fja den strijd in Britsch Somaliland Italiaansch overzicht van het verloop der operaties. Verrassend optreden der Duitsche luchtmacht. ir—i rAANPAG 26 AUGUSTUS 194Ö p.| DNB meldt uit Rome: 5 hoofdkwartier der weermacht heeft een sa- _Li»pnd bericht gepubliceerd over de militaire het vroegere Britsche Somaliland. Sarin wordt o.m. het volgende gezegd: ne verovering van Britsch Somaliland was "rzien in het strategische oorlogsplan. Het in- Tuir.ent daartoe was het Italiaansche koloniale 1 r dat uit leden van alle rassen van het impe- ëi\-r samengesteld. Aan hun zijde streden de eenheden van het leger, de zwarthem- Tm en het luchtwapen. Het operatieplan behelsde het in den strijd wer- van zeven koloniale brigades, die bestonden P6. verschillende bataljons en batterijen en ver- ^prkt waren door nationale infanterieformaties fhataljons zwarthemden), machinegeweereenheden ipön mijnenwerpers, eenheden pantserwa- snelle en middelzware tanks, eenheden van 'veldartillerie en afdeelingen luchtafweergeschut, 0ijtie van Italiaansch Oost-Afrika en groepen P inboorlingen-formaties. Deze strijdlcrachten «aren onder bevel van den legercommandant Nasi in drie groepen ingedeeld. De linkergroep stond on to bevel van den legercorpsgeneraal Bertoldi, de middengroep onder den divisiegeneraal De Simone en de rechtergroep onder den brigadegeneraal ^EindJuli hadden de voor de operaties bestemde strijdkrachten hun beginstellingen bereikt. In den nacht van 2 op 3 Augustus overschreden alle co lonnes de grens, In de eerste phase (van 3 tot 6 Augustus) bereidde het luchtwapen de acties van de troepen voor, door de karavaanwegen te ver kennen, den vijand op te sporen, de eigen colonnes te leiden en tevens doeltreffend vijandelijke sche nen in de havens van Berbera en Zeila te bombar deeren. De groep Bertoldi bezette met het gros van haar troepen op 3 Augustus Dabat en met een andere afdeeling Mada, terwijl een nevencolonne Gireh bereikte. Verder werden op 5 Augustus Zeila en Dobo ingenomen. De groep De Simone bezette tusschen 3 en 5 Augustus Hergeisa. De colonne Bertello bereikte sa het overwinnen van groote terrein- en klimaat- moeilijkheden Cadoeina. In den avond van den 6den Augustus waren de operaties der eerste phase die het contact met den vijand tot stand moesten brengen, geëindigd. In het centrum breidde toen de colonne De Si mone het steunpunt van Hargeisa uit, ondanks alle moeilijkheden, vooral bestaande uit aanhoudende wolkbreuken in de geheele zone van Harrar, welke de karavaanweg van Gigiga naar Hargeisa in een volkomen modderpoel hadden herschappen. De vijand had zich intusschen teruggetrokken in de bergpassen naar Berbera. Zijn luchtwapen werd door moedige aanvallen in lage vlucht op zijn steunpunten teruggedreven. Tweede phase. (7 tot 15 Augustus). Op 10 Augus tus constateerde het Italiaansche commando, dat de vijand het gros van zijn strijdkrachten con centreerde op stellingen, die lagen ten noorden van de lijn Adadleh-Argan. Het was de Italiaansche voorhoede gelukt te naderen tot aan de opstellin gen van de vijandelijke hoofdmacht. Zij had geconstateerd dat het verdedigingssysteem van den vijand zich uitstrekte over 20 K.M. onover winnelijk schijnende bergkammen en bestond uit talrijke versperringsforten, die elkander wederkeerig door kruisvuur ondersteunden. De aanval begon op 11 Augustus des middags, voorbereid en ondersteund door het luchtwapen en onder bevel van lucht- brigadegeneraal Collalti. De vijand bood met ge bruikmaking zijner verdedigingsstellingen hevigen ste in de haven gebleven oorlogsschip. Op 19 Augustus drongen de Italiaansche troepen binnen in Berbera. Tijdens de operaties werden eenige hon derden auto's en automatische wapens, talrijke stukken geschut en pantserwagens, ontzaglijke hoe veelheden munitie, levensmiddelen, pioniers- en sanitairmateriaal buitgemaakt. Bovendien werden van den vijand eenige honderden man geregelde troepen en alle Somalische troepen gevangen ge nomen. In het geheel rond 1000 man. Deze troepen waren ter bescherming van de inscheping der En- gelschen opgesteld en vervolgens aan hun lot over gelaten. De zuiveringsactie gaat voort. Door de bekwaamheid der leiding en de dapperheid der troepen is Britsch Somaliland in nauwelijks 17 dagen definitief veroverd met de vastberadenheid en de snelheid, waarmede thans het fascistische en imperiale Italië zijn koloniale ondernemingen pleegt uit te voeren. Bijzondere vermelding verdient de superieure houding van de nationale troepen. Even waardevol was de bijstand van het luchtwapen. De verovering van Somaliland verwezenlijkt die eenheid der Somalivolken onder de vlag van het fascistische Italië, welke sedert lang vurige wensch was van die bevolking, gelijk duidelijk bewezen wordt door de talrijke tijdens het verloop der actie voltrokken onderwerpingen. Tegelijk met de voortschrijdende bezetting van de belangrijkste centra, die eens zetels van het En- gelsche bestuur vormden, hebben de regeerings- ambtenaren van het bestuur van Italiaansch Oost- Afrika hun bestuurstechnische bedrijvigheid aan gevangen voor de groote pacificatie der bevolking, die blijft toestroomen om haar onderwerping aan te bieden en de Italiaansche regeering eerbetuigin gen te bewijzen". EINDE VAN HET BRITSCHE VERDEDIGINGSSYSTEEM. Ondanks de klimaat- en terreinmoeilijkheden ge lukte het den heldhaftigen Italiaanschen troepen door verstandige manoeuvres met doeltreffende on dersteuning van artillerie en luchtwapen op me thodische wijze te vorderen. Op 15 Augustus ver overde de vijftiende brigade na een hevig lucht bombardement de door de artillerie stormrijp ge maakte laatste vrdedigingspositie aan beide zijden van den weg naar La Faroek. In fort no. 1 werden alleen reeds 13 officieren en andere Engelsche mili tairen gevangen genomen, terwijl in het fort ruim 200 dooden van een Rhodesisch bataljon werden ge vonden. Tegelijkertijd trok de tweede brigade na door den laatsten vijandelijken tegenstand te zijn heengebroken om den rechtervleugel van den vijand heen. Des nachts trokken de Engelschen zich terug en lieten honderden dooden achter. Talrijke sol daten werden gevangen genomen. Een groote hoe veelheid materiaal, waarbij kanonnen, werd buitge maakt. Na vier dagen verbitterden strijd was het Engelsche verdedigingssysteem volkomen onder den voet geloopen. Derde phase (16 tot 13 Augustus. Nadat de voornaamste verdedigingspositie van den vijand overwonnen was, werd de Italiaansche opmarsch voortgezet. Het luchtwapen beheerschte ook verder het iuchtruim en beschermde aldus de op den grond opereerende colonnes. Bovendien bombar deerde het vijandelijke versterkingen evenals vracht- en oorlosschepen, die de vijand naar Ber bera had doen komen. Een Italiaansche vrachtauto colonne was onder bevel van luitenant-generaal Passerone van Zeila opgerukt en bereikte in den tusschentijd Bulhar, langs den kustweg naar Ber bera. De groep De Simone kwam bij La Faroek bij het tweede verdedigingssysteem, waarop de verslagen vijandelijke troepen zich hadden terug getrokken en waar de laatste vijandelijke verster kingen waren samengetrokken. Op 18 Augustus werd ook dit Engelsche bolwerk aangevallen aan de omvat en onder den voet geloopen. Indische ba taljons trachtten vergeefs zich door verbitterde tegenaanvallen te bevrijden van den Italiaanschen Wuk, waarna zij in de richting van Berbera vluchtten. DE BEZETTING VAN BERBERA. Generaal Nasi zond thans de gemotoriseerde co lonnes uit naar Berbera om het succes uit te buiten, «rwijl de Engelschen in wanordelijke vlucht trachtten zich in veiligheid te brengen op het laat- Duitsch legerbericht van Zaterdag: Engelsch schip in de Australische wateren tot zinken gebracht. BERLIJN, 24 Aug. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: .Duitsche zeestrijdkrachten hebben in Australi sche wateren het bewapende Engelsche koopvaar dijschip „Turakina" (8706 b. r.t.) tot zinken ge bracht. Het duikbootwapen heeft de laatste acht dagen weer ruim 100.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht, waaraan een duikboot heeft deelgenomen voor een hoeveelheid scheepsruimte van 15.000 b.r.l. Een andex-e duikboot heeft de be wapende Britsche koopvaardijschepen „Severn Leygh" (5242 b.r.t.), „Brockwood" (5100 b.r.t.) en nog een ander bewapend koopvaardijschip van 4000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een derde onder zeeër heeft een bewapend vijandelijk koopvaar dijschip van 11.000 b.r.t. getorpedeerd. De Duitsche vliegtuigen hebben op 23 Augustus en in den nacht op den 24en Augustus in heel Zuid en Midden-Engeland havens en dokken, vliegvel den, fabrieken der bewapeningsindustrie en troe penconcentraties aangevallen. Tijdens de bewapende verkenningen overdag wierpen zij o.a. bommen uit op een munitiefabriek in Banbury, waar branden en hevige ontploffingen werden waargenomen. Door talrijke nachtelijke bomaanvallen werden vooral in de havens van Bristol, Avonmouth, Devonport en Great Yarmouth alsmede op het vliegveld van Cambridge tot op groo ten afstand zichtbare branden en ontploffin gen veroorzaakt. Eenige vijandelijke vliegtuigen wierpen des nachts bommen uit in West-Duitsehland, welke geen uitwerking van beteekenis hadden. Gisteren werden drie vijandelijke vliegtuigen door jagers en vier door luchtdoelartillerie neer geschoten." Frontbericht. Het Zaterdag uitgegeven frontbericht van het DNB luidt als volgt: „Omtrent de gewapende verkenningsvluchten van Donderdag wordt nog bekend dat de aanval op een vliegveld ten noordwesten van Londen effec tieve treffers op het landingsterrein en de han gars ten gevolge heeft gehad. Na het neerwerpen van bommen op de haveninstallaties van Wey mouth en Portland en van Bridlington aan de Noordzee konden telkens zware branden waargeno men worden. De groepen gevechtsvliegers richtten hun bedrijvigheid op Vrijdag en in den nacht op Zaterdag vooral op Zuid- en Midden-Engeland. Nachtelijke aanvallen werden ondernomen op Bris tol en Avonmouth, waar haveninstallaties en groote benzineopslagplaatsen werden getroffen, evenals op Plymouth, waar in het stadsdeel Devonport zware schade werd aangericht op de werfinstallaties. Op het vliegveld Cambridge toonden branden en ont ploffingen duidelijk de vernielende uitwerking van de neergeworpen Duitsche bommen. Bovendien werd des nachts een Britsch convooi voor de Moray Firth aangevallen. Daarbij werd een schip van 7000 en een van 8000 ton zoo zwaar getroffen dat zich ontploffingen voordeden. Nog drie stoomsche pen van 6000 ton kregen eveneens treffers. Ver wacht moet worden, dat de beide eerstgenoemde schepen geheel verloren zijn. Volgens een nageko men bericht zijn de Morris-motorenfabrieken in Birmingham den laatsten nacht met succes met bommen bestookt." Duitsch legerbericht van Zondag: aan verscheidene fabrieken der Britsche vlieg tuigindustrie, o.a. in Derby, Birmingham, King ston en Rochester. Het leggen van mijnen voor Britsche zeehavens werd voortgezet. Britsche vliegers wierpen in den nacht van 24 op 25 Augustus in Noord-, West- en Zuidwest Duitschland bommen op onbebouwd terrein en in woonwijken van twee zuid-westelijke Duitsche steden. In een stad werden verscheidene woon huizen getroffen. 2 burgers gedood en 2 gewond. Elders vernielde 'n bom een gebouw waarin krijgs gevangenen waren ondergebracht. Acht hunner werden gewond. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 64 vliegtuigen, waarvan er 57 in lucht gevechten en 7 door het afweergeschut neerge haald of op den beganen grond vernield werden. Twintig eigen vliegtuigen worden vermist. Een duikboot heeft een Britsche torpedojager van de „ViscounF'-klasse tot zinken gebracht, alsmede een koopvaardijschip van 7.000 b.r.t. dat in een krachtig beveiligd convooi voer. Frontbericht. BERLIJN, 25 Augustus (Frontbericht van het D.N.B.)Zooals reeds is gemeld hebben formaties van de Duitsche luchtmacht in den middag van den 24sten Augustus de belangrijke oorlogshaven Portsmouth, hoofdbasis van de thuisvloot bij ver rassing aangevallen. Door talrijke bommen, meest van zwaar kaliber, geraakten de havenwerken en werven in brand. Volgens mededeelingen van ver kenningsvliegers, die inmiddels teruggekeerd zijn. stond de haven van Portsmouth Zondagochtend nog in lichterlaaie. In den loop van den dag zijn verder, zooals het weermachtsbericht zegt, een reeks vliegvelden, vooral in het gebied ten Noord oosten van Dover, met goed gevolg aangevallen Zoo kon geconstateerd worden dat de Engelschen het vliegveld Manston, dat juist de laatste dagen meermalen gebombardeerd is, reeds ontruimd hebben. Onderkomens en loodsen zijn volkomen vernield. Bijzonder hevig en doeltreffend is ook het vliegveld Canterbury gebombardeerd. De ver woestingen op de startbaan konden met zekerheid worden waargenomen. Gisteren is het herhaaldelijk tot heftige lucht gevechten gekomen, waarbij de Duitsche jacht- vliegers opnieuw hun meerderheid bewezen. Zoo verloor de vijand ditmaal 64 vliegtuigen tegen de Duitschers 20. Zevenenvijftig dezer Engelsche vliegtuigen zijn bij luchtgevechten, 7 door lucht doelgeschut neergehaald of op den grond vernield. De Duitsche gevechtsvliegers hebben in den af- geloo^en nacht talrijke geslaagde aanvallen ge daan op de havenwerken van Bristol, de groote petroleumopslagplaatsen van Thameshaven en belangrijke fabrieken van het Britsche lucht wapen vooral in Derby en Birmingham. Bij de groote sucessen, gisteren door de Duit sche marine behaald tegen de Engelsche koop vaardijvloot. kunnen nog luchtaanvallen op con vooien en alleen varende schepen, op denzelfden dag ondernomen, gevoegd worden. Men meldt nog een reeks treffers op een door verscheidene torpodebootjagers beschermd, convooi van zeven stoomschepen ter hoogte van Wick, ten zuiden van Scapa Flow. In de haven van Great Yar mouth. waar pakhuizen en loodsen vernield zijn is een stoomschip van 2.000 tot 3.000 ton zwaar be schadigd. Verder zijn twee koopvaarders van 8.000 en 7.000 ton alsmede drie schepen van 6.000 ton elk bestookt met zware bommen die hevige bran den en ontploffingen teweeg brachten. Naar de marine mededeelt heeft gisteren een duikboot een Britschen torpedojager van de Viscount-klasse en een koopvaardijschip van 7.000 ton, dat in krach tig beschermd convooi voer, tot zinken gebracht. Verdere doeltreffende aanvallen op convooien en het tot zinken brengen van vrachtschepen moe ten, in samenhang met de Duitsche luchtaanval len op havenwerken en spoorwegknooppunten, steeds rampzaliger gevolgen voor den levensmid delentoevoer voor Engeland en in het bijzonder voor Londen hebben." •MeharisO de typische Italiaansche kameelruiters tijdens een verkennings tocht gedurende den strijd in Afrika (Foto Weltbild) BERLIJN, 25 Augustus. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „De luchtmacht heeft den 24sten Augustus de stelselmatige vernieling van strategisch belang rijke werken van den vijand met groot succes voortgezet. Duitsche vliegtuigeskaders hebben bij verrassing aanvallen op de Britsche eilanden ondernomen. Daarbij gelukte het onderkomens, hallen, werkplaatsen en opslagplaatsen op de vliegvelden Northweald, Hornchurch, Manston, Canterbury en Ramsgate grondig te vernielen. De oorlogshaven van Portsmouth werd met talrijke bommen, waaronder van het zwaarste kaliber, bestookt en haven- en werfinstallaties werden in brand gestoken. Onze gevechtsvliegers wierpen voorts bommen op Great Yarmouth, waar pak huizen en loodsen in vlammen opgingen, alsmede militaire barakken in de buurt van Dover. In den loop van den dag kwam het tot ver scheidene hevige luchtgevechten, waarin onze jachtvliegers wederom hun superioriteit bewe zen. Talrijke nachtelijke aanvallen van onze ge vechtsvliegers veroorzaakten aanzienlijke vernie lingen aan de havenwerken van Bristol, branden ontploffingen in het groote oliedepót van Thameshaven, alsmede ernstige beschadigingen Italiaansch legerbericht van Zaterdag: Aanvallen op Britsche verdedi gingsstellingen in Afrika. Italiaansche duikboot getroffen. ROME, 24 Aug. (Stefani). Het hoofdkwar tier van de Italiaansche weermacht maakt be kend „In Noord-Afrika is het vliegveld van Sidi Barrani in den nacht van 22 op 23 Augustus aan heftige en langdurige luchtbombardementen blootgesteld, evenals vijandelijke' verdedigings stellingen in de zóne van Mersa-Matroeh en de vlootbasis van Alexandrië. Overal was de uitwer king van de bommen aanzienlijk en werden groote branden waargenomen. Alle Italiaansche vlieg tuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In de golf van Bomba heeft een vijandelijke formatie van torpedovliegtuigen een uitvarende Italiaansche duikboot met een torpedo getroffen. Het grootste deel van de bemanning werd gered. De duikboot zal men weer kunnen omhooghalen. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. In Oost-Afrika hebben de Italiaansche forma ties des nachts op doeltreffende wijze het vlieg veld van Karthoem gebombardeerd, waarbij groote vernielingen aan hangars werden aange richt en een groote brand veroorzaakt werd. Alle Italiaansche vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft luchtaanvallen op Massaoea, Berbera en Djebel ondernomen, zonder slacht offers te maken of schade aan te richten. Italiaansch legerbericht van Zondag Luchtgevecht boven Malta. ERGENS IN ITALIë, 25 Augustus (Stefani). Het 79e weermachtsbericht luidt als volgt: „Een onzer formaties vliegtuigen bombardeer de de basis Hal Far op Malta. Tien Britsche jagers, die reeds in de lucht waren, trachtten de actie te verhinderen, doch zij werden onmiddellijk door onze beschermende jagers aangevallen. Er volg:de een verwoed gevecht, in den loop waarvan vier Britsche en een Italiaansch vliegtuig werden neergeschoten. In Noord-Afrika zijn twee Britsche torpedo jagers, die in den nacht de haven Bardia begon nen te beschieten, door onze onmiddellijk ingrij pende bommenwerpers aangevallen en op de vlucht gejaagd. Door onze formaties zijn voorts luchtaanvallen ondernomen op vijandelijke ge motoriseerde strijdkrachten tusschen Sidi Bar rani en de grens van Cyrenaika, waarbij drie pantserauto's vernield werden, terwijl al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Bij een vijandelijken aanval op Tobroek werden vijf soldaten gewond zeer geringe schade aan materiaal werd aange ripht. Uit een alsnog ingesteld onderzoek is gebleken dat bij den vijandelijken aanval op Tobroek. waarvan in het weermachtsbericht van 20 Augus tus melding is gemaakt, twee vijandelijke vlieg tuigen door het afweergeschut der marine zijn neergehaald. In Oost-Afrika hebben onze vlieg tuigformaties de vliegvelden van Garissa en Waijr (Kenya) en vijandelijke stellingen te Daga en River Post (Beneden Soedan) gebombardeerd In den afgeloopen nacht zijn vijandelijke vliegtui gen verschenen boven Piemont en Lombardije. Deze vliegtuigen kwamen telkens uit Zwitserland. Zij werden door onze jachtvliegtuigen op de vlucht Bij een nachtelijken luchtaanval op Hamburg werd een Engelsche bommen- Averper van het type Hampden-Hereford neergehaald. De resten van het toestel. (Foto Weltbild.) verdreven, nadat zij drie bommen nabij Anione (Borgosesia) en drie bij Alexandria hadden laten vallen, als gevolg waanyan in een boerderij een begin van brand ontstond. Te Mariano Comense vielen-onder de bevolking twee dooden, terwijl lichte schade werd aangericht aan woonhuizen. Tegelijk met de bommen werden de gebruikelijke strooibiljetten uitgeworpen." Reeds overeenstemming tusschen Roemenië en Bulgarije? Termijn voor ontruiming der Zuidelijke Dobroedsja. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Naar van betrouwbare zijde verluidt, is tusschen Roemenië en Bulgarije bij de onder handelingen te Crajova overeenstemming bereikt over den termijn voor de ontruiming van de zuidelijke Dobroedsja. Het einde van den termijn is volgens dit bericht vastge steld op 10 October. De leiders der Roemeensche en Bulgaarsche delegaties te Crajova, zijn naar hun hoofdsteden vertrokken om hun regeeringen verslag uit te brengen over den stand der onderhandelingen. Men verwacht, dat zij heden naar Crajova te- rugkeeren en dat de besprekingen weldra ge ëindigd zullen zijn. In welingelichte kringen verluidt dat Roeme nië de zuidelijke Dobroedsja in étappen zal ont ruimen en dat het slot te Baltsjik aan de Zwarte Zee, particulier bezit van den Roemeenschen koning, waarschijnlijk een Roemeensche enclave in Bulgarije zal blijven. Te Silistra aan den Do- nau zou Roemeenië een vrijhaven krijgen. Verder zal Bulgarije belangrijke faciliteiten toestaan voor het Roemeensche transitoverkeer langs den straatweg BoekarestConstanza, die door de zuidelijke Dobroedsja leidt. Roemenië zal ech ter zich verbinden binnen zekeren termijn een óirecten weg over Roemeensch gebied aan te leggen. Het Roemeensche ministerpresidium heeft voorts de volgende officieele verklaring uitgege ven De autoriteiten hebben den inwoners van de districten Caliacra en Durostor (Zuidelijke Do broedsja) aangeraden hun have en goed, voor zoo ver niet voor hun dagelijkschen arbeid noodig.reeds thans naar het binnenland te zenden. Deze maatregel is genomen, daar de onderhandelin gen der regeering met onze Bulgaarsche nabuur over den bevolkingsruil, welke ook eenige terri toriale concessies omvatten, aan den gang zijn en de autoriteiten de latere ontruiming, wanneer de wegen door den regen zacht geworden zijn en het verkeer met grootere moeilijkheden ge paard zou kunnen gaan, vergemakkelijken wil len. Dit beteekent evenwel niet dat de Roe meensche bevolking den oogst en haar hofste den in den steek moet laten en overhaast dient te vertrekken. De oogst op de velden behoort ons en moet door de eigenaars op tijd worden bin nengehaald. De onderhandelingen worden in een geest van wederzijdsch begrip gevoerd en niemand zal de Roemenen, die vertrekken wil len. beletten later hun vermogen mede te nemen. Leger en autoriteiten staan op hun post en er is geen reden tot bezorgdheid. De regeering raadt derhalve allen Roemeenschen inwoners der ge noemde districten aan. op hun boederijen te blij ven. rustig den oogst binnen te halen en pas dan voorgoed te vertrekken, wanneer zij daartoe in structie ontvangen, welke tijdig zal worden ge geven. Overigens kan de ontruiming slechts dan in volkomen orde geschieden, wanneer ieder ge zinshoofd zich strikt houdt aan de bevelen en het door de autoriteiten vastgestelde plan." ROEMEENSCH OPTIMISME OVER DE ONDERHANDELINGEN. Uit Turnu-Severin meldt het D.N.B.: De Hon- gaarsche delegatie heeft Turnu-Severin Zaterdag avond laat per specialen trein verlaten om naar Boedapest terug te keeren. De Roemeensche de legatie is gisterochtend vroeg naar Boekarest ver trokken. In officieele Romeensche kringen beoordeelt men den stand van zaken optimistisch en ver wacht men dat ondanks alle moeilijkheden de onderhandelingen zullen worden hervat. HAARLEM Maandag. Aankoop terreinen Ned. Spoorwegen door Haarlem. Niet goedgekeurd door Ged. Staten. Bij B. en W. van Haarlem is ingekomen een be sluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan het Raadsbesluit van 3 April 1940 tot aankoop van eenige terreinen van de N.V. Nederlardsche Spoorwegen te Utrecht voor f 70.000. Dit besluit betrof de volgende complexen: 11595 M2. aan de Oostzijde van den Spoorweg HaarlemUitgeest en ten Westen van de Delft. Deze grond zou bestemd worden voor sport en spel. 32734 M2. ten Noorden van de spoorbaan Haar lemZandvoort en ten Zuiden van den Korten V er spror ck weg Dit terrein zou geschikt zijn voor het hou-den van tentoonstellingen en overkomende doeleinden. 10665 M2. ten Zuiden van de spoorbaan Haar lemZandvoort en ten Noorden van de Delftkade, welke grond zal dienen voor sport of voor een kinderspeelplaats. STRAATNAAMBORDEN. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor, ten behoeve van het bijplaatsen van 575 straatnaam borden een bedrag van f2500 te hunner beschik king te stellen, Peter Pecli en zijn vroolijke vrienden. Goede amusementskunst. Peter Pech, de bekende radio-artist en -confé rencier, heeft zich aan het hoofd gesteld van een zestal amusementsartisten en zal met hen in verschillende plaatsen van ons land optreden. Het gezelschap, dat den naam „Peter Pech en zijn vroolijke vrienden" aangenomen heeft, ver schafte Zaterdag en Zondag aan de Haarlemmers in het Concertgebouw de eer van zijn eerste op treden en wanneer het overal gaat als in Noord- Holland's hoofdstad, zal dit zevental (waarbij ook nog moet worden geteld de uitmuntende pianist Joop de Leur) zeker niet over pech te klagen hebben, al is Pech dan in hun midden. Aan hen zal het tenminste niet liggen, want Pech en zijn vroolijke vrienden bereidden Zater dag met de opvoering van de cabaret-revue „Wij zijn niet bang!" aan velen een amusanten avond. De zaal was wel niet geheel gevuld, maar toch behoorlijk bezet en Zondag zal het succes wel niet minder groot zijn geweest dan Zaterdag. In Beppie Murray, de eenige vrouw in dit ge zelschap heeft Pech een charmante medewerkster gevonden, die als zangeres van het levenslied en als voordrachtkunstenares veel verdiend succes had en zich in de verschillende amusante sket ches ook als actrice ten zeerste op haar plaats toonde. Roland Wagter is een vaardig snelteekenaar, die ook welgelijkende portretten van onder het pu bliek aanwezigen in een paar minuten op het papier werpt en bovendien teekent hij de sket ches, die tezamen de revue vormen, op verras sende en origineele wijze aan elkaar, zoodat wij hem als een „teekenconférencier" zouden willen aanduiden. Een in dit milieu zeer te waardeeren kracht! „Teun Klomp en zijn makker" beschikken over uitmuntende stemmiddelen en brengen een Ne- derlandsch repertoire ten gehoore dat klinkt als een klok. Ook zij evenals trouwens Roland Wagter werken met succes mede aan de sketches. En Peter Pech? Wij kennen hem van de radio. Hij heeft een apart genre en in dat genre is hij buitengewoon goed. Als hij in zijn bekende Pech-houding, met kleine schuifelpasjes het podium betreedt, dan doet er niet toe, welk costuum hij aan of welk raar hoofddeksel hij op het hoofd heeft: het publiek ligt al bijna dubbel voor hij zijn mond geopend heeft en als hij eenmaal het woord heeft genomen is de lach haast niet van de lucht. Pech als Padvinder (als welp nota bene!), als reiziger, die zonderlinge avonturen in een hotel beleeft, als feestredenaar, kortom: in welke ge daante ook, toont steeds dezelfde, gezonde Hol- landsche humor en acteert zoo natuurlijk dat het publiek gemakkelijk gehoor geeft aan de opwek king. vervat in het motto, dat dit gezelschap ge kozen heeft: ..Kom, zit niet gekreukeld in elkander, Maar lach eens een keer om de pech van een ander". Pech mag te Haarlem terugkomen! Waarom voor deze cabaret-revue de titel: „Wij zijn niet bang" is gekozen,, is ons niet recht dui delijk geworden maar als die naam moet worden opgevat als „Wij zijn niet bang voor de ontvangst, die het publiek ons bereiden zal", wel, dan hebben wij er vrede mee. Want die ontvangst zal zeker hartelijk zijn! RADN PROERAMMA DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940. JAARSVELD 414.4 M. AVRO-uitzending. 3.Berichten A.N.P. Hierna: Gramofoonmuziek. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pianovoordracht. II.— Huis houdelijke wenken. 11.20 AVRO-Aeolian-orkest en soliste. 12.Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A.N.P. en gramofoonmuziek. 1.AVRO-Amuse- mentsorkest en soliste. 2.Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest en soliste. (2.503.05 Cyclus: „In den Schijnwerper" 3.40—4.00 Causerie over Cha- rivariuh). 4.30 Gevarieerd concert (opn.) 5.15 Be richten A.N.P. 5.30 De Vagebonden en solisten. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Berichten 7.20 Gramofoonmuziek. 7.35 Causerie „De nieuwe diergaarde in Rotterdam en Ouwehand's Dieren park in Rhenen. 8.Berichten A.N.P. 8.15 Avro- Amusemcntsorkest. 8.30 Cabaret-programma. 9.15 „September nadert". 9.35 Gramofoonmuziek. 10.1510.30 Berichten A.N.P., sluiting. KOOTWIJK 1875 M. KRO-uitzending. 7.Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8.A.N.P. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuziek. 12.Frans Wouters en zijn Caliente-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten A.N.P. 1.Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-Melodisten en solist. 2.Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 5.Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten A.N.P 5.30 KRO-Melodisten en solist. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 R. V. U.: Cyclus: „De Natuurkunde van het vrije veld. 7. Vragen van den dag (A.N.P7.15 Reportage. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.45 KRO-Kamerorkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 KRO-Kamerorkest. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.Berichten (Duitsph). 10.15 Berichten A.N.P. 10.3010.45 Bericht®! (Engelsch), sluiting. 11.1511.30, 0.15—0.30 ea 1.151.30 Berichten (Engelsch).

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3