IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: Brugdeel de Waal gestort in Bekendmaking. DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Subsidies. BROOD Bon 4 De verduistering Lof van pap. KOFFIE en THEE Bon 73 Vermoedelijk 27 arbeiders gedood SUIKER Bon 72 23e JAARGANG No. 255 lourens Coster, Maatschappij voor (JÜ98V8 Courani-Üi«gaven en A,9em Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat iJinuldflf 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant Telefoon „pgeg*ven voo, opgenomen VGRAVENHAGE, 29 Aug. Het A.N.P. Br wordt op grond van bepaalde om standigheden uitdrukkelijk aan herinnerd, dat door de op 1 Augustus j.l. in opdracht van den Rijkscommissaris uitgevaardigde ver ordening ieder demonstratief optreden en elke betooging van individueele personen of van groepen pefsonen tegenover de bezet tingsautoriteiten, inzonderheid ook demon straties ten gunste van leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het groot- puit-sche rijk blijft voortzetten, strafbaar ge steld zijn. Het doet hierbij niet ter zake, op welke wijze een dergelijke demonstratie tot uiting gebracht wordt en of een eventueel optreden ten gunste van het Huis van Oranje door een bevlagging of door het aanbrengen van andere opsieringsvoorwerpen aan gebou wen of door het dragen van een of ander in signe, gekleurde linten of door het dragen van bloemenen dergelijke plaats heeft. In twijfel gevallen wordt iedere buitengewone gedraging als een demonstratie van bovengenoemde soort opgevat. In dit verband wordt er nadrukkelijk op ge wezen. dat de 31ste Augustus als een normale weekdag' moet beschouwd worden, zoodat alle bureaux en zaken op dezen dag niet vroeger mogen sluiten dan zulks op iederen anderen Zaterdag het geval pleegt te zijn. Een even- tueele geheele of vervroegde sluiting van* zaken, cafés, theaters, bioscopen enz. lean derhalve niet worden toegestaan. Zouden zaken, cafés en andere ondernemingen op grond van een bepaalde versiering van hun etalages en localiteiten of door het ophangen van platen in de etalage en dergelijke den Indruk wekken, dat zij een demonstratie van den in aanvang van dit stuk genoemde soort trachten tot uiting te brengen, dan hebben zij met het sluiten van hun onderneming reke ning te houden. In aansluiting aan de verordening van 1 Augustus wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat overtredingen van bovenstaan de bepalingen op de scherpste wijze zullen worden gestraft en dat al naar den aard van het geval ook de verordening no. 33 van 1940 over inbeslagneming van het vermogen toege past zal kunnen worden. Bijzonder zware straffen hebben die personen te verwachten, die demonstraties van de genoemde soort uit- lokken, veroorzaken of begunstigen. Zoowel de Duitsche als de Nederlandsche - politie heeft de opdracht ontvangen, zorg té dragen voor de meest nauwgezette nakoming van. deze bekendmaking. Iedere demonstratie verboden. De burgemeester maakt er de bevolking van Beverwijk nogmaals nadrukkelijk opmerkzaam op, dat, blijkens een mededeeling van Duitsche zijde, ieder demonstratief optreden in het algemeen en elke betooging van afzonderlijke of vereenigde per sonen, welke al dan niet rechtstreeks en op welke wijze ook tegen de bezettende macht is gericht, met gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en betoogingen tegen de bezet tende macht worden door deze ook aangemerkt demonstraties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Koninklijke Huis. Het dragen van insignes, bloemen, strikjes of an dere voorwerpen, waardoor men zijn gezindheid tot het Koninklijk Huis tot uitdrukking brengt kan door de bezettende macht evenmin worden geduld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierselen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hefzelfde geldt voor alle andere handelingen, welke, al dan niet bedekt, de strekking hebben aan hankelijkheid aan het Huis van Oranje te betuigen en ook begunstiging van zoodanige handelingen. Onder begunstiging der verboden demonstraties worden eveneens alle handelingen verstaan van hen, die insignes, strikjes, bepaalde bloemen of andere voorwerpen, welke voor het beoogde doel geschikt lijn, ten verkoop aanbieden. hoor de politie zal op de stipte naleving van het vorenstaande nauwlettend worden toegezien. In her innering wordt gebracht, dat blijkens verzekering der Duitsche autoriteiten, bij overtreding zonder pardon zal worden gestraft en vooral dan bijzonder zwaar in geval van uitlokking, doen plegen of be gunstiging, terwijl eventueel tot inbeslagneming van vermogens kan worden overgegaan. Duitsch legerbericht Luchtmacht bestookt tal van Britsche havens. JWUW 29 Augustus (D. N. B.). Het opper- Üa! v w?ermacht deelt mede: „Formaties ge- van p legtuigen hebben gisteren de vliegvelden j ;_~as.tchurch en Southend aan de monding van ."eems' alsmede de haven van Bognor-Regis vaii i^Selsche zuidkust met goed gevolg aange- ven' In den nacht werden in versterkte mate de n van Liverpool, Cardiff, Bristol, aiesborough, Chatham en Thameshaven, als- CnvlWapenfabrieken *n Sheffield Norwich en *mry, met bommen bestookt. Het leggen van sewt n *uch* in Britsche havens werd voort- lurhto verscheidene plaatsen kwam het tot liikp p v> -n' in bet verl°°P waarvan 38 vijande- Vitc v ei?en vliegtuigen werden neergeschoten, matio vliegtuigen hebben des nachts stelsel- Door KW°°jWbn der rijkshoofdstad aangevallen. bur °rand- en brisantbommen werden talrijke hui7Pn g.j °d of gewond, terwijl in verscheidene werd i< erbranden en andere schade veroorzaakt Werd dn r aanvallende vijandelijke vliegtuigen het ,.afweerSeschut neergehaald voor het van Berlijn bereikt had. Ook de val Dp v Was het d°el van een Britschen aan- sehpi/»„». ®.r aangerichte schade is gering. Op ver- Duitsrhia !nj?re Plaatsen in Midden- en West- ontstond met hommen aangevallen werden, Di' viianaeVeneens §een noemenswaardige schade, en een vp verlo_or gisteren in totaal 44 vliegtuigen in tnta.,1 ^Perringsballon, terwijl de eigen verliezen tofÏÏJ® vUeS'uigen bedragen. aaerzeeboot onder commando van luitenant. DiwtiV: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, pet maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per po»t 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels O.éO, elke regel meer ƒ0.12. Bi] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prlj*. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. De Sabelspoort te uic ouudauieiü zai worden, gaat nu nog grootendeels achter de belendende perceelen schuil. (Foto Pax Holland.) Een typisch doorkijkje onder de Sabelspoort te Arnhem, waarvan de ontmantelingswerkzaamheden dit historisch bouwwerk spoedig zijn oude luister zullen hergeven. (Foto Pax Holland.) ter zee le klasse Schepke heeft 7 gewapende vijandelijke koopvaardijschepen in totaal 43.000 b. r. t. tot zinken gebracht, waarvan 5 uit een krachtig beschermd convooi." van 2 tof en met 12 September: 's GRAVENHAGE 30 Augustus. Gedurende het tijdvak van Maandag 2 tot en met Zondag 8 September geven de met „4" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 8 September nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 12 Sep tember geldig. De N.V. „De Nederlandsche Spaarkas" heeft een door B. Schippers geschreven en door H. Giesen geïllustreerd kinderboek „Kabouter Dom oor" het licht doen zien. Dit werkje is alleen bij de uitgeefster verkrijgbaar en de netto opbrengst wordt door haar beschikbaar gesteld voor hen, die door den oorlog schade leden aan have en goed. Zon onder 8.33 Zon op 6.48 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. (Het Zuivelbureau propageert het gebruik van pap en bestrijdt de gedachte, dat pap eten kinder achtig zou zijn.) 't Pleidooi voor moeder's pappot valt te loven, Want pap is lekker, voedzaam en gezond, Volwassenen voelen zich pap te boven, Maar dit heeft zelfs geen papperigen grond. Niet slechts het kind dat nog geen pap kan zeggen, Bekomt ze goed, 't is wenschüjk dat men weet: (Zonder de pap nu in den mond te leggen) Verstandig zij (en hij ook) die ze eet. Een heel nieuw motto voor een nieuwe orde: „Ook pap voor pappie" doet het 'm beslist, Hij zal er heusch geen man van pap door worden, Papperlalap, hij weet niet wat hij mist. En waarom zou hij voor zijn verder leven Versmaden, dat hem levenslust en kracht, Weer met den paplepel wordt ingegeven, Die heeft hem eens toch ook veel heil gebracht. Mag mannenkost „wat op de tong brandt" he eten Dat kan toch geen beletsel wezen, vriend, De beste pap wordt toch ook warm gegeten, Zij 't niet zoo heet, als zij wordt opgediend. P. GASUS. van 31 Augustus tot en met 27 September: 's GRAVENHAGE 30 Augustus. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 September geeft de met „73" genum merde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een half pond koffie of een half ons thee. BROOD Bons 3. Geldig van 26 Aug. tot en met 5 Sept. Bons 4. Geldig van 2 Sept. tot en met 12 Sept. Recht geveilde op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen Distributieboekje. GeldigTot en met 30 Augustus. Bon 73 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of lf2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. Bon 74 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 1 1/4 K.G. suiker Bon 72 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevende op 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 14 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeël of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken).- Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1 (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 K.G. Groep 3: 10 K.G. Groep 4: 6 K.G. Groep 5: 5 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1 (Geldig tot 1 September). Recht gevendop: 11/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Neervallend stuk kwam op 2 bakken' terecht ZALTBOMMEL, 30 Augustus. Van ochtend omstreeks negen uur is bij de herstel werkzaamheden aan de spoorbrug te Zalt- bommel een ongeluk van catastrofalen omvang geschied. Bij het opblazen van de spoorbrug in de eerste oorlogsdagen is het noordelijk gedeelte van deze brug intact gebleven. Dit gedeelte was men thans bezig te verwijderen, ten einde het over te brengen naar de spoorbrug te Hedel, waarin dit gedeelte juist paste. Het bruggedeelte werd tusschen de pijlers losgebrand en daarna op hulppijiers geplaatst, ten einde het met zoo genaamde bokken naar de nieuwe plaats van bestemming te vervoeren. Vanochtend nu, bij het wegsleepen van het brugstuk tusschen de pijlers is het door tot nog toe onbekende oorzaak in schuine richting komen te hangen, tengevolge waarvan het ge vaarte kantelde en in de Waal stortte. Bij zijn val kwam het brugstuk op twee „bakken" te recht, die in het water lagen en waarop zich ongeveer veertig arbeiders bevonden van de Nederlandsche Droogdok Maatschappij, die het werk uitvoert. De bakken werden in de diepte gedrukt en allen raakten te water. Het reddingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen. Zeven dooden heeft men reeds kun nen bergen. Verder zijn elf gewonden in het ziekenhuis te Zaltbommel opgenomen, waar heen ook de lijken zijn vervoerd. Intusschen wordt de rivier op de plaats van het ongeluk afgedregd. Men vermoedt, dat nog twintig dooden te betreuren zijn. vari 31 Augustus tot en rriet 27 September 's GRAVENHAGE 30 Augustus. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 September geeft de met „72" genum merde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een kilogram suiker. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woensdag besloten twee subsidies te verhoogen, namelijk die an de H.O.V. met f 10.000 en die van de Stichting Haarlem's Bloei met f 1500. Dit zijn twee stedelijke instellingen welker belangen immer met groote overtuiging op deze plaats zijn voorgestaan en dus zal het niemand verwonderen dat hier ingenomen heid met de gevallen besluiten tot uiting wordt gebracht. Van voldaanheid kan natuurlijk nog geen sprake zijn. Ten aanzien van de H.O.V. is nu redding uit een kritieken financieelen toestand ge bracht door de subsidie voor dit jaar van f 15.000 tot f 25.000 te verhoogen. Het is een flinke eerste stap en te verwachten is dat die zal leiden tot een spoedig volgenden tweeden maatregel: verhooging ook van de Rijkssubsidie. Maar wil men de or- kestvereeniging op een duurzamen sterken grond slag brengen, waarbij zij met verstrekking van redelijke salarissen het heele jaar door zal kunnen werker, dan zal voor 1941 de situatie ongetwijfeld nog eens opnieuw bekeken moeten worden en zal m.i. hét totale bedrag der overheids-subsidies nog meer verhooging vergen. In verhouding tot het geen andere orkesten daaraan ontvingen is het Haarlemsche altijd zeer stiefmoederlijk bedeeld ge weest. Het heeft in vroeger jaren geleden onder het feit dat er van gemeentewege zoo weinig belang stelling voor het muziekleven en zoo weinig erken ning van de behoefte aan een Haarlemsch orkest bestond. Het heeft in de laatste jaren een belang stellender houding van het gemeentebestuur onder vonden maar kon daar toen geen financieele ver betering meer van verwachten, omdat de be snoeiing van de gemeentelijke autonomie het on mogelijk maakte, de subsidie te verhoogen. Nu ko men tenslotte betere kansen. Mijns inziens moet het vroegere verloop van zaken in belangrijke mate geweten worden aan een te kleinsteedsche opvat ting bjj sommigen, die niet begrepen dat de groote uitbreiding van stad en district nieuwe eischen: stelden, die ook ten aanzien van de Kunst veel breeder opvattingen moesten meebrengen. Een rui mer blik en een ruimer begrip van het oud-vader- landsche woord, dat de cost voor de baet uitgaat, ontbraken toen. En later kwam die voortdurende besnoeiing van de gemeentebegrooting, die het stadsbestuur zelfs op heel kleine posten geen vrij heid van handelen meer overliet. Het geval van Haarlem's Bloei is vrij sterk ver want aan dat van de H.O.V. omdat ook hier het gemeentebelang een ruimheid van inzicht vergde die vroeger ganschelijk ontbrak. Ik behoef maar even te herinneren aan het zorgelijke bestaan van de plaatselijke afdeeling van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het duurde lang we za ten al diep in de crisis eer de oprichting van Haarlem's Bloei verbetering bracht. Ik moet er aan toevoegen dat ook de medewerking van particuliere zijde, met name van het bedrijfsleven, tevoren al zeer tekort geschoten was. Ook daar heerschte een kleinsteedsche opvatting. Waarbij komt dat het hoofdstuk reclame voor stad en land altijd een zeer zwak punt in Nederland is geweest. De overheid heeft te dien aanzien nooit het breede gebaar be reikt dat in zooveel andere landen tot uitstekende resultaten heeft geleid; de buitenlandsche reclame voor ons bedrijfsleven, dat waarlijk altijd genoeg koopmansgeest heeft bezeten, heeft nooit haar evenknie kunnen vinden in een juiste behartiging van het vreemdelingenverkeer. In den besnoeiingstijd werd de gemeentelijke subsidie van Haarlem's Bloei (f 5000) gehalveerd. Nu is er weer f 1500 bijgelegd omdat een loterij niet kon doorgaan. Natuurlijk kan de vereeniging, zoo lang er oorlog is, niet zooveel doen. Maar haar or ganisatie moet in leven blijven. Ook deze maat regel is dus slechts voorloopig. Wij stellen ons voor deze zaak vooral warm te blijven houden en er op terug te komen zoodra een betere tijd aanbreekt: zoodra de oorlog uit is. R. P. BEVERWIJK Nieuwe overeenkomst met De Kennemers. Het huren van het Sportpark. Op 15 Augustus j.l. is geëindigd de met de Bever- wijksche voetbalvereeniging „De Kennemers" aan gegane overeenkomst betreffende de huur van het gemeentelijk sportpark. Deze overeenkomst is aangegaan voor den tijd van een jaar en daarna met gebruikmaking van het optierecht onder goedkeuring met een jaar ver lengd. Thans kan een nieuwe overeenkomst worden aangegaan, waarvan de duur weder op een jaar met een optiejaar kan worden bepaald. De regeling van den huurprijs is in zooverre gewijzigd, dat thans meer rekening kan worden gehouden met de draagkracht van huurster, waarbij er evenwel van uitgegaan is, dat bij een normaal bezoek der wed strijden eenzelfde bedrag aan huur wordt ont vangen als krachtens de bestaande overeenkomst kan worden gevorderd. Bovendien zal bij stijging der entreegelden boven een bepaald bedrag, de meerdere opbrengst in de eerste plaats worden aangewend tot aanzuivering van de achterstallige huurpenningen. Onder mededeeling, dat de vereeniging verklaard heeft, dat zij met het ontwerp kan instemmen, stellen B. en W. den raad voor dienovereenkomstig te besluiten. Terrein aan den Waterlei dingweg wordt geëgaliseerd. Kosten begroot op 4500. Daar het aan de gemeente in eigendom toebe- hoorende terrein aan den Waterleidingweg, dat in het binnenkort vast te stellen plan van uitbreiding zal worden opgenomen, door de aanwezigheid van talrijke kuilen en bodemverheffingen, niet geschikt is om het op normale wijze bouwrijp te maken, is een plan ontworpen dezen grond in werkverschaf fing te doen egaliseeren. De bedoeling is het terrein zoodanig vlak te ma ken, dat het ongeveer 0.25 M. onder de kruin van den weg komt te liggen. Ter voorkoming van ver stuiving zal het daarom met stroo worden vast gelegd. Het benoodigde zand kan met medewer king van een naburigen eigenaar kosteloos worden betrokken van een aan de overzijde van den weg liggend terrein. De kosten worden begroot op f 4.500.aan ar beidsloon en f 1.000.aan andere kosten. De Rijksdienst voor de werkverruiming heeft dit werk bereids goedgekeurd, met dien verstande, •dat de subsidietoezegging betrekking heeft op 90 pet. van de loonen. Derhalve zal een bedrag van f 4050.ten laste van den gewonen dienst der gemeente-begrooting worden gebracht, en zal het restant voor rekening komen van het grondbedrijf. Onder mededeeling, dat de commissie van bij stand in het beheer der openbare werken zich daar mede vereenigen kan, stellen B. en W. den raad voor hun te machtigen tot uitvoering der voren bedoelde werkzaamheden en de benoodigde gel den beschikbaar te stellen. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 30 Augustus 1940 Deensche consignatievisch. Haring f22f20; Makreel f 19f 18,50 per 50 K.G. Tong f2—f 1,45 per K.G. Zoetwatervisch: Snoekbaars f 0,5610,48, Snoek f0,44, Baars f0,24—f0,22, Blei 10.21. allea per K.G.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1