Berlijn leert de Soeaheli-taal. Groote belangstelling voor het Afrikaansche kolonisatiegebied. PROGRAMMA EBITDA G 23 AUGUSTUS 1940 1 Veertig Japansche diplomaten naar Tokio ontboden. Diplomatiek offensiefin voorbereiding. dNb meldt uit Tokio: De minister Litenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft va" bui Q japansche diplomatieke vertegen- g Hieers naar Tokio ontboden. Hieronder w°°-r Hen zich de ambassadeurs in de Veree- Statdn. Turkije, Frankrijk, Brazilië en en de gezanten in Mexico, Spanje, Ca- r,..: J A frilrn A f rrVi o-n i of n n Dnrn Statdn. Turkije, Frankrijk, "i* pn de gezanten in Mexico, -- Iran Zuid-Afrika, Afghanistan. Peru, nao-rT.rArgentinië, Finland, Roemenië, fi0r Columbia. Venezuela, Letland, Panama, Egypt®en Bu'^rlie- B r„W7ns Domei moet er rekening mee wor- ^houden dat nog meer ambassadeurs en <*en naar Tokio worden ontboden en dat g6^ifdertijd buitengewoon groote verande- ter n onder de leiders van bepaalde afdeelin- ringe« tipt ministerie van buitenlandsche Bpn m ;,sen op til zijn- De minister van huiten- ?Tnhe zaken ziet hxenn een voorwaarde tot king yan iiet door hem ingeleid offensief. Gebrek aan werkkrachten in Duitschland. O.a. aan hooger technisch personeel. Het Nederlandsche Perskantoor te Berlijn meldt: ,Het gebrek aan arbeidskrachten is thans in Duitschalnd zoo groot dat op de reclamezuilen biljetten zijn aangeplakt, waarin firma's perso neel vragen: conducteurs en conductrices voor de tram, loopers bij dagbladuitgevers, naaisters bij confectiefabrieken, geschoold en ongeschoold fa- briekspersoneel, enz. Ook de behoefte aan hooger technisch personeel is thans dringend. Zoo wordt het tekort aan ingenieurs in Duitschland thans op eenige tienduizenden geschat. Hoewel bij de mobilisatie het aanbod op de arbeidsmarkt tijde lijk belangrijk zal toenemen, wordt toch verwacht dat de schaarschte aan personeel in tal van be drijven, met name in de metaal- en machine industrie en in de bouwvakken, zal voortduren. Men wijst erop dat ook hooger technisch Neder- landsch personeel in Duitschland thans een goede kans maakt. Bij de Duitsche industrie staat hooger technisch Nederlandsch personeel wegens zijn betrouwbaarheid en grondige theoretische kennis met name op wiskundig gebied uitstekend aangeschreven." (D.N.B.) De Roemeenscli-Hongaarsche onderhandelingen. ,„.en5che standpunt volgens Hongarije geen basis voor accoord. RotD-NB meldt uit Boedapest, 22 Augustus. m woordvoerder van het ministerie van Buiten- „he Zaken heeft hedenavond óte vertegen- wïieers van de buitenlandsche pers ontvangen, verklaarde dat bet standpunt van Roemenië in Wie van de Hongaarsch-Roemeensche rege naar Hongaarsdhe meeming geen grondslag "en accoord biedt. Hongarije 'heeft inzake de Lfbakening een concreet voorstel aan Roe- fn a "edaan, doch van Roemeensche zij'dte is geen S voorstel tot het vaststellen van een grens iiend 'Daarom 'hebben de verdere besprekm- volgens de opvatting van Hongarije slechts 1 wanneer eerst de beide delegaties het l!c binnen worden over een gemeenschappelijke R, voor de besprekingen, waarbij het primaire Obiedsafstand is. Een bevolkingsruil kan eoh- t Hechts als secondair element een correctie van l Gemeenschappelijk vast te stellen grenslijn be- \n politieke kringen alhier beoordeelt men no'grond van deze meer dan officieuze ver klaring de kansen op succes van de verdere Hongaarsch-Roemeensche besprekingen te Turnu-Severim zeer sceptisch Het Bulgaarsch-Roemeensche contact. Uit Sofia meldt het D.N.B.: Volgens de gister ochtend uit Krajowa ontvangen berichten over de Bulgaarsch-Roemeensche onderhandelingen is fr Woensdag geen gemeenschappelijke vergade ring der beide delegaties gehouden. Er zijn alleen besprekingen gevoerd tusschen de leiders dei- beide delegaties en vergaderingen van enkele commissies gehouden. 2 De bladen zijn eenstemmig van meening dat de iai onderhandelingen normaal en in den geest van toenadering zijn gevoerd, met het doel tot een voor beide partijen aannemelijke beslissing te ge- ^Het blad „Wtro" schrijft dat Woensdag geen beslissingen zijn genomen. Het is echter van- he ling dat de onderhandelingen goeden voortgang vinden en dat alle vraagstukken, een enkel ge ®4 heel vormen, teneinde zoodoende een snellere beslissing te verkrijgen. Algemeen bestaat hier het vermoeden dat in Krajowa over de eigenlijke ge'oiedsvraagstukken niet meer onderhandeld wordt, omdat hierover in de voorbereidende be sprekingen reeds een definitieve overeenstem ming bereikt is. De onderhandelingen in Krajowa jonden derhalve slechts technische en formeele magstukken betreffen, die verband houden met den gebledsafstand. De openbare meening in Bulgarije volgt met kalmte de onderhandelingen. De pers vermijdt lederen opvallenden opmaak en onthoudt zich van commentaar. Bepaalde berichten van buiten landsche agentschappen, die ten doel hebben onrast te wekken, zooals biiv. het Reuterbericht over het aanstaande einde der onderhandelingen In Krajowa, worden door de censuur achterge houden. Uit Boekarest bericht het D.N.B.De Roemeen sche regeering heeft in de dorpen van de aan Bulgarije af te stane zuidelijke Dobroedsja biljet ten laten aanslaan, waarin de bevolking wordt verzocht ter plaatse te blijven daar er geen reden aanwezig is om huizen en bezittingen te verlaten. Voorts wordt de bevolking verzocht rustig haar oogst binnen te halen en op de boerderijen te olijven tot de regeering het teeken tot vertrek zal geven. Deze plakkaten, die uitsluitend in het Roe- meensch gedrukt zijn. zijn alleen tot de Roemeen sche bevolking der zuidelijke Dobroedsja gericht. Baudoin antwoordt Churchill. Het D.N.B. meldt uit Genève: De Frairsche minister van Buitenlandsche Za- ken, Baudoin, iheeft Donderdag voor de Fransche radio geantwoord op de laatste rede van Churchill. Baudoin ironiseerde eerst de poging van Chur chill om de Engelsche nederlaag in Somaliland te verklaren door het uitvallen van de Fransche ko loniale strijdkrachten. Vervolgers kwam hij te spreken over de Engelsche blokkade tegen Frank- Jjk. Hij herinnerde er aan dat hij op 2 Augustus de Engelsche regeering bepaalde voorstellen heeft laten overhandigen, waarin werd gewezen op de garantie van het rijk. Churchill, zoo vervolgde Baudoin, heeft bijna drie weken gezwegen tot hij pu zijn weigering om op de Fransche voorstellen jn te gaan kenbaar heeft gemaakt. Deze weigering e een vijandelijke daad. erger dan Mers-el-Kebir. (Hier werd de Fransche vloot door de Britten aangevallen. Red.) De Fransche regeering zal ach voor het besluit niet buigen. De Engelsche blokkade is; onmenschelijk en in hoofdzaak gericht 'c?en vrouwen en kinderen. In het verloop van rede ging Baudoin ook in op het voornemen Churchill om een oorlog tot 1942 te rekken. Tenslotte betoogde Baudoin dtet Churchill door zijn houding Engeland uitsluit van het onvermijdelijke ontstaan eener continentale solidariteit die ook een mernve wereld zal scheppen. Iadiscli Congres wijst Britscli aanbod af. Motie inzake de onafhankelijkheid. LONDEN, 22 Augustus. Reuter meldt uit wardha (Indië) dat het uitvoerend comité van het Indische congres een motie heeft aangenomen, waarin het Britsche aanbod ifrvu^ë wellicht na den oorlog de onafhan- Y jkheid terug te geven, wordt afgewezen .°e m°tie komt tot uitdrukking dat hel wiltr aanbod een hinderpaal voor de ont- ^iKKeiing van een vrij en eensgezind Indië om!» De motie roept het Indische volk op donr houding van de Britsche regeering openbare betoogingen en andere mid- tien veroordeelen. (D.N.B.) Trotzky ter aarde besteld. MEXICO. 22 Augustus. Trotzky is heden- midag op het kerkhof Panteon Moderno" ter aarde besteld. (D.N.B.) Amerikaansclien senator aan den schandpaal. Vrouwen luchtten hun verontwaardiging over Pepper's optreden. Het A.NP. verneemt uit Washington: Een der hartstochtelijkste pleitbezorgers van het Witte Huis in het Congres, cenator Claude Pepper (Florida), wien het met de Amerikaan- sche hulpverleening aan Engeland niet snel ge noeg gaat, is Woensdagavond door eenige hon derden vrouwen, die haar ontstemming over zijn oorlogsdrijverij wilden luchten, in getrouwe na bootsing voor het senaatsgebouw opgehangen. Nadat de imitatie-Pepper reeds eenigen tijd aan den paal had gebengeld, kwamen politie-agenten die hem lossneden. Een delegatie der vrouwen be gaf zich daarop naar den senator, die naar aan leiding van haar protest zonder blikken of blozen eischten dat de Vereenigde Staten er naar zou den streven den oorlog te vermijden. Het was voor het eerst in deze eeuw dat een Congreslid te Washington in het openbaar werd opgehangen". Vluchtelingen in Frankrijk trokken hoofdzakelijk naar het Zuiden. Bevolking in de Zuidelijke departementen steeg tot bijna 1.4 millioen. Het D.N.B. meldt uit Genève: De ..Petit Dauphinois" bericht uit Clermont- Ferrand bijzonderheden over de verdeeling der stroomen vluchtelingen, die zich in de dagen van het Duitsche offensief naar het westen en zuiden van Frankrijk hebben begeven. De voor naamste stroom van vluchtelingen is getrokken naar het Fransche centrale bergmassief en de Pyreneeën. De acht departementen aldaar hebben alleen 1.4 millioen Fransche vluchtelingen en hon derdduizenden Belgen, Nederlanders en Luxem burgers moeten opnemen. De bevolking van deze centrale vluchtzöne is dientengevolge van twee tot bijna 4 millioen menschen gestegen. In het zuidelijke en in het aan de Pyreneeën gelegen vluchtgebied met vijf departementen is de be volking door 500.000 vluchtelingen met een kwart gestegen. DE INTERNEERINGEN IN ENGELAND. Het D.N.B. deelt mede: De minister van binnenlandsche zaken, John Anderson, heeft in het Lagerhuis zeer heftige critiek moeten aanhooren over de Engelsche in terneer ingsmaatregelen. De minister heeft daar bij moeten toegeven, dat zich bij de interneerin- gen. „hoogst betreurenswaardige voorvallen" hebben voorgedaan. Vrees voor Engelschen inval in Ierland. Nervositeit te Dublin. NEW-YORK. 22 Augustus. In de Iersche hoofdstad Dublin heerscht, naar de New-York- sche bladen melden, een toenemende nervositeit, daar men den laatsten tijd steeds meer vreest voor bezetting van het land door Engeland. In politieke kringen te Dublin, aldus genoemde bladen, verwacht men ingeval van een Engel sche invasie een openlijke opstand. (A.N.P.) ANTI- SEMIETISCHE BETOOGINGEN IN JERUZALEM. Van de Syrische grens, 22 Augustus. Voor het gebouw van het Joodsche dagblad „Palestine Post' zijn door de Arabische bevolking hevige anti-semie- tische en anti-Engelsche protestdemonstraties ge houden. Aanleiding hiertoe was een door de „Palestine Post" opengestelde inschrijving ten gunste van de Royal Airforce. (D.N.B.) In een der groote Duitsche Iocomotievenfabrieken. Minutieus zuiver wordt een kolos op zijn onderstel geplaats. (Foto Weltbild.) Gibraltar zwaar uit de lucht bestookt. Vestingwerken ernstig getroffen. Het D. N. B. meldt: In den nacht op Donderdag is zooals reeds in het kort is gemeld Gibraltar opnieuw gebombardeerd. In de bosschen bij het Roek- hotel ontstond een zware brand. Te Rome zijn uit Tanger, Algeciras en La Li- nea hierover de volgende bijzonderheden ontvan gen: De eerste luchtaanval werd gedaan kort voor middernacht. De slagen der bomontploffingen werden duidelijk in het tegenoverliggende ge bied van Tanger en in Algeciras gehoord. Na een onderbreking van een half uur ving, spoedig na middernacht een tweede zware bomaanval aan. Geruimen tijd werden de vestingwerken en de haven van Gibraltar met bommen van zwaar kaliber bestookt. Groote branden, die den ge- heelen nacht tot den volgenden ochtend duur den, gaven aan welke uitwerking de beide bom aanvallen hadden gehad. Ooggetuigen uit Tan ger en Algeciras melden dat de munitie-opslag plaatsen en de vestingwerken van Gibraltar dit maal zeer ernstig zijn getroffen. De Engelsche kust.batterijen zijn reeds bij den eersten aan val, tengevolge van zware bomtreffers, buiten gevecht gesteld. De indruk bestaat dat een deel van het hoofdmunitie-arsenaal door de hommen volledig is verwoest. Amerikanen berichten dat het geheele rotsmassief van Gibraltar den in druk heeft gemaakt van een vuurspuwenden vulkaan. Hoog opstijgende vlammen waren over al zichtbaar. Klaarblijkelijk zijn 't lange afstands kustgeschut, als ook de proviandgebouwen ge troffen. Het Engelsche parlement op reces, Geen kabinetswijziging te wachten? Het D.N.B. meldt: Na een rede van den minis ter van binnenlandsche zaken, Sir John Ander son. waarin deze de vrijlating heeft aangekondigd van bepaalde burger-geïnterneerden is het par lement voor veertien dagen verdaagd. In een commentaar op het begin van de parlementaire vacantie schrijft Reuter dat Chamberlain zich in goeden welstand bevindt en de wensch koestert zijn werkzaamheden te hervatten. Op het oogen- blik aldus Reuter geeft niets aanleiding veranderingen in de regeering te verwachten. Wat men zooal in het stadsvuil aantreft. Eenolifantstand en twee ouder- wetsche granaten werden gevonden in de collectie vuilnis, welke per speciale treinen van Den Haag naar Drente wordt gebracht. (Foto Pax Holland.) Russisch, Italiaansch en Spaansch komen ook in de mode. Geruchten over Engelsch- Amerikaansch bondgenootschap tegengesproken. Reuter meldt uit Washington: Op de betreffende de geruchten over een Engelsch- Amerikaansch bondgenootschap verklaarde het departement van buitenlandsche zaken dat daar over niets bekend is. Lord Strickland overleden. Oud-gouverneur van Malta. LONDEN. 22 Augustus. De vroegere gouver neur van Malta. Lord Strickland, Is, naar de En gelsche radio meldt", heden op 79-jarigen leeftijd gestorven. (D.N3.) Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: „MTI beteekent de boom.MSITOE het bosch". Toen men. er naar streefde ons dit aan ons verstand te brengen, dachten wij onwillekeurig aan een operette, waarbij de Chineesche taal als doodeen voudig werd voorgesteld. Want TAM zoo ver telde men ons toen op het tooneel beteekent boom. TAM-TAM beteekent boomen en TAM-TE- RAM-TAM-TAM is een bosch! Dat was in die gul- dien dagen een onschuldige mop tem koste van een volk, dat onder keizerlijk bewind nog in vrede leefde, maar sedert diien is het leven er niet slechts in China veel ernstiger gaan uitzien en zoo is het al net eender gesteld met KISOEAHELI. Het is heelemaal geen scherts. Het is bittere ernst. Want we hebben in dezen te maken met het voor naamste ideoom van alle inboorlingen ten zuiden van den equator! Met een taal die al geruimen tijd aan de Berlijnsche universiteit geleerd wordt. En nu worden wij plotseling ook in de gelegenheid gesteld, om er kennis mee te maken. Nog geen drie weken geleden kwam ons name lijk ter oore, dat er op initiatief van .Kraft doirch Freude" (een speciale afdeeling van het Arbeids front ter bevordering van de algemeene ontwikke ling) een KISOEAHELI-cursus geopend zou wor den. Merkwaardig genoeg bleek de belangstellihg voor deze vreemde taal zóó groot te zijp dat er in de verschillende wijken der stad op het oogenblik reeds 14 zulke cursussen gehouden worden. Va,n bevoegde zijde Meten we ons vertellen dat de aan drang blijft voortduren, zoadat men met eenige herhalingen zal dienen te rekenen. Het boezemde ons belang in vast te stellen uit welk milieu de meeste leergierigen komen en we kregen op die informatie ten antwoord dat het gros der cursisten gezocht moet worden in de koopmanswereld, veel al menschen dus, die met den handel te doen heb ben. Maar ook technici en handarbeiders toonen belangstelling voor deze taal, waarvan wij nooit eerder gehoord hadden en daaruit valt dan weer af te leiden dat men te Berlijn den tijd nog steeds niet vergeten is, toen Duitsch-Oost-Afrika e Duitsch-West-Afrika aan liefhebbers de gelegeiv heid openstelden om te gaan koloniseereai. Wij hoorden tenslotte ook nog van artsen en juristen vertellen, maar buiten al die mannelijke avontu riers in den besten zin des woords blijken er ook heel wat vrouwen te zijn, die haar taalkennis met het Afrikaansche dialect wenschen te verrijken. We hebben hier dus in den ruimsten zin des woords te doen met alle arbeiders „met den hoed en de pet", met mannen en vrouwen uit nagenoeg alle lagen der bevolking en deze leergierigheid in oorlogstijd pleit voor den ondernemingsgeest van menschen, die hun stellige verwachting van een betere toe komst niet onder stoelen en banken steken! Wij spreken van KISOEAHELI, maar eigenlijk moet zulks SOEAHELI luiden, want deze taal schijnt een druk gebruik van voorzetsel te maken men gelieve hierbij even aan het esperanto te denken en merkwaardig genoeg is het voorzet sel bij de verschillende instrumenten KI. De Afri kaansche inboorlingen beschouwen hun taal dan ook min of meer als muziek, als een instrument, dat pas na langdurige oefening behoorlijk bespeeld kan worden.Op die manier zou men dus van KI SOEAHELI kunnen spreken. In toonaangevende kringen te Berlijn weet men niet precies wat er in dezen gedaan moet worden. Men spreekt meestal van SOEAHELI, want zoo redeneert men naar onze meerulrig volkomen terecht het voorzetsel Ki brengt geen verandering in den naam van de oorspronkelijke taal. „Toen wij onze Soeaheli-cursussen aankondig den, was bij ons het hek van den dam! Wij hadden met zulk een sterke belangstelling geenszins ge rekend en nu moesten we naar andere schoollo kalen en leerkrachten gaan uitzien, om aan die algemeene leergierigheid tegemoet te komen. Een der eersten, die zich kwam aanmelden, was een zekere Hans Wilkens. In Augustus 1914, kort na het uitbreken van den wereldoorlog, vertrok hii met zijn troepen naar Daressalem om Duitsch Oost-Afrika tegen de Engelschen te gaan verdedi gen. Hij was een jonggehuwde farmer en toen hij zijn dorp verliet, riepen de negers achter hem aan: „URIDI BADO, BSANA MDACHI, SISI SATHE TUTAKUNGOJEA", wat in gangbaar Nederlandsch ongeveer beteekent: „Kom maar gauw terug. Duit sche heer, wij zullen aller op u wachten!" Het ver loop van den strijd had toen onder meer tenge volge, dat vele Duitschers weer naar hun vader land terugkeerden en voornoemde Hans Wilkens behoorde daar ook toe. Maar nu de huidige oorlog een heel andere wending schijnt te nemen dan die van 1914/18, herleeft het verlangen naar koloni- seeren en daarmede dus ook de belangstelling voor het Afrikaansche dialect". Het ligt trouwens in ce logische lijn, dat de lust om Engelsch of Fransch te leerer op het oogenblik niet heel groot is. Daarvoor hebben inmiddels Ita liaansch en Russisch vele beoefenaars gewonnen. Voor het Italiaansch werd er juist de laatste maan den heel wat reclame gemaakt en vergissen wij ons niet deerlijk dan zijn deze cursussen zoo goed als gratis. Sedert de toenadering tusschen Duitschland en Spanje is ook de taal van laatstgenoemd land mode geworden. Wij bezigen hier opzetteMjk het woord „mode", want Spanje is vooralsnog een arm land en de „Auswanderung" daarheen kan dus niet heel groot zijn. Of de commercieele en politieke toenadering tusschen Berlijn en Moskou al zoover gaat dat Duitsche werkkrachten naar Sovjet-Rus land en Russische arbeiders naar Duitschland wor den uitgezonden, weten wij niet. maar waarschijn lijk wil ons zulks onder de huidige omstandighe den niet toeschijnen. Waarmee dan gezegd zou zijn dat ook het loeren van de uiterst moeilijke Russi sche taal nog weinig direct voordeel kan opleve ren. Ten opzichte van Afrika schijnt de huidige zienswijze wat rooskleuriger te zijn, want iedereen heeft het over SOEAHELI, geeft zijn verlangen naar MSITU, het bosch te kennen, kent reeds het verschil tussohen NYIKA (grassteppe) en PORI (boscfhsteppe) en wanneer men bedenkt dat deze taal slechts 8000 vaste begrippen omvat, die alle uit het hoofd geleerd' dienen te worden, dan klinkt het niet overdreven wanneer wij voorspellen dat binnenkort iedere derde Berlijner vlot SOEAHELI zal spreken. (Nadruk verboden). Mijnenvelden om Engeland. De wateren om de Britsche eilanden zeer gevaarlijk. Het D.N.B. deelt mede: Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, neemt het mijnengevaar in de Britsche wateren dreigende afmetingen aan. In het Kanaal van Bristol worden de laatste dagen mijnenvegers gezien die pogen de mijnen, welke door Duitsche vliegtuigen zijn gelegd, op te vis- schen. Deze Engelsche schepen doen tevens dienst als loodsboot en voor handelsschepen, die hier zeer langzaam moeten varen en die vaak langen tijd stilliggen tot de mijnenvegers vrij zijn om hun geleide aan te bieden. Gezien werd hoe een mijnen veger op een mijn liep, zwaar beschadigd werd en na eenigen tijd zonk. Het mijnengevaar in het Kanaal van Bristol, gevoegd bij de ernstige verwoes ting van de havenwerken in de meeste havens aan deze wateren door het Duitsche luchtwapen be teekent een levensgevaarlijke aantasting van de voorziening van Engeland met grondstoffen cn levensmiddelen. JAPANSCH VERZOEK AAN BERLIJN. Het Japansche persbureau Domei meldt: Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft een officieel telegram uit Berlijn ontvangen van den ambassadeur Koeroesoe, waarin deze meldt, dat hij, op last van Tokio, de Duitsche re geering heeft verzocht de veiligheid te waarborgen van de Japansche schepen, welke zich thans naar Engeland begeven om de Japansche geëvacueerden uit Engeland' en andere gevaarlijke zones in Europa aan boord te nemen. Het telegram vermeld verder dat Koeroesoe de verzekering heeft gekregen dat het Japansche verzoek aan de betrokken kringen zal worden overgebracht. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 JAARSVELD, 414,4 M. NCRV-uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing, Medita tie. 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.45 Gramofoon- muziek. 9.15 Celesta-ensemble en gramofoonmuz. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cello, piano en gra- mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoon muziek. 12.45 Berichten A. N. P. 1.00 Stichtsch Sa lonorkest en gramofoonmuziek. 2.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Lyrisch mandoline-ensemble en gra mofoonmuziek. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.30 Orgel concert. 5.15 Berichten A. N. P. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Een meisjeskoor. 6.30 VPRO,: Bijbelvertellingen. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.) 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten A. N. P. 8.15 Koninklijke Marine- kapel (opn.) 8.45 „Wat de Bijbel zelf zegt", lezing. 9.05 Bel Canto. 9.40 Orgelconcert (opn.). 9.50 Christ, gemengd koor „J. S. Bach" en Philharmonische ka pel „Mozart" (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10.15— 10.30 Berichten A. N. P. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Berichten A. N. P.). 10.00 Zang met pianobegeleiding. 10.15 Gramo foonmuziek. 12.00 VARA-orkest. (12.3012.45 Be richten (Duitsch). 12.451.00 Berichten A. N. P. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Esmeralda en gramofoon muziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Verkorte operette „Die Czardasfürstin" (gr.pl.). 4.15 „Bo demonderzoek", lezing. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten A. N. P. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 De Ramblers. 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.) 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten A. N. P. 8.30 Berichten (Engelsch). 8,45 Esmeralda en solist. 9.159.30 Be richten (Engelsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten A. N. P. 10.3010.45 Berichten (Engelsch), en sluiting. 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15—1.3a Berichten (Engelsch).»

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3