IJmuider Courant MINI Zeep van 31 Augustus af op den bon Bommen vielen op ons land DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Kinderen krijgen extra-rantsoen Klinkerwegen. Boter- en vetbonnen Het Duitsche krijgsgerecht in functie: 0 Beleediging van de Duitsche weermacht. ELZER's 25e JAARGANG No. 250 Uitgave Courant- lourens Coster, Maatschappij voor [.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau nmuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, yelefoo" 5J01, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. opge9ev8n opgenomen Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week 0.1254, pet maanë 0.52Yt, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Verkoop gedurende een week stopgezet De secretarisgeneraal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat op Zaterdag 31 Augustus a.s. een begin zal worden gemaakt met de dïstrib utie van zeep in dier voege, dat uitsluitend op bon mag worden verkocht. Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributieperiode de winkeliers over voldoende voorraden zullen beschik ken, is het noodzakelijk den ve;koop en de aflevering aan het publiek van huishoud zeep, zachte zeep, toiletzeep, vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zelf werkende waschmiddelen, waschpoeder, medicinale zeep, scheerzeep en scheer- crême stop te zetten met ingang van Zaterdag 24 Augustus tot en met Vrijdag 30 Augustus a.s. Winkeliers en grossiers, die niet beschikken ovei voldoende voorraden voor de eerste distributiepe riode moeten zich tot de plaatselijke distributie diensten wenden, waar zij een verzoek, om in aan merking te komen voor een toewijzing, kunnen indienen. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigen- 1 lijke distributie kan het volgende worden me degedeeld. Voor de eerste distributieperiode welke loopt van Zaterdag 31 Augustus tot en met Dinsdag 24 September a.s., zal een nader aan te wijzen bon van het algemeen distribu tiebonboekje, naar keuze van den verbruiker, recht geven op het koopen van 120 gram huis houdzeep óf 2 keer 75 gram toiletzeep óf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder óf 600 gram waschpoeder. Waar de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op een bon koopen. De detaillisten zullen evenals dit voor andere in distributie gebrachte artikelen is bepaald de bonnen dienen te plakken op opplakvellen. welke ingeleverd moeten worden bij de distributiedien sten. Op basis van het aantal ingeleverde bonnen zullen dan toewijzingen worden verstrekt, waarop bij grossiers en fabrikanten zeep kan worden be rokken. De grossiers moeten bij de plaatselijke distributiediensten de door hen ontvangen toewij zingen inwisselen tegen verzameltoewijzingen, wel ke ter aanvulling van hun voorraad kunnen wor den doorgegeven aan de fabrikanten. Extra rantsoenen. Kinderen, die op 1 September 1940 den leef tijd van 2 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor twee extra rantsoenen zeep per distributieperiode. Kinderen boven de 2 jaar. die op 1 Septem ber 1940 den leeftijd van 8 jaar nog niet heb ben bereikt, komen in aanmerking voor een extra rantsoen per dïstributieperiode. Ter verkrijging hiervan .dient men zich op nader vast te stellen dagen te wenden tot den plaatselijken distributiedienst onder overleg ging van de distributiestamkaart van het des betreffende kind. Practiscerende artsen, tandartsen en veeartsen komen in aanmerking voor een extra rantsoen zeep van 200 procent. Zij zullen ten genoege van den plaatselijken dis tributiedienst moeten kunnen aantoonen, dat zij tot een van bovengenoemde categorieën behooren. Bovendien zullen ook zij hun distributiestamkaar ten moeten overleggen. Zieken en in het algemeen zij. die op gecon troleerd medisch advies extra rantsoenen zeep behoeven, kunnen een verzoek daartoe rich ten tot de plaatselijke distributiediensten. Voorts, is het de bedoeling een regeling te treffen voor het beschikbaar stellen van extra ïeeprantsoenen ten behoeve van hen, die als ge volg van him werkzaamheden blootgesteld zijn aan bijzondere verontreiniging van lichaam of kleeding. Uitvoerige mededeeiingen over deze regeling zullen binnenkort in de pers gepu bliceerd worden. Industrie en instellingen Industrieën welke een of meer der bovenge noemde zeepsoorten verwerken, zullen op aanvraag eer, toewijzing ontvangen van de sectie zeep van kol rijksbureau voor chemische producten, Laan Copes van Cattenburch 16 te 's-Gravenhage. Voor het schoonhouden van gebouwen wordt geen zeep beschikbaar gesteld. In verband hiermede wordt er óp gewezen, dat schuur poeder en andere reinigingsmiddelen buiter deze distributie vallen en dat deze artikel er dus zonder bon gekocht kunnen worden. Ziekenhuizen en sanatoria, waar het gebruik yan zeep om hygiënische redenen onvermijde- J'jk is, zullen op een desbetreffend verzoek, in te dienen bij de plaatselijke distributiedien sten, toewijzingen ontvangen. Evenzoo zullen hotels, restaurants e.d.. waar re gelmatig warme maaltijden worden verstrekt, voor •Wassohen var> bet. linnengoed, een toewijzing '■eep ontvangen, nadat de betrokken instelling een esbetreffend verzoek heeft ingediend bij den Plaatselijken distributiedienst. Evenwel zal geen veep beschikbaar' worden gesteld voor het reinigen vaatwerk in hotels restaurants, e.d. waarvoor - 'gingsmiddelen kunnen worden gebruikt en ^enmin voor het gebruik door gasten in hotels. o„SjUran*s' cafés, zweminrichtingen, badhuizen en dergelijke. va^rfS(?er'J'en zullen voor gezinswasch bonnen R de betrokken gezinnen in ontvangst nemen en een bon per acht kilogram droog wasöhgoed. ,een bon zal de wasscherij 600 gram wasch- W i?r *unnen betrekken. Voor de reiniging van ™*ngoed van hotels, cafés, ziekenhuizen, sa- j; oria e-d-> zullen de wasscherijen toewijzingen, v aan deze instellingen zijn verstrekt, in onl angst nemen. poo, welke zij behoeven voor het scheren en was- schen van het haar hunner klanten, welke toewij zingen afhankelijk zijn gesteld van het aantal leden van het bedienend personeel, waartoe ook de pa troon gerekend woridt. Zij dienen zich te vervoegen bij de plaatselijke distributiediensten, waarbij de distributiestamkaarten van den patroon en het be dienend personeel moeten worden overgelegd, als mede de loonlijsten van dat personeel. Ten aanzien van haarwaschmiddelen zij opge merkt, dat shampoo in poedervorm buiten de dis tributie valt. Scheerzeep. Met betrekking tot scheerzeep is een afzonder lijke regeling getroffen. Op nader aan te wijzen bonnen zal aan mannelijke personen, die op 5 Aug. jl. den leeftijd van 15 jaar hadden bereikt 50 gram scheerzeep dan wel, zoolang de voorraad strekt, een tube of een pot scheercreme per vier maanden ter beschikking worden gesteld. Detaillisten, die scheerzeepbonnen ontvangen, dienen deze bonnen ter aanvulling van hun voor raad scheerzeep, door te geven aan den grossier. Deze dient de bonnen te plakken op opplakvellen en ter verkrijging van een toewijzing in te leveren bij den plaatselijken distributiedienst. Bij wijze van uitzondering dienen dus niet de detaillisten maai de grossiers deze bonnen te plakken op opplak vellen. Bij den handel aanwezige voorraden. Tot een ander te bepalen datum kunnen de bij den handel aanwezige voorraden zeep van de oude samenstelling, met uitzondering even wel van toiletzeep en medicinale zeep, alsmede die zeepsoorten, welke in de toekomst niet meer zullen worden aangemaakt, alsnog op bon verkocht worden. Per bon zal mogen worden betrokken 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of. 200 gram vloeibare zeep. De toiletzeep van oude samen stelling mag uitsluitend verkocht wonden te gen inlevering van speciale bonnen voor toi letzeep welke uitsluitend zullen worden uitge reikt ten behoeve van kinderen, zieken, artsen, tandartsen en veeartsen. Ook de medicinale zeep mag uitsluitend ver kocht worden aan hen. die hiervoor speciale bonnen kunnen inleveren. Deze speciale bon nen zullen door de plaatselijke distributiedien sten alleen aan die persoren uitgereikt worden, die aan deze zeep op medische gronden be hoefte hebben en een gecontroleerd medisch advies kunnen overleggen. (Er zullen in ons land nieuwe be langrijke klinkerwegen worden aangelegd.) De vaderlandsche klinkerfabrikanten Zijn, naar ik meen te lezen in de kranten, Sinds korten tijd aanmerkelijk opgeveerd, Daar zich de kans voor hen ten goede keert. Want men gaat hier en daar weer wegen bouwen, En daarbij op hun oud product vertrouwen, De klinker zijn (met medeklinkers) blij, De fabrikant draagt vele steentjes bij. U weet nog wel, al is 't een-tijd geleden, Hoe asfaltweg en klinkerwegen streden, Op 't punt van elke superioriteit, Tenslotte won geen van twee het pleit. De een is vlakker, dat is niet t'ontkennen Voor d'eischen van 't moderne autorennen, De ander echter biedt meer veiligheid, Wanneer men in den regen auto rijdt. Genoeg daarvan, het lijkt dat klinkerwegen, Nu weer de wind wat hebben meegekregen. En om één ding verheugt me dat oprecht, 't Ging onzen klinkerfabrikanten slecht. En ik voor mij gun ieder graag het zijne, De zon der welvaart moog* hen weer beschijnen, Waarbij 'k op dit vreemd feit den nadruk leg, Wanneer hun welvaart komt, dan is zeweg. P. GASUS. DANCINC UITGEEST WILHELMINA MIDDELWEG 56 van 36 en van 711 uur THE RETIA'S KINGS OF SWING. Entrée 25 cent P. 3. BALTUS (Adv. Ingez. Med.) „,Dam«s- «HWjen voor Kappers. zoowel als heerenkappers krijgen toe- de scheerzeep en vloeibare siham- (Hatet «Slet Sluis Assumbucq» ASSENDELFT KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeen dancing zoo iijn- aps 4.7 Car Kteiitu- (Adv. Ingez. Med.) De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt het volgende bekend: Zooals reeds eerder werd gepubliceerd zal de nieuwe distributieperiode voor boter, margarine en spijsvet acht weken duren, namelijk van 24 Aug. tot en met 18 October a.s. Gedurende dit tijdvak geeft elk der met „05" tot en met „12" genummerde bonnen der boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart worden voor het bovengenoemd tijdvak eveneens acht bonnen aangewezen en wel de volgende: de met „05", „06" en „07" genum- mei-de bonnen geven elk recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter; de met „08" genummerde bon geeft recht op het koopen van een half pond gesmolten spijsvet of een half pond boter; de met „09", .10", „11" en „12" genummerde bonnen geven recht op het koopen van een half pond boter, waarop een reductie van 10 cent per bon wordt verleend. Deze reductie wordt dus niet verleend bij het koopen 'van boter op een der overige hierboven genoemde bonnen. Een Engelsch vliegveld verrast. Het D.N.B. meldt: Naar de leider van een vlie- gerafdeeling meedeelt is hem tegen het vallen van den avond een aanval gelukt op het Engelsche vliegveld Eval, zonder dat de Engelsche vliegers iets van de Duitschers merkten, voordat de bommen ontploften. Waarschijnlijk, aldus de Duitsche vlieger, is dit te verklaren uit het feit dat er op het vlieg veld nog meer toestellen met loopende motoren stonden, waarvan het lawaai het geluid der Duitsche vliegtuigen overstemde. De neervallende bommen richtten onder de vliegers op het veld een heil- looze verwarring aan. Op de vliegtuigen werden brandbommen geworpen, terwijl de hangars getrof fen werden door talrijke expdosieve bommen. Er ont_ stond een zeer groote brand, welke vliegtuigen en hangars verwoestte. 0 Verspreiding van val- sche geruchten. Het Duitsche krijgsgerecht heeft gisteren in de zaal van het Arnhemsche gerechtshof de eer ste zitting gehouden ter behandeling van een tweetal zaken Het gerecht werd gepresideerd door dr. Leh- mann en bestond voorts uit majoor Von Schlicht en obergefreiter Schuck. Terecht stonden allereerst de 22-jarige D. H. en de 20-jarige A. F. F., beiden soldaat van den op- bouwdienst te Ede en resp. uit Vlissingen er Renkum afkomstig. Beide soldaten stonden op 14 Juli j.l. bij een IJsco-wagen op de Erica laan te Ede, toen daar de meisjes H. U. en G. R. passeerden, die met Duitsche soldaten om gang hadden. Beiden hadden de meisjes deswege bedreigd, terwijl de verdachte H. zich bovendien béleedi- gend over de Duitsche weermacht had uitgela ten. Zij hadden tegen de meisjes o.m. gezegd dat hun namen genoteerd zouden worden en dat zij. „als de Duitschers hier weer weg zouden zijn, een kopje kleiner gemaakt zouden worden." Tegen de verdachte H. eischte de aanklager acht maanden gevangenisstraf, tegen verd. F. twee maanden. Na zich in raadkamer te hebben terugge trokken werd H. wegens beleediging van de Duitsche weermacht veroordeeld tot zes maan den gev. straf, terwijl F., wien alleen bedrei ging was ten laste gelegd, werd vrijgesproken. Vervolgens stond terecht de 43-jarige agent van politie A. G. te Arnhem wegens het versprei den van valsche geruchten. Op 11 Juli j.l. had hij tegen iemand uit Vaas- sen gesproken over geruchten o.m. over „groote transporten Duitsche dienstweigeraars". De ver dachte gaf dit toe, maar voerde tot zijn veront schuldiging aan, dat hij in Juli volkomen in de war was geweest door enkele sterfgevallen in zijn familie. De aanklager verklaarde niet *te kunnen aan nemen, dat verdachte's zenuwgestel niet in orde zou zijn geweest. Een politieman in uniform behoort niet het eerste het beste kletspraatje aan een vreemde verder te vertellen. Bovendien kent 'de Duitsche weermacht geen dienstwei geraars. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. Het gerecht legde na raadkamer den agent zes maanden gevangenisstraf met aftrek van zes weken voorarrest op. (A.N.P.) OVERHEMDEN NIEUWE DESSINS „VLISCO". EEREN MODEHUIS De bevordering ten departeinente. Alleen bij vacatures. Naar Het Volk verneemt ligt het in de bedoe ling op de departementen nog slechts bevorderin gen te verleenen, indien vacatures ontstaan. Ar beidscontractanten zullen niet meer in ambtelijken dienst worden aangesteld, tenzij nog aanspraak op een benoeming bestaat. Ook voor de onder de departementen ressorteerende diensten geldt deze gedragsregel. Ook zal geen nieuwe waardeering van bestaande functies op de departementen voorloopig volgen. Er is slechts één uitzondering n.l. als in de be staande voorschriften een regeling voorkomt, waar bij is bepaald, dat een ambtenaar hetzij pa een zeker aantal dienstjaren, hetzij na afgelegd examen, al of niet gecombineei'd met een zeker aantal dienst jaren automatisch in een hoogeren rang wordt bevorderd. Koude op den Balkan. Boerenjongen in de bergen doodgevroren. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: In Bosnië is na de regens van de laatste dagen koude en sneeuw gekomen. Een 12-jarige boerenknaap, die om hout te hakken de bergen ingegaan was bij Serajewo, is doodgevroren. Z E E W E.G 78 U M U 1 D N (Adu. Ingez. Med.) OOST Tien dooden te Rotterdamzes te Hengelo Ook een aantal personen gewond 15 gekwetsten tè Amsterdam door luchtdoelgranaat Het A.N.P. meldt: Vrijdagmorgen om streeks kwart over tien heeft een Engelsch toestel een tiental bommen laten vallen op den Schulpweg in het zuidelijk deel van Rot terdam. Burgerarbeiders waren daar bezig met het bouwen van huizen; de bommen zijn op kor ten afstand van deze huizen ontploft. Van d© arbeiders werden er tien op slag gedood en 19 gewond, van wie enkelen ernstig. De dooden en gewonden zijn naar het Zuider ziekenhuis gebracht. De schade aan de huizen is gering, aangezien de bommen in de weilanden er achter, op den weg en naast de huizen terecht kwamen. Een boerderij aan den Charloischen Dijk no. 711 werd door bomscherven en den lucht druk beschadigd. Het dak werd gedeeltelijk ver nield. alle ruiten werden verbrijzeld. Van de tien bommen zijn er vier niet ont ploft. Twee daarvan liggen in de onmiddellijke omgeving van de boerderij, zoodat deze door de bewoners ontruimd moest worden. Ook de twee andere bommen zijn onder bewaking ge steld. Brysant- en brandbommen bovert Hengelo uitgeworpen. Het A.N.P. meldt verder: In den nacht van Donderdag op Vrijdag te vier uur hebben Engelsche vliegtuigen boven Hengelo een tiental brysant- en een groot aantal brandbommen uitgeworpen. Van de brysantbommen zijn waarschijnlijk enkele niet ontploft. Door dezen aanval zijn zes doo den te betreuren, namelijk vier van de fa milie Nijhoff, wonende aan den Oelerweg (vader, moeder en twee zoons), mej. Maas, eveneens wonende aan den Oelerweg en de heer Nijland, wonende aan de Agathastraat. Vier woningen aan den Oelerweg zijn totaal vernield; in den omtrek zijn naarschatting 60 a 80 huizen min of meer beschadigd. Vijftien personen te Amsterdam ge wond. Vrijdagmorgen is een Engelsch vliegtuig bo ven Amsterdam verschenen. Het luchtafweerge schut kwam in werking; enkele granaatscher ven kwamen in verschillende deelen van Am sterdam terecht. Op het Stationsplein werden 15 personen licht gewond. Veertien konden ter plaatse verbonden worden; één is ter nadere ob servatie in het Binnengasthuis opgenomen. In. het betondorp werd een winkelruit vernield. Ook bommen op Bergen (N.H.) Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur ver scheen een Engelsch vliegtuig boven Bergen. Vijf bommen werden uitgeworpetn; drie hiervan kwa men niet tot'ontploffing, zoodat het waarschijn lijk tijdbommen zijn. De materiale schade is zeer gering. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Kabelballon ontploft. Te Woerden werd Vrijdag een Engelsche kabelballon waargenomen, drijvende in de rich ting van "Utrecht, dus van West naar Oost. Toen de ballon boven Harmeien was gekomen, sloegen er plotseling vlammen uit, waarna een ontplof fing werd gehoord. Waarschijnlijk is de ballon door den bliksem getroffen, daar juist een hevig onweer woedde. Mijnen bij Westkapelle. Vrijdag zijn te Westkapelle twee mijnen aan gespoeld en tot ontploffing gekomen: Een er van ontplofte bij het zoogenaamde IJzeren Torentje, waar veel schade werd aangericht aan de licht- wachtershuisjes onder aan den dijk; aan den noordkant van het dorp moesten verscheidene ruiten het ontgelden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De andere mijn explodeerde meer naar het noorden, maar richtte geen schade aan. Op het oogenblik liggen nog andere mijnen voor Westkapelle; wegens het slechte weer is het niet mogelijk, ze te demonteeren. Als het avond wordt in Zeeland. De herder keert met zijn kudde naar de schaapstal terug, een talreeltje, dat Zuid Beveland- op zijn mooist typeert (Foto Pax-Holland) Nieuw laboratorium voor den tuinbouw. Wij brachten een bezoek aan het nieuwe labo ratorium voor den tuinbouw, dat aan den Zuid- weg te Naaldwijk op Rijkskosten wordt gebouwd cn dat thans bijna gereed is. De directeur, rijkstumbouwconsulent ir. J. M. Riemens, leidde ons rond door het gebouw en vertelde ons een en ander van de inrichting en de taak van dit nieuwe laboratorium, dat voor Nederland eenig in zijn soort is. Gelijkvloers is het laboratorium voor het grondonderzoek gelegen. Op de eerste verdieping zijn het laboratorium voor plantenziekten gevestigd, de bibliotheek, de vergaderzaal, etc. Het twaalf meter hooge gebouw is heel prac- tisch ingericht en zal van alle moderne instru menten, als spectograaf, etc. worden voorzien. ir. Riemens deelde ons mede, dat het nieuwe laboratorium voor den tuinbouw zich in hoofd zaak met de volgende drie onderwerpen zal bezig houden: voeding der planten, plantenziekten en verbetering der cultures in den tuinbouw (se lectie en invoeren van nieuwe gewassen). Het doel zal o.m. bestaan in het opvoeren der productie in den tuinbouw, verbetering der tuin bouwproducten en vermindering der kosten voor de kweekers. Het gebouw zal waarschijnlijk eind September officieel in gebruik kunnen worden genomen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1