IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: Brood Bon 3 DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Groote Veranderingen. De verduistering 25e JAARGANG No. 249 Uitgave tourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. ^oU,strflat 93. Haarlem, Telefoon 10724. Bureau |]muidef Telefoon Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opg09®ven opgenomen voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. groei meenden Directie: P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, pei maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels O.éO, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer 0.10. Dit is een tijd, waarin groote veranderingen zich wereld aan het voltrekken zijn. Niet alleen in Lundigen zin, niet alleen met betrekking tot j'^achtsverdeeling in Europa en andere deelen f wereld. Maar ook anderszins: in het leven en t der menschen. En daartoe behoort het "'"«nde besef dat de tiid, j waarin zoo velen door vermeerdering van kennis, door de wikkeling der natuurwetenschappen vooral hun i"1,' te kunnen vullen en-volmaken voorbij is. De ntoereikendheid van de jacht naar kennis heeft °,n, doen gevoelen, de grenzen der menschelijke wetenschap en haar beperkte omvang in ver houding tot de groote levensvragen zijn al te zicht baar geworden om nog in deze eenzijdige levens houding te kunnen gelooven. Er is een nieuw toeken naar dieper inzicht, een verlangen naar hooger begrip in het Godsgeloof ontstaan. Dat is bleken al voor de oorlog uitbrak en deze uit barsting van een ramp bracht de menschen ertoe zich rekenschap te gaan geven, van veel dat zij niet bevatten konden. En naar nieuwe wegen te gaan zoeken in zoo velerlei opzicht. Het bleek al uit het ontstaan van talrijke geestelijke bewegingen in vele landen, uit hetgeen men telkens weer hoorde van vrienden en bekenden die een nieuwe levens vervulling hadden gevonden in deze of ge ne geestelijke richting. En daarbij sluit zich het streven raar grooter gemeenschapszin aan, dat ook in ons land, in ons volk, thans zijn verschillende uitingen beleeft. Wie dit beschouwen als een gelegenheids- actie, als een opportunisme waartoe de omstandig heden leiden waarin wij ons bevinden, als een poging om er het beste van te maken wat er van te maken is en daarbij de kool en de geit te sparen, zien het verkeerd in. Natuurlijk heeft een be schouwing, die zich bepaalt tot den oorlog en zijn gevolgen, alsof dit toevallige verschijnselen zijn waarmee we nu eenmaal rekening hebben te houden, de aantrekkelijkheid van den eenvoud. Het vraagstuk wordt er niet gemakkelijker oplos baar door, maar zeker eenvoudiger. Men kan, het zoo beschouwende, zich vastklampen aan hetgeen men van zijn oude opvattingen en gewoonten meent te kunnen vasthouden en zich misschien wel voor- itellen dat oude toestanden zich op den duur wel weer zullen herstellen. Maar hij die dit doet zal be drogen moeten uitkomen, want na zulke hevige zchokken als de wereld thans doormaakt en na een zoo ingrijpende periode van snel-groeiende ver anderingen in het geestelijk leven keert het oude zich niet meer terug zooals het was. Ik ge loof dat men het zoo moet zien dat de oorlog tus- ichen groote mogendheden, waarin wij meegesleept lijn èvenals andere kleine volken, slechts een ver- Khijnsel is zij het dan een zeer belangrijk in een geestesrevolutie die de geheele wereld aan gegrepen heeft en waarvan velen van ons den in vloed al ondervonden hebben, eer die oorlog uit brak. Misschien was hun aantal in Nederland niet bijzonder groot omdat wij in de ontwikkeling der wereldgebeurtenissen in een stil uithoekje van de wereld vertoefden. Vóór den lOden Mei en zeker voor September 1939 schenen wij er zoo tamelijk buiten te blijven en ons leventje te kunnen blijven leven, al voeldèn velen dat er veel haperde en al begrepen velen dat groote gebreken in de samenleving in ons volk en daarbuiten op den duur tot radicale verandering zouden dwingen. Er vorm den zich zulke groote tegenstellingen in de wereld daarbuiten en tegelijik waren er zoovelen die zoch ten naar geestelijke verdieping in hun leven dat er wel iets op til moest zijn. Ook voor den opper- vlakkigen waarnemer moest bijvoorbeeld de vast stelling van het feit, dat men zoo op den duur nooit van een groote werkloosheid zou afkomen, W'el beduiden dat er iets in onze maatschappelijke samenleving veranderen moest. Eenvoudig omdat het zoo niet zou kunnen blijven. En verschijnse len als de geboortebeperking, als de zonderlinge verhoudingen ontstaan door den klassestrijd, als de enorme opeenhooping van openbare schulden en de nimmer-onderbroken stijging van belastingen, als de abnormale groei van de steden ten koste van het platteland, van den landbouw, van het natuur schoon moesten wel tot dezelfde gedachte voeren. Die dan ook bij velen leefde, al zagen zij niet hoe de veranderingen in de wereld en ook niet die in ons land zouden komen. Wij zijn nu in een phase der gebeurtenissen ge komen waarin het den meesten duidelijk wordt en velen al volkomen duidelijk is dat wat er ook ver der gebeuren moge in elk geval een groot proces van verandering zich in de wereld aan het vol trekken is. Niet alleen in grensregelingen en maohts- verdeeling, maar in het gansöhe leven der volken. De Vereenigde Staten bijvoorbeeld, zullen daar ook Riet buiten blijven al zullen zij wellicht nog lan gen tijd zelf geen deel aan eenigen oorlog nemen. De Zuid-Amerikaansche staten evenmin. Als men eens even de namen van landen en volken buiten beschouwing laat en poogt niet aan den oorlog te denken dan voelt men toch, dat groote veranderin gen bezig zijn zich in de menschen wereld te vol trekken. Geenszins bij toeval. Is er een toeval? Of is het alles het groote ordenings-proces dat een 1 Hoogere Macht steeds doet wei-ken en dat thans in versneld tempo werkt? Men kan het zoo begrijpen als men denkt aan het enorme geheel, waarvan wij in Nederland een speldeprik in het heelal maar een heel klein Partikeltje vormen. En men doet onrecht aan dege nen die naar eenheid in dit kleine, maar overigens 200 drachtige en tot een groote taak bestemde volk breven, als men meent dat een oppervlakkig op portunisme hen leiden zou. dat geen diepere mo- De vrouwelijke stadsjeugd, die in de Wieringenncer bij het landbouwwerk is komen helpen, maakte al spoedig kennis met de geheimen van dit vak. Zelfs de tractor werd beproefd. (Foto Pax Holland.) Duitsch legerbericht. Luchtmacht valt vijftien Britsche vliegvelden aan. BERLIJN 22 Augustus (D. N. B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: ,In het verloop der gewapende luchtverkenning boven het Britsche eiland werden op 21 Augustus talrijke industrieele fabrieken en spoorweginstalla ties, alsmede 15 vliegvelden met goed succes aange vallen. Bomtreffers konden waargenomen worden in de industrieele fabrieken van Skegness, Great Yarmouth, Coventry, Bournemouth alsmede in de haveninstallaties van Bridlington. Op de werven van Southampton werd o.a. een schip, dat in het dok lag, getroffen. Bij een aanval op een convooi aan de oostkust van Engeland gelukte het een koopvaardijschip door bomtreffers zwaar te beschadigen. In den nacht van 21 op 22 Augustus bestookten onze gevechtsvliêgers vliegtuigfabrieken zuidoost waarts van Londen, alsmede een wapenfabriek bij Brighton doeltrefend met bommen. De in den nacht.van 21 op 22 Augustus door .den vijand in Noord-Duitschland neergeworpen bom men veroorzaakten slechts geringe schade. De vijand verloor gisteren 7 vliegtuigen. 6 eigen vlieg tuigen worden vermist." FRONTBERICHT. Het Donderdag uitgegeven frontberioht van het D. N. B. luidt: „De Duitsche luchtaanvallen van Woensdag waren gericht op strategische doelwitten aan de Zuidkust van Engeland en vooral weer op midden-Engeland. Te Bournemouth en Brigthon zijn met succes wapen- en andere fabrieken aan gevallen, evenals werven en havenwerken in Southampton, en in het bijzonder in Bridlington. Aan de oostkust is ook een koopvaardijschip, dat in een convooi voer, door bomtreffers, zwaar be schadigd, in de nabijheid van Londen zijn in den nacht van 21 op 22 Augustus wederom vliegtuig fabrieken gebombardeerd. In vex-scheidene plaatsen ten zuidoosten van Brimingham brachten de aanvallen, die de Duitsche gevechtsvliegers ondernamen op de wapenings centra van Midden-Engeland, goede resultaten. Zoo zijn in de fabrieksstad Coventry de Standard- motorfabrieken door bommen ernstig beschadigd. Op het uitgebreide fabrieksterrein heeft men met zekerheid groote branden en zware ontploffingen waargenomen. In het naburige Leamington hebben de bommenwerpers ook het vliegveld niet ge spaard. Verscheidene ter verdediging opstijgende en op de startbaan staande Britsche vliegtuigen werden door bommen vernield. Op het vliegveld Manby in de nabijheid van Grimsby aan de Humber zijn eveneens verscheidene vliegtuigen op den grond vernield, onderkomens getroffen en een munitie bergplaats tot ontploffing gebracht. In den afgeloopen nacht vlogen vijandelijke vlieg tuigen Duitsch gebied binnen zonder schade van beteekenis aan te richten. Alleen in het bezette ge- bie4 hebben bommen op de binnenstad van Gent slachtoffers onder de burgerbevolking gemaakt en vernielingen aan woonhuizen veroorzaakt." Het D.N.B. deelt voorts mede: De Duitsche marine doet voortdurend ondanks hun bewapening met stijgend succes aanvallen op Engelsche koopvaardijschepen en richt haar actie vooral tegen Engelsche konvooien. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat wanneer in deze konvooien ondanks alle waarschuwingen steeds z.g. neutrale schepen worden aangetrof fen, de betrokken reederijen, afgezien van het verlies aan tonnage, daarmede vooral het leven van hun zeelieden op onverantwoordelijke wijze op het spel zetten. Duitschland heeft herhaal delijk de reederijen der neutrale landen voor het aanvaarden van een Engelschen convooibrief gewaarschuwd en uitdrukkelijk verklaard, dat het hierin een ontoelaatbare ondersteuning van den vijand moet zien. Twee kinderen te Geldrop vermoord De lijkjes werden in de bosschen gevonden. Twee kinderen uit het groote gezin van de familie van Hout uit de Dwarsstraat te Geldrop, waren Zondag 11 Augustus j.l. des namiddags om drie uur per fiets van huis gegaan. Het waren de twaalfjarige Jan en de zeventienjarige Johanna. Samen op een rijwiel gezeten waren zij het laatst gezien nabij het Eindhovensch Kanaal. Sedert dien werden zij vermist. Reeds langer dan een week was de Geldropsche politie in actie geweest en in alle richtingen strekte zich daarbij het onderzoek uit. Daar ver ondersteld werd, dat de kinderen in het kanaal konden zijn gereden, werd dit afgedregd, doch zon der resultaat. Tenslotte werd onder persoonlijke leiding van burgemeester Van der Putt overge gaan tot afspeuren van de geheele omgeving met een politiehond en een groote schare zoekers, vant individueel zoeken in de bosschen was steeds vruchteloos gebleven. Vanmiddag om twee uur bevond zich de rijks veldwachter van de Vijver uit Heesch met zijn bekenden rijkspolitiehond op de plaats, waar de kinderen het laatst gezien waren. Na lien minuten zoeken had de hond de plaats van het rijwiel reeds aangewezen. Daarna werd de hond aan den band genomen om het geheele terrein „af te revieren". Tien minuten daarna stiet hij op de lijkjes der vermiste kinderen. Zij lagen enkele honderden meters voorbij de Heikrekelsche brug aan de Nuenensche zijde van het Kanaal, vijftien meter over de Geldropsche grens, onder de ge meente Mierlo. De lijkjes waren met hei en takken bedekt en lagen naast elkaar. Omstreeks half zes was het Parket uit Roer mond, de Officier van Justitie uit 's Hertogenbosch, de districtscommandant der maréchaussee uit Eind hoven en de burgemeesters van Geldrop en Mierlo ter plaatse. De lijkjes werden in beslag genomen en naar het Sint Anna Ziekenhuis te Geldrop ver voerd, aangezien er teekenen van een geweldrladi gen dood aanwezig zijn. Dr. Hulst uit Leiden zal Vrijdag de sectie verrichten. De deernis met de getroffen familie is alge meen. Zon onder 8.49 Zon op 6.37 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. De IJmuider Courant Textielkaart. Toen we Zaterdagmiddag de groote pakken met de duizend „IJmuider Courant Textielkaarten" van de drukkerij ontvingen, keken we tegen den stapel op als een wandelaar, die een berg moet beklimmen. Hoe komen we daar dooraheen?", vroe gen we ons af. Maandagmorgen begon de verkoop; het begon vlot en het liep den geheelen dag vlot. Dat was een goed begin. Den eersten dag werden er 450 ver kocht. Het liep ook de volgende dagen nog druk, een bewijs, dat deze practische kaarten in een behoefte voorzien. Donderdagmiddag ging de laatste van de 1000 kaarten de deur uit. We hebben echter nog een aantal ontvangen zoodat we heden nog niemand behoeven teleur te stellen. Maar zij di$ alsnog een kaart wenschen, moeten zich nu toch haasten. De kaart is verkrijgbaar a 2yz cent aan ons kantoor Kennemerlaan 42. lieven, geen dieper bewustzijn hen zouden drijven. ant wij weten allen dat juist uit dit gebrek aan eenheid de maatschappelijke feilen in ons volk voort- Avamen en dat geestelijke verheffing juist en zeker S'ooter zin voor de gemeenschap waartoe wij ons volk, moet leiden R. P. BROOD Bons 2 (nieuw Broodbonboekje) Geldig: van 1929 Augustus. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. Bon 74 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 1 1/4 K.G. suiker MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweit-meel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 23 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 23 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter. Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 23 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent. per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 14 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. Distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum- kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1 (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 K.G. Groep 3: 10 K.G. Groep 4: 6 K.G. Groep 5: 5 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1 (Geldig tot 1 September). Recht gevend:op: 11/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. De burgemeester van Gcldrop verzoekt dringend iedereen, die eenige aanwijzing, hoe gering ook, in zake dit drama meent te kunnen geven hiervan bij de politie te Geldrop of te Mierlo onmiddellijk per soonlijk aangifte te doen. Geruchten tegengesproken. sGRAVENHAGE 22 Augustus (A. N. P.) In Amsterdamsche beurskringen liepen heden, wellicht veroorzaakt door bepaalde zeer doorzichtige specu latieve tendenzen, geruchten als zou een hooge Duitsche persoonlijkheid plotseling gestorven zijn of zelfs zelfmoord hebben gepleegd. Van bevoegde Duitsche zijde wordt ons bij navraag geantwoord, dat deze geruchten zoo belachelijk zijn, dat een eigenlijk dementi volkomen overbodig ge acht werd. Van 26 Augustus tot en met 1 September 'sGRAVENHAGE 23 Augustus (A. N. P.) Gedurende het tijdvak van 26 Augustus tot en met 1 September a.s. zullen de met „3" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft der halve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 1 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 5 September a.s. geldig. De behandeling van het paard behoort tot de eerste onderrichtingen van de stadsjeugd, die in de Wieringermeer bij het landbouwwerk helpt. (Foto Pax Holland.) BEVERWIJK BEHOORLIJKE PRIJZEN VOOR DE BOONEN. Een vlotte handel Aardbeien van de tweede pluk. De aanvoer der verschillende boonensoorten, voornamelijk snij-, pronk- en dubbele boonen, ging in de afgeloopen week nog onvermindert voort en was op sommige dagen van grooten omvang. Ondanks deze belangrijke aanvoeren bleef de stem ming en de belangstelling zeer gunstig, zoodat de handel een vlot verloop had en behoorlijke prijzen besteed werden. Snijboonen werden Vrijdag en Maandag zeer vlot afgenomen, maar Woensdag bleek de prijs vooral bij het beëindigen der veiling iets minder standvastig. Ofschoon de gemiddelde prijs nog goed was werden toch enkele partijtjes lager genoteerd. De noteeringen, die Maandag nog stonden op 1417 cent per K.G. daalden op de vei ling van Woensdag tot 1216 cent per K.G. De groote aanvoer van dubbele boonen werd eveneens geregeld willig afgenomen. Groote partijen vonden haar weg naar de fabrieken. Hiervoor waren de prijzen bij het einde der vorige week iets lager, n.l. van 911 cent, maar bij het begin van deze week en ook op Woensdag wisselden hiervoor de notee ringen weer van 1013 cent per K.G. Eveneens werden de partijen pronkboonen, die in de afge loopen week in ruime mate aanwezig waren, voor behoorlijke prijzen geplaatst. Naar kwaliteit va rieerden de noteeringen van 710 cent per K.G. De prijzen van spercieboonen met en zonder draad schommelden naar soort van 1216 cent; enkele partijen trosboonen noteerden soms enkele centen per K.G. hooger. Bloemkool had in de afgeloopen week wat meer belangstelling en maakte voor de beste soorten geregeld goede prijzen van 1017 cent per stuk. Tweede soort kwam aan prijzen van 68 cent; de prijzen van mindere soorten liepen naar verhouding terug van 24 cent per stuk. Voor sla werden allerlei prijzen besteed. Voor sommige partijen werden goede prijzen betaald, maar de kwaliteit speelt hier een voorname rol. Naar kwaliteit liepen de prijzen uiteen van 50 cent tot 2,50; zelfs kwamen nog noteeringen voor tot f3. De aanvoer van andijvie was in de afgeloopen week ook belangrijk. Naar kwaliteit werd van f 1- f 2 per 100 stuks besteed. Ondanks het vergevor derde seizoen werden nog heel wat erwtensoorten aangeboden, waarvoor geregeld veel belangstelling en kooplust aanwezig was. Vooral de soort .raspers en bruine capucijners bleven in trek en maakten noteeringen van 1828 cent per K.G. Doppers en witte capucijners werden verhandeld naar kwali teit van 1420 cent per K.G. Postelein was in aan voer minder als vorige week; van sommige partijen was de kwaliteit ook nog al afwijkend. De notee ringen verschilden dan ook van 37 cent per K.G. Hetzelfde verschijnsel deed zich ook voor bij spi nazie. Voor dit product werd naar verhouding van kwaliteit van 2^8 cent per K.G. betaald. Komkommers werden vlot afgenomen en maakten voor de beste soorten goede prijzen, die naar soort varieerden van 2S'/ï cent per stuk. Voor bospeen is in den laatsten tijd de kooplust niet zoo bijzonder groot. Naar soort werden prijzen van 46 cent per bos besteed. Ook voor waspeen kwamen de prijzen slechts van 47 cent per K.G. Tomaten kwamen iets ruimer aan de markt en hiervan liepen de prij zen naar soort uiteen van 815 cent per K.G.. De prijzen van groene kool, waarvan nu en dan par tijen worden aangeboden schommelden van 34 cent per K.G. In de fruitafdeeling werden deze week weer aardbeien aangevoerd van de tweede pluk. Deze werden verhandeld voor een prijs van 2426 cent per doosje. Meloenen in verschillende soorten als netmeloen, ananas- en suikermeloen werden naar soort afgenomen voor 820 cent per stuk. Druiven die ook ruimer aangevoerd werden noteerden 2838 cent per K.G. Eerlijkheid wordt beloond. Maar wie is de vinder? Op 20 Augustus j.l. werd aan het. politiebureau als gevonden aangegeven een notitieboekje. De vinder heeft dit boekje zonder achterlating van naam en adres afgegeven. Inmiddels is echter de eigenaar komen op dagen en die was zoo verheugd, dat hij het voor hem belangrijke boekje terug had, dat hij belooning aan de politie ter hand stelde voor den vinder. Maar nu is de vinder zoek. De politie verzoekt daarom den eerlijken vinder zich aan het bureau te melden om de belooning in ontvangst te nemen. Ook hier. is de Rijkspolitie met drie man uitgebreid. Zooals men weet wordt de rijkspolitie belangrijk uitgebreid. Het wapen der maréchaussée wordt van 1250 op 4000 gebracht, terwijl de sterkte van dte rijksveldwacht van 1350 tot 2250 word opgevoerd. De bedoeling van deze uitbreiding der rijksveld wacht is allereerst versterking van de korpsen in algemeenen zin, maar tevens om te kunnen over gaan tot versterking van de plaatselijke politie in de kleine gemeenten. Voor deze aanstelling kwa men in aanmerking dienstplichtigen, die hun eer sten oefentijd volbracht hadden. Ook het corps van de rijkspolitie te Beverwijk heeft deel gehad van deze uitbreiding. Het corps is namelijk met drie tijdelijk aangestelde rijksveldwachters ver sterkt.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1