IJmuider Courant Roemeensch—Hongaarsche kwestie geregeld DAN Zeep op bon 115 Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Noord-Zevenburgen aan Hongarije toegewezen. Het ongeluk te Zaltbommel. De verduistering Bloeiende heide. 25e JAARGANG NO. 256 lou"n' ö».ntW3ave" Houtstraa« pmulde» Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. filefoon epgagev0n 5301 Postgiro 310791. Alle Advertenties, ep9{ ienom®n voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATEffDAG 31 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1214, per maand ƒ0.5214, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.40, elke regel meer ƒ0.12. Bi] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Arbitrale uitspraak der ^mogendheden. Het D.N.B. meldde Vrijdagavond uit Wee- D De tusschen de ministers van buitenlandsche «ken der spümogendheden aan den eenen jjjot en de gevolmachtigde vertegenwoordigers van Roemenië en Hongarije aan den anderen kant gevoerde besprekingen, zijn vandaag om 3 uur in de Gouden Zaal van het Belvedère paleis geëindigd met een arbitrale uitspraak van de spümogendheden. Deze scheidsrechterlijke uitspraak werd ge geven op verzoek van de Hongaarsche en de üoemeensche regeering, nadat een succesvolle bilaterale regeling tusschen de rechtstreeks be rokkenen geen kansen bleek te hebben. Bij deze uitspraak krijgt Hongarije een gebiedsuit breiding van ongeveer 45.000 K.M.2, welke jfootd-Zevenburgen met inbegrip van Klau- jenburg en de drie Szekler Komitaten omvat. In aansluiting op de scheidsrechterlijke uit braak zijn tusschen de ministers van buiten landsche zaken der spil eenerzijds en den Boemeenschen minister van buitenlandsche jakan anderzijds nota's gewisseld, waarin Duit$chland en Italië de integriteit en onaan tastbaarheid van het Roemeensche staatsgebied waarborgen en waarin de Roemeensche regee- jingdeze garantie aanneemt. ONTRUIMING BINNEN VEERTIEN DAGEN. Kader meldde het D.N.B. uit Weenen: Kaar aanleiding van het verzoek der regeerin- (Hi van Roemenië en Hongarije aan de Duitsche e Italiaansche regeeringen om de kwestie van het pbied dat aan Hongarije zou worden afgestaan, tor scheidsrechterlijke uitspraak te regelen en if grond van de door de regeeringen van Honga- jb en Roemenië afgelegde verklaringen, dat zij dergelijke uitspraak zonder meer als bindend ouden erkennen, hebben de Duitsche en de Ita- lansche minister van buitenlandsche zaken, Von bbentrop en Graaf Ciano na nieuwe besprekin- gen met de Roemeensche en Hongaarsche ministers van buitenlandsche zaken, Manoilescu en Graaf Csaky, vandaag te Weenen, de volgende uitspraak gedaan: le, „Als definitieve grens tusschen Roemenië en Iwigarije wordt de op een bijgevoegde kaart aan reikende grens vastgesteld. De nauwkeurige ilaatselijke afbakening wordt aan een Roemeensoh- commissie overgelaten. 2e. Het volgens dez'e uitspraak aan Honga rije komende Roemeensche gebied wordt bin nen een termijn van veertien dagen door de Roemeensche troepen ontruimd en in ordelij ken toestand aan Hongarije overgedragen. De .es van ontruiming en bezetting en an dere regelingen daarvoor moeten onmiddellijk ówr een Roemeensch-Hongaarsche commissie worden vastgesteld. De Roemeensche en Hon- Aparte regeling voor wasscherijen. - De secretaris-generaal, waarnemend hoofd T:» het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het navolgende bekend, oals reeds eerder in de pers werd gepubli- I. wordt op 31 Augustus een aanvang ge maakt met de distributie van zeep. Gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot "i met 24 September a.s. geeft de met „113" tfnummerde bon van het algemeen distributie- bonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep of 250 fram zeeppoeder of voor zoover voorradig t25 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwer kende waschmiddelen of 200 gram vloeibare Mep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de erbruiker desgewenscht gedeelten van boven- i.3.l hoeveelheden in combinatie op een bon Men zal dus b.v. op een bon 60 gram huis- i.--p plus 100 gram zachte zeep kunnen ver- nijge» zullen voor de behandeling van de toef gedurende bovengenoemd tijdvak de „115genummerde bon van het algemeen dis- bJlp boekje van hun clientele in ontvangst ,n."emen voor het koopen van waschpoeder, m ee" bon per acht kilogram droog waschgoed. zal per bon 600 gram waschpoeder fed A e^en- De aandacht wordt "er op geves- t'asUifi\.waschp°eder slechts verkocht wordt aan dei vu./-61?' product is niet in den detailhan- M1 ^knjgbaar. ie ®xtra-rantsoen door de distributie soen 'e re&en bonnen voor „één rant- van u f P" geven gedurende het tijdvak 1 Augustus 1940 An* on mot 94 Tanuoi-i 1941 elk toileb recb' °P het koopen van één stuk gewicht samenstelling) van gemiddeld te ge^urende het tijdvak van 31 Augus- uet 31 December a.s. de met „116" ge- is mtsereil-t welke tegelijk met de textielkaart jaar, recht 330 mannelijke personen boven 15 leep' 0{ __geven °P het koopen van 50 gram scheer zoover voorradig één tube e aan wel één pot scheerzeep. gaarsche regeeringen hebben er zorg voor te dragen, dat de ontruiming en bezetting zich in volledige orde en rust voltrekken. 3e. Alle Roemeensche burgers, die thans in het gebied, dat door Roemenië wordt afgestaan zijn gevestigd verkrijgen zonder meer de Hongaarsche nationaliteit. Zij hebben het recht binnen een ter mijn van zes maanden de Roemeensche nationali teit te verkiezen. De personen, die van dit recht van optie gebruik maken, moeten het Hongaarsche staatsgebied binnen een nieuwen termijn van een jaar verlaten en worden door Roemenië overgeno men. Zij kunnen hun roerende bezittingen vrijelijk met zich meenemen. Zij kunnen verder hun onroerende bezittingen tot het tijdstip van him vertrek liquideeren en de opbrengst daarvan eveneens vrijelijk medenemen. Indiër, de liquidatie niet gelukt, moeten zij door Hongarije schadeloos worden gesteld. Hongarije zal alle kwesties, die met de verhuizing der optanten samenhangen, op groptmoedige en tegemoetkomen de wijze behandelen. 4e. De Hongaren.van oorsprong, die de Roe meensche nationaliteit bezitten en in het gebied wonen, dat in 1919 door Hongarije aan Roemenië werd afgestaan, en dat thans aan Roemenië blijft, hebben het recht binnen een termijn van zes maar. den de Hongaarsche nationaliteit te verkiezen. Voor de personen, die van dit recht van optie gebruik maken, gelden de onder 3e. vastgelegde beginselen. 5e. De Hongaarsche regeering verbindt zich plechtig, de personen, die op grond van deze uit spraak de Hongaarsche nationaliteit verkrijgen, doch van Roemeenschen oorsprong zijn, in ieder opzicht gelijk te stellen-met de andere Hongaarsche burgers. De Roemeensche regeering neemt plechtig dezelfde verplichting op zich ten aanzien van de op Roemeensch gebied blijvende Roemeensche bur gers van Hongaarsche afkomst. 6e. De regeling van andere kwesties, voortvloeien de uit de gebiedsoverdracht blijft overgelaten aan rechtstreeksche onderhandelingen tusschen de Hongaarsche en de Roemeensche regeering. 7e. Indien zich bij de tenuitvoerlegging van deze uitspraak moeilijkheden voordoen of twijfel zou rijzen, zullen' de régeèringen" vaiT Roemenië en Hongarije zich rechtstreeks met elkaar verstaan. Indien zij daarbij'ten aanzien van een kwestie niet tot overeenstemming kunnen komen, zullen zij haar voorleggen aan een definitieve beslissing door de regeëringen van Duitschland en Italië." (Men zie voorts de pagina buitenland). „V LI S C O" OVERHEMDEN NIEUWE DESSINS. ELZER'S Heerenmodehuis, ZEEWEG 78 IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) <Jtate( «<ftet Sluis Assmi&ucg» ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeeii dancing too lijn- a(s Hi Cot J(£eiin-e (Adv. Ingez. Med.) Zeven arbeiders gedood. Omtrent het ongeluk bij Zaltbommel, waarover wij in ons vorig nummer berichtten, valt nog het volgende mede te deelen: Onder het bruggedeelte, dat te water is geraakt, waren drie pijlers in de Waal aangebracht, waar op het bruggestuk, dat 1000 ton woog, steunde. Men vermoedt, dat de middelste van deze drie pijlers het begeven heeft, toen het bruggestuk voor het transport naar Hedel reeds 20 c.M. naar beneden was gelaten. Het bruggedeelte kantelde en met donderend geraas stortte het gevaarte in de Waal. Onder de brug, ter plaatse, waar het ongeluk geschiedde, lagen drie zolderschuiten en in de onmiddellijke nabijheid een sleepboot. Door groote tegenwoordigheid van geest van den stuurman kon deze boot zoodra het eerste gekraak zich deed hooren, wegstoomen, waardoor de boot aan een totale verplettering op het uiterste oogenblik ont kwam. Op de drie zolderschuiten bevonden zich circa 40 werklieden, die zich met geen mogelijkheid in veiligheid konden stellen en moesten toezien, hoe de zware ijzerconstructie op de schuiten stortte, die een oogenblik later met de beman ning hl de diepte verdwenen. De tooneelen, die zich daarbij afspeelden laten zich bezwaarlijk beschrijven. Ernstig gewonde personen wisten zich onder den last van ijzeren balken los te werken om in nóg benarder positie verkeerende kameraden te helpen, doch tot de bevrijding van hen, die in de diepte waren ver dwenen bleek iedere poging tot hulpverleening vruchteloos. Het duurde lang, voordat de toegesnelde red dingsbrigaden, politie e.a. een overzicht van de ramp konden opstellen. De eerste berichten ble ken dan ook wel overdreven te zijn. Intusschen kon dadelijk worden vastgesteld, dat twee per sonen het leven bij het gebeurde hadden verlo ren. Later bleek, dat vijf arbeiders werden ver mist, zoodat als vaststaand kan worden aange nomen, dat ook zij bij de ramp om het leven zijn gekomen. Zwaar gewond bleken drie werklieden, die naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch werden ver voerd. De licht gewonden werden opgenomen in het ziekenhuis te Zaltbommel. Onder hen bevindt zich Ir. v. d. Laan uit Santpoort, de leider van het werk. Het onderzoek naar de oorzaak van het gebeur de wordt onder leiding van den burgemeester van Waardenburg, Jhr. v. d. Wijck, met kracht voort gezet. De vaart op de Waal is geheel gestremd. Een duiker zal een onderzoek naar de vermiste personen instellen; ook de Arbeidsinspectie zal onderzoeken welke oorzaken tot deze ramp heb ben geleid. IJMUIDEN VISCHOMZET IN AUGUSTUS. De omzet in den Rij ksvischafslag, gedurende de maand Augustus 1940 bedroeg f 109.754 tegen f 495.915 in Augustus 1939. In de eerste 8 maanden van 1940 was de omzet f 2.452.149, tegen f 4.516.693 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. De uitslag van de Vrijdagmiddag in Kennemer Hof ten overstaan van notaris W. A. Dolleman ge houden openbare verkooping is als volgt: Woonhuis met erf, Frogerstraat 45. Kooper de heer.J. Piersma voor f1500. Woonhuis, Bloemstraat 79. Kooper de heer A. Oort, voor f 1825. Woonhuis, IJmuiderstraatweg 175. Kooper de heer P. Jongejans, voor f 4202. Acht woonhuizen aan den Engelmundusweg: No. 18, kooper de heer P. Bleeker, voor f 2727. No. 20, kooper de heer C. de Vries, voor f2750. No. 22 en 24, kooper de heer T. Lub, voor resp. f 2625 en f 2550. No. 26, kooper de heer G. van Wezel, voor f 2500. No. 28, kooper de heer P. de Jong, voor f 2500. No. 30, kooper de heer T. Lub, voor f 2500 en no. 32, kooper de heer G. van Telgen, voor f 2500. BROOD Bons 3. Geldig van 26 Aug. tot en met 5 Sept. Bons 4. Geldig van 2 Sept. tot en met 12 Sept. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 73 uit het Algemeen Distrïbutieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de .Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevende op 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 14 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algemeen Distributieboekje, Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1 (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 K.G. Groep 3: 10 K.G. Groep 4: 6 K.G. Groep 5: 5 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1 Geldig tot 1 September). Recht gevend op: 1 1/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zacht zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gr. zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. BEVERWIJK Uitbreiding van de Beverwijksche Conservenfabriek. Panden aan de Breestraat aangekocht. Naar wij vernemen heelt de Beverwijksche Con. servenfabriek voor uitbreiding van het bedrijf een drietal perceelen aan de Breestraat 125 tot en met 131 aangekocht. Een directe bestemming voor de aangekochte ruimte heeft men nog niet. DE OUDE VUILNISBELT WORDT OPGERUIMD. Zeven en sorteeren van vuil. Ter verkrijging van meststoffen. Bij het onderzoek naar geschikte werkverrui mingsobjecten in deze gemeente hebben B. en W. er aandacht aan geschonken, dat er niet alleen werk zou zijn voor hen, die in staat zijn zwaren lichamelijken arbeid te verrichten, doch ook voor hen, die daartoe uit hoofde van hun beroep of tengevolge van lichamelijke omstandigheden niet kunnen worden aangewezen. Daarbij hebben B. en W. gedacht aan het opruimen van de oude vuil nisbelt die, daargelaten nog andere bezwaren, met zijn welig opschietend onkruid voor de omliggen de gronden een durende bron ver vervuiling op levert. Bovendien is het terrein in zijn huidigen toestand in economisch opzicht waardeloos, ter- DANCING UITGEEST WILHELM1NA MIDDELWEG 36 van 3—6 en van 7—11 uur THE RETLA'S KINGS OF SWING. Entrée 25 cent P. BALTUS. (Adv. Ingez. Med.) wijl het daar opgeborgen vuil, mits behoorlijk ge sorteerd en gezeefd, een nuttige bestemming kan verkrijgen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat alle door het college met dit werk beoogde doel einden kunnen worden bereikt. Het vuil moet tweemaal worden gezeefd, waarna het grove vuil onder in de put wordt gestort en later afgedekt met 50 cm. grond. Het qverblijvende fijne beltvuil kan worden gebruikt voor bemestingsdoeleinden, mede ter verhooging van de bodemproductie van andere objecten van werkverruiming, welke in deze gemeente zullen worden uitgevoerd. Het grovere afval als puin, sintels enz. kan worden aangewend voor verharding van paden en wegen, welke in deze gemeente bij objecten van- werk verruiming worden aangelegd. De kosten van dit werk werden door de Neder- landsche Heide Mij. voor B. en W. begroot op f 66.000 loonen en f 12.500 andere kosten. De uit voering en het dagelijksch toezicht worden opge dragen aan de Nederlandsche Heide Mij. Voor dit object werden de noodige goedkeurin gen verkregen onder mededeeling, dat in verband met de waarde, welke het werk voor de gemeente heeft, 85% van de loonen enz. (f 56.100) voor sub sidie in aanmerking komt. De overige kosten voor zoover deze niet door de opbrengst van de te verkoopen meststoffen worden gedekt, moeten ten laste van den kapitaaldienst worden gebracht. B. en W. stellen den raad voor hun te machtigen tot de uitvoering der werkzaamheden en de be- noodigde gelden, als boven omschreven, beschik baar te stellen. Zon onder 8.31 Zon op 6.50 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Tijdens het demonteereu van een boog der spoorbrug over de Waal te Zaltbommel is het gevaarte omgeslagen en in de rivier gestort, waarbij eenige personen om het leven kwamen en velen gewond werden. De plaats des onheils. .(Foto Pax Holland), Als ieder jaar weer staat de hei, Op onze heide schoon te pronken, De hei ligt als een echte zq, Lief en verleidelijk te lonken. Omzweefd door zachten dennengeur, Zoo heerlijk zuiver om te ruiken, Bloeit zij in teere paarse kleur, Omlijst door berk en eikenstruiken. Zfj maakt de Veluwe zoo mooi, Dat wij er stil ontroerd naar kijken, Zij geeft een glorie aan het Gooi, Die 't schoone beeld nog komt verrijken. Gaat zien, wat schoons de hei u biedt, En gaat er desnoods iets van plukken, Bescheidenlijk, maar gaat er niet, Om ruw de planten uit te rukken. Wij moeten allen met elkaar, De schoonheid van ons landje hoeden, Voor nu en ieder volgend jaar, De heide bloeit, laat haar niet bloeden. P. GASUS.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1