De rede van Hitler. Hulde aan het Duitsche volk en de soldaten. De acfie der Duitsche „Winterhilfe". De Britsch-Amerikaansche ruilovereenkomst. nONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 /Vervolg van Hitler's rede by het begin van het Xpjnterbulpwerk). Hitler 200 mel{Jt het verder herin- de er vervolgens aan dat hij het Engelsche volk ds zoo vaak de hand der overeenstemming had rtikt Gij weet het zelf, zoo zeide hij: Het was n bi itcnlandsch politiek program. Na een korte nviizing naar zijn laatste beroep op Engeland, ver li Trina,, wnfïi-t.- AdoS Hitier voort: Tk prefereer thans te strijden tot eindelijk een ftlkomen duidelijke beslissing tot stand is gebracht, r die duidelijke beslissing kan alleen deze zijn, het regime van erbarmelijke en laaghartige nrlogsopruiers uit den weg wordt geruimd en dat n toestand in het leven wordt geroepen, waarin £t onmogelijk is dat een natie in het vervolg ge- bAel Europa vermag te tyranniseeren. Duitschland Italië zullen er zorg voor dragen, dat dit zich ?n de geschiedenis niet herhaalt. En hier zullen -eland ook al zijn bondgenooten niets helpen, noch de plannen, die zij mogen ontwerpen. Wij zijn tt alles bereid, tot alles vastbesloten en van zins t allen tijde te handelen. En vooral, men maakt nns door niets bang. Wij, Duitsche nationaal-socia- ten hebben de hardste school doorloopen, die menschelijk slechts denkbaar is. Men kan ons door „jets intimideeren, men kan ons door niets verras- se^0en men in Engeland een jaar geleden ten oor log trok, zeide men: Wij hebben een bondgenoot. Hü heet generaal Revolutie. Zij hadden geen be grip van den nationaal-socialistischen Duitschen voUcsstaat. Deze generaal Revolutie was niet te vinden. Toen zeiden zij, dat zij nog een anderen bondgenoot hadden, generaal Honger. Wij hebben er van te voren rekening mee gehouden, dat de groote „menschenvrienden" evenals in den wereld oorlog zouden probeeren, vrouwen en kinderen uit te hongeren en wij hebben ons er op voorbereid. Ook deze generaal was slechts een verkeerde spe culatie. Thans is men een derde generaal op het jpoor gekomen. Het is generaal Winter. De Engel schen moesten, wanneer zij al werkelijk zulke ge neraals nemen, niet vergeten hun belangrijksten generaal misschien tot Britschen rijksgeneraalveld- tnaarschalk te benoemen, nl. den generaal Bluf. Dat is hun eenige solide bondgenoot. Ons verslaat men echter met dezen generaal niet meer. Daar mede kan men het Britsche volk misschien dom maken, maar het Duitsche volk heeft Engeland in feite leeren kennen. Met deze middelen zulllen de heeren den oorlog niet winnen. En de andere middelen zijn, God zij dank, in onze handen en zullen in onze handen blijven. En wanneer het uur ge slagen heeft, zullen wij in de plaats van gene raal Honger, of Revolutie, of Winter, of Bluf weer den generaal der Daad stellen, d.w.z. de actie. En dan zullen wij zien, wie zich hier het beste houdt. in zijn verdere uiteenzettingen gaf de Führer uit drukking aan den dank van het Duitsche volk aan zijn soldaten. In deze dagen, zoo zeide hij, worden wij allen bewogen door dank jegens ons luchtwa- pen. Ik zou thans, zoo ging hij voort, vooral dank willen uitspreken aan het moederland voor dit achter ons liggende jaar. Het is iets wonderbaar lijks, ons volk in den oorlog te zien, in zijn gan- sche discipline. Wij beleven dat juist ook nu in de zen tijd, nu de heer Churchill ons een vertooning geeft van zijn uitvinding der nachtelijke luchtaan vallen. Hij doet dat niet omdat deze luchtaanvallen bijzonder effectief zijn, maar omdat zijn luchtwa- pen overdag niet over Duitschland kan vliegen, terwijl de Duitsche vliegers zich dag na dag boven Engelschen bodem bevinden. HET OPTREDEN DER BRITSCHE VLIEGERS. De Engelschen komen in den nacht en werpen hun bommen lukraak en zonder systeem op burger- woonwijken, op boerenhofsteden en dorpen. Ik heb drie maanden lang daarop geen antwoord laten ge ven in de meening, dat zij dit schandaal zouden staken. De heer Churchill zag daarin een teeken van onze zwakheid. Gij zult begrijpen, dat wij thans nacht na nacht het antwoord geven en wel in stij gende mate. En wanneer de Britsche luchtmacht twee, drie of vierduizend kilogram bommen laat vallen, dan laten wij thans in een nacht 150.000, 180.000, 230.000, 300.000, 400.000 en meer kilogram vallen. Wanneer zij verklaren, dat zij onze steden op groote schaal zullen aanvallen, dan zullen wij hun steden wegvagen. (Stormachtig gejuich). Wij zullen dezen nachtpiraten hun werk onmo gelijk maken. Het uur zal komen, dat een van ons beiden ineenstort en dat zal niet het nationaal-so- cialistische Duitschland zyn. Ik heb reeds eenmaal een dergelijken strijd in mijn leven uitgevochten tot aan de laatste consequentie en de tegenstander is gebroken, die thans nog in Engeland op een laat ste eiland in Europa zit. Juist ten aanzien van dezen strijd echter, zoo ging de Führer verder, is het noodzakelijk te be grijpen hoe belangrijk de opbouw en vorming van onze Duitsche volksgemeenschap is. Wat den Duit schen soldaat sterk maakt, is het bewustzijn en het weten dat achter hem in ijzeren aaneensluiting «n met fanatieken wil een geheel volk staat. En wel een volk dat vervuld is van zijn hooge doel stelling. En die doelstelling gaat ver uit boven het aleen maar winnen van den oorlog. Neen, wij wil len een nieuwen staat opbouwen. Daarom worden wij thans ook zoo gehaat door de anderen. Het zijn nu eenmaal plutocratieën, waarin een heel klein groepje kapitalisten de mas sa s beheerscht, natuurlijk in het nauwste contact toot de internationale Joden en vrijmetselaars. Zij haten ons om ons sociale standpunt en alles wat van dat standpunt uit aan plannen ontwerpen en uitvoeren schijnt hun gevaarlijk toe. Zij zijn er Schending van Zwitsersch grond gebied door Engelsche vliegtuigen. De meening te Berlijn over de houding van Zwitserland. BERLIJN, 5 September. Van sèmi-officieele zijde wordt gemeld: Betreffende de voortdurende schending van het «wtsêrsjhe rechtsgebied in de lucht door Brit- oï«e egers> wordt in politieke kringen alhier iSd 6rl£t dat Zwitserland in vroegere gevallen Sfo Sereageerd heeft dan tegenwoordig, ïen wijst er hier op dat de Zwitsersche pers en e Zwitsersche politici vroeger van hun lucht- apen als een instrument ter bescherming van et Zwitsersche luchtruim spraken. Men herin- i vL Zlch verder dat toen bepaalde types een !rgtuigen °Pste€en om vreemde vliegtui- de neutraliteit van Zwitserland ge- £Tjren hadden, neer te schieten of tot dalen Thans echter constateert de Zwit- - acne pers zonderling genoeg ten aanzien van slirtfe?! che vluchten, waarom het heden uit- Baat, hoe moeilijk het is des nachts bov*n I vliegtuigen te raken of te verhinderen in d Zwitsersch gebied te vliegen. Men gelooft <ie nn«M?em(le kringen hierin een wijziging in P«atting van de Zwitsersche neutraliteit te van overtuigd dat men deze ontwikkeling moet op heffen. En ik ben er van overtuigd dat de wereld, de toekomst aan deze ontwikkeling behoort. Ik ben er van overtuigd dat staten, die zich niet aanslui ten bij deze ontwikkeling vroeg of laat ineenstor ten. Maar omdat wij weten dat deze strijd in laat ste instantie een strijd is om den geheelen socia len grondslag van ons volk, die de substantie van ons leven is en tegen deze substantie is gericht, blijft ons in he: geheel niets anders over dan juist in den strijd voor deze idealen ons steeds weer uit te spreken voor die idealen. En zoo is het Winterhulp werk, deze geweldige sociale hulpinstelling, de grootste, die er ook maar op aarde is, een machtige demonstratie van dezen geest. Het is de geest van onze volksgemeenschap, die ons alels doet verdragen en die ons volk sterk doet zijn voor alle krachtmetingen en beslissingen der toekomst. Hoe meer de andere wereld ziet dat dit groote volk één enkele gemeenschap is, des te meer zal zij inzien hoe kansloos haar onderneming is. Menschen, die, van elkander gescheiden, ieder huns weegs gaan, kan men breken, 85 millioen echter, die denzelfden wil hebben, hetzelfde besluit en bereid zijn tot dezelfde daad, breekt niemand. Duitsch frontbericht. De jongste operaties der Duitsche luchtmacht. Het dageljjksche frontbericht van het D. N. B. luidde Woensdag als volgt: Bij de luchtgevechten van Dinsdag hebben de Duitsche jagers bijzonder veel succes gehad. Ook in den nacht op 4 Septem ber konden groepen Duitsche gevechtsvliegers ha veninstallaties en wapenbedrijven duchtig met bommen bestoken. Zware branden en hevige ont ploffingen werden waargenomen. Het Duitsche luchtwapen heeft, naar uit een achteraf ontvangen bericht blijkt, in den nacht van 2 op 3 September in het zeegebied ten noorden van Aberdeen nog een Britsch convooi van verscheidene koopvaardij schepen aangevallen Bijzonder effectieve treffers werden geplaatst op een schip van 8000 en een van 5000 b. r. t. Beide koopvaardijschepen bleven zwaar brandend stil liggen. Eenigen tijd later werden zij in zinkenden toestand aangetroffen. In het bijzonder de aandacht waard is het tot zinken brengen van zes gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 51.507 b. r. t., hetgeen door een duikboot is gemeld. Nieuws voor de Duitsche soldaten. In groote oplagen worden de exemplaren van de Duitsche soldatenkrant naar de plaats van bestemming verzonden (Foto Pax-HoUand) Het DJsT.B. deelt mede: In zijn rapport over het Winterhilfswerk 1939- 1940 heeft Rijksminister dr. Goebbels Woensdag geweldige cijfers genoemd, vrijwillige bedragen van hét Duitsche volk. „Wanneer men overweegt", zoo zeide hij o.m., „dat de beide groote sociale hulpdiensten van het afgeloopen oorlogsjaar, het „oorlogswinterhulp- werk" en het „oorlogshulpwerk voor het Duit sche Roode Kruis" zijn opgebouwd op volstrek te vrijwilligheid, kan men daarin sociale plebis cieten zien, die alle door verkiezingsleugens tot stand gebrachte parlementaire verkiezingen in de Westelijke democratieën in waarde en ef fectiviteit ver in de schaduw stellen". De totale opbrengst van het eerste „oorlogs winterhulpwerk" heeft 681 millioen R.M. bedra gen (566 millioen het voorafgaande jaar). Er kan dus een stijging met 115 millioen worden gecon stateerd. Dienovereenkomstig zijn ook de prestaties ver hoogd tot 642 millioen R.M. Dr. Goebbels wees er in het bijzonder op dat juist eenige gouwen, die pas kort geleden bij het Rijk zijn gekomen, zichzelf hebben over troffen in hun vrijgevigheid. De Gouw Salzburg staat aan de spits van alle Duitsche gouwen. Vlak daarop volgen andere voormalige Oosten- rij ksche gouwen en de gouw Sudetenland. Wan neer men het totale resultaat van het groote oorlogshulpwerk optelt, blijkt dat het Duitsche volk ieder weekeinde voor sociale doeleinden rond 25 millioen RJVL uitgeeft precies zoo veel als volgens Engelsche gegevens het dage lij ksche tekort is. dat Engeland in zijn oorlogs huishouding heeft. In Engeland, zoo zeide de minister, zijn de laatste weken 2 millioen Rijks mark uitgegeven om de kinderen der plutocraten, hun kostbare renpaarden en honden in veilig heid naar Canada te brengen, in Duitschland heeft de nationaal-socialistische Volkswohlfahrt 15 milllioen ter beschikking gesteld voor de in richting van oorlogskindertehuizen en voor de verzorging van kinderen uit alle kringen. Bij vijf collectes aan huis en twee op straat ten bate van het' oorlogshulpwerk voor het Duit sche Roode Kruis is in totaal 221,5 millioen R.M. ingezameld. Bij de oprichting van dit oorlogs hulpwerk had men een opbrengst van ongeveer 60 millioen verwacht. De vrijwillige prestaties van het jaar 1939-1940 bedroeden dus in totaal 681 millioen voor het oorlogswinterhulpwerk, 221,5 millioen voor het hulpwerk voor het Duitsche Roode Kruis en 124 millioen bijdragen van le den voor de nationaal-socialistische Volkswohl fahrt, .zoodat het Duitsche volk als vrijwillige sociale prestatie in het eerste oorlogsjaar in het geheel 1026,5 millioen heeft opgebracht. Dr. Goebbels gaf verder antwoord op de vraag, wat er met deze reusachtige bedragen gebeurd, aangezien Duitschland geen werkloozen meer heeft, die door het Winterhulpwerk verzorgd moeten worden. Van den aanvang af, zoo zeide spreker, heeft men plannen gemaakt voor groote sociale inrichtingen, ten einde niet alleen den bestaanden acuten nood op te heffen, maar voor al komenden nood tijdig te verhinderen. Zoo zijn uit de middelen van het winterhulpwerk „Moeder en Kind" van 1935 tot 1940 rond 660 millioen rijksmark ter beschikking gesteld, die grootsch opgezette inrichtingen mogelijk hebben gemaakt. De zuigelingensterfte, die in het oude rijksgebied nog in 1933 7,7 pet. bedroeg is daardoor intusschen tot 6 pet. in 1939 vermin derd. Van 1939 tot 1940 zijn alleen ruim 2 mil lioen kinderen door de nat.-soc. Volkswolhlfahrt voor vacantie naar buiten gezonden en van 1934 tot 1939 zijn ruim 800.000 kinderen, die een kuur moesten doormaken naar tehuizen der nat.-soc. Volkswohlfahrt gezonden. Deze getallen van den opbouw stelde dr. Goeb bels tegenover het Engeïsche „socialisme", dat zijn documenten vindt in bedroevende toestan den, in nood, ellende, honger en ziekte". Niet in het bezit van geld" zoo riep dr. Goebbels uit, „ligt het geluk van een volk. Het berust op de samenvatting van zijn kracht en op het gebruik in een eenheid van zijn nationalen reserves. De sociale volksgemeenschap is het hoogste ge luk. Indien wij door haar de overwinning be vechten en hoe zou het anders kunnen zijn? dan zal ons volk in vrijheid zijn eigen toe komst kunnen scheppen. Want eerst wanneer wij de noodige hulpmiddelen bezitten, wanneer wij niet meer, zooals tot dusverre, gedwongen zijn van den eenen dag in den anderen te leven eerst dan zijn wij in staat, de wereld aan het Duitsche volk te bewijzen, wat waar socialis me is. Engelsche luchtaanvallen op Duitschland. Arbeiderswijk in Berlijn door brisantbommen getroffen. BERLIJN, 5 September. (D.N.B.) Engel sche vliegtuigen hebben vannacht op verschei dene plaatsen van het Duitsche rijksgebied brisant- en brandbommen uitgeworpen. De bommen vielen voor het grootste deel op het open veld. Op twee plaatsen werden woningen en dorpjes, op een andere plaats werd een maga zijn getroffen. Ook in Berlijn is luctalarm gemaakt. Echter naderden slechts enkele vijandelijke vliegtui gen de rijkshoofdstad. Bij het bereiken van den verspreringsgordel van Groot-Berlijn kwam den Britten een compact vuur van de luchtdoel artillerie tegemoet. Boven het gebied van Ber lijn kruisten eenige Duitsche jachtvliegtuigen, die met de zoeklichten samenwerkten. Twee vijj^delijke toestellen gelukte het boven de Rijkshoofdstad te vliegen. De rest moest voor dien terugkeeren. Een Engelsche machine werd alvorens de rijkshoofdstad te bereiken, neerge schoten. De vijandelijke vliegtuigen wierpen verschei dene lichtkogels uit. Tot dusver is be kend geworden, dat brisantbommen op een ar beiderswijk aan den rand van Berlijn zijn worpen en aanzienlijke schade hebben aange richt. Naar officieel bekend wordt, hebben weer tal van Britsche vlilegers gepoogd door den gordel van luchtdoel-artillerie van Berlijn heen te breken. Dank zij het sterke afweergeschut, waardoor een vijandelijk toestel reeds voor het bereiken van Berlijn kon worden neergeschoten, gelukte het slechts aan enkele afzonderlijke vliegtuigen het Stadscentrum te bereiken. Op twee plaatsen werden vier brisantbommen uit geworpen. Een bs-m sloeg in den dierentuin, er doode een politiebeambte. Een tweede trof een opslagplaats van de weermacht in een Noord westelijke voorstad. Zonder schade van grooten omvang aan te richten. In een Zuidwestelijke voorstad werd een huis door vallende scherven van een luchtdoelgranaat beschadigd. In een stadje ten zuid-oosten van Berlijn sloeg een brisantbom in een arbeiderswijk. Daarbij werd een arbeider gedood en een gewond. Ook een aanval op bad Kissingen. Britsche vliegers hebben vannacht het we reldberoemde bad Kissingen met bommen aan gevallen. Daarbij werd een woonhuis getroffen en in brand geschoten. Eenige personen werden licht gewond. Het D.N.B. heeft uit Kissingen het volgende ooggetuigenbericht ontvangen: De talrijke zieken, die in het wereldbad Kis singen een kuur ondergaan, werden vannacht plotseling door luchtalarm opgeschrikt kort daar op klonk een zware ontploffing, zoodat in een deel van het Kurhaus de ruiten sprongen. Een helle lichtgloed verlichtte den nacht. Uit het dak van een huis waarin verscheidene zieken zijn ondergebracht, sloegen de vlammen. Een arts slaagde er in een vrouwelijke patiënte die van schrik het bewustzijn verloren had. door moedig optreden via de. reeds brandende trap te red den. De brand kon kort daarop door den veilig heidsdienst worden gebluscht. Verdeelde opvattingen in het Amerikaansche Congres. Washington niet van plan te inter- venieeren in Europa. Het D.N.B. verneemt uit Washington: De overeenkomst van president Roosevelt met Engeland, welke gisteren in een speciale bood schap aan het Congres werd medegedeeld en welke vervat is in nota's welke zijn uitgewis seld tusschen den Engelschen ambassadeur Lord Lothian en den minister van buiten- landsche zaken Huil op 2 September, heeft in kringen van het Congres deels scherpe critiek deels onvoorwaardelijke instemming verwekt. Terwijl een deel van de leden van meening is dat de Vereenigde Staten op een zeer goedkope wijze vloot- en luchtbases op de betrokken Brit sche bezittingen (Bahama-eilanden, Jamaica, St. Lucia, Trinidad, Antigua, Britsch. Guinea, ,New Foundland en de Bermuda's) die wel vijftig ver ouderde torpedojagers waard zijn, gekomen zijn, noemen de isolationistische senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden deze politiek van Roosevelt een dictatoriaal eigenmachtig optreden In een persconferentie in den extra-trein naar Washington heeft president Roosevelt verklaard, dat de nieuwe steunpunten volkomen onder de controle van de Vereenigde Staten en niet onder een gemeenschappelijk Engelsch-Amerikaansch be wind zullen staan. Een woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft zich er tegen uitgespro. ken, dat men de overeenkomst met Engeland aldus zou uitleggen, dat de Vereenigde Staten dachten in te grijpen in den oorlog tusschen Engeland en Duitschland. De tegenwoordige ontwikkeling, al dus de woordvoerder, komt veeleer overeen met die van 1803 toen president Jefferson gelegen heid had om voor 15 millioen dollar het geweldige gebied Louisiana van Frankrijk te koopen. Ook Jefferson heeft toen het gebied der Ver- Staten „op prachtige wijze" afgerond. Ook thans doet zich een schitterende gelegenheid voor om door de genoemde vroegere acht Engelsche buiten posten de continentale veiligheid van het Ameri kaansche halfrond te versterken. De woordvoerder betoogde verder, dat de aflevering van de torpedo jagers, die verouderd zijn, als volledige betaling van de pacht voor de steunpunten geldt. Een andere tegenprestatie ligt van Amerikaansche zijde niet in het voornemen. De torpedojagers be vinden zich nog in de Vereenigde Staten. Eenige van deze vaartuigen zullen eerlang naar Engeland vertrekken; de overige zullen volgen al naar gelang de oorlogsomstandigheden. Tevens zouden Ameri kaansche oorlogsschepen naar de steunpunten varen om met de inrichting daarvan te begin nen. Tenslotte noemde de woordvoerder het van groote beteekenis, dat de regeering van de Vereenigde Staten vastbesloten is niet aan den oorlog deel te nemen. Naar vedrluidt hebben de torpedojagers een waarde van in totaal 85 millioen dollar. Al deze vaartuigen zijn ruim zestien jaar oud. Naar opvatting van den minister van justitie be hoeft de overeenkomst niet door het Congres geratificeerd te worden. De republikeinsche candidaat voor het presi dentschap, Willkie, heeft verklaard accoord te gaan met den Engelsch-Amerikaanschen ruil. Hij oefende er echter critiek op uit dat Roosevelt de democratie weliswaar wil verdedigen, mar demo cratische vormen zooals raadpleging van het Con gres niet in acht neemt. DUITSCH COMMENTAAR Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn ge meld: Omtrent het accoord tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, waarbij aan Engeland vijftig oude Amerikaansche torpedojagers worden af gestaan in ruil voor de beschikbaarstelling van waardevolle vliegtuig- en vlootsteunpunten door Engeland, heeft men zich in politieke kringen al hier voorloopig slechts in het kort uitgelaten. Vol gens deze uitlatingen schijnt men hier op hetzelfde standpunt te staan, dat reeds van Italiaansche zijde tot uiting is gebracht en dat culmineert in de vergelijking met het bijbelsche verhaal, n.l. in den verkoop van het eerstgeboorterecht door Ezau voor een schotel linzen. De woordvoerder van het ministerie van buiten landsche zaken heeft tegenover buitenlandsche persvertegenwoordiger de opmerking gemaakt, dat het verkwanselen van waardevolle gebieden van het Britsche Rijk tegen 50 oude torpedojagers een eigenaardig licht op de Britsche positie werpt. Dit optreden van Churchill moet men beschouwen als het begin der algemeene liquidatie van Groot- Brittannië. De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz schrijft: Engeland heeft met de Vereenigde Staten een eigenaardige ruil-transactie gesloten. De reden hiervan is dat de middelen, waarover het beschikt om zijn heerschappij over de zeeën te handhaven, in tegenstelling met de voortdurende beweringen der Britsche propaganda over de „geringe Britsche vlootverliezen" zee aanzienlijk ineengeschrompeld zijn. Vijftig zooals van Amerikaansche zijde met nadruk verklaard wordt oude torpedojager wor den zoo dringend benoodigd, dat Engeland zich bereid verklaart, de belangrijkste strategische pun ten, die het op het Westelijk halfrond bezit, voor 99 jaren, d.w.z. tot „St. Juttemis", aan de Ver eenigde Staten te „verpachten". De nood van En geland is, naar dus toegegeven wordt, reeds tot het onmetelijke gestegen. Want voor vergankelijke materialen, zooals torpedojagers van oude, ja zelfs van moderne constructie zijn, biedt Engeland be langrijke concrete en duurzame waarden aan. Daar enboven doet het toezeggingen ten aanzien van de toekomst van de Britsche vloot, die, hoe de loop der dingen ook moge zijn, door de overige domi nions, d.w.z. Canada, gestand zullen worden ge daan: dit alles maakt het alleszins begrijpelijk, dat staatssecretaris Huil de desbetreffende voorstellen der Britsche regeering „met genoegen" aangeno men heeft. Wel verre daarvan, dat het van Amerika voor zulke grootmoedige gaven ook slechts principieele concessies in de kwestie der oorlogsschulden heeft verkregen, is Engeland derhalve verder gegaan op den weg van den uiverkoop. Nadat de Britsche troepen, meer geschoven dan gegaan, hun oude steunpunten in Oost-Azië hebben prijsgegeven, na dat zij in „roemrijke terugtochten" de verschillende Baldwinsche grenzen aan de Weichsel, den Donau en den Rijn hebben opgegeven en het beroemde „pistool van Antwerpen" thans aan hun Duitsche tegenstanders hebben overgelaten, terwijl de an dere as-mogendheid het eene succes na het andere in het Afrikaansche koloniale rijk behaalt, is Britsche wereldmacht thans ook op het westelijk halfrond, voor het eerst sedert de bevrijding van Washington, op den terugtocht. De Vereenigde Staten schijnen bezig, daar ditmaal niet met ge weld, doch als erfgenamen, de heerschappij en de }3naqj9A uoi§uujsca\. aj, "uauiau a; jbao iqoeul men zich, zooals duidelijk is, over het goedkoope voordeel. De prijs, die men in materieel opzicht betaald heeft, was niet noemenswaardig. In hoe verre de koopprijs in moreel opzicht te rechtvaar digen is, daarover moet echter eens diegenen na denken, wier voorvaarderen door hun nakome lingen geenszins gedesavoueerd in het geval van Alabama zich op het standpunt gesteld hebben, dat het verleenen van steun in strijd is met het volkenrecht en tot aanspraken op schadeloosstel ling zou kunnen leiden. Hongarije dankbaar gestemd jegens Hitler en Mussolini. Redevoeringen van Csaky en Teleki. Stefani meldt uit Boedapest: Graaf Csaky heeft in de parlementaire commissie voor buitenlandsche zaken een lange verklaring afgelegd over de scheidsrechterlijke uitspraak in Weenen, die Hon garije 45.000 K.M.2, gebied en 2.300.000 zielen terug geeft. Csaky verklaarde dat Sovjet Rusland begonnen was met een proces van herwinning van nationale gebieden, hetgeen Hongarije verplicht was na te volgen in het belang van de Mrgyaren in Zeven burgen. Reeds in Juli deden de pilmogendheden weten dat een conflict tusschen Roemenië en Hon garije niet opportuun zou zijn. De minister gaf vervolgens een uiteenzet ting van de phases der onderhandelingen en der arbitrage. Sprekende over Mussolini en Hitier zeide hij dat zij niet alleen gewerkt hebben voor Italië en Duitschlaïr, maar dat geheel Europa haar dankbaarheid zal moe ten betoonen aan de beide geniale staatslieden Het Hongaarsche volk zal nooit vergeten, wat zij hebben gedaan. Csaky besloot met den wensch uit te spreken dat tusschen Hongarije en Roemenië betrekkingen tot stand zouden komen, die in staat, zullen stellen tot een latere ontwikkeling van de beide naties. Hongarije zal zijn best doen om dit doel te be reiken. In een plechtige vergadering van de Kamer heeft de minister.spresident, graaf Teleki, even eens een uiteenzetting gegeven betreffende de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen. De afgevaardigden gaven uiting aan erkentelijkheid jegens Italië en Duitschland. Teleki sprak eerst zijn dank uit jegens Mussolini en Hitler, die snel en rechtvaardig de problemen van Zuid-Oost Europa hebben geregeld. Vervolgens verklaarde hij dat Hongarije het pacificatiewerk wil vorotzetten, zelfs buiten de grenzen, die vastgesteld zijn door het verdrag van Trianon en dat nog deze maand bij de Kamer een ontwerp#*vetsverdrag zal worden ingediend tot rege ling van de parlementaire vertegenwoordiging van Zevenburgen, dat bij hetzelfde decreet zal worden ingelijfd in het koninkrijk Hongarije. De rede van Teleki werd langdurig toegejuicht vooral bij de passages, die betrekking hadden op het werk van Mussolini en Hitier. Roemeensche regeering afgetreden. Generaal Antonescoe vormt een nieuw kabinet. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De Roemeensche regeering is afgetreden. Ge neraal Antonescoe is door den koning belast met de vorming van een nieuw kabinet. Hij heeft in den loop van den middag verscheidene bespre kingen gevoerd om zoo spoedig mogelijk tot resultaten te komen. Hij zelf zal de portefeuilles van binnenlandsche zaken en oorlog op zich ne men om de eenheid der uitvoerende macht te waarborgen. Het is de bedoeling dat George Bratianoe vice-president en minister van bui tenlandsche zaken wordt. De economische de partementen zullen worden bezet met vakmi nisters en de vroegere minister van economische zaken, Cancicov, zal op dezen post terugkeeren. Gisteravond heeft Antonescoe een bespreking gehad met Horia Sima, leider der IJzeren Gar de, om zich te verzekeren van diens medewerking aan de regeering. Antonescoe geldt als een der kundigste Roe meensche officieren. Hij is minister van oorlog geweest in de regeering-Goga en in het eerste kabinet van Miron Christea, doch trad af, toen onder de regeering-Christea het autoritaire re gime werd ingevoerd. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Naar ver nomen wordt zijn de technische commissies der Roemeensche en Bulgaarsche delegaties te Crajowa over den verdragtekst tot een principieele overeenkomst gekomen. Men verwacht de spoedige opheldering ook van de laatste nog hangend gebleven vraagstuk ken. Bij koninklijk decreet is een commissariaat- generaal gevormd, dat onmiddellijk staat onder den Roemeenschen minister-president en dat tot taak heeft de economische sociale en cul- tureele problemen tot een oplossing te brengen, welke voortvloeien uit de repatrieering van Roemeensche bevolkmgsdeelen uit de ontruimde gebieden (Bessarabië, Noord-Boekowina, Zeven burgen en het zuiden der Dobroedsja). Het moet verder de verdeeling van deze bevolking over het resteerende gebied van den staat en haar inschakeling in het economische leven regelen. Het commissariaat wordt geleid door een mi nister of staatssecretaris. Naar voorts verluidt zullen het Roemeensche nationale theater en de Roemeensche Staats- opera uit Klausenburg naar Arap. worden ver plaatst. Omtrent verplaatsing van de universiteit van Klausenburg is nog geen besluit genomen. Britscbe commissie naar Zuid-Afrika en Britsch-Indië. Productie-mogelijkheden voor oorlogsmateriaal wordt onderzocht. BERLIJN, 4 September (D.N.B.) De Engel sche minister van de Voorraden, Morrison, heeft verklaard, dat de Britsche Regeering een speciale commissie tot onderzoek van de productie moge lijkheden voor munitie en ander oorlogsmateriaal naar Zuid-Afrika en Indië gezonden heeft om vooral den toevoer voor de strijdkrachten in het Nabije Oosten en ten oosten van Suez te waar borgen. Morrison moet daarmede dus indirect toe geven, schrijft de Lokal Anzeiger, dat het moeder land heden niet meer in staat is uit eigen kracht in de behoefte aan munitie en oorlogsmateriaal van zijn troepen in Afrika en het Nabije Oosten te voorzien, en wel eensdeels wegens de beperkte pro ductie mogelijkheden van zijn wapenindustrie als gevolg van gebrek aan grondstoffen, anderdeels wegens de afsluiting van de Middellandsche Zee en de toenemende gevaren op de andere Britsche transportwegen. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3