andere doelen, die voor de oorlogvoering van vitaal belang zijn. Sterke eenheden Engelsche jagers hebben zich tegen de Duitschers geweerd en hen in de omgeving van Dover aangevallen. Het luchtdoelgeschut opende op vele plaatsen aan de Zuidkust het vuur. Vergezellende Duitsche jagers schoten een aantal Britsche machines neer. Verliezen aan Duitsche zijd.e zijn tot dusver nog niet bekend. Naar het D.N.B. verder meldt hebben de ver kenningen, welke het Duitsche luchtwapen gis termiddag boven Engeland heeft verricht, goede resultaten opgeleverd, hoewel de weersomstan digheden slecht waren. De Duitsche jachtvliegers beheerschten het luchtruim boven de Zuid- en de Zuidoostkust van Engeland. Britsche jacht vliegtuigen werden slechts in kleine eenheden aangetroffen, zoodat het slechts op enkele pun ten tot gevechten kwam. EXAMENS. HOOFDAKTE. Haarlem 20 Augustus 1940. Geslaagd voor ge deelte B.: G. Westermeng, Durgerdam; A. Zun- derveld, Koog a. d. Zaan; W. H. J. H. Oldenhave, Haarlem; Joh. de Zaaijer, Haarlem. orgelbespeling. In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem wordt op Donderdag 22 Augustus 1940 des na middags van 3—4 uur door den heer George Robert een orgelbespeling gegeven. Het program ma luidt: 1. Preludium en Fuga D gr. t. J. S. Bach. 2. Elevazione. d. Zipoli. 3. Sonate II. F.- Mendelssohn Bartholdy. 4. Messe de Mariage. Th. Dubois. Italië blokkeert de Britsche koloniale kusten. Waarschuwing aan de neutrale scheepvaart. Stefani meldt: De Italiaansche regeering heeft aan de regeeringen van de neutrale landen, die de koopvaardij uitoefenen, een nota gezonden, waarin gezegd wordt: In haar nota van 15 Juni heeft de Italiaansche regeering aan de regeerin gen der neutrale landen, welke de koopvaardij uitoefenen, medegedeeld, dat Italië in verband met de blokkademaatregelen, die door vijandelijke landen ten aanzien van Italië waren genomen, verplicht was te verklaren dat de naar vijandelijke havens op weg zijnde koopvaardijschepen, zoodra zij zich op 30 mijl van de vijandelijke kusten be vonden, voor eigen risico en gevaar zouden varen en dat het alle verantwoordelijkheid afwees voor de gevolgen, die zouden kunnen ontstaan voor de schepen, welke met deze waarschuwing geen re kening hielden. De Italiaansche regeering vestigt de aandacht erop, dat het zeegebied langs de kusten van de Britsche koloniën en protectoraten en van de onder Britsch mandaat staande landen, alsmede van die landen, zooals Egypte, waar zich Brit sche land-, zee- en luchtstrijdkrachten bevinden, op grond van de voortdurende opeenvolging van oorlogshandelingen tot permanente operatiezöne is geworden. Dit geldt in het bijzonder voor de Britsche kusten in de Middellandsche Zee. de Roode Zee, de Golf van Aden, alsmede voor de kusten der Britsche koloniën in Afrika en de kusten van Egypte en den Soedan. Derhalve stelt elk schip, dat in deze zones vaart, zich bloot aan vernietiging door mijnen en andere in den oorlog gebruikte middelen. Met het doel deze vernietigingen te vermijden stelt de Italiaansche regeering aan de neutrale regeeringen voor, alles te doen wat mogelijk is en wenschelijk geacht wordt, opdat haar onderdanen en haar schepen zorgvuldig vermijden, door de gevaarlijke zones te varen, aangezien de Italiaan sche regeering alle verantwoordelijkheid voor schade, die in deze zones aan schepen en per sonen zou kunnen worden toegebracht, van de hand wyst. De Italiaansche regeering, zoo eindigt de nota, wil van haar kant geen belemmeringen in den weg leggen aan het varen van neutrale schepen door de zee-engten, die verplichte door gangen voor de scheepvaart vormen. In verantwoordelijke Romeinsclie kringen ivijst men erop dat Italië met deze nota een totale en onvoonvaardelijke blokkade van de Britsche koloniale kusten en A'an de kusten van Egypte en den Soedan heeft ingesteld. Deze maatregel, zoo voegt men eraan toe, zal tot een snelle beëindiging van den oorlog bij dragen. Hij is ook genomen in het belang der neutralen, die er geen enkel belang bij hebben hun schepen en onderdanen aan vernietiging bloot te stellen om de Engelschen van het noo- dige te voorzien en zoodoende den oorlog te ver lengen. Zon onder 8.53 Zon op 6.33 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. „Ik heb m'n wagen volgeladen." Padvinders en welpen uit Bloemendaal en Overveen vol goeden moed op weg naar hun kamp in Laren. (Foto Pax Holland.) Een prachtig resultaat. Zes vrachtauto's met goederen afgeleverd. Nu de inzameling van goederen voor de ge teisterde gebieden in Nederland in onze plaats ten einde is, kan het interessant zijn voor de bur gerij, die gedurende deze actie zoo:n prachtig blijk heeft gegeven van medeleven met het lot van hen, die het zwaarst getroffen zijn, een overzicht te krijgen van het resultaat van deze campagne, die onder leiding van mevrouw Moens is gevoerd. Een globaal o\rerzicht van de geschonken arti kelen luidt: 25 ledikanten, 13 spiraalmatrassen, 67 stoelen, 50 schilderijen, 17 theemeubels, 7 tafels, 1 radio toestel, 35 lampekappen, 30 schemerlampen, 11 theeserviezen, 17 eetserviezen, 10 waschstellen, 1 orgel, 70 schalen, borden, 330 dames- en kinder japonnen, 330 dameshoeden, costuums, pantalons, 15 dekens, kanten kleedjes, 70 paar kousen en sokken, 50 lakens, ontelbare stukken kinderspeelgoed, pyjama's, broeken, damesondergoed, blousea, traploopers, babykleeren, spiegels, kapstokken, divans, kussens, theedoeken, gordijnen, vloer- kleeden, jassen, vazen, melkkannen, bloempotten, overhemden, matten, nachtkastjes, koekepannen, gasstellen en wat dies mer zij. Al deze goederen zijn door een klein aantal dames en heeren dien wij hiervoor apart onzen dank brachten, gesorteerd, ingepakt, opgeladen en met zes groote vrachtauto's volgeladen naar het centraal depót te Amsterdam getransporteerd. Op welke wijze het bedoelde comité zich van de moeilijke en omvangrijke taak heeft gekweten, komt het best tot uitdrukikng in een brief namens den Rijkscommissaris voor Hulp aan de Geteisterde Ge bieden, aan de leidster geschreven. Deze brief met den inhoud, luidt als volgt: „Gaarne bevestigen wij u nog de goede ont vangst van de beide zendingen welke hier gisteren en vandaag per auto zijn aangekomen. Uit den aard der zaak zullen de omvangrijke zendingen welke wij uit Beverwijk ontvingen, er niet weinig toe bijdragen dat de nood der door den oorlog ge teisterde ingezetenen zooveel mogelijk worde ge lenigd. Ook de wijze waarop deze zendingen waren ver zorgd, toonde aan dat er ten uwent moeite en zorgen aan besteed waren. Van ganscher harte zeggen wij u daarom dank voor alle moeite, welke u aan de inzamelings actie en alles wat daaraan* vast zit, hebt besteed. Wij verzoeken u beleefd den dank van het Re- geeringscommissariaat te willen overbrengen aan alle leden van het comité dat de inzameling ver zorgde en de goederen sorteerde". t

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1