Sjpwitw>'t DONDERDAG 5 SEPTEMBER' '194 Werktijden in verband met de verduistering. Van de wet afwijkende regeling toegestaan. 's-GRAVENHAGE, 4 September. De waarne- mend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft bepaald: a. Aan hoofden of bestuurders van ondernemin gen in alle gemeenten des rijks, in wier fabrieken of weideplaatsen in verband met de bestaande ver duisteringsvoorschriften moeilijkheden worden on dervonden, toe te staan, dat in die fabrieken of werkplaatsen: lo.: in het tijdvak van Zaterdag 7 December 1940 tot en met Zaterdag 11 Januari 1941 in afwijking van het bepaalde in artikel 23 der Arbeidswet 1919 door arbeiders op Zaterdag arbeid mag worden verricht tusschen 1 uur des namiddags en zonson dergang; 2o.: in het tijdvak van Zaterdag 2 November 1940 tot en met Zaterdag 30 November en in het tijdvak van Zaterdag 18 Januari 1941 tot en met Zaterdag 22 Februari 1941 in afwijking van het bepaalde in artikel 23 der Arbeidswet 1919 door arbeiders op Zaterdag - arbeid mag worden verricht tusschen zonsopgang en 5 y2 uur na zonsopgang of, indien de arbeid op Zaterdag wordt onderbroken door een rusttijd van ten minste een half uur, tusschen zons opgang en ten hoogste zes uren na zonsopgang; 3o.: in het tijdvak van Maandag 16 September 1940 tot en met Maandag 31 Maart 1941, in afwij king van het bepaalde in artikel 24 der Arbeidswet 1919 door arbeiders van 16 jaar of ouder, voor zoo ver door hen in dit tijdvak tengevolge van de ver duisteringsvoorschriften een aantal weken minder dan 48 uren per week wordt gewerkt, in de over blijvende weken de op deze wijze verloren uren worden ingehaald tot een maximum van ten hoog ste 38 uren, waarbij de werktijd voor de mannen niet meer mag bedragen dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week en de werktijd voor de jeugdige personen en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week, een en ander onder herinnering aan het bepaalde in artikel 70, tweede lid, van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936, krachtens het welk, zoolang van de vergunning wordt gebruik gemaakt, naast de arbeidslijst of den rooster een door het hoofd of den bestuurder der onderneming of een door dezen daarmede belast persoon, als be doeld in artikel 75 der Arbeidswet 1919, ondertee kend geschrift is opgehangen, dat de op grond der vergunning te volgen werktijdregeling aangeeft. Hoofden of bestuurders van ondernemingen wordt er aan herinnerd, dat ingevolge artikel 31, eerste lid, der Arbeidswet 1919, bij het volgen van een normale werktijdregeling de na 4'/2 uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan y2 uur behoeft te be dragen en dat, indien krachtens deze vergunning langer dan 8 y2 uur per dag wordt gewerkt, inge volge het bepaalde in artikel 63, le lid, van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936, volstaan kan worden met het geven van een half uur rust telkens na ten hoogste 5 uren arbeid. JUBILEUM VAN PROFESSOR DR. J. P. KLEIWEG DE ZWAAN. AMSTERDAM, 4 September Op 1 September was het vijf en twintig jaar geleden dat Prof. Dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, als anthropoloog verbon den werd aan het Koloniaal Instituut. Dit feit werd op Maandag 2 September 'j.L in intiemen kring van het instituut gevierd met een koffie maaltijd, waaraan de staf en de naaste medewer kers van den jubilaris mede aanzaten. De waarnemende voorzitter van het Koloniaal Instituut, de heer W. C. Bonebakker, sprak pro fessor Kleiweg de Zwaan eerst toe en bracht daar bij zijn verdiensten voor het instituut naar voren, die reeds eerder in ander verband door de toe kenning van de zilveren eerepenning waren er kend. Professor Dr. B. Schrieke, directeur van de af deeling Volkenkunde nam vervolgens het woord en zet*e uiteen, hoeveel prof. Kleiweg de Zwaan voor de anthropologische wetenschap heeft ge daan in de 25 jaren dat het intstituut hesm onder zijn medewerkers mocht rekenen. Hij noemde onder de vele publicaties van prof. Kleiweg de Zwaan de anthropologische bibliografie, een on dankbaar doch uiterst nuttig werk en sprak de hoop uit, dat de jubilaris het vervolg op dezen bundel, dat door zijn medewerkster, mevrouw dr. A. J. van BorkFeitkamp, is samengesteld en dat reeds ter perse is, zal willen beschouwen als de hulde die het instituut hem bij het einde van deze 25-jarige periode brengt. UITSLUITING GROSSIERS IN SIGARETTEN. AMSTERDAM 3 September. Met het oog op de mogelijkheid dat vanwege het Rijksbureau van tabak en tabaksproducten in Den Haag maatregelen mochten zijn of worden genomen, waarbij ten aan zien van grossiers, die zich niet aan de distributie voorschriften hebben gehouden, de verleende dispensatie wordt ingetrokken, wordt aan daardoor gedupeerde afnemers dier grossiers den raad ge geven zich onverwijld schriftelijk in verbinding te stellen met het „Uitvoerend Bureau der N. O. S., Joh. Vermeerstraat 29, Amsterdam Z." onder nauw keurige opgave van de hoeveelheid sigaretten, welke en den naam van de fabrikanten, van wie zij door bemiddeling van die grossiers in 1939 hebben be trokken. PPCERAMMA VRIJDAG 6 SEPTEMBER JAARSVELD, 414,4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag 8.30 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstige cause rie. 12.Berichten 12.05 Gramofoonmuziek 12.15 W. Eberle en zijn orkest en soliste (12.451.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek) 1.45 Gra mofoonmuziek 2.Orgelconcert 2.30 Gramofoon muziek 3.KRO-Operette-koor, KRO-Groot Amusementsorkest en solisten (opn.) 4.15 Gramo foonmuziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Zieken- praatje. 5.45 Gramofoonmuziek 6.30 VPRO: Lezing over J. P. Sweelinck. 6.45 Gramofoonmuziek 7. Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berichten 7.20 Gramofoonmuziek 7.45 Reportage 8.Berichten ANP. 8.15 KRO-symphonie-orkest (9.009.15 Cy clus „Uitingen van nationale cultuur"). 9-45 Koor concert (opn.) 1.010 Wü sluiten den dag. 10.15 Be richten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En- gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek 8.Berichten ANP hierna: Orgelspel 8.30 Gramofoonmuziek 10. Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 En semble Jonny Kroon. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Ensemble Jonny Kroon en gramofoonmuziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP. gramofoonmuziek 1.Omroeporkest 1.45 Cyclus „In den schijnwerper" 2. Berichten (Duitsch( 2.15 Gramofoonmuziek 2.30 AVRO-Amusementsorkest 3.15 Berichten (Engelsch) 3.30 Concertgebouw-or kest (opn.) 4.Kinderkoor „Zanglust" (opn.) 4.20 AVRO-Aeolian-orkest 5.Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP 5.30 Het Philharmonisch kwar tet. 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 AVRO-Amu sementsorkest. 7.Vragen van den dag (ANP) 7.15 AVRO-Musette-ensemble en solist (opn.) 7.45 Gramofoonmuziek of reportage 8.Berich ten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Solistenconcert 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Gramofoonmuziek 10.Berich ten (Duitsch) 10.15 Berichten ANP 10.3010.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten XEngelseh), HETGEEN IN DUITSCHLAND OP AGRARISCH GEBIED TOT STAND IS GEBRACHT. INTERESSANTE STAND OP DE JAARBEURS. UTRECHT. Een der meest opvallende inzen dingen op de Nederlandsche jaarbeurs, die thans in Utrecht wordt gehouden, is wel de speciale ten toonstelling van den Reichsnahrstand, die met medewerking van het Reichsnahrungsministerium en in samenwerking met den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden „groep landbouw en voedselvoorziening", werd ingericht. Men mag veronderstellen, dat, nu de agrarische vraagstukken in ons vaderland meer in het mid denpunt der publieke belangstelling staan, dan vroeger wel het geval was, er zeker interesse voor deze tentoonstelling zal bestaan, omdat in Duitschland in de jaren, die achter ons üggen, op agrarisch gebied vel tot stand is gekomen, dat van groot nut zal blijken te zijn. Daartegenover staat wel, dat in ons land landbouw, tuinbouw en veeteelt, van ouds op een hoogen trap van ont wikkeling hebben gestaan, maar dit neemt niet weg, dat in vele opzichten zeker geprofiteerd kan worden van de ervaringen, die in Duitschland op dit gebied zijn opgedaan, zij het dan met inacht neming van de verschillende omstandigheden, die men in beide landen kent. Daarom is zeker een bezoek aan deze tentoonstelling voor ieder, wien de belangen van den Nederlandschen boerenstand ter harte gaan, van belang en het is zeker niet mis plaatst te venvachten, dat een groot bezoek aan deze tentoonstelling zal worden gebracht. De expositie is ondergebracht in de Beatrixhal, waar zij een aanzienlijke ruimte beslaat. Zij is eenvoudig doch smaakvol ingericht. Door sprekende illustratieve voorstellingen wordt het licht ge worpen op de oplossingen voor vele problemen, die men in Duitschland vond. In de eerste plaats zijn aangegeven de succes sen, die men wist te behalen met de ordening van de markt, markt dan genomen in zeer algemeenen zin. Door den Reichsbauernführer R. Walther Dare, is een doorloopende markt voor de land bouwproducten ontwikkeld, waaraan de volgende principes .ten grondslag ligggen: Bescherming van den producent door vaste prijzen en afzetgarantie. Redelijke verdienste voor den koopman. Garandeering van de voorziening door zeker stelling en voorraadvorming van de productie door den staat. Billijke en veste prijzen voor den soncument. Geordende en zich gelijkmatig ontwikkelende buitenlandsche handel op de vaste basis van de ordening der markten. Deze verschillende grondslagen worden door sprekende teekeningen in beeld gebracht. Er wordt bijv. op gewezen, dat de boer niet meer aan het speculantendom is blootgesteld, dat de vaste prij zen den handelaren een vaste verdienste en een veilige calculatie-basis geven, dat in de huishou dingen der gezinnen orde en regel worden ge schapen, waardoor het economisch leven besten dig wordt gehouden en dat dor de ordening der marktgebieden de hooge transportkosten worden vox'ltomen, waardoor ook verwijderd liggende bedrijven, wien dit ten goede komt, tot grooter productie konden geraken. Tenslotte wordt erop gewezen, dat de handel met het buitenland werd ingesteld op het beginsel van prestatie en tegenprestatie. Daardoor kan Duitschland voor ingevoerde producten prijzen be talen, welke den boer in het buitenland een veilige economische basis bieden. Door voorraadvorming wordt een gelijkmatige levensmiddelenvoorziening der bevolking mogelijk, terwijl de reserve dient voor tijden van nood. De prijzenpolitiek heeft ver der tot gevolg gehad, dat de totale opbrengsten van 19321933 tot 19381939 stegen van ruim 6 tot bijna 11 milliard R.M. In een volgende afdeeling, die de medewerking van den boer aan den Duitschen wederopbouw il lustreert, wordt erop gewezen, dat voor 1933 de Duitsche boerenstand tot verval kwam. Door "„Reichserbhofgesetz" en marktordening is aan dit verval een eind gemaakt. Door de bepalingen var deze wet wordt het blijvend bezit van den grond voor het geslacht van den boer veilig gesteld. Door de bescherming, die de Duitsche .boer ge niet, is de prestatie van den boer verhoogd. In 1928 was slechts 65 procent van de Duitsche levens, middelenvoorziening door eigen productie gedekt, terwijl in 1939 84 procent werd bereikt. Tenslotte brengt de derde afdeeling de belang rijke resultaten van den productieveldtocht tot uiting. Ofschoon de veevoederimport terugliep stegen de prestaties van de veehouderij,, hetgeen tot uiting komt in de verhoogde melkproductie. De rundveestapel steeg van 19.1 millioén tot 19.9 mil- lioen, het aantal varkens van 23 millioen tot 25 millioen, het aantal schapen van 3.4 millioen tot 4.8 millioen, al deze cijfers betrekking hebbende op 1932 en 1939. De import van veevoer werd vervangen door z.g.n. hakvruchtenverbouw (aard appelen en andere knolgewassen). De geheele tentoonstelling wordt nog aantrek kelijker gemaakt door modellen van grootere landbouwwerktuigen en doro eenige schilderijen terwijl deze officieele stand tenslotte nog wordt opgeluisterd door een afgietsel in brons van een geboetseerden kop van den Duitschen Führer Adolf Hitler. BUSLICHTINGEN PER FIETS. Het Hoofdbestuur P.T.T. heeft in verband met de beperking van het benzineverbruik, besloten dat de buslichtingen overdag per fiets zullen geschie den, zoo meldt de N.R.Ct. Des avonds zal echter nog van auto's gebruik ge maakt worden. Het ligt voorloopig niet in de be doeling wijziging te brengen in de tijdstippen van bestellingen en van lichtingen. Plunderingen in Woudenberg. Kapitein voor den Militairen Krijgsraad. Voor den Militairen Krijgsraad te Utrecht stond Woensdag terecht een reserve-kapitein, die zich in de oorlogsdagen van 10 tot 15 Mei zou hébben schuldig gemaakt aan het toelaten van plunderin gen door soldaten. Op 11 Mei waren in Woudenberg tijdens de eva cuatie van de burgers eenige militairen een bij het station staande kiosk door middel van het ingooien van ruiten binnengedrongen en hadden daar ver schillende artikelen, zooals sigaren, pepermunt, cho colade en koeken, weggenomen. De soldaten hadden deze lekkernijen grootendeels onder de burgers verdeeld en slechts een klein gedeelte zelf gehou den. Een ambtenaar van de belastingen, die aan wezig was bij deze plundering, maakte den kapi tein op dit feit opmerkzaam, waarop deze hem zou hebben toegevoegd: „Als de jongens het niet doen, dan doen anderen het wel. Ik heb nu geen tijd om mij met zulke kleinigheden te bemoeien". „Het komt mij toch raadselachtig voor, dat u niet eens de moeite nam om naar een agent uit te zien, of om den zich nog in Woudenberg bevinden den burgemeester te waarschuwen", zei de presi dent. „Ik mocht mijn post niet verlaten", antwoordde verdachte; „ik vond op dit moment plundering van een kiosk zóó onbelangrijk in vergelijking met de ontzettende dingen, die zich uur na uur aan de Grebbelinie afspeelden, dat ik mij er eerlijk ge zegd geen zorgen over gemaakt heb, of mijn jon gens zich al of niet daaraan schuldig maakten". De auditeur-militair zei in zijn requisitoir, dat beklaagde opzettelijk heeft nagelaten in te grijpen toen zijn soldaten aan het plunderen waren. Hem kan dus ten laste worden gelegd medeplichtigheid. De majoor had echter gezegd, dat de kapitein zijn post niet mocht verlaten en dat deze op dien dag wel iets anders had te doen dan voor politie agent te spelen. Spr. eischte daarom wegens gebrek aan bewijs vrijspraak. Na afloop van de zitting deed de krijgsraad uit spraak en sprak hem vrij. De extra-rantsoenen. Niet voor vrouwelijke werkkrachten. De N. Rott. Crt. meldt: Het Centraal Distributiekantoor heeft aan alle Distributiediensten in den lande medegedeeld, zulks naar aanleiding van gestelde vragen met betrek king tot de verstrekking van extra rantsoenen aan vrouwelijke werkkrachten, dat deze in geen enkel bedrijf of beroep hiervoor in aanmerking kunnen komen. Arbeiders, die werkzaam zijn aan dorschmachi- nes, kunnen uitsluitend aanspraak maken op extra rantsoenen op basis van 50 pet. van het normale rantsoen. Wit geschilderde trottoirbanden. In vele plaatsen ven ons land wordt deze maatregel thans toegepast (Foto Pax-HoHand) Een weide, zooals die behoort te zijn. Dit aardig diorama op den Duitschen voedingsstand in het Jaarbeursgebouw te Utrecht trekt menig belangstellend toeschouwer (Foto Pax-Holland) Het wereld-uurrecord in de wielersportEen sneille baan is een eerste vereischte; „Discs" zijn op een cricketveld onontbeerlijk De aangooi van HackenitzRun-out brengt vaak een verrassend resultaatGoede prestaties van jeug dige athletenHet juniores-tournool om den Van der Aart beker. September staat in de internationale wieler- wereld bekend als de meest geschikte maand om het wereld-uurrecord te verbeteren. In de late middaguren werkt de temperatuur, het vocht gehalte van de lucht en de dikwijls voorkomende windstilte mede om den rennner onder zoo gunstig mogelijke weersomstandigheden zijn poging te doen ondernemen. Doch van evenveel belang voor het welslagen van zulk een poging is het oppervlak van de baan, dat zeer snel moet zijn en een lage wrijvings-coëfficient moet hebben. Daar het in een dergelijke tijdrit tenslotte om een verschil .van enkele meters kan gaair, is elke krachtsbesparing als gevolg van een licht rijvlak dubbel welkom. Een race tegen het horloge is wel de zwaarste prestatie, die de wielersport kent. Is het doel om het record over één kilometer te verbeteren, dan kan de renner van begin af aan alles aan kracht en snelheid geven en zich „leeg" rijden in de hoop deze kilometer-sprint in 1/5 seconde sneller dan zijn concurrenten af te leggen. Maar bij een po ging om boven de 45 K.M. in een uur te komen zooals de Franschman Archambaud deed moet men zijn krachten gelijkelijk verdeelen. Elke ronde moet in ongeveer denzelfden tijd worden gereden en zoodra de chronometers hebben uitgewezen, dat de gemiddelde ronde-tijd over enkele kilometers eenige seconden boven het vooraf vastgestelde schema ligt, kan de aanval op het record feitelijk, als zijnde mislukt, worden gestaakt. Onnoodig te zeggen ,dat een dergelijke record poging langdurige voorbereiding en een verbeten vastberadenheid eischt, want een inzinking, hoe klein ook, is fataal. De renner moet derhalve tegen zichzelf kampen; hij kan zich zooals in een achtervolgingsrace niet richten naar den tegen stander op de overzijde van de baan, doch hij is volkomen op eigen routine en gevoel voor tempo aangewezen. Welk type baan leent zich nu het beste voor zulle een Marathon-rit? De Vigorelli-haan te •Milaan wordt algemeen als de snelste beschouwd; de renner heeft daar het voordeel, dat het dak der omliggende tribunes over het geheele rijvlak uit steekt en aldus een groote mate van beschutting tegen atmosferische invloeden biedt. Een houten baan is veel lichter te berijden dan een rijvlak van cement en vooral van ruw cement. De latten moeten echter in de lengte gelegd zijn zooals o.a. te Heemstede is geschied; op dwars- latten is het zwaar rijden en daarom werden er op de oude Scheveningsche baan nooit bizonder goede tijden gemaakt. Want de lengte van een baan betreft, is die van 400 Meter te prefereeren boven een afmeting van 500 of 200 (Heemstede). Het Rijswijksche hout staat als zeer snel bekend; men rijdt daar veelal met een „verzet" van 96 en sommige renners maken daar bij stil weer zelfs van een 102-versnelling gebruik. Het crickelspel kan slechts op een volkomen egaal terrein met een kort gemaaide grasmat volgens de regelen der kunst worden beoefend. In ons land worden verreweg de meeste velden des winters voor voetbal gebruikt, wat natuurlijk sporen ach terlaat, die niet altijd geheel en al zijn weg te wisschen. Maar ook de cricketers zelf zouden zui niger op hun terrein kunnen zijn en dit geldt voornamelijk voor de bowlers, die meestal het be gin van hun aanloop met hun van „spikes" voor ziene schoen op den grond aangeven. Daarvan heeft het gras in de nabijheid van de wickets op den duur veel te lijden, terwijl dit geheel te voor komen is door het gebruik van zoogenaamde „discs". Dit is een soort reuzen-punaise, die door den bowler met de punt in den grond wordt ge stoken en daaruit door zijn opvolger gemakkelijk verwijderd en verplaatst kan worden. De cricketclub „Haarlem" heeft deze discs met veel succes in gebruik, maar Rood en Wit heeft ze niet, terwijl juist het zachtere terrein aan de Spanjaardslaan daarvoor eerder in aanmerking zou komen. Van hoeveel belang snel oppikken en zuiver aan gooien is, werd Zondag j.l. in den cricketwedstrijd Rood en WitH.C.C. weer eens bewezen. De be slissing hing af van luttel aantal runs en elk punt, dat op het uitstekend bowlen werd gescoord, bracht de Haagsche dichter bij de zege. Sillevis, die in de eerste innings ruim een half uur had gebat, wilde in de tweede slagbeurt althans een „bril" voor komen en toen Arendsen de Wolff hem dan ook riep voor een run op een naar square-leg geslagen bal, meende eerstgenoemde aan dien oproep rustig gevolg te kunnen geven. Maar Hackenitz dacht er anders over, mikte den bal precies in de palen en tot vreugde van alles, wat voor Rood en Wit voelde, was Sillevis run out. Die aangooi, op een kritiek moment van den wedstrijd, verdient in de annalen te worden opge- teekend en het is daarom, dat we er in deze ru briek nog eens melding van maken. Goed aan gooien kan onverwachte successen opleveren en wel in de eerste plaats in het geval, dat een bats man zich reeds zoo degelijk heeft ingespeeld, dat geen der bowlers meer indruk op hem vermag te maken. Het is dan ook te betreuren, dat dit belang rijke onderdeel van het spel niet geregeld wordt beoefend, evenmin als het runnen tusschen de wickets, wat in ons land ook zeer veel te wenschen laat. Bij de atletiekwedstrijden voor nieuwelingen te Amsterdam is gebleken, dat de stijgende belang stelling voor dezen nuttigen tak van sport goede resultaten begint af te werpen. Er konden ver schillende veelbelovende prestaties worden geno teerd en dan noemen we allereerst die van den jeugdigen A.C.C.'er Zwaan, die het verspringen met een sprong van 6.23 M. won. Carlier kwam bij het hoogspringen tot 1.70 Meter, terwijl voorts de jongei-en van de H.A.V. „Haarlem" sterk de aandacht op zich vestigden en eenige fraaie suc cessen behaalden. Een van de aardigste voetbaltournooien,- die jaarlijks in ons rayon worden gehouden, is wel dat van de H.V.B.-juniores om den Van der Aart- beker. Telken jare brengt dit evenement spannende wedstrijden met zich mede, waarin de „toekomst" van de diverse clubs zich afspiegelt. Men heeft ge durende het verloop van de noodcompetitie, toen zooveel jongeren de plaatsen van gemobiliseerde spelers moesten innemen, geconstateerd, dat velen van deze juniores weinig in techniek en snelheid voor de ouderen behoefden onder te doen en dat het hun alleen nog aan routine van eerste klasse voet bal ontbrak. Wanneer men dan bedenkt, dat een groot per centage van de deelnemers aan het tournooi om den Van der Aart-beker, voorzoover zij lid zijn van vereenigingen, die ook in de hoogere competi ties van den N.V.B. uitkomen, over één of twee seizoenen in een eerste elftal worden opgenomen, dan valt het gemakkelijk te begrijpen, dat de meeste clubs veel aandacht schenken aan hun juniores afdeeling en de krachtmeting van Zondag a.s. als een toetssteen van hooge waarde beschou wen. We kunnen dan ook iederen voetballiefhebber aanraden, dit tournooi eens te bezoeken en nu op het Heemsteedsche Sportpark des middags tevens de match R.C.H.H.F.C. wordt gespeeld, zullen ongetwijfeld velen van de gelegenheid gebruik maken om een paar uur eerder naar deze terreinen te gaan. Zij zullen er geen spijt van hebben. Tomatensoep in blik. Fabrikanten moeten tomaten voor rekening inblikken. Het Volk verneemt uit leidende tiiisj. gen, dat Duitschland zooveel tomaten af.' er geen verkoopbare hoeveelheden to blijven. Het is daardoor overbodig gev het Landbouwcrisisfonds en het Cental van de tuinbouwveilingen zich verderu den met de inblikking van tomatensoen (Beide organisaties hadden de inbliH-;. bekend, ter hand genomen om ling van eenige fabrieken in ons land nenlandschen afzet te bevorderen en 't tomaten te stimuleeren). Sinds van den jongsten tomatenoogst p' wordt doorgedraaid, beklaagden de fabrib tomatensoep zich er .over dat er nu ni<? hunner beschikking was om met de deze soep voort te gaan, waarnaar do tuurlijk nog steeds de moeite waard ij In de laatste dagen is om aan <j. schen van deze fabrikanten tegemoet |m daarom bepaald, dat een groot npl van den aanvoer van tomaten aan h." gen zooals men weet, worden voor" bereiding zooveel mogelijk uitsluitend tomaten gebezigd voor de bedoelde kanten beschikbaar moet worden Zij blikken deze tomaten dan voor e- kening in. LÏJKENBEROOVERS AANGEHOITBi UITHUIZEN, 4 September. De ma> en de gemeentepolitie hebben vandaag fo nen, J. B. en J. W., aangehouden, dij worden verdacht een lijk. dat onder deze was aangespoeld, te hebben beroofd. Bt, voor den officier van justitie te Gronin> en daarna in bewaring gesteld. - Voa Gaat Bakhuijs weer voetb; Verzoek aan den N.V.B. amateur te worden De oudinternationaal Bakhuys, die ruchtmakende affaire door den K. N, V. werd verklaard en daarna twee seizo de Fransche eerste klasse club F. C. heeft tot het bestuur van den nieuwen N/„ verzoek gericht om weer als amateur erkend, zoo meldt de Tel. Dit verzoek is op de laatste bestuursvei in behandeling genomen, doch een beslui!' niet gevallen. Dé bestuursleden wenschen g deze zaak nog te beraden en in een der eersit; bijeenkomsten zal de beslissing vallen. Bakhuys baseert zijn verzoek op het fei;| fusie in de Nederlandsche voetbalwereld' voor het N. V. B.-bestuur aanleiding ka. een streep te halen door het verleden en ca roemvolle dagen zwaarder te doen wegsa feiten, waaraan hij zijn verbanning heeft te; Tevens meent hij in zijn recht te staan, daa laatste jaar in de voetbalsport geen geld te diend. Kor} Sportmiddag van 'Vnimo-Ita1 Zondagmiddag organiseerde de H.K.C. j Ready aan de v. Oosten de Bruynstraat middag. Het programma was samengevat t ge atihletieknummers met eenige onderdcelc het korfbalspel o.a. sneldoelen, afstand! strafworpen enz. Er was -veel strijd, vooral bij de 100 M.i die door D. ter Haak werd gewonnen in 13 .-ï bij het ver- en hoogspringen werden aards taties geleverd o.a. een sprong van 5.70 Jii een van 1.75 M. hoog. De prijswinnaars waren bij de heeren: lel Andel, 2e J. Sterk, 3e D. ter Haak en b le mej. T. Bok, 2e Thea de Hilster, 3e Moermans. Tot slot reikte de voorzitter de prijzen stelde tevens vast, dat met het oog op hés van dezen middag, voor de volgende weeks spirantenmiddag zal worden georganiseerd Biljai Wederom 11 nationale kamp» schappen. Er worden in het wedstrijdseizoen 1940/li zoover de aangesloten vereenigingen zicht bereid verklaren, wederom 11 nationale k£ schappen georganiseerd. Drie op het grot:-: twee-stoots kader voor spelers respectieve^ lste, 2de en 3de klasse. Een, eveneens op i biljart, tweede-stoot kader 7 1/2 voor spelers; klasse en eventueel voor die der 2de klas op klein-biljart twee-stoots kader 35 cX spelers der hoofdklasse, der lste, 2de en 3d;; Drie over driebanden groot-biljart voor stó lste, 2de en 3de klasse. AM Selectiewedstrijden van de Haarlemsche Politie Sport1 vereeniging. De Haarlemsche Politie Sportvereenïgc? gistermiddag onderlinge athletiekwedstrp tevens als selectie wedstrijden golden voord! September te houden „dual meet" tegen dev; sche politie. Behalve de oude bekenden Haarlmsche politiemannen waren er vele lingen, die hun kunnen ten beste gaven, i' sterren zijn er op athletiek gebied niet a Haarlemsche politie firmament gekomen. 5 agent van Steel toonde zich een behoorlijk' op de loop- en springnummers, terwijl vai behoorlijk met speerwerpen voor den dag Steel's prestaties, zonder voorafgaande Om waren: hoogspringen 1.52 M., verspringen' 100 M in 12,1 sec. en 400 M. in 66.4 sec. Braafhart, de winnaar van den Tenckinc-^ was ook nu weer de beste, terwijl Rode. Meij en Dijkman goed voor den dag kwaifó- De uitslagen waren; 100 M.: 1. Dijkman 12 sec.; 2. van SteelK- 3. Rauwendaal, Braafhart, Rode, van der y< van Huis 12.2 sec. 400 M.: 1» Rode 65 sec.; 2. van Steel 66.4? Braafhart 68.7 sec. Verspringen: 1. Braafhart 5.54 M.; 5.47 M.; 3. Rode 5.38 M. Hoogspringen: 1. van Steel 1.52 M.; Mey 1.51 M.; 3. Braafhart 1.50 M. Kogelstooten: 1. Braafhart 10.34 M.; Mey 9.53 M.; 3. Rode 9.38 M. Speerwerpen: 1. van der Mey 42.06 M-.*- man 36.38 M.; 3. van Huis 34.30 M. Discuswerpen: 1. Braafhart 29.68 M- 26.66 M.; 3. van dér Mey 26.27 Mi

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2