IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: inl itsche vliegvelden aangevallen. September. p jaargaivg No. 258 Maatschappij voor DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDF1N, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 3 SEPTEMBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. De winkelier, die „bij" wil zijn, mag verduisteringspapier, ïnmaakvaten, klompen en potkachels niet vergeten, want ze zijn de meest gewilde artikelen in de huidige omstandigheden. (Foto Pax Holland) Ji'j luchtgevechten Maandag 86 Engelsche toestellen vernield. I De opperbevelhebber der Duitsche weermacht geit, naar het D.N.B. meldt, het volgende „(tok Maandag hebben Duitsche gevechts- "jachlafdeelingen vijandelijke vliegvelden in jidoost Engeland aangevallen. Zij vernielden Éen en onderkomens door bomtreffers, arvan een deel zware branden deed ontstaan, fkwam tot verschillende luchtgevechten, arbij Duitsche jagers 86 vijandelijke vlieg- en neerschoten. Drie en twintig eigen vlieg- j=o worden vermist". tfel Britsche ministerie van luchtvaart maakt, lu'i ;ens ee Reuterbericht het volgende bekend: sndagmorgen heeft een groot aantal vijande de Britsche kust Dij Kent gepas- rd en van het hoorden uit het Theemsgebied •vallen. afweergeschut kwam onmiddellijk in actie de vijandelijke toestellen werden door onze ja- j Op verscheiden plaatsen langs de Theems rden bommen geworpen, vooral echter in het rdoosten van Kent. In een stad zijn verscheidene mhuizen en kantoren vernield, terwijl eenige j'jj iien aan de rivier aanzienlijke schade opliepen, ftoeg in den middag drong een tweede golf van ihche toestellen tot in het binnenland door. Van midoosten uit naderden deze vliegtuigen Lon- Het kwam tot gevechten. Er werden bommen I. wrpen". eater voegt hieraan nog toe dat Maandag twee- luchtalarm te Londen gegeven is. k luchtaanvallen, die Zondag op Londensche j. striclen zijn gedaan, hebben volgens Reuter een aantal slachtoffers geëischt. „LONDEN DAG EN NACHT FRONTLINIE". iTOCKHOLM, 2 September (D.N.B.) De Lon- sche correspondent van de „Stockholms Tidnin- schrijft: „Als een rumoerig, huilend en klagend Kendo neemt de luchtoorlog boven Engeland dag tot dag, ja van uur tot uur in hevigheid Steeds weer donderen nieuwe af deelingen «nenwerpers en jagers op de kust aan. tover was opnieuw het doel der Duitsche aan- Era. Ballonversperringen en schepen werden be- »kt. Langs de Engelsche kust kwam het tot hef- 8 luchtgevechten, terwijl ander formaties dieper -and binnendrongen. Voortdurend' trachten uwe afdeelingen soms tot bijna in de statosfeer lagers te ontwijken. goners van Londen hebben in den nacht op Zaterdag in de schuilkelders ge- •e"en ook Zaterdag moesten zij viermaal naar ™en, terwijl de zon aan den hemel stond. Des werd een nieuwe aanval ondernomen en avond kwam het tot een aanval, die misschien geweldigste was in dezen luchtoorlog. Zonder wen lieten de aanvalsgolven zich uit de lucht en anderhalf uur lang werd hevig gevochten. '»as een welbewuste aanval op de stelling om Londen. De gevechten bereikten een hef- Waarvan men tot dusverre niet had kunnen «men. J*» 's °P deze stralende» herfstclagen dag en ^00rde een Duitsch toestel in ent zoo laag over mij heen gaan, dat het ge- ais een onweer klonk". l7»ent beschrijft verder de aanvallen „u ,a®' die op de havenwerken aan de Theems Ernstige brand te Amsterdam. Opslagloods grootendeels vernield. Maandagavond zes uur is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in een groote opslag loods aan de Kattenburgergracht te Amster dam. In deze houten loods, welke een oppervlakte inneemt van 130 bij 20 meter en die eigendom is van de Nederlandsche Spoorwegen, zijn on dergebracht een douanekantoortje, opslagruimte van de N.V. H. Hoogewerff Jr., en Co. waarin een groote verscheidenheid van goederen lag opgeslagen, zooals uurwerken, tabak tapijten en manufacturen en ruimte van de N.V. Levee, een groothandel in meubelen. De brand werd ontdekt in de loods der firma Hoogewerff. Reeds spoedig had het vuur een gretig voedsel gevonden in het vele aanwezige brandbare materiaal. De brandweer was spoe dig aanwezig. Ook waren twee spuiten van den luchtbeschermingsdienst aanwezig. De talrijke belangstellenden werden door de politie op goeden afstand gehouden. De taak van de brandweer was' "zwaar. Het vuur brendde zich niet boven den. vloer uit, maar zocht zijn weg onder den verhoogden 'vloer om dan onverwacht met volle felheid op te laaien. Hieronder trok het vuur door in de richting van het Marine-arsenaal op het Kattenburgerplein. Ter bestrijding van deze uitbreiding hakte de brandweer gaten in den vloer en wierp daar doorheen groote hoeveelheden water. Inmiddels waren manschappen van den lucht beschermingsdienst en van den Opbouwdienst, daarbij geassisteerd door. omstanders, druk be zig de meubelopslagplaats van de N.V. Levee te ontruimen. Alle soorten van meubels vonden een plaats op het pleintje. De hitte, welke zich nu en dan ontwikkelde, was zoo groot, dat een groot spiegelruit van een manufacturen-maga- zijn aan de overzijde van de Kattenburgergracht barstte. Men had gehoopt het achterste gedeelte van de loods te kunnen redden, doch telkens weer laaiden de vlammen op en steeds verder breidde het vuur zich uit. Omstreeks acht uur des avonds had het vuur reeds de voorste helft van de loods verteerd, ondanks de verwoede blusr schingspogingen van de motorspuiten en van de drijvende motorbrandspuit „Jan van der Hey- den". Kort voor negen uur nam het vuur in he vigheid af; reeds spoedig bleek, dat het grootste gevaar toen geweken was. Het vuur was bedwon gen; het betrof nu nog slechts nablusschen. Belangrijk bericht ZEEPDISTRIBUTIE Wanneer U slechts een wasch heeft van 5 K.G. behoeft U er geen 3 K.G. op toe te leggen. U krijgt dan van ons 3 wissel bonnen, welke recht geven* op het laten wasschen van 3 K.G. waschgoed. U komt dan ook altijd uit met Uw bonnen, wanneer U de wasch stuurt naar de IJMUIDER WASSCHERIJ SNELLIUSSTRAAT 39 - Telef. 4371. IJMUIDEN. (Adv. Ingez. Med.) Aan de voorzijde van de loods is het dak over een afstand van ruim dertig meter ingestort. Dit gedeelte is vrijwel geheel een prooi der vlammen geworden, met inventaris en al. Dank zij het optreden van luchtbescherming en opbouwdienst en van vele Kattenburgers is de schade aan den inventaris van de N.V. Levee tot een minimum beperkt. De brand is uitgebroken kort nadat het perso neel de loods verlaten had. Lester secretaris-generaal van den Volkenbond. GENèVE, 1 September (D.N.B.) Avenol, die tot dusver secretaris-generaal van den Volkenbond is geweest heeft per einde Augustus zijn post ver laten. Zijn functies zullen worden waargenomen door den Ier Lester, die tot dusver plaatsvervan gend secretaris-generaal is geweest. Het weekblad „Marianne" verboden GENèVE, 1 September (D.N.B.) De Fransche radio deelt mede, dat het weekblad „Marianne", dat betrekkingen onderhield me t' vroegere volksfront, in verband met een artikel van den Joodschen schrijver Lacache voor drie maanden is verboden. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Augustus, aan zijn eind gekomen, Had nog wat zon voor u en mij, Toen hij zijn afscheid heeft genomen, Eind goed al goed, vermoedde hij. Maar neen, daar redde hij 't niet mede, Hij heeft ons al te zeer gekweld, Wij zijn, al stemde 't slot tevreden, Weer diep in hem teleurgesteld. De maand Augustus kan niet roemen, Op zijn zoo zeer verheven naam, Het was eer in den stijl te noemen, Van zijn niet al te besten faam. Het had nog erger kunnen wezen, Dat kan men zeggen op z'n hoogst, Maar waarlijk, Oogstmaand heeft in dezen, Geen greintje lof van ons geoogst. Laat nu September het probeeren En, zooals menig eerder keer, Zich zelve eerend, ons vereeren, Met nog wat brandschoon zomerweer. Wij gaan hem in met het vertrouwen, Dat hij ons heusch wat beters biedt, Drie maanden lang slecht .weer verdouwen, Vergt men van ons toch stellig niet. P. GASUS. waren. Des middags vielen Duitsche toc- t )j0y on en een ander vliegveld ten zuiden e vlioBi jaan' nac*at Zaterdagmiddag drie an- Hpt. j Waren bestookt. De Duitsche aan- van dt doel het ider door de laatste twee weken hebben duidelijk weerstandsvermogen van den tegen- Bfflesro"" massa^e aanvallen op vliegvelden en reldipp 6^en 'e vei^ammen. Met het oog van het Bien er t!?P0 Van den strÜd der laatste dagen ie dp r! atns van overtuigd dat de operaties, ®ien ktaBf kfirs dusverre hebben onder- komen" 6en voorbereiding zijn voor hetgeen bommen öp Chartres. *a'at2mS?,te7ber ro.N.B0 De „Matin" eentrum v gustus Engelsche bommen op n ''an de7P kan de stac* Chartres geworpen zijn. recht, ïw kwam vlak bij de kathedraal "ansche burgers werden gewond. BROOD Bons 3. Geldig van 26 Aug. tot en met 5 Sept. Bons 4. Geldig van 2 Sept. tot en met 12 Sept. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gr Am roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 73 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeén Distributieboekje. Geldig. Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevende op 1/2 pond boter of 2/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 14 uit het Algemeen Distributieboekje Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 27 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum. kunnen koken). Zegel „Periode 5" Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zacht zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gr. zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen oj 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December.) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. De veerpont van Zaltbommel fungeert nu als belangrijke verkeersschakel. Onaf gebroken beweegt zich een stroom van reizigers met dit primitief communicatie middel naar beide zijden der rivier. (Foto Pax Holland) IJMUIDEN FRAAI RESULTAAT VAN COBI KOSTER OP DE 200 M. SCHOOLSLAG. Interview met onze 15-jarige plaatsgenoote. Hoe een zwemster een zwem-ster werd. De 15-jarige Cobi Koster, lid van V.Z.V. is goed op weg het als schoolslagzwemster zeer ver te brengen. Dat is duidelijk gebleken na haar fraaie prestatie tijdens de nationale wedstrijden, die Zon dagmiddag in het zwemstadion in Naarden werden gehouden, waar zij tweede werd achter de wereld kampioene Jo Waalberg en wel met een verschil van slechts 3/10 seconde. Haar „oude" rivale Tony Bijland, die tot nu. toe stéeds sneller was dan zij, tikte ditmaal 2.5 seconden na Cobi aan. Met dit resultaat is Cobi in éénmaal gepromo veerd tot de superklasse, want Jo Waalberg kan zonder overdrijving de beste schoolslagzwemster van de wereld genoemd worden en een achterstand van eenige centimeters na een verrassende eind spurt van de wereldkampioene mag feitelijk geen achterstand genoemd worden. Inderdaad een fraai resultaat van deze sportieve dochter van een spor- tieven vader, Wim Koster, die eens als back van Stormvogels zooveel heeft gedaan voor den roem van zijn club Cobi Koster. Wij hebben gisteren Cobi geinterviewd. Dat is eigenlijk een te groot woord voor het gesprek, dat we met Cobi hadden. We hebben Cobi meer het een en ander laten vertellen van haar zwemloop- baan, die voor een 15-jarige natuurlijk nog slechts kort kan zijn, van haar training en haar toekomst plannen en daarbij gelukkig kunnen constateeren, dat de resultaten, die ze met haar zwemmerij heeft behaald, haar geenszins naar het hoofd zijn ge stegen. Wat trouwens bij haar vader ook nooit het geval is geweest. Eerst praatten we over den wedstrijd van j.l. Zondag. Hoe kwam het, dat jullie tijden niet beter waren? Allereerst door het koude water en ook door dat het een 50 Meter-baan was. Vertel nog eens wat van Zondag. Nou, ik ging het water in met het vaste idee om van Haverlag te winnen, maar m'n trainster, mevrouw De Dood, meende, dat ik maar eens moest probeeren, van Tony Bijland te winnen; dat is mijn grootste concurrente. Haverlag trok de eerste banen gelijk mee op, maar toen kon ze ons niet meer bijhouden en zakte wat af. Ik heb Jo Waalberg en Tony Bijland steeds bijgehouden. Op de laatste baan kwam de beslissing. Jo liep even wat uit, maar toen-ging ik ook spurten. Ik passeerde Tony en tikte bijna gelijk met Jo aan. Het scheelde maar 3/10 seconde. Hoe lang zwem je al? Al van m'n vijfde jaar af en ik heb steeds in V.Z.V. gezwommen. Daar was ik op de club wedstrijden al gauw de eerste en op de korte af standen, die ik toen nog zwom heb ik vele prijzen behaald. Ongeveer drie jaar word ik nu getraind door mevr. De Dood; in het begin éénmaal in de veertien dagen, later éénmaal in de week en nu tweemaal in de week, éénmaal in Haarlem en een maal in Amsterdam. - Hoe vond je moeder het, dat je zoo'n resultaat behaalde? Die was toch zeker weer bij je? Nee, toevallig niet; !m'n moeder gaat altijd met me mee, als ik op een wedstrijd uitkom, maar nu was ze thuisgebleven. Maar we hebben direct opgebeld. En nu probeeren, Jo Waalberg Nou ja, ik blijf natuurlijk ijverig trainen en ik hoop het eenmaal zoover te brengen. Ik zwem reusachtig graag en zal m'n best doen; maar toch zou ik het niet leuk vinden, het van haar te winnen want Jo is een goede vriendin van me. We hebben ook nog de vele prijzen, eenige medailles enz. mogen bewonderen, die Cobi ons niet zonder trots toonde. Dat waren alle nog tweede en derde prijzen. Maar als ze blijft vol houden zal ze het onder de bekwame leiding van mevr. De Dood zeker nog wel eens zoover brengen, dat ze ook met eerste prijzen naar huis komt. En dat niet alleen in nationale, maar ook in inter nationale wedstrijden. Ernstige brand aan de haven. Opslagplaats van Bureau Wijsmuller uitgebrand. Een flinke brand heeft Maandagavond tegen het uur van verduistering de buitenhaven in een vuurgloed gezet. Nabij de perceelen die eenige maanden geleden door explosie en brand waren verwoest, vloog omstreeks 9.15 uur een op slagplaats naast het Bureau Wijsmuller in brand, vermoedelijk ook nu weer, doordat jongens er een vuurtje hadden' gemaakt. Op het open terrein lag veel licht brandbaar materiaal opgeslagen, dat in een ommezien fel brandde. Vaten teer, veel houten luiken, twee nieuwe sloepen met uitrusting, een stel pompslan- gen, dat alles kreeg de brandweer te blusschen toen zij spoedig na het alarm, onder -leiding van den commandant, den heer A. de Wit, arriveerde. In een ommezien kon met drie slangen op de waterleiding het vuur worden bestreden. Ook een op het terrein staande schuur, in gebruik bij den visscherman Groen, geraakte in brand. In deze schuur stond een taanketel met eenige netten. Dit alles bleef echter, behouden. Eenige kleine netten, die buiten stonden, gingen echter verloren. Het duurde bijna een uur, voordat de brand ge- bluscht was. Wat er van de goederen overbleef was niet veel meer dan een verkoolde massa. De brand weer had het op het terrein, waar veel prikkeldraad aanwezig is, lang niet gemakkelijk. BEVERWIJK Groote oogst van oude rijwiel- plaatjes. Met de inzameling van de oude rijwielplaatjes en ander oud metaal is het dit jaar zeer naar wensch gegaan, want dte opbrengst overtreft die reeds van het vorig jaar; de inzameling is nog steeds niet afgeloopen. Men kan de oude metalen nog bij de bekende adressen in de bussen deponeeren. Laat de oogst groot zijn want de bestrijding der t.b.c. is meer dan ooit noodig. Overplaatsingen bij de marechaussee Opper-wachtmeester D. I. F. Brandwijk gaat Beverwijk verlaten. De opperwachtmeester D. J. F. Brandwijk van de marechaussee-brigade Beverwijk is overge plaatst naar de brigade der marechaussee te Groenloo. De heer Brandwijk is op 24 Januari 1896 te Tiel geboren en dus thans 44 jaar. Na eenige jaren de typografie beoefend te hebben, kwam hij in 1916 als milicien in dienst, welke hij in 1919 als sergeant verliet. Daarna is hij overge gaan naar het wapen der Marechaussee. Sinds 1926 was de heer Brandwijk als wacht meester, de laatste jaren als 1ste klasse, ver bonden aan de hier gestationneerde Brigade. 1 Augustus jJ. werd hij bevorderd tot Opper wachtmeester met nog nader aan te wijzen standplaats, die dus thans Groenloo is gewor den. De heer Brandwijk, een voortreffelijk ambte naar, is een groot liefhebber van de wandelsport. Niet minder dan 15 maal heeft hij aan de vier- daagsche afstandsmarschen deelgenomen. De marechaussee te voet Bottinga, die tot wachtmeester bevorderd werd, is met ingang van 1 September overgeplaatst naar de brigade Doesburg.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1