gommen op ons land uXANDXG 26 AUGUSTUS 1940 Te Zeist een 18-jarig meisje gedood aNP meldt: Te Rotterdam is het aantal a van'den laatsten bomaanval der Engel- d°l°enndoor bet overlijden van een zwaargewonde tot ^„ftst^verd door een bom in de Acacialaan T?o iarige dochter der familie Bergmans door öe h'msplinter gedood, terwijl voorts in deze een °."chiiiende woonhuizen beschadigd werden. ïaan halans der laatste drie dagen is als volgt: Airland op Wieringen 2 dooden en 1 zwaar ni te Rotterdam 11 dooden en 18 RfJSr. op Texel 1 zwaar gewond: te tfondeb: Hengelo l •pn én 9 min of meer zwaar gewonden, te Zeist o'p totaal 20 dooden en 29 min of meer zwaar lÏÏndèn in drie dagen tijds. pvmrts werd hier en daar nog mm of meer be- ïïike schade aan goederen toegebracht door men in de buurt van Rotterdam, waar een w'iiilrii eetroffen werd, te Rijnsaterswoude, te gfte Assendelft en te Souburg. Bommen bij de grens van Zeeuwsch- Vlaanderen. Tn den nacht van Vrijdag op Zaterdag kwamen «Sle bommen van licht kaliber neer op Belgisch p'hied aan de grens van Zeeuwsch Vlaanderen. hommen wer.den tegelijk uitgeworpen door een Klsch vliegtuig en kwamen in het veld terecht hfcer een groep woningen, die licht beschadigd Sen, Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aanzienlijke schade te Nieuwe Tonge. In den nacht van Zaterdag op Zondag om half ♦wee zijn onder de gemeente Nieuwe Tonge in den nudelandschen polder 6 bommen gevallen in de landerijen van dén landbouwer D. J. Buth aan den Duivenwaartscheweg. De bommen kwamen terecht op de te lande staande gewassen, waar door aanzienlijke schade werd aangericht. Ook de nabijgelegen hofstede van H. Braashooft liep eenige schade op. Mijnen aangespoeld. Aan het strand te Ouddorp zijn Zaterdagmorgen 15 mijnen aangespoeld. Bij luchtgevaar kijke men niet voor het raam. In Amsterdam-Noord moest Zaterdagmiddag het afweergeschut in werking treden, hetgeen tengevolge had, dat op enkele plaatsen lichte pro jectielen neerkwamen. Een' dezer ontplofte in de teeuwerikstraat op het plaveisel, waarbij twee voor het raam kijkende personen door scherven werden geraakt, zoodat zij zich moesten laten ver binden. Het letsel bleek van lichten aard te zijn. Een tweede projectiel kwam in een perceel aan de Kanariestraat (waarvan de bewoners niet thuis waren) tot explosie en richte daar .eenige beschadiging aan het meubilair aan. Men zij nogmaals gewaarschuwd, bij luchtge vaar niet op straat te vertoeven en niet voor het raam te gaan kijken. Voor geld- en goedereninzamelingen toestemming van Justitie noodig. j- Openbare geld- en goedereninzamelingen, in den ruimen zin des woords, mogen volgens een ver ordening van den Rijkscommissaris voortaan slechts worden gehouden met toestemming van don procureur-generaal, of, indien de inzameling in het ressort van meer dan één gerechtshof wordt gehouden, van het departement van Jusitie. De toestelling kan afhankelijk gesteld worden van de vervulling van voorwaarden. Van inzameling is ook sprake wanneer onder ;mededeeling dat de opbrengst (ontvangst, winst) "eheel of ten deele in het algemeen belang of voor eidadige doeleinden aangewend zal worden; een prestatie in geld of goederen wordt gevraagd, waartegen of in het geheel geen tegenprestatie staat of slechts een dusdanige, waarvan de waarde in geenerlei houding tot het gepresteerde staat; 1 de toetreding tot een vereeniging of dé onder- teuning (bevordering) van een vereeniging of lichting wordt verzocht, indien uit het verzoek daartoe op te maken is, dat het den verzoeker uit sluitend te doen is om de aan de toetreding of de ondersteuning (bevordering) verbonden prestaties in geld of goederen; t goederen verkocht, of bijeenkomsten op het ge- b:ed van kunst, sport of anderszins gehouden wor den; loterijen of kansspelen (Ausspielungen) gehouden worden. ZAAIKOOLZAAD ®et rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat de getroffen zaaizaadre- geling voor granen en peulvruchten, waarbij alleen door den Ned. Alg. Keuringsdienst goedgekeurd aaizaad mag worden verhandeld, niet geldt voor Koolzaad. Hiervan mogen dus behalve de door de zen dienst goedgekeurde zaaizaden, niet goedge- feurde partijen als zaaizaad verhandeld worden. Je handel kan zich ter verkrijging van zaaikoolzaad m verbinding stellen met den provincialen voed- seicommissaris. De teler kan zich voor bestelbon nen en geleidebiljetten wenden tot den plaatselijken ou.eauhouder. De teelt van koolzaad als groen voe lergewas is toegestaan. Bewaren van boonen voor den winter. 1 Verschillende methoden van conserveeren. Het A.N.P. meldt: De zorg voor de voedselvoorziening van het ge zin gedurende den komenden winter zal menige huisvrouw ongetwijfeld een meer dan gewone be langstelling doen betoonen voor den inmaak van boonen, nu deze uitnemende groentesoort ruim schoots cn tegen betrekkelijk lagen prijs beschik baar is. Het komt er op aan, ook op dit gebied de winterprovisie zoodanig te verzorgen, dat voor het gezin uit voedingsoogpunt een zoo nuttig mogelijk randement wordt verkregen. Drie conserveeringsmethoden staan hierbij te onzer beschikking: het in zout inmaken, het dro gen en het steriliseeren. Daarvan is de eerste, het inmaken, de meest primitieve, maar tegelijk wat veiligheid van be waren betreft een alleszins afdoende methode, wanneer men zich aan de straks te vermelden re gels houdt. De corserveerende werking van het zout berust op de eigenschap, dat het water ont trekt aan de stoffen, waarmede het in aanraking komt. De kleine organismen, die wij bacteriën noe men en die het bederf zouden kunnen veroorzaken, worden aldus door het zout vernietigd. Ook deze medaille heeft evenwel haar keerzijde, daar de water onttrekkende werking niet bij de bacteriën ophoudt, doch zich ook tot de groente uitstrekt, waardoor belangrijke voedingsbestanddeelen (vita minen en mineralen) uit de tonnen verdwijnen. Voegen wij hierbij dan nog de omstandigheid, dat voor het ontzouten der boonen het afkoken onont beerlijk is, waardoor opnieuw een aanslag wordt gedaan op evengenoemde voedingsbestanddeelen, dan is het wel duidelijk, dat uit een oogpunt van voedingswaarde de inmaak in het zout niet bijster hoog mag worden aangeslagen. Eigenlijk zouden wij dezen vorm van inmaak ge rust in de ban mogen doen, maar een zoo radicaal besluit zou toch missdhien iets te ver gaan. Meer dan eenmaal in de twee weken behoort zulk een gerecht echter niet op de gezinstafel te worden ge bracht, waarbij het alleszins aanbeveling verdient, de voedingsarmoede van het gezouten product zoo veel mogelijk aan te vullen met een flinke portie aardappelen en (of) witte boonen. Recepten hiervoor zullen in het winterseizoen worden gegeven. Voor een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen van twee tot tien jaar, kan op deze gronden worden volstaan met den aankoop van een hoeveelheid van twintig kilo gram snijboonen, bestemd voor inmaak in het zout. Benoemingsrecht van ambtenaren Rijkscommissaris vaardigt verordening uit Het Zaterdag verschenen Verordeningen blad bevat een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op admi nistratiefrechtelijk gebied. Hierin wordt bepaald: Artikel 1. De Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemt, stelt aan en ontslaat de vol gende ambtenaren en andere functionarissen: 1. De secretarissen-generaal van de departe menten van algemeen bestuur; 2. Den vice-president en de leden van den Raad van State. 3. Den president, de vice-presidenten en de raadsheeren van den Hoogen Raad der Neder landen, alsmede den procureur-generaal en de advcocaten-generaal bij genoemd college. 4. De presidenten der gerechtshoven, alsmede de procureurgeneraal bij genoemde colleges; 5. Den inspecteur der Rijksveldwaeht en den inspecteur der Nederlandsche marechaussee; 6. De hoofdcommissarissen van politie. 7. De commissarissen der provinciën. 8. De burgemeesters van de hoofdsteden der provinciën en van de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. 9. Den president der Nederlandsche Bank. 10. Den president der directie van de N.V. Ne derlandsche Spoorwegen. 11. Den inspecteur-generaal van het loodswe zen. 12. De directeuren van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen, alsmede van de rijks werf. 13. Den commandant van den Nederlandschen Opbouwdienst. Artikel 2. 1. Voor zoover -overigens het benoe men, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionarissen voorheen tot de taak van den Koning behoorde, geschiedt dit door den secretaris-generaal van het betreffende depar tement van algemeen bestuur. Voor zoover tot het benoemen, aanstellen of ontslaan van amb tenaren of andere functionarissen andere Ne derlandsche autoriteiten, instanties of lichamen bevoegd zijn, blijft deze bevoegdheid onvermin derd bestaan. 2. Het bepaalde in lid 1 geldt ook voor het be noemen en ontslaan van den voorzitter en de le den van besturen, examen-commissies en com missies van onderzoek, alsmede van alle andere soorten van commissies, raden van advies, bij stand en anderszins, zoolang de Rijkscommissa ris niet bepaalt, dat zij hun werkzaamheden neerleggen. Artikel 3. De Rijkscommissaris behoudt zich het recht voor om de in artikel 2 genoemde per sonen in bepaalde gevallen zelf te benoemen, aan te stellen of te ontslaan. DE OORLOG IN AFRIKA. Een gemotoriseerde Italiaansche afdeeling tijdens den opmarsch in Britseh Somaliland. (Foto WeltbiRU De examens voor liet H. L. O.* diploma. HAARLEM Maandag. In 1937 werd voor de eerste maal de gelegenheid open gesteld om het diploma voor Harmonische Lichaamsontwikkeling in ons rayon te behalen. Elk jaar steeg het aantal candidaten voor dit examen, zoodat het dank zy vooral de ijverige bemoeiin gen van den secretaris der Haarlemsche commissie, den heer K. Rijpma, vorig jaar het respectabele kwantum van 338 bereikte. Ook thans zijn er weer vele gegadigden, o.a. onge veer honderd leerlingen van het Christelijk Lyceum en zeer vele leden van den Opbouwdienst. "Merk waardig is overigens, dat de andere Middelbare Scholen zich tot dusverre vrijwel afzijdig hielden; het wordt hoog tijd, dat ook de daar studeerende jongelui zich voor de proeven opgeven. Evenals in 1939 werd Zaterdagmiddag op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat een eerste groep van 40 candidaten aan den tand gevoeld, on der leiding van de officials H. van Wilsem en A. Klaase. De leden van de Haarlemsche commissie, te weten E. H. Tenckink (voorzitter), K. Rijpma (secretaris), mevr. D. van BaasbankRoos en A. Overmeer ga ven door hun aanwezigheid blijk van belangstelling. De Velsensche politie met inspecteur Ritman aan het hoofd van een groep van negen deelnemex-s was per rijwiel van IJmuiden gekomen en had van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de fietsproef over den vereischten afstand af te leggen. De veertig candidaten wisten dit deel van het examen, bestaande uit touwklimmen, honderd meter hardloopen, hoog- en verspringen, kogelstooten en balwerpen volgens de gestelde voorwaarden te vol brengen. zoodat allen zijn geslaagd. Voorwaar een goed begin van de reeks en een aanmoediging voor de honderden volgende gegadigden. De heer Rijpma kan voorloopig tevreden zijn; hij heeft eer van zijn vele werk. Door bemiddeling van „Monumentenzorg" is bij de St. Jansbasiliek tc 's-Hertogenbosch een der bronnen aangeboord ten behoeve van watervoorziening bij eventueelen brand. Op een diepte van 65 meter heeft men voldoende water aangetroffen, dat met een capaciteit van 75 kub. meter per uur omhoog komt. (Foto Het Zuiden.) Algemeen vorderingsbesluit uitgevaardigd. Secretarissen-generaal gemachtigd vorderingen te verrichten. In een Zaterdag uitgevaardigd besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij, van Justitie, van Binnenlandsche Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, van Financiën, van Waterstaat en van Sociale Zaken worden de genoemde secretarissen-generaal, ieder voor de onder zijn departement ressorteerende aangelegenheden, bevoegd verklaard om, indien zulks naar het oordeel van den betrokken secreta ris-generaal in overeenstemming is met het alge meen belang, zonder eenige formaliteit, met inacht neming van de regelen, bij het besluit gesteld, de ter beschikkingstelling van goederen, hetzij aan den staat, hetzij aan een anderen persoon of ander lichaam, te vórderen of te doen vorderen. Een der gelijke vordering geschiedt niet dan in overeen stemming met den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. Alle goederen behalve zeeschepen vallen onder dit besluit. De vorderingen geschieden op schriftelijken last, onderteekend door dengene die de vordering doet en wordt, indien zij niet aan den betrokken per soon rechtstreeks kan worden gedaan, aan den bur gemeester der gemeente gericht. Degene die een goed ter beschikking heeft ge steld ontvangt daarvan terstond schriftelijk be wijs. Een vordering kan strekken tot .ter beschik king stelling in eigendom en in gebruik. De in bezitneming kan zoo noodig met behulp van den sterken arm geschieden. De rechthebbenden ontvangen schadeloosstelling volgens vaste regelen, gesteld door de genoemde secretarissen-generaal. Indien overeenstemming met den belanghebbende wordt bereikt, wordt ter stond betaling gedaan. Indien geen overeenstem ming is bereikt kan de belanghebbende zijn vor dering aan den betrokken secretaris-generaal toe zenden. Speciale commissiën zullen uitspraak doen in gevallen, waarin de secretaris-generaal het bedrag der schadeloosstelling beslist. Voorts bevat het besluit regelen omtrent het recht van terugkoop en strafbepalingen tegen over tredingen. Fabrieksaardappelen voor consumptiegebruik Het rijksbureau vqor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede: Het ligt in de bedoeling een gedeelte der anders voor industrieele verwerking bestemde aardappelen zoo noodig voor de voeding der bevolking te be stemmen of in ieder geval voor dit doel te reser veeren. Hiervoor zullen worden bestemd in de eerste plaats een gedeelte van de geel-vleezige aardappelen. Deze aardappelen worden ook in andere jaren dikwijls voor consumptiedoeleinden verkocht. Verbouwers, die in het bezit zijn van een uit- poot- of maalvergunning voor fabrieksaardappelen en die een gedeelte van deze aardappelen voor con sumptiedoeleinden wenschen te reserveeren, dienen als zij willen profiteeren van het nader te noemen sorteer- en bewaarloon, daarvan zoo spoedig moge lijk een opgave te doen aan de Nederlandsche aard appelmeelcentrale te Veendam, op een bij deze centrale aan te vragen formulier. Deze centrale zal bepalen, welk deel van de aangeboden aardappelen voor deze bewaring kun nen worden toegelaten. Het risico van het bewaren is voor den verbou wer; de aardappelen zullen moeten voldoen aan de normale eischen voor consumptie-aardappelen, o.a. maat 35/65, vrij van vuur en roest, terwijl mis vormde en z.g. bpnken evenmin worden toegelaten. Bij accoordbevinding zal de genoemde centrale voor bewaring tot 1 Maart 1941 een sorteer- en be waarloon garandeeren van 1.40 per 100 KG. De garantie geldt alleeen, indien en zoolang de aard appelen in geschikten toestand voor consumptie verkeeren. Het zal den verbouwer veroorloofd zijn deze aardappelen vóór 1 Maart 1941 voor consumptie doeleinden te verkoopen. Als de aardappelen voor 1 Maart 1941 niet zijn verkocht, zal de centrale of de door haar aan te wijzen instantie het recht heb ben, de aardappelen voor consumptie over te nemen voor 3.15 per 100 KG. bij een eventueel afnemen na 1 Maart T 941 zal aan den houder een bewaar loon per week overeenkomstig een later voor zand- aardappelen vast te stellen bewaarloon worden gegeven. Als de aardappelen op 1 Maax't of later niet voor consumptie worden gereserveerd, dan zal de Neder landsche aardappelcentrale aan den houder een sorteer en bewaarpremie van 1.40 per 100 KG uitkeeren en tevens ervoor zox'gen, dat de aard appelen kunnen worden vermalen. Voor de te ver werken aardappelen zal tenminste een prijs van 1.75 per 100 KG overeerxkomstig de normale voor- waax-den, door de fabriek, die de aardappelen ver werkt worden uitgekeerd. Mocht blijken, dat resèrveering tot 1 Maart niet noodig is en de vex-koop als consumptie-aardappelen vóór 10 December 1940 niet mogelijk is, dan zal de genoemde centrale het recht hebben, tegen het einde der fabx-ieksaardappelcampagne, doch uiter lijk op 10 December 1940, zich van de aangegane verplichtingen te ontslaan, onder toekeixning van een vergoeding voor sorteer- en bewaarloon van 1.— per 100 KG. Fusie van bonden van handels- en kantoorbedienden. De Nedex-landsche Vereeniging van vertegen woordigers van handelaren en industrieelen „Her mes" heeft in een Zaterdagmiddag te Groningen ge houden buitengewone algemeene vergadering met algemeene stemmen het dagelijksch bestuur gemach tigd het aangaan van een fusie met den Handels- en Kantoox'bediendenbond „Mercurius", de Neder landsche Handelsreizigersvereeniging en den Alge- meenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, zulks als uitvloeisel van de fusie tusschen de Neder landsche Vakcentrale en het N.V.V. Een liquidatie- commissie is benoemd. De brandstoffendistributie. •Aparte regeling voor met olie gestookte centrale verwarmingen. In verband met de omstandigheid, dat vele eigenaren van met olie gestookte centrale verwar- mings- of andere ketels vooxioopig de nog in hun bezit zijnde voorraden olie zullen kunnen gebruiken en dat bedrijven ,(b.v. bakkers)' nog voor een ge deelte hunner brandstoffenbehoefte olie-toewijzin gen ontvangen, is de vraag gex-ezen, of door hen een der foxmxulieren A tot en met E voor het verkx-ijgen van vaste brandstoffen dient te worden ingevxxld. Dit moet inderdaad geschieden, doch in alle g vallen dient op het formulier te worden vermeld, dat voorloopig nog hetzij geheel hetzij gedeeltelijk met olie zal wox'den gestookt. De betreffende formulieren zijn verkrijgbaar ge steld bij de plaatselijke distributiediensten. HAARLEM Maandag, Werk voor werklooze hoofd arbeiders. In Haarlem wordt naar objecten uitgekeken. Door den Secretaris-Generaal, waaxTxemend hoofd van het departement van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen verzocht te tx-achten, voortbou wende op wat reeds eenige jaren in deze ge- schïedt. ook in de gemeente Haarlem, te probeeren werkobjecten voor werklooze hoofdarbeiders t< vinden eix wel voor academisch gevormden, mid delbaar geschoolden en eenvoudig administratief geschoolden, die krachtens de steunregeling wor den gesteund. In ver-band hiermede heeft op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Haarlem op Donderdag 22 Augustus jl. in de raadzaal onder leiding van wethouder van Sociale Zaken, den heer W. J. B. van Lïemt, een bijeenkomst plaats gevonden van hoofden van gemeentelijke, provinciale en x-ijks en andere instellingen, diensten en bedrijven. Zoo goed als alle genoodigden waren ter verga dering gekomen. Uitvoerig is omtrent de mogelijkheden van ge dachten gewisseld, en verschillende der aanwezigen vei'klaarden zich bex-eid voorstellen tot het ver richten van wei-kzaamheden bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. Indiien deze voorstellen dan de goedkeuring van het waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken kunnen verkrijgen, zou mogelijk binnen niet al te langen tijd tot tewex-kstelling kunnen woi-den overgegaan. Verbetering van den Klever park weg Wijziging van het wegprofiel. Nu eerlang de Kleverparkweg te Haarlem ten behoeve van de rioleering zal worden opgebroken stellen B. en W. den raad voor. wijziging te bren gen in het wegprofiel, ten einde te komeVi tot een betere indeeling van de besohikbare wegbreedte. De tx-ottoirs ter breedte van 2 M. zijn te smal, hetgeen ook het geval is met de rijwegen ter breedte van 5.85 M., waarop men meermalen den last ondervindt van parkeerende auto's, bakfietsen e.d. Tusschen deze x-ij wegen is een middenpad, waar langs boomen staan, waarvan er vele door de iepenziekte werden aangetast. B. en W. stellen thans voor de trottoirs te ver- breeden tot 5.50 M, en daartusschen eén rijweg te laten van 12 M. breedte. Het breede trottoir zal gelegenheid bieden tot het planten van forsche boo men in deze tx-ottoirs, waardoor de beplanting in het midden van den weg dus vervalt. Verkeex-stechnisch aldus B. en W. zijn er geen bezwaren en aesthetisch zal een goed effect worden verkregen. Het ligt in de bedoeling, de beoogde vex-ande- ring ook uit te strekken tot de Brederodestraat, waar de iepen wel in beteren toestand verkeeren, doch ook gemist kxmnen worden. Nabij het punt van samenkomst met den Verspronckweg zijn eenig everkeersleiders ontwox-pen. De kosten van een en ander zijn geraamd op f 60.500, welk bedrag B. en W. den Raar* vowaj. ken, te hunner beschikking te stellen. Roemeensch verkeersvliegtuig verongelukt. Veertien dooden. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Het gister ochtend om acht uur van hier naar Weenen ver trokken verkeersvliegtuig der luchtvaartmaat schappij „Lares" is ten Oosten van Arade in het gebergte in een zwaren storm geraakt. Het toe stel moest een noodlanding maken, waarbij het vernield werd. Nader meldt het D. N. B.: Naar thans vaststaat, bevonden zich aan boord van het Roemeensche verkeersvliegtuig BoekarestWeenen, dat Vrijdagmorgen ten oosten van Arade in het gebergte verongelukt is, zeventien passagiers en drie man personeel. Vaxi deze twintig personen zijn er veertien ge dood en wel de geheele bemanning, zes Rijks- duitschers, twee Volksduitschers en drie Roe meensche passagiers. Een Rijksduitscher, een Volksduitscher en vier Roemeensche passagiers werden gewond. Onder de dooden bevindt zich ook de hoofdredacteur van het Roemeensche financieele orgaan Argus" Petrovici, naar blijkt, is de directeur van het bureau voor vreemdelingenverkeer in het ministerie van pro paganda, Corbu, slechts gewond. Onder de vier gewonden bevinden zich voorts twee Roe meensche journalisten, die evenals Corbu en de omgekomen Roemenen Petrovici en Kerciu op .weg waren naar de Leipziger Messe. De oorzaak van de ramp wordt nog door een commissie van het Roemeensche ministerie van luchtvaart on derzocht. Bepalingen van het Suezkanaal geschonden. Griekscb schip onrechtmatig van zijn lading beroofd. MILAAN, 24 Augustus (D.N.B.) De Corriere Delia Sera meldt uit Athene een geval van krasse schending der internationaal geldende bepalingen voor de vaart door het Suezkanaal. Het Grieksche s.s. Petroil, dat in Juli uit een haven aan de Per zische Golf naar Griekenland was vertrokken, schrijft het blad, werd eers in Aden voor controle vastgehouden en zette vervolgens zijn reis door de Roode Zee voort. Bij aankomst in Port Said werd het schip opnieuw door de Britsche auto riteiten vastgehouden. Hoewel de Grieksche re geering met bewijzen kon aantoonen, dat zij de lading petroleum rechtmatig betaald en dienten gevolge in het bezit van de olie was, werd de pe troleum door de Engelschen in beslag genomen* de lading gelost en het schip ledig naar den Pi raeus, de haven van Athene, gezonden. Staaf en Katholieke Kerk in Duifschland. Naar toenadering. V.PJ3.-correspondentie) BERLIJN, 23 Augustus 1940. In kerkelijke kringen in Duitschland heeft het verloop yan de bisschoppen-conferentie te Fulda, welke in het midden van de vorige week begon en in het be gin van deze week geëindigd is, sterk de aandacht getrokken. Aan de bijeenkomst te Fulda was een reis van drie Duitsche bisschoppen naar Rome vooraf gegaan, waar zij een onderhoud met den kardinaal-staatssecretaris, Maglione, en met den Paus hadden. Uit Rome zijn de bisschoppen direct naar Fulda vertrokken. De beraadslagingen werden ingeleid door een geheime voorbespreking van de leden van het presidium der bisschoppen-conferentie, welke be spreking onder voorzitterschap van den vorst bisschop van München. kardinaal Faulhaber, de bisschop van Münster, Graf von Galen, de bis schop van Keulen, kardinaal Schulte en de bis schop van Berlijn, Graf von Preysing deelnamen. In het middelpunt van de besprekingen te Fulda stond een rede van den bisschop van Osnabrück, staatsraad Wilhelm von Berning. Dit feit wordt in welingelichte Duitsche "kringen als zeer op merkelijk aangeduid. Bisschop Berning was op 11 Juli 1933 door minister-president Goering als eenige Duitsche geestelijke tot lid van den Prui- sischen staatsraad benoemd. Hij heeft veel moeite gedaan om een toenadering tusschen de katho lieke kerk en de nationaal-socialistische bewe ging in Duitschland tot stand te brengen en werd in het najaar van 1933 door Adolf Hitler ontvangen, Hij was de eerste Duitsche bisschop, die in November 1933 een standpunt bepaalde ten opzichte van de vraagstukken op kerkelijk ge bied, die door de nationaal-socialistische revolutie waren opgeworpen. Intusschen ondervond hij steeds krachtiger tegenstand in de rijen van zijn eigen ambtgenooten, zoodat zijn invloed gedu rende de laatste jaren steeds geringer werd. Nu hij thans weer op den voorgrond komt. wordt in Duitsche katholieke kringen het vermoeden ge opperd dat men hierin wellicht een verandering in de houding van de Duitsche bisschoppen-confe rentie kan zien en positieve besluiten in den zin van een toenadering tusschen katholieke kerk en staat kan verwachten. Men verwacht, dat de resultaten van de bis schoppen-conferentie in een herderlijk schrijven aan de Duitsche katholieken hun weerklank zullen vinden. Overigens verluidt dat de bisschop van Berlijn, Graf von Preysing, binnenkort tot kar-» dinaal zal worden benoemd, -

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5