Erdal De strijd om de baby in hooger beroep voortgezet BONTMANTELS Rede van Reichsleiter Dr. Ley WEILL ZOON COLLECTIE Jxdcati Jieg-ettfassen BONTWERKERS BARTELJORISSTRAAT 26-28 JOH. DE WAARD'S doet schoenen langer meegaan! Te Wyster in Drente wordt het Haagsche stadsvuil tot vruchtbare compost ver werkt. Het ijzer, dat in groote hoeveelheden in de bonte verzameling wordt aangetroffen, wordt zorgvuldig verzameld en per schip naar betere bestemming gebracht. (Foto Pax Holland.) Haagsche Hof zal op 2 September uitspraak doen Beide partijen zetten nogmaals haar standpunt uiteen De in verband met den bominslag in de Bethlehem-kliniek te 's-Gravenhage ontstane pro cedure tusschen twee families om het bezit van een baby is Donderdag voor het gerechtshof al daar voortgezet. Het betrof het hooger beroep tegen het vonnis van den president der Haagsche rechtbank, verleden week gewezen, waarbij de baby. die vertoefde ten huize van de familie Van der W. werd toegewezen aan de familie S. De eerstgenoemde familie ging in hooger beroep van dit vonnis en reeds gister kwam de zaak voor op de rol van de vacantiekamer van het Hof. Mr. Smalhout, als eischende partij, conclu deerde voor eisch en mr. S. van Oven conclu deerde voor antwoord namens de gedaagde. Hierop bepaalde het Hof dat de pleidooien on middellijk zouden worden gehouden. Mr. Smalhout besprak o.m. den toestand, zoo als die was na den bominslag en hetgeen onmid dellijk na den inslag gebeurde. Hij wees er daarbij op, dat het echtpaar S. eerst uit den kelder van de Eerste Nederlandsche een verkeerd kind (een meisje) had meegenomen, hoewel toch niet licht vaardig te werk was gegaan. Te vermelden is ook, dat mevr. van der W.. in tegenstelling van het geen de tegenpartij beweert, geen oogenblik haar bezinning is kwijtgeraakt en een nauwkeurig relaas kon geven van hetgeen was geschied. Mr. Smalhout besprak o.m. de bewijsconstructie. De vraag waarom de geheele procedure draait is dus deze: „Heeft de familie S. bewezen, dat de baby die mevr. v. d. W. in perceel Plnsessegracht 6a in ont vangst genomen heeft, haar kind is? De president neemt dit aan. Maar dan moet toch wel eerst vaststaan dat het kindje S. ook in dit perceel is aangekomen. De stelling, dat de president zulks aannam op grond van een verklaring van één zuster (He- renla) die zegt, dat het kindje leek op het kindje S. en dat ze daaraan niet twijfelt en van een achttienjarig meisje, dat ze het kindje als het kindje S. herkende, zal vermoedelijk vrij boud klinken en toch is het zoo. Deze beslissing in dit geschil wekt te meer be vreemding als men nog in aanmerking neemt, dat deze herkenning is geschied nadat de getuigen den pas geboren baby in drie weken niet hadden gezien en dat die baby zoo weinig persoonlijks had en meer bepaaldelijk geen enkel objectief kenteeken, dat de eigen ouders, na een prac- tisch onmiddellijk weerzien, zich in de identiteit hebben vergist. Maar volmaakt onhoudbaar wordt een derge lijke beslissing als men nog daarbij weet, dat de president, om tot die beslissing te komen nog bovendien le. de verklaring van zuster Herenia sterker weergeeft dan ze luidt; 2e. de feiten, zooals die door de familie S. zelf gesteld en door twee getuigen bevestigd zijn, ter zijde stelt en daarentegen andere met deze niet te rijmen feiten aannemelijk acht; 3e. Verklaringen van getuigen, die volkomen begrijpelijk zeggen na drie weken een pasgeboren baby niét te herkennen, in het nadeel van Van der W. laat strekken; 4e. Met redenen omkleede verklaringen van ge tuigen, die de baby wel als het kindje Van der W. hebben herkend, terzijde stelt; 5e. door getuigen wel waargenomen en objec tieve kenmerken als niet bestaande aanneemt, omdat andere getuigen verklaren, dat hun dit zelfde kenteeken niet is opgevallen, of dit niet hebben gezien. 6e. het in de gewichtskromme gelegen bewijs uitschakelt, omdat dit niet tijdig aan de tegen partij is overgelegd en omdat de waarde ervan niet tijdig zonder deskundige voorlichting zou zijn te beoordeelen. Al deze punten nader toelichtend, kwam pleiter tot de conclusie dat de familie S. geen schijn of schaduw van bewijs heeft geleverd. Ware er nu sprake geweest van een levenloos voorwerp, dan is het materiaal zoo, dat men minst genomen den afloop van de zaak zoo twijfelachtig had moeten vinden, dat voor een wijziging in den bestaanden toestand geen aanleiding aanwezig was. Nu het een zuigeling betreft, geldt de regel: in twijfel onthoudt u, des te sterker. Reeds om zuiver men- schelijke motieven had men den toestand moeten laten zoo hij was en ook de belangen van het kind eischten dit. Hierna pleitte mr. S. van Oven. Deze zeide er van overtuigdt te zijn, dat wanneer er in het ge moed van den president ook maar een oogenblik twijfel ware gerezen, hij niet de afgifte van het kind zou hebben bevolen. In eerste instantie is een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld tot in alle finesses. Ook pleiter gaf een uiteenzetting van den toestand van het perceel na den bom inslag omdat hij meende, dat feiten zijn meege deeld, die een bepaalde suggestie zouden kunnen in het leven roepen. Aan de hand van den toe stand op de zalen concludeerde pleiter, dat het kinderlijkje, dat later gevonden werd dat was van het kind van Mevr. Van der W. De president: Lagen er op de bovenzaal geen kinderen? Mr. vart Oven: Er lagen wel kinderen, maar er is niet gebleken, dat er daarvan benéden zijn terecht gekomen. Pleiter zeide overtuigd te zijn, dat de beide verpleegsters, die positieve verkla ringen hebben afgelegd, dit niet zouden hebben gedaan wanneer zij het kind niet zeer stellig her kend zouden hebben als dat van de fam. S. Door de tegenpartij is wel beweerd, dat mevr. Van der W. volkomen kalm was, maar uit verschillende ge tuigenverklaringen blijkt, dat zij volkomen in de war was, hetgeen ook begrijpelijk is. Maar daar mede is tevens gezegd, dat haar herkenning van haar kind in den schuilkelder van Prinsesse- gracht 6a weinig waarde heeft. Die beweerde herkenning is het eenige dat het kind bindt aan de familie van der W. Mevr. S. heeft haar kind door het raam aangegeven. Mevr. Van der W. heeft zich niet overtuigd, of haar kind gered was. maar hielp mede, andere kinderen te redden. Pleiter geloofde, dat het vonnis van den presi dent volkomen juist is gewezen en besloot daar mee zijn betoog. Na re- en dupliek bepaalde het Hof de uitspraak op Maandag 2 September. Geen voorafgaande censuur op boeken. Naar het A.N.P. van bevoegde Duitsche zijde verneemt, moet de dezer dagen verschenen ver ordening betreffende den handel in drukwerken (in den Duitschen tekst staat in artikel 1 voor dit begrip het woord Presse wesen) niet van toepassing worden geacht op uitgeverijen, welke zich tot het uitgeven van boeken bepalen. Ook voor de uitgeverijen van bladen en tijd schriften zal de vorordening voorshands niet worden toegepast in dien zin, dat boeken vooraf ter goedkeuring moeten worden voorgelegd. Ten aanzien van boeken blijven de uitgevers vrij, met inachtneming van de wenken, uitge gaan van den contactcommissie van de verkeers- commissie van de vereeniging tot behartiging van de belangen des boekhandels. In kamer 85 van het Koloniaal Instituut te Amsterdam is sedert eenigen tijd een bureau ge opend ter voorlichting en het geven van steun aan Indische verlofgangers, families of kinderen, die zonder middelen in het Moederland vertoeven, terwijl het hoofd van het gezin zich in Oost- of West-Indië bevindt. Dit bureau en deze steunaetie zijn tot stand gekomen dank zij het initiatief van de Indische Club en in latere samenwerking met de afd. Am sterdam van de vereeniging „Oost en West", Met toestemming van de Duitsche overheid worden voorschotten verstrekt aan hen, die door den oorlogstoestand, tengevolge waarvan het con tact met Indië werd verbroken in financieele moeilijkheden zijn gekomen. Alleen in Amsterdam bevinden zich 1275 In dische families en reeds in 200 gevallen is -na een nauwkeurig onderzoek steun verleend. Niet slechts met geld, doch in sommige gevallen ook door het verstrekken van onderdak en voedsel werd gesteund en tevens werd van advies ge diend. In de eerste plaats zoekt het comité contact met groote banken en particulieren en aanvan kelijk kon over voldoende middelen worden be schikt. Thans echter doet zich een nijpend tekort aan liquide middelen gevoelen. Op 16 Augustus kwamen in den Haag de bestu ren van verschillende Indische vereenigingen bij een en is een fonds tot hulpverleening wegens verbroken contact met de overzeesche gewesten gesticht, waaraan ook de banken medewerking toezegden. Het bureau te Amsterdam is eiken dag op de gewone kantooruren geopend. Samenscholingen te Naaldwijk verboden. In verband met ongeregeldheden. In verband met de dezer dagen herhaalde ernstige ongeregeldheden te Naaldwijk, waarbij vecht partijen ontstonden tusschen een tachtigtal leden der N. S. B., het publiek, en de politie, terwijl, tevens eenige malen het politiebureau werd be stormd, waarbij verschillende personen gewond werden, heeft de burgemeester der gemeente Naaldwijk, de heer Th. P. J. Eisen, thans alle samen scholingen in zijn gemeente verboden. (A. N. P.) Brutale dief maakte f 9100.— buit. Gisternacht heeft een dief kans gezien zich in een café op den hoek van de Nassaukade en de Bos boom Toussaintstraat te Amsterdam een geldbedrag van ongeveer f 9100 toe te eigenen. De eigenaars, die reeds te bed lagen, hadden dit geld in een geld kistje geborgen dat in hun slaapkamer geborgen was. De dader heeft zich in het holst van den nacht door een tuimelraam toegang tot het perceel verschaft, is de slaapkamer binnengedrongen en heeft zich in het bezet van het geldkistje gesteld. Op weg naar de voordeur heeft de man den inhoud geïnspecteerd en het geld eruit genomen. Het kistje werd leeg bij de voordeur teruggevonden. Wij brengen als steeds een enorme collectie in GABARDINE, FRESCO, TWEED. REGENJASSEN uit gummi VRIJ VAN DISTRIBUTIE Adv. Ingez. A Bijeenkomst van de afdeeling Nederland van de N. S.D. AP. ttitf eau nrnten Ook in donkerblauw 4.7511.25. MODEMAGAZIJNEN IJMUIDEN, KANAALSTRAAT 46-48, Tel. 4054 (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Het A. N. P. meldt: Gisteravond heeft de afdeeling Nederland van de buitenlandsche organisatie van de N.S.D.A.P. in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een bijeenkomst gehouden, waar het woord werd gevoerd door Reichsleiter dr. Robert Ley, Reichs- organisationsleiter der N.S.D.A.P. Op het podium had een muziekcorps van de grune polizei plaats genomen, dat zorgde voor de muzikale omlijsting. Het podium was rijk versierd met Duitsche vanen en groen, terwijl ook de lijst van het balcon met groen was versierd. Het geheel maakte een feestelijken indruk. De zaal was eivol, onder de aanwezigen bevon den zich talrijke officieren en manschappen der Duitsche weermacht. De eerewacht was betrokken door een afdeeling S.S. Klokslag half acht schreed dr. Ley, tezamen met den rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart, met gevolg de zaal binnen. De leider van de afdeeling Amsterdam van de S. D. A. P., de heer W. Paustian, opende de bij eenkomst. Hij heette de aanwezigen van harte welkom en bracht hulde aan den spreker van den avond, die heden voor den eersten keer in Amster dam het woord voerden en die zooveel heeft biigedi-agen aan de schepDing van het binnenland- sche front in Duitschland. De vorige oorlog is verloren, omdat dit binnenlandsche front ontbrak. Thans is het in volle kracht aanwezig. Vervolgens gaf de heer Paustian het woord aan dr. Ley. Reichsleiter dr. Ley begon zijn rede met de ver klaring: „Wij nationaal-socialisten zien de bedoe ling van dit leven in de noodzakelijkheid, te wor stelen om den vooruitgang en den opbouw van het leven in al zijn volheid te beveiligen. Wij zijn er trotsch op, dat wij door onzen leider, Adolf Hitler, geholpen hebben de rede te doen gelden. De rede is het product van verstand en instinct en de orde ning der dingen, welke wij nastreven, is de uitdruk king van deze rede". Na een diepgaande uiteenzetting van de rassen leer gaf de rijksorganisatieleider van de N.S.D.A.P. een duidelijk beeld van de ontwikkeling van de cultuur, waarbij hij aan de hand van talrijke bij zonderheden, niet alleen schilderde wat de voor ouders tot stand hebben gebracht, doch ook de resultaten schetste van het cultureele werk, dat tot stand is gebracht na het overnemen van de macht door Adolf Hitler. „Hoe hooger de cultureele prestaties, des te hoo ger is ook het ras". Dr Ley hekelde hier het geest- looze en gedachtenlooze woord: „Alles wat een menschelijk aanschijn draagt, is gelijk". Indien men deze goedkoope stelling aanvaardt, dan moet men ook erkennen, dat bijvoorbeeld de boschnegers aan ons gelijk zijn. „Wij kunnen ons besparen een gevolgtrekking te maken uit een dergelijke gelijkmakerij, aangezien Po feimtéaii^yen van yollenljovo is vrijwel gelieel drooggelegd d@ yerbreedingswerEwmheden, .(Foto Pax Holland,) deze stelling juist door de Joden is uitgevonden a verspreid. Wij Duitschers zullen met kracht er voor zo:& dat deze Joodsche valsche leerstelling nooit a» een plaats zal vinden in het Duitsche volk". Vervolgens stelde dr. Ley de vraag, wat reè en wat onrecht is en hij riep uit: „Recht is datgQ wat de goddelijke ordening bevestigt, onrecht j dat, wat deze ordening ontkent. Wanneer cq duidelijke gedachtengang vervaagt, ontstaan cc. logen, welker doel het is het gezonde rechts»^ wederom te doen gelden en tenslotte het recct} herstellen". In het verder verloop van zijn rede besprak c Ley de historische oorzaken, welke geleid heit? tot den huidigen toestand. „Het is eigenaard:;' zoo zeide hij, „om te constateeren, dat sedert lüj sedert het tijdstip, waarop het Duitsche rijk uit® werd geslagen, sedert het oogenblik, waarop land zich de leiding aanmatigde, de eene oorlof den andere volgde. De orde zal niet eerder in Eurq weerkeeren, dan nadat de rustverstoorder Enge'.i zijn door niets gerechtvaardigde aansprak op leiding in Europa heeft laten vallen. Engeland heeft bewezen, dat het niet in sta.; is in Europa die orde te handhaven, waarop!' recht heeft. Adolf Hitler heeft ons ziende geme en de wereld bewezen, dat Engeland slechts de wereld kan beheerschen, wanneer het hem lukt een voortdurende wanorde in Europa te ha::< haven. Engeland heeft geenszins de kracht de !t- ding te hebben in Europa en derhalve moeten wj tezamen met onze trouwe bondgenoot, het fasciit- sche Italië, niet alleen de orde in Europa herstefls ro doch ook deze waarborgen voor de toekceti ie Duitschland heeft deze orde noodig, opdat 84 ui l" lioen Duitsche menschen kunnen leven. Hetzellj geldt ook voor het fascistische Italië". Op meesleepende wijze betoogde dr. Ley verte dat het nationaal-sociaïistische Duitschland en fascistische Italië met recht aanspraak kunne maken op deze taak een nieuwe ordening in Euro tot stand te brengen, krachtens hun prestat» van het kunnen en van de vlijt van beide verbonk volken en hun leiders. „Er is slechts een bevvj voor de juistheid van deze idee", aldus verklaar) dr. Ley, „dat is het resultaat. Dit bewijs hebbe Duitschland en Italië geleverd: de overwinning Duitschland en de overwinning van Italië sprei: voor zich zelf, commentaar is hier overbodig" Vervolgens richtte dr. Ley de blik zijner i* hoorders op de toekomst en zeide: „Wij hebla thans alle kansen om de uiteindelijke overwinncj te behalen. De Duitsche troepen hebben onder ld ding van den veldheer Adolf Hitler een zegeté van ongedachte grootte gemaakt. Duitscheland tc heerscht de kusten Van Narvik tot Borden Wanneer in de geschiedenis waren wij zoo bij Engeland als op dit oogenblik? Wanneer Engeland ooit zulk een tegenstander gehat het eensgezind achter hem staande Duitsche vott! Er is geen ras ter wereld, dat 84 millioen memel» van hetzelfde bloed op een aaneengesloten gebiei in een aaneengesloten blok vereenigt. Dit Duitó volk munt uit door gelijken moed, gelijke dappc- heid, gelijk kunnen en gelijke prestaties. Wie ons en het fascistische Italië het recht ontzeg: de nieuwe ordening in Europa tot stand te bru- gen?" Ten slotte schetste Reichsleiter dr. Ley, voort durend door daverende betuigingen van bijval TE de door de overtuigende kracht van zijn rede P troffen mannen en vrouwen in de zaal ont broken, een beeld van Adolf Hitler als leider m het volk, als staatsman en als veldheer. Spr. toons zijn hoorders den weg, welken de Führer van beginne af is gegaan. „In zeven jaar tijd, sedert overnemen van de macht, heeft Adolf Hitler uit» meest verachte volk, waarvan iedere kleine sa een speelbal van zijn luimen meende te kun:- maken, de meest geachte natie van Europa gemuit Hij heeft deze natie een weermacht gegeven, we» uitgerust met de beste wapens, overal nation» socialistische soldaten, sterk in hun geloof, 1» optreden. De resultaten, welke Adolf Hitler hfr behaald zijn niet toevallig, zij zijn het gevolg zijn weten, zijn kunnen en zijn vlijt, zij zijn-' resultaten van een genie. „Adolf Hitler is zijn idee trouw gebleven'. dr. Ley uit. „Wat het Duitsche volk in hem mensch bezit, weten de millioenen Duitschers,® in gloeiende liefde en onwankelbare trouw dezen man in leven en dood verbonden zijn' Dr. Ley besloot zijn rede met te wijzen sociale maatregelen, welke in het Duitschlandn Adolf Hitler tot nu toe tot stand zijn gebracht c met de belofte, dat deze sociale maatregelen^ de uiteindelijke overwinning van Duitschland, w*® voor het geheele Duitsche volk vanzelf spree-- hun bekroning zullen vinden op een wijze, we in de wereld nog nooit is beleefd. Na deze rede dankte de heer Paustian voor gloedvolle woorden en werd de bijeenkomst sloten met het gemeenschappelijk zingen van Duitsche volkslied. Twee dooden bij het bombarden'11 op Westerland. De drie Brisantsbommen die de - gisteren op Westerland (Wieringen) hebwru. worpen, hebben twee burgers gedoe zwaar gewond, een paard gedood en vrij «--- lijke schade aan gebouwen aangef-cht. 111 omgeving'- waren, naar ons verzekerd geen militaire doelen (A.N.P.). VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1940 Steun aan Indische verlofgangers en familie. Bureau in het Koloniaal Instituut geopend.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2